Mavi səmada qırmızı top bizə bir şey öyrədir. V. Draqunski "Mavi səmada qırmızı top". Ev tapşırığı

3-cü sinifdə ədəbi oxu dərsi

V. Draqunski. Mavi səmada qırmızı top

Məqsədlər:

    V. Dragunskinin “Mavi səmada qırmızı top” əsərindən bir parça təqdim edin);ifadəli və şüurlu oxu bacarıqlarını təkmilləşdirmək, axtarış oxu bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

    personajların emosional vəziyyətini təhlil etmək və öz fikirlərini çatdırmaq, mətndə naviqasiya etmək, şagirdlərin nitqini inkişaf etdirmək, bədii ədəbiyyat oxumağa maraq yaratmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

    tələbələrin mənəvi tərbiyəsinə, qarşılıqlı anlaşmaya və bir-birinə hörmət etməyə kömək etmək;həyatınızın hər günündən zövq almaq, adi olanda qeyri-adi görmək bacarığını inkişaf etdirin.

Avadanlıq: multimedia proyektoru, kompüter, dərs təqdimatı, dərslik " Ədəbi oxu. 3-cü sinif" (V. Yu. Sviridova. Samara: Tədris ədəbiyyatı, 2012) qırmızı şar, qolları olan kartlar, maqnit lövhəsi, maqnitlər, əks etdirmək üçün kartlar, V. Dragunskinin kitablarının sərgisi.

Dərslər zamanı

    Təşkilat vaxtı(emosional əhval). 0,5 dəqiqə

Müəllim: Salam uşaqlar. Bu gün gözəl gündür.Mən sizin gözlərinizdə maraq şüalarını görməkdən çox məmnunam. Hiss edirəm ki, siz məni dinləməyə və eşitməyə hazırsınız.

Sizə arzu edirəm ki, bu sevincli və yaradıcı vəziyyət bütün dərs boyu sizi tərk etməsin.

Gəlin bir-birimizi təbəssümlə salamlayaq. Çox sağ ol. Gəlin zehni olaraq bir-birimizə uğurlar arzulayaq və dərsə başlayaq.

    Dərs məqsədlərini təyin etmək. 2 dəqiqə

U.: Bu gün sizi ziyarət etməyə hazırlaşarkən sevimli uşaq yazıçısının (şou) bir kitabı diqqətimi çəkdi. Düşündüm ki, onun hekayələrini də bəyənirsiniz.

Və bu gün sinifdə öyrənəcəyik Maraqlı Faktlar bu müəllifin həyatından, onun hekayələrindən biri ilə tanış olaq.

( Məqsədləri yazıram)

Sizcə, dərsdə başqa nə edəcəyik? (oxu, suallara cavab, düşün, düşün) (lövhədəki kartlarda qollar )

Düzdür. Əla.

    Mətnin ilkin qavranılmasına hazırlıq. 3 dəqiqə

U.: Kitabı əlimizə alanda ilk olaraq nəyə diqqət edirik?(qapaqda)

Qapaq hansı məlumatları çatdırır?(İ.F. müəllif). Sağ.

Draqunskinin hansı əsərlərini oxumusunuz?

Bu kitablar kimə ünvanlanıb?

O, hansı əsərlər yazır, gülməli, yoxsa kədərli?

Bioqrafiya ilə tanış olmaq 2,5 dəqiqə

U.: Bu, haqqında çox bildiyim sevimli yazıçıdır. Onun haqqında maraqlı faktlar öyrənməyinizi istərdim. Dinləmək. (Yazıçının tərcümeyi-halı ilə bir giriş əlavə edirəm - slayd 3 )

Əl nümayişi, onun kitablarının ssenarisi əsasında çəkilən filmlərə kim baxıb?

Lüğət işi. 3 dəqiqə

V.Draqunskinin harada doğulduğunu kim xatırlayır?Təsadüfən kiminlə işləyirdi? Belə peşələri bilirsinizmi? (sürüşdürün 4 )

Qayıqçı kimdir?(1) Eşitdin?

qayıqçı - gəmi ilə daşımaları həyata keçirən şəxs.Slayd 4

Bəs tornaçı? Bəs yəhərçi?

Gəlin bu sözlərin mənasına baxaq izahlı lüğətlər. Bizdə Ojeqovun lüğəti, Bakxankovun lüğəti var. (əlfəcinlər və sözlərin altından xətt çəkmək) 2 lüğət – 2 uşaq.

(slayd 5)

(1) Turner (2) – - işçi, tokarlıq üzrə mütəxəssis.

Torna sərt materialların mexaniki emalıdır.

( slayd 6)

    Yəhərçi (2) - dəridən atlar üçün yəhər və başqa ləvazimatlar düzəldən şəxs.

Uşaqlar, kim idi?qəhrəmanhekayələrDraqunski?

Deniskanın həqiqətən kim olduğunu bilirsinizmi?

1.5 dəqiqə Balon Görünüşü

V.Draqunski uşaqlar üçün çoxlu hekayələr yazıb. Və hamısı yaxşıdır. Hansını seçmək?..

( Qapı döyülür. Təəccüb edin - bu kimdir? Qırmızı top qapıya uçur )

Oh, top! (götür) Haralısan? Necə oldu bura? (qulağınıza qoyun)

Uşaqlar, bu sadəcə top deyil, Dragunskinin hekayələrindən birinin qəhrəmanıdır. Və bu gün bizdən bu hekayədən bir parça oxumağımızı istəyir. Səh.46-da dərsliklərinizdə var. Kitablarınızı açın və adını oxuyun

(bu anda topu kitab sərgisinə bağlayın)

Sizcə hekayə nə haqqında olacaq?

Fərziyyələrimizin təsdiqlənib-təsdiqlənməyəcəyini işlə tanış olduqdan sonra öyrənəcəyik.

    Mətnin ilkin qavranılması. 3,5 dəqiqə

İndi sizə bu hekayədən bir parça oxuyacağam. Diqqətlə dinləyin, personajların intonasiyasını tutmağa çalışın. Nə eşitəcəyinizi daha yaxşı təsəvvür etmək üçün gözlərinizi yummağı məsləhət görürəm.

İlkin qavrayışın yoxlanılması.

Hekayəni bəyəndinizmi?

Mənə deyin, nə təsəvvür etdiniz? Təsəvvürünüzdə hansı şəkillər çəkilib?

Hekayənin məzmunu ilə bağlı fərziyyələrimiz təsdiq olundumu?

Hekayə kimin prizmasından danışılır? Hekayənin əsas personajlarını adlandırın.

Əla, yaxşı.

    Fiziki məşğələ. 1 dəqiqə

Balon, mənim şarım!

Yaramaz fidget!

Mən topu sıxıram və o, əllərimin altından uçur.

Yuxarı! Amma onu tutdum

Barmağıma sap bağladım,

Qoy səni qucaqlayım

Və onu yanağıma sıxacağam.

(“Yanağa basın”)

Məni tərk etmə

Mənimlə qal, uçma.

İstirahət etdik, isindik. İndi səsimizi oxumağa hazırlayaq.

Nitqin istiləşməsi. 2 dəqiqə

Mətni oxuyarkən düzgün intonasiya seçmək və cümlələrdə məntiqi vurğunun düzgün yerləşdirilməsi vacibdir. İndi birlikdə intonasiya məşq edəcəyik.(slayd 7) Səsimizdən istifadə edərək sözləri bir-bir vurğulayacağıq.

Hər gün sevinc gətirir.

Birinci sözə məntiqi vurğu qoyaraq oxuyun (2e, 3e, 4e)

Əla. Əla etdin.

    Mətnin hissələrə bölünərək yenidən oxunması.

Oxuduğum kimi bəyəndinizmi? İndi mən əminəm ki, bundan pis iş görməyəcəksiniz. Gəlin oxuyarkən qəhrəmanlarımızın xarakterini çatdırmağa, onların hərəkətlərinə münasibət bildirməyə çalışaq.

1-ci hissə – səh. 46

Nə haqqında oxumusan?

Alenka necə reaksiya verdi? Mətndə tapın.

Deniska niyə belə etdi? Müəllifin sözləri ilə təsdiqləyin.

Bəli, uşaqlar. Deniska üçün top canlıdır. Müəllif bunu bizə hansı sözlərlə göstərir? (ipi çəkdi, israrla əlindən uzandı, sanki inanmadı, hiss etdi, ömrü boyu bunu istədi )

Cansız bir cisim özünü canlı kimi apardıqda bu texnikanın nə adlandığını bilən varmı? Bu fərdiləşdirmə texnikasıdır.

Denis haqqında nə deyə bilərik? O necədir? (mehriban, diqqətli, uzaqgörən )

2-ci hissə – səh.47 – sona qədər

- Oxumağa davam edək.

Uşaqlar nə etdi? (topun uçduğuna baxdım)

Göydə nə qeyri-adi bir bulud olduğunu gördünüzmü? Mətndə tapın.(tüklü və kiçik, dovşan kimi)

Deniska topa baxanda nə hiss etdi?

- Alenka niyə ah çəkdi? “Çətinliklə eşidilir” sözlərini gördünüzmü? Müəllif onlardan niyə istifadə edir?

Deniska Alenkaya topu niyə buraxdığını izah etdi? Niyə? Mətndəki sözlərlə dəstək.

Bunu ona izah etmək istəyirdi? Sizcə, bu Deniska üçün niyə vacib idi?(dostların sizi başa düşməsi çox vacibdir)

Alenka Deniskanın hisslərini başa düşdü? Bunu hardan bilirik? Müəllif nə deyir?

Deniska ilə Alenkanın həqiqətən dost olduğunu deyə bilərikmi?

İndi hansı Deniskinin keyfiyyətlərindən danışa bilərik? (Alenkanı başa düşür, gözəlliyi görməyi bilir )

    Oxuduqdan sonra mətnlə işləmək.

Draqunskinin çoxlu gülməli hekayələri var. Bu hekayəni gülməli hesab edirsiniz? Niyə?

Hekayəmiz Deniskanın nöqteyi-nəzərindən danışılır. İndi eyni şeyi söyləməyə çalışaq, amma Alenkanın nöqteyi-nəzərindən. O, baş verənləri necə anladı? Hisslərini çatdırmağa çalışırsan? (1 nəfər)

Hekayəmizin qəhrəmanlarını yenidən adlandırın? Və onlardan hansı əsasdır?

Bəs Sharik? Bəs o kimdir əsas xarakter hekayə? (Şarik də baş qəhrəmandır)

Bəli, Draqunskinin hekayəsini “Mavi səmada qırmızı top” adlandırması təsadüfi deyil.

Gətirdiyinizi düşününBu gün qəhrəmanlarımız üçün sevinc? (Mən də öz fikrimi bildirmək istəyirəm. İnanıram ki, hər gün bizə sevinc gətirir. Sadəcə olaraq, adi olanda şən və gözəli, qeyri-adini görüb gözəllik və yaxşılığı özünüz yarada bilmək lazımdır)

Dərsin xülasəsi. 2 dəqiqə

Dərs xoşunuza gəldi? Onun haqqında nə xatırlayırsınız?

Dərsin əvvəlində qarşımıza hansı məqsədlər qoyduğumuzu xatırlayın? Bitdi?(lövhədəki məqsədləri oxuyun. Tamamlandı?)

Refleksiya. 1 dəqiqə

Stollarda üç gülən üz var. Əhvalınızı əks etdirən birini seçin.

Sizinlə mənim sinifdə işləməyimiz də xoşuma gəldi. Mən də xoşbəxt gülən üz seçirəm.

Mən də sizə bir A verməkdən məmnun olaram……. Və bizim Sharik də sizi çox bəyəndi. Səninlə qalmağa qərar verdi.

D.z. – Mən sizə bu hekayəni tapıb tam oxumağı məsləhət görürəm. Bunu mütləq bəyənəcəksiniz. İstəyirsinizsə, cəhd edin

Şərik nöqteyi-nəzərindən parçanın təkrarını hazırlayın

Hekayənin davamı ilə gəlin - Şarik dərsimizə gəlməmişdən əvvəl hansı sərgüzəştləri yaşadı.

- Dərsimiz sona çatdı. Bu gün qarşımda təkcə tələbələri deyil, düşünən və düşünməyi bilən oxucular gördüm.

Dərs üçün hər kəsə təşəkkür edirəm. Dərs bitdi.

Təbiətin gözəlliyini, insanın gözəlliyini görməyi şairlərdən, rəssamlardan öyrənirik. V. Dragunsky “Mavi səmada qırmızı top”.

Dərsin məqsədi: uşaqlara təbiətin və insanın gözəlliyini görməyə öyrətmək.

Dərsin məqsədləri:

  • mənalı ifadəli oxu bacarıqlarını tətbiq etmək;
  • bədii mətn və musiqi parçasını əlaqələndirməyi öyrənmək;
  • ədəbi mətni təhlil etmək, əsərdən sitatlar ilə fikrinizi sübut etmək bacarığını inkişaf etdirmək;
  • mətndə müxtəlif ifadə vasitələri tapmaq bacarığını inkişaf etdirmək;
  • ətrafımızdakı dünyaya məhəbbət bəsləmək.

Avadanlıq: təqdimat, V. Dragunskinin portreti, kitablar kitabxanası, rəsm vərəqləri, karandaşlar, qırmızı Balonlar.

Dərslər zamanı:

1. Motivasiya anı

Özünüzü diqqətlə dinləyin

Gözlərinizdə sehrli bir parıltı yandırın!

Dostlar, inanın mənə, artıq sizə gəlib -

İndi oxu dərsimiz var!

2. Mövzuya giriş

Uşaqlar, qarşınızda ağ yarpaqlar var. Gəlin bir az çəkək. Amma sizə bir şərtim var - bunun üçün yalnız iki rəngdən istifadə edirik. Qırmızı və mavi. Nə çəkə bilərdiniz?

Şagirdlər rəsmləri nümayiş etdirirlər.

3. Dərsin mövzusunun və məqsədinin ifadəsi.

Hansısa mətni oxuyub təhlil etməyə başlamaq əvəzinə, cəmi iki qələmlə çəkməyə başlamağımız sizə qəribə görünmədi?

Sürpriz yoxdur! İndi hər şeyi başa düşəcəksən. Lütfən, antologiyanı açın və məzmun səhifəsində dərsimizin əvvəlinə aid olan əsəri tapmağa çalışın.

Beləliklə, bugünkü dərsimizdə V.Draqunskinin “Mavi səmada qırmızı top” adlı başqa bir hekayəsi ilə işləyəcəyik, onu oxuyub təhlil edəcəyik.(1 slayd – qırmızı şarlar fonunda əsərin müəllifi və adı)

4 . Biliklərin yenilənməsi

Mənə deyin, Dragunskinin hekayələrində əsas personajlardan biri kim idi?(Deniska)

Niyə məhz o? Bilməmək? Bu haqda yalnız bu gözəl yazıçının tərcümeyi-halından öyrənə bilərik.(2-ci slayd - yazıçının portreti)

Budur bizə gözəl “Deniskanın hekayələri”ni bəxş edən insanın portreti!(Slayd 3 – Deniskinin hekayələrinin müxtəlif nəşrlərinin kitabxanası)

Bəs niyə Deniska? Kömək üçün yazıçılar haqqında məlumatlara müraciət edək.

Şagirdlər bu sualı oxuyub cavablandırırlar.

5.Hekayənin birinci hissəsi ilə işləyin

Yaxşı, indi mətnə ​​​​! Hər kəsin əlində karandaş varmı? Tanımadığı sözləri qeyd edərək diqqətlə dinləyirik.

Müəllim mətni oxuduqdan sonra lüğət işi aparılır.

Yaxşı, indi bilmək istəyirəm ki, siz diqqətlə dinlədinizmi? Cavab verin, Alenka Deniskadan kiçikdir, yoxsa onunla yaşıddır? Sübut et!

Alenkanın qışqırıqları Deniskada hansı təəssürat yaratdı ki, mağazada bahar bazarı açıldı? Müvafiq sətirlərdən sitat gətirin.

Deniska Alenkanın sözlərini və davranışını necə şərh edir?

(böyüklər kimi onun aşağılayıcı tonunu hiss etmək olar)

Hansı uşaq başqasını onun arxasınca getməyə cəlb edə bilər? Sübut et.

Bu hissəni oxuyanda gülümsəməyə bilmədik. Bizə gülməli gəldi. İndi dərslik müəlliflərinin tapşırığına qulaq asın: baxın, hekayənin bu hissəsini gülməli edən nədir? Yazıçı hansı texnikadan istifadə edir? Heç kim xatırlamır? Dərslik müəllifləri isə bunu nəzərə alıblar: “Əgər sizə çətin gəlirsə, 2-ci sinif, 2-ci hissə, s. 148-149-da oxumaq üçün dərslik tapın və mətni gülməli etmək üçün yazıçının hansı üsullardan istifadə etdiyini oxuyun”.

Tələbələr mətndə nəyin gülməli olduğunu və çatışmazlıqlarımızın bizi gülməli etdiyini (Deniska ilə Alenkanın davranışı arasındakı ziddiyyət və çatışmazlıqlar haqqında sonuncu abzasda oxuya bilərsiniz) xatırladılar.

6.Hekayənin ikinci hissəsi ilə işləmək

Balonun uçmasını seyr edən Denis hansı hissləri keçirdi?

Yalnız Denisdir?

İnsanların niyə bayram və sevinc hissi keçirdiyini izah edə bilərsinizmi?

Denisin topu buraxdığı anda Alenka da eyni hissləri yaşayırdı?

Denis evə gedərkən nə düşünür? Başqa? Mətndəki sözlərlə dəstək.

Niyə uşaqlar bütün yol boyu susdular?

Alenka Denisin düşüncələrini və hisslərini başa düşə bilirmi?

O, gözəlliyi hiss edə bilərmi?

İndi başa düşürsən ki, Deniska nə üçün gənc olsa da, bu qızla dostdur? Niyə?

(O, bu qızın mənəvi gözəlliyini görür və mavi səmada qırmızı top bu gözəlliyi vurğulayır)

7. Dərsin xülasəsi

Bu hekayəni bəyəndinizmi? Bəs Deniska və Alenka? Bəs bizim oğlanlar? Suala təəccüblənməyin! Bu gün cavabları ilə kim sizi heyran etdi? Sübutla!

Ancaq mavi səmada qırmızı topu unuda bilmirəm və bunu unutmanızı istəmirəm.

8. Refleksiya

(W.A. Motsartın “Məhəbbət üçün ağı” musiqisi altında mavi səmada qırmızı topla 4 slayd)

Təsəvvür edin ki, topunuzu buraxırsınız, o, tələsir və onunla birlikdə pis hər şey sizdən uzaqlaşır: bəzi uğursuzluqlar, xəyal qırıqlıqları, xəstəliklər, yalnız yaxınlarınız qalır, sizə qeyri-adi bir şey verə bilər!

Ona görə də sizə bu topları vermək istəyirəm ki, hər kəsin öz qırmızı topu olsun və Allaha şükür, hər birimizin mavi səması var!

U Müəllim hər şagirdə qırmızı helium şarı verir.


"Mavi səmada qırmızı top" hekayəsi oğlan Deniskanın Alenkanın qırmızı topunu göyə necə buraxmasından bəhs edir. Amma qızın ona heç yazığı gəlmirdi. Bu şirin və təsirli hekayə mütləq uşağınızı sevindirəcək.

Mavi səmada qırmızı top hekayəsini yükləyin:

Mavi səmada qırmızı top hekayəsini oxuyun

Birdən qapımız açıldı və Alenka dəhlizdən qışqırdı:

Böyük mağazada yaz bazarı var!

O, dəhşətli dərəcədə ucadan qışqırdı, gözləri düymələr kimi yuvarlaq və çarəsiz idi. Əvvəlcə elə bildim ki, kimsə bıçaqlanıb. Və yenidən nəfəs aldı və gəl:

Qaçaq, Deniska! Daha tez! Orada qazlı kvas var! Musiqi oynayır və müxtəlif kuklalar! Gəl qaçaq!

Yanğın varmış kimi qışqırır. Bu da məni nədənsə əsəbiləşdirdi və qarnımın çuxurunda qıdıq hiss etdim və tələsik otaqdan qaçdım.

Alenka ilə əl-ələ tutduq və böyük bir mağazaya dəli kimi qaçdıq. Orada bütöv bir izdiham var idi və tam ortada parlaq, nəhəng bir şeydən düzəldilmiş, tavana qədər uzanan bir kişi və bir qadın dayanmışdı və onlar real olmasalar da, gözlərini yumub alt dodaqlarını tərpətdilər. danışsaydılar. Kişi qışqırdı:

Bahar bazarı! Bahar bazarı!

Və qadın:

Xoş gəldiniz! Xoş gəldiniz!

Uzun müddət onlara baxdıq, sonra Alenka dedi:

Necə qışqırırlar? Axı, onlar real deyil!

Sadəcə aydın deyil” dedim.

Sonra Alenka dedi:

Mən bilirəm. Onlar qışqıran deyillər! Onların ortasında canlı sənətçilər bütün günü oturub öz-özünə qışqırırlar. Özləri də ipi çəkirlər və bu, kuklaların dodaqlarının tərpənməsinə səbəb olur.

Mən güldüm:

Beləliklə, hələ kiçik olduğunuz aydındır. Rəssamlar bütün günü sizin kuklalarınızın qarnında oturacaqlar. Təsəvvür edə bilərsən? Bütün günü ovuşdurursan, çox güman ki, yorulacaqsan! Yemək və ya içmək lazımdır? Və başqa şeylər, heç vaxt bilmirsən... Oh, qaranlıq! Bu radio onların üstünə qışqırır.

Alenka dedi:

Tez bura gəl

Budur geyim lotereyasının biletləri!

Hamının qalib gəlməsi çox çəkmir

Volqa minik avtomobili!

Və bəziləri tələsik

"Moskviç" qalib gəldi!

Biz də onun yanında güldük, necə ağıllı qışqırdı və Alenka dedi:

Yenə də canlı bir şey qışqıranda radiodan daha maraqlı olur.

Və biz uzun müddət böyüklər arasında izdihamda qaçdıq və çox əyləndik və bir hərbçi Alenkanı qollarının altından tutdu və yoldaşı divardakı düyməni basdı və qəfildən odekolon oradan sıçradı və nə vaxt Alenkanı yerə qoydular, hər tərəfdən konfet iyi gəldi və dayı dedi:

Nə gözəldir, gücüm yoxdur!

Amma Alenka onlardan qaçdı, mən də onun ardınca getdim və nəhayət, kvas yaxınlığında gördük. Səhər yeməyi üçün pulum var idi və mən Alenka ilə iki böyük stəkan içdik və Alenkanın mədəsi dərhal belə oldu. Futbol topu, və hər zaman burnumda karıncalanma hissi var idi və iynələr burnuma dəyirdi. Əla, düz birinci sinif və biz yenidən qaçanda içimdə kvas gurultusu eşitdim. Biz isə evə getmək istədik və küçəyə qaçdıq. Orada daha da əyləncəli idi və düz girişdə dayanıb şar satan bir qadın var idi.

Alenka bu qadını görən kimi yerindən tərpəndi. Dedi:

Oh! Mən top istəyirəm!

Və dedim:

Yaxşı olardı, amma pul yoxdur.

Və Alenka:

Bir pulum var.

Onu cibindən çıxartdı.

Mən dedim:

Heyrət! Vay! On qəpik. Xala, topu ona ver!

Satıcı gülümsədi:

Hansını istəyirsən? Qırmızı, mavi, açıq mavi?

Alenka qırmızını götürdü. Və getdik. Və birdən Alenka deyir:

Onu geyinmək istəyirsən?

Və mənə bir ip uzatdı. Mən götürdüm. Və onu götürən kimi eşitdim ki, top çox, çox nazik bir iplə çəkilib! O, yəqin ki, uçmaq istəyirdi. Sonra ipi bir az buraxdım və yenə onun əllərindən israrla uzandığını eşitdim, sanki həqiqətən uçmaq istəyirdi. Və birdən-birə onun uça bildiyinə birtəhər yazığım gəldi, mən də onu iplə tutmuşdum, götürüb buraxdım. Əvvəlcə top məndən belə uçmadı, sanki mənə inanmadı, amma sonra bunun real olduğunu hiss etdim və dərhal qaçdım və fənərin üstündən uçdum.

Alenka başını tutdu:

Ah, niyə, dayan!

Və o, topa tullana bilərmiş kimi yuxarı-aşağı tullanmağa başladı, amma bacarmadığını gördü və ağlamağa başladı:

Niyə onun üçün darıxdın?

Amma ona cavab vermədim. Başımı qaldırıb topa baxdım. O, rəvan və sakitcə yuxarıya doğru uçdu, sanki bütün həyatı boyu bunu istədiyi kimi idi.

Mən başımı qaldırıb baxdım, Alenka da, bir çox böyüklər də dayandılar və topun uçmasını izləmək üçün başlarını geri çevirdilər, lakin o, uçmağa və kiçik olmağa davam etdi.

Beləliklə, o, nəhəng bir evin üst mərtəbəsinin üstündən uçdu və kimsə pəncərədən çölə söykənib onun arxasınca yelləndi və o, daha da hündür və bir az kənarda, antenaların və göyərçinlərin üstündə idi və çox kiçik oldu ... uçanda qulaqlarımda cingildəyirdi və o, az qala yoxa çıxıb. O, bir bulud arxasında uçdu, dovşan kimi tüklü və kiçik idi, sonra yenidən ortaya çıxdı, yox oldu və tamamilə gözdən itdi və indi yəqin ki, Ayın yaxınlığında idi və biz hamımız yuxarıya baxdıq və bir neçə quyruq işıqları yanıb-söndü. nöqtələr və naxışlar. Və top artıq heç yerdə deyildi.

Sonra Alenka çətinliklə ah çəkdi və hamı öz işinə getdi.

Biz də getdik və susduq və bütün yol boyu fikirləşdim ki, bahar çöldə olanda, hamı geyinib şən olanda, maşınlar ora-bura gedir, ağ əlcəkli bir polis içəri uçur. aydın, mavi, mavi səma bizdən qırmızı topdur. Mən də düşündüm ki, nə yazıq ki, bütün bunları Alenkaya deyə bilmədim. Mən bunu sözlə deyə bilmərəm və bacarsaydım da, Alenka hər halda bunu başa düşməzdi, o, balacadır. Budur, o, yanımda gəzir və hər şey çox sakitdir və yanaqlarında göz yaşları hələ tamamilə qurumayıb. O, yəqin ki, topuna yazığı gəlir.

Alenka ilə mən evə qədər belə getdik və susduq və darvazamızın yanında vidalaşmağa başlayanda Alenka dedi:

Əgər pulum olsaydı, başqa bir şar alardım... ki, buraxasan.

V.Draqunskinin “Deniskanın hekayələri” kolleksiyasından “Mavi səmada qırmızı top” hekayəsinin əsas personajları dostlar Denis və Alenkadır. Onlar bir mağazada yarmarkaya getdilər və orada çox həzz aldılar. Mağazada musiqi səslənir, şən, səliqəli geyinmiş insanlar gəzirdilər. Denisin səhər yeməyi üçün pulu var idi və o, Alenka ilə iki böyük stəkan qazlı kvas içdilər.

Uşaqlar bayıra çıxanda bir qadının şar satdığını görüblər. Alenka həqiqətən şar almaq istəyirdi. Lakin Denisin pulu tükəndi. Sonra Alenka dedi ki, bir pulum var. Denis onun sikkəsinə baxdı və bunun on qəpik olduğunu dedi və bundan sonra satıcıdan Alenka top satmağı xahiş etdi. Alenka qırmızı topu seçdi.

Onlar daha da irəli gedəndə Alenka Deniskanı topu saxlamağa dəvət etdi. Onu əlinə aldı və dərhal uçmaq istəyirmiş kimi topun qopduğunu hiss etdi. Denis uçmaq istəyən, lakin iplə tutulan topa yazığı gəldi. Sonra Denis topu sərbəst buraxdı. Top səmaya qalxmağa başladı və Alenka qışqıraraq onu tutmağa çalışdı.

Sonra uzun müddət qırmızı topun mavi səmaya qalxmasına, çox kiçik olub gözdən itənə qədər seyr etdilər. Denis bütün yol boyu sərbəst qalan top haqqında düşündü və Alenkaya topu niyə buraxdığını izah etməyə söz tapa bilmədiyinə peşman oldu. Amma Alenka özü ona dedi ki, pulu olsa, başqa top alacaq ki, Denis onu buraxsın.

Bu belədir xülasə hekayə.

“Mavi səmada qırmızı top” hekayəsinin əsas ideyası ondan ibarətdir ki, azadlıq üçün can atan insanı əsirlikdə saxlamaq olmaz. Denis bunu anladı və topu sərbəst uçuşa buraxdı. Hekayə bizə hər hansı puldan daha dəyərli olan azadlığa dəyər verməyi öyrədir.

Hekayədə topun azad olmaq istəyini düzgün başa düşən və uçduğu üçün üzülməyən əsas personajlar Denis və Alenka xoşuma gəldi.

"Mavi səmada qırmızı top" hekayəsinə hansı atalar sözləri uyğun gəlir?

Azadlıq hər şeydən qiymətlidir.
Ruh buna dözə bilmədi - açıq kosmosa getdi.