Эртний ертөнцийн танилцуулга, анхны соёл иргэншлийн төрөлт. Хүүхдийн хөгжил. Томоохон газар нутгийг эзэлж байсан соёл иргэншлийг онцлон тэмдэглэ

халиу Анна Александровна

Багш аа анхан шатны ангиуд

Хабаровск муж, Хабаровск хот

Сэдэв. Эртний ертөнц бол анхны соёл иргэншлийн үүсэл юм.

Товч хураангуй:

Хичээлийн гол дидактик ажил бол эрэл хайгуулаар дамжуулан шинэ мэдлэгийг "нээх" явдал юм. судалгааны үйл ажиллагааоюутнууд.

Хичээлийг амьд, сэтгэл хөдөлгөм, сэтгэл хөдлөм болгохын тулд хичээлд дараахь зүйлийг ашигладаг: МХТ, бүлгийн ажлын хэлбэр, асуудлын нөхцөл байдал.

Анги нь 4 бүлэгт хуваагдаж, бүлэг бүр дэмжлэг үзүүлэх схемийг бөглөнө. Энэ ажлын хэлбэр нь идэвхжүүлэхэд тусалдаг танин мэдэхүйн үйл ажиллагааоюутнуудын дунд хэлэлцэж, хамтын шийдвэр гаргах чадварыг бий болгох. Ийм ажлын явцад залуус их хэмжээний ном уншиж, хэлэлцэж, системчилдэг боловсролын материал, сурахад ердөө 2 хичээл ордог. Бүхэл бүтэн ажлын чухал үе шат бол бүлэг бүрийн олон нийтэд үзүүлэх тоглолт юм. Хүүхдүүд оюуны үйл ажиллагааныхаа үр дүнг танилцуулж сурдаг.

Ажлын явцад үйл ажиллагааны өөрчлөлтүүд гарч ирдэг: урд талын яриа, видео үзэх, бие даан унших, хэлэлцүүлэг хийх, туслах диаграммуудыг бөглөх. Хичээлийн үеэр бие бялдрын хувьд 1 минут байдаг боловч бүлгийн ажлын явцад хүүхдүүд бүлгийн дотор хөдөлж чаддаг.

Сэдэв. Эртний ертөнц бол анхны соёл иргэншлийн үүсэл юм.

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага "RITM" лицей

Бага сургуулийн багш

Зүйл. Дэлхий

Анги. 4, дунд сургууль.

Хичээлийн зорилго. Оюутнуудын эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагаагаар дамжуулан эртний ертөнцийн бусад эрин үеийн ялгааг тодруулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Хичээлийн төрөл. Шинэ мэдлэг олж авах хичээл.

UMC. "Сургууль 2100"

Сургалтын хэрэглүүр.

1. "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" ("Хүн ба хүн төрөлхтөн") Вахрушева А.А., Данилова Д.Д., Кузнецова С.С., Сизова Е.В., Тирина С.В. 4-р анги, 2-р хэсэг.

2. Ажлын дэвтэр"Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" ("Хүн ба хүн төрөлхтөн") Харитонова Н.В., Сизова Е.В., Стойка Е.И. 4-р анги

3. А-5 хуудсан дээрх дэмжлэгийн диаграммууд

Шаардлагатай тоног төхөөрөмж, материал: МХТ (проектор, компьютер, дэлгэц), самбар.

Энэ хичээл нь "Хүн ба хүн төрөлхтний өнгөрсөн үе" сэдвийн үргэлжлэл юм.

Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн зорилго

Оюутнуудын эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагаагаар дамжуулан эртний ертөнцийн бусад эрин үеийн ялгааг тодруулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Багшид зориулсан хичээлийн зорилго

1. Эртний ертөнцийн эрин үеийг бусад эрин үеэс ялгаж сургах.

2. Эртний ертөнцөөс өнөөг хүртэл хадгалагдаж ирсэн үзэгдэл, нээлт, ололт амжилтыг орчин үеийн амьдралаас олж мэдэж сур.

3. Ангид хамтын бүтээлч эрэл хайгуул, хамтын ажиллагааны уур амьсгалыг бүрдүүлнэ.

4. Боловсролын үйл ажиллагааны үе шатыг бүртгэх, бүлгээр ажиллах дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг сургах.

Оюутнуудад зориулсан хичээлийн зорилго

1. Боловсролын асуудлыг тодорхойлох, түүний шийдлийг хайх замаар шинэ мэдлэгийг "нээх".

2. Материалыг системчлэхэд туслах схемийг бий болгох.

3. Рефлекс, өөрийн сонголт, үйл ажиллагааны үр дүнд хариуцлага хүлээх зэрэг хувийн үндсэн чанаруудыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Хүлээгдэж буй үр дүн

Сэдэв: Эртний ертөнцийн эрин үеийн гол ялгааны талаархи мэдлэг.

Харилцаа холбоо: бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Зохицуулалт: өөрийн сонголт, үйл ажиллагааны үр дүнд хариуцлага хүлээх.

Хувь хүн: хөдөлгөөнт байдал, бие даасан байдал.

Танин мэдэхүй: өөрийн үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох чадвар.

Шаардлагатай тоног төхөөрөмж, материал:

МХХТ (проектор, компьютер, дэлгэц), самбар, сурах бичиг "Таны эргэн тойрон дахь ертөнц" ("Хүн ба хүн төрөлхтөн") Вахрушева А.А., Данилова Д.Д., Кузнецова С.С., Сизова Е.В., Тирина С.И. 4-р анги, 2-р хэсэг, "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" ажлын ном ("Хүн ба хүн төрөлхтөн") Харитонова Н.В., Сизова Е.В., Стойка Е.И. 4-р анги

Хичээлийн нарийвчилсан хураангуй

Хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Оршил хэсэг

I. Ангийн зохион байгуулалт.Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

Зорилго: өөрийн үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох чадварыг хөгжүүлэх

Багш: Самбар руу хараад хичээлийнхээ төлөвлөгөөг сонго:

Би анхааралтай байх болно

Би хичээнгүй байх болно

Би хөдөлмөрч байх болно

Би нөхөрсөг байх болно

Би идэвхтэй байх болно

Би амжилтанд хүрнэ

Багш: Хичээлийн төгсгөлд та үүнийг дуусгасан эсвэл чадаагүй гэдгээ хэлэх болно. Ажилдаа орцгооё.

Үйл ажиллагааны тохиргоо.

Эхлэх

II. Лавлах мэдлэгийг шинэчлэх

Зорилго: өмнөх сэдвийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг давтах, шинэчлэх.

    Бид ямар шинжлэх ухааныг судалж байна вэ?

    Түүх гэж юу вэ?

    Түүхийг хэдэн эринд хуваадаг вэ? (6 эрин: 2 сая гаруй жилийн өмнө, эртний ертөнц, Дундад зууны үе, орчин үеийн, орчин үеийн)

    Бид аль эрин үеийг аль хэдийн судалсан бэ? (анхны ертөнц)

    Энэ эрин үеийн ямар шинж тэмдгүүдийг бид тодорхойлсон бэ?

D/z шалгах: ажлын дэвтэр 32 No 1.

    Анхан шатны нийгэмд хүмүүс амьтдаас юугаараа ялгаатай байсан бэ?

D/z шалгах: ажлын дэвтэр 33 No 2.

    Контурын зурагтай ажиллах.

D/z шалгах: ажлын дэвтэр 34 No 4.

    Зан араншин нь адилхан уу орчин үеийн хүмүүсанхдагч нийгмийн хүмүүсийн зан байдлын талаар?

D/z шалгах: ажлын дэвтэр 34 - 35-р хуудас.

I хувилбарын хүүхдүүдийн дэвтрийг шалгах.

Оюутны ажлын зохион байгуулалт, хяналт

Урд талын яриа

2. Үндсэн хэсэг

III. Асуудлын томъёолол.

Зорилтот: Асуудлын нөхцөл байдал үүсэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Багш хүүхдүүдэд хэд хэдэн объектыг санал болгодог: элсэн цаг, хуанли (12 сарын нэрс тодорхой харагдах ёстой), цагаан толгойн үсэг, 0-ээс 9 хүртэлх тоо.

Багш: Бид ашигладаг уу? орчин үеийн ертөнцэдгээр бүх зүйл?

Хүүхдүүд: Тийм ээ. Байнга.

Багш: Та эдгээр объектуудын аль нэгийг нь эртнийх гэж бодож байна уу, эсвэл бүгд орчин үеийнх үү?

Хүүхдүүд багшийг самбар дээр бичиж болно гэсэн саналыг гаргадаг.

Багш: Ямар асуулт гарч ирэх вэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр объектуудын аль нь эртний ертөнцийн эрин үед гарч ирсэн байж болох вэ?

Багш: Энэ талаар бидэнд ямар мэдлэг дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: Бид эртний ертөнцийн эрин үеийн талаар юу ч мэдэхгүй.

Үр дүн: Хичээлийн сэдвийг томъёол.

Хичээлийн сэдэв: Эртний ертөнц - анхны соёл иргэншлийн үүсэл.

Асуудлын талаархи мэдэгдэл, оюутнуудад шаардлагатай тусламж үзүүлэх.

Судалгаа

IV. Хүүхдүүдийн шинэ мэдлэгийг "нээлт".

Зорилго: шинэ материалтай танилцах, түүнийг диаграммд системчлэх - дэмжлэг.

1. Багш хүүхдүүдийг "Эртний ертөнц" видео киног үзэхийг урьж, сэдэвт "шмтэх" болно.

Зорилго: эртний ертөнцийн анхдагч "зураг" бий болгох.

2. Бие даасан ажилангид гүйцэтгэлтэй бүлгүүдэд.

Зорилго: бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, өөрийн сонголт, үйл ажиллагааны үр дүнд хариуцлага хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

Багш: Хичээл эхлэхээс өмнө та бүлгүүдэд хуваагдсан бөгөөд одоо дүрээ шийдээрэй.

Командлагч

Шинжээч

Зураач

Илтгэгч

Багш: Бүлэгт ажиллах ямар дүрэм журам байдаг вэ: найзыгаа сонс, хүн бүр ярьж, хэлэлцээр хийж сур.

Залуус бүлгээр ажиллахад туслах диаграммуудыг хүлээн авдаг.

1 бүлэг. Соёл иргэншлийн тархалт.

А-3 хуудсан дээр хагас бөмбөрцгийг наасан байна.

Карт дээрх даалгаварууд:

    Будаарай контурын зурагхуудсан дээрх сурах бичгийг ашиглах. 54-55.

    Анхны соёл иргэншил хаана үүссэн бэ?

    аль хагас бөмбөрцөгт

    дэлхийн аль хэсэгт,

    ямар голын ойролцоо

    ямар цаг агаар?

    анхны соёл иргэншлийн суурьшлын тухай өгүүллэг бэлтгэх.

2-р бүлэг. Эртний Европын соёл иргэншил.

А-3 хуудсан дээр диаграммыг наасан.

Карт дээрх даалгаварууд:

    хуудсан дээрх сурах бичгийг ашиглан диаграммыг бөглөнө үү. 54-55.

    эртний соёл иргэншлийн бүлгүүдийн тухай түүхийг бэлтгэх.

3-р бүлэг. Амжилт, шинэ бүтээлүүд.

Карт дээрх даалгаварууд:

    хуудсан дээрх сурах бичгийг ашиглан зурган дээр гарын үсэг зур. 54 - 57 ба А-3 хуудсан дээр буулгана.

    эртний соёл иргэншлийн ололт амжилт, шинэ бүтээлийн тухай өгүүллэг бэлтгэх.

4-р бүлэг. Ёс суртахууны онцлог.

Карт дээрх даалгаварууд:

    сурах бичгээс хэсэгчлэн дүрд тулгуурлан унших бэлтгэл х. 58-59.

    Анхны соёл иргэншлийн хүмүүсийн ёс суртахууны тухай ярина уу.



Зохицуулалтын

Хүүхдүүдийн шинэ мэдлэгийг "нээлт".

Физминутка

V. Биеийн тамирын дасгал.

Дундад зууны үеэс эхлэн гараа олон удаа өргөж байгаарай.

Орчин үеийн эрин үеийн үнэ цэнэтэй олон удаа суу.

Орчин үеийн эрин үед хэд хэдэн хэсэг байгаа тул толгойгоо бөхийлгө

Зохицуулалтын

Зохицуулалтын

3. Дүгнэлт

VI. Анхдагч нэгтгэх.

Зорилго: дэмжлэг үзүүлэх схемийн дагуу аман харилцаа холбоо.

Бүлэг бүрийн илтгэгчид ангид үг хэлж, бүх хүүхдүүд ажлын дэвтэртээ тэмдэглэл хийдэг.

Хяналт,

оюутнуудад шаардлагатай тусламж үзүүлэх.

Практик ажил

4. Тусгал.

VI I. Хичээлийн хураангуй:

Зорилтот: өөрийн үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох чадварыг хөгжүүлэх

Багш: Хичээлийн гол асуулт руугаа буцъя. Ямар ололт амжилтууд өнөөдөр ашиглагдаж байна вэ?

Эртний ертөнцийн эрин үед таны санаж байгаа хамгийн сонирхолтой зүйл юу вэ?

Багш: Хичээлийн эхэнд та хичээлийнхээ тохиргоог сонгосон.

    Би анхааралтай байх болно

    Би хичээнгүй байх болно

    Би хөдөлмөрч байх болно

    Би нөхөрсөг байх болно

    Би идэвхтэй байх болно

    Би амжилтанд хүрнэ

Багш: Суулгац дууссан эсвэл бүтэлгүйтсэн эсэхийг надад хэлээрэй. Тохиромжтой өнгийг авч, нарны амжилтын туяан дээр наа. Суулгацыг сольж болно.

Манай ангийн хэн нь илүү анхааралтай, найрсаг вэ?

Энэ бол таны хичээл дээр хийсэн ажлын үр дүн юм.

Зохицуулалт, зохион байгуулалт.

Аналитик

VI II. Гэрийн даалгавар

    Ажлын дэвтэр 36-37 хуудас No1. P. 39 № 4.

Төлөвлөлт

Бие даасан ажил

Дотоод сэтгэлгээ

Хичээлийг төлөвлөхдөө бид анхаарч үзсэн насны онцлогоюутнууд. 4-р ангийн хүүхдүүд сурах бичгийн текстийг бие даан уншиж, гол санааг онцолж, туслах диаграммыг бөглөж болно.

Энэ хичээл нь "Хүн ба хүн төрөлхтний өнгөрсөн үе" сэдвийн үргэлжлэл юм. Тэр энэ сэдвийн 2. Хичээлийн эхэнд өмнөх үеийн "Анхны ертөнц"-ийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг шинэчилдэг.

Энэ бол шинэ мэдлэг олж авах сургамж юм. Энэ хичээлд: МХХТ-ийн хэрэглүүр, бүлгийн ажил, асуудлын нөхцөл байдал, сургалтын асуудал боловсруулах, түүний шийдлийг хайх замаар шинэ мэдлэгийг "нээх".

Оюутнуудын сонирхол, танин мэдэхүйн идэвхжил, бүлгийн ажлыг их хэмжээний судалсан материалтай оновчтой хослуулснаар оюутнуудын өндөр гүйцэтгэлд хүрсэн.

Хичээлийн явцад сэтгэлзүйн найрсаг уур амьсгалыг хадгалсан. Залуус бүлгээрээ маш үр дүнтэй харилцаж байсан. Тэдний аналитик ажлын "бүтээгдэхүүн" нь туслах диаграммууд байв.

Бид өгөгдсөн бүх даалгавраа бүрэн биелүүлж чадлаа.

Блокны өргөн px

Энэ кодыг хуулж аваад вэбсайт дээрээ буулгана уу

Слайдын тайлбар:

Эртний ертөнц - анхны соёл иргэншлийн төрөлт Орчин үеийн ертөнцөд бид хуанли, элсэн цаг, тоо, цагаан толгой хэрэглэдэг үү?

  • Орчин үеийн ертөнцөд бид хуанли, элсэн цаг, тоо, цагаан толгой ашигладаг уу?
  • Дээрх зүйлсийн аль нь эртний эд зүйлс гэж та бодож байна вэ?
  • "Эртний ертөнцийн ямар ололт амжилтыг бид өнөөг хүртэл ашиглаж байна вэ?"
  • Эртний ертөнц гэж юу вэ?
  • Анхны нийгэмд цаг, хуанли, үсэг, тоо гарч болох уу?
Эртний ертөнцийн эрин үед ямар объектууд гарч ирж болох байсан бэ?
  • Эртний ертөнцийн эрин үед ямар объектууд гарч ирж болох байсан бэ?
  • Бидэнд ямар мэдлэг дутагдаж байна вэ?
Соёл иргэншил бол хүн төрөлхтний хөгжлийн шинэ, өндөр шат бөгөөд өөр өөр улс орнууд өөрийн гэсэн өвөрмөц соёлтой байдаг

Соёл иргэншлийн гол шинж тэмдгүүд:

  • Улс (хаан, татвар, арми)
  • Хотууд
  • Бичих
Эртний Ром Эртний Грек

Эртний Египет

Месопотами

Эртний Хятад

Эртний Энэтхэг

Эртний Ром

Эртний Ром нь Апеннины хойг дээр байрладаг. Нийслэл нь МЭӨ 753 онд байгуулагдсан Ром хот юм. Тибер голын эрэг дээр Вестал Виржин Риа Сильвиа, дайны бурхан Ангараг гаригийн хөвгүүд Ромулус, Ремус хоёрын хамт.

Энэ хот нь Капитолиний толгодын орой дээр байгуулагдсан бөгөөд дараа нь захиргааны барилга байгууламжууд гарч ирэв: Сенат, Трибуна. Ромчууд гайхалтай барилгачид, архитекторууд байсан. Ром нь хамгийн тохиромжтой төлөвлөлтийн дагуу баригдсан. Шулуун өргөн чөлөө, тэгш өнцөгт огтлолцсон гудамжуудыг ээлжлэн байрлуулсан задгай талбайнууд хөшөөнүүдээр чимэглэгдсэн;

Ромын түүхэнд олон сонирхолтой үйл явдлууд байдаг: Гай Юлий Цезарийн амьдрал, Спартакийн бослого, Пунийн дайн.

Эртний Ром Тэд усан тээрэм, Тироны тэмдэг (орчин үеийн утгаараа - товчлол), бетоныг зохион бүтээсэн; Ромчуудын ногоон давслах зуршил нь "салат" гэсэн үг үүсэхэд хүргэсэн.

Олон давхар байшингууд.

Ромд олон давхар байшингууд сайн сайхан амьдралаас болж огтхон ч гарч ирээгүй. Хүн амын хэт өсөлтийн асуудал тэр үед аль хэдийн танил байсан. Нөхцөл байдлаас гарах цорын ганц гарц бол түрээсийн өндөр барилгууд байв. Ядуу хүмүүс дээвэр дор амьдардаг байв. Тэд шууд гудамжнаас эхэлсэн гаднах шатыг ашиглан дээвэр дээр гарах ёстой байв. Эдгээр орон сууцнууд маш намхан, давчуу байсан тул өрөөнүүдийн дундуур тонгойж байхдаа л алхах боломжтой байв.

Эртний Ромын ариутгах татуурга. Ойролцоох дулааны эх үүсвэрээс устай налуу хоолойгоор бохир усыг байнга угааж байсан. Энэ бол "Cloaca" гэж нэрлэгддэг анхны бүрэн хэмжээний бохирын систем байсан бөгөөд гол хонгилын диаметр нь 7 метр байв.

Давхар бүрхүүлтэй цонхнууд.

Мэдээжийн хэрэг шилийг эртний Ромчууд зохион бүтээгээгүй. Гэхдээ тэд цонхны гар урлалыг төгс төгөлдөрт хүргэсэн. 1х1.7 м хэмжээтэй дэлхийн анхны ердийн цонхны загвар нь Помпей дахь ванны хувцас солих өрөөний хонгилын дор байрладаг бөгөөд царцсан шилтэй хүрэл хүрээтэй байв. Үүний зэрэгцээ, Эртний Ромын оршин суугчид дулаан агаарын гол хэсэг нь цонхоор гадагшилдаг гэдгийг ойлгосон бөгөөд хэрэв та хоёр шил, нэгийг нь таван см-ийн зайд байрлуулбал байшин илүү дулаарах болно.

Эртний Ром Ялалтын нуман хаалга- Ромын архитектурын шинэлэг зүйл нь Этрускуудаас зээлсэн байж магадгүй юм. Янз бүрийн шалтгаанаар нуман хаалга барьсан - ялалтын хүндэтгэл, шинэ хотуудыг ариусгах тэмдэг болгон. Гэсэн хэдий ч тэдний үндсэн утга нь ялалттай холбоотой байдаг - дайсныг ялсан хүндэтгэлийн ёслолын жагсаал. Нуман хаалгаар дамжин эзэн хаан төрөлх хотдоо шинэ дүрээр буцаж ирэв. Нуман хаалга нь өөрийн болон нөгөөгийн хоорондох хил байв.

Египет - эртний улсНил мөрний доод хөндийд оршин байсан .

Египетийн нутаг дэвсгэр нь Нил мөрний эрэг дагуу сунасан үржил шимт хөрсний нарийн тууз байв. Хоёр талаараа хөндий нь уулсаар хиллэдэг байв.

Эхэндээ тус улс Дээд ба Доод Египетэд хуваагджээ.

Эртний Египетчүүд арвай, улаан буудай, усан үзэм, инжир, огноо тариалж, бод, бог мал аж ахуй эрхэлдэг байжээ.

МЭӨ 3 мянган онд. Хааны эрх мэдэл ихээхэн бэхжиж, хүчирхэгжсэн. Энэ нь эртний Египетийн хамгийн алдартай дурсгалууд болох пирамидуудад тусгагдсан байв.

Эртний Египет

Эртний Египет 1. Эртний Египет дэлхийн соёлд асар их хувь нэмэр оруулсан. Египетчүүд шавраас илүү бичихэд тохиромжтой материал болох папирус олжээ. Энэ бол Нил мөрний эрэг дагуу элбэг ургадаг зэгс юм. Тэд иероглиф гэж нэрлэгддэг зурсан шинж тэмдгээр бичсэн. Египетчүүд тэднийг "бурханлаг үг" гэж нэрлэдэг байв. Тэд захидалд шашны болон ид шидийн чухал ач холбогдолтой байв.

2. Египетчүүд шавар, шавар, сүрлээр байшингаа барьсан. Дараа нь тэд шавраар тоосго хийж, наранд шарж, түүгээрээ байшин барьж сурсан.

Эртний Египет

3. Египетчүүд улаан буудай, арвай, маалинга тариалж, түүгээрээ маалинган даавуу нэхэж, хувцас оёдог байв. Үхэр өсгөсөн. Египетчүүд газар дээр сүйх тэргээр, усан дээр завиар ан хийдэг байв. Тэд ятга, олсоор хиппос агнадаг байв.

4. Хамгийн өндөр бөгөөд хамгийн эртний нь Хеопсийн пирамид юм. Энэ нь 146 метр өндөрт хүрдэг. Энэ бол өнөөг хүртэл амьд үлдсэн дэлхийн цорын ганц гайхамшиг юм. Энэ нь 20 гаруй жил баригдсан. Үүнийг барихад 100 мянган хүн ажиллаж, зургаан сая хагас тонн чулуу ашигласан.

Эртний Египет 5. Египтэд анагаахын сургууль байсан. Эртний Египетийн эмч нар хүний ​​бие хэрхэн ажилладаг талаар сайн мэддэг байжээ. Египетчүүдийг үхэгсдийн цогцсыг занданшуулах (муммижуулах) үйл ажиллагаанаас хойшхи амьдралын тухай итгэл үнэмшилд хүргэсэн.

6. Египетчүүд халуун биш хөнгөн маалинган хувцас өмсдөг байв. Эрэгтэй, эмэгтэй аль аль нь гоо сайхны бүтээгдэхүүн хэрэглэдэг байсан. Баян хүмүүс алт, хагас үнэт чулуугаар хийсэн хиймэл үс, үнэт эдлэл өмсдөг байв.

Эртний Египт дэх итгэл үнэмшил

ЕГИПЕТЧҮҮДИЙН Итгэл үнэмшлээр ХҮН БИЕ (ЧЕТ), СҮҮДЭР (ХАЙБЕТ), НЭР (РАН), ҮЗЭГДЭХ ДАВС (КА) -аас бүтдэг. ЕГИПЕТЧҮҮДИЙН ШАШИНД ХОЁРЫН ХОЁРЫН ЕРИЙН ИТГЭЛ ТУССАН. НАРНЫ БУРХАН - РА,

ДУРТАЙ БУРХАН – ОСИРИС. КА-г МУМИД ОРУУЛАХАД ЗАЛДАНГАХ ЦОГЦОЛБОР АРГА ХЭРЭГЛЭЭ. ИЙМ БОЛОМЖТОЙ БИЕИЙГ МУМИ ХАМГААЛАХ НЬ ЧУХАЛ БАЙСАН.

Эртний Хятад

  • Тэд торгон даавуугаар хийсэн (энэ материалаас ном хүртэл хийдэг байсан ч маш үнэтэй байсан).
  • Хямдхан материал - цаас зохион бүтээжээ
  • Луужинг зохион бүтээсэн
  • Цай хэрхэн тариалах талаар сурсан

Хятадын ганц зоос

Хятадын хана

Эртний Грек

Эртний Грек нь Балканы хойгийн өмнөд хэсэгт байрладаг бөгөөд Эгей, Ионы тэнгисийн арлуудыг багтаасан байв.

МЭӨ 8-р зуунаас Грекчүүд өөрсдийгөө эллин гэж нэрлэдэг.

Эртний Грекийн хүн ам газар тариалан, цэцэрлэгжүүлэлт (ялангуяа усан үзэм, чидун тариалах), үхэр аж ахуй эрхэлдэг байсан (бог малыг илүүд үздэг байв - ямаа). Мөн гар урлал хөгжсөн.

Түүхэн цаг үед Грекийн нутаг дэвсгэр олон жижиг мужуудад хуваагдаж байв.

Хамгийн том бодлого нь Спарта, Афин байв.

Эртний Грекчүүд Зевс, Афина, Аполлон, Далай ван, Хера, Артемис, Гермес болон бусад олон бурхад итгэдэг байв. Эртний Грек дэлхий дахинд Олимпийн наадмыг бэлэглэсэн.

Эртний Грек

1. Спарта энхийн цагт ч цэргийн хуаран мэт байсан. Спартанчуудын хөвгүүд 7 настайдаа сургуульд орж, хатуу бэлтгэлд хамрагджээ. Хөвгүүдэд цэргийн алба хаах зовлон зүдгүүрийг гомдолгүйгээр тэсвэрлэхийг заахын тулд жилд нэг удаа сүмд хэрцгийгээр ташуурддаг байв. Үүний зэрэгцээ хөвгүүд гаслах ч хэрэггүй. Хүч чадал, тэсвэр тэвчээр, эр зориг, дуулгавартай байх, захирах чадварыг хөгжүүлэхэд хамгийн их анхаарал хандуулсан. Хөвгүүдэд ч хичээл заадаг байсан зөв яриа(энэ нь тодорхой бөгөөд товч байх ёстой - товч), унших, бичих, хөгжмийн зэмсэг тоглох, найрал дуулах. Охидууд гэр бүлд өссөн, тэд бас бие бялдрын хувьд хөгжсөн байх ёстой. Залуучууд 20 настайгаасаа эхэлсэн цэргийн алба 60 жил хүртэл үргэлжилсэн.

Эртний Грек

2. Грекийн өөр нэг мужид - Афина дарь эхийн нэрээр нэрлэгдсэн Афин хотод - дайн, мэргэн ухаан, мэдлэг, урлаг, гар урлал, эр зориг, эр зоригийг хүндэтгэдэг байсан ч тэд өгсөн. их ач холбогдолурлаг, шинжлэх ухаан. Ялангуяа үнэлдэг уран илтгэл- уран илтгэх чадвар. Үүнийг биеийн тамирын зааланд хөвгүүдэд тусгайлан заадаг байсан.

Эртний Грек

3. Хамгийн гол нь эртний Грекчүүд шинжлэх ухааны мэдлэгийг эрхэмлэдэг байсан нь үр хойчоо хүртэл гайхшруулж байсан. Хамгийн алдартай Грекчүүдийн нэг Архимед бол эрдэмтэн, математикч, механикч, онолын механик, гидростатикийг үндэслэгч юм. Тэрээр олон нээлт хийсэн: түүний нэрээр нэрлэгдсэн хөвөгч биетүүдийн тухай хууль нь ус өргөх шураг зохион бүтээжээ. Пифагор - математикч, геометр, гүн ухаантан, шашны болон улс төрийн зүтгэлтэн. Тэрээр бүхэл тоонуудын шинж чанарыг судлах, Пифагорын теоремыг нотлох гэх мэт олон зүйлийг хийсэн гавьяатай. Зохиолч Эсхил, Софокл, Еврипид нар жүжгээрээ алдартай болсон. Түүхч Геродотыг түүхийн "эцэг" гэж нэрлэдэг. Агуу философичид бол Сократ, Платон, Аристотель юм. Грекээс манайд бас театр ирсэн

Эртний Грек

4. Мозайк урлаг нь олон өнгийн хайрга чулуугаар дүрс бүтээдэг эртний Грекд үүссэн. Эртний Грекд тэд шаазан савыг зурдаг: амфора (хурц ёроолтой сав), киликс (ганган аяга), кратер (том сав). Уран зургийн сэдэв нь домог, домог, үзэгдлүүд байв Өдөр тутмын амьдрал, тамирчдын тэмцээн.

Эртний Грек

Нэг бол аварга том ваар, эсвэл одой нь ваар, ваар бүр нь зураг, түүхтэй! Тэргэнцэртэй баатар дайнд нисдэг. Аргонавтууд харь орныг зорьж байна. Персей Горгон Медузаг устгав. Гэтэл ан агнуурын дарь эх Артемис хэн нэгнийг онилсон нумаараа харвана. Энэ бол лир тоглож буй Орфей юм. Мөн энэ бол олгож байгаа спортын цом юм.

Эртний Грекчүүд далайд эргэлдэж, спортоор хичээллэх цагийг олдог, мөн тэд эртний үед Олимпийн наадмыг зохион бүтээсэн!

Эртний Грекийн театр

Пергамонд...

Олимп хотод 4 жил тутамд Грекийн спортын тэмцээнүүд болох Олимпийн наадам болдог. Тэд Зевс бурханыг хүндэтгэн тэмдэглэдэг байв. Гүйлт, бөх, морин тэрэгний уралдаан тэмцээнүүдийг зохион байгуулав. Ялагчийн толгойд лаврын цэцэг зүүсэн байна. үед Олимпийн наадамбүх дайсагнал зогссон. Уран бүтээлчид, яруу найрагчид энд ирсэн. Энд унших заншил бий уран зохиолын бүтээлүүдмөн шүлэг уншина. Олимпийн үеэр Грекийн мужууд чухал гэрээ байгуулснаа зарлаж, бурхдын тахилын ширээнд тангараг өргөсөн байна.

Месопотами

Месопотамийн томоохон хотууд нь 5 мянга гаруй жилийн өмнө үүссэн мужуудын төвүүд байв.

Месопотамид малтлага хийх үеэр археологичид шаантаг хэлбэртэй дүрсээр бүрхэгдсэн олон шавар шахмал олдсон нь дэлхийн хамгийн эртний бичгийн систем болох нь тогтоогджээ. Шумерчууд эрин үеийг нээсэн нь харагдаж байна бичигдсэн түүх, үг хэллэгийг тэмдэгт хэлбэрээр илэрхийлэх арга хэрэгслийг олсон. Шумерчууд зөөлөн шавраар хийсэн шахмалуудыг бичгийн материал болгон ашигладаг байсан бөгөөд дээр нь тусгай саваагаар дүрс буюу "шаантаг" дардаг байв. Дүрс бүр нь бүхэл үгийг илэрхийлдэг. Хүч чадал авахын тулд шахмалуудыг шатаасан. Cuneiform 700 тэмдэгт ашигласан тул цөөхөн хүн үүнийг мэддэг байсан. Бичээчийн мэргэжлийг их хүндэлдэг байсан.

Месопотами

Тэд нийгэмд дэг журам тогтоож, хүмүүсийн хоорондын харилцааг зохицуулдаг байв. Эдгээр хуулиудыг 1901 онд археологичдын олж илрүүлсэн базальт хавтан дээр сийлсэн байдаг. 282 нийтлэл агуулсан. Хуулиас та тэдгээрийг бий болгох зорилго, Вавилоны эдийн засгийн онцлог, нийгмийн хөгжил, боолчлол, худалдаа, арми болон бусад олон зүйлийн тухай мэдээллийг олж авах боломжтой.

Шумерчууд дугуй, анжис, усалгааны систем, ан агнуурын нумыг зохион бүтээсэн бөгөөд тэд олон мянган жилийн өмнө Шумерчууд математик, одон орон судлалыг мэддэг байсан.

10-р зуунаас МЭӨ. тэд төмрийг өргөн хэрэглэдэг.

Эртний Энэтхэгийн архитектурын хөгжил нь зарим онцлог шинж чанартай байдаг. МЭӨ 3-р зуунаас өмнө байсан дурсгалууд. д., мод нь барилгын материал болж байсан тул өнөөг хүртэл хадгалагдаагүй байна. МЭӨ 3-р зуунаас. д. чулууг барилгын ажилд ашигладаг.

Их суварга №1,

Буддагийн дурсгалууд хаана хадгалагддаг вэ?

Ажанта дахь агуй сүм (Гупта эзэнт гүрэн)

Эртний Энэтхэг

Эртний Энэтхэгийн урлаг

Буддагийн хөшөө

Эртний фреск

Ажанта сүм (Гуптас дор)

Аравтын оронтой тоо

Хичээлийн хураангуй:

  • Эртний ертөнц ямар эрин үе вэ?
  • Эртний ертөнцийн эрин үед ямар соёл иргэншсэн улсууд байсан бэ?
  • Эртний ертөнц ба эрин үеийн гол ялгааг нэрлэ Анхны ертөнц?
Хичээлийн хураангуй:
  • Хичээл дээр юу таныг гайхшруулсан бэ?
  • Та юу олж авсан, мэдэрсэн, юу бодож байсан бэ?
  • Та ямар шинэ зүйлийг олж мэдсэн бэ?
  • Юу нь илүү амжилттай болсон бэ?
  • Яагаад бидэнд энэ хичээл хэрэгтэй байсан бэ?
  • Ангидаа хийсэн ажлаа дүгнэ:
  • Ногоон – Би идэвхтэй, ажилдаа сэтгэл хангалуун байсан.
  • Шар - Би оролдсон ч чадаагүй.
  • Улаан - Би хангалттай сайн ажиллаагүй.
  • "Ажлын дэвтэр" дээрх хичээлийн сэдвийн хажууд сонгосон өнгөний тойрог зур.

+ [Хичээлийн сэдвийг уншина уу]

Хичээлийн сэдэв: "Эртний ертөнц - анхны соёл иргэншлийн үүсэл"

Хичээлийн сэдвийн гарчигаас ямар сонирхолтой зүйлийг анзаарсан бэ? Та бүх үгийг ойлгож байна уу? (Соёл иргэншил гэж юу болохыг бид мэдэхгүй)

Тайлбар толь бичгийн ажил (шинэ үгийг хэсэг хэсгээр нь, хамтад нь унших, онцолсон байдлыг ажиглах). Соронзон самбар дээр шинэ үг бүхий тэмдгийг өлгөв.

соёл иргэншил

Та "соёл иргэншил" гэдэг үгийг тодорхойлж чадах уу? 53-р хуудасны сурах бичгийг нээ. Доорх зураг байна. "Анхны нийгмээс соёл иргэншилд шилжих шилжилт". Энэ диаграммыг хараад төлөвлөгөөний дагуу түүх зохиохыг хичээ.

Төлөвлөгөө.

1. Анхан шатны нийгэм, соёл иргэншлийн хүмүүс хаана амьдарч байсан бэ?

2. Хүмүүсийг хэн удирдаж байсан бэ?

3. Мэдээлэл, мэдлэгийг хэрхэн дамжуулсан бэ?

Та бүлгээрээ ажиллах болно.

Карт дээр багаар ажиллах.

Картын дугаар 1

Анхан шатны нийгмийн хүмүүс ……………-д амьдарч байжээ. .

Ард түмнийг ахлагч захирдаг байсан …………….. .

Зурвас, мэдлэгийг …………….. руу дамжуулсан.

Картын дугаар 2

Соёл иргэншлийн хүмүүс ………………-д амьдарч байсан. .

Хүмүүсийг …………..-аар удирдаж байсан.

Зурвас, мэдлэгийг ………… ашиглан дамжуулсан. .

Хариултуудыг нь сонсож байна.

Хичээлийн сэдвийг дахин уншъя.

Эртний ертөнцийн эрин үе нь анхдагч ертөнцийн эрин үеэс юугаараа ялгаатай вэ? (Хот, муж, бичиг гарч ирнэ)

Асуултын доор самбар дээр "хот, муж, бичиг гарч ирнэ" гэсэн тэмдэг байдаг.

Залуус аа, хар даа, ягаан шугам ямар хэлбэртэй вэ? (Алхам шиг хэлбэртэй)Багш аа: Тодорхойлолт өгөхийг хичээ, хэллэгийг гүйцээнэ үү.

Соёл иргэншил бол хүн төрөлхтний хөгжлийн үе шат юм.

Сурах бичгээр таамаглалаа шалгацгаая. p.53, 2-р догол мөрийг уншина уу. Соёл иргэншлийн тодорхойлолтыг олоорой. (Хүний хөгжлийн шинэ, дээд шат)

Тиймээс эртний ертөнцийн эрин үед хот, муж, бичиг үсэг бий болсон. Эдгээр нь соёл иргэншлийн гол шинж тэмдэг юм.

Ширээн дээрЭхний асуултын доор тэмдэг гарч ирнэ

+ Харин “соёл иргэншил” гэдэг үг өөр тодорхойлолттой.

54-55-р хуудасны сурах бичгийг нээ, газрын зургийг харцгаая.

Газрын зураг дээрх тэмдгүүдийг хар.

Газрын зураг дээр өөр өөр өнгөөр ​​юу тэмдэглэгдсэн бэ? (Эртний соёл иргэншил)

+ Европт ямар соёл иргэншил байдаг вэ? (Эртний Ром, Эртний Грек)+ Соёл иргэншлүүдийг нэрлэ Эртний Дорнод? ( Эртний Египет, Месопотами, Эртний Хятад, Эртний Энэтхэг)

+ тэмдэглэл, тус бүр нь яг хаана байсан бэ? эртний соёл иргэншил? (гол мөрөн, далайн эрэг дагуу)

+ Эртний Европын соёл иргэншил Газар дундын тэнгисийн эрэг дагуу, Эртний Дорнодын соёл иргэншил нь Нил, Тигр, Евфрат, Инд, Шар мөрөн, Янцзы зэрэг томоохон голуудын эрэг дагуу байрладаг байв.

Газрын зургийн эргэн тойронд байрлуулсан зургуудыг хар. Тэдний алдартай болсон соёл иргэншил, архитектурын дурсгалуудыг нэрлэ.

+ Архитектурын бүтэц нь хоорондоо төстэй юу? Яагаад? (Үгүй ээ, хүн бүр өөр, учир нь өөр улс орон, өөр өөр соёл)

+ Эртний соёл иргэншлийн янз бүрийн хүмүүсийн хувцасыг харьцуул. Хувцасны талаар юу хэлэх вэ? Яагаад? (Үгүй ээ, хүн бүр өөр, учир нь өөр улс орон, өөр өөр соёл)+ Бичлэгийг харьцуулах. Та юу гэж дүгнэж болох вэ?( Улс орон бүр өөрийн гэсэн бичгийн системтэй байдаг. Өөр өөр улс орнууд, өөр соёл).

Архитектур, хувцас хунар, бичгийн хэв маягийг бид тантай харьцуулсан. Тэгэхээр та ямар дүгнэлтэнд хүрч чадах вэ? (Соёл иргэншил бүр өөрийн гэсэн өвөрмөц соёлтой байсан)+ Тэгэхээр соёл иргэншил гэж юу вэ? Энэ ойлголтын хоёр дахь тодорхойлолтыг өгөхийг хичээцгээе. Өгүүлбэрийг дуусга.Соёл иргэншил өөр өөр ……..өөрийн онцлогтой…….

Багш:Сурах бичгийн хуудас 53, 3-р догол мөр дэх өөрийн таамаглалыг шалгацгаая.

Ширээн дээрЭхний асуултын доор гэсэн тэмдэг гарч ирнэхоёр дахь тодорхойлолт.

Залуус аа, бид ямар асуултанд хариулсан бэ?(Эртний ертөнц ба анхдагч ертөнцийн эрин үе ямар ялгаатай вэ?)

+ Бид ямар асуултанд хариулах шаардлагатай хэвээр байна вэ? (Танилцуулсан объектуудын аль нь эртний ертөнцийн эрин үед гарч ирсэн бэ?)+ Бид хариултыг 56-р хуудаснаас олж болно. Хүснэгтийг шалгана уу. "Эртний ертөнцийн соёл иргэншлийн шинэ бүтээлүүд."

+ Гэхдээ эртний ертөнцийн эрин үед технологи ч хөгжсөн. 57-р хуудасны "Эртний ертөнцийн соёл иргэншлийн шинэ бүтээлүүд" зурагт анхаарлаа хандуулаарай.

Эртний ертөнцөд хүмүүс юу зохион бүтээсэн бэ? (Төмөр сүх, дугуй, дарвуулт, сэлүүрт хөлөг онгоцууд эртний ертөнцөд гарч ирдэг)+ Эртний ертөнцийн ямар техникийн ололт нь хүмүүсийг хол зайд нүүхэд тусалсан бэ?( Морин тэрэг, дарвуулт болон сэлүүрт хөлөг онгоц)+ Дарвуулт, сэлүүрт хөлөг онгоцон дээр дарвуулт хийх боломжтой байсан урт аялалболон аялал. Дайны тэргэнд суусан цэргүүд хол зам туулж, дайсан руу гэнэт довтлох боломжтой байв. Төмөр сүх гарч ирсэн нь хүмүүсийн ажлыг хөнгөвчилсөн. Чулуун сүхээр мод огтлоход бүтэн өдөр зарцуулсан ч төмөр сүхээр хэдхэн минутын дотор тайрах боломжтой байв. Ийнхүү эртний ертөнц дэх технологийн ололт нь хөгжлийн өндөр түвшинд хүрсэн.+ Бид ямар асуултанд хариулсан бэ?( Тийм) "Танилцуулсан объектуудын аль нь эртний ертөнцийн эрин үед гарч ирсэн бэ?" Гэсэн асуултын дагуу. тэмдэг гарч ирнэ

Хичээлийн сэдвийг уншина уу. Өнөөдөр бид ямар асуултанд хариулсан бэ?

Мэдлэгийн санд сайн ажлаа илгээх нь энгийн зүйл юм. Доорх маягтыг ашиглана уу

Мэдлэгийн баазыг суралцаж, ажилдаа ашигладаг оюутнууд, аспирантууд, залуу эрдэмтэд танд маш их талархах болно.

Одоогоор ажлын HTML хувилбар байхгүй байна.
Та доорх холбоос дээр дарж бүтээлийн архивыг татаж авах боломжтой.

Үүнтэй төстэй баримт бичиг

    Эртний Египет бол хүн төрөлхтний түүхэн дэх анхны мужуудын нэг бөгөөд Африк тивд Нил мөрний хөндийд МЭӨ 4-р мянганы эхэн үед үүссэн. Муммижуулах (заданжуулах) зан үйлийн мөн чанар. Египетийн хамгийн том пирамидуудын тодорхойлолт.

    танилцуулга, 2011/12/27 нэмэгдсэн

    Нил мөрний эрэг дээрх анхны суурингууд. Эртний Египетийн үүсэл нь Африк тивийн зүүн хойд хэсэгт үүссэн хамгийн эртний соёл иргэншлийн нэг юм. Доод ба Дээд Египетийн удирдагчдын хоорондох дайн, улсыг нэгтгэх. Эртний Египетчүүдийн хоолны дэглэм.

    танилцуулга, 2011 оны 10/18-нд нэмэгдсэн

    Эрт ба эртний хаант улсуудын эрин үед Египет, хөгжингүй неолитийн нийгэмлэгүүд үүссэн. Нил мөрний хөндийг нэг муж болгон нэгтгэх. Дундад хаант улсын үе, Египетийн хуваагдал, Ливичүүд болон нүүдэлчдийн дайралт. Шинэ хаант улсын эрин үе ба Тебаны хаадын мандах үе.

    хураангуй, 2010 оны 01-р сарын 18-нд нэмэгдсэн

    Соёл иргэншил нь өөрийн гэсэн соёл, хууль тогтоомж, эрх мэдэл, гадаад төрх байдлын урьдчилсан нөхцөл, хөгжлийн хүчин зүйлтэй хүмүүсийн нийгэм юм. ерөнхий шинж чанарба хамгийн алдартай эртний соёл иргэншил үүссэн түүх: Шумер, Египет, Грек, Энэтхэг, Хятад.

    танилцуулга, 2015/05/11 нэмэгдсэн

    Перс бол 1935 оноос хойш Иран гэж нэрлэгддэг тус улсын эртний нэр юм. Эзэнт гүрний газарзүй, Аричуудын довтолгоо, Медианы хаант улс. Персийн Ахменид улс. Эллин засаглал, Арсацидийн Парфийн улс. Персийн эдийн засаг, шашин шүтлэг.

    танилцуулга, 12/08/2013 нэмэгдсэн

    Египет бол хамгийн эртний соёл иргэншлийн нэг юм; төр, соёлын хөгжлийн түүх. Хүн төрөлхтний асар их эрдэнэсийн гарал үүсэл: гэр ахуйн эд зүйлс, гоо сайхны бүтээгдэхүүн, гутал зохион бүтээсэн; бэх, цаас, он дарааллын хэрэглээ; анагаах ухааны дэвшил; архитектур.

    танилцуулга, 2015 оны 02-р сарын 10-нд нэмэгдсэн

    Соёл иргэншил нь төрийн бүтцэд нийцсэн нийгмийн организмын хөгжлийн шаталсан түвшин юм. Эртний Египет ба Шумер-Вавилоны ертөнц. Эртний Энэтхэг ба Эртний Хятад. Эртний Грек, Эртний Ром, ертөнцийг үзэх үзлийн төрлүүд.

    туршилт, 2016 оны 06-р сарын 02-нд нэмэгдсэн

-Балар эртний нийгмээс соёл иргэншилд шилжих шилжилт хэрхэн явагддагийг харцгаая. Анхан шатны нийгмийн талаар юу мэддэгээ санацгаая.

Соёл иргэншил Анхан шатны нийгэм

Анхны хүмүүс хаана амьдардаг байсан бэ? (Агуйд)

Ингэж амьдрахад тохиромжтой байсан уу? (Үгүй яагаад?

Хүмүүс юу барьж эхэлсэн бэ? (Гэртээ)

Нэг хүн өөртөө байшин барьж чадах уу? (Үгүй)

Хүмүүс юу хийсэн бэ? (Тэд нэгдэж, хамтран ажилласан)

Хэд хэдэн орон сууц байсан газрыг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? (тосгон)

Энэ тосгонд танихгүй хүмүүс эдгээр хүмүүстэй суурьшиж болох уу? (Үгүй яагаад? (Хамтарсан ажил, махчин амьтдын эсрэг тэмцэл, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх нь хүмүүсийг бие биетэйгээ илүү ойртуулсан)

Нэг тосгонд амьдарч, хамтран ажиллаж байсан хүмүүс юу бүтээсэн бэ? (Төрөлт) Яагаад? (Зөвхөн бүхэл бүтэн овог газар тариалан, мал аж ахуй эрхлэх боломжтой байсан. Талбайд цуглуулсан ургац нь бүх овгийнх байсан)

Хэрэв нэг нутагт хэд хэдэн овог амьдардаг байсан бол тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? (овог)

Овгийн бүх хэргийг хэн удирдаж байсан бэ? (Ахлагчдын зөвлөл)

Залуус аа, бид анхдагч нийгмийн амьдралын талаар хэрхэн мэдсэн бэ: тэд хэрхэн амьдарч байсан, юу хийсэн бэ? (Хадны зураг, олдсон эд зүйлс, бидэнд хүрч ирсэн туульс, домог дээр үндэслэсэн)

Энэ бол хүний ​​нийгмийн соёлын хөгжлийн эхлэл юм.

Овог аймгууд хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүнээ солилцохгүй бол нийгэм хөгжих үү? (Үгүй яагаад?

МЭӨ 4-р мянганы үед ихэнх хүмүүс суурин амьдралын хэв маягийг удирдаж байсан: энэ нь гар урлал, газар тариалан, мал аж ахуй эрхлэхэд тохиромжтой байв. Овог аймгууд өөрсдийн хөдөлмөрийн бүтээгдхүүнийг өөр хоорондоо солилцдог байсан ба, to ижилхэн, тохиромжтой усан зам нь бараа солилцоог хөнгөвчилсөн.

Жижиг тосгонуудын дунд эхний ... (хотууд) гарч ирэв.

Хотод хүмүүсийн дунд зарим нь илүү баян, зарим нь ядуу байв; Хүмүүсийг ямар нэгэн байдлаар зохион байгуулж, амь насыг нь хамгаалж, татвар хураах ёстой байсан.

Нийгмийг удирдах үүрэг хүлээсэн шинэ хүчин буюу төр гарч ирэв.

Та соёл иргэншлийн хөгжлийн өөр юу чухал нөхцөл гэж бодож байна вэ? (бичих)

Яагаад бичих хэрэгцээ гарч ирэв, тэд хад чулуун дээр үргэлжлүүлэн ажиллаж, тууль, домог ярьж өгөх болов уу? (Хүмүүсийн эрхийг хамгаалсан хууль бичих, татвар тооцох, санах хэрэгтэй байсан хамгийн сайн цагтариалалт, ургац хураалт). Эдгээр болон бусад мессежийг дамжуулахын тулд аман яриа хангалтгүй байсан бөгөөд бүх зүйлийг санах ойд хадгалахад хэцүү байсан.

Тэд ингэж гарч ирэв анхны соёл иргэншил.

Зураг дээр ажиллах (хуудас 61)

65-р хуудасны сурах бичгийг нээж, домгийг судлаарай.

Газрын зураг дээр бүдүүн улаан шугамаар юуг харуулсан бэ?

Цааш нь юу байна?

Дэлхийн аль хагас бөмбөрцөгт анхны соёл иргэншил үүссэн бэ? (Зүүн талд)

Эртний соёл иргэншил дэлхийн аль хэсэгт үүссэн бэ?

Анхны соёл иргэншил үүссэн эдгээр нутагт уур амьсгал ямар байдаг вэ?

Өөр өөр өнгөөр ​​юуг тэмдэглэсэн бэ?

Европт ямар соёл иргэншил байдаг вэ?

Эртний Дорнодын соёл иргэншил юу вэ?

Эртний соёл иргэншил бүр яг хаана байрлаж байсан бэ?

Газрын зургийн ирмэгийн дагуух зургуудыг хар.

Энэ юу вэ? Тэднийг харьцуул. Та юу хэлж чадах вэ?

Магадгүй та эдгээр архитектурын дурсгалуудын талаар ямар нэгэн зүйл уншсан байх?

Нэг соёл иргэншил нөгөөгөөсөө юугаараа ялгаатай байсан бэ?

Бүлэгээр нь шалгах (хамт):

Та ямар соёл иргэншлийн тухай уншсан бэ? (Эртний Хятад)

Дүрслэлүүдийг хараарай, магадгүй тэд танд туслах болно.

Тэгэхээр соёл иргэншил гэж юу вэ? Энэ үгийн өөр нэг утга нь юу? (Өөрийн өвөрмөц соёлтой улс)

Толь бичиг рүү эргэж, таамаглалаа шалгацгаая.

Эртний ертөнцийн эрин үед юу баялаг вэ?

Эртний ертөнцийн эрин үеийн оршин тогтнох цаг хугацаа?
(МЭӨ III мянганы үеэс МЭ 4-р зуун хүртэл)

Кроссворд тааварыг шийдэж, эртний соёл иргэншлийн нэрийг бичээрэй (Шалгах явцад - соёл иргэншлийн самбар дээр: Египет, ...).

Хичээлийн эхэнд тавьсан асуултдаа эргэн оръё. Хэн хариулж чадах вэ? (Тэд байна хүмүүсийг соёлт нийгэмд авчирсан анхны техник, соёлын ололт).

- Хичээлийн төгсгөлдЗохиолч Рудольс Итсийн үгийг уншмаар байна: “Хүний хөдөлмөр, авьяас чадвар, олон зуун үеийн хүсэл тэмүүлэл, оюун ухаан эрт дээр үеэс бидний оршин тогтнож ирсэн. Бидний өвөг дээдсийн хийсэн зүйлийг биднээс зайлуул, тэгвэл хот, үйлдвэрүүд газрын гадаргуугаас арчигдаж, харанхуй газар унана.

Дэвшилтэт хүний ​​агуу чанар бол өнгөрснөө мартаж, өмнө нь явсан хүмүүст талархах явдал юм!”