Betoning. Betonad stavelse. Video: Att sätta stress i ord IV. Jobbar med ett nytt lektionsämne

Mål: upprepa koncept accent; utveckla förmågan att lägga vikt.

Planerade resultat: studenter lära sig att hitta betonade stavelser i ord; svara med förnuft, bevisa din åsikt.

Under lektionerna

jag. Organisera tid

I. Uppdatering av kunskap

Stavningsminut

Igelkottar väser mot kottar i snårets tystnad.

Skriv ner meningen från diktat.

Stryk under bekanta stavningar.

Vilken regel behövde du komma ihåg för att stava orden korrekt? (SHI och ZHI skriver med bok I. CHAPishisbuk-voyA.)

- Använd en vertikal linje för att dela in ord i stavelser.

Vilket ord har minst stavelser? (I prepositionen på.)

- Vilket ord har flest stavelser? (Tystnad.)

- Vilket ord har en stavelse som består av en bokstav? (Igelkottar.)

- Understryka meningens grund. (Igelkottar väser.)

2. Ordförrådsarbete

Gissa gåtan.

Det finns en matryoshka-docka på den ena ben,

Höljd, förvirrad. (Kål.)(Läraren skriver ner ord på tavlan.)

Vilken bokstav behöver du komma ihåg i ordet? (A.)

- Skriv ordet i din anteckningsbok, stryk under bokstaven A.

Välj ord med samma rot. (Kål, kål, kål, kål (paj).)

- Välj roten, stryk under bokstaven A.

III. Självbestämmande för aktivitet

(Det finns en lapp på tavlan.) Kolya ritade ett slott.

Skriv ner förslaget.

Vilken bild passar det här inlägget in i? (Barnens svar.)

Så, båda bilderna kan vara det rätta svaret, allt beror på stressen!

Vad är stress?

IV. Arbeta med ämnet för lektionen

Öppna läroboken på sid. 67. Läs ämnet för lektionen. (Hur bestämmer man en betonad stavelse?)

- Vilka frågor skulle du vilja ha svar på? (Barn

namn på frågor om ämnet.) Ex. 99 (sid. 67).

Vad är ovanligt med att skriva en dikt? (Ord är indelade i stavelser.)

- Vad visar skylten ovanför bokstäverna? (Betoning^)

- Läs raderna och betona betoningen i din röst.

Skriv ner orden utan att dela upp dem i stavelser.

Läs regeln själv.

Vad är en accent?

Hur uttalas en betonad stavelse? (Det varar längre, uttalas högre, starkare.)

- Ord betoning besläktat ord strejk. Hammaren slår i ljudet och den låter längre än de andra. Vilket ljud avger hammaren? (enligt vokal)

- Hur många stressade ljud kan det finnas i ett ord? ( Bara en.)

- Lyssna på dikten.

Fluga-fluga-flugsvamp, gå in i den täta skogen Och sitta där i gläntan, Där bara paddborr lever. B. Lipanovich

Förbered knytnävshammare. Näven kommer att hjälpa oss

hitta den betonade stavelsen.

(Läraren läser en dikt, barnen sänker näven på skrivbordet när de uttalar stötljudet, imiterar nedslaget.)



V. Fysisk utbildning minut

För träning lyfter solen oss upp, vi höjer händerna på kommandot "en". Och ovanför oss prasslar löven glatt. Vi sänker våra händer på kommandot "två".

VI. Förstärkning av det lärda materialet Ex. 100 (sid. 68).

- Hur kan du bestämma stressen i ett ord? Diskutera med din granne.

Vad fick du för råd? (Barn berättar vilken åsikt de kommit till.)

Skriv ner det och ange betoningen.

(Oberoende komplettering. Ömsesidig verifiering. Ömsesidig bedömning.)

"!" - bra jobbat, lägg betoningen rätt.

"+" - bra, jag gjorde ett misstag en gång.

"-" - du gör fortfarande misstag, du måste lära dig att betona.

Ex.101 (s. 68).

Läs uppgiften.

Vad kommer du att göra i den här övningen? (Låt oss dela in orden i fyra kolumner, beroende på vilken stavelse betoningen faller på.)

(Oberoende utförande. På baksidan Två elever arbetar på tavlan: en skriver ner ord för mönster 3 och 2, den andra för mönster 3 och 4.)

Kolla killarna som jobbade i styrelsen. Några kommentarer?

Vem har inte gjort ett enda misstag? Placera "!" i marginalen. Ex. 102 (s. 68).

- Läs uppgiften. Vad är dialog? (Samtal mellan två eller flera personer.)

Hur indikeras dialog skriftligt? (Orden för varje tecken börjar på en ny rad, med ett streck.)

- Vilka artighetsord använder karaktärerna i dialogen? (Hej älskling, förlåt.)

- När ord används i tal förlåt?

- Ord Förlåt ordförråd Vilka bokstäver behöver du komma ihåg i detta ord? (Förlåt.)

Skriv ner dialogen och ange betoningen i orden.

Vilka ord hade du svårt med? (Check - läsning med betoning på den betonade stavelsen.)"

VII. Reflexion

Kort, - ; --

Läs, lägg betoning.

På kvällen flyter det vit ånga över sjön... Det här är fiskarna i sjön som håller i samovaren. I. Pivovarova

(Fronttest. Barn läser ordet med den betonade stavelsen markerad, namnge bokstaven ovanför vilken det finns ett accenttecken.)



Grön - förstod allt.

Gul - jag förstår, men jag tvivlar fortfarande.

Röd - förstod ingenting.

(primer sid. 18)

Lektionstyp: lära sig nya saker.

Ämne: "Accent. Betonad stavelse."

Mål: ge förutsättningar för bekantskap med betonade och obetonade stavelser.

Planerade resultat:

Ämne:

Eleverna ska lära sig att: skilja mellan betonade och obetonade vokaler.

Personlig:

De accepterar en inlärningsuppgift, letar efter ett sätt att lösa den, genomför tester.

UUD (metaämne):

Föreskrifter: kan bedöma riktigheten av en åtgärd på nivån för adekvat bedömning.

Kognitiv: Allmän utbildning– förklara den betydelseuppdelande rollen av ordstress (lås – lås);

Hjärngymnastik - markera betonade stavelser när du uttalar olika ord, bestäm på diagrammet platsen för betoning i ordet.

Kommunikativ: vet hur man använder tal för att reglera sina handlingar.

Utrustning:

    T.M. Andrianov "Primer";

    T.M. Andrianova arbetsbok till "Primer";

    T.M. Andrianov "Primer" elektronisk lärobok;

    Ämnesbilder, dator.

Teknologisk karta över lektion nr 16

Huvudstadier för att organisera utbildningsaktiviteter

Syftet med scenen

Lärarverksamhet

Studentverksamhet

Kognitiv

Kommunikativ

Org. Ögonblick

Redo för lektion

Klockan ringde och stannade.
Lektionen börjar.
Vi satte oss tillsammans vid våra skrivbord
Och vi tittade på tavlan,
Och de öppnade den snabbt
Många primers.

Formulera beteenderegler i klassrummet

Motivering

Organisering av elevmotivation för pedagogisk verksamhet.

1. Granskning av bilden och lämna förslag utifrån den. Bestämma antalet ord i en mening och rita upp meningsdiagram.

Bilden "Familj" visas framför barnen (far, mamma, farfar, mormor, dotter, son och bebis; alla familjemedlemmar är upptagna med sina egna angelägenheter)

- Hur många ord finns det i den här meningen? (3)
-
Vad är det första ordet? (andra tredje?)

- Varför satte du en vertikal linje i början av diagrammet? (Början av en mening skrivs med stor bokstav.)
-Varför finns det en prick i slutet av diagrammet? (En punkt placeras i slutet av varje mening.)

( Därefter görs, utifrån bilden, förslag om övriga familjemedlemmar och ritas diagram. )
2. Uppfinna ord som består av en, två och tre stavelser från en bild.

son mor mormor
dotter pappa bild
barnbarns kattkuber
bord vattenkokare maskin
stol stol tallrik

Organiserar utarbetandet av förslag med hjälp av frågor

(Barn ritar ett meningsdiagram i sina anteckningsböcker, läraren - på tavlan)

Titta på bilden och kom med förslag

Barn hittar på en mening:"Pappa tittar på tv"

|____ ____ ____.

(När de namnger ord klappar barnen antalet stavelser med händerna.)

Invariativ del

Uppdatera kunskap (att komma ihåg vad vi vet)

Att uppdatera de inlärda handlingsmetoderna tillräckligt för att konstruera ny kunskap och generalisera den.

Jobbar med ljudkort. Kartläggningsord : [ir , är ], [ir , är].

- Vad betyder dessa ord? (namn på blomman och namn på godis)

- Hur skiljer sig ordscheman åt? (Ingenting)

- vad hjälper oss att skilja mellan dessa ord? (Bilder på föremål)

Att sätta lärandemål

Skapar en problematisk situation. Fixa en ny inlärningsuppgift.

Lyssna på en intressant historia. På något sätt samlades ord på ett stort pappersark. Lakanet var så stort att det måste tas ut på fältet, eftersom det var det enda stället där det fick plats när det fälldes ut. Orden på detta ark var väldigt olika, och bland dem fanns det ord som var tvillingar: de skrevs likadant, men betydde olika saker. Ta reda på det! Plötsligt dök ett mörkt moln upp på himlen och det började regna. Det var inte långt och sällan, och när solen kom fram, visade det sig att det dök upp små streck ovanför en av vokalerna i orden: som om en regndroppe ville träffa vokalen, men ändrade sig, och så frös över det. Detta streck har sedan dess kallats en accent. Sedan dess har den betonade vokalen urskiljts i ord genom sin röst - den uttalas högre och längre än de andra ljuden i ordet. En stavelse med en sådan vokal kallas stressad.


– Låt oss säga namnet på blomman och namnet på godisarna som ritas på bilden.

- Vad märkte du för ovanligt?

– I dessa ord, identiska i mönster och stavning, ligger betoningen på olika stavelser.

Idag ska vi bekanta oss med stress och stressade stavelser.

Gruppdiskussion

Genomförande av det avslutade projektet

Lösning på det ursprungliga problemet

1. Jämförelse av namn på objekt och diagram.

(iris - iris, slott - slott, nejlikor - nejlikor)

- Säg orden med din röst och markera olika stavelser.

- Vilka ljud betonades: vokaler eller konsonanter?

2. Introducera ljudet av stress.

– Dess betydelse beror på stressen i ett ord. För att korrekt identifiera en betonad stavelse måste ordet uttalas som en helhet och inte stavelse för stavelse.

Försök att fråga: "Är det en räv?"
-
Säg detta ord och lyssna, uttalas varje del av detta ord med samma röststyrka? (en av stavelserna uttalas med mer kraft i rösten)
-Vilken stavelse är det här? (andra, "sa")
-Denna stavelse framhävs i ett ord av röstens styrka, utdraget uttal: denna stavelse är betonad.
____|_____ (ordschema)

- Hur många delar tilldelas? (2)
-Vilken del är ovanför snedstrecket? (ovanför den andra)
-
Vilken del uttalas med mer kraft i rösten, dragande? (andra)
-Vilken del av ordet är betonad? (på den andra)
-Vilken stavelse är betonad? (andra)

3. Träning i att sätta stress i ord

Namnge djuren som ritats, och betona den betonade stavelsen och det betonade vokalljudet: räv, ekorre, grävling, stork, kråka, svanar.

4. Arbeta med ljudmönster av ord.

- Nämn trestaviga ord först och sedan tvåstaviga ord.

- Namnge orden med den första betonade stavelsen, sedan med den andra,

sedan - med den tredje.

- Namnge ord med mjuka konsonantljud.

- Namnge dessa ljud i betonade stavelser.

- Säg tvåstaviga ord med konsekvent betoning på alla

vokalljud. Vad hände?

(en av stavelserna uttalas med mer kraft i rösten)

(låter [a], [e], [i], [a], [o], [e])

Idrottsminut

1. Jag spelar fiol:
Ti-li-li, ti-li-li!
Kaniner dansar på gräsmattan,
Ti-li-li, ti-li-li!

2. Spelade balalaika:
Trendig hjärna, trendig hjärna!
Kaniner dansar på gräsmattan,
Trendig hjärna, trendig hjärna!

3. Och nu på trumman:
Boom Boom boom! Spårvagn-dit-där!
Kaninerna sprang iväg i rädsla
Genom buskarna, genom buskarna!

självständigt arbete med eton-testning

Korrigering av att öva på metoden att hitta en stressad – obetonad vokal

- Betoningen hjälpte tvillingorden mycket, vars betydelse bara kan förstås genom att betona korrekt. Låt oss bestämma betoningen i tvillingord.

Lodjuret går på mjuka tassar, lodjuret luktar bytesdjurlukt .
Sömmerskan sydde kjolen i sömmarna och gjorde baksidan
lukt .

De satt på en ekgrenekorrar ,
Efter att ha ordnat sammankomster i lunden. Kocken frågar oss: ”Söner!
De skulle slå ner den för tårtan
ekorrar !"

Båda behandlade kattenöra ,
De var rädda att de skulle tappa hörseln.
Kocken har lätt hand:
Utmärkt bland gäddor
öra !

Gjord av degmuggar , de gjorde pajer av dem,
Kompott hälls i
muggar :- Testa, flickvänner!

Utför steg-för-steg-kontroll av sina handlingar.

Konsolidering genom jämförelse

Barn står i en cirkel.

Läraren kastar bollen, namnger ett ord med betoning på första stavelsen, och barnen namnger ord med betoning i slutet.

Lukt, pilar, bomull, mjöl, orgel, muggar, getter, slott, hyllor, iris.

Variabel del

VIII

Inkludering i kunskapssystemet, upprepning

1. Läsgåtor - charader.

- Jämför mönster av ord och gissningar.

- Hitta i texten en förklaring av betydelsen av ordet - gåta.

2. Differentierad uppgift.

(getter - getter)

Kontroll vid slutförandet av utbildningsämnet

kort

Didaktiskt spel: "Var är betoningen gömd?" (Barn får kort med motivbilder och ordmönster.
Barnet måste lägga tonvikten på lämplig stavelse. Sedan namnger barnet ordet, säger var tyngdpunkten ligger och kommer på en mening med detta ord).

Beskhanum Ismailova
Ryska språklektion i 1: a klass "Accent. Stressade och obetonade stavelser"

Öppen Ryska språklektion

Ämne lektion: Accent. Betonade och obetonade stavelser.

Skönheten i ord och själ.

Mål: organisera studentaktiviteter för att konsolidera konceptet « betoning» , att utveckla förmågan att särskilja i ord betonade och obetonade stavelser, träna på att skilja ord som skiljer sig åt accent.

Uppgifter:

Ämne:

Organisera elevernas arbete för att konsolidera konceptet « betoning» , dess semantiskt särskiljande funktion, egenskaperna hos heterogenitet;

Säkerställa utvecklingen av förmågan att urskilja ord betonade och obetonade stavelser;

Se till att tekniken konsolideras i att skilja ord som skiljer sig åt accent;

Bidra till att berika elevernas ordförråd lektion; utveckling av fonemisk hörsel och ljuduttalskultur.

Personlig UUD:

Bidra till att skapa positiv motivation för utbildningsaktiviteter;

Känna till de grundläggande moraliska normerna för beteende i skollivet;

Ha en uppfattning om orsakerna till akademisk framgång;

Meta-ämnesuppgifter: främja bildningen UUD:

reglering:

Acceptera en inlärningsuppgift som passar inlärningsstadiet;

Förstå handlingsriktlinjerna som identifierats av läraren i utbildningsmaterialet; - utvärdera resultatet av dina handlingar tillsammans med läraren,

Gör lämpliga justeringar;

pedagogisk:

Grupp baserad på analys och jämförelse språk material på en given bas;

Etablera orsak-och-verkan samband i spektrat av fenomen som studeras;

Se de möjliga olika sätten att lösa en inlärningsuppgift; -

Relatera materialet som studeras till din egen erfarenhet;

kommunikativ:

Svara adekvat på lärarens vädjan;

Använd reglerna för artighet i kommunikationen;

Delta i olika former arbeta i klass(individuell, frontal, parad);

Ha en uppfattning om förmågan att förhandla och komma fram till ett gemensamt beslut;

Formulera din egen åsikt och ståndpunkt.

Typ lektion. Lektion lära sig nytt material.

Utrustning: ryska språket. 1 Klass: lärobok för allmänbildning organisationer/ V. P. Kanakina, V. G. Goretsky. - 8:e upplagan, rev. – M.: Utbildning, 2016; kort med gåtor; kort med ord för att arbeta i par, kort med gruppuppgifter, anteckningsböcker, presentation om ämnet lektion, sång

Under lektionerna

l. Organisera tid.

Läraren kommer in med "stort hjärta"

- Barn, varför tror du att jag kom till lektion med hjärta. herr Lektion fyller era hjärtan med livets värderingar varje dag. Men vi kommer att ta reda på exakt vad de är under vår lektion. Framgången för något arbete beror på personen själv. Allt i dina händer. Innan vi skriver måste vi förbereda fingrarna för att skriva. Det finns papperspalmer framför dig. Är du på jättebra humör och sugen på ny kunskap, ta en grön penna och färglägg tummen, och är du på dåligt humör färglägger du lillfingret, noggrant exakt längs konturen. Våra fingrar är redo, så vi kan säkert fortsätta till pedagogiskt arbete. Låt oss fixa ankomstdatumet för den här gentlemannen. (sjätte mars. Skolarbete) .

ll. En minuts skrivande.

Från ett segment av den naturliga nummerserien väljer du talet som börjar med ljudet (V)

Vilken bokstav betecknar detta ljud? (I)

Hur många ljud representerar en bokstav? "I"

Vad mer kan du berätta om detta brev?

Vi skriver det vackert omväxlande med en liten bokstav (Вв).

III. Motivation till lärandeaktiviteter.

Och återigen återvänder vi till segmentet av siffror. Varje nummer markerar någon händelse eller helgdag Vilken helgdag tror du är dold den åttonde dagen i mars?

Den 8 mars är det internationella kvinnodagen. Historien om den 8 mars är historien om kvinnors kamp för sina rättigheter. För modern manär en dag av kärlek och värme, uttryck för sina känslor och tacksamhet till de närmaste och mest älskade kvinnorna, samt ett firande av kvinnlig skönhet och naturen som vaknar ur sömnen. 8 mars valdes inte av en slump. Den här dagen 1908 gick tusentals kvinnor ut på gatorna i New York. Många gick med barn i famnen. Kvinnor krävde rättvisa och lika rättigheter med män. Clara Zetkin föreslog att man skulle hålla liknande evenemang årligen runt om i världen, i hopp om att väcka hos kvinnor ett sug efter frihet, jämställdhet och broderskap.

Till minne av denna händelse, sedan 1911, började den 8 mars att firas som en högtid för solidaritet bland kvinnor runt om i världen.

Vår lektion kommer att ägnas åt denna semester, och det är dags att ta reda på de dyraste och mest värdefulla orden som är förknippade med den. Låt oss skriva ordet "Semester", kommer vi att lyfta fram stavningarna i den och utföra en fonetisk analys.

lV. Stavningsarbete

Kunskapsuppdatering och inspelning

Innan du börjar arbeta med ett ämne lektion, låt oss arbeta med orden.

Arbetar på den interaktiva skrivtavlan

Träning "Skriv den saknade bokstaven"

En elev arbetar på tavlan, resten i anteckningsböcker (växelvis)

Bevisa valet av bokstav (vilken stavning)

(ord : butik, kläder, kappa, halsduk, fat, stövlar)

V. Att lära sig nytt material

Titta på posten för ordet och hitta det fel: kommer att ge (fel i inställningen accenter) . Killar, vilket ämne ska vi jobba med idag?

Ämnet för vår lektion« Accent»

Sätta mål lektion:

Låt oss nu definiera målet lektion.

Vad ska vi lära oss av lektion? Vad ska vi lära oss?

Vad har hänt betoning;

Vilken roll spelar det? betoning.

I vilka ord sätts det betoning.

Idag ska vi utforska betoning, vad är det för? betoning, vad är hans roll. Din uppgift är att vara uppmärksam och inte missa något intressant.

1.- Så, låt oss börja vår forskning. (Jag uttalar orden och eleverna drar slutsatsen att betoning- det här är ett långt uttal stavelser i ett ord:

blommor, glädje, leende, lycka). Vi skriver ner ord från diktat.

Hur många av er vet vilken ikon det betyder? betoning?

Det stämmer, en linje snett till höger ovanför vokalljudet.

Vad tror du är namnet på vokalljudet som faller på betoning? (Chock.)

A stavelse, där den ligger betonad vokal, vad heter?

(Chock.)

Gissa vad den heter stavelse, i vilken det finns en vokal utan accenter?

(Obetonad.)

Vad heter en vokal utan accenter?

(Obetonad vokal.)

Ovan slagverk Vi kommer alltid att sätta ett tecken på en vokal accenter, A obetonad Vi kommer att markera vokalen med en enkel understrykning.

2.-Jag säger ordet, och på nästa rad skriver du med en liten bokstav bara den bokstav som betyder betonat vokalljud, det vill säga vilket ljud jag gör, samma bokstav och beteckna: tillgiven, uppriktig, mild, kärleksfull, graciös, kär, smart, baby, gladlynt, mästare)

Titta på dina anteckningsböcker. Vad märkte du?

Alla bokstäver i vokalljud skrivs ner. (a, i, e, yu, i, o, u, s, e, e)

Så vilken slutsats antyder sig själv?

Accent indikeras endast ovanför bokstäverna i vokalljud.

Och varför?

För de sträcker på sig och sjunger.

Alla kvinnliga representanter är mycket milda varelser. Titta på skärmen och Säga: varför i ordet "ömhet" Jag kan erbjuda dig två alternativ för arrangemang accenter?

Eftersom detta ord har två bokstäver vokalljud.

Så vilken slutsats föreslår sig själv här?

Det finns lika många vokaler i ett ord som det finns placeringsalternativ. accenter, men bara en av dem är korrekt.

3.-Titta nu på dessa meningar, läs noga och hitta ord som är identiska i stavningen.

Vi drack te i trädgården. De drack ved snabbt.

Vad är meningen med dessa två meningar? Hur kan dessa två ord ändras enligt den här meningen?

Efter att ha utsett betoning.

Höger. Vilken slutsats antyder då sig själv här?

Från platsen accenter betydelsen eller betydelsen av ordet beror.

Bra jobbat killar, ni är de bästa små upptäcktsresande.

Vl. Idrottsminut. En låt om mamma spelas med ett bildspel. En sång som sjungs av en lärare. Mamma är glad för att hon sjunger en vaggvisa, för att små händer trasslar i håret, för meningen med hennes liv somnar på hennes hand, för att hon kysser sin fylliga kind varje kväll. Glad för att jag är mamma.

Låt oss nu skriva orden som alla kvinnor älskar så mycket och lära oss hur man korrekt betecknar dem betoning.

BLOMMOR, OMSORG, GULD, GÅVOR, tillgivenhet, uppmärksamhet, vackrare.

Vll.Arbeta enligt läroboken

Övning nr 2, sid 40

Varför finns det inget tecken i det sista diagrammet accenter? – För att det bara finns en bokstav i vokalljudet, och så det slagverk.

Välj ord för varje diagram och skriv dem. En elev vid tavlan. Resten finns i anteckningsböcker.

Undersökning: Kontrollera din lapp med lappen på tavlan. Finns det en annan åsikt?

Läs orden och fundera på vilket ord som är det udda?

Gott, respekt, ont, visdom, tålamod.

Eftersom det är enstavigt.

Och varför?

För resten av orden heter goda kvaliteter person.

Vlll. Förstärkning av det lärda materialet

Jag tror att du har befäst dina kunskaper. Nu ska du använda denna kunskap i praktiken. Vi kommer att arbeta i par. För att göra detta, låt oss upprepa reglerna för att arbeta i par.

Regler för att arbeta i par.

1. Jag tänker själv.

2. Jag uttrycker min åsikt.

3. Jag lyssnar på min granne.

4. Vi kommer fram till en gemensam åsikt

1) Uppdrag för ångbadet arbete: matcha ordet och bilden

Nejlikor-nejlikor, pilar-pilar, cirklar-cirklar

Kamrattestning i par.

2) Arbeta i grupp

Jag föreslår att du arbetar i grupper. Välj en kapten. I en grupp vi arbetar under motto: Ett träd är inte en trädgård, en sten är inte en mur.

Mamma, må Gud skydda dig

Varje dag ligger i ditt öde.

Lev länge och med glädje!

Du finns alltid i min själ.

Peer review.

XlX.Reflektion "Bukett of Mood"

Material: färdiga pappersblommor i tre färger.

Grön – jag är nöjd lektion. Lektion var användbar för mig. Jag förstod allt som sades och vad som gjordes på lektion. Stämningen var bra.

Gul - lektionen var intressant. Jag deltog i det. Jag svarade från platsen, genomförde ett antal uppgifter, men upplevde ibland svårigheter. Mitt humör förändrades.

Röd – drar nytta av Jag lärde mig inte mycket. Jag förstod inte riktigt vad de pratade om. Att svara på Jag var inte redo för lektionen. Stämning hela tiden lektionen var dålig.

Sammanfattande.

Vi har uppnått våra mål lektion? Bevisa det.

Vad gjorde vi på lektion? Varför säger vi att målet har uppnåtts?

Vad vet vi nu?

Vad kan vi göra?

Vi har sammanfattat vårt lektion.

Jag lyckades ge dig en intressant lektion?

Våra pojkar har förberett dikter till söta och vackra gäster (alla pojkar läser två rader)

Från år till år gratuleras du,

De önskar dig lycka och värme,

Och i år önskar vi

Säger dig vänliga ord.

Låt vårlovet föra

Bara glädje, lycka, värme.

Låt alla sorger försvinna

Det blir inga onödiga bråk i huset.

Du ler och dina bekymmer försvinner,

Som källvatten.

Låt bara glädjen vara nära

Alltid, alltid, alltid, ALLTID!

(Barn ger blommor till gäster)

tack för lektion.

- föreskrifter: uttala sekvensen av åtgärder när du ritar ett stavelsediagram;

- pedagogisk: navigera i läroboken, hitta svar på lärarens frågor i illustrationer, dra slutsatser;

- kommunikativ: förmågan att lyssna och förstå tal, förmågan att bevisa sin åsikt;

- personlig: medvetenhet om stressens roll i människors tal och liv.

Uppgifter:

Att utveckla färdigheten i stressplaceringsmetoder;

Utveckla förmågan att bestämma platsen för betoning i ett ord baserat på dess semantiska betydelse;

Utveckla logiskt tänkande, Tal;

Odla respekt bland eleverna för varandra.

Förutspått resultat: eleverna borde känna till om stressens roll och dess samband med den semantiska betydelsen av ordet och kunna bestämma betoningen i ett ord med hjälp av metoder, ange betoningen på diagrammet.

Utrustning: lärobok "Primer", författare R.N. Buneev, E.V. Buneeva, O.V. Pronina, förlag BALASS 2012; anteckningsbok för tryckning - O.V Pronina, E.P. Lebedeva, O.Yu förlag BALASS 2007, interaktiv tavla, presentation

Lektionstyp: lära sig nytt material.

Under lektionerna

I. Organisering av klassen för arbete.

Självkontroll. Tillgång till utbildningsmaterial för lektionen.

II. Uppdaterar kunskap. Bild 2

Vad betyder det första diagrammet? (Vi uttalar och hör ljud.)

Vad betyder det andra diagrammet? (Vi skriver, läser och ser bokstäver.)

Vilka ljud kallar vi vokaler?

Hur många vokalljud?

- Bild 3 Vi ser bokstäver som representerar vokalljud. Låt oss säga dem i kör.

Vilken roll har vokalljud i ord? (Forma en stavelse, små ord.)

Gillar ni sagor? Jag föreslår att du lyssnar på början av sagan "Vinden och solen" av K. Ushinsky, och du bör lyssna noga och komma på din egen fortsättning.

Läraren läser texten medvetet förvränger orden och lägger betoningen felaktigt.

Vind och sol.

(Ändra preliminärt alla accenter i ord)

En dag startade solen och den arga nordanvinden en dispyt om vem av dem som var starkast. De bråkade länge och beslöt slutligen att mäta sin styrka mot resenären, som just vid den tiden red till häst längs den stora vägen.

Se, sade vinden, hur jag ska flyga mot honom: jag ska genast slita av hans mantel.

sa han och började blåsa så hårt han kunde. Men ju mer vinden försökte, desto tätare svepte resenären in sig i sin kappa. Vinden blev arg, häftig och överöste den stackars resenären med regn och snö; Förbannande vinden lade resenären sin mantel på ärmarna och knöt sina bälten. Här blev vinden själv övertygad om att han inte kunde dra av sig kappan... (Läraren läser inte nästa del av sagan.)

Solen, som såg sin rivals maktlöshet, log, tittade ut bakom molnen, värmde och torkade jorden, och samtidigt den stackars halvfrusna resenären. Han kände värmen från solens strålar, han piggnade till, välsignade solen, tog av sig kappan, rullade ihop den och band den vid sadeln.

Du förstår," sade den ödmjuka solen sedan till den arga vinden, "du kan göra mycket mer med tillgivenhet och vänlighet än med ilska."

Vem är redo att fortsätta?

Var allt klart för dig?

Varför förstod du inte innebörden av texten?

Varför tycker du att orden lät så?

III. Formulering av problemet.

1.- Vad lär vi oss i klassen idag? Bild 4

Vad kommer vi att arbeta med, vad kommer vi att observera? (Uttalanden, versioner av barn.)

2. Tillkännage ämnet och problemet för lektionen.

IV. Att hitta en lösning

1. . Laddar för fingrarna. “Fingrar vänlig familj”

(Händerna är kopplade i ett lås, vi höjer och sänker fingrarna)

Fingrarna är en vänlig familj.
De kan inte leva utan varandra.
(Vi kopplar ihop fingrarna med samma namn)
Det här är den stora, och det här är den mellanstora,
Namnlös och sista -
Vårt lillfinger är ett barn.
Du glömde ditt pekfinger.
(Klappa händerna)
Så att fingrarna lever ihop
Vi kommer att koppla ihop dem och utföra rörelserna.
(Visa motsvarande rörelser)
Vi kommer att visa en gets horn och till och med hjorthornen,
Och låt oss inte glömma kaninen,
Vi kommer att använda våra öron för att vägleda dig.
(Klappa händerna)
För att tala tydligt måste du vara bra med fingrarna.

2. Arbeta i anteckningsböcker för utskrift. Sida 3

3. Arbeta med ordpar CIRKLA OCH KR U LCD Bild 5(efterhand som arbetet fortskrider kompletteras bilderna med orddiagram och "Accent"-tecknet)

Tre muggar och tre muggar.

Vi gör diagram av ord på tavlan och i anteckningsböcker för utskrift (KR U LCD, CIRKEL OCH)

Hur många vokaler?

Ska vi använda vilken färg?

Hur många stavelser? Namnge den första stavelsen, den andra.

Liknande arbete med det andra ordet.

Jämförelse och analys av kretsar.

Hur liknar dessa scheman? (Samma vokaler, samma antal stavelser.)

Vad är skillnaden? (Beteckna olika ord.)

Låt oss uttala orden och observera vokalerna.

KRU-U-ZHKI MUGS-I

För att på diagrammet ange en vokal som uttalas längre med större kraft, kom de med tecknet (/) betoning.

4. Aktivering av kognitiv aktivitet. (Underhållande grejer.)

Och nu om accenten
Låt oss skriva en dikt...
Stressad stavelse, stressad stavelse...
Det kallas inte så för ingenting.
Hej, osynliga hammare, (kort med en bild av en hammare)
Tagga honom med ett slag. (Visa hammare på bilden.)
Och hammaren knackar, knackar,
Och mitt tal låter klart.
Titta på hammarens beteende.
Ha det alltid i dina händer!

5. Fysisk. bara en minut.

Hej, bra jobbat smed!
Hingsten blev ohämmad.
Du skor det igen.
- Varför inte sko den?
Här är en spik, här är en hästsko,
Ett, två och klart.
Knacka, knacka, knacka, knacka./ upprepa 4 gånger
Slå!

V. Metoder för att utsätta stress.

Det finns språk där betoningen alltid faller på den sista stavelsen - franska, på polska faller betoningen alltid på den näst sista stavelsen, och på ryska kan betoningen falla på vilken stavelse som helst.

Hur bestämmer man en betonad stavelse?

1) Hemlig "flyttning"

Uttala ordet med olika stressalternativ och lyssna när ordet låter på ryska.

(Observation av "Moving"-metoden med exemplet på ordet DRUM)

2) Hemlig "framställning"

För att snabbt identifiera en stressad stavelse behöver du inte skrika, men du kan be det här objektet om något eller kalla det.

3) Hemligt ”Shouting” Ordet uttalas snabbt 3 gånger, och den 4 ropar vi ut den betonade stavelsen.

Slutsats: - Vilka metoder för att bestämma stress har du lärt dig?

VI. Kontrollera funktionen av stressplaceringsmetoder. Arbeta med ordpar.

Att observera förändringen i betydelsen av ett ord med hjälp av metoden "Moving", "Screaming", "Pleading".

1. ZAM hänger på dörren HANDLA OM TILL, Bild 7-8

Och slår hammaren så blir det fel A IOC

2.Jag är en örtartad växt med en lila blomma, Bild 9

Men ändra betoningen så förvandlas jag till godis. ( OCH RIS, IR OCH MED)

3. Vi är en monter för sågare, Bild 10

Men försök ge oss en annan betoning.

Var försiktig med oss:

Vi tjurar med våra horn. (TILL HANDLA OM OND, BET Y)

Slutsats: - Tycker du att det är viktigt att lära sig att stressa rätt? Bild 11

Varför måste vi kunna bestämma stress?

Vilken roll spelar accenten? (Betydande-särskiljande.)

Varför förstod du och jag inte sagan i början av lektionen? (Betoningen var felaktig, betydelsen av orden var otydlig.)

Läraren läser texten korrekt.

Tänk på vad solen skulle göra? I nästa lektion kommer vi att lyssna på dina sagoslut och läsa författarens slut på denna berättelse.

VII. Träna.

Arbeta i ABC-boken s. 28-29

Titta vad som visas på den första bilden?

Vad kan du berätta om detta diagram?

Hur bestämmer man placeringen av stress?

Vilka metoder kommer vi att använda?

Vilken vokal uttalar vi längre?

Vilken stavelse är det i?

Liknande arbete med andra ord, endast barn själva betecknar vokalljud och delar upp dem i stavelser.

VI . Lektionssammanfattning. Bild 11

– Vad har du lärt dig för nytt?

Vad studerade du?

– Vad var mest intressant? Varför?

– Fanns det några svårigheter? Vad?

Vad kan man dra slutsatsen?

Varför måste du sätta accenten korrekt?



Betonad stavelse

Betonad stavelse

Ett av huvudkoncepten fonetik och syllabic-tonic och tonic versifiering. Inom lingvistik är en betonad stavelse en stavelse som betoningen faller på beroende på språkets egenskaper, den kan särskiljas genom större spänningar i talorganen eller längre varaktighet jämfört med obetonade. I tonisk versifiering är antalet betonade stavelser grunden för jämförbarheten av linjer. I stavelse-tonisk versifiering skapar betonade stavelser och deras arrangemang i förhållande till obetonade stavelser ett rytmiskt mönster av linjen. Betonade stavelser delas in i ovillkorligt betonade (i betydande delar av talet) och tvetydiga (i funktionella, särskilt enstaviga ord), som kan tappa stress: Jag är redan i den tredje: man! Varför slår du kvinnan? (N. A. Nekrasov); Vad vill du ha mer? Världen bestämde / Att han är smart och väldigt trevlig. (A.S. Pushkin).

Litteratur och språk. Modernt illustrerad uppslagsverk. - M.: Rosman. Redigerad av prof. Gorkina A.P. 2006 .


Se vad en "betonad stavelse" är i andra ordböcker:

    Betonad stavelse- en specifik stavelse i ett ord, framhävd av ett starkare uttal. I syllabic tonic versification (se syllabic tonic versification) en stavelse som dras mot en stark plats (se stark plats) i en vers. I sin tur tenderar en obetonad stavelse ...

    Betonad stavelse och obetonad stavelse- Betonad stavelse och obetonad stavelse, grundläggande begrepp för stavelse tonisk och tonisk versifikation: i stavelse tonisk versifiering, betonade stavelser dras mot metriskt starka platser (icts), obetonade stavelser mot svaga platser (se Stark... ... Litterär encyklopedisk ordbok

    I. 1) Fysiologiskt (ur utbildningssynpunkt) uttalas ett ljud eller flera ljud med en impuls av utandningsluft. 2) Akustiskt (från sonoritetssidan), ett talsegment där ett ljud sticker ut mest... ... Ordbok över språkliga termer

    Ett av de enklaste, men vetenskapligt svårdefinierade fonetiska begreppen. Hur konstigt det än kan tyckas vid första anblicken, råder det ingen tvekan om att S:s medvetna isolering i mänsklighetens historia föregick den medvetna isoleringen av ett separat ljud.... ... Litterär uppslagsverk

    STAVELSE, a, plural. och, ov, make. Ett ljud eller en kombination av ljud som produceras av en enda impuls av utandningsluft. Dela in ord i stavelser. Läs stavelse för stavelse. Chock s. Öppna s. (slutar med ett vokalljud). Stängd by (slutar på en konsonant).… … Lexikon Ozhegova

    STAVELSE 1, a, plural. och, ov, m ett ljud eller en kombination av ljud som uttalas av en impuls av utandningsluft. Dela in ord i stavelser. Läs stavelse för stavelse. Chock s. Öppna s. (slutar med ett vokalljud). Stängd by (slutar på en konsonant).… … Ozhegovs förklarande ordbok

    Aja, åh. 1. Angående att ge eller ta emot ett slag (1 siffra). U. mekanism. U. skalsäkring. U. musikinstrument. Det är en sprängvåg. 2. Att ge ett avgörande slag (5 siffror); i samband med att ge ett avgörande slag. Jag har en armé. Äh... ... encyklopedisk ordbok

    chock- oj, oj. se även stöt 1) relaterad till att ge eller ta emot ett slag 1) Stötmekanism. Slagsäkring av en projektil. Slagverk musikinstrument. Det är en sprängvåg. 2) att tillfoga en avgörande... Ordbok med många uttryck

    chock- 1. slag/n/y¹ (mekanism). 2. beat/n/y² (stavelse). 3. blow/n/y³ (arbete) ... Morfemisk stavningsordbok

    obetonad stavelse- Se betonad stavelse... Ordbok över litterära termer

Böcker

  • Uppsättning av tabeller. Ryska språket. Läskunnighetsträning. 1 klass. 16 tabeller + metodik, Studiealbum med 16 ark: - Mening. Ord. Stavelse. Betonad stavelse. - Vokal- och konsonantljud. - Vokalbokstäver A, Z. - Konsonantbokstäver M, N, L, R. - Vokalbokstäver I, Y. - Vokaler... Kategori: Affischer, visuella hjälpmedel, kartor Serie: Pedagogiska tabeller. ryska språket Utgivare: Spectrum (manuals),
  • Pedagogiskt spelset `Hitta den betonade stavelsen`. , Nasonova T. R., Burlakina Olga Viktorovna, ISBN:9785994906781… Kategori: