Акцент. Екпінді буын. Бейне: Сөздерге екпін қою IV. Жаңа сабақ тақырыбын пысықтау

Мақсаттар:тұжырымдамасын қайталау екпін;екпін беру қабілетін дамыту.

Жоспарланған нәтижелер: оқушыларсөздерден екпінді буындарды табуға үйрету; дәлелмен жауап беріңіз, өз пікіріңізді дәлелдеңіз.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру уақыты

I. Білімді толықтыру

Орфографиялық минут

Кірпілер қалың бұтаның тыныштығында конустарды ысылдатады.

Диктанттан сөйлемді теріп жаз.

Таныс емлелердің астын сыз.

Сөздерді дұрыс жазу үшін қандай ережені есте сақтау керек еді? (ШИ мен ЖИ букпен жазады И. ЧАПишисбук-войА.)

- Сөздерді буынға бөлу үшін тік сызықты пайдаланыңыз.

Қай сөзде буын аз? (Қосулы предлогта.)

- Қай сөзде буын көп? (Тыныштық.)

- Қай сөзде бір әріптен тұратын буын бар? (Кірпілер.)

- Сөйлемнің негізін сыз. (Кірпілер ысқырады.)

2. Сөздік жұмысы

Жұмбақты тап.

Бірінде матрешка бар аяқ,

Қапталған, абдырап қалған. (Орамжапырақ.)(Мұғалім жазып аладытақтадағы сөз.)

Сөзде қандай әріпті есте сақтау керек? (А.)

- Сөзді дәптеріңе жаз, А әрпінің астын сыз.

Түбірі бір сөздерді таңдаңыз. (Орамжапырақ, орамжапырақ, орамжапырақ, қырыққабат (пирог).)

- Түбірді таңдап, А әрпінің астын сыз.

III. Белсенділік үшін өзін-өзі анықтау

(Тақтада жазу бар.) Коля құлып салды.

Ұсынысты жазыңыз.

Бұл жазба қай суретке сәйкес келеді? (Балалардың жауаптары.)

Сонымен, екі сурет те дұрыс жауап болуы мүмкін, бәрі стресске байланысты!

Стресс дегеніміз не?

IV.Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

2-беттегі оқулықты ашыңыз. 67. Сабақтың тақырыбын оқу. (Екпінді буынды қалай анықтауға болады?)

- Қандай сұрақтарға жауап алғыңыз келеді? (Балалар

тақырып бойынша сұрақтарды ата.) Мысалы. 99 (67-бет).

Өлең жазуда қандай ерекшелік бар? (Сөздер буынға бөлінеді.)

- Әріптердің үстіндегі белгі нені көрсетеді? (Екпін^)

- Дауысыңыздағы екпінді баса отырып, жолдарды оқыңыз.

Сөздерді буынға бөлмей жаз.

Ережені өзіңіз оқыңыз.

Акцент дегеніміз не?

Екпінді буын қалай айтылады? (Ол ұзаққа созылады, қаттырақ, күштірек айтылады.)

- Сөз екпінсабақтас сөз ереуіл.Балға дыбысқа тиеді және ол басқаларға қарағанда ұзағырақ естіледі. Балға қандай дыбыс шығарады? (Дауысты дыбыс бойынша)

- Сөзде неше екпінді дыбыс болуы мүмкін? ( Тек қана біреу.)

- Өлеңді тыңда.

Шыбын-шыбын-шыбын-ағарик, қалың орманға барыңыз да, ашық жерде отырыңыз, онда тек шыбын-шіркейлер мекендейді. Б.Липанович

Жұдырықтай балғаларды дайындаңыз. Жұдырық бізге көмектеседі

екпінді буынды табыңыз.

(Мұғалім өлең оқиды, балалар соққы дыбысын айтуда жұдырықтарын партаға түсіреді, соқтығысқа еліктейді.)



V. Дене шынықтыру минуты

Жаттығу үшін күн бізді көтереді, біз «бір» командасы бойынша қолымызды көтереміз. Ал біздің үстімізде жапырақтар көңілді сыбдырлайды. Біз «екі» командасы бойынша қолымызды төмендетеміз.

VI. Үйренген материалды бекіту Мысалы. 100 (68-бет).

- Сөздегі күйзелісті қалай анықтауға болады? Көршіңізбен талқылаңыз.

Қандай кеңес алдыңыз? (Балалар қандай пікірге келгендерін айтады.)

Оны жазып, екпінді көрсетіңіз.

(Өз бетінше аяқтау. Өзара тексеру. Өзара бағалау.)

"!" - жарайсыңдар, екпінді дұрыс қойыңдар.

«+» - жақсы, мен бір рет қателік жібердім.

«-» - сіз әлі де қателесесіз, баса назар аударуды үйренуіңіз керек.

Мысалы.101 (68-бет).

Тапсырманы оқы.

Сіз бұл жаттығуда не істейсіз? (Екпін қай буынға түсетініне байланысты сөздерді төрт бағанға бөлейік.)

(Тәуелсіз орындау. On артқы жағыТақтада екі оқушы жұмыс істейді: бірі 3 және 2 үлгілерге, екіншісі 3 және 4 үлгілерге сөздер жазады.)

Тақтада жұмыс істеген балаларды тексеру. Пікірлеріңіз бар ма?

Кім бірде-бір қателік жасамады? Жиекке «!» қойыңыз. Мысалы. 102 (68-бет).

- Тапсырманы оқы. Диалог дегеніміз не? (Екі немесе одан да көп адамның әңгімесі.)

Жазбаша диалог қалай көрсетіледі? (Әр кейіпкердің сөзі жаңа жолдан сызықшадан басталады.)

- Диалог кейіпкерлері қандай сыпайы сөздерді қолданады? (Сәлем жаным, кешіріңіз.)

- Сөйлеуде сөздер қолданылғанда кешіріңіз?

- Сөз Кешіріңізсөздік Бұл сөзде қандай әріптерді есте сақтау керек? (Кешіріңіз.)

Диалогты жазып, сөздердегі екпінді көрсетіңіз.

Қандай сөздерді айту қиын болды? (Тексеру – екпінді буынға мән беріп оқу.)».

VII. Рефлексия

Карточка, - ; - -

Оқыңыз, екпін қойыңыз.

Кешке қарай көлдің үстінде ақ бу ағып жатыр... Бұлар көлдегі самаурын ұстаған балықтар. И. Пивоварова

(Алдыңғы тест. Балалар екпінді буыны бөлектелген сөзді оқиды, үстінде екпін белгісі бар әріпті атайды.)



Жасыл - бәрін түсіндім.

Сары - түсінемін, бірақ мен әлі де күмәнданамын.

Қызыл - ештеңе түсінбеді.

(праймер 18-бет)

Сабақтың түрі:жаңа нәрселерді үйрену.

Тақырыбы: «Екпін. Екпінді буын.»

Мақсат: екпінді және екпінсіз буындармен таныстыруға жағдай жасау.

Жоспарланған нәтижелер:

Тақырыбы:

Оқушылар үйренеді: екпінді және дауыссыз дыбыстарды ажыратуды.

Жеке:

Олар оқу тапсырмасын қабылдайды, оны шешудің жолын іздейді, бақылау жұмыстарын жүргізеді.

UUD (метатақырып):

Нормативтік:әрекеттің дұрыстығын барабар бағалау деңгейінде бағалай алады.

Когнитивті: жалпы білім беру– сөз екпінінің мағына бөлуші қызметін түсіндіру (құлыптау – құлыптау);

Ой қозғау -әр түрлі сөздерді айту кезінде екпінді буындарды ерекшелеу, сызба бойынша екпіннің сөздегі орнын анықтау.

Коммуникативті:өз әрекеттерін реттеу үшін сөйлеуді қолдануды білу.

Жабдық:

    Т.М. Андрианов «Праймер»;

    Т.М. Андрианова жұмыс дәптері«Праймерге»;

    Т.М. Андрианов «Праймер» электронды оқулығы;

    Тақырыптық суреттер, компьютер.

No16 сабақтың технологиялық картасы

Ұйымдастырудың негізгі кезеңдері тәрбиелік іс-шаралар

Сахнаның мақсаты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Когнитивті

Коммуникативті

Org. Сәт

Сабаққа дайын

Қоңырау соғылып, тоқтады.
Сабақ басталады.
Біз үстелдерімізге бірге отырдық
Ал біз тақтаға қарадық,
Және олар оны тез ашты
Көптеген праймерлер.

Сыныптағы мінез-құлық ережелерін тұжырымдау

Мотивация

Оқушылардың оқу іс-әрекетіне мотивациясын ұйымдастыру.

1. Суретке сараптама жасау және оның негізінде ұсыныстар жасау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау және сөйлем сызбаларын құрастыру.

Балалардың алдында «Отбасы» суреті көрсетіледі (әкесі, анасы, атасы, әжесі, қызы, ұлы және сәбиі; барлық отбасы мүшелері өз істерімен айналысады)

- Бұл сөйлемде неше сөз бар? (3)
-
Бірінші сөз қандай? (екінші? үшінші?)

- Неліктен диаграмманың басына тік сызық қойдыңыз? (Сөйлемнің басы бас әріппен жазылады.)
-Сызбаның соңында неліктен нүкте бар? (Әр сөйлемнің соңына нүкте қойылады.)

( Әрі қарай сурет бойынша отбасының басқа мүшелері туралы ұсыныстар жасалып, диаграммалар құрастырылады. )
2. Суреттен бір, екі, үш буыннан тұратын сөздер ойлап табу.

ұлы анасы әжесі
қызы әкесінің суреті
немересі мысық текшелері
үстелге арналған шәйнек машинасы
орындық орындық табақшасы

Сұрақтар арқылы ұсыныстар дайындауды ұйымдастырады

(Балалар дәптерлеріне сөйлем сызбасын салады, мұғалім тақтада)

Суретке қарап, ұсыныстар жасаңыз

Балалар сөйлем құрастырады:«Әкем теледидар көріп отыр»

|____ ____ ____.

(Сөздерді атағанда балалар буын санын қолдарымен шапалақтайды.)

Инвариативті бөлік

Білімді пысықтау (білгенімізді еске түсіру)

Жаңа білімді құру және оны жалпылау үшін жеткілікті меңгерілген іс-әрекет әдістерін жаңарту.

Дыбыс карталарымен жұмыс. Сөздерді картаға түсіру : [ir , болып табылады ], [ir , болып табылады].

- Бұл сөздер нені білдіреді? (гүлдің аты және кәмпиттің аты)

- Сөз сызбалары қалай ерекшеленеді? (Ештеңе)

- бұл сөздерді ажыратуға не көмектеседі? (Заттардың суреттері)

Оқу мақсаттарын қою

Проблемалық жағдай туғызу. Жаңа оқу тапсырмасын бекіту.

Біреуін тыңда қызықты оқиға. Әйтеуір үлкен парақта сөздер жиналып қалды. Парақтың үлкен болғаны сонша, оны далаға шығаруға тура келді, өйткені ол жайылған кезде сыйатын жалғыз орын болатын. Бұл парақтағы сөздер өте әртүрлі болды және олардың арасында егіз сөздер болды: олар бірдей жазылған, бірақ әртүрлі мағынаны білдіретін. Барып анықта! Кенет аспанда қара бұлт пайда болып, жаңбыр жауа бастады. Ұзақ емес, сирек емес, күн шыққанда сөздердегі дауысты дыбыстардың бірінің үстінде шағын сызықтар пайда болғаны белгілі болды: жаңбыр тамшысы дауысты дыбысқа соққысы келгендей, бірақ ойын өзгертті, осылайша үстіне қатып қалды. Содан бері бұл сызық екпін деп аталды. Содан бері екпінді дауысты дыбыс сөзде өз дауысымен ерекшеленді - ол сөздегі басқа дыбыстарға қарағанда қаттырақ және ұзынырақ айтылады. Мұндай дауысты дыбысты буын екпін деп атайды.


- Суретте салынған гүлдің атын және кәмпиттердің атын айтайық.

- Қандай ерекше нәрсені байқадың?

- Үлгі мен жазылуы жағынан бірдей бұл сөздерде екпін әр түрлі буынға түседі.

Бүгін біз екпін мен екпінді буындармен танысамыз.

Топтық талқылау

Аяқталған жобаны жүзеге асыру

Бастапқы есептің шешімі

1. Заттардың атаулары мен сызбаларды салыстыру.

(iris - ирис, castle - құлпы, қалампыр - қалампыр)

- Әр түрлі буындарды бөлектейтін сөздерді дауысыңызбен айтыңыз.

-Қандай дыбыстарға екпін түсірілді: дауысты дыбыс па, дауыссыз дыбыс па?

2. Күйзеліс дыбысымен таныстыру.

- Оның мағынасы сөздегі екпінге байланысты. Екпінді буынды дұрыс анықтау үшін сөзді буын бойынша емес, тұтастай айту керек.

«Бұл түлкі ме?» Деп сұрап көріңіз.
-
Осы сөзді айтып, тыңдаңыз, бұл сөздің әр бөлігі бірдей дауыс күшімен айтылады ма? (буынның бірі дауыста күштірек айтылады)
-Бұл қай буын? (екінші, «са»)
-Бұл буын сөзде дауыс күшімен, созылып айтылуымен ерекшеленеді: бұл буын екпінді.
____|_____ (сөз схемасы)

- Неше бөлік бөлінген? (2)
-Қай бөлік қиғаш сызықтың үстінде? (екіншіден жоғары)
-
Қай мүше дауыста күштірек, тартымды айтылады? (екінші)
-Сөздің қай мүшесі екпін түсіреді? (екіншісінде)
-Қай буында екпін бар? (екінші)

3. Сөзге екпін қоюға жаттықтыру

Екпінді буын мен екпінді дауысты дыбысты атап, сызылған жануарларды ата: түлкі, тиін, борсық, ләйлек, қарға, аққу.

4. Сөздердің дыбыстық үлгілерімен жұмыс.

- Алдымен үш буынды, сосын екі буынды сөздерді ата.

-Бірінші екпінді буыны бар сөздерді атаңыз, содан кейін екіншісімен,

содан кейін - үшінші.

- Жіңішке дауыссыз дыбыстары бар сөздерді ата.

- Екпінді буындардағы мына дыбыстарды ата.

- Барлығына тұрақты екпінмен екі буынды сөздерді айтыңыз

дауысты дыбыстар. Не болды?

(буынның бірі дауыста күштірек айтылады)

([a], [e], [i], [a], [o], [e] дыбыстары)

Дене шынықтыру минуты

1. Мен скрипкада ойнаймын:
Ти-ли-ли, ти-ли-ли!
Қояндар көгалда билеп жатыр,
Ти-ли-ли, ти-ли-ли!

2. Балалайка ойнады:
Сәнді-ми, сәнді-ми!
Қояндар көгалда билеп жатыр,
Сәнді-ми, сәнді-ми!

3. Ал енді барабанда:
Бум Бум Бум! Трамвай-ана-ана!
Қояндар қорқып қашып кетті
Бұталар арқылы, бұталар арқылы!

өздік жұмысэтон сынағымен

Екпінді – екпінсіз дауысты дыбысты табу тәсілін жаттықтыруды түзету

- Екпін егіз сөздерге көп көмектесті, оның мағынасы екпінді дұрыс қою арқылы ғана түсінуге болады. Егіз сөздердегі екпінді анықтайық.

Сілеусін жұмсақ табанында жүреді, сілеусін жемнің иісін сезедіиіс .
Тігінші белдемшенің тігістеріне тігіп, арқасын жасады
иіс .

Олар емен бұтағына отырдытиіндер ,
Тоғайда жиындар ұйымдастырды. Аспаз бізден сұрайды: «Балалар!
Олар торт үшін оны құлататын
тиіндер !"

Екеуі мысықты емдедіқұлақ ,
Олар есту қабілетінен айырылып қала ма деп қорықты.
Аспаздың қолы жеңіл:
Көксеркелер арасында тамаша
құлақ !

Қамырдан жасалғансаптыаяқтар , олардан пирогтар жасады,
Компот құйылды
саптыаяқтар :- Байқап көріңіз, достар!

Олардың әрекеттерін кезең-кезеңімен бақылауды жүзеге асыру.

Салыстыру арқылы бекіту

Балалар шеңберге тұрады.

Педагог допты лақтырып, бірінші буынға екпін түсірілген сөзді атайды, ал балалар соңында екпіні бар сөздерді атайды.

Иіс, жебе, мақта, ұн, орган, кружкалар, ешкі, сарай, сөрелер, ирис.

Айнымалы бөлік

VIII

Білім жүйесіне қосу, қайталау

1. Жұмбақтарды оқу - харадалар.

- Сөз бен болжам үлгілерін салыстыру.

- Мәтіннен жұмбақ сөзінің мағынасына түсініктеме табыңыз.

2. Сараланған тапсырма.

(ешкі - ешкі)

Тренинг тақырыбын аяқтау кезеңіндегі бақылау

карталар

Дидактикалық ойын: «Екпін қайда жасырылған?» (Балаларға тақырыптық суреттер мен сөз үлгілері бар карточкалар беріледі.
Бала екпінді тиісті буынға қоюы керек. Содан кейін бала сөзді атайды, екпін қай жерде екенін айтады және осы сөзбен сөйлем ойлап табады).

Бесханым Исмаилова
1-сыныптағы орыс тілі сабағы «Акцент. Екпінді және екпінсіз буындар»

Ашық Орыс тілі сабағы

Тақырып сабақ: Акцент. Екпінді және екпінсіз буындар.

Сөз бен жан сұлулығы.

Мақсат: ұғымды бекіту үшін оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру « екпін» , сөздерді ажырата білу қабілеттерін дамыту екпінді және екпінсіз буындар, айырмашылығы бар сөздерді ажыратуға жаттықтыру екпін.

Тапсырмалар:

Тақырып:

Оқушылардың ұғымды бекіту жұмыстарын ұйымдастыру « екпін» , оның мағыналық-айыру қызметі, біртектілік қасиеттері;

Сөздерді ажырату қабілеттерінің дамуын қамтамасыз ету екпінді және екпінсіз буындар;

Айырмашылық сөздерді ажырату үшін техниканың біріктірілгеніне көз жеткізіңіз екпін;

Оқушылардың сөздік қорын молайтуға үлес қосу сабақ; фонематикалық есту және дыбыстық айтылу мәдениетін дамыту.

Жеке UUD:

Оқу іс-әрекетіне оң мотивацияны қалыптастыруға ықпал ету;

Мектеп өміріндегі мінез-құлықтың негізгі моральдық стандарттарын білу;

Оқу жетістіктерінің себептері туралы түсінікке ие болу;

Мета-пәндік тапсырмалар: қалыптасуына ықпал ету UUD:

реттеуші:

Оқыту кезеңіне сәйкес оқу тапсырмасын қабылдау;

Мұғалім көрсеткен іс-әрекет нұсқауларын түсініңіз оқу материалы; - мұғаліммен бірге өз іс-әрекетінің нәтижесін бағалау;

Тиісті түзетулер енгізу;

тәрбиелік:

Талдау мен салыстыруға негізделген топ тілберілген негіздегі материал;

Зерттелетін құбылыстар ауқымында себеп-салдар байланысын орнату;

Оқу тапсырмасын шешудің мүмкін болатын әртүрлі тәсілдерін қараңыз; -

Зерттелетін материалды өз тәжірибеңізбен байланыстыру;

коммуникативті:

Мұғалімнің өтінішіне адекватты жауап беру;

Қарым-қатынаста сыпайылық ережелерін қолдану;

Қатысу әртүрлі формаларжұмыс істеу сынып(жеке, фронтальды, жұптық);

Келіссөздер жүргізу және ортақ шешімге келу қабілеті туралы түсінікке ие болу;

Өз пікіріңіз бен ұстанымыңызды тұжырымдаңыз.

Түр сабақ. Сабақжаңа материалды меңгерту.

Жабдық: Орыс тілі. 1 Сынып: оқулық жалпы білім беруге арналған ұйымдар/ В.П.Канакина, В.Г.Горецкий. - 8-ші басылым, рев. – М.: Білім, 2016; жұмбақтар жазылған карталар; жұппен жұмыс істеуге арналған сөздер жазылған карточкалар, топтық тапсырмалар жазылған карточкалар, дәптер, тақырып бойынша презентация сабақ, өлең

Сабақтар кезінде

л. Ұйымдастыру уақыты.

Мұғалім бірге кіреді «үлкен жүрек»

- Балалар, мен не үшін келдім деп ойлайсыңдар жүрекпен сабақ. Мырза Сабақжүректеріңізді күн сайын өмірлік құндылықтармен толтырады. Бірақ олардың нақты не екенін сабақ барысында білеміз. Кез келген жұмыстың табысты болуы адамның өзіне байланысты. Барлығы өз қолыңда. Жазу алдында саусақтарымызды жазуға дайындауымыз керек. Алдарыңызда қағаз алақандар жатыр. Егер сіздің көңіл-күйіңіз керемет болса және жаңа білімге шөлдеген болсаңыз, жасыл қарындашты алып, бас бармағыңызды бояңыз, ал көңіл-күйіңіз нашар болса, кішкентай саусағыңызды мұқият контур бойымен бояңыз. Саусақтарымыз дайын, сондықтан біз қауіпсіз жалғастыра аламыз тәрбие жұмысы. Мына Джентельменнің келетін күнін белгілейік. (алтыншы наурыз. Сынып жұмысы) .

ll. Бір минуттық қаламгерлік.

Натурал сандар қатарының сегментінен дыбыстан басталатын санды таңдаңыз (V)

Бұл дыбыс қандай әріпті білдіреді? (IN)

Әріп неше дыбысты білдіреді? "IN"

Бұл хат туралы тағы не айта аласыз?

Оны кіші әріппен кезектесіп әдемі жазамыз (Вв).

III. Оқу әрекетіне мотивация.

Тағы да біз сандар сегментіне ораламыз. Әрбір сан қандай да бір оқиғаны немесе мерекені белгілейді, сегізінші наурыз күні қандай мереке жасырылады деп ойлайсыз?

8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні. 8 наурыздың тарихы – әйелдердің өз құқықтары үшін күресінің тарихы. Үшін қазіргі адамбұл махаббат пен жылылық күні, ең жақын және сүйікті әйелдерге өз сезімдері мен алғыстарын білдіру, сондай-ақ әйелдік сұлулық пен ұйқыдан оянған табиғаттың мерекесі. 8 наурыз кездейсоқ таңдалған жоқ. 1908 жылдың осы күні Нью-Йоркте мыңдаған әйелдер көшеге шықты. Көбісі балаларын қолдарына алып жүрді. Әйелдер әділдік пен еркектермен тең құқықты талап етті. Клара Цеткин әйелдердің еркіндікке, теңдікке және бауырластыққа деген құштарлығын оятуға үміттеніп, осындай шараларды жыл сайын бүкіл әлемде өткізуді ұсынды.

Осы оқиғаны еске алу мақсатында 1911 жылдан бастап 8 наурыз бүкіл әлем әйелдерінің ынтымақ мерекесі ретінде тойлана бастады.

Біздің сабақосы мерекеге арналады және онымен байланысты ең қымбат және құнды сөздерді табу уақыты келді. Сөзді жазайық «мереке», ондағы емлелерді ерекшелеп, фонетикалық талдау жасаймыз.

lV. Орфографиялық жұмыс

Білімді жаңарту және жазу

Тақырыппен жұмысты бастамас бұрын сабақ, сөздермен жұмыс жасайық.

Интерактивті тақтада жұмыс

Жаттығу «Жоғалған әріпті теріңіз»

Бір оқушы тақтада, қалғандары дәптерде жұмыс істейді (кезекпен)

Әріпті таңдауды дәлелдеу (қандай емлесі)

(сөздер : дүкен, киім, пальто, шарф, ыдыс-аяқ, етік)

V. Жаңа материалды меңгерту

Сөздің жазбасына қараңыз және оны табыңыз қате: береді (орнатудағы қате екпін) . Балалар, біз бүгін қандай тақырыппен жұмыс істейміз?

Біздің тақырып сабақ« Акцент»

Мақсат қою сабақ:

Енді мақсатты анықтайық сабақ.

Біз неден үйренуіміз керек сабақ? Біз нені үйренуіміз керек?

Не болды екпін;

Ол қандай рөл атқарады? екпін.

Ол қандай сөздермен айтылады екпін.

Бүгін біз зерттейміз екпін, ол не үшін? екпін, оның рөлі қандай. Сіздің міндетіңіз - мұқият болу және қызықты нәрсені жіберіп алмау.

1.- Олай болса зерттеуімізді бастайық. (Мен сөздерді айтамын, оқушылар қорытындылайды екпін- бұл ұзақ айтылу сөздегі буындар:

гүлдер, қуаныш, күлкі, бақыт). Диктанттағы сөздерді жазып аламыз.

Сіздердің қаншаңыз бұл белгішені білдіретінін білесіз бе? екпін?

Дұрыс, дауысты дыбыстың үстінде оңға қарай қисайған сызық.

Үстіне түсетін дауысты дыбыс қалай аталады деп ойлайсыңдар екпін? (Шок.)

А буын, ол орналасқан екпінді дауысты дыбыс, қалай аталады?

(Шок.)

Оның қалай аталатынын тап буын, онда дауыссыз дыбыс бар екпін?

(Стресссіз.)

Дауысты дыбыссыз дыбыс қалай аталады екпін?

(Екпінсіз дауысты дыбыс.)

Жоғарыда перкуссияБіз әрқашан дауысты дыбысқа белгі қоямыз екпін, А кернеусізДауысты дыбысты бір ғана астын сызу арқылы ерекшелейміз.

2.-Мен сөзді айтамын, ал келесі жолға кіші әріппен тек мағынасын білдіретін әріпті жазасың екпінді дауысты дыбыс, яғни қандай дыбыс шығарамын, сол әріп пен белгілеу: мейірімді, шыншыл, нәзік, сүйетін, сымбатты, қымбатты, ақылды, сәби, көңілді, шебер)

Дәптерлеріңе қараңдар. Сіз не байқадыңыз?

Дауысты дыбыстардың барлық әріптері жазылады. (а, и, е, ю, и, о, у, с, е, е)

Сонымен, қандай қорытынды шығады?

Акцентдауысты дыбыстардың әріптерінің үстінде ғана көрсетіледі.

Ал неге?

Өйткені олар созылып ән айтады.

Барлық әйелдер өкілдері - өте нәзік жаратылыстар. Экранға қараңыз және Айт: неге сөзде «нәзіктік»Мен сізге ұйымдастырудың екі нұсқасын ұсына аламын екпін?

Өйткені бұл сөзде екі әріпті дауысты дыбыс бар.

Сонымен, бұл жерде қандай қорытынды шығады?

Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, орналастыру нұсқалары да сонша. екпін, бірақ олардың біреуі ғана дұрыс.

3.-Енді мына сөйлемдерге қарап, мұқият оқып, жазылуы ұқсас сөздерді табыңдар.

Біз бақшада шәй іштік. Олар отынды тез ішті.

Бұл екі сөйлемнің мағынасы қандай? Бұл екі сөзді осы сөйлемнің мағынасында қалай өзгертуге болады?

Белгіленген екпін.

Дұрыс. Сонда бұл жерде қандай қорытынды шығады?

Орыннан екпінсөздің мағынасы немесе мағынасы байланысты.

Жарайсыңдар балалар, сендер ең жақсы кішкентай зерттеушілерсіңдер.

Vl. Дене шынықтыру минуты. Слайд-шоу арқылы ана туралы ән ойналады. Мұғалім айтатын ән. Анам бақытты, өйткені ол бесік жырын айтады, кішкентай қолдар оның шашын шатастырады, өйткені оның өмірінің мәні оның қолында ұйықтайды, өйткені ол әр кеш сайын оның толымды бетінен сүйеді. Бақыттымын, өйткені мен анамын.

Енді барлық әйелдер жақсы көретін сөздерді жазып, оларды қалай дұрыс белгілеу керектігін білейік екпін.

ГҮЛ, КҮТІМ, АЛТЫН, СЫЙЛЫҚ, ықылас, көңіл, әдемірек.

Vll.Оқулық бойынша жұмыс

No2 жаттығу, 40 бет

Соңғы диаграммада неге белгі жоқ екпін? - Өйткені дауысты дыбыстың бір ғана әрпі бар, солай перкуссия.

Әр сызбаға сөздерді таңдап, жазыңыз. Тақтада бір оқушы. Қалғандары дәптерлерде.

Емтихан: Жазбаңызды тақтадағы жазбамен тексеріңіз. Басқа пікір бар ма?

Сөздерді оқып, ойланыңыз, қай сөз тақ болып шықты?

Жақсылық, сыйластық, зұлымдық, даналық, сабырлық.

Өйткені ол бір буынды.

Неліктен?

Өйткені қалған сөздер аталады жақсы қасиеттерадам.

Vlll. Үйренген материалды бекіту

Сіз өз біліміңізді бекіте алдыңыз деп ойлаймын. Енді сіз бұл біліміңізді практикада қолданасыз. Жұппен жұмыс жасаймыз. Ол үшін жұппен жұмыс істеу ережесін қайталайық.

Жұптық жұмыс ережелері.

1. Мен өзім ойлаймын.

2. Мен өз пікірімді білдіремін.

3. Мен көршімді тыңдаймын.

4. Біз ортақ пікірге келеміз

1) Бу бөлмесіне тапсырма жұмыс: сөз бен суретті сәйкестендіріңіз

Қалампыр-гвоздика, жебе-жебе, шеңбер-шеңбер

Жұптық тестілеу.

2) Топпен жұмыс

Топпен жұмыс істеуді ұсынамын. Капитанды таңдаңыз. Біз топта жұмыс істейміз ұраны: Бір ағаш бақ емес, бір тас қабырға емес.

Анашым, сізді Алла сақтасын

Әр күн сенің тағдырыңда.

Ұзақ және бақытты өмір сүріңіз!

Сен әрқашан менің жанымдасың.

Өзара бағалау.

XLX.Рефлексия «Көңіл-күй шоғы»

Материал: үш түсті қағаздан жасалған дайын гүлдер.

Жасыл - мен қанағаттандым сабақ. Сабақмаған пайдалы болды. Мен не айтылғанын, не істегенін түсіндім сабақ. Көңіл-күй жақсы болды.

Сары - сабақ қызықты болды. Мен оған қатыстым. Мен сол жерден жауап бердім, бірқатар тапсырмаларды орындадым, бірақ кейде қиындықтарға тап болдым. Менің көңіл-күйім өзгерді.

Қызыл – пайдалы Мен көп нәрсені үйренбедім. Мен олардың не туралы айтып жатқанын шынымен түсінбедім. Жауап беру үшін Мен сабаққа дайын емес едім. Бүкіл көңіл-күй сабақ нашар болды.

Қорытындылау.

Біз өз мақсаттарымызға жеттік сабақ? Дәлелде.

Біз не істедік сабақ? Мақсат орындалды деп неге айтамыз?

Енді не білеміз?

Біз не істей аламыз?

Біз өзімізді қорытындыладық сабақ.

Мен сізге бір қызық бере алдым сабақ?

Біздің ұлдар тәтті де әдемі қонақтарға тақпақтар дайындады (барлық ұлдар екі жолды оқиды)

Жылдан жылға сізді құттықтайды,

Олар сізге бақыт пен жылулық тілейді,

Биыл да тілейміз

Сізге жылы сөздер айтыңыз.

Көктем мерекесі әкелсін

Тек қуаныш, бақыт, жылу.

Барлық қайғы жойылсын,

Үйде қажетсіз ұрыс-керіс болмайды.

Сіз күлесіз және сіздің уайымыңыз кетеді,

Бұлақ суы сияқты.

Тек қуаныш жақын болсын

Әрқашан, әрқашан, әрқашан, әрқашан!

(Балалар қонақтарға гүл сыйлайды)

рахмет сабақ.

- реттеуші:буын сызбасын құрастыру кезіндегі әрекеттер ретін айту;

- тәрбиелік:оқулық бойынша шарлау, иллюстрациялардан мұғалімнің сұрақтарына жауап табу, қорытынды жасау;

- коммуникативті:сөйлеуді тыңдау және түсіну қабілеті, өз көзқарасын дәлелдей білу;

- жеке:адамдардың сөйлеуі мен өміріндегі күйзелістің рөлін білу.

Тапсырмалар:

Стрессті орналастыру әдістерінің дағдыларын дамыту;

Семантикалық мағынасына қарай сөздегі екпіннің орнын анықтау қабілетін дамыту;

Дамыту логикалық ойлау, сөйлеу;

Оқушылардың бір-біріне деген құрметіне тәрбиелеу.

Болжамды нәтиже: оқушылар орындауы керек білуекпіннің рөлі және оның сөздің семантикалық мағынасымен байланысы туралы және білутәсілдер арқылы сөздегі екпінді анықтау, сызба бойынша екпінді көрсету.

Құрал-жабдықтар: «Праймер» оқулығы, авторы Р.Н. Бунеев, Е.В. Бунеева, О.В.Пронина, BALASS баспасы 2012; басып шығаруға арналған дәптер – О.В.Пронина, Е.П.Мальцева BALASS 2007, интерактивті тақта, презентация – 11 слайд.

Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту.

Сабақтар кезінде

I. Сыныпты жұмысқа ұйымдастыру.

Өзін-өзі бақылау. Сабаққа қажетті оқу құралдарының болуы.

II. Білімді жаңарту. Слайд 2

Бірінші диаграмма нені білдіреді? (Дыбыстарды айтамыз және естиміз.)

Екінші диаграмма нені білдіреді? (Біз әріптерді жазамыз, оқимыз және көреміз.)

Қандай дыбыстарды дауысты дыбыстар дейміз?

Қанша дауысты дыбыс бар?

- Слайд 3Дауысты дыбыстарды білдіретін әріптерді көреміз. Оларды хормен айтайық.

Дауысты дыбыстардың сөздердегі қызметі қандай? (Буын, шағын сөздерді құрау.)

Балалар сендерге ертегі ұнайды ма? Мен сендерге К.Ушинскийдің «Жел мен күн» ертегісінің басын тыңдауды ұсынамын, мұқият тыңдап, өз жалғасын табу керек.

Мұғалім мәтінді сөздерді әдейі бұрмалап, екпінді қате қойып оқиды.

Жел және күн.

(Алдын ала сөздегі барлық екпіндерді өзгертіңіз)

Бір күні Күн мен ашулы Солтүстік жел олардың қайсысы күштірек деп дауласа бастады. Екеуі ұзақ таласып, ақыры дәл сол кезде үлкен жолдың бойында атқа мініп келе жатқан саяхатшыға қарсы күшін өлшеуге шешім қабылдады.

Қараңдар, - деді Жел, мен оған қалай ұшамын: мен оның шапанын бірден жұлып аламын.

— деді де, бар күшімен үрлей бастады. Бірақ Жел қанша тырысқан сайын, саяхатшы өзінің плащына қаттырақ оранды. Жел ашуланып, қатты болып, бейшара саяхатшыға жаңбыр мен қар жауды; Саяхатшы Желді қарғап, шапанын жеңіне салып, белбеуін байлады. Бұл жерде Желдің өзі де оның үстіндегі плащын шешпейтініне көзі жетті... (Мұғалім ертегінің келесі бөлімін оқымайды).

Қарсыласының дәрменсіздігін көрген күн күлімсіреп, бұлттың арғы жағынан қарап, жерді жылытып, құрғатты, сонымен бірге бейшара жартылай тоңған саяхатшы. Күн нұрының жылуын сезіп, сергек болып, Күнге батасын беріп, шапанын шешіп, орап, ер-тұрманға байлады.

Көрдің бе, - деді момын Күн ашулы Желге, - сіз ашудан гөрі сүйіспеншілік пен мейірімділікпен көп нәрсені істей аласыз.

Кім жалғастыруға дайын?

Сізге бәрі түсінікті болды ма?

Мәтіннің мағынасын неге түсінбедің?

Қалай ойлайсыңдар, неліктен сөздер бұлай естіледі?

III. Мәселені тұжырымдау.

1.- Бүгін сабақта не үйренеміз? Слайд 4

Немен жұмыс жасаймыз, нені байқаймыз? (Балалардың мәлімдемелері, нұсқалары.)

2. Сабақтың тақырыбы мен мәселесін хабарлау.

IV. Шешімін табу

1.. Саусақтарды зарядтау. «Саусақтарға тату отбасы»

(Қолдар құлыпта біріктірілген, біз саусақтарды көтеріп, түсіреміз)

Саусақтар - тату отбасы.
Олар бір-бірінсіз өмір сүре алмайды.
(Бір аттас саусақтарды қосамыз)
Бұл үлкен, ал мынау орта,
Аты жоқ және соңғы -
Кішкентай саусағым – сәби.
Сіз сұқ саусағыңызды ұмытып қалдыңыз.
(Қол шапалақтау)
Саусақтар бірге өмір сүруі үшін
Біз оларды біріктіріп, қозғалыстарды орындаймыз.
(Сәйкес қимылдарды көрсету)
Біз ешкінің мүйізін, тіпті киіктің мүйізін көрсетеміз,
Қоян туралы ұмытпайық,
Біз сізге жол көрсету үшін құлағымызды пайдаланамыз.
(Қол шапалақтау)
Түсінікті сөйлеу үшін саусақпен жақсы сөйлеу керек.

2. Баспаға арналған дәптермен жұмыс. 3-бет

3. ШАҢЫРАҚ сөз жұптарымен жұмыс ЖӘНЕ, КР УСКД Слайд 5(жұмыс барысында слайдтар сөз сызбаларымен және «Екпін» белгісімен толықтырылады)

Үш шыныаяқ, үш саптыаяқ.

Тақтаға және дәптерге басып шығару үшін сөздердің сызбаларын жасаймыз (ҚР УСКД, CIRCLE ЖӘНЕ)

Қанша дауысты дыбыс?

Қандай түсті қолданамыз?

Неше буынды? Бірінші буынды, екінші буынды атаңыз.

Екінші сөзбен ұқсас жұмыс.

Тізбектерді салыстыру және талдау.

Бұл схемалар қалай ұқсас? (Дауысты дыбыстар, буындар саны бірдей.)

Қандай айырмашылық бар? (Әртүрлі сөздерді белгілеңіз.)

Сөздерді айтып, дауысты дыбыстарды бақылайық.

КРУ-У-ЖКИ Кружкалар-I

Диаграммада үлкен күшпен ұзақ айтылатын дауысты дыбысты көрсету үшін олар (/) таңбалы екпін ойлап тапты.

4. Танымдық белсенділікті белсендіру. (Көңілді заттар.)

Ал енді акцент туралы
Өлең жазайық...
Екпінді буын, екпінді буын...
Бұлай бекер аталмаған.
Эй, көрінбейтін балға, (балға суреті бар карта)
Оны соққымен белгілеңіз. (Слайдтан балғаларды көрсету.)
Ал балға қағып, қағып,
Ал менің сөзім анық естіледі.
Балғаның әрекетін бақылаңыз.
Әрқашан қолдарыңызда болсын!

5. Физ. бір сәт.

Әй, ұста, жарайсың!
Айғыр шынжырдан босатылды.
Сіз оны қайтадан киіңіз.
- Неге аяқ киім кимеске?
Міне шеге, міне тақа,
Бір, екі және дайын.
Соқ, қағып, қағып, қағып./ 4 рет қайталау
Knock!

V. Күйзелісті орналастыру әдістері.

Стресс әрқашан соңғы буынға түсетін тілдер бар - француз тілінде, поляк тілінде екпін әрқашан соңғы буынға түседі, ал орыс тілінде екпін кез келген буынға түсуі мүмкін.

Екпінді буынды қалай анықтауға болады?

1) Құпия «қозғалу»

Әртүрлі екпін нұсқалары бар сөзді айтыңыз және сөз орыс тілінде естілген кезде тыңдаңыз.

(«Қозғалыс» әдісін ДРУМ сөзінің мысалы арқылы бақылау)

2) Құпия «Петиция»

Стресті буынды тез анықтау үшін айқайлаудың қажеті жоқ, бірақ сіз бұл нысаннан бірдеңе сұрауға немесе оған қоңырау шалуға болады.

3) Құпия «Айқай» Сөз 3 рет тез айтылады, ал 4-інде екпінді буынды айғайлаймыз.

Қорытынды: - Сіз стрессті анықтаудың қандай әдістерін білдіңіз?

VI. Күйзелісті орналастыру әдістерінің жұмысын тексеру. Сөз жұптарымен жұмыс.

«Қозғалыс», «Айқай», «Өтініш» әдісі арқылы сөз мағынасының өзгеруін байқау.

1. ЗАМ есікте ілулі тұр ТУРАЛЫКімге, Слайд 7-8

Ал балға соқса, қате шығады АХОК

2.Мен сирень гүлі бар шөптесін өсімдікпін, Слайд 9

Бірақ екпінді өзгертемін, мен кәмпитке айналамын. ( ЖӘНЕ RIS, IR ЖӘНЕМЕН)

3. Біз аралаушылардың стендіміз, Слайд 10

Бірақ бізге басқаша мән беріп көріңіз.

Бізбен абай болыңыз:

Біз мүйізімізбен ұрамыз. (TO ТУРАЛЫЖАМАНДЫҚ, ТЕКЕ Ы)

Қорытынды: - Стресті дұрыс қоюды үйрену маңызды деп ойлайсыз ба? Слайд 11

Неліктен стрессті анықтай білуіміз керек?

Акцент қандай рөл атқарады? (Мағынасын ажырату.)

Сабақ басында сен екеуміз ертегіні неге түсінбедік? (Екпін дұрыс қойылмаған, сөздердің мағынасы түсініксіз.)

Мұғалім мәтінді дұрыс оқиды.

Күн не істейтінін ойлап көріңізші? Келесі сабақта біз сіздің ертегіңіздің соңын тыңдап, осы әңгіменің авторының соңын оқимыз.

VII. Машықтану.

ABC кітабындағы жұмыс 28-29 бет

Қараңдаршы, бірінші суретте не көрсетілген?

Бұл диаграмма туралы не айта аласыз?

Стресстің орналасуын қалай анықтауға болады?

Қандай әдістерді қолданамыз?

Қай дауысты дыбысты ұзағырақ айтамыз?

Ол қай буында тұр?

Басқа сөздермен ұқсас жұмыс, тек балалардың өздері дауысты дыбыстарды белгілеп, оларды буынға бөледі.

VI . Сабақты қорытындылау. Слайд 11

– Қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

Сіз не оқыдыңыз?

– Ең қызығы не болды? Неліктен?

– Қандай да бір қиындықтар болды ма? Неде?

Қандай қорытынды жасауға болады?

Неліктен екпінді дұрыс қою керек?



Екпінді буын

Екпінді буын

Негізгі ұғымдардың бірі фонетикажәне силлабикалық-тоникалық және тоникалық верификация. Тіл білімінде екпінді буын – бұл тілдің ерекшеліктеріне қарай екпін түсетін буын, оны екпінсіздерге қарағанда сөйлеу мүшелеріндегі үлкен шиеленіспен немесе ұзағырақ ажыратуға болады; Тоникалық верификацияда екпінді буындар саны жолдардың салыстырмалылығына негіз болады. Силлабо-тоникалық верификацияда екпінді буындар мен олардың екпінсіз буындарға қатысты орналасуы жолдың ырғақты үлгісін жасайды. Екпінді буындар сөзсіз екпінді (сөйлеудің маңызды бөліктерінде) және көп мағыналы (функционалды, әсіресе бір буынды сөздерде) болып бөлінеді, олар екпін жоғалтуы мүмкін: Мен үшінші орындамын: адам! Әйелді неге ұрып жатырсың? (Н. А. Некрасов); Сізге көбірек не керек? Әлем шешті / Ол ақылды және өте жақсы. (А.С. Пушкин).

Әдебиет және тіл. Қазіргі суреттелген энциклопедия. - М.: Росман. Редакциялаған проф. Горкина А.П. 2006 .


Басқа сөздіктерде «күшті буын» деген не екенін қараңыз:

    екпінді буын- сөздегі белгілі бір буын, күштірек айтылу арқылы екпін түсіреді. Силлабикалық тоникалық верификацияда (силлабикалық тоникалық верификацияны қараңыз) өлеңдегі күшті орынға (күшті жерді қараңыз) тартылатын буын. Өз кезегінде, екпінсіз буын ... ұмтылады.

    Екпінді буын және екпінсіз буын- Екпінді буын және екпінсіз буын, буындық тоникалық және тоникалық верификацияның негізгі ұғымдары: буындық тоникалық верификацияда екпінді буындар метрикалық күшті жерлерге (icts), екпінсіз буындар әлсіз жерлерге қарай тартылады (қараңыз: Күшті... ... Әдеби энциклопедиялық сөздік

    I. 1) Физиологиялық (тәрбиелік тұрғыдан) бір дыбыс немесе бірнеше дыбыс дем шығарылған ауаның бір екпінімен айтылады. 2) Акустикалық (үнділік жағынан) бір дыбыс ерекшеленетін сөйлеу сегменті... ... Лингвистикалық терминдер сөздігі

    Қарапайым, бірақ ғылыми тұрғыдан анықтау қиын фонетикалық ұғымдардың бірі. Бір қарағанда оғаш көрінгенімен, С.-ның саналы түрде оқшаулануы адамзат тарихында жеке дыбыстың саналы оқшаулануынан бұрын болғаны даусыз.... ... Әдеби энциклопедия

    БУЫН, а, көпше. және, ов, күйеу. Дем шығарылған ауаның бір импульсі арқылы пайда болатын дыбыс немесе дыбыстардың тіркесімі. Сөздерді буынға бөлу. Буын-буын оқу. Шок с. Ашық с. (дауысты дыбыспен аяқталады). Жабық ауыл (дауыссыз дыбысқа аяқталады).…… СөздікОжегова

    БУЫН 1, а, көпше. және, ov, m дем шығарылған ауаның бір импульсі арқылы айтылатын дыбыс немесе дыбыстардың тіркесімі. Сөздерді буынға бөлу. Буын-буын оқу. Шок с. Ашық с. (дауысты дыбыспен аяқталады). Жабық ауыл (дауыссыз дыбысқа аяқталады).…… Ожеговтың түсіндірме сөздігі

    Айя, ой. 1. Соққы беруге немесе алуға қатысты (1 цифр). U. механизмі. U. қабық сақтандырғыш. У. музыкалық аспап. Бұл жарылыс толқыны. 2. Шешуші соққы беру (5 сан); шешуші соққы берумен байланысты. Менің әскерім бар. Ух...... энциклопедиялық сөздік

    шок- ой, ой. да қараңыз соққы 1) соққы беруге немесе алуға қатысты 1) соққы механизмі. Снарядтың соққы сақтандырғышы. Соқпалы музыкалық аспап. Бұл жарылыс толқыны. 2) шешуші... Көптеген сөз тіркестерінің сөздігі

    шок- 1. соққы/n/y¹ (механизм). 2. соққы/n/y² (буын). 3. соққы/н/у³ (еңбек) ... Морфемалық-орфографиялық сөздік

    екпінсіз буын- Екпінді буынды қараңыз... Әдебиет терминдерінің сөздігі

Кітаптар

  • Кестелер жинағы. Орыс тілі. Сауат ашуға үйрету. 1 сынып. 16 кесте + әдістеме, 16 парақтан тұратын оқу альбомы: - Сөйлем. Сөз. Буын. Екпінді буын. - Дауысты және дауыссыз дыбыстар. - А, З дауысты әріптері - Дауыссыз M, N, L, R. - I, Y дауысты әріптері. - Дауысты дыбыстар... Санаты: Плакаттар, көрнекі құралдар, карталар Топтама: Оқу кестелері. Орыс тілі Баспагер: Spectrum (нұсқаулықтар),
  • «Күрделі буынды тап» оқу ойын жинағы. , Насонова Т.Р., Бурлакина Ольга Викторовна, ISBN:9785994906781… Санат: