Ljudet sh med en kombination av konsonanter. Automatisering av ljud i meningar. Grundläggande metoder för att producera ljudet "Ш"

Kära kollegor, jag presenterar för er uppmärksamhet en sammanfattning av en lektion om att automatisera ljudet [Ш] i stavelser, ord och frasalt tal. Många vet att det ibland tar mycket mer tid att automatisera ljudet i ett barns tal än att producera det. Därför ger bara dagligt hårt arbete positiva resultat. Och för att ett barn ska vara intresserad av att studera är det mycket viktigt att genomföra lektionen på ett intressant lekfullt sätt, eller ännu bättre, att ta med honom på en spännande resa med sagofigurer.

Jag hoppas att du kommer att uppskatta sammanfattningen av den undergruppslektion jag har tagit fram och lägga till den i din pedagogiska skattkammare.

Ämne: "Automatisering av ljudet [Ш] i stavelser, ord, frasalt tal"

Lektionsform: undergrupp (överordnad logopedgrupp)

Mål: automatisera ljudet [Ш] i stavelser, ord, frasalt tal;

1. Korrigerande och pedagogiska: konsolidera det korrekta uttalet av ljudet [Ш] i stavelser, ord, frasalt tal;

2. Korrigerande och utvecklingsmässigt: fortsätt att utveckla fonemisk hörsel och perception, utveckla färdigheter i ljudanalys och syntes, utöka och förtydliga ordförråd, utveckla logiskt tänkande;

3. Kriminalvårdande: Odla artighet, en känsla av vänlighet och ömsesidig hjälp. Utrustning: pennor, kalkylblad, sagohjältemus.

Framstegen i logopedsessionen

1. Organisatoriskt ögonblick.

Varje dag, alltid, överallt:
I klassen, i leken
Det stämmer, säger vi tydligt,
Vi har inte bråttom.

– Killar, nu ska jag berätta en intressant historia för er. En gång i tiden bodde det en illa uppfostrad mus som hette Mouse. Han sa inte "God morgon" eller "God natt" till någon. Alla hans vänner var arga på honom - de ville inte vara vänner med honom. Och hans mamma rådde honom att han behövde vara artig mot alla. Musen bestämde sig för att förbättra. Jag borstade tänderna, kammade håret och gjorde mig redo att gå. Han bestämde sig för att från och med nu skulle han vara artig mot alla och alltid gärna hjälpa sina vänner. Och så gjorde vår lilla mus sig redo att ge sig iväg. Och ni är bjudna av musen på en resa. Ska vi gå med vår vän? För detta måste du och jag förbereda oss. Låt oss göra följande artikulationsövningar.
(en sagohjälte dyker upp - leksaksmusen musen)

2. Artikulationsövningar:

“Pannkaka”, “Kopp”, “Läcker sylt”, “Svamp”, “Häst”.

3. Ämnesmeddelande. Killar, vilka ljud upprepas i orden Mus och Lilla Mus? Det stämmer, det här är ljuden [w] och [m]. Idag kommer vi att konsolidera uttalet av ljudet [w].

4. Artikulationsanalys. — Vad gör våra läppar när vi uttalar ljudet [w]? Läpparna rör sig framåt, de ser ut som en munk.

Vad gör vår tunga när vi uttalar ljudet [w]? Tungan stiger till gommen, bakom de övre tänderna.

Vilken typ av varm eller kall luft kommer ut ur munnen när vi uttalar detta ljud? Placera handflatan mot munnen och kontrollera.

5. Fixering av isolerat ljud [w]. Vår mus Mus gick över gräsmattan och hörde någon väsande i gräset. Musen tittade noga och såg en liten orm. Han gjorde så här: "Sh-sh-sh-sh-sh", för han kunde inte hitta hem. Mus Mus hjälpte sin lilla vän att komma till hans hus. Låt oss försöka väsa så också. Dra fingret längs stigen och säg tydligt: ​​"Sh-sh-sh..."

6. Ljuds egenskaper [w]. Killar, berätta för musen Mouse allt om ljudet [w]. Hur är han?

1) Konsonant eller vokal? (konsonant, eftersom tråden går sönder, sången sjungs inte, anges i blått och bor i ett blått slott).

2) Hårt eller mjukt? (alltid fast, barn slår med hammare).

3) Röstlös eller röstlös? (döva, barn täcker öronen med händerna).

7. Utveckling av fonemisk hörsel.

Mus Mus, gör sig redo att gå, lägg alla sina saker i en påse. Killar, om du hör ljudet [sh] när du namnger saker, klapp då i händerna. I musens väska: tofflor, byxor, strumpor, slips, jacka, skjorta, halsduk, kappa, mössa.

8. Återgivning av framåt- och bakåtstavelser. Spelet "Rhymes".

Den lilla musen Musen går längs stigen och komponerar poesi. Lyssna, killar, vad han gör:

Sha-sha-sha- mamman tvättar barnet.
Shu-shu-shu - Jag skriver ett brev.
Shi-shi-shi - det finns barn i gläntan.
Ask-aska-aska-ge mig en penna.
Osh-osh-osh - Jag har en kniv.
Ush-ush-ush - varm dusch.
Ish-ish-ish - jag har en bebis.
Oshka, oshka, det står en katt på fönstret.
Ishka-ishka är en liten mus.

Killar, kan ni sjunga dessa sånger? (barn uttalar tydligt rim med ljudet [w])

9. Ljudbokstavsanalys.

Innan musen Musen hann sjunga klart sista låten mötte han oväntat en igelkott på väg. Musen hälsade på igelkotten och han bjöd in honom att spela en lek. Spelet heter "Hitta ordet". Musen gick lätt med och började fundera. Killar, var och en av er har arbetsblad på era skrivbord. Låt oss hjälpa musen att bestämma platsen för ljudet [sh] och korrekt rita "vägar" från ordet till diagrammet.

10. Fysisk träning.

Nåväl, nu ska vi slappna av lite och leka. Barn sitter på stolar, tar "ratten" i sina händer, vrider den långsamt och skanderar:

Startade bilen: Sh-sh-sh-sh-sh-sh!
Pumpat upp däcket: Sh-sh-sh-sh-sh-sh!
Le mer glatt
Och låt oss gå snabbt!
(upprepa 2-3 gånger).

11. Lexiko-grammatiska spel och övningar.

Bildande av relativa adjektiv: Och efter att Mouse har spelat älskar han att äta god mat.

Vilken typ av hirsgröt?
Vilken typ av körsbärsjuice?
Vilken typ av päronkompott?
Vilken typ av chokladgodis?

Barn uttalar tydligt ord med ljudet [sh]: hirs, körsbär, päron, choklad.

12. Spel "4-udda".

Musen fortsatte sin resa. Och jag träffade fler och fler nya vänner. Den här gången träffade han en stygg björn och hjälpte honom att slutföra uppgiften. Killar, låt oss spela spelet "4 extra". Uttala det extra ordet tydligt med ljudet [w] (körsbär, hatt, syl, katt). Bilder med föremål visas på tavlan:

13. Övning "Slutför meningen med bilderna."

Nåväl, den här gången var det nödvändigt att hjälpa den lilla grodan, som inte kunde formulera meningar korrekt. Lyssna och slutför meningarna med rätt bild (bilden visas på tavlan). Upprepa hela meningarna och uttala ljudet [w] tydligt.

Misha har en ny...
Pappa ska...
Dasha hittade...
Masha hjälper...

14. Gåtor.

Och nu, killar, har musen Mouse förberett gåtor åt er. Gillar du att lösa gåtor? Låt oss gissa dem, så hjälper bilderna oss med detta (bilderna finns på tavlan Tala klart och tydligt med ljudet [w]).

Även om sammetstassar,
Men de kallar mig "skräp".
Jag fångar möss skickligt,
Jag dricker mjölk från ett fat.

I en grön hydda
Flickvänner live
Som pärlor, runda,
Smaragd och liten.

Jag sitter på hästryggen
Jag vet inte på vem.
Jag ska träffa en bekant -
Jag hoppar av och hämtar dig.

Grön flotte
Flyter längs floden.
Det finns en skönhet på flotten
Solen ler.

Vem är jag - gissa själv.
Jag drar en släde på vintern,
Att de glider lätt genom snön.
På sommaren drar jag en vagn.

Två magar, fyra öron.

Det kommer snöa på morgonen -
Vi tar släden ut på gården,
Glöm inte att ta på dig jackan
Och varm.....

Den här fågeln kommer aldrig
Bygger inte bon för ungar.
Vem är det?

15. Resultat av logopedisessionen.

Killar, vem reste vi med idag? Vilket ljud lärde vi oss att uttala? Låt oss säga hejdå till vår gäst och lova honom att även vi alltid kommer att vara artiga mot alla.

Ljud Sh

Lektion 1.

1. Ledgymnastik:

“Pannkaka”, “Kopp”, “Läcker sylt”, “Svamp”, “Häst”, “Smile”, “Rör”, “Fallskärm”.

2. Upprepa stavelserna långsamt och tydligt:

Ask osh usch ish ask

Sha sho shu shi hon

Ashsha oshsho ushshu eshshe

3. Upprepa orden. Bestäm platsen för ljudet sh i ordet:

Pälsrock, baby, däck, bil, bula.

Lektion 2.

Övning "Däcket sprack."

2. Upprepa långsamt och tydligt:

Shema shemo shemo shema

Shk shko shk shke

Shta shta shta

Shpa shpo shpu shpe

Shna shno shno shne

Välj ett ord som ligger nära i betydelse och ljud.

Håller fast vid bakdäcket

Björnen kör... (bil).

Ekorren tappade en kotte

Kotten träffade... (kaninen).

Lektion 3.

1. Avsluta frasen:

Det är mörkt på natten. Det är tyst på natten

Fisk, fisk, var är du... (sover).

Du är för tyst... (sjunger).

2. Uttala frasen tydligt (tyst, med låg röst, högt):

Vår Masha fick mycket gröt.

3. Lär dig gåtan, tydligt uttala ljudet sh:

Små ben och rädd för katter. (Mus).

Lektion 4.

Med vilka ord hör du ljudet sh?

Katten sover, men ser musen.

Misha går till skolan idag.

Mormor köpte en mössa till farfar.

Farfar köpte en bil till sitt barnbarn.

Om du skyndar dig kommer du att få folk att skratta.

Lyssna och upprepa historien "Natasha och björnen."

Natasha har en nallebjörn. Natasha tar på sig byxorna och hans mormor tar på sig en hatt. Natasha går ut på en promenad med björnen. Misha är där. Misha har en stor bil. Natasha och Misha satte in björnen i bilen. Björnen kör bil!

Ljud Zh

Lektion 1.

Artikulationsgymnastik för att lyfta upp tungan.

2. Upprepa stavelserna (uppifrån och ned och från höger till vänster):

Zha zhu zhu zhe

Zhu zhu zhe zha

Zhu zhi zhe zha zhu

Zhi zhe zha zhu zhu

Zhe zha zhu zhu zhi

3. Avsluta frasen:

Och flodhästar i närheten tog tag i deras ... (magar).

Som om en liten vit... (snöboll) föll på tunn is.

Och elefanten, all darrande, satte sig på ... (igelkott).

Lektion 2.

Övning "Baggen surrar."

2. Var hör du ljudet (i början, mitten eller slutet av ett ord)?

Skalbagge, igelkott, björnbär, Zhenya.

Klappa händerna när du hör ljudet.

Skalbagge, padda, päls, kniv, kanin, tänder, igelkottar, kopp, björn, kuber, björnbär, däck, hund, häger, Zhenya.

4. Säg den tydliga frasen långsamt och viskande, snabbt och högt:

Zha - zha - zha, zha - zha - zha - två igelkottar sprang iväg.

Zhu – zhu – zhu, zhu – zhu – zhu – Jag stickar en tröja till min mamma.

Lektion 3.

Uttala tydligt och memorera "The Beetle's Song" av D. Bersenev.

Jag är en glad cockchafer.

Och mitt namn är Zhu-zhu.

- Varför heter det Zhu-zhu?

För jag surrar.

Var hör du ljudet?

En igelkott ligger under en gran.

Zhenya syr en ny päls och väst till dockan.

3. Lyssna, upprepa berättelsen "Zhenya och igelkotten."(Om det finns ett L-ljud).

En dag gick Zhenya in i skogen för att hämta ekollon. Zhenya letade efter ekollon och hittade en skalbagge. Han sprang efter skalbaggen och såg en igelkott med igelkottar. Igelkottarna såg Zhenya och sprang under trädet.

Ljud Ch

Lektion 1.

Avsluta meningen.

Solen skiner ovanför, floden nedanför... (flyter).

Och bergen blir högre, och bergen blir brantare, och bergen går under själva ... (molnen).

Var hör du ljudet Ch?

Tanechka, Tina, fjäril, Dina, nät, nyckel, häger, glasögon, orre, gunga, artist, tunna, natt, gren, dotter.

3. Säg en ren mening med en viskning och med låg röst:

Cha-cha-cha, cha-cha-cha - Tanya har inte nyckeln.

Chu - chu - chu, chu - chu - chu - jag ska ge er varsin tårta.

Lektion 2.

Övning "Gräshoppa" (h – h – h).

2. Kom ihåg gåtorna, upprepa:

Det börjar hemma

Det slutar hemma. (Väg)

Om han ramlar, gråter han inte,

Det finns inga ben, men den hoppar. (Boll)

Vad ligger framför oss:

Två skaft bakom öronen,

Inför våra ögon på ratten

Och en sill på näsan? (Glasögon)

3. Lyssna och upprepa berättelsen "At the Dacha."(Om det finns ljud L och R i tal).

På sommaren bodde Zhenya och Zhanna i landet. De älskade att dricka te med bullar och kakor. Under dagen sprang Zhenya och Zhanna till floden. Zhenya fångade fisk med ett fiskespö och nät, och Zhanna lekte med en boll och båge.

Lektion 3.

1. Spelet "Vem har vilka rätter?"(Om talet innehåller ljuden L och R).

Big Galya har ett bord och en stol, och lilla Katya har ett bord och en stol.

Galya har en tallrik och Katya har...

Galya har en sked och Katya har...

Galya har ett fat och en kopp, och Katya...

Lyssna, kom ihåg, upprepa dikten "Bull" av A. Barto.

Tjuren går, gungar, suckar när han går.

Åh, tavlan tar slut, nu ska jag falla.

Avsnitt: Talterapi

Korrigerande pedagogiska mål för lektionen:

  • Öva korrekt uttal av ljudet "Ш" i stavelser, ord och meningar.
  • Stärka förmågan att använda modeller vid analys av ljudens egenskaper.
  • Förfina och utöka ordförrådet genom bildandet av det semantiska fältet för ordet "MUS"
  • Utveckla böjningsfunktionen.

Korrigerande och utvecklingsmål för lektionen:

Utveckla artikulatorisk motorik, lång utandning, fonemisk uppfattning, minne, uppmärksamhet, självkontroll.

Korrigerande pedagogiskt syfte med lektionen:

Odla intresse för lärande aktiviteter, uthållighet och noggrannhet i arbetet.

Utrustning: spegel, kort för att analysera artikulation och ljudegenskaper, ljudmodeller och bilden av bokstaven "Ш", bilder för ljudet "Ш", bild: möss, musleksak, chips.

Lektionens framsteg

1. Org. ögonblick.

Lyssna på gåtan:

– En liten bebis, rädd för en katt, bor i ett hål, bär dit allt.

- Vem är det?

En bild visas - "MUS"

– Vilket ljud slutar detta ord med?

– Ljud "SH"

– Idag kommer vi att arbeta med det korrekta uttalet av detta ljud.

Och för att tala detta ljud korrekt måste dina läppar, tunga och käkar fungera bra.

2. Logopedövningar

.

artikulationsövningar:

“Pannkaka, kopp, kalkon, rulle”

utveckling av rörlighet i underkäken

– hur tuggar en mus en hård skorpa? Spända och avslappnade tuggrörelser

– hur tuggar en mus mjukost?

Arbetar med tal utandning

- låt oss säga när vi andas ut:

Åh, läcker ost...

Åh, läcker doftande ost...

3

.Analys av den akustisk-artikulatoriska bilden av ljudet "SH"(beroende på bordet).

Uttal av ett isolerat ljud "Ш" med anslutning av oral, taktil, visuell och akustisk kontroll

Kännetecken för ljudet "Ш" och dess korrelation med bokstaven "Sha"

Ljudet är konsonant, matt, hårt (Varför tror du det?)

4.Automatisering av ljudet "Ш" in Med loggar(stavelsespår).

– Hjälp musen att springa till hålet

En bild med en mus som springer längs stigen till hålet A, O, U, I och tillbaka.

Killarna uttalar stavelseraderna i kör: Sh----A, Sh----O, Sh---U, Sh---I

A-SH, O-SH, U-SH, I-SH,

5. Automatisering av ljudet "Ш" i ord och fraser.

Det finns bilder på mattan, logopeden uppmanar barnen att bara välja de med ljudet "SH" och namnge dem (katt, mus, munk, garderob, råttfälla, skinn) - bilderna visas på staffliet.

Urval av besläktade ord.

- Lyssna på orden och placera så många marker som du hör ordet "MUS"

Mus, Mus ka, Mus okej, Mus gran, Mus förfalska, Mus annorlunda.

Hur många marker la du i? (6)

Logopeden ber barnen att upprepa orden och förklara innebörden av orden:

musfälla (fälla för en mus), mus (jaga en mus).

Välj ett definitionsord för våra ord

- Vilken typ av mus? - stor, fluffig

- Vilken typ av mus? - liten, lekfull

- Vilken typ av råttfälla? – bullriga, stora

- Vilken sorts päls? - musig, fluffig

6. Utveckling av böjningsfunktionen

.

Logopeden anger siffrorna: 1, 2, 6 och ber varje barn att räkna frasen

En stor fluffig mus, två stora fluffiga möss, sex stora fluffiga möss.

En liten, pigg mus osv.

En stor bullrig råttfälla osv.

- Shu-Shu-Shu - vi fortsätter spelet

Slutför meningen med ordet MUS.

En MUS prasslar under skåpet.

MUSEN har känsliga öron.

Den fluffiga katten kröp fram till MUSEN.

Katten kan inte fånga musen

Vi tittar på MUSEN.

7

. Utveckling av fonemisk hörsel och fonemisk perception.

Killar, titta, jag har en trollstav i mina händer och jag förvandlar er till poeter. Låt oss försöka skriva en dikt tillsammans.

Jag börjar, du fortsätter:

Oshka-oshka - katten satte sig vid fönstret.

Oyshka-yshka - musen sprang in i hålet.

Sha-sha-sha - fånga musen, kattunge

Oshki - oshki - musen älskar smulor

Sha - sha - sha - vårt spel är bra! Skriv meningen korrekt.

Katten är rädd för musen. – Musen är rädd för katten.

Puffy äter en mus. - Musen äter en smulpa.

Skåpet sitter under armen. – Musen sitter under garderoben.

Papperet prasslar med musen. – Musen prasslar på ett papper.

Cork drar in musen i hålet. - Musen drar in skorpan i hålet.

8.Förslagsanalys.

Den kvicka musen är rädd för den fluffiga katten.

Hur många ord finns det i en mening? (5)

Namnge det första ordet i meningen. (Andra, tredje, femte)

Vilka ord innehåller ljudet "SH"

9. Att memorera en dikt.

Musens ögon är ficklampaknappar,
Musen har en rund näsa som en boll.
Ögon ser skarpt, öron hör känsligt.
Var inte rädd för musen, det kommer inte att skada dig.

Analys av dikten:

Hur ser en muss ögon ut?
Vad är en musnäsa jämfört med?
Hur ser ögonen på en mus?
Hur hör öronen?
Är musen bra? Kommer hon inte att förolämpa?

Dikten läses igen med barnen.

10.Lektionssammanfattning.

Vilket ljud jobbade vi med idag?

Vilka nya ord har du lärt dig?

Läxa:

lär dig en dikt om en mus och rita den.

Barns berättelser. Skolförberedande grupp.

"Vet du vilken typ av leksak jag drömmer om?"

  1. Ilja D.
  2. Nyår kommer snart, och jag drömmer om att ha en leksakshund som lyder olika kommandon. Du knackar och hon reser sig på fötterna, och sedan knackar du och hon skäller och hoppar. Jag vill verkligen ha en sån här hund!

  3. Ilja G.
  4. Min favoritleksak är roboten Valli, men min mamma kan inte köpa den, den säljs inte någonstans, men jag vill verkligen ha den. Jag har ett spel på min dator och en tecknad film, men inga leksaker. Och jag har till och med en sån här kudde med Valli.

  5. Alina B.
    Jag vill ha en vacker babydocka som jag kan slå in, byta trasa och blöja. Den här dockan gråter, kissar, dricker vatten, sjunger alla möjliga sånger.
    Jag ska skjuta henne i en barnvagn.
  6. Vanya F.
    Till nyår vill jag ha en fjärrstyrd helikopter, den kommer att flyga och alla kommer att skrika, jag ska fästa något på benen på den och den kommer att ringa, alla kommer att skratta.
  1. Masha T.
  2. Du vet, jag drömmer om en barbiedocka, hon är vacker, hon har en vän, de har många olika kläder, alla möjliga föremål. Jag gick ut med dem, lekte med mina vänner och andra tjejer lekte också med mig.

  3. Lena G.
  4. Jag drömmer om Raponzi, det här är en sådan docka, du kan göra olika frisyrer åt henne. Hon har en vän - Chameleon, när han är ledsen ändrar han färg och blir röd, och om allt är bra och han är glad är han flerfärgad.

  5. Maxim M.
    Men jag vill inte ha en leksak, jag drömmer om en skoter, jag vill ha den väldigt gärna. Och så skulle jag tävla på vår trädgård med min vän. Roma har det, men jag har det inte.

På dagiset där jag jobbar går barn med Mycobacterium tuberculosis. 30 % av våra barn kommer från dysfunktionella ensamstående familjer, barn till problematiska asociala föräldrar. Många barn har inga föräldrar alls, eftersom de dog antingen av tuberkulos eller av droger. Ett barns önskan om en leksak som han drömmer om är helt enkelt orealistisk för många. Jag anser att det valda ämnet är relevant eftersom det nya året närmar sig, och för ett barn är denna semester förknippad med gåvor och uppfyllandet av hans lilla dröm.

Tillsammans med lärarna genomförde vi en undersökning bland barnen och bad barnen att fylla i frasen: "Vet du vilken typ av leksak jag drömmer om...".

Vi förberedde barnens svar skriftligt och erbjöd dem till föräldrar, med flera mål:

  • Uppmärksamma föräldrar på det faktum att barnet ser fram emot semestern och, naturligtvis, uppfyllandet av önskningar, ömhet och kärlek.

  • Visa föräldrar hur konsekvent, sammanhängande och logiskt barnet kan uttrycka sina tankar.

  • Visa barn hur deras berättelse med en dröm om en leksak ser ut i skrift.

Under den här lektionen försökte jag se till att barnen var på gott humör.

Säg orden korrekt

Torn, torn, kopp, skjorta, tusensköna, insekt, penna.

Dusch, mascara, kanon, kant, gök, leksak, rulle, matare, skal, groda, kudde, badkar, farfar, mormor, ludd, jerboa.

Avsluta, lilla hus.

Midge, katt, smula, fönster, ärtor, korg, palm, potatis, okroshka.

Mus, mus, baby, vass, munk, torn, lock, baby, apa, däck.

Muttrar, robust, skramlar.

Uppgifter

Säg det vänligt. Körsbär-körsbär, katt-katt, mus-mus.

Vilken bokstav går förlorad i dessa ord? Kotka, nystan, tvätt, kon.

Varför hette den första rätten så? okroshka?

Rebus. Figur 12. (Se färgbilaga.) Tekanna, buss, päls, buske, orange. Namnge objekten. Markera det första ljudet i objektens namn. Hitta ett ord från dessa ljud. ( Kopp.)

Automatisering av ljudet [ш] i ord med en kombination av konsonanter

Säg orden korrekt

Högkvarter, spö, byxor, stack, stämpel, stoppning, gardin, korkskruv, ratt, sak, bajonett.

Garderob, box.

Hatt, hjälm, båt.

Skola, student.

Sleepers, garn.

Uppgifter

Ersätt med ett ord spira ljud [p"] för att låta [t"]. Vilket ord fick du? ( Lugna.)

Stavelsekedja. Mus-spole-badkar.

Säg det vänligt. Hatt - hatt, päls - päls, byxor - byxor, skjorta - skjorta, kon - kon, hatt - keps, mus - mus, boll - boll, rulle - rulle.

Välj ramsor. Bilder och ord. Två kolumner med ritningar.

Mus - tyst, katt - mygga, bebis - katt - hjortron, balja - spole - kudde - flickvän, koja - badkar, leksak - gök, kudde - groda, björn - mus, kotte - Tystnad, vapen - öron, torktumlare - flugor, gammal kvinna - cheesecake, fönster - korg, okroshka - potatis, tupp - pilgrimsmussla.

"Är det korrekt?" Vapnen skjuter, kanonerna bakar. En katt växer i ett träsk, ett hjortron sitter under bordet. På trädet-leksaker och i händerna på barn-gökar

"Onyttiga och användbara råd från den gamla Shapoklyak." Saltgrodor i baljor. Lägg göken på din kudde för att sova. Kasta spolarna mot kojans fönster. Lägg midgen i korgen. Skräpa inte ner i kojan. Salta volushki i en balja. Unna den gamla damen med cheesecake. Döda inte grodor! Ta hand om göken!

Upprepa de användbara tipsen först. Varför kan andra råd kallas värdelösa?

Vad är extra? Figur 13. (Se färgbilaga.)

Sminka om bokstäverna för flickans namn och namnet på hennes kläder.

A, K, A, P, M, W, B, L, U, R, F.

Vilken bokstav saknas? ...strandad, Roma...ka, kort...ka.

Hur skiljer sig dessa ord? Moshka är en katt. En hatt är en båt. Pälsrocken är ett skämt. Sleeper - nudlar. Hur är de lika?

"Vad ska vart?" Vågor i... ( badkar), fjädrar i... ( kudde).

"Vad till vem?" För barnet - en skallra, för barnen - leksaker, för den gamla damen - cheesecakes, för Mashenka - körsbär, för Mishenka - byxor, en skjorta, för grodan - en midge, för Cheburashka - en kamomill, för tuppen - korn.

Automatisering av ljud [ш] i fraser

Komplettera ordet.

Ylle..., ull..., ull..., ull..., fluffig..., fluffig..., fluffig..., fluffig..., stor..., doftande..., bred..., bra...

Välj rätt ord.

Vad gör du? Berätta om dig själv. jag ... (Jag går, jag andas, jag vinkar); musik... ( jag lyssnar); sked soppa... ( Jag är i vägen); uppgifter... ( jag bestämmer); med en nål... ( jag syr).

Berätta om Misha. Misha, med dina ögon... ( titta, blinka, titta); öron... ( lyssnar du); ben... ( du går, du går, du springer, du går); händer... ( fånga, kasta, vinka, göra); dörr... ( öppna stäng); boll... ( du fångar); med en docka ( spelar); penna... ( du ritar); med bil... ( du åker); i flygplan... ( du flyger).

Föreställ dig att mamma skickade Masha till butiken. Vi ska gissa vad hon gör och berätta för henne om det. Ska du till affären... ( kom in), Produkter... ( du väljer), pengar... ( du betalar), mat i väskan... ( du sätter det), Hem... ( du hämtar), från väskan... ( du lägger upp det), i kylskåpet... ( du sätter det).

Berätta om dig själv. Jag är ett brev... ( jag ska skriva), hål på klänningen... ( Jag ska sy upp den).

Automatisering av ljudet [Ш] i stavelser

Barnet upprepar stavelserna. Vi följer artikulationen av ljudet [Ш]:

  • läpparna är något förlängda framåt;
  • tänderna förs samman;
  • spetsen av tungan höjs till gommen (bakom alveolerna), men rör den inte;
  • tungans laterala kanter pressas från insidan till de övre molarerna;
  • Det finns en varm luftström mitt på tungan, som känns av din handflata.

SHA ASH ASHA

SHI ISHI ISHI

HON ESH ESH

SHU USH WUSHU

BLYGGT OSH OSHO

Automatisering av ljud [Ш] i ord

Ljudet Ш är i början av ett ord.

Sha

Sha, mall, steg, blandare, bus, stygg, salvia, sjal, galen, spela, shaman, mumla, champignon, spett, chans, chanson, chansonnier, utpressning, shantrapa, hatt, steg, steg, stegräknare, bricka, gäng, shaitan, schakal, scow, hydda, spela stygg, hattmakare, boll, charabanc, charade, sharah, sharashka, gångjärn, bloomers, boll, halsduk, shast, vinglig, brunhårig, tecknad, sharia, boll, fumla, blanda, charlatan , charlotte, charm, fatorgel, gruvarbetare, schack, schackspelare, pjäs, pjäser, kebab, skakig, tält, schack, saffran, schack, schackspelare, min, vevstake, skakig, skotte, chaufför, tält, choklad.

Shaw

Show, showman, siden, siden, viskning, söm, chock, ramrod, sadelmakare, sadelmakeri, prasslande, chaufför, choklad, skotter, chauvinism, shorts.

Shu

Buller, bullriga, skummare, oväsen, svåger, skruv, grop, joker, riff-raff, viska, viska, skämta, skämta, skämt, pälsrock, pälsrock, slam, skämt, Sharpie, göra oväsen, oväsen .

Shi

Chic, syl, shibat, praktfull, shia, chic, chic, shik, shilling, topsy-turvy, syl, schimpans, däck, överrock, strimla, shinnik, chinchilla, chignon, tagg, brus, spikar, nypon, brusande, brus, bredd, fluga, skärm, bred, sömnad, skiffer, chiffong, garderob, chiffer, kryptering, shish, shishak, kon, bredd, latitud, sydd, sydd.

Hon

Vicka, hår, mästerverk, schäslong, nacke, sheik, cervikal, sheikh, silkesmask, silkesmask, prasslande, skal, hylla, viska, linje, sheriff, hövding, beskydd, hals, grov, bålgeting.

Ljudet Ш i en kombination av konsonanter(i början av ordet).

Tal, garn, späck, spira, stilett, spenat, spion, spion, spion, sporre, spruta, spole, rabbet, spole, sparger, spackel, spackel, spole, sovhytt, krubba, spar, späck.

Shlyah, slap, sele, slot, slap, flip-flops, slap, slap, grind, grinder, boat, hit, hatt, hattmakare, barriär, slagg, slang, sele, sele, hjälm, headset.

Shmak, humla, sniffa, shmak.

Sladd, snörning, spets, snop.

Ärr, splitter, typsnitt.

Högkvarter, stack, stämpel, lugn, nål, adit, darn, darn, korkskruv, gardin, storm, storm, shtof, fin, straffbataljon, straff, stroke, bit, putsare, bar, byxor, häftklammer, stav, stativ, sak , rodret, överfall, navigator, pjäs, bajonett, stift.

Mopp, svensk, svensk, sömnad, dörrvakt, sömmerska.

Shkoda, shkodnik, skola, skolpojke, skinn, skinn, fjäll, våg, låda, skåp, svall, sprakar, nät, remskiva, skeppare, skinn.

Ljudet Ш är mitt i ett ord.

Sha

Gröt, kaskelot, vår, din, Masha, Dasha, Glasha, Arisha, Marisha, Alyosha, Ilyusha, Pasha, Andryusha, affisch, andas, gå, Katyusha, kattälskare, ät, skärp, nyckel, hora, mamma, omrörare, mishmash, störa, störa, kadaver, själ, andas, beröva, häst, små möss, små grodor, tak, kold mjölk, häst.

Shaw

Huva, plånbok, rygg, pilgrimsmussla, naken, god, gök, påse, gryta, gryta, stuvad, bladskaft, fluff, tupp, rem, puder, mus, groda.

Shu

Jag skriver, biter, öronar, bär, katt, drake, glitter, andas, vinkar, frågar, vågar, broschyrer.

Shi

Barn, småsten, möss, strypa, onda, nycklar, havtorn, förstöra, maskin, förare, synd, till fots, gryta, roa, tystnad, gott, blåmärke, sytt, avgjort.

Hon

Mål, krage, beslut, petition, tröst, berövande, andlig, liten, galen, högre, tystare, kock, hosta, kashmir, plånbok, pinne, klyscha, krasch, svärm, gryta, skriver, vågor, plogar, fotgängare, ärtor.

Ljudet Ш i slutet av ett ord.

Din, vår, penna, gulasch, liljekonvalj, unge, sy, föra oväsen, utpressning, vass, mus, tecknad film, smula, avsluta, ge, falla, dela, såga, baby, slev, duscha, pellets, kikhosta , slev, marsch, baby, förlust, huckster, röra, vara tyst, ge, hälla, dricka, sjunga, gnugga, ta, skrika, vara tyst.

Ljudet Ш i en kombination av konsonanter i mitten av ett ord

Kastanj, blomkruka, askunge, rulle, lukt, mardröm, katt, katt och mus, äggkopp, skvaller, kanon, björn, mus, bonde, kotte, brosch, pickler, klo, pinne, tarm, kishlak, kishmya, sultana, pinne, ben, krona, bebis, baby, skjortan framtill, apa, väg, skala, midge, gåshud, munstycke, främre sikte, musköt, musketör, borr, tänkande, sötnos, munk, pojke, skallra, armhåla, attrapp, taggar , bonde, tår, sjuk, kadaver, jerboa, kadaver, mager, topp, gris, körsbär, Cheburashka, kamomill, åkermark, kopp, gröt, skjorta, insekt, baby, fönster, ärtor, korg, palm, okroshka, potatis, öron, täppt, kant, groda, kudde, rulle, gök, kräk, ostkaka, välkomnande, skal, torn, munk, lock, baby, däck, Yashka, plack, Alyoshka, tunnbröd, fisk, matryoshka, slev, nötter, vår, extern, äta, körsbär, extra, pojke, torn, sko, huva, ljuddämpare, borta, tuppar, mormor, farfar, Alyonushka, Buryonushka, päls, botten, fjäder, fläck, stock, mage, stång, manikyr, marskalk, kanna, näckros, usel, värsta, vete, hirs, golvlampa, dike, buffébord, tidigare, spets, darn, gardin.

Ordkombinationer och fraser med ljudet [Ш]

Farfars schack, styggen går, äter gryta, syr byxor, vida byxor, byxor till Yasha, svamp på spett, Yasha har en påse, en påse kastanjer, föraren av Skodan, Shawkas krage, ett bra fusklakan, hals och öron, svågers halsduk, sömnad på skrivmaskin, ärtor på handflatan, bebisen har en penna, kojan är bra, en tecknad film av en schackspelare, ät gröt, hittade en liljekonvalj, en vevstake björn, morföräldrar, chauffören har pjäser, en skakig garderob, en sömmerska syr, syr en överrock, hittas i en väska, en schimpans viskar, en bula på toppen av huvudet, en kolsyrad orm, en spole i en låda , en bred skruv, en mugg under locket, bebisen har en skjorta på sig, en påse salvia, en bok om en liten mus, en bredbrättad hatt, susandet av bildäck, väsandet av en katt, Pashas skjorta , kvävningshosta, en katt i en korg, ett galler på tornet, champinjoner i en korg, jag bryter inte tystnaden, en söm på en päls, galoscher och damasker, bra skor, en fallskärms bredd, smulor i ett hål, en choklad charlotte, jag hittade en sten, det är en syl i mitt däck, det kommer i vägen för att sy, det är ett skärp på min skjorta, jag går i stövlar, ett barns spratt, en pojke och en flicka, en fisk i en slev, lämnade vår skola, en skolcharad, hittad i garderoben, björnen har en bula, en brosch dekorerad, jag skriver med en penna, på min mormors hals, marskalken marscherar, du kan dölj inte sömnaden, en skolelev, jag skriver skämt, äter körsbär, pjäser och schack, en chinchillapäls, en promenadväg, ett gäng vassare, vassen vajar, snälla gör inte oväsen, en bra päls kappa, chiffong volanger, vackla på gångjärn, äta gryta, en insekt på en tusensköna, brodera en sjal, prickar på handflatan, groda på kudden, mormors päls, gycklare bakom skärmen, bedragares misstag, bred skiffer, bullriga fåglar , åsna förskjuten, hirsgröt, hacka ett päron, sidenljuddämpare, Alyonushkas brosch, chinchillapäls, baby apa, skiffer på taket, ljud av fotsteg, charlatan med en tunnorgel, en övergiven plånbok, stuvade champinjoner, en chic chignon, en vevstångsbjörn, hirsgröt, mår bra, en bred halsduk, en godmodig häst, går i en fart, är busig i skolan, prasslar i tysthet, en humla och en bålgeting, går brett, pajer med keso, flaggor och bollar, en nöt som floppade, sniffar och hostar, en fläck på en skjorta, insekter som prasslar, en kastanj som prasslar, en sidengardin, en bullrig igelkott, Alyoshas skjorta, Natashas päls, högre än tornet, en häst som plöjer, tusenskönor i åkermarken, en mössa i garderoben, en päls på en galge, farfars sked, Bollen har varit busig, den förbannade sjalen, grodan, det ligger en ostkaka under kudden, ge mig en korg, det är tyst i kojan,

Musen prasslar under överrocken. Arisha har champinjoner i sin korg. Vår koja är bra. Vill du ha en kebab? Farfar och mormor finns i närheten. En sömmerska syr på en symaskin. Masha, ät lite gröt. Barn leker tag. Misha äter choklad. Masha hittade garn i påsen. Pojke, varför är du tyst? Dasha broderar en kudde till sin mormor. En katt och en mus är broderade på kudden. Mormor sydde en mössa från chinchilla. Katten har hals och öron. Farfar rusade mot Katyusha. Mormor broderar en tupp. Masha äter gryta. Bebisen har ett prasslande skallra. Yasha har hirsgröt. Mormor syr byxor till Yasha. Jag syr shorts på en symaskin. Yasha har en påse med kastanjer. Jag bär en päls och en hatt med öronlappar. Jag broderar en sjal med siden. Pasha vandrade runt i skolan. Baby Masha har en varm mössa och halsduk. Navigatören gick till rodret. Jag ger lådan till den unga damen. Du kan inte gömma en syl i en påse. De tog på sig Pashas galoscher och damasker. Jag förtöjer båten bra. Den lilla insekten rusade ner i korgen. Jag skriver en petition om gruvarbetarna. Nakna bebisar smiskar i flip flops. Jag gjorde ont i nacken. Marskalken gick högljutt därifrån. Jag gick till garaget[w]. Natasha skriver med bläck. Jag har en stor garderob. Jag har bra skor. Chiffongvolanger och breda broderier syddes på klänningen. Fötternas blandning störde inte tystnaden. Jag skriver skämt för Dashutka och Mishutka. Schakalens steg är tysta. Vänligen gör inget oväsen. Vinden rasslar över taket och vassen vajar. Natasha kom in och prasslade med sin sidensjal. Vad tyst - bara vinden flyttar vassen. Du är stygg igen, min älskling. Grodd potatis i en påse. Mormors låda hittades i garderoben. Ett oväder kastade båten upp på skären. Bildäck prasslade intill gångvägen. I kojan var det bara humlan som lät. Den lilla musen har smulor i sitt hål. Pajer med potatis är bra för vägen. Hästen gick på en promenad. En pojke och en flicka från vår skola blev vinnare i schack- och schackturneringen. Knastret väsnade på spisen. Arbetet gick inte bra. Tystnaden från den svällande eftermiddagen bröts av svågers farfars steg. Ett bra lag har en häst i kroppen. De gav Dashutka en fin päls. Ju tystare du går, desto längre kommer du. Om du tappar bort det, kommer du inte att hitta det. Katten är bara bra för möss. Ett sinne är bra, men två är bättre. Ju tidigare du börjar, desto snabbare kommer du dit. Vet mer, prata mindre. En oduglig sömmerska och en nål och tråd kommer i vägen för sömnad. Vi kommer att äta och dansa, men vi kommer inte att invadera åkermarken. Om du förlorar något, kommer du att vinna det igen om du förlorar en vän, kommer du aldrig att få det tillbaka. Med en god vän kommer du att flytta berg, med en dålig vän kommer du att uppleva sorg. Du kommer att gå bort från en droppe, men du kommer att hamna i regnet. På festen dansar visparna. Masha är bra, men inte vår. Du kan inte klappa med en hand. När du pratar, tänk noga. När du äter, tugga väl. Prata mindre gör mer. I kylan fångar inte katten möss. Du kan inte värma havet med en syl. Enligt Ivashka och skjortan. Du är välkommen till vår koja. Misha och Pasha spelar dam. Misha förlorade två bönder. En traktorförare plöjer åkermarken. Moster Dasha syr en skjorta åt mig. Alyosha och farfar gick för att samla kottar. Masha gick ut till skogskanten och såg en gök. Jag gick längs stranden och hittade en vit sten. En mus prasslar i ett hål och en katt vaktar den. Barnen i vårt hus älskar att läsa böcker. Mormor och Alyonushka gick en promenad för att plocka upp lite nötter. Det är bra att gå längs skogskanten på morgonen. Två hoppande grodor lät i skogskanten. Grisha har en bok under armen. Misha skriver bra. Jag hittade en bugg på en stor tusensköna. En stygg katt rullar en boll. Masha vilade i kanten av skogen och gick vidare. Natasha hittade en liljekonvalj, och jag hittade tre liljekonvaljer. Så fort du närmar dig stranden ser du en liten hydda. Det finns ett litet hus i utkanten av skogen.