Ш дуу авиаг гийгүүлэгч хосолсон. Өгүүлбэр дэх дуу авианы автоматжуулалт. “Ш” авиаг гаргах үндсэн аргууд

Эрхэм хүндэт хамт олон, би та бүхний анхааралд [Ш] авиаг үе, үг, хэллэг хэллэгт автоматжуулах хичээлийн хураангуйг толилуулж байна. Заримдаа хүүхдийн ярианы дууг автоматжуулах нь түүнийг гаргахаас хамаагүй их цаг хугацаа шаарддаг гэдгийг олон хүмүүс мэддэг. Тиймээс өдөр тутмын шаргуу хөдөлмөр л эерэг үр дүнг өгдөг. Хүүхэд суралцах сонирхолтой байхын тулд хичээлийг сонирхолтой тоглоом хэлбэрээр явуулах, эсвэл үлгэрийн баатруудтай хамт сонирхолтой аялалд хүргэх нь маш чухал юм.

Миний боловсруулсан дэд бүлгийн хичээлийн хураангуйг та бүхэн үнэлж сурган хүмүүжүүлэх ухааны сан хөмрөгт оруулна гэдэгт итгэлтэй байна.

Сэдэв: "Үе, үг, хэллэг дэх [Ш] дууг автоматжуулах"

Хичээлийн хэлбэр: дэд бүлэг (ахлах ярианы эмчилгээний бүлэг)

Зорилго: үе, үг, хэллэг дэх [Ш] дууг автоматжуулах;

1. Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх: [Ш] авианы зөв дуудлагыг үе, үг, хэллэгээр нэгтгэх;

2. Залруулах, хөгжүүлэх: фонемик сонсгол, ойлголтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, дууны анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх, тодруулах, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

3. Залруулах-сурган хүмүүжүүлэх: Эелдэг байдал, эелдэг байдал, харилцан туслалцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх Тоног төхөөрөмж: харандаа, ажлын хуудас, үлгэрийн баатар хулгана.

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй:
Хичээл дээр, тоглоомонд
Энэ нь зөв, бид тодорхой хэлж байна,
Бид яарахгүй байна.

- Залуус аа, одоо би та нарт нэгэн сонирхолтой түүх ярих болно. Эрт урьдын цагт Хулгана хэмээх муу хулгана амьдардаг байжээ. Тэр хэнд ч "Өглөөний мэнд" эсвэл "Сайн амраарай" гэж хэлээгүй. Бүх найзууд нь түүнд уурласан - тэд түүнтэй найзлахыг хүсээгүй. Мөн ээж нь түүнд хүн бүртэй эелдэг байх хэрэгтэй гэж зөвлөсөн. Хулгана сайжруулахаар шийдсэн. Шүдээ угааж, үсээ самнаад явахдаа бэлдлээ. Тэр одооноос эхлэн хүн болгонтой эелдэг харьцаж, найзууддаа үргэлж баяртай байх болно гэж шийджээ. Ингээд бидний бяцхан хулгана явахад бэлдлээ. Залуус аа, та нарыг аялалд хулганаар урьж байна. Найзтайгаа хамт явах уу? Үүний тулд та бид хоёр бэлтгэл хийх хэрэгтэй. Дараах үе мөчний дасгалуудыг хийцгээе.
(үлгэрийн баатар гарч ирэв - тоглоомон хулгана хулгана)

2. Үе мөчний дасгалууд:

“Хуушуур”, “Аяга”, “Амттай чанамал”, “Мөөг”, “Морь”.

3. Сэдвийн мессеж. Залуус аа, Хулгана, Бяцхан хулгана гэдэг үгэнд ямар авиа давтагддаг вэ? Энэ нь зөв, эдгээр нь [w] ба [m] дуунууд юм. Өнөөдөр бид [w] дууны дуудлагыг нэгтгэх болно.

4. Артикуляцийн шинжилгээ. — [w] дууг дуудах үед бидний уруул юу хийдэг вэ? Уруул урагш хөдөлж, гурилан бүтээгдэхүүн шиг харагдаж байна.

[w] дууг дуудах үед бидний хэл юу хийдэг вэ? Хэл нь дээд шүдний ард, тагнай руу өсдөг.

Энэ дууг дуудах үед амнаас ямар дулаан эсвэл хүйтэн агаар гарах вэ? Алгаа амандаа тавиад шалга.

5. Тусгаарлагдсан дууг засах [w]. Манай хулгана хулгана зүлгэн дээгүүр явж байтал хэн нэгэн өвсөн дунд исгэрэх сонсогдов. Хулгана анхааралтай хараад бяцхан могой харав. Тэр үүнийг хийсэн: "Ш-ш-ш-ш-ш", учир нь тэр гэртээ харих замаа олж чадаагүй юм. Хулгана хулгана бяцхан найздаа гэрт нь ороход тусалсан. Бас тэгж исгэрэх гээд үзье. "Ш-ш-ш..." гэж тодорхой хэлэн хуруугаа зам дагуу явуул.

6. Дууны шинж чанар [w]. Залуус аа, хулганад [w] дууны тухай бүгдийг хэлээрэй. Тэр ямархуу хүн бэ?

1) гийгүүлэгч эсвэл эгшиг үү? (гийгүүлэгч, учир нь утас тасарч, дуу нь дуулагдахгүй, хөх өнгөөр ​​тэмдэглэгдэж, цэнхэр цайзад амьдардаг).

2) Хатуу эсвэл зөөлөн? (үргэлж хатуу, хүүхдүүд алхаар цохино).

3) Дуугүй эсвэл хоолойтой юу? (дүлий, хүүхдүүд гараараа чихээ тагладаг).

7. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Хулгана, явахад бэлдэж, бүх зүйлээ уутанд хий. Залуус аа, хэрэв та аливаа зүйлийг нэрлэхдээ [sh] дууг сонсвол алгаа ташаарай. Хулганы цүнхэнд: шаахай, өмд, оймс, зангиа, хүрэм, цамц, ороолт, хүрэм, малгай.

8. Урагшаа болон хойшхи үеийг хуулбарлах. Тоглоом "Rhymes".

Бяцхан хулгана хулгана зам дагуу алхаж, шүлэг зохиож байна. Түүний юу хийж байгааг сонсоорой, залуусаа:

Ша-ша-ша- ээж нь хүүхдээ угаадаг.
Шу-шу-шу - Би захидал бичиж байна.
Ши-ши-ши - цэвэрлэгээнд хүүхдүүд байна.
Үнс-үнс-надад харандаа өгөөч.
Ош-ош-ош - Надад хутга байна.
Уш-уш-уш - халуун шүршүүр.
Иш-иш-иш - Би хүүхэдтэй.
Ошка, ошка, цонхон дээр муур байна.
Ишка-ишка бол бяцхан хулгана юм.

Залуус аа, та эдгээр дууг дуулж чадах уу? (хүүхдүүд [w] дуугаар шүлгийг тод дууддаг)

9. Дуу үсгийн шинжилгээ.

Хулгана хулгана сүүлчийн дуугаа дуулж амжаагүй байтал замдаа зараа санаандгүй тааралдав. Хулгана зараатай мэндлээд түүнийг тоглоом тоглохыг урив. Тоглоомыг "Үгийг олох" гэж нэрлэдэг. Хулгана ч шууд зөвшөөрч, бодож эхлэв. Залуус аа, та бүгдийн ширээн дээр даалгавар байгаа. Хулганад [sh] дууны байршлыг тодорхойлж, үгнээс диаграмм хүртэлх "замуудыг" зөв зурахад тусалцгаая.

10. Биеийн тамирын дасгал.

За, одоо бид жаахан амарч, тоглох болно. Хүүхдүүд сандал дээр сууж, "жолооны хүрд" -ийг гартаа авч, аажмаар эргүүлж, дуулж байна:

Машинаа асаан: Ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Дугуй хийлэв: Ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Илүү хөгжилтэй инээмсэглээрэй
Тэгээд хурдан явцгаая!
(2-3 удаа давтана).

11. Лексик-дүрмийн тоглоом, дасгал.

Харьцангуй нэр томъёо үүсэх: Хулгана тоглосны дараа тэрээр амттай хоол идэх дуртай.

Ямар төрлийн шар будаатай будаа вэ?
Ямар төрлийн интоорын шүүс вэ?
Ямар төрлийн лийрийн компот вэ?
Ямар төрлийн шоколадтай чихэр вэ?

Хүүхдүүд [sh] авиатай үгсийг тод дууддаг: шар будаа, интоор, лийр, шоколад.

12. "4 сондгой" тоглоом.

Хулгана аялалаа үргэлжлүүлэв. Мөн би улам олон шинэ найзуудтай болсон. Энэ удаад тэрээр дэггүй баавгайтай уулзаж, даалгавраа биелүүлэхэд нь тусалсан байна. Залуус аа, "4 нэмэлт" тоглоом тоглоцгооё. Нэмэлт үгийг [w] (интоор, малгай, муур, муур) дуугаар тодорхой дууд. Объект бүхий зургуудыг самбар дээр харуулав:

13. “Зураг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээ” дасгал.

За энэ удаад өгүүлбэрээ зөв зохиож чаддаггүй бяцхан мэлхийд туслах хэрэгтэй болов. Зөв зургийг ашиглан сонсоод өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү (зураг нь самбар дээр харагдаж байна). Өгүүлбэрүүдийг бүхэлд нь давтаж, [w] дууг тодорхой дуудна.

Миша шинэ...
Аав явах гэж байна...
Даша оллоо...
Маша тусалдаг ...

14. Оньсого.

Залуус аа, одоо хулгана хулгана та нарт оньсого бэлдсэн. Та оньсого тайлах дуртай юу? Тэднийг тааж үзье, зурагнууд нь бидэнд туслах болно (зураг нь самбар дээр байгаа) [w] дуугаар тодорхой хэлээрэй.

Хэдийгээр хилэн сарвуу,
Гэхдээ тэд намайг "маажин" гэж дууддаг.
Би хулганыг овжин барьдаг,
Би тавагнаас сүү уудаг.

Ногоон овоохойд
Найз охид амьдардаг
Бөмбөлгүүдийг шиг дугуй,
Маргад ба жижиг.

Би морь унаж байна
Хэний дээр гэдгийг мэдэхгүй.
Би танилтайгаа уулзана -
Би үсрэн бууж, чамайг авах болно.

Ногоон сал
Голын дагуу хөвдөг.
Сал дээр нэг гоо үзэсгэлэн бий
Нар инээмсэглэж байна.

Би хэн бэ - та өөрөө таах хэрэгтэй.
Би өвлийн улиралд чарга татдаг,
Тэд цас дундуур амархан гулсдаг.
Зуны улиралд би тэрэг татдаг.

Хоёр гэдэс, дөрвөн чих.

Өглөө цас орно -
Бид чаргыг хашаанд гаргана.
Хүрэмээ өмсөхөө бүү мартаарай
Бас дулаахан......

Энэ шувуу хэзээ ч болохгүй
Дэгдээхэйдээ үүр барьдаггүй.
Энэ хэн бэ?

15. Хэл ярианы эмчилгээний хуралдааны үр дүн.

Залуус аа, бид өнөөдөр хэнтэй аялсан бэ? Бид ямар дууг хэлж сурсан бэ? Зочинтойгоо баяртай гэж хэлээд бид ч бас хүн бүртэй үргэлж эелдэг байх болно гэдгээ амлацгаая.

Дуу Ш

Хичээл 1.

1. Үе мөчний гимнастик:

“Хуушуур”, “Аяга”, “Амттай чанамал”, “Мөөг”, “Морь”, “Инээмсэглэл”, “Голос”, “Шүхэр”.

2. Үгүүдийг аажуу, тодорхой давт:

Аш ош уш иш үнс

Ша шо шу ши ши

Ашша ошшо ушшу эшшэ

3. Үгсийг давт. Үгэнд sh авианы байрлалыг тодорхойл.

Үслэг цув, хүүхэд, дугуй, машин, овойлт.

Хичээл 2.

"Дугуй хагарлаа" дасгал.

2. Удаан бөгөөд тодорхой давт:

Шема шемо шемо шема

Шк шко шк шке

Шта шта

Шпа шпо шпу шпэ

Шна шно шну шне

Утга, авианы хувьд ойролцоо үг сонго.

Арын дугуйнд наалдсан

Баавгай жолоодож байна ... (машин).

Хэрэм боргоцойг унагав

Конус цохив ... (бөжин).

Хичээл 3.

1. Өгүүлбэрийг төгсгө:

Шөнөдөө харанхуй байна. Шөнөдөө чимээгүй байна

Загас, загас, чи хаана байна ... (унтаж байна).

Чи хэтэрхий чимээгүй байна ... (дуулах).

2. Өгүүлбэрийг тодорхой хэлэх (чимээгүй, намуухан, чанга):

Манай Машад маш их будаа өгсөн.

3. Ш авиаг тод дуудаж, оньсого сур:

Жижиг хөлтэй, муурнаас айдаг. (Хулгана).

Хичээл 4.

Ш дууг ямар үгэнд сонсдог вэ?

Муур унтдаг ч хулганыг хардаг.

Миша өнөөдөр сургуульд явах гэж байна.

Эмээ өвөөдөө малгай авч өгсөн.

Өвөө ач хүүдээ машин авч өгсөн.

Хэрэв та яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно.

"Наташа ба баавгай" үлгэрийг сонсоод давт.

Наташа бамбарууштай. Наташа өмдөө өмсөж, эмээ нь малгай өмсдөг. Наташа баавгайтай хамт зугаалахаар гардаг. Миша тэнд байна. Миша том машинтай. Наташа, Миша хоёр баавгайг машинд суулгав. Баавгай машин жолоодож байна!

Дууны Ж

Хичээл 1.

Хэлийг дээш өргөх үе мөчний гимнастик.

2. Үгүүдийг давтана (дээрээс доош, баруунаас зүүн тийш):

Жа жу жу жэ

Жу жу жэ жа

Жу жи жэ жа жу

Жи жэ жа жу жу

Жэ жа жу жи

3. Өгүүлбэрийг дуусга:

Ойролцоох хиппосууд ... (гэдэс) барьж авав.

Бага зэрэг цагаан ... (цасан бөмбөлөг) нимгэн мөсөн дээр унасан мэт.

Тэгээд заан бүгд чичирч суув ... (зараа).

Хичээл 2.

"Цох хорхой шуугиж байна" дасгал.

2. Дууг хаана сонсдог вэ (үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд)?

Цох, зараа, бөөрөлзгөнө, Женя.

Дууг сонсохдоо алгаа таших.

Цох, бах, үслэг цув, хутга, бөжин, шүд, зараа, аяга, баавгай, шоо, бөөрөлзгөнө, дугуй, нохой, герон, Женя.

4. Тодорхой хэллэгийг аажуухан, шивнэж, хурдан бөгөөд чанга хэл:

Жа - zha - zha, zha - zha - zha - хоёр зараа зугтав.

Жу – жу – жу, жу – жу – жу – Би ээждээ цамц нэхэж байна.

Хичээл 3.

Д.Бэрсеневийн “Цох хорхойн дуу”-г тод дуудаж, сур.

Би хөгжилтэй кокчафер хүн.

Тэгээд намайг Жу-жу гэдэг.

-Яагаад Жу-жу гэж нэрлэдэг юм бэ?

Учир нь би шуугиж байна.

Дууг хаанаас сонсож байна вэ?

Нэг зараа гацуур модны доор хэвтэж байна.

Женя хүүхэлдэйдээ шинэ үслэг цув, хантааз оёдог.

3. Сонсож, "Женя ба зараа" үлгэрийг давт.(Хэрэв L дуу байвал).

Нэгэн өдөр Женя ойд царсны ургамал авахаар явав. Женя царсны үрс хайж байгаад цох олов. Тэр цохын араас гүйж очоод зараатай зараа харав. Зараа Женяг хараад модны доор гүйв.

Дуу Ч

Хичээл 1.

Өгүүлбэрийг дуусга.

Дээрээс нар тусна, доороос гол... (урсдаг).

Мөн уулс өндөр болж, уулс улам эгц болж, уулс маш ... (үүл) дор явж байна.

Ч гэсэн дууг хаанаас сонсдог вэ?

Танечка, Тина, эрвээхэй, Дина, тор, түлхүүр, герон, нүдний шил, хар өвс, дүүжин, зураач, баррель, шөнө, салбар, охин.

3. Цэвэрхэн өгүүлбэрийг шивнэж, намуухан дуугаар хэл.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча - Таняд түлхүүр байхгүй.

Чу - чу - чу, чү - чу - чү - Би чамд тус бүр нэг бялуу өгье.

Хичээл 2.

"Царцаа" дасгал (h - h - h).

2. Оньсого санаж, давтан хэл:

Энэ нь гэртээ эхэлдэг

Энэ нь гэртээ дуусдаг. (Зам)

Хэрэв тэр унавал тэр уйлахгүй,

Хөл байхгүй, гэхдээ үсэрч байна. (Бөмбөлөг)

Бидний өмнө юу байна:

Чихний ард хоёр босоо ам,

Бидний нүдний өмнө дугуй

Хамар дээр чинь нугас байна уу? (нүдний шил)

3. “Дачад” үлгэрийг сонсоод давт.(Хэрэв ярианд L ба R дуу байгаа бол).

Зуны улиралд Женя, Жанна нар тус улсад амьдардаг байв. Тэд боов, жигнэмэгтэй цай уух дуртай байв. Өдрийн цагаар Женя, Жанна хоёр гол руу гүйв. Женя загасны саваа, тороор загас барьж, Жанна бөмбөг, цагирагтай тоглож байв.

Хичээл 3.

1. Тоглоом "Хэн ямар аягатай вэ?"(Хэрэв яриа нь L ба R дууг агуулж байвал).

Том Галя ширээ сандалтай, бяцхан Катя ширээ сандалтай.

Галя тавагтай, Катя...

Галя халбагатай, харин Катя...

Галя таваг, аягатай, харин Катя...

А.Бартогийн “Бух” шүлгийг сонс, санаж, давт.

Бух алхаж, ганхаж, явахдаа санаа алддаг.

Өө, самбар дуусч байна, одоо би унах гэж байна.

Хэсгүүд: Ярианы эмчилгээ

Хичээлийн залруулах боловсролын зорилго:

  • Үе, үг, өгүүлбэрт “Ш” авиаг зөв дуудаж сургах.
  • Дууны шинж чанарыг шинжлэхдээ загвар ашиглах чадварыг бэхжүүлэх.
  • "Хулгана" гэдэг үгийн утгын талбарыг бий болгосноор үгсийн санг сайжруулж, өргөжүүлээрэй.
  • Хувцаслалтын функцийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн залруулах, хөгжүүлэх зорилго:

Артикуляторын моторт ур чадвар, урт ярианы амьсгал, фонемик ойлголт, санах ой, анхаарал, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн залруулах боловсролын зорилго:

Сурах үйл ажиллагаанд сонирхол, тууштай байдал, ажилдаа үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, үе мөчний болон дууны шинж чанарыг шинжлэх картууд, дууны загвар ба "Ш" үсгийн дүрс, "Ш" авианы зураг, зураг: хулгана, хулгана тоглоом, чипс.

Хичээлийн явц

1. Org. мөч.

Оньсого сонс:

- Бяцхан хүүхэд муурнаас айдаг, нүхэнд амьдардаг, тэнд бүх зүйлийг үүрдэг.

- Энэ хэн бэ?

Зураг гарч ирнэ - "Хулгана"

- Энэ үг ямар дуугаар төгсдөг вэ?

- "SH" дуу

– Өнөөдөр бид энэ авианы зөв дуудлага дээр ажиллах болно.

Мөн энэ дууг зөв ярихын тулд уруул, хэл, эрүү сайн ажиллах ёстой.

2. Хэл ярианы эмчилгээний дасгалууд

.

үе мөчний дасгалууд:

“Хуушуур, аяга, Турк, ороомог”

доод эрүүний хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх

– хулгана хатуу царцдасыг хэрхэн зажилдаг вэ? Хүчтэй, тайван зажлах хөдөлгөөн

– хулгана зөөлөн бяслаг хэрхэн зажилдаг вэ?

Ярианы амьсгал гаргах ажил

- Амьсгалахдаа хэлье:

Аа, амттай бяслаг ...

Аа, амттай анхилуун бяслаг ...

3

."SH" дууны акустик-артикуляцийн дүрсний шинжилгээ(ширээн дээр найдах).

Аман, хүрэлцэх, хараа, дуу авианы хяналтын холболттой тусгаарлагдсан “Ш” авианы дуудлага

“Ш” авианы шинж чанар, түүний “Ша” үсэгтэй хамаарал

Дуу нь гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу (Яагаад тэгж бодож байна вэ?)

4."Ш" дууны автоматжуулалт-тай бүртгэлүүд(үгийн мөр).

– Хулганыг нүх рүү гүйхэд тусал

A, O, U, I, арын нүх рүү явах зам дагуу хулгана гүйж буй зураг.

Залуус найрал дуугаар үгийн эгнээ дууддаг: Ш----А, Ш----О, Ш---У, Ш---I

A-SH, O-SH, U-SH, I-SH,

5. Үг, хэллэг дэх “Ш” авиаг автоматжуулах.

Хивсэн дээр зургууд байдаг, ярианы эмч хүүхдүүдийг зөвхөн "SH" дуутай хүмүүсийг сонгож, нэрлэхийг урьж байна (муур, хулгана, гурилан бүтээгдэхүүн, шүүгээ, хулганы хавх, арьс) - зургуудыг мобайл дээр харуулав.

Хамтарсан үгсийн сонголт.

– Үгийг сонсож, “ХУЛГАНА” гэдэг үгийг сонсоод аль болох олон чипс тавь.

Хулгана, Хулганака, Хулганазүгээр, Хулганагацуур мод, Хулганахуурамчаар үйлдэх, Хулганаөөр.

Та хэдэн чипс хийсэн бэ? (6)

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс дараах үгсийг давтаж, үгсийн утгыг тайлбарлахыг хүснэ.

хулганы хавх (хулганы хавх), хулгана (хулганыг агнах).

Бидний үгсийн тодорхойлолтыг сонгоно уу

-Ямар хулгана вэ? - том, сэвсгэр

-Ямар хулгана вэ? - бяцхан, хөгжилтэй

-Ямар хулганы хавх вэ? - чимээ шуугиантай, том

-Ямар үстэй? - хулгана, сэвсгэр

6. Толголтын функцийг хөгжүүлэх

.

Хэл ярианы эмч 1, 2, 6 гэсэн тоог гаргаж, хүүхэд бүрээс хэллэгийг тоолохыг хүснэ.

Нэг том сэвсгэр хулгана, хоёр том сэвсгэр хулгана, зургаан том сэвсгэр хулгана.

Нэг жижигхэн, хурдан хулгана гэх мэт.

Нэг том дуу чимээтэй хулганы хавх гэх мэт.

- Шу-Шу-Шу - бид тоглоомоо үргэлжлүүлнэ

Хулгана гэдэг үгийг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

Шүүгээний доор Хулгана шажигнана.

ХУЛГАНА нь мэдрэмтгий чихтэй.

Сэвсгэр муур Хулгана руу мөлхөв.

Муур хулганыг барьж чадахгүй

Бид Хулгана харж байна.

7

. Фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Залуус аа, хар даа, миний гарт шидэт саваа байгаа бөгөөд би та нарыг яруу найрагч болгож байна. Хамтдаа шүлэг бичихийг хичээцгээе.

Би эхлүүлье, та үргэлжлүүлээрэй:

Ошка-ошка - муур цонхны дэргэд суув.

Ойшка-ышка - хулгана нүх рүү гүйв.

Ша-ша-ша - хулгана барь, муур

Ошки - ошки - хулгана үйрмэгт дуртай

Ша - ша - ша - бидний тоглоом сайн байна! Өгүүлбэрийг зөв бичээрэй.

Муур хулганаас айдаг. - Хулгана муурнаас айдаг.

Пуффи хулгана идэж байна. - Хулгана үйрмэг идэж байна.

Кабинет нь гарны доор байрладаг. - Хулгана шүүгээний доор сууж байна.

Цаас хулганаар чимээ шуугина. - Хулгана нэг цаас шажигнана.

Корк хулганыг нүх рүү татна. - Хулгана царцдасыг нүх рүү татна.

8.Саналын дүн шинжилгээ.

Хялбар хулгана сэвсгэр муурнаас айдаг.

Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ? (5)

Өгүүлбэр дэх эхний үгийг нэрлэнэ үү. (Хоёр дахь, гурав дахь, тав дахь)

Ямар үгэнд "SH" авиа орсон байна

9. Шүлэг цээжлэх.

Хулганы нүд нь гар чийдэнгийн товчлуурууд,
Хулгана нь бөмбөг шиг дугуй хамартай.
Нүд маш сайн хардаг, чих мэдрэмжтэй сонсдог.
Хулганаас бүү ай, энэ нь таныг гэмтээхгүй.

Шүлэгт дүн шинжилгээ хийх:

Хулганы нүд ямар харагддаг вэ?
Хулганы хамарыг юутай харьцуулах вэ?
Хулганы нүд яаж хардаг вэ?
Чих яаж сонсдог вэ?
Хулгана сайн уу? Тэр гомдоохгүй гэж үү?

Шүлгийг хүүхдүүдтэй хамт дахин уншдаг.

10.Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ямар дуугаар ажилласан бэ?

Та ямар шинэ үг сурсан бэ?

Гэрийн даалгавар:

хулганы тухай шүлэг сурч, зур.

Хүүхдийн түүхүүд. Сургуульд бэлтгэх бүлэг.

"Би ямар тоглоом мөрөөддөгийг чи мэдэх үү?"

  1. Илья Д.
  2. Шинэ жил удахгүй болох гэж байна, би янз бүрийн тушаалыг дагадаг тоглоомон нохойтой болохыг мөрөөддөг. Чи тогшсон, тэр хөл дээрээ босч, дараа нь тогшиж, тэр хуцаж, үсэрдэг. Би ийм нохойг үнэхээр хүсч байна!

  3. Илья Г.
  4. Миний дуртай тоглоом бол робот Валли, гэхдээ ээж үүнийг худалдаж авч чадахгүй, хаана ч зардаггүй, гэхдээ би үүнийг үнэхээр хүсч байна. Миний компьютер дээр тоглоом, хүүхэлдэйн кино байгаа ч тоглоом байхгүй. Би бүр Валлитай ийм дэртэй.

  5. Алина Б.
    Би боож, даавуу, живх солих боломжтой хөөрхөн хүүхэлдэй авмаар байна. Энэ хүүхэлдэй уйлж, шээж, ус ууж, янз бүрийн дуу дуулдаг.
    Би түүнийг тэргэн дээр түлхэж өгье.
  6. Ваня Ф.
    Шинэ жилээр би алсын удирдлагатай нисдэг тэрэг хүсч байна, тэр нисч, бүгд хашгирах болно, би хөлөнд нь ямар нэгэн зүйл нааж, дуугарах болно, бүгд инээх болно.
  1. Маша Т.
  2. Би Барби хүүхэлдэйг мөрөөддөг, тэр үзэсгэлэнтэй, тэр найзтай, тэд маш олон янзын хувцастай, янз бүрийн зүйлтэй. Би тэдэнтэй гадуур явж, найзуудтайгаа тоглодог, бусад охид ч бас надтай тоглодог.

  3. Лена Г.
  4. Би Рапонзигийн тухай мөрөөддөг, энэ бол ийм хүүхэлдэй, тэр янз бүрийн үс засалт хийж чаддаг. Түүнд найз байдаг - Хамелеон, гунигтай үедээ өнгө нь өөрчлөгдөж, улаан болж хувирдаг бөгөөд хэрэв бүх зүйл сайхан, аз жаргалтай байвал тэр олон өнгөтэй байдаг.

  5. Максим М.
    Гэхдээ би тоглоом хүсэхгүй байна, би скутер мөрөөддөг, би үүнийг маш их хүсч байна. Тэгээд манай хашаанд найзтайгаа уралдана. Ромд байгаа ч надад байхгүй.

Миний ажилладаг цэцэрлэгт сүрьеэгийн микобактерийн халдвартай хүүхдүүд сурдаг. Манай хүүхдүүдийн 30% нь ганц бие эцэг, эх, эцэг эхийн асуудалтай эцэг эхийн хүүхдүүд байдаг. Олон хүүхэд сүрьеэ эсвэл хар тамхинаас болж нас барсан тул эцэг эх нь огт байхгүй. Хүүхдийн мөрөөдөж байсан тоглоомыг хүсэх нь олон хүний ​​хувьд боломжгүй зүйл юм. Шинэ жил ойртож байгаа тул хүүхдийн хувьд энэ баяр нь бэлэг, бяцхан мөрөөдлөө биелүүлэхтэй холбоотой байдаг тул сонгосон сэдвийг би хамааралтай гэж үздэг.

Багш нартай хамтран хүүхдүүдийн дунд санал асуулга явуулж, хүүхдүүдээс "Би ямар тоглоом мөрөөддөгийг та мэдэх үү..." гэсэн өгүүлбэрийг гүйцээхийг хүслээ.

Бид хүүхдүүдийн хариултыг бичгээр бэлтгэж, эцэг эхчүүдэд санал болгосноор хэд хэдэн зорилго тавьсан.

  • Хүүхэд баяраа тэсэн ядан хүлээж байгаа, мэдээжийн хэрэг хүсэл эрмэлзэл, эмзэглэл, хайрыг хүлээж байгаа гэдэгт эцэг эхийн анхаарлыг хандуулаарай.

  • Хүүхэд өөрийн бодлоо хэрхэн тууштай, уялдаатай, логикоор илэрхийлж болохыг эцэг эхчүүдэд харуул.

  • Хүүхдэд тоглоомын тухай мөрөөдлийн түүх ямар байдгийг бичгээр харуул.

Энэ хичээлийн үеэр би хүүхдүүдийг сайхан сэтгэлтэй байлгахыг хичээсэн.

Үгсийг зөв хэл

Цамхаг, цамхаг, аяга, цамц, Daisy, алдаа, харандаа.

Шүршүүр, сормуусны будаг, их буу, зах, хөхөө, тоглоом, ороомог, тэжээгч, хясаа, мэлхий, дэр, ванн, өвөө, эмээ, хөвсгөр, жэрбоа.

Дуус, бяцхан байшин.

Мидж, муур, үйрмэг, цонх, вандуй, сагс, далдуу мод, төмс, окрошка.

Хулгана, хулгана, хүүхэд, зэгс, гурилан бүтээгдэхүүн, цамхаг, таг, хүүхэд, сармагчин, дугуй.

Самар, бат бөх, шажигнуур.

Даалгаврууд

Үүнийг эелдэгээр хэлээрэй. интор-интоор, муур-муур, хулгана-хулгана.

Эдгээр үгсэд аль үсэг алдагдсан бэ? Котка, skein, угаах, конус.

Анхны хоол яагаад ингэж нэрлэгдсэн бэ? окрошка?

Ребус. Зураг 12. (Өнгөний оруулгыг үзнэ үү.) Цайны аяга, автобус, үслэг цув, бут, улбар шар. Объектуудыг нэрлэ. Объектуудын нэрний эхний дууг тодруул. Эдгээр дуу авианаас үг зохио. ( Аяга.)

гийгүүлэгч нийлмэл үгэнд [ш] дууг автоматжуулах

Үгсийг зөв хэл

Төв байр, саваа, өмд, стек, тамга, хөшиг, хөшиг, штопор, жолооны хүрд, эд зүйл, жад.

Хувцасны шүүгээ, хайрцаг.

Малгай, дуулга, завь.

Сургууль, оюутан.

Унтагч, утас.

Даалгаврууд

Нэг үгээр солих спираль[p"] дууг [t"] дуугарна. Та ямар үг авсан бэ? ( Тайвшир.)

Үгийн хэлхээ. Хулгана-ороомог-ванн.

Үүнийг эелдэгээр хэлээрэй. Малгай - малгай, үслэг цув - үслэг цув, өмд - өмд, цамц - цамц, конус - боргоцой, малгай - малгай, хулгана - хулгана, бөмбөг - бөмбөг, ороомог - ороомог.

Хэл дууг сонго. Зураг, үгс. Зургийн хоёр багана.

Хулгана - нам гүм, муур - дунд, хүүхэд - муур - үүл, ванн - ороомог - дэр - найз охин, овоохой - ванн, тоглоом - хөхөө, дэр - мэлхий, баавгай - хулгана, боргоцой - чимээгүй, буу - чих, хатаагч - ялаа, хөгшин эмэгтэй - бяслагны бялуу, цонх - сагс, окрошка - төмс, кокерел - хулуу.

"Зөв үү?" Буунууд буудаж, их буунууд шатаж байна. Муур нь намагт ургадаг, үүлс нь ширээн дор суудаг. Модон дээр-тоглоом, мөн хүүхдийн гарт-хөхөө

"Хөгшин эмэгтэй Шапоклякаас ашиггүй бөгөөд хэрэгтэй зөвлөгөө." Ванн дахь давстай мэлхий. Унтахын тулд хөхөө дэрэн дээрээ тавь. Овоохойн цонх руу ороомог шид. Сагсыг сагсанд хийнэ. Овоохойд хог бүү хая. Волушкиг саванд хийж давслаарай. Хуучин эмэгтэйг бяслагтай бялуугаар дайлаарай. Мэлхийг бүү ал! Хөхөөг халамжил!

Эхлээд хэрэгтэй зөвлөгөөг давтана уу. Бусад зөвлөгөөг яагаад ашиггүй гэж нэрлэж болох вэ?

Нэмэлт нь юу вэ? Зураг 13. (Өнгөний оруулгыг үзнэ үү.)

Охины нэр болон хувцасны нэрийн үсгийг зохио.

A, K, A, P, M, W, B, L, U, R, F.

Аль үсэг дутуу байна вэ? ... гацсан, Рома...ка, карт...ка.

Эдгээр үгс юугаараа ялгаатай вэ? Мошка бол муур. Малгай бол завь юм. Үслэг цув бол хошигнол юм. Унтагч - гоймон. Тэд хэр төстэй вэ?

"Юу хаашаа явж байна?" Долоон давалгаа... ( ванн), өд... ( дэр).

"Юу хэнд?" Хүүхдэд - чимээ шуугиан, хүүхдүүдэд - тоглоом, хөгшин эмэгтэйд - бяслагны бялуу, Машенкад - интоор, Мишенкад - өмд, цамц, мэлхийд - дундах, Чебурашкад - chamomile, cockerel-д - үр тариа.

Үг хэллэг дэх [ш] дууг автоматжуулах

Үгийг гүйцээнэ үү.

Ноосон..., ноосон..., ноосон..., ноосон..., хөвсгөр..., хөвсгөр..., сэвсгэр..., сэвсгэр..., том..., анхилуун..., өргөн..., сайн....

Зөв үгсийг сонго.

Та юу хийж байгаа юм бэ? Надад өөрийнхөө тухай яриач. I ... (Би алхаж, амьсгалж, даллаж байна); хөгжим... ( Би сонсож байна); халбага шөл... ( Би замд нь байна); даалгавар... ( би шиидсэн); зүүгээр... ( Би оёдог).

Мишагийн тухай надад хэлээч. Миша, чиний нүдээр ... ( харах, анивчих, харах); чих... ( чи сонсож байна уу); хөл ... ( алхах, алхах, гүйх, алхах); гар... ( барих, шидэх, даллах, хийх); хаалга... ( нээх, хаах); бөмбөг... ( чи барина); хүүхэлдэйтэй ( тоглож байна); харандаа... ( чи зур); машинаар... ( чи явж байна); онгоцонд... ( чи нисэж байна).

Ээж нь Машаг дэлгүүрт явуулсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид түүний юу хийж байгааг тааж, энэ тухай түүнд хэлэх болно. Та дэлгүүр явах уу... ( орж ир), бүтээгдэхүүн... ( чи сонго), мөнгө... ( чи төл), уутанд байгаа хүнсний бүтээгдэхүүн... ( чи тавь), гэр... ( чи авчир), цүнхнээс... ( чи үүнийг нийтэл), хөргөгчинд... ( чи тавь).

Надад өөрийнхөө тухай яриач. Би бол захидал... ( Би бичье), даашинз дээрх нүх... ( Би оёж өгье).

Үе дэх [Ш] дууг автоматжуулах

Хүүхэд үеийг давтдаг. Бид [Ш] дууны хэллэгийг дагаж мөрддөг.

  • уруул бага зэрэг урагш сунгасан;
  • шүдийг нэгтгэсэн;
  • хэлний үзүүр нь тагнайд (цулцангийн ард) өргөгдсөн боловч түүнд хүрдэггүй;
  • хэлний хажуугийн ирмэгийг дотроос нь дээд араа руу шахдаг;
  • хэлний дунд дулаан агаарын урсгал байдаг бөгөөд энэ нь далдуу модоор мэдрэгддэг.

ША АШ АША

ШИ ИШИ ИШИ

Тэр ESH ESH

ШУ УШ УШУ

ИЧИХ ОШ ОШО

Үгээр [Ш] дууг автоматжуулах

Ш авиа үгийн эхэнд байна.

Ша

Ша, загвар, алхам, эрлийз, золгүй явдал, дэггүй, мэргэн, алчуураа, галзуу, тоглох, бөө, бувтнаа, шампиньон, шорлог, боломж, шансон, шансоньер, шантааж, шантрапа, малгай, алхам, алхам, алхаа хэмжигч, угаагч, банди, шайтан, чацар, овоохой, дэггүй тоглох, малгайчин, бөмбөг, харабанк, чарад, шара, шарашка, нугас, цэцэглэгчид, бөмбөг, ороолт, шаст, ганхсан, бор үстэй, хүүхэлдэйн кино, шариат, бөмбөг, fumble, холих, шарлатан , шарлотт, дур булаам, торх эрхтэн, уурхайчин, даамчин, даамчин, даам, даам, кебаб, сэгсэрдэг, майхан, чек, гүргэмийн, шатар, шатарчин, уурхай, холбогч, сэгсэрч, шотланд, жолооч, майхан, шоколад.

Шоу

Шоу, шоучин, торго, торгон, шивнэх, оёдол, шок, рамрод, эмээл, эмээл, чимээ, жолооч, шоколад, шотланд, шовинизм, шорт.

Шу

Дуу чимээ, шуугиантай, skimmer, шуугиан, хүргэн ах, шураг, нүх, хошигнол, риф-рафф, шивнэх, шивнэх, онигоо, хошигнол, хошигнол, үслэг цув, үслэг цув, лаг, хошигнол, хурц, чимээ шуугиан, чимээ шуугиан .

Ши

Chic, awl, shibat, splendid, shia, chic, chic, shik, shilling, topsy-turvy, awl, шимпанзе, дугуй, пальто, хэрчиж, шинник, chinchilla, chignon, thorn, fizz, spike, rosehip, efervescent, fizz, өргөн, ялаа, дэлгэц, өргөн, оёдол, шифер, номын хавтасны, хувцасны шүүгээ, шифр, шифрлэлт, shish, shishak, конус, өргөн, өргөрөг, оёсон, оёсон.

Тэр

Сэргээх, үс, шилдэг бүтээл, chaise longue, хүзүү, шейк, умайн хүзүү, шейх, торго, торго, шуугиан, хальс, тавиур, шивнэх, шугам, шериф, ахлагч, ивээл, хүзүү, барзгар, эвэрт.

Ш авиаг гийгүүлэгч хосолсон(үгний эхэнд).

Яриа, татлага, гахайн өөх, шийр, стилетто, бууцай, тагнуул, тагнуул, тагнуул, шприц, тариур, дамар, туулай, дамар, спаргер, замаск, замаск, дамар, унтлага, өлгий, шөрмөс, гахайн өөх.

Шлях, алгадах, морины оосор, үүр, алгадах, цоолборлох, алгадах, алгадах, нунтаглах, нунтаглах, завь, цохих, малгай, малгай, хаалт, шаар, хоолой, морины оосор, малгай, дуулга, чихэвч.

Шмак, зөгий, үнэрлэх, шмак.

Утас, үдээс, нэхсэн тор, нэхсэн тор.

Сорви, хэлтэрхий, фонт.

Төв байр, стек, тамга, тайван, зүү, адит, харанхуй, харанхуй, штопор, хөшиг, шуурга, шуурга, штоф, торгууль, торгуулийн батальон, торгууль, цус харвалт, хэсэг, засалчин, баар, өмд, үдээс, ажилтан, штатив, зүйл , жолоо, дайралт, залуур, хэсэг, жад, зүү.

Моп, швед, швед, оёдол, хаалгач, оёдолчин.

Shkoda, shkodnik, сургууль, сургуулийн сурагч, арьс, арьс, масштаб, масштаб, хайрцаг, кабинет, squall, cracklings, тор, дамар, skipper, арьс.

Ш авиа үгийн дунд байна.

Ша

Каша, халим, манайх, чинийх, Маша, Даша, Глаша, Ариша, Мариша, Алёша, Илюша, Паша, Андрюша, зурагт хуудас, амьсгалах, алхах, Катюша, мууранд амраг, идэх, бүс, түлхүүр, янхан, ээж, хутгуур, муудах, хөндлөнгөөс оролцох, саад хийх, гулууз мах, сүнс, амьсгалах, хасах, морь, хулгана, бяцхан мэлхий, дээвэр, ааруул, морь.

Шоу

Бүрээс, түрийвч, нуруу, хясаа, нүцгэн, сайн, хөхөө, уут, шөл, шөл, чанасан, иштэй, хөвсгөр, кокерел, оосор, нунтаг, хулгана, мэлхий.

Шу

Би бичдэг, хаздаг, чихдэг, өмсдөг, муур, цаасан шувуу, цагаан тугалга, амьсгалдаг, далладаг, асуудаг, жинлүүр, товхимол.

Ши

Хүүхдүүд, хайрга, хулгана, боомилох, муу, түлхүүр, чацаргана, устгах, машин, жолооч, нүгэл, явган, шөл, зугаацах, чимээгүй, сайн, хөхөрсөн, оёсон, шийдсэн.

Тэр

Зорилтот, хүзүүвч, шийдвэр, өргөдөл, тайтгарал, хомсдол, сүнслэг, жижигхэн, галзуу, илүү өндөр, нам гүм, тогооч, ханиалгах, ноолуур, хэтэвч, шон, клише, сүйрэл, сүрэг, шөл, бичвэр, долгион, анжис, явган хүн, вандуй.

Үгийн төгсгөлд Ш авиа.

Чинийх, манайх, харандаа, гуляш, сараана, зулзага, оёх, чимээ гаргах, харлуулах, зэгс, хулгана, хүүхэлдэйн кино, үйрмэг, дуусгах, өгөх, унах, хуваах, хөрөөдөх, хүүхэд, шанага, шүршүүр, үрэл, хөхүүл ханиалга , шанага, марш, хүүхэд, алдагдал, хакер, хүрэх, чимээгүй байх, өгөх, асгах, уух, дуулах, үрэх, авах, хашгирах, чимээгүй байх.

Үгийн дундах гийгүүлэгч нийлсэн Ш авиа

Туулайн бөөр, цэцгийн сав, үнсгэлжин, ороомог, хайлмаг, хар дарсан зүүд, муур, муур хулгана, өндөгний аяга, хов жив, их буу, баавгай, хулгана, ломбард, нарсны боргоцой, гархи, даршилагч, хумс, саваа, гэдэс, кишлак, кишмя, султан, саваа, хөл, титэм, хүүхэд, хүүхэд, цамцны урд, сармагчин, зам, масштаб, дунд, галууны гүдгэр, амны хөндий, урд талын хараа, мускет, мушкетёр, өрөм, сэтгэх, хөөрхөн, гурилан бүтээгдэхүүн, хүү, шажигнуур, суга, дамми, шошго , ломбард, хөлийн хуруу, өвчтэй, гулууз, жэрбоа, гулууз, туранхай, дээд, гахай, интоор, Чебурашка, chamomile, тариалангийн газар, аяга, будаа, цамц, алдаа, хүүхэд, цонх, вандуй, сагс, далдуу мод, окрошка, төмс, чих, бүгчим, зах, мэлхий, дэр, ороомог, хөхөө, жигнэмэг, бяслагны бялуу, угтах, хясаа, цамхаг, гурилан бүтээгдэхүүн, таг, хүүхэд, дугуй, Яшка, товруу, Алёшка, хавтгай талх, загас, матрешка, шанага, самар, булаг, гадна, идэх, интоор, нэмэлт, хүү, цамхаг, гутал, юүдэн, дуу намсгагч, явсан, кокерел, эмээ, өвөө, Алёнушка, бурёнушка, үслэг эдлэл, ёроол, өд, толбо, гуалин, гэдэс, шон, маникюрчин, маршал, лонх, усны сараана, муухай, хамгийн муу, улаан буудай, шар будаа, шалны чийдэн, суваг, буфет ширээ, эрт, тор, дарн, хөшиг.

[Ш] авиатай үгийн хослол, хэллэг

Өвөөгийн шатар, дэггүй хүн алхаж, шөл иддэг, өмд оёдог, өргөн өмд, Яшад зориулсан өмд, шорлог дээр мөөг, Яша цүнхтэй, цүнхтэй туулайн бөөр, Skoda-ийн жолооч, Shawka-ийн зах, сайн хуудас, хүзүү мөн чих, хүргэн ахын ороолт, бичгийн машин дээр оёх, алган дээр вандуй, хүүхэд харандаатай, овоохой нь сайн, шатарчин хүүхэлдэйн кино, будаа идээрэй, хөндийн сараана цэцэг олсон, холбогч саваа баавгай, эмээ өвөө, жолооч даамтай, хувцасны шүүгээ нь сэгсэрнэ, оёдолчин оёж байна, пальто оёж байна, цүнхэнд олдсон, шимпанзе шивнэж байна, толгойн орой дээр овойлт, хийтэй могой, хайрцагт ороомог , өргөн шураг, тагны доор аяга, хүүхэд цамц өмссөн, цүнх мэргэн, бяцхан хулганы тухай ном, өргөн хүрээтэй малгай, машины дугуйны чимээ, муурны исгэрэх, Пашагийн цамц , амьсгал боогдох ханиалга, сагсан дахь муур, цамхаг дээрх тор, сагсан дахь шампиньон, би чимээгүй байдлыг эвддэггүй, үслэг дээлний оёдол, галош, гильтер, сайн гутал, шүхрийн өргөн, Нүхэнд үйрмэг, шоколад шарлотт, хайрга оллоо, дугуйнд минь зулзага байна, оёход саад болж байна, цамцан дээр минь оосор байна, гуталтай алхаж байна, хүүхдийн тоглоом, хүү ба охин, шанагатай загас, манай сургуулиас гарсан, сургуулийн чанадаг, шүүгээнээс олдсон, баавгайн овойлттой, энгэрийн зүүлт, би харандаагаар бичдэг, эмээгийн хүзүүнд, маршал жагсаж байна, та чадна 'Оёдол нуугаарай, сургуулийн сурагч, би хошигнол бичдэг, интоор, даам, шатар иддэг, шиншилла үслэг дээл, явган зам, хурц нар, зэгс найгаж байна, битгий чимээ гарга, сайн үслэг пальто, номын хавтасны хавчаар, нугас дээр ганхах, жигнэмэг идэх, бумба дээр хатгах, алчуураа хатгах, алган дээрх полка цэгүүд, дэрэн дээрх мэлхий, эмээгийн үслэг дээл, дэлгэцийн ард онигоо, луйварчны алдаа, өргөн шифер, чимээ шуугиантай шувууд , шаталсан илжиг, шар будаа будаа, лийр хагалах, торгон дуу намсгагч, Алёнушкагийн энгэрийн зүүлт, шиншиллагийн үслэг дээл, нялх сармагчин, дээвэр дээрх шифер, хөлийн чимээ, торхтой шарлатан, хаягдсан түрийвч, чанасан шампиньон, гоёмсог chignon, холбогч баавгай, шар будаа, сайхан мэдрэмж, өргөн ороолт, сайхан сэтгэлтэй морь, хурдтай алхах, сургууль дээр дэггүй, чимээгүй чимээ, зөгий, эвэрт, өргөн алхах, зуслангийн бяслагтай бялуу, туг, бөмбөлөг, самар унжсан, хамраа баясгаж, ханиалгаж, цамцан дээрх толбо, шавьжны шуугиан, туулайн бөөр, торгон хөшиг, чимээ шуугиантай зараа, Алёшагийн цамц, Наташагийн үслэг дээл, цамхагаас өндөр, морь хагалах, сарнай цэцэг тариалангийн талбайд, шүүгээнд малгай, өлгүүрт үслэг дээл, өвөөгийн халбага, бөмбөг золбин байна, хараал идсэн алчуур, мэлхий, дэрний доор бяслагтай бялуу байна, надад сагс өг, чимээгүй байна овоохойд,

Хулгана пальто дороо шажигнана. Ариша сагсандаа шампиньонтой. Манай овоохой сайхан. Та kebab хүсэж байна уу? Ойролцоох өвөө, эмээ. Оёдолчин оёдлын машин дээр оёдог. Маша, будаа идээрэй. Хүүхдүүд тоглох шошго. Миша шоколад иддэг. Маша цүнхнээс утас олов. Хүү минь, чи яагаад чимээгүй байгаа юм бэ? Даша эмээдээ зориулж дэр хатгаж байна. Дэрэн дээр муур, хулгана хатгамал байдаг. Эмээ нь chinchilla-аас малгай оёжээ. Муур нь хүзүү, чихтэй. Өвөө Катюша руу гүйв. Эмээ нь cockerel хатгамал хийж байна. Маша шөл иддэг. Хүүхэд чимээ шуугиантай байдаг. Яша шар будаатай будаатай. Эмээ нь Яшад зориулж өмд оёдог. Би оёдлын машин дээр шорт оёдог. Яшад туулайн бөөрний уут бий. Би алчуураа торгоноор хатгадаг. Паша сургуулийн эргэн тойронд тэнүүчилж байв. Хүүхэд Маша дулаан малгай, ороолттой. Удирдагч жолооны зүг алхав. Би хайрцгийг залуу бүсгүйд өгөв. Цүнхэнд хорхойг нууж болохгүй. Тэд Пашагийн галош, гишгүүрийг өмсөв. Би завиа сайн уядаг. Бяцхан хорхой сагс руу гүйв. Би уурхайчдын талаар өргөдөл бичиж байна. Нүцгэн нялх хүүхдүүд үсээ алгаддаг. Би хүзүүгээ гэмтээсэн. Маршал чимээ шуугиантайгаар гарч одов. Би гараж руу явсан[w]. Наташа бэхээр бичдэг. Би том шүүгээтэй. Би сайн гуталтай. Даашинз дээр номын хавтасны болон өргөн хатгамал оёжээ. Хөлийн чимээ аниргүй байдлыг эвдсэнгүй. Би Дашутка, Мишутка хоёрт онигоо бичдэг. Чацарын алхам чимээгүй. Дуу чимээ гаргахгүй байхыг хүсье. Дээвэр дээгүүр салхи шуурч, зэгс найгана. Наташа торгон алчуураа шажигнуулан орж ирэв. Ямар чимээгүй - зөвхөн салхи зэгсийг хөдөлгөдөг. Чи дахиад л дэггүй юм аа, хонгор минь. Уутанд нахиалсан төмс. Шүүгээнээс эмээгийн хайрцаг олдсон. Шуурганы шуурга завийг skerries руу шидэв. Явган хүний ​​замын хажууд машины дугуй чимээ гарав. Овоохойд зөгий л чимээ гаргав. Бяцхан хулганы нүхэнд үйрмэг бий. Төмстэй бялуу нь замд сайнаар нөлөөлдөг. Морь алхахдаа алхав. Даам, шатрын тэмцээнд манай сургуулийн нэг охин, хүү хоёр түрүүллээ. Шаржигнуур пийшин дээр исгэрэв. Ажил сайн явахгүй байсан. Буурчсан үдээс хойшхи нам гүм байдлыг хүргэн ахын өвөөгийн гишгүүр эвдэв. Сайн багийн биенд морь байдаг. Дашуткад сайхан үстэй дээл өгсөн. Чимээгүй явах тусам улам урагшлах болно. Алдвал олдохгүй. Муур зөвхөн хулганад л сайн. Оюун ухаан сайн, харин хоёр нь дээр. Хэдий чинээ эрт эхэлнэ төдий чинээ хурдан хүрнэ. Илүү ихийг мэддэг, бага ярьдаг. Чадваргүй оёдолчин, зүү утас зэрэг нь оёдлын ажилд саад болдог. Бид идэж, бүжиглэх болно, гэхдээ тариалангийн талбай руу дайрахгүй. Хэрэв та ямар нэг зүйлийг алдсан бол түүнийгээ дахин олж авах болно, хэрэв та найзаа алдсан бол түүнийг хэзээ ч буцааж авахгүй. Сайн найзтай бол уул нүүнэ, муу найзтай бол уй гашууг мэдрэх болно. Чи дуслаас холдох болно, гэхдээ чи бороонд орно. Баярын үеэр цохигчид бүжиглэж байна. Маша сайн, гэхдээ биднийх биш. Та нэг гараараа алгадах боломжгүй. Ярихдаа сайн бод. Хоол идэхдээ сайн зажлах хэрэгтэй. Бага ярьж их хий. Хүйтэн үед муур хулгана барьдаггүй. Далайг хяргаар халааж болохгүй. Ивашка болон цамцны дагуу. Та манай овоохойд тавтай морилно уу. Миша, Паша хоёр даам тоглож байна. Миша хоёр гар хөлөө алджээ. Тракторчин тариалангийн талбайг хагалж байна. Даша эгч надад цамц оёж байна. Алёша, өвөө нар нарсны боргоцой цуглуулахаар явав. Маша ойн захад гараад хөхөө харав. Би эрэг дагуу явж, цагаан хайрга олов. Нүхэнд хулгана дуугарч, муур түүнийг хамгаалж байна. Манай гэрийн хүүхдүүд ном унших дуртай. Эмээ, Алёнушка хоёр самар авахаар зугааллаа. Өглөө ойн захаар алхах нь сайхан байдаг. Хоёр үсэрч буй мэлхий ойн захад чимээ гаргав. Гриша гарын дор номтой. Миша сайн бичдэг. Би том мандарваа цэцгээс алдаа оллоо. Муухай муур бөмбөг өнхрүүлж байна. Маша ойн захад амарч, цааш явав. Наташа хөндийн сараана цэцэг олсон, би хөндийн гурван сараана цэцэг олов. Далайн эрэг рүү ойртоход та жижиг овоохой харагдах болно. Ойн захад жижигхэн байшин бий.