Көк аспандағы қызыл шар бізге бір нәрсені үйретеді. В.Драгунский «Көк аспандағы қызыл шар». Үйге тапсырма

3-сыныптағы әдеби оқу сабағы

В.Драгунский. Көк аспандағы қызыл шар

Мақсаттар:

    В.Драгунскийдің «Көк аспандағы қызыл шар» шығармасынан үзіндімен таныстыру);мәнерлеп және саналы оқу дағдыларын жетілдіру, ізденімпаз оқу дағдыларын дамыту;

    Кейіпкерлердің эмоционалдық күйін талдап, өз ойын жеткізе білу, мәтінді шарлау, оқушылардың сөйлеу тілін дамыту, көркем әдебиетті оқуға қызығушылығын ояту;

    оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеуге, өзара түсіністік пен бір-бірін сыйлауға ықпал ету;өміріңіздің әрбір күнінен ләззат алу, әдеттен тыс нәрсені қарапайым көру қабілетін дамыту.

Жабдық: мультимедиялық проектор, компьютер, сабақ презентациясы, оқулық» Әдеби оқу. 3 сынып» (В. Ю. Свиридова. Самара: Оқу әдебиеті, 2012) қызыл шар, мақсаттары бар карточкалар, магниттік тақта, магниттер, рефлексияға арналған карточкалар, В.Драгунскийдің кітаптарының көрмесі.

Сабақтар кезінде

    Ұйымдастыру уақыты(эмоционалды көңіл-күй). 0,5 минут

Мұғалім: Сәлем жігіттер. Бүгін тамаша күн.Сенің көздеріңнен қызығудың нұрын көргеніме өте қуаныштымын. Сіз мені тыңдауға және тыңдауға дайын екеніңізді сеземін.

Сізге бұл қуанышты және шығармашылық күй бүкіл сабақ бойы сізді қалдырмауын тілеймін.

Бір-бірімізбен күліп амандасайық. Рақмет сізге. Ойша бір-бірімізге сәттілік тілеп, сабақты бастайық.

    Сабақ мақсаттарын қою. 2 минут

У.: Бүгін сіздерге қонаққа баруға дайындалып жатқанымда, менің сүйікті балалар жазушысының кітабы (шоу) көзіме түсті. Оның әңгімелері сізге де ұнайтын шығар деп ойладым.

Ал бүгін сабақта біз үйренеміз қызықты фактілеросы автордың өмірінен оның бір әңгімесімен танысайық.

( Мен мақсат қоямын)

Сабақта тағы не істейміз деп ойлайсыңдар? (оқу, сұрақтарға жауап беру, ойлау, ойлау) (тақтадағы карталардағы мақсаттар )

Барлығы дұрыс. Жарайсың.

    Мәтінді алғашқы қабылдауға дайындық. 3 минут

У.: Қолымызға кітап алғанда ең алдымен не нәрсеге көңіл бөлеміз?(мұқабада)

Мұқаба қандай ақпаратты береді?(И.Ф. авторы). Дұрыс.

Драгунскийдің қандай шығармаларын оқыдың?

Бұл кітаптар кімге арналған?

Ол қандай шығармалар жазады, күлкілі ме, әлде мұңды ма?

Өмірбаянмен танысу 2,5 минут

У.: Бұл мен туралы көп білетін менің сүйікті жазушым. Ол туралы қызықты деректер білгеніңізді қалаймын. Тыңда. (Мен жазушының өмірбаяны бар жазбаны қосамын - слайд 3 )

Қол көтеру, кітаптарының сценарийі бойынша түсірілген фильмдерді кім көрді?

Сөздік жұмысы. 3 минут

В.Драгунскийдің туған жері кімнің есінде?Ол кездейсоқ кіммен жұмыс істеді? Сіз осындай мамандықтарды білесіз бе? (слайд 4 )

Қайықшы деген кім?(1) Сіз естідіңіз бе?

Қайықшы - қайықпен тасымалдауды жүзеге асыратын адам.Слайд 4

Токарь ше? Ал ерші?

Осы сөздердің мағынасын қарастырайық түсіндірме сөздіктер. Бізде Ожеговтың сөздігі мен Баханковтың сөздігі бар. (бетбелгілер мен сөздердің астын сызу) 2 сөздік – 2 бала.

(5-слайд)

(1) Тернер (2) – - жұмысшы, токарлық маман.

Токарлық өңдеу – қатты материалдарды механикалық өңдеу.

( слайд 6)

    Ерші (2) - былғарыдан атқа ер-тұрман, басқа керек-жарақ жасайтын адам.

Балалар, ол кім болды?батырәңгімелерДрагунский?

Дениска шынымен кім екенін білесіз бе?

1,5 минут Шардың пайда болуы

В.Драгунский балаларға арналған көптеген әңгімелер жазған. Және олардың бәрі жақсы. Қайсысын таңдау керек?..

( Есік қағылады. Таң қалыңыз - бұл кім? Есікке қызыл шар ұшып келеді )

О, доп! (көтеру) Қай жақтансың? Бұл жерге қалай келдіңіз? (құлағыңызға қойыңыз)

Балалар, бұл жай ғана доп емес, Драгунскийдің бір ертегісінің кейіпкері. Және бүгін осы әңгімеден үзінді оқуымызды қалайды. Ол сіздің оқулықтарыңыздың 46-бетінде бар. Кітаптарыңызды ашып, тақырыбын оқыңыз

(бұл уақытта кітап көрмесіне допты байлаңыз)

Әңгіме не туралы болады деп ойлайсыз?

Біздің жорамалдар расталады ма, жоқ па, жұмыспен танысқаннан кейін білетін боламыз.

    Мәтінді алғашқы қабылдау. 3,5 минут

Енді мен сендерге осы әңгімеден үзінді оқимын. Мұқият тыңдаңыз, кейіпкерлердің интонациясын ұстауға тырысыңыз. Мен сізге не туралы еститініңізді жақсырақ елестету үшін көзіңізді жабуға кеңес беремін.

Бастапқы қабылдауды тексеру.

Сізге әңгіме ұнады ма?

Айтыңызшы, сіз не елестедіңіз? Сіздің қиялыңызда қандай суреттер салынды?

Әңгіменің мазмұны туралы болжамдарымыз расталды ма?

Оқиға кімнің көзқарасы бойынша айтылады? Әңгіменің басты кейіпкерлерін ата.

Керемет, жақсы.

    Физикалық жаттығулар. 1 минут

Шар, менің шарым!

Жаман қыжыл!

Мен допты бассам, ол менің қолымның астынан ұшып кетеді.

Жоғары! Бірақ мен оны ұстап алдым

Саусағыма жіп байладым,

Мен сені құшақтай аламын

Ал мен оны бетіме басамын.

(«Басу» бетке)

Мені қалдырма

Менімен бірге бол, ұшпа.

Біз демалып, бойымызды қыздырдық. Енді дауысымызды оқуға дайындап алайық.

Сөйлеуді қыздыру. 2 минут

Мәтінді оқығанда интонацияны дұрыс таңдап, сөйлемдерге логикалық екпіндерді дұрыс қою маңызды. Енді біз бірге интонацияға жаттығамыз.(7-слайд) Сөздерді бір-бірлеп бөліп көрсетеміз.

Әр күн қуаныш әкеледі.

Бірінші сөзге логикалық екпін қойып оқу (2e, 3e, 4e)

Жарайсың. Сіз керемет жасадыңыз.

    Мәтінді бөліктерге бөліп қайта оқу.

Мен оны оқығаным ұнады ма? Енді сенің бұдан жамандық жасамайтыныңа сенімдімін. Оқыған кезде кейіпкерлеріміздің мінезін беруге, олардың іс-әрекетіне өз көзқарасымызды білдіруге тырысайық.

1-бөлім – б. 46

Сіз не туралы оқыдыңыз?

Аленка қалай қабылдады? Оны мәтіннен табыңыз.

Дениска неге бұлай жасады? Автордың сөздерімен растаңыз.

Иә, балалар. Дениска үшін доп тірі. Автор мұны бізге қандай сөздермен көрсетеді? (жіпті жұлып, қолынан табанды түрде созылады, ол сенбегендей, сезінді, өмір бойы соны қалады )

Жансыз зат өзін тірідей ұстаған кезде бұл әдіс қалай аталатынын біреу біледі ме? Бұл тұлғаландыру техникасы.

Денис туралы не айта аламыз? Ол қандай? (мейірімді, зейінді, көреген )

2-бөлім – 47 б. – соңына дейін

- Оқуды жалғастырайық.

Балалар не істеді? (доптың ұшып бара жатқанын көрдім)

Аспанда қандай ерекше бұлт бар екенін байқадыңыз ба? Оны мәтіннен табыңыз.(қоян сияқты үлпілдек және кішкентай)

Дениска допқа қараған кезде қандай сезімде болды?

- Аленка неге күрсінді? «Әрең естіледі» деген сөздерді байқадыңыз ба? Автор оларды не үшін пайдаланады?

Дениска Аленкаға допты неге жібергенін түсіндірді ме? Неліктен? Мәтіндегі сөздермен қолдау.

Ол оған түсіндіргісі келді ме? Бұл Дениска үшін неліктен маңызды болды деп ойлайсыз?(достар сізді түсінсе өте маңызды)

Аленка Денисканың сезімін түсінді ме? Мұны біз қайдан білеміз? Автор не дейді?

Дениска мен Аленка шынымен дос деп айта аламыз ба?

Денискиннің қандай қасиеттері туралы енді айта аламыз? (Аленканы түсінеді, сұлулықты қалай көру керектігін біледі )

    Оқып болған соң мәтінмен жұмыс.

Драгунскийдің көптеген күлкілі оқиғалары бар. Бұл оқиға күлкілі деп ойлайсыз ба? Неліктен?

Біздің тарихымыз Денисканың көзқарасы бойынша баяндалады. Енді сол нәрсені айтуға тырысайық, бірақ Аленканың көзқарасы бойынша. Ол не болып жатқанын қалай түсінді? Оның сезімін жеткізуге тырысыңыз ба? (1 адам)

Әңгімеміздің кейіпкерлерін қайта атаңыз? Ал олардың қайсысы басты?

Ал Шарик? Сонымен ол кім бас кейіпкероқиға? (Шарик те басты кейіпкер)

Иә, Драгунский өз хикаясын «Көк аспандағы қызыл шар» деп бекер атамаған.

Сіз әкелдіңіз бе деп ойлаңызосы күн батырларымызға қуаныш? (Мен өз ойымды айтқым келеді. Әр күн бізге қуаныш әкеледі деп есептеймін. Тек қарапайымнан қуанышты да әдеміні, әдеттен тыс нәрсені көріп, сұлулық пен жақсылықты өзіңіз жасай білу керек)

Сабақты қорытындылау. 2 минут

Саған сабақ ұнады ма? Ол туралы не есте қалды?

Сабақ басында алдымызға қандай мақсаттар қойғанымызды есіңізде ме? Дайын ба?(тақтадағы мақсаттарды оқу. Орындалды ма?)

Рефлексия. 1 минут

Парталарда үш смайлик бар. Сіздің көңіл-күйіңізді көрсететін біреуін таңдаңыз.

Маған сенің екеуміздің сабақта жұмыс істегеніміз де ұнады. Мен де бақытты смайликті таңдаймын.

Ал мен сізге «А» бағасын беруге қуаныштымын….. Және біздің Шарик те сізді қатты ұнатты. Ол сенімен қалуды шешті.

Д.з. – Бұл әңгімені толық тауып оқуға кеңес беремін. Сізге бұл міндетті түрде ұнайды. Қаласаңыз, оны да көріңіз

Шариктің көзқарасы бойынша үзіндіні қайталауды дайындаңыз

Шарик біздің сабағымызға келгенге дейін қандай шытырман оқиғаларды бастан өткерді.

- Сабағымыз өз мәресіне жетті. Бүгін мен көз алдымнан студенттерді ғана емес, ойлайтын, пайымдауды білетін оқырмандарды көрдім.

Сабақ үшін барлығына рахмет. Сабақ аяқталды.

Табиғаттың сұлулығын, адамның сұлулығын көруді ақын-суретшілерден үйренеміз. В.Драгунский «Көк аспандағы қызыл шар».

Сабақтың мақсаты: балаларды табиғат пен адамдардың сұлулығын көруге үйрету.

Сабақтың мақсаттары:

  • мағыналы мәнерлеп оқу дағдыларын жаттықтыру;
  • көркем мәтін мен музыкалық шығарманы өзара байланыстыра білуге ​​үйрету;
  • шығармадан дәйексөздер арқылы өз пікірін дәлелдей отырып, көркем мәтінді талдау қабілеттерін дамыту;
  • мәтіннен әртүрлі мәнерлілік құралдарын таба білу дағдыларын дамыту;
  • қоршаған әлемге деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

Жабдық: презентация, В.Драгунскийдің портреті, кітаптар кітапханасы, сурет парақтары, қарындаштар, қызыл әуе шарлары.

Сабақтар кезінде:

1. Мотивациялық сәт

Өзіңізді мұқият тыңдаңыз

Көздеріңізде сиқырлы ұшқынды жағыңыз!

Достар, маған сеніңіздер, сізге келді -

Бізде оқу сабағы бар!

2.Тақырыпқа кіріспе

Балалар, алдарыңда ақ жапырақтар тұр. Кішкене сурет салайық. Бірақ менің сізге бір шартым бар - бұл үшін біз тек екі түсті қолданамыз. Қызыл және көк. Сіз не сурет сала аласыз?

Оқушылар салған суреттерін көрсетеді.

3. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

Сізге мәтінді оқып, талдаудың орнына екі қарындашпен сурет сала бастағанымыз таң қалмады ма?

Таңқаларлық емес! Енді сіз бәрін түсінесіз. Антологияны ашып, мазмұн бетінен сабағымыздың басына қандай да бір түрде қатысы бар жұмысты табуға тырысыңыз.

Олай болса, бүгінгі сабақта В.Драгунскийдің «Көк аспандағы қызыл шар» атты тағы бір әңгімесімен жұмыс жасаймыз, оны оқып, талдаймыз.(1 слайд – қызыл шарлар фонындағы шығарманың авторы мен атауы)

4 . Білімді жаңарту

Айтыңызшы, Драгунскийдің әңгімелерінің басты кейіпкерлерінің бірі кім болды?(Дениска)

Неліктен дәл ол? Білмеймін? Бұл туралы біз осы тамаша жазушының өмірбаянынан ғана біле аламыз.(2-слайд – жазушының портреті)

Міне, бізге керемет «Денисканың хикаяларын» сыйлаған адамның портреті!(3-слайд – Денискин әңгімелерінің әртүрлі басылымдарының кітапханасы)

Неліктен Дениска? Көмек алу үшін жазушылар туралы мәліметтерге жүгінейік.

Оқушылар осы сұрақты оқып, жауап береді.

5.Ертегінің бірінші бөлімімен жұмыс

Ал, енді мәтінге! Әркімнің қолында қарындаш бар ма? Бейтаныс сөздерді белгілей отырып, мұқият тыңдаймыз.

Мұғалім мәтінді оқып болған соң сөздік жұмысы жүргізіледі.

Енді мен сіз мұқият тыңдадыңыз ба, соны білгім келеді. Жауап, Аленка Денискадан кіші ме, әлде онымен құрдас па? Дәлелде!

Дүкенде көктемгі базар ашылды деген Аленканың айқайы Денискаға қандай әсер қалдырды? Тиісті жолдарды келтіріңіз.

Дениска Аленканың сөздері мен мінез-құлқын қалай түсіндіреді?

(ересек адам оның ренішін сезеді)

Қандай бала басқа біреуді өзіне ілесуге тарта алады? Дәлелде.

Осы бөлімді оқығанда күлімсіреуден таймадық. Бұл бізге күлкілі болды. Енді оқулық авторларының тапсырмасын тыңдаңдар: қараңдаршы, әңгіменің бұл бөлігі не үшін күлкілі? Жазушы қандай техниканы пайдаланады? Ешкім есінде жоқ па? Ал оқулық авторлары осыны ескерген: «Егер қиналсаң, 2-сыныптың 2-бөлімі, 148-149-беттерді оқу оқулығын тауып, жазушы мәтінді күлдірту үшін қандай әдіс-тәсілдерді қолданатынын оқып шық».

Қарама-қарсылық болған кезде мәтінде не күлкілі болатынын және біздің кемшіліктер бізді күлдіретінін (Дениска мен Аленканың мінез-құлқы арасындағы қарама-қайшылықты және кемшіліктер туралы соңғы абзацтан оқи аласыз) студенттер есте қалды.

6.Ертегінің екінші бөлімімен жұмыс

Денис шардың ұшып бара жатқанын көргенде қандай сезімде болды?

Тек Денис па?

Неліктен адамдар мереке мен қуаныш сезімін сезінгенін түсіндіре аласыз ба?

Денис допты шығарған сәтте Аленка да дәл осындай сезімдерді басынан өткерді ме?

Денис үйге қайтып бара жатқанда не ойлайды? Тағы не? Мәтіндегі сөздермен қолдау.

Неліктен жігіттер жол бойы үнсіз қалды?

Аленка Денистің ойы мен сезімін түсіне ала ма?

Ол сұлулықты сезіне ала ма?

Дениска жас болса да бұл қызбен неге дос екенін енді түсіндің бе? Неліктен?

(Ол бұл қыздың рухани сұлулығын көреді, ал көк аспандағы қызыл шар бұл сұлулықты ерекше атап өтеді)

7. Сабақты қорытындылау

Сізге бұл оқиға ұнады ма? Дениска мен Аленка ше? Ал біздің жігіттер ше? Сұраққа таң қалмаңыз! Бүгін олардың жауаптары сізді таң қалдырды? Дәлелмен!

Бірақ мен көк аспандағы қызыл шарды ұмыта алмаймын және оны ұмытқаныңды қаламаймын.

8. Рефлексия

(В.А. Моцарттың «Махаббат үшін жоқтау» музыкасына көк аспанда қызыл шары бар 4 слайд)

Сіз өзіңіздің допыңызды жіберіп жатқаныңызды елестетіп көріңіз, ол жоғары көтеріледі және онымен бірге барлық жамандық сізден ұшып кетеді: кейбір сәтсіздіктер, көңілсіздіктер, аурулар, тек сіздің жақындарыңыз ғана қалады, олар сізге ерекше нәрсе бере алады!

Ендеше мен сендерге мына шарларды бергім келеді, сонда әркімнің өз қызыл шары болсын, Аллаға шүкір, әрқайсымызда көк аспан бар!

У Мұғалім әр оқушыға қызыл гелий шарын береді.


«Көк аспандағы қызыл доп» хикаясында Дениска бала Аленканың қызыл шарын аспанға қалай шығарғаны туралы айтылады. Бірақ қыз оны мүлдем аямады. Бұл тәтті және әсерлі әңгіме сіздің балаңызды қуантады.

Көк аспандағы қызыл доп оқиғасын жүктеп алыңыз:

«Көк аспандағы қызыл шар» әңгімесін оқу

Кенет біздің есік ашылды да, Аленка дәлізден айқайлады:

Үлкен дүкенде көктемгі базар бар!

Ол қатты айқайлады, көздері түйме тәрізді дөңгелек және шарасыз болды. Басында біреуді пышақтап кеткен шығар деп ойладым. Ол қайтадан дем алды да:

Жүгірейік, Дениска! Тезірек! Онда газдалған квас бар! Музыка ойнайды және әртүрлі қуыршақтар! Жүгірейік!

Өрт шыққандай айқайлайды. Бұл да мені әйтеуір қобалжытып жіберді, ішім бір қытықтап кетті де, асықпай бөлмеден шығып кеттім.

Аленка екеуміз қол ұстасып, үлкен дүкенге жынды сияқты жүгірдік. Онда бір топ адамдар болды, дәл ортасында жылтыр, үлкен, төбеге дейін созылған бір әйел мен ер адам тұрды, олар шын болмаса да, көздерін шайқап, төменгі ерндерін қозғалтты. егер олар сөйлессе. Ер адам айқайлады:

Көктем базары! Көктем базары!

Ал әйел:

Қош келдіңіз! Қош келдіңіз!

Біз оларға ұзақ қарадық, содан кейін Аленка:

Олар қалай айқайлайды? Өйткені, олар шынайы емес!

Бұл жай ғана түсініксіз, - дедім мен.

Сонда Аленка:

Ал мен білемін. Олар айғайлап жатқан жоқ! Олардың ортасында тірі әртістер күні бойы отырып, өздерін айғайлайды. Және олар өздері жіпті тартады, бұл қуыршақтардың еріндерін қозғалтады.

Мен күліп жібердім:

Сондықтан сіздің әлі кішкентай екеніңіз анық. Суретшілер күні бойы қуыршақтарыңыздың ішінде отырады. Сіз елестете аласыз ба? Күні бойы тыным таппасаңыз, шаршап қалуыңыз мүмкін! Сізге жеу немесе ішу керек пе? Ал басқа нәрселер, сіз ешқашан білмейсіз ... О, қараңғылық! Бұл радио оларға айқайлап жатыр.

Аленка былай деді:

Мұнда тез кел

Міне, киім лотереясының билеттері!

Барлығының жеңіске жетуіне көп уақыт кетпейді

«Волга» жеңіл көлігі!

Ал кейбір асығыс

Москвич жеңді!

Біз де оның қасында күлдік, ол ақылды түрде айғайлады, Аленка:

Дегенмен, тірі бірдеңе айқайлағанда, бұл радиоға қарағанда қызықтырақ.

Біз үлкендердің арасында көп уақыт бойы жүгіріп, көңіл көтердік, ал әлдебір әскери жігіт Аленканы қолтығынан ұстап алды, ал оның жолдасы қабырғадағы түймені басып қалды, сол жерден кенеттен одеколон шашыранды, және қашан Аленканы еденге жатқызды, оның иісі кәмпиттің иісіне айналды, ағай:

Қандай сұлулық, менің күшім жоқ!

Бірақ Аленка олардан қашып кетті, мен оның соңынан ердім, ақыры біз квастың қасында болдық. Менде таңғы асқа ақша болды, сондықтан мен Аленка екеуміз екі үлкен саптыаяқ іштік, ал Аленканың асқазаны бірден іштей болды. футбол добы, және барлық уақытта менің мұрнымда шаншу сезімі болды және инелер мұрнымды шаншып тұрды. Тамаша, тіке бірінші сынып, және біз қайтадан жүгірген кезде, мен ішімдегі квастың гуілдегенін естідім. Ал біз үйге қайтқымыз келіп, көшеге жүгіріп шықтық. Бұл жерде одан да қызық болды, дәл кіре берісте шарлар сатып тұрған әйел тұрды.

Аленка бұл әйелді көрген бойда ізінен өлді. Деді ол:

О! Мен доп алғым келеді!

Мен айттым:

Жақсы болар еді, бірақ ақша жоқ.

Ал Аленка:

Менің бір ақшам бар.

Ол оны қалтасынан шығарды.

Мен айттым:

Апыр-ай! Он тиын. Апай, оған допты беріңіз!

Сатушы күлімсіреп:

Сіз қайсысын қалайсыз? Қызыл, көк, ашық көк?

Аленка қызыл түсті алды. Ал біз кеттік. Кенет Аленка былай дейді:

Сіз оны кигіңіз келе ме?

Және ол маған жіп берді. Мен алдым. Ал мен оны алған бойда допты жіппен өте-өте жіңішке тартып алғанын естідім! Ұшып кеткісі келген шығар. Содан кейін мен жіпті сәл босатып жібердім де, оның шынымен ұшып кетуді сұрағандай қолынан табанды түрде созылғанын естідім. Ал мен кенет оның ұшып кете алатынын әйтеуір аядым, мен оны қарғыбаумен ұстадым, мен оны алып, босаттым. Алғашында доп маған сенбегендей ұшып та кетпеді, бірақ кейін мен оның шын екенін сезіндім де, дереу жүгіріп, шамның үстіне көтерілдім.

Аленка оның басын ұстап:

О, неге, күте тұрыңыз!

Ол допқа секіре алатындай жоғары-төмен секіре бастады, бірақ ол жасай алмайтынын көріп, жылай бастады:

Оны неге сағындың?

Бірақ мен оған жауап бермедім. Мен допқа қарадым. Өмір бойы осыны аңсағандай, жоғарыға жайлап, байсалды ұшты.

Мен басымды көтеріп тұрдым да, қарадым, Аленка да солай қарады, көптеген ересектер доптың ұшып жатқанын көру үшін тоқтап, бастарын артқа бұрды, бірақ ол ұшып, кішірейе берді.

Сөйтіп, ол зәулім үйдің үстіңгі қабатынан ұшып өтті, ал біреу терезеден еңкейіп, оның артынан қол бұлғады, ол одан да жоғары және сәл бүйірге, антенналар мен көгершіндердің үстінде болды және өте кішкентай болды ... Ол ұшқанда құлағымда шырылдады, ол жоғалып кете жаздады. Ол бұлттың артында ұшып кетті, ол қоян сияқты үлпілдек және кішкентай болды, содан кейін ол қайтадан пайда болды, жоғалып кетті және мүлдем жоғалып кетті, ал қазір ол Айдың қасында болса керек, біз бәріміз жоғары қарадық, ал менің көзімде бірнеше артқы шамдар жарқ етті. нүктелер мен үлгілер. Ал доп енді еш жерде болмады.

Сосын Аленка естіліп әрең күрсінді де, әркім өз ісімен айналысты.

Біз де бардық, үндемей қалдық, жол бойы мен далада көктем, бәрі киініп, көңілді, көліктер мұнда-мұнда жүріп, ақ қолғап киген полицей ұшып бара жатқанда қандай әдемі деп ойладым. бізден ашық, көк, көк аспан қызыл шар. Осының бәрін Аленкаға айта алмағаным өкінішті деп ойладым. Мен мұны сөзбен жеткізе алмаймын, тіпті мүмкін болса да, Аленка мұны бәрібір түсінбейді, ол кішкентай. Міне, ол менің қасымда жүр, бәрі соншалықты тыныш, ал көздерінде жас әлі толық кепкен жоқ. Ол допты аяп жатқан шығар.

Аленка екеуміз үйге дейін осылай жүріп, үнсіз қалдық, ал біздің қақпаның жанында қоштаса бастағанда Аленка:

Ақшам болса, сенің ұшыруың үшін тағы бір шар сатып алар едім.

В.Драгунскийдің «Денисканың хикаялары» жинағындағы «Көк аспандағы қызыл шар» хикаясының басты кейіпкерлері – достар Денис пен Аленка. Олар дүкендегі жәрмеңкеге барды, олар өте ләззат алды. Дүкенде музыка ойнап, көңілді, әдемі киінген адамдар қыдырып жүрді. Денистің таңғы асқа ақшасы болды, Аленка екеуі екі үлкен саптыаяқ газдалған квас ішіп алды.

Балалар далаға шыққанда шар сатып жатқан әйелді көреді. Аленка шар сатып алғысы келді. Бірақ Денистің ақшасы таусылды. Сонда Аленка оның бір данасы бар екенін айтты. Денис оның тиынына қарап, оның он тиын екенін айтты, содан кейін сатушыдан Аленкаға доп сатуды өтінді. Аленка қызыл шарды таңдады.

Олар ары қарай кеткенде Аленка Дениска допты ұстауға шақырды. Қолына алып, ұшып кеткісі келгендей доптың жарылып кеткенін бірден сезді. Денис ұшқысы келген, бірақ жіппен ұсталған допты аяды. Содан кейін Денис допты еркін жіберді. Доп аспанға көтеріле бастады, ал Аленка айқайлап, оны ұстауға тырысты.

Содан кейін олар қызыл шардың көк аспанға көтерілгенін, ол өте кішкентай болып, көзден ғайып болғанша ұзақ қарап тұрды. Жол бойы босап қалған доп туралы ойлаған Денис Аленкаға допты не үшін жібергенін түсіндіруге сөз таба алмағанына өкінді. Бірақ Аленканың өзі оған ақша болса, Денис жіберіп алу үшін тағы бір доп сатып алатынын айтты.

Бұл солай қысқаша мазмұныоқиға.

«Көк аспандағы қызыл шар» хикаясының негізгі идеясы – бостандыққа ұмтылған адамды тұтқында ұстау мүмкін емес. Мұны түсінген Денис допты еркін ұшуға жіберді. Әңгіме кез келген ақшадан да құнды бостандықты бағалауды үйретеді.

Әңгімеде маған доптың еркін болғысы келетінін дұрыс түсінетін және оның ұшып кеткеніне ренжімейтін басты кейіпкерлер Денис пен Аленка ұнады.

«Көк аспандағы қызыл шар» әңгімесіне қандай мақал-мәтелдер сәйкес келеді?

Бостандық бәрінен де қымбат.
Жан шыдай алмады – далаға шықты.