Илтгэл: Бид эх орныхоо хүүхдүүд. Бид таны хүүхдүүд - Дэлхий. Слайд картууд - уншиж, үзүүлээрэй

Грушевая Валентина Николаевна

багш

KSU » Лисаковская засан хүмүүжүүлэх сургууль- дотуур байр

Материалыг татаж авах

Зорилтот:хүүхдүүдэд байгаль, төрөлх нутаг, түүнийг хамгаалах хэрэгцээ шаардлагад хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх

Даалгаварууд:

Боловсролын:

- Дэлхий бол бидний гэр, бид бол дэлхийн хүүхдүүд гэсэн санааг байгаль орчны мэдлэгийг нэгтгэх, гүнзгийрүүлэх;

- манай орны нөөц газартай үргэлжлүүлэн танилцаж, Улаан номыг танилцуулах,

Залруулах:

- сэтгэцийн дээд үйл явцыг засах (анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ,

аналитик ур чадвар, хэлсэн зүйлийг нэгтгэн дүгнэх чадварыг хөгжүүлэх

биеийн тамирын дасгалаар хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

Боловсролын

Дэлхий ертөнцийг сэтгэл хөдлөлийн хувьд эерэгээр үзэх, ёс суртахуун, гоо зүйн мэдрэмжийг бий болгох.

Тайлбар толь бичгийн ажил: нөөц - Улаан ном

Тоног төхөөрөмж:

"Бид таны хүүхдүүд - дэлхий" танилцуулга, амьтдын зураг, дохионы карт, байгалийн нөөц газрын тухай видео кино, байгалийн дүрмийн шинж тэмдгүүд.

Хичээлийн явц

  1. Психо-гимнастик

- Дугуйлан зогсооцгооё. Баруун гаралгаа тэнгэр рүү эргүүлж, зүүн алгаа газар руу эргүүлнэ. Одоо хөршийнхөө алган дээр алгаа нийлүүл. Манайд ямар харгис тойрог байгааг хар даа. Бид бие биедээ тэнгэр газрын энергийг цэнэглэсэн. Бидний гар хөтөч шиг байх болно. Миний одоо хэлэх үгс эдгээр удирдаачдыг дайран өнгөрч, бидний хүн нэг бүрийн сэтгэлийг дулаацуулах болно.

- Би чамд хэлэх гэж яарч байна: "Сайн уу!"

Танд эрүүл энхийг хүсэн ерөөе.

Би та нарт хэлэх гэж яарч байна: "Ерөөлтэй!"

Танд шинэ аз жаргал хүсэн ерөөе.

"Баяр баясгалан, амжилт, амжилт, аз" гэж би яаран хэлэх болно.

Бүгдэд нь сайхан сэтгэлийг хүсэн ерөөе

  1. Хичээлийн зохион байгуулалт

Хичээлээ эхэлцгээе

Энэ бол байгалийн тухай юм - байгаль бол бидний гэр юм.

Хичээлдээ ухаалаг бай

Хоёр дахин болгоомжтой байгаарай

Өнөөдөр бид тэгэх ёстой

Олон шинэ нууцыг олж мэдэх

Хурдан бодоод хариулаарай

Бидний ой санамжийг хөгжүүл

Сонирхолтой болох

Зөв хариултыг хадгал

3. Сэдвийн мессеж:

Бидний байгаль орчны хичээлийн сэдэв: "Бид таны хүүхдүүд, Дэлхий" - слайд

- Залуус аа, санаарай - "Экологи гэж юу вэ?"

Экологи бол хүн төрөлхтний байгальтай нөхөрлөх шинжлэх ухаан юм. слайд

- Байгаль нь хүн бүрийн амьдралд чухал ач холбогдолтой: Эцсийн эцэст энэ нь гоо үзэсгэлэн, сайхан сэтгэл санаанаас гадна хүнд амьдрах боломжгүй зүйлийг өгдөг ... Тэгээд яг юуг оньсого хэлж өгөх вэ:

За, та нарын хэн нь хариулах вэ:

Энэ нь гал биш, гэхдээ маш их шатдаг

Дэнлүү биш, харин тод гэрэлтдэг.

Тэгээд талхчин биш, харин нарийн боов. (Нар)

Хүн нарны гэрэл, дулаангүйгээр амьдарч чадах уу?

Энэ нь хамрын хөндийгөөр дамжин цээжинд ордог.

Тэгээд буцах замдаа явж байна.

Тэр үл үзэгдэх, тэгсэн ч гэсэн.

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй. (Агаар)

Бид агааргүй амьдарч чадах уу?

Би согтуу байна

Тэд намайг зодсон

Хүн бүр надад хэрэгтэй.

Тэр эмэгтэй хэн бэ?

Нар, агаар, ус? - Амьд уу, үгүй ​​юу? Амьд байгаль?

- Амьд байгаль - ургамал, шавж, амьтан, шувуу,.....хүн

4. "Амьд ба амьгүй байгаль" тоглоом.

- Хэрэв оньсого нь амьд байгальтай холбоотой бол ногоон тойргийг, амьгүй байгалийн тухай бол улаан дугуйг өргө.

(2-р түвшний хүүхдүүдэд зориулсан даалгавар)

Залуу эр жил бүр бөгж... мод нэмдэг

Тэр чам руу нууцаар нүд ирмэх болно

Өвсөөр хийсэн амтат дэнлүү.

Тэр хүчтэй хөл дээр зогсож,

Одоо сагсанд байна.

Чамайг авч явахын тулд надад овъёос өгөх шаардлагагүй.

Намайг бензинээр хоолло, миний хөлний оронд резин байна,

Тэгээд тоосыг нь өшиглөөд машин гүйнэ...

Цэвэр голд гялалзаж байна

Ар тал нь мөнгөлөг.

Тэр хоньчин шиг харагдаж байна:

Шүд бүр хурц хутга!

Хонь руу... чоно руу дайрахад бэлэн эрүүгээрээ гүйдэг

Нар: "Зог, долоон өнгийн гүүр эгц байна!"

Үүл нарны гэрлийг нуусан - гүүр нурсан боловч чипс байхгүй ... солонго

(3-р түвшний хүүхдүүд - зураг) - таамаглахад зориулагдсан

-Сайн байна залуусаа, та даалгавраа биелүүлсэн...

5. Байгалийн тухай яриа:

...хөгжимтэй слайд шоу......

Манай байгаль ямар үзэсгэлэнтэй вэ! Бидний асар том бөмбөрцөг бол бидний Дэлхий юм!

Мөн та бид хоёр энэ гарагийн хүүхдүүд.

Байгалийн үзэсгэлэнт байдал яруу найрагчид, уран бүтээлчдийн анхаарлыг үргэлж татсаар ирсэн.....

Бидний төрөлх гэр, бидний нийтлэг гэр, та бид хоёрын амьдардаг нутаг ...

Зүгээр л эргэн тойрноо хараарай: энд гол байна, ногоон нуга байна,

Өтгөн ой дундуур явж чадахгүй, цөлөөс ус ч олохгүй...

Хаа нэгтээ уул цастай, хаа нэгтээ өвөл халуун байна,

Бид бүх гайхамшгийг тоолж чадахгүй, тэд зөвхөн нэг нэртэй байдаг

Ой мод, уулс, тэнгис, бүх зүйлийг Дэлхий гэдэг!

Хэрэв та сансарт нисвэл пуужингийн цонхноос

Та бидний дуртай гараг болох цэнхэр бөмбөгийг харах болно!!!

  1. Гаригийн гадаад төрх байдлын тухай яриа - Дэлхий

Эртний хүмүүс байгаль эхээ шүтэж ирсэн. Тэд түүнээс бүрэн хамааралтай гэдгээ ойлгосон. Дэлхий түүнд ус өгч, хооллож, гутал өмсөж, хувцаслаж, баярлуулж, тэр байтугай шийтгэдэг гэдгийг хүн мэддэг байсан. Гэвч аажмаар хүн эргэн тойрныхоо ертөнцөөс өөрийгөө тусгаарлаж эхлэв. Эмх замбараагүй талбайнууд, хог хаягдалтай уулс, бохирдсон гол мөрөн, ширгэсэн нуур, ой модыг бид илүү их хардаг. Бид хордсон агаараар амьсгалж, “бордоо”-нд хордсон ногоо, жимс жимсгэнэ идэж байна. Ирэх зуун, шинэ үеийн хүүхэд, насанд хүрэгчид та бид хоёроос гунигтай бороохойг авах болно. "Экологи" гэдэг үг нь түгшүүрийн хонх шиг сонсогддог - энэ нь манай дэлхий, байгаль хамгаалал, түүний хамгаалалтыг судалдаг .........

……слайд
-Дэлхий хэдэн жилийн өмнө үүссэнийг санацгаая?
- 5 тэрбум жилийн өмнө.
-Таван тэрбум гэдэг 1 цаг, нэг цагт 60 минут байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэгээд энэ хугацаанд юу болсон бэ?
(хөгжмийн дуу чимээ)
* 0 минутын дотор шинэ гариг ​​бий болсон.
* 10 минутын дараа шинэ эс үүссэн.
* 30 минутын дараа далайд хөх-ногоон замаг гарч, хүчилтөрөгч үйлдвэрлэв.
* 52 минутын дараа далайд жижиг амьтад гарч ирэв - трилобит.
* 55 минутын дараа дэлхий дээр том моднууд гарч ирэв.
* 56 минутын дараа асар том гүрвэлүүд агаарт хөөрөв.
* 57 минутын дараа үлэг гүрвэлүүд гарч ирэв.
* 58 минутын дараа анхны шувууд, амьтад гарч ирэв.
* Дэлхий дээр анхны хүмүүс 59 минутын дараа гарч ирэв.
* 60 минут - өнөөгийн оршин суугчид бид гарч ирэв.
— Энэ бол 5 тэрбум жилийн өмнө хүний ​​туулсан хувьслын үйл явц юм. Түүнээс хойш хүн, байгаль хоёр бие биенийхээ нэг хэсэг болсон - бид хүүхдүүд, эх дэлхий бол бидний гэр юм.

Физминутка: тоглоом - пантомим " Хүмүүс ба мод»

- Залуус аа, надад хэлээч, хүмүүс мод шиг байдаг уу? Хэрхэн? Хэрхэн?

Хүүхдүүд таамагладаг ( гар нь мөчир шиг, бие нь их бие шиг, хөл нь үндэс шиг, том мод нь өндөр хүмүүс шиг)

Одоо өөрсдийгөө мод шиг төсөөлж, пантомима тоглоом тоглоцгооё. Би түүхийг унших болно, та бие, гараараа өвөрмөц хөдөлгөөн хийх болно.

Моднууд зогсоод, мөчрөө тэнгэр өөд сунгаж, чимээгүйхэн найгана. ( Бид гараа дээшээ өргөж, аажмаар хажуу тийш нь эргүүлнэ.. Зөөлөн салхи үлээж, навчис хөдөлж эхлэв. ( Зөвхөн гар л хөдөлдөг). Үүл хүрч ирээд бороо авчирлаа. Навчнууд дээр дуслууд цохилж, дуслын цохилтоос чичирч байв. ( Бид гараа хурдан, огцом өргөж, дараа нь доошлуул).

  1. Улаан номтой танилцах

Хүн байгальд амьдардаг, хүний ​​амьдрал байгалиас хамаардаг.

Та нар юу гэж бодож байна, байгалийн сайхан байдал хүнээс хамаардаг уу?

(Хүмүүс ой мод тарих, ан амьтдыг хамгаалах, шувуу тэжээх, гол мөрөн цэвэрлэх гэх мэт)

Хүн байгальд үргэлж тусалдаг уу? Хүн байгалийг сүйтгэж чадах уу?

….слайд

(Тэд гол мөрнийг бохирдуулдаг, ой мод огтолдог, ан амьтан агнадаг гэх мэт)

Олон төрлийн амьтад дэлхий дээр алга болж эхэллээ. Тэд Улаан номонд орсон ховор төрлийн амьтан, ургамлын жагсаалтыг гаргажээ. ……….. слайд шоу

Номын улаан өнгө нь хориотой өнгө юм.

Байгалийн ном зөвхөн түүний хэлийг үнэхээр ойлгодог хүмүүст нээлттэй.
Улаан ном бол улаан
Энэ нь байгальд аюул учруулж байна гэсэн үг!
Тиймээс та хором ч дэмий өнгөрөөж болохгүй
Бүх амьд зүйлийг хадгалахыг уриалж байна!
Түүнийг дэмий хоосон дуудаж болохгүй
Улаан ном бол улаан!

Харин Улаан номонд улаан хуудаснаас гадна өөр хуудаснууд ч бий...

Таны бодлоор хар…шар….. өнгө нь юу гэсэн үг вэ?

8. "Бүлэг болгон хуваарилах" дидактик тоглоом

- Бүлэг бүрт зураг өгдөг янз бүрийн төрөламьтад, шувууд, амьтан, загас байдаг гэдгийг анхаарна уу

2-р түвшний хүүхдүүдэд зориулсан даалгавар - амьтан, шувуудыг ангилах

3-р түвшний хүүхдүүдэд зориулсан даалгавар - зөвхөн загас сонгох

9. Байгалийн нөөц газартай танилцах

Гэхдээ хамгийн гайхалтай нь хүн алдаагаа хэрхэн засахаа мэддэг. Бүгд Найрамдах Казахстан улсад үзэсгэлэнт буга, хүчирхэг аргаль, уулын ямаа, аварга тас шувуу, бардам, авхаалжтай ирвэсийг хамгаалах зорилгоор хэд хэдэн нөөц газар байгуулжээ.

Слайд картууд - уншиж, үзүүлээрэй

Аксу-Жабаглы байгалийн нөөц газар
Алакольскийн байгалийн нөөц газар
Алматы байгалийн нөөц газар
Барсакелмес байгалийн нөөц газар
Баруун Алтайн байгалийн нөөц газар
Каратау нөөц газар
Кургалжинскийн байгалийн нөөц газар
Маркокольскийн байгалийн нөөц газар
Наурзумскийн байгалийн нөөц газар
Устюртын байгалийн нөөц газар

- Байгалийн нөөц газар гэж юу вэ?

Байгалийн нөөц бол байгаль өөрийн хууль тогтоомжийн дагуу амьдрах эрхтэй газар юм. Энэ бол өвс ургамал, цэцэг, жимс, мөөг, мод, бут сөөг, ан амьтан, шувууд, шавж, загасыг төрийн хамгаалалтад авсан газар юм. Ой, байгаль хамгаалагч нар нөөц газарт эмх журам сахиулдаг

"Нөөц" гэдэг үг
Бүгд мэднэ
Тэнд амьтдыг хамгаалдаг
Тэжээл ба Хамгаалах
Энд агнахыг хориглоно
Тэд энд анхаарал халамж тавьдаг
Ойн ургамлын тухай
Нуга ба талбай!
цөөрөм, намаг
Бүх байгаль энд амьдардаг
Хүний хамгаалалтанд
Олон жилийн турш, зуунаас зуун хүртэл!

10. Слайд үзэх: Манай нутгийн нэгэн нөөц газрын тухай видео үзэхийг санал болгож байна

11. "Нөөц рүү аялах" дидактик тоглоом.

Би янз бүрийн үйлдлүүдийг нэрлэж байна. Хүүхдүүд дохионы картыг барьдаг: улаан - хориотой, шар - болгоомжтой, ногоон - зөвшөөрнө.

Хүүхдүүдийн хувьд 2-р түвшний - шар, ногоон - 3-р түвшин - улаан

- Би жимс түүдэг, шувуу сонсдог, цэцэг түүдэг, гал түлдэг, гэрэл зураг авдаг, хардаг, хашгирдаг, загас барьдаг, шоргоолжны үүр устгадаг ....

Дүгнэлт:

- Тус нөөц газарт хүмүүс цэцэг, жимс жимсгэнэ, мөөг түүж, загасчлах, шувуу, амьтан агнахыг хориглодог. Хүмүүс нөөц газарт аялал хийхээр ирж, тусгай хамгаалалттай газар нутгийн гоо үзэсгэлэн, баялагтай танилцдаг. Нөөц бол бидний баялаг, бидний хүн нэг бүрийн бахархах эх орны алтан сан юм.

Бидний эргэн тойронд байгаа бүх зүйл: амьтан, шувууд, цэцэг, ой мод ямар үзэсгэлэнтэй вэ. Байгаль биднийг халамжилдаг. Тэр бидэнд хоол хүнс, хувцас, агаар, ус гэсэн бүх зүйлийг өгдөг. Мөн та бид хоёр байгальд анхаарал тавих ёстой. Бидний хүн нэг бүр эх дэлхийгээ, байгаль дэлхийгээ цэвэр, үзэсгэлэнтэй болгохын тулд юу хийж чадах вэ?

..бүлэг тус бүрийн даалгавар

Даалгавар бол байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг сонгох, унших явдал юм

2-р түвшний уншлага - 3-р түвшинд шинж тэмдэг илэрдэг

(Хүүхдүүд дүрмийг нэрлэнэ).

  1. Зам дагуу алх.
  2. Модны мөчрийг хугалж болохгүй.
  3. Цэцэг, ургамлыг гишгэж болохгүй.
  4. Битгий хашгир, чанга хөгжим тогло.
  5. Шувууны үүрийг бүү сүйтгэ.
  6. Шавьж барьж болохгүй.
  7. Мицелийг устгаж болохгүй.
  8. Шарсан мах, мэлхий барьж болохгүй.
  9. Аалзны торыг бүү эвд.
  10. Гал асааж болохгүй.
  11. Шоргоолжны үүрийг устгаж болохгүй.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, зөвхөн байгалийн нөөц газарт л байгалийг хамгаалах хэрэгтэй гэж үү?

Тийм ээ, бид ямар ч газар байгалиа хамгаалах хэрэгтэй. Казахстаны ой мод нь жимс, мөөг, эмийн ургамлаар баялаг. Тэдгээрийн дотор олон амьтан, шувууд байдаг бөгөөд усан санд маш олон загас байдаг. Байгаль хүнтэй өгөөмөр баялагаа хуваалцдаг. Түүний бэлгийг ашигладаг хүмүүс байгальд анхаарал халамж, хүндэтгэл хэрэгтэй гэдгийг санах ёстой.

Үр дүн:

Байгалийн дуу чимээ......

Мод, өвс, цэцэг, шувууд өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалахаа тэр бүр мэддэггүй

Хэрэв тэд устгагдвал бид дэлхий дээр ганцаараа үлдэх болно

(хүүхдийн шүлгийг унших)

Би чамд хайртай, Дэлхий!
Тэгээд би чамайг амьдраасай гэж хүсч байна
Жил ирэх тусам сайжирч байна
Энэ нь жимс ургуулж, цэцэглэв.
Энэ дэлхийг халамжил!
Эцсийн эцэст тэр бидэнд байгаа цорын ганц хүн юм
Түүнийг хамтдаа хамгаалцгаая
Бид найрсаг гэр бүл шиг.

- Залуус аа, бид дэлхий, бидний асар том гэр орны хувьд хэн бэ?

….слайд

Найрал дуугаар - "Бид чиний хүүхдүүд, Дэлхий

Дэлхийд анхаарал тавь - анхаарал халамж тавь! Цэнхэр оргил дахь болжмор..

Эрвээхэй навчис дээр,

Замууд дээр нарны тусгал байдаг,

Чулуун дээр тоглож буй хавч байдаг,

Цөлийн дээгүүр баобаб модны сүүдэр бий.

Талбай дээгүүр нисч буй шонхор

Голын дээгүүр тунгалаг сар тайван,

Амьдралд анивчдаг хараацай.

Дэлхийд анхаарал тавь! Санаа тавих!

Бид бол дэлхийн хүүхдүүд (аман сэтгүүл) Гүйцэтгэсэн: Губарева Ю.М., багш анхан шатны ангиудВолгоград хотын 125-р дунд сургуулийн хотын боловсролын байгууллага "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" Бүх Оросын II уралдаан.


4-р сарын 22 - "Эх дэлхийн өдөр" II Бүх Оросын уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"




Хуудас 1. Хөрс II Бүх Оросын уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"


Хөрс хэмнэснээр ойгоо аврах болно! Бүх Оросын II уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"


Хуудас 2. Усны II Бүх Оросын уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"



Хог хаягдлаа далай руу асгаж байна! Бүх Оросын II уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"


"Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" Бүх Оросын II уралдааны далайд газрын тос асгарсан.


3-р хуудас. Ургамал, амьтан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" Бүх Оросын II уралдаан


Улаан ном II Бүх Оросын уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"


Бустард ба Шренкийн алтанзул цэцэг II Бүх Оросын уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"


Хус бол Оросын II Бүх Оросын "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" тэмцээний бэлгэдэл юм.


Дэлхийн "Гринпис" байгууллагын II Бүх Оросын "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" тэмцээн


Хүн бол байгалийн нэг хэсэг! Бүх Оросын II уралдаан "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга"



АШИГЛАСАН ЗУРГИЙН ХОЛБОО Суурь Дэлхий kuchero.0/0_191d_e62d8882_Lhttp://img-fotki.yandex.ru/get/3302/artyo-kuchero.0/0_191d_e62d8882_L Dandelion, мэлхий, хүний ​​гар/c Soil/Forest_12-р зураг/Forest123 -image-article.jpghttp:// image/c1/1b/332215/article_image-image-article.jpg Газрын тосонд далайн нугас _Хар_Далайн_газрын тос_асгарсан_ jpg _Хар_Далайн_газрын тос_асгарсан_ jpg _Хар_далайн_газрын тос_асгарсан_ jpg "Бүх Оросын" II тэмцээн


Аляскийн хэрэм дэх хог хаягдлыг хаях Fotki.yandex.ru/get/8/vibpxhggglzd.99d/0_23000_5920BDD2_xlhttp://img- fotki.yandex.ru/get/vibpxhgglzd.99d/0_230001de номын хавтастай тоодог Schrenk's Tulip places.com/photos/albums/Koktebel/normal_Koktebel_112.jpghttp://places.com/photos/albums/Koktebel/normal_Koktebel_112.jpg Хус Greenpeace эмблем Охин ба морь Ойн цэвэрлэгээ fotki.yandex1. /m /0_1005e_c389e728_XLhttp://img- fotki.yandex.ru/get/17/m /0_1005e_c389e728_XL II Бүх Оросын "Миний сурган хүмүүжүүлэх санаачилга" уралдаан

"Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэх үйл явц дахь танилцуулга" номинаци

Танилцуулга ашиглан сонирхолтой боловсролын сэдэвчилсэн үйл ажиллагаа нь ой мод, нуга, ус, далай, халуун орон, цөл, хойд гэсэн экосистемийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэхэд тусалдаг.

Хичээлийн зорилго:хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; оюуны хөгжилтанин мэдэхүйн, судалгаа шинжилгээ, бүтээмжийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох, дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх замаар.

Хичээлийн явц

Даалгавар 1: "Тааварыг тааг."

  • Ёроолгүй далай, төгсгөлгүй далай,
  • Агааргүй, харанхуй, ер бусын,
  • Түүнд орчлон ертөнц, одод, сүүлт од амьдардаг,
  • Мөн амьдрах боломжтой, магадгүй гаригууд байдаг. (Зай).

Слайд 1 - Гадаад орон зай. (Одтой тэнгэр рүү харах).

  • Энэ шар од
  • Биднийг үргэлж дулаацуулдаг
  • Бүх гаригийг гэрэлтүүлдэг
  • Бусад одноос хамгаална. (Нар).

Слайд 2 - Нар.

  • Гэрлийг тойрон гүйж байна
  • Зургаан хүү, хоёр охин,
  • Жил, өдрүүд өнгөрөх болно,
  • Гэхдээ тэд уулзахгүй. (Гаригууд).

Слайд 3 - Нарны систем.

  • Бүх гаригууд дарааллаар
  • Бидний хэн нь ч нэрлэж болно:
  • Нэг - Мөнгөн ус, хоёр - Сугар,
  • Гурав - Дэлхий, дөрөв - Ангараг.
  • Тав нь Бархасбадь, зургаа нь Санчир,
  • Долоо бол Тэнгэрийн ван, дараа нь Далай ван.
  • Тэрээр дараалан найм дахь нь юм.
  • Үүний цаана ес дэх гариг ​​байна.
  • Плутон гэж нэрлэдэг.
  • Цэнхэр гариг,

  • Хайрт минь, хонгор минь,
  • Тэр чинийх, тэр минийх,
  • Үүнийг ... (Дэлхий) гэж нэрлэдэг.

Слайд 4 - Дэлхий гараг. Дэлхий гаригийг авч үзье.

Багш: "Манай гараг яагаад олон өнгөтэй байдаг вэ: хөх, ногоон, шар?"

Хүүхдүүдийн хариулт: Дэлхий дээр ус, ой мод, уулс, цөл, мөс гэх мэт байдаг.

Манай гараг дээр амьдрал бий гэж хэлж болох уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: хүмүүс, амьтан, шувууд, шавьж, загас, ургамал гэх мэт амьдардаг.

Даалгавар 2 - "Үгсийг тайл." (Диен блокууд).

Даалгавар 3- "Ой", "Нуга", "Во-да" гэсэн үгсэд үгийн болон дууны дүн шинжилгээ хий.

Даалгавар 4- "Хэн хаана амьдардаг вэ?" Ургамал, амьтан, шавж, шувуу, загасыг экосистемд ангилах:

  • "Ой" экосистем - (ойн зураг).
  • "Нуга" экосистем - (нугагийн зураг).
  • "Ус" экосистем - (голын зураг).

Зургийг цэгцлэх явцад хүүхдүүд юу, яагаад ийм байдлаар байрлуулж байгаа талаар бодож үздэг.

Даалгавар 5."Байр ол."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидэнд зургууд байсаар байна, яагаад та үүнийг тавиагүй юм бэ? Тиймээ, эдгээр зургууд манай экосистемд тохирохгүй байна. Тэдэнд ч гэсэн байр олж өгье.

  • "Цөл" экосистем
  • "Арктик" экосистем
  • "Далай" экосистем
  • "Халуун орнууд" экосистем

Даалгавар 6- "Туршилтууд"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яагаад бусад гариг ​​дээр амьдрал байдаггүй, харин дэлхий дээр амьдрал байдаг вэ? (Агаар).

Нууцлаг:

  • Хамараар дамжин цээжинд ордог
  • Тэгээд буцах замдаа явж байна
  • Тэр үл үзэгдэх бөгөөд одоо ч гэсэн
  • Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Энэ өрөөнд агаар байгаа юу? Түүний талаар бид юу хэлж чадах вэ? Агаар өнгө, үнэртэй юу? Агаарыг амьсгалж, амьсгалаа гарга. Та агаар харж байна уу? Агаар хэрхэн "хамараар дамжин цээжиндээ орж, буцаж замдаа ордог" гэдгийг та сайн мэдэх үү? Агаарыг мэдэрч, сонсож, харж болно гэж та бодож байна уу? Үүнийг энгийн туршилтаар шалгацгаая.

Хавсралт 2: Хичээлийн тэмдэглэл.

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

Уршелийн дундаж иж бүрэн сургууль

Төсөл

"Бид дэлхийн хүүхдүүд"

1 "В" ангийн сурагчид, эцэг эхчүүдийн хамт бөглөсөн.

бага ангийн багшийн удирдлаган дор

Волхина Анна Михайловна

Уршелский, 2013 он

Та сонсож байна уу?

Сонс... Сонсоо...

Чи сонсож байна уу?... Энэ сонсогдож байна!

Аянгын алга ташилт, долгионы цацралд,

Нар мандах нь бидэнтэй ярьдаг!

Навчны чимээ, төгсгөлгүй талбайнууд,

Шувуудын хашгирах, амьтдын архирах чимээ,

Чулуу, мод, гол мөрөнд -

Бидний харж буй бүх зүйлд тэрээр хүмүүсээс асуудаг:

"Дэлхийдээ анхаарал тавь - энэ бол бидний нийтлэг гэр юм!

Бид чамтай хамт дэлхий дээр амьдардаг!

Бид байхгүй бол ард түмэн та нарт амьдрал байхгүй!"...

Бидний хариулт юу байх бол?...

Манай дэлхий гайхалтай үзэсгэлэнтэй - энэ бол манай Галактикийн ховор сувд юм. Дэлхий дээрх амьдрал бол өвөрмөц үзэгдэл бөгөөд түүн дээрх байгаль бол агуу, ухаалаг сурган хүмүүжүүлэгч юм. Дэлхий бол хүмүүсийн гараг, гэхдээ хүмүүс энэ гараг дээр амьдрахыг хүсч байвал түүнийг хайрлаж, халамжлах ёстой. Харамсалтай нь олон хүн байгалийн гоо үзэсгэлэн, зохицолд хайхрамжгүй ханддаг. Яагаад ч юм энэ бүх гоо үзэсгэлэн мөнх биш, амьд байгаль нь байгалийн хаан гэгддэг хүний ​​өмнө буюу хүний ​​өмнө эмзэг, хамгаалалтгүй гэдгийг хүмүүс огт боддоггүй. Энэ нь хүн амьтан, ургамал элбэг дэлбэг байгаагүй бол амьдрал ямар ядуу байхыг төсөөлдөггүй, эцэст нь бидэнд ямар хэрэгцээтэй байдгийг төсөөлдөггүйтэй холбоотой юм болов уу... Бид бүгд байгалийн хүүхдүүд.

Хамааралтай байдал Асуудлууд.
"Эх орноо хайрлах нь байгалийг хайрлахаас эхэлдэг."
Эх орон, төрөлх нутаг, төрөлх байгаль, хүнээ хайрлах сэтгэл нь зөвхөн тэнд л тогтдог. залуу нас. Дараа нь ертөнцийг үзэх үзлийг өөрчлөх, хүрээлэн буй орчны талаархи хүний ​​үзэл бодол, үзэл бодлыг өөрчлөх нь маш хэцүү байдаг. Тийм ч учраас жижиг хувь хүний ​​экологийн ухамсарыг цаг алдалгүй хөгжүүлэх нь чухал юм.

Байгаль орчны бичиг үсгийн мэдлэг, байгальд болгоомжтой, хайраар хандах хандлага нь манай гараг дээр хүн төрөлхтний оршин тогтнохын аналог болжээ.

Тиймээс байгаль орчны боловсрол нь хамааралтай бөгөөд гол ажил юм.
IN орчин үеийн нөхцөл, бага сургуулийн сурагчдын байгаль орчны боловсрол олгох асуудал онцгой хурц бөгөөд хамааралтай болж байна.
Бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд байгаль орчны боловсрол олгох нь чухал бөгөөд учир нь энэ хугацаанд хүүхэд оюун санааны болон оюуны хөгжлийн хамгийн эрчимтэй замыг туулдаг. Хүүхдийн амьдралын эхний долоон жил бол хурдацтай өсөлт, эрчимтэй хөгжлийн үе, бие бялдар, оюун санааны чадавхийг тасралтгүй сайжруулах үе, төлөвшлийн эхлэл юм.

зан чанар. Энэ хугацаанд экологийн сэтгэлгээ, ухамсар, экологийн соёлын үндсэн зарчим бүрэлдэн тогтдог.
Байгаль орчны боловсрол бий их ач холбогдол, Тасралтгүй, бүх нийтийн байгаль орчны боловсролын тогтолцооны эхний шат.
Орчин үеийн ихэнх хүүхдүүд байгальтай харьцах нь ховор байдаг. Байгаль орчны боловсрол нь хүүхэд өдөр бүр тулгардаг ойр орчны объектуудтай танилцахаас эхэлдэг. Аль ч хот, сууринд та байгалийн сонирхолтой объектуудыг олж болно: мод, өвс, шавьж, шувууд. Практик, судалгааны үйл ажиллагааВ байгалийн нөхцөл. Тэдгээрийг зураг төсөл, судалгааны үйл ажиллагааны явцад судалж болно. Манай ангид хүүхдүүд дасгал хийдэг судалгааны төслүүд, судалгааны бүтээлүүд, судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Хүүхэд ядаж нэг удаа бага насны хүүхэд байвал гэдэгт би итгэдэг сургуулийн насэргэн тойрон дахь объектуудыг судлахад оролцсон бол цаашдын сургуульд суралцахад амжилтанд хүрэх баталгаатай болно. Үнэн хэрэгтээ хүүхдийн судалгааны явцад хүүхэд танин мэдэхүйн тодорхой чадварыг эзэмшдэг: ажиглах, үндэслэл гаргах, ажлыг төлөвлөх, үр дүнг урьдчилан таамаглах, туршилт хийх, харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт, ерөнхий дүгнэлт гаргах, нэг үгээр хэлбэл, хөгжүүлэх. танин мэдэхүйн чадвар. Тиймээс хүүхдүүдэд нэгдэх нэмэлт боломжийг олгодог судалгааны ажил, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгох тэргүүлэх арга зам юм.

Төслийн зорилго:

Сургуулийн сурагчдын дунд экологийн соёлыг төлөвшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, багш, хүүхэд, эцэг эхийн хамтарсан үйл ажиллагаагаар байгаль дэлхий, дэлхийг бүхэлд нь хамгаалах асуудлын ач холбогдлыг ойлгох.

Төслийн зорилтууд:

Байгалийн нөөц, түүний дотор эх нутгаа хамгаалах асуудалд насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулах; хүүхдүүдийг байгальтай зохицон, эв нэгдэлтэй амьдрахыг заах;

Бага сургуулийн сурагчдын танин мэдэхүй, бүтээлч, нийгмийн идэвхийг уралдаан тэмцээн, байгаль орчны арга хэмжээнд биечлэн оролцох боломжийг олгох замаар хөгжүүлэх;

Байгаль орчны үйл ажиллагааны хүрээнд байгаль орчинд идэвхтэй, идэвхтэй хандлагыг төлөвшүүлэх; хүүхдүүдэд дэлхийн байгалийг хайрлах, түүнийг хадгалах, хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тиймээс бид энэ сэдвээр ажиллахаар шийдсэн. Хүн бол байгалийн холбоосын нэг гэдгийг нотолж, хүрээлэн буй орчинд хүн хэрхэн нөлөөлж байгааг харуул.

Бидний уриа:

Дэлхий бол бидний нийтлэг гэр юм. Мөн байшинг хамгаалах, хамгаалах шаардлагатай.

Манай гараг амьд хэвээр байна

Гэхдээ хамгаалалтгүйгээр тэр үхэх болно!





Экологи загварын үг,

эрт Дэлхий Би үүнийг мэдээгүй!

Лааз, шилийг хаа сайгүй хаясангүй.


ХОГ БОЛ ДЭЛХИЙН БАЙГАЛЬ ОРЧНЫ АСУУДАЛ.

Өнөөдөр гол нь хэнд ч нууц биш болсонбайгаль орчны асуудал хөгжингүй улс бол хогноос ангижрах явдал юм. Сүүлийнх нь ихэвчлэн барилгын болон ахуйн хог хаягдал (идэвхгүй), үйлдвэрлэлийн хог хаягдал (хортой) болон химийн нэгдлүүд, резин (хортой) гэсэн гурван ангилалд хуваагддаг. Сав баглаа боодлын материал нь онцгой юм! Жишээлбэл, ЕХ-ны орнуудад 1990 онд 50 сая тонн сав баглаа боодол үйлдвэрлэсэн бол ердөө 19% нь дахин боловсруулсан байна. Өнөөдөр дүрэм журмын дагуу бүтээгдэхүүний 60-аас доошгүй хувийг дахин боловсруулж, 90 хувийг дахин боловсруулж ашиглахыг шаарддаг. Өнөөдөр хог хаягдлыг зайлуулах нь шатаах эсвэл булшлах явдал юм - хоёулаа бүрэн үндэслэлгүй юм. Тэгэхээр гарах гарц хаана байна? Заримбайгаль орчны байгууллагууд Хог хаягдлыг дараах байдлаар устгахыг зөвлөж байна: хоёрдогч түүхий эд болгон дахин боловсруулах, нөхөн сэргээх, чандарлах, булшлах. Гэхдээ энд бас нэг асуудал бий - энгийн хог хаягдал нь тодорхой газарт хуримтлагдаж, задарч, архи, альдегидийг ялгаруулдаг бөгөөд үүний үр дүнд эдгээр дэгдэмхий бодисууд нь хонгилоор дамжин орон сууцны барилга руу орж, ердийнхөөс 300-800 дахин их төвлөрдөг. Үүний зэрэгцээ хогийн цэг дээрх агаар нь хөрсөнд шингэсэн хорт бодисыг үүсгэдэг. Ихэнх тохиолдолд эдгээр нь архи (алилийн спирт нь зөвшөөрөгдөх дээд хэмжээнээс 600 дахин, метилийн спирт 50 дахин их) байдаг.

Хог хаягдал, тосоо гол руу асгаагүй.


Гол мөрний ЭКОЛОГИ.

Усны бохирдол нь голдуу үл үзэгдэх бөгөөд учир нь бохирдуулагч бодисууд нь усанд уусдаг бөгөөд заримдаа усны гадаргуу дээр хөөсөрч буй угаалгын нунтаг, нефтийн бүтээгдэхүүн, эсвэл бүрэн цэвэршээгүй бохир ус хөвж байхыг харж болно.

Гэвч хүний ​​гараар үүсгэгдсэн бохирдлоос гадна байгалийн бохирдол бас бий.
хөрсөн дэх магнийн нэгдлүүдийг угааж, загасанд ихээхэн хохирол учруулдаг үер. Гэсэн хэдий ч байгалийн бохирдол нь хүний ​​оролцоогүйгээр гол мөрний экологид бага нөлөө үзүүлдэг.

Өнөөдөр олон тооны үйлдвэрүүд цэвэршүүлээгүй хортой бодисыг гол мөрөнд шууд хаядаг тул усан доорх ертөнц үхэж байна.

Жил бүр урьдчилан таамаглах аргагүй нөлөө бүхий их хэмжээний бодисууд дэлхий. Эдгээрийн ихэнх нь химийн нэгдлүүдхараахан судлаагүй байна.

Ховор тохиолдолд кадми, мөнгөн ус, хар тугалга, хром зэрэг хортой хүнд металлын өндөр концентрацийг илрүүлж болно. Албан ёсоор ослын улмаас эсвэл хүмүүсийн чадваргүй байдлаас болж 10 сая гаруй тонн газрын тос усанд урсдаг.

Хүчиллэг бороо нь мөн эрдэс бодисыг уусгаж усыг бохирдуулахад хувь нэмэр оруулдаг бөгөөд үүний үр дүнд усанд хүнд металлын ионууд их хэмжээгээр агуулагддаг.

Атомын цахилгаан станцууд мөнгөө хэмнэж, бохир усаа цэвэршүүлэхгүй, харин ус руу хаягдлаа урсгаж, усны микробиологийн бохирдолд хүргэдэг нь гол мөрний экологийг улам дордуулдаг.

Дэлхийн Эрүүл Мэндийн Байгууллага (ДЭМБ) өвчний 80% нь хүмүүсийн хувийн хэрэгцээнд ашигладаг усны чанараас үүдэлтэй гэж мэдэгджээ. Хөдөө орон нутагт энэ асуудал илүү хурцаар тавигдаж байгаа бөгөөд хөдөөгийн нийт оршин суугчдын 90 орчим хувь нь бохирдсон усыг хэрэгцээндээ ашигладаг.

Үйлдвэрийн яндангууд тэгж тамхи татдаггүй байсан.


АГААРЫН БОХИРДОЛ.

Агаар мандлын агаар нь дэлхийн хувьслын явцад үүссэн судал, үйлдвэрлэлийн болон бусад байрны гаднах агаар мандлын гадаргуугийн давхарга дахь байгалийн хийн хольц юм.

Агаар мандлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэсэн анхны шинжлэх ухааны бүтээл нь Аристотельд хамаарах бөгөөд тэрээр дэлхий бөмбөг хэлбэртэй тул түүнийг тойрсон агаарын бүрхүүл нь бөмбөрцөг хэлбэртэй байх ёстой гэж үзсэн.

Агаар мандлын агаар нь чанарын стандартаас давсан концентраци буюу байгалийн агууламжийн түвшингээс хэтэрсэн бохирдуулагч бодисыг нэвтрүүлэх, үүсгэх замаар бохирддог.

Бохирдуулагч гэдэг нь агаар мандлын агаар дахь тодорхой концентрацитай үед хүний ​​эрүүл мэндэд сөрөг нөлөө үзүүлдэг хольц юм.

Гамшигт бохирдолтой хотуудын жагсаалт атмосферийн агаарОрос улсад жил бүр нэмэгдэж байна. Хотуудад хар ба өнгөт металлурги, целлюлоз, цаас, химийн болон газрын тос боловсруулах үйлдвэрүүд, зарим хотод бойлерийн үйлдвэрүүд хөгжиж байна.

Цутгамал төмрийг тэгшлэх, ган болгон хувиргах үйл явц нь агаар мандалд янз бүрийн хий ялгарах дагалддаг. Тоос, хүхрийн давхар исэл, манганы ялгаруулалт нь ил зуух болон хувиргагч ган хайлуулах цехүүдийн уур амьсгалыг мөн бохирдуулдаг.

Тийм олон машин байгаагүй.

БАЙГАЛЬ ОРЧНЫ БОХИРДУУЛАХ ГОЛ ЭХ ҮҮСВЭР БОЛ АВТО ТЭЭВР.

« Машин бол тансаг хэрэглээ биш, харин тээврийн хэрэгсэл юм" - Ильф, Петров нарын алдартай бүтээлээс инээдтэй сонсогдсон эдгээр үгс бидний цаг үед жинхэнэ утгыг олж авсан. 10 сая гаруй хүн хувийн хэрэглээний машинтай. Хувийн автомашины хэрэглээ сүүлийн 15 жилд өссөн байна.Үндсэн бохирдуулж байна агаар мандлын бодисууд нь нүүрстөрөгчийн исэл, нүүрсустөрөгч, азотын исэл, хөө тортог, хар тугалга, хүхрийн давхар исэл юм. Нүүрс устөрөгчийн дотроос хамгийн аюултай нь бензо(а)пирен, формальдегид, бензол юм.

Ажиллаж байхдаамашин Дугуй элэгдэх үед үүсдэг резинэн тоос ч агаар мандалд ордог. Хар тугалганы нэгдлүүдийг нэмсэн бензин хэрэглэх үед машин хөрсийг энэ хүнд металлаар бохирдуулдаг. Мөн угаах үед усны биетийг бохирдуулах боломжтоймашинууд Ашигласан хөдөлгүүрийн тос тэдгээрт ороход автомашинууд дуу чимээний бохирдлын эх үүсвэр болдог.

Хөдөлгөөнт эх үүсвэрээс ялгарах бохирдуулагчийн үндсэн төрлүүд.

Хөдөлгүүрийн төрөл

ТҮЛШ

БОХИРДОЛЫН ҮНДСЭН ТӨРЛҮҮД

ЖИШЭЭ

Дөрвөн шатлалт дотоод шаталтат хөдөлгүүр

Бензин

Нүүрс устөрөгч, нүүрстөрөгчийн дутуу исэл, азотын исэл

Машин, автобус, онгоц, мотоцикл

Хоёр шатлалт дотоод шаталтат хөдөлгүүр

Бензин (тос нэмсэн)

Нүүрс устөрөгч, нүүрстөрөгчийн дутуу исэл, азотын исэл, хатуу бодис

Мотоциклийн туслах моторууд

Дизель

Нафта

Автобус, трактор, машин, галт тэрэг

Хийн турбин

Бензин

Азотын исэл, хатуу бодис

Онгоц, хөлөг онгоц, галт тэрэг

Уурын бойлер

Нүүрс, тос

Азотын исэл, хүхрийн давхар исэл, хатуу бодис

Усан онгоц, зүтгүүр

Ийм олон ой мод огтлоогүй.

Мөн тэд байгаль орчныг зөрчөөгүй !!!

ОЙН ЭКОЛОГИ.

Ой мод нь дэлхий дээрх бүх амьдралд чухал ач холбогдолтой юм. Гэсэн хэдий ч тэдний талбай маш хурдан хумигдаж байна. Ойг цаас, барилгын материал үйлдвэрлэх, тариалангийн талбай, газар тариалангийн зориулалтаар тайрч авдаг. Бид цөлжилтөөс болж одоогийн байдлаар эзэмшиж буй газар нутгаа алдсаныг тооцохгүйгээр хүн амьдрах орчныг өргөжүүлэхийн тулд ой модыг устгаж байна. Хөдөө аж ахуй

Ойн экологид хор хөнөөл учруулдаг нь зөвхөн ойг устгаснаас биш юм. Ногоон байгууламжийн мэдэгдэхүйц бууралт нь гал түймрийн улмаас үүсдэг бөгөөд заримдаа томоохон талбайг хамардаг.

Бүх байгаль орчны мэргэжилтнүүд манай гарагийн ирээдүйн талаар санаа тавьдаг. Ойг нөхөн сэргээх, ойн талбайг цэвэрлэх зорилготой олон хөтөлбөр бий болж байна. Ой модыг устгах асуудлыг шийдэхийн тулд та дараах дүрмийг санах хэрэгтэй.

ой мод огтлох ажлыг сонгон шалгаруулах ёстой;
Хүн бүр ойд туслах үүрэг даалгавартай тулгардаг;
Ойгүй бол зөвхөн роботууд оршин тогтнох боломжтой.

Гал түймэр нь байгалийн гамшгаас (аянга, халуун цаг агаар...) үүсдэг. Тэд зөвхөн 15% -ийг бүрдүүлдэг нийт тоогал түймэр. Гал түймрийн дийлэнх нь хүний ​​бичиг үсэг мэдэхгүй, анхаарал болгоомжгүй зан үйлээс (унтраагүй гал, орхисон тамхины иш, шатаагүй шүдэнз гэх мэт) үүсдэг.

Ялгарал аж үйлдвэрийн аж ахуйн нэгжүүдмөн ургамалд ихээхэн хор хөнөөл учруулдаг. Агаар мандалд хортой бодисуудад хамгийн мэдрэмтгий нь шилмүүст ургамал юм. Үүнд гацуур, шинэс, нарс, хуш, гацуур орно. Томоохон аж үйлдвэрийн хотуудын эргэн тойронд байрлах ойн тариалангуудыг та ихэвчлэн сэтгэлээр унасан, удааширсан, маш сийрэг харагддаг. Ойн экологид аюул заналхийлж байна.

1 “Б” ангийн сурагчидтай байгаль орчны сэдвээр хэлэлцүүлэг, асуулт хариулт, хичээл, аялал, арга хэмжээ зохион байгууллаа.

Хийсэн ажлынхаа бяцхан фото сурвалжлага.

Практик хичээлБидний эргэн тойрон дахь дэлхий даяар.

Цасан бөмбөгөнд шороо хаанаас гардаг вэ?

3.Шүүлтүүр.

1.Дэлгэц дээрх ажлын төлөвлөгөө.

4. Бид дүгнэлт гаргадаг.

2. Цас хайлсан.

5. Баталгаажуулах.

"Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээ" аян.


Ерөнхийдөө бидний дүгнэлт бол:

Илүү их үйлдэл, бага үг!

Бид дүрмийг мэдэх болно

Бид тэднийг зөрчихгүй!


Слайд 1

Бэлтгэсэн: "Кимовская сургууль" улсын боловсролын байгууллагын бага ангийн багш Карпова Л.А.
ДЭЛХИЙ БОЛ БИДНИЙ ГЭР!

Слайд 2

Манай дэлхий гайхалтай үзэсгэлэнтэй - энэ бол манай Галактикийн ховор сувд юм.

Слайд 3

Дэлхий дээрх амьдрал бол өвөрмөц үзэгдэл бөгөөд түүн дээрх байгаль бол агуу, ухаалаг сурган хүмүүжүүлэгч юм. Харамсалтай нь олон хүн байгалийн гоо үзэсгэлэн, зохицолд хайхрамжгүй ханддаг. Магадгүй тэд амьтад, ургамал элбэг дэлбэг байгаагүй бол амьдрал ямар ядуу байхыг, тэдгээр нь бидэнд ямар хэрэгцээтэй, эцэст нь бидэнд хэрэгтэй болохыг төсөөлөөгүй байх. Бид бүгд байгалийн хүүхдүүд.

Слайд 4

Хүн гол мөрөн, нуур, булаг шанднаас ус авдаг, өөрөө хоол хүнс авч сурсан, гэхдээ зөвхөн ургамал (өвс, мод) бүх амьд биетийг агаараар хангадаг. Мөн ургамлын фотосинтезийн ашиг тусын талаар бүү мартаарай, тэр дундаа ургамлын эдгээх ашиг тусыг дурдахгүй.

Слайд 5

Ой модыг амьдруулах чадварыг мөнгөн дүнгээр төсөөлөхөд бэрх. Хүн төрөлхтөн байгалиас заяасан бэлгийг бодолгүйгээр ашиглаж дассан. Гэхдээ тэд үнэ цэнэтэй бөгөөд нэлээд үнэтэй байдаг. Ойн ашиг тус нь модны өртгөөс хэд дахин өндөр үнэлэгддэг. Японд Ашиями ой модноосоо 6 дахин их үнэлэгдсэн байдаг.

Слайд 6

Слайд 7

Ер нь ой модыг эдгээх үүргийг дутуу үнэлж болох уу? Тэд агаарыг тоос шороо, үйлдвэрлэлийн бохирдлоос төгс хамгаалж, олон тооны эмгэг төрүүлэгч бичил биетүүдийг устгадаг анхилуун үнэр, эдгээх фитонцидоор баяжуулдаг.

Слайд 8

Эрт дээр үеэс хүн ой руу ханддаг байсан: энэ нь түүнийг тэжээж, дулаацуулж, хамгаалж, ажиглалттай байхыг зааж, оюун санааны сайн сайхан байдалд нь нөлөөлсөн. Байгалийг ойлгодог хүн илүү эрхэмсэг, цэвэр ариун байдаг. Хүн бүрийн амьдралд байгальтай харилцах нь эх оронч сэтгэлийг төрүүлж, эрхэмсэг хүсэл эрмэлзлийг төрүүлдэг үе байдаг. Хүн төрөлх нутгаа орхихдоо үүнийг маш сайн мэддэг - тэд түүнд шинэ байдлаар гэр бүл, найз нөхөд болдог.

Слайд 9

НҮБ (НҮБ)
Хамгаалалтын асуудалд энэ байгууллага ихээхэн анхаарал хандуулдаг орчин, холбогдох олон улсын баримт бичгүүдийг батлах.

Слайд 10

Дэлхийн байгаль хамгаалах сан жил бүр 1200 гаруй байгаль орчны төсөл хэрэгжүүлж, олон сая хүмүүсийн анхаарлыг байгаль орчны асуудал, түүнийг шийдвэрлэх арга замд татдаг.
Дэлхийн хамгийн том олон нийтийн буяны байгууллагуудын нэг бөгөөд дэлхий даяар байгалиа хамгаалахын төлөө 40 гаруй жил ажиллаж байна.
Дэлхийн зэрлэг ан амьтдын сан

Слайд 11

Байгаль орчинд заналхийлж буй АЮУЛ

Слайд 12

ОХУ-д Байгалийн нөөцийн яамны мэдээлснээр 12.6 мянган га талбайг эзэлдэг 36 мянга гаруй хатуу хог хаягдлын зөвшөөрөлгүй булах газар байдаг. Үүний зэрэгцээ, Росприроднадзор Өнгөрсөн жилЗөвшөөрөлгүй хогийн цэгтэй холбоотойгоор ердөө 2.6 мянган захиргааны зөрчлийн хэрэг үүсгэсэн байна.