Ш дыбысы дауыссыз дыбыстардың тіркесімен. Сөйлемдегі дыбысты автоматтандыру. «Ш» дыбысын шығарудың негізгі әдістері

Құрметті әріптестер, сіздердің назарларыңызға буын, сөз және фразалық сөйлеудегі [Ш] дыбысын автоматтандыру сабағының қысқаша мазмұнын ұсынамын. Көптеген адамдар кейде баланың сөйлеуіндегі дыбысты автоматтандыру оны шығарудан әлдеқайда көп уақытты қажет ететінін біледі. Сондықтан күнделікті тынымсыз еңбек қана оң нәтиже береді. Ал баланың оқуға деген қызығушылығын арттыру үшін сабақты қызықты ойын түрінде өткізу, тіпті жақсырақ, оны ертегі кейіпкерлерімен қызықты саяхатқа шығару өте маңызды.

Мен құрастырған топша сабағының қысқаша мазмұнын бағалап, педагогикалық қазынаңызға қосасыз деп сенемін.

Тақырыбы: «[Ш] дыбысының буын, сөз, фразалық сөйлеудегі автоматтандырылуы»

Сабақтың формасы: кіші топ (аға логопедиялық топ)

Мақсаты: [Ш] дыбысын буындарда, сөздерде, фразалық сөйлеуде автоматтандыру;

1. Түзету-тәрбиелік: [Ш] дыбысының буын, сөз, фразалық сөйлеуде дұрыс айтылуын бекіту;

2. Түзету-дамытушылық: фонематикалық есту және қабылдауды дамытуды жалғастыру, дыбыстық талдау және синтездеу дағдыларын дамыту, сөздік қорын кеңейту және нақтылау, логикалық ойлауын дамыту;

3. Түзету-тәрбиелік: Әдептілікке, мейірімділікке, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу Құрал-жабдықтар: қарындаштар, жұмыс парақтары, ертегі кейіпкері тышқан.

Логопедиялық сессияның барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Күн сайын, әрқашан, барлық жерде:
Сабақта, ойында
Дұрыс, анық айтамыз,
Біз асықпаймыз.

-Балалар, мен сендерге бір қызық оқиғаны айтып берейін. Ертеде Тышқан деген жаман тышқан өмір сүріпті. Ол ешкімге «Қайырлы таң» немесе «Қайырлы түн» деп айтқан жоқ. Оның барлық достары оған ашуланды - олар онымен дос болғысы келмеді. Ал анасы оған бәріне сыпайы болу керек деп кеңес берді. Тінтуір жақсартуға шешім қабылдады. Тісімді тазалап, шашымды тарадым да, баруға дайындалдым. Ол бұдан былай барлығына сыпайы болып, достарына әрқашан қуана көмектесемін деп шешті. Сонымен біздің кішкентай тышқанымыз жолға дайындалды. Ал, балалар сендерді тышқан саяхатқа шақырады. Досымызбен барамыз ба? Ол үшін сіз бен біз дайындалуымыз керек. Келесі артикуляциялық жаттығуларды орындайық.
(ертегі кейіпкері пайда болады - ойыншық тышқан тышқан)

2. Артикуляциялық жаттығулар:

«Құймақ», «Кесе», «Дәмді джем», «Саңырауқұлақ», «Жылқы».

3. Тақырыптық хабарлама. Балалар, Тышқан мен Кішкентай тышқан сөздерінде қандай дыбыстар қайталанады? Дұрыс, бұл [w] және [m] дыбыстары. Бүгін біз [w] дыбысының айтылуын бекітеміз.

4. Артикуляциялық талдау. — [w] дыбысын айтқанда ерніміз не істейді? Еріндер алға жылжиды, олар пончикке ұқсайды.

[w] дыбысын айтқанда тіліміз не істейді? Тіл таңдайға, жоғарғы тістердің артында көтеріледі.

Бұл дыбысты айтқанда ауыздан қандай жылы немесе суық ауа шығады? Алақаныңызды аузыңызға қойып, тексеріңіз.

5. Оқшауланған дыбысты бекіту [w]. Біздің тышқан тышқан көгалды аралап келе жатып, шөпте біреудің ысқырғанын естіді. Тышқан мұқият қарап, кішкентай жыланды көрді. Ол былай істеді: «Ш-ш-ш-ш-ш», өйткені ол үйіне жол таба алмады. Тышқан тышқан кішкентай досына үйіне жетуге көмектесті. Біз де солай ысқырып көрейік. Саусағыңызды жол бойымен жүргізіп: «Ш-ш-ш...» деп анық айтыңыз.

6. Дыбыс сипаттамасы [w]. Балалар, тышқанға [w] дыбысы туралы толық айтып беріңдер. Ол қандай?

1) Дауыссыз дыбыс па, дауысты дыбыс па? (дауыссыз, өйткені жіп үзіледі, ән айтылмайды, көк түспен көрсетіледі және көк сарайда тұрады).

2) Қатты ма, жұмсақ па? (әрдайым қатты, балалар балғамен ұрады).

3) Дауыссыз ба әлде дауысты ма? (саңырау, балалар құлақтарын қолдарымен жабады).

7. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Тышқан Тышқан, баруға дайындалып, барлық заттарын сөмкеге салыңыз. Балалар, заттардың атын атағанда [ш] дыбысын еститін болсаңдар, қолдарын шапалақтаңдар. Тышқанның сөмкесінде: тәпішке, шалбар, шұлық, галстук, күртеше, жейде, шарф, пальто, қалпақ.

8. Тура және кері буындарды жаңғырту. «Рамалар» ойыны.

Кішкентай тышқан Тышқан жол бойымен жүріп, өлең жазып жатыр. Тыңдаңыздар, балалар, ол не істейді:

Ша-ша-ша- анасы баланы жуады.
Шу-шу-шу - Мен хат жазып жатырмын.
Ши-ши-ши - тазалықта балалар бар.
Күл-күл-қарындаш беріңізші.
Ош-ош-ош - Менде пышақ бар.
Уш-уш-уш - жылы душ.
Иш-иш-иш - Менің балам бар.
Ошка, ошка, терезеде мысық бар.
Ишка-ишка - кішкентай тышқан.

Балалар, мына әндерді айта аласыңдар ма? (балалар [w] дыбысы бар рифмаларды анық айтады)

9. Дыбыстық әріпті талдау.

Тышқан тышқан соңғы әнді айтып үлгермей жатып, жолда күтпеген жерден кірпіні кездестірді. Тышқан кірпіге сәлем берді, ол оны ойын ойнауға шақырды. Ойын «Сөзді тап» деп аталады. Тышқан бірден келісіп, ойлана бастады. Балалар, әрқайсыңның үстелдеріңде тапсырмалар парақтары бар. Тінтуірге [sh] дыбысының орнын анықтауға және сөзден диаграммаға дейінгі «жолдарды» дұрыс салуға көмектесейік.

10. Дене шынықтыру жаттығулары.

Ал, енді біраз демалып, ойнаймыз. Балалар орындықтарға отырады, «рульді» қолдарына алып, оны баяу айналдырып, ән айтады:

Көлікті оталды: Ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Шинаны үрлеп: Ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Көңілдірек күліңіз
Ал тез кетейік!
(2-3 рет қайталаңыз).

11. Лексика-грамматикалық ойындар мен жаттығулар.

Салыстырмалы сын есімнің жасалуы: Ал Тышқан ойнап болған соң, ол дәмді тағамды жақсы көреді.

Қандай тары ботқасы?
Қандай шие шырыны?
Алмұрт компотының қандай түрі?
Шоколадты кәмпиттер қандай?

Балалар [ш] дыбысы бар сөздерді анық айтады: тары, шие, алмұрт, шоколад.

12. «4-тақ» ойыны.

Тышқан сапарын жалғастырды. Ал мен жаңа достармен таныстым. Бұл жолы ол тентек аюды кездестіріп, оған тапсырманы орындауға көмектесті. Балалар, енді «4 қосымша» ойынын ойнайық. [w] дыбысы бар қосымша сөзді анық айтыңыз (шие, шляпа, аул, мысық). Тақтада нысандары бар суреттер көрсетіледі:

13. «Суреттерді пайдаланып сөйлемді аяқта» жаттығуы.

Жарайды, бұл жолы сөйлемдерді дұрыс құрастыра алмайтын кішкентай бақаға көмектесу керек болды. Тыңдап, дұрыс суретті пайдаланып сөйлемдерді аяқтаңыз (сурет тақтада көрсетіледі). [w] дыбысын анық айтып, барлық сөйлемдерді қайталаңыз.

Мишаның жаңа...
Әкем барады...
Даша тапты...
Маша көмектеседі...

14. Жұмбақтар.

Ал енді, балалар, тышқан тышқан сендерге жұмбақтар дайындап қойыпты. Жұмбақтар шешкенді ұнатасың ба? Оларды болжап көрейік, бұл бізге суреттер көмектеседі (суреттер тақтада [w] дыбысы арқылы анық айтыңыз).

Барқыт табандары болса да,
Бірақ олар мені «тырнақ» деп атайды.
Мен тышқандарды ептілікпен ұстаймын,
Мен тәрелкеден сүт ішемін.

Жасыл үйшікте
Қыздар тұрады
Моншақ тәрізді, дөңгелек,
Изумруд және кішкентай.

Мен ат үстінде отырмын
Кімге байланысты екенін білмеймін.
Мен бір танысымды кездестіремін -
Мен секіремін де, сені алып кетемін.

Жасыл сал
Өзен бойымен жүзеді.
Салда бір сұлу бар
Күн күледі.

Мен кіммін - өзіңіз ойлап көріңіз.
Мен қыста шана сүйемін,
Олар қар арқылы оңай сырғып кетеді.
Жазда мен арба тартамын.

Екі қарын, төрт құлақ.

Таңертең қар жауады -
Шананы аулаға шығарамыз,
Курткаңызды киюді ұмытпаңыз
Және жылы.....

Бұл құс ешқашан болмайды
Балапандарға ұя салмайды.
Бұл кім?

15. Логопедиялық сессияның нәтижесі.

Балалар, біз бүгін кіммен саяхаттадық? Біз қандай дыбысты айтып үйрендік? Қонақпен қоштасып, біз де әркімге әрқашан сыпайы боламыз деп уәде берейік.

Ш дыбысы

1-сабақ.

1. Артикуляциялық гимнастика:

«Құймақ», «Кесе», «Дәмді джем», «Саңырауқұлақ», «Жылқы», «Күлкі», «Құбыр», «Парашют».

2. Буындарды баяу және анық қайталаңыз:

Аш ош уш иш күл

Ша шо шу ши ше

Ашша ошшо ушшу ешше

3. Сөздерді қайталаңыз. Ш дыбысының сөздегі орнын анықтаңыз:

Жүн тон, балақай, шина, машина, соқыр.

2-сабақ.

«Шина жарылды» жаттығуы.

2. Баяу және анық қайталаңыз:

Шема шемо шемо шема

Шк шко шк шке

Шта шта шта

Шпа шпо шпу шпе

Шна шно шно шне

Мағынасы мен дыбысталуы жағынан жақын сөзді таңдаңыз.

Артқы шинаға жабысу

Аю айдауда... (көлік).

Тиін конусты тастады

Конус соқты... (қоян).

3-сабақ.

1. Сөйлемді аяқтаңыз:

Түнде қараңғы. Түнде тыныш

Балық, балық, қайдасың... (ұйықтап жатыр).

Тым тынышсыз... (ән айту).

2. Сөз тіркесін анық айт (тыныш, бәсең дауыспен, қатты):

Біздің Машаға көп ботқа берді.

3. Ш дыбысын анық айта отырып, жұмбақты меңгерту:

Кішкентай аяқтар және мысықтардан қорқады. (Тышқан).

4-сабақ.

Ш дыбысы қандай сөздерде естіледі?

Мысық ұйықтайды, бірақ тышқанды көреді.

Миша бүгін мектепке барады.

Әжесі атаға қалпақ сатып алды.

Атасы немересіне көлік сатып алды.

Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің.

«Наташа мен аю» әңгімесін тыңдап, қайталаңыз.

Наташаның ойыншық аюы бар. Наташа шалбарын киеді, ал әжесі қалпақ киеді. Наташа аюмен серуендеуге шығады. Миша сонда. Мишаның үлкен көлігі бар. Наташа мен Миша аюды көлікке отырғызды. Аю көлік жүргізіп жатыр!

Дыбыс Ж

1-сабақ.

Тілді жоғары көтеру үшін артикуляциялық гимнастика.

2. Буындарды қайталаңыз (жоғарыдан төменге және оңнан солға қарай):

Жа жу жу же

Жу жу же жа

Жу жи же жа жу

Чжи же жа жу жу

Же жа жу жу жі

3. Сөйлемді аяқтаңыз:

Ал жақын маңдағы бегемоттар олардың ... (іштерін) ұстап алды.

Кішкене ақ... (қарлы) жұқа мұзға құлағандай.

Ал піл, бәрі қалтырап, отырды ... (кірпі).

2-сабақ.

«Қоңыз ызылдайды» жаттығуы.

2. Дыбыс қай жерден естіледі (сөздің басында, ортасында немесе соңында)?

Қоңыз, кірпі, қаражидек, Женя.

Дыбысты естігенде қолдарыңды шапалақтаңдар.

Қоңыз, бақа, тон, пышақ, қоян, тіс, кірпі, кесе, аю, текше, қаражидек, шина, ит, құтан, Женя.

4. Ашық сөйлемді баяу және сыбырлап, тез және қатты айтыңыз:

Жа - жа - жа, жа - жа - жа - екі кірпі қашып кетті.

Жу – жу – жу, жу – жу – жу – Мен анама жемпір тоқып жатырмын.

3-сабақ.

Берсеневтің «Қоңыз әнін» анық айту және жаттау.

Мен көңілді кокшафермін.

Ал менің атым Жу-жу.

-Неге Жу-жу деп аталады?

Себебі мен шуылдап жатырмын.

Дыбысты қайдан естисіз?

Кірпі шыршаның астында жатыр.

Женя қуыршаққа жаңа пальто мен жилет тігеді.

3. Тыңдаңыз, «Женя мен кірпі» әңгімесін қайталаңыз.(Л дыбысы болса).

Бір күні Женя орманға желе алу үшін барды. Женя желеңді іздеп жүріп, қоңыз тапты. Ол қоңыздың соңынан жүгіріп барып, кірпі бар кірпіні көрді. Кірпілер Женяны көріп, ағаштың астына жүгірді.

Дыбыс Ч

1-сабақ.

Сөйлемді аяқта.

Жоғарыда күн жарқырайды, төменде өзен... (ағып жатыр).

Ал таулар көтеріліп, таулар тік болып, таулар өте ... (бұлттардың) астына барады.

Ч дыбысы қайдан естіледі?

Танечка, Тина, көбелек, Дина, тор, кілт, құтан, көзілдірік, қараторғай, әткеншек, суретші, бөшке, ​​түн, бұтақ, қызы.

3. Таза сөйлемді сыбырлап, бәсең дауыспен айт:

Ча-ча-ча, ча-ча-ча - Таняда кілт жоқ.

Чу - чу - чу, чу - чу - чу - мен саған әрқайсысына торт беремін.

2-сабақ.

«Шегіртке» жаттығуы (сағ – сағ – сағ).

2. Жұмбақтарды есте сақтаңыз, қайталаңыз:

Үйден басталады

Үйде бітеді. (Жол)

Құлап қалса, жыламайды,

Аяқтары жоқ, бірақ секіреді. (Доп)

Біздің алдымызда не бар:

Құлақтың артында екі білік,

Біздің көз алдымызда дөңгелекте

Ал мұрныңыздағы майшабақ? (Көзілдірік)

3. «Дачада» әңгімесін тыңдап, қайталаңыз.(Сөйлеуде L және R дыбыстары болса).

Жазда елде Женя мен Жанна тұрды. Олар тоқаш пен печенье қосылған шай ішкенді ұнататын. Күндіз Женя мен Жанна өзенге қарай жүгірді. Женя қармақ пен тормен балық аулады, ал Жанна доп пен құрсаумен ойнады.

3-сабақ.

1. «Кімде қандай тағамдар бар?» ойыны.(Егер сөзде L және R дыбыстары болса).

Үлкен Галяда үстел мен орындық, ал кішкентай Катяда үстел мен орындық бар.

Галяда тәрелке, ал Катяда...

Галяда қасық, ал Катяда...

Галяда табақша мен кесе бар, ал Катя...

А.Бартоның «Өгіз» өлеңін тыңдаңыз, есіңізде сақтаңыз, қайталаңыз.

Өгіз жүреді, теңселеді, барғанда күрсінеді.

Әй, тақта бітеді, енді мен құлайын.

Бөлімдер: Сөйлеу терапиясы

Сабақтың түзетуші тәрбиелік мақсаттары:

  • «Ш» дыбысын буын, сөз, сөйлемде дұрыс айтуға жаттықтыру.
  • Дыбыстардың сипаттамаларын талдау кезінде модельдерді қолдану дағдыларын бекіту.
  • «Тышқан» сөзінің семантикалық өрісін қалыптастыру арқылы сөздік қорын нақтылау және кеңейту
  • Кіріспе қызметін дамыту.

Сабақтың түзетушілік және дамытушылық мақсаттары:

Артикуляциялық моториканы, ұзақ сөйлеуді, фонематикалық қабылдауды, есте сақтауды, зейінді, өзін-өзі бақылауды дамыту.

Сабақтың коррекциялық тәрбиелік мақсаты:

Оқу іс-әрекетіне қызығушылықты, алғырлыққа, жұмыста ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: айна, артикуляциялық және дыбыстық сипаттамаларды талдауға арналған карточкалар, дыбыс үлгілері мен «Ш» әрпінің бейнесі, «Ш» дыбысына арналған суреттер, сурет: тышқандар, тышқан ойыншығы, фишкалар.

Сабақтың барысы

1. Org. сәт.

Жұмбақты тыңдаңыз:

– Кішкентай сәби мысықтан қорқып, шұңқырда тұрады, бәрін сонда көтеріп жүреді.

- Бұл кім?

Сурет көрсетіледі - “MOUSE”

– Бұл сөз қандай дыбыспен аяқталады?

– «SH» дыбысы

– Бүгін біз осы дыбыстың дұрыс айтылуымен жұмыс жасаймыз.

Ал бұл дыбысты дұрыс айту үшін ерін, тіл, жақ жақсы жұмыс істеуі керек.

2. Логопедиялық жаттығулар

.

артикуляциялық жаттығулар:

«Құймақ, кесе, Түркия, катушка»

төменгі жақтың қозғалғыштығын дамыту

– тышқан қатты қабықты қалай шайнайды? Шиеленісті және босаңсыған шайнау қозғалыстары

– тышқан жұмсақ ірімшікті қалай шайнайды?

Сөйлеу арқылы дем шығарумен жұмыс

- дем шығарған кезде айтайық:

Әй, дәмді ірімшік...

Әй, дәмді хош иісті ірімшік...

3

.«Ш» дыбысының акустикалық-артикуляциялық бейнесін талдау(үстелге сүйену).

Ауызша, тактильді, көру және дыбыстық бақылауды байланыстыра отырып, оқшауланған «Ш» дыбысының айтылуы.

«Ш» дыбысының сипаттамасы және оның «Ша» әрпімен байланысы

Дыбысы дауыссыз, күңгірт, қатты (Неге олай ойлайсың?)

4.«Ш» дыбысын автоматтандырубірге журналдар(буын жолдары).

– Тінтуірге тесікке жүгіруге көмектесіңіз

A, O, U, I және артқа тесігінің жолымен жүгіріп келе жатқан тінтуірдің суреті.

Жігіттер буын қатарларын хормен айтады: Ш----А, Ш----О, Ш---У, Ш---И

A-SH, O-SH, U-SH, I-SH,

5. Сөздер мен сөз тіркестеріндегі «Ш» дыбысын автоматтандыру.

Кілемде суреттер бар, логопед балаларға тек «SH» дыбысы барларды таңдап, олардың атын атауға шақырады (мысық, тышқан, пончик, шкаф, тышқан қақпан, тері) - суреттер мольбертте көрсетіледі.

Сабақтас сөздерді таңдау.

– Сөздерді тыңдаңыз және «Тышқан» сөзін естігеніңізше көп фишка салыңыз.

Тышқан, Тышқанка, Тышқаноң, Тышқаншырша, Тышқансоғу, Тышқанәртүрлі.

Сіз қанша фишка салдыңыз? (6)

Логопед балалардан сөздерді қайталап, сөздердің мағынасын түсіндіруді сұрайды:

тышқан қақпан (тышқанға тұзақ), тышқан (тышқанды аулау).

Сөздерімізге анықтамалық сөзді таңдаңыз

- Қандай тышқан? - үлкен, үлпілдек

- Қандай тышқан? - кішкентай, ойнақы

- Қандай тышқан қақпан? – шулы, үлкен

- Қандай жүн? - тышқан, үлпілдек

6. Шектеу функциясының дамуы

.

Логопед сандарды белгілейді: 1, 2, 6 және әр баладан сөз тіркесін санауды сұрайды.

Бір үлкен үлпілдек тышқан, екі үлкен үлпілдек тышқан, алты үлкен үлпілдек тышқан.

Бір кішкентай, епті тінтуір және т.б.

Бір үлкен шулы тышқан қақпан және т.б.

- Шу-Шу-Шу - ойынды жалғастырамыз

ТЫШҚАН сөзін пайдаланып сөйлемді аяқтаңыз.

Шкафтың астынан ТЫШҚАН сыбдырлайды.

тышқанның құлақтары сезімтал.

Үлпілдек мысық тышқанның қасына келді.

Мысық тышқанды ұстай алмайды

Біз ТЫШҚАНҒА қарап отырмыз.

7

. Фонематикалық есту және фонематикалық қабылдауды дамыту.

Балалар, қараңдаршы, менің қолымда сиқырлы таяқшам бар, мен сендерді ақынға айналдырамын. Бірге өлең жазып көрейік.

Мен бастаймын, сіз жалғастырыңыз:

Ошка-ошка - мысық терезенің жанына отырды.

Ойшка-ышка - тышқан тесікке жүгірді.

Ша-ша-ша - тышқанды ұста, мысық

Ошки - ошки - тышқан үгінділерді жақсы көреді

Ша - ша - ша - ойынымыз жақсы! Сөйлемді дұрыс жаз.

Мысық тышқаннан қорқады. - Тышқан мысықтан қорқады.

Пуффи тышқан жейді. - Тышқан қытырлақ жеп жатыр.

Шкаф қолтық астында орналасқан. - Тышқан шкафтың астында отыр.

Қағаз тышқанмен сыбырлайды. - Тышқан қағазды сыбдырлайды.

Корк тышқанды тесікке тартады. - Тышқан жер қыртысын тесікке тартады.

8.Ұсынысты талдау.

Шапшаң тышқан үлпілдек мысықтан қорқады.

Сөйлемде неше сөз бар? (5)

Сөйлемдегі бірінші сөзді ата. (Екінші, үшінші, бесінші)

«Ш» дыбысы қандай сөздерде кездеседі

9. Өлең жаттау.

Тінтуірдің көздері - фонарь түймелері,
Тышқанның доп тәрізді дөңгелек мұрны бар.
Көз жақсы көреді, құлақ сезімтал естиді.
Тышқаннан қорықпа, ол саған зиян тигізбейді.

Өлеңді талдау:

Тышқанның көзі қалай көрінеді?
Тышқанның мұрны немен салыстырылады?
Тышқанның көзі қалай көреді?
Құлақ қалай естиді?
Тінтуір жақсы ма? Ол ренжітпей ме?

Өлеңді балалармен бірге қайталап оқиды.

10.Сабақты қорытындылау.

Бүгін біз қандай дыбыспен жұмыс жасадық?

Қандай жаңа сөздерді үйрендің?

Үй жұмысы:

тышқан туралы тақпақты оқып, суретін салу.

Балалар әңгімелері. Мектепке дайындық тобы.

«Мен қандай ойыншық туралы армандайтынымды білесің бе?»

  1. Илья Д.
  2. Жақында Жаңа жыл келеді, мен әртүрлі командаларға бағынатын ойыншық ит болғанын армандаймын. Сіз қағасыз, ол орнынан тұрады, сосын сіз қағасыз, ол үріп, секіреді. Мен шынымен де осындай итті қалаймын!

  3. Илья Г.
  4. Менің сүйікті ойыншығым - робот Валли, бірақ анам оны сатып ала алмайды, ол еш жерде сатылмайды, бірақ мен оны шынымен қалаймын. Менің компьютерімде ойын мен мультфильм бар, бірақ ойыншықтар жоқ. Менде Валлимен осындай жастық бар.

  5. Алина Б.
    Мен орап алатын, шүберектер мен жаялықтарды ауыстыратын әдемі қуыршақ алғым келеді. Бұл қуыршақ жылайды, зәр шығарады, су ішеді, әр түрлі ән айтады.
    Мен оны арбаға итеріп жіберемін.
  6. Ваня Ф.
    Жаңа жылға мен пультті тікұшақ алғым келеді, ол ұшады және бәрі айғайлайды, мен оның аяғына бірдеңе бекітемін, ол шырылдайды, бәрі күледі.
  1. Маша Т.
  2. Білесіз бе, мен Барби қуыршағын армандаймын, ол әдемі, оның досы бар, оларда неше түрлі киімдер, неше түрлі заттар бар. Мен олармен далаға шығып, достарыммен ойнайтынмын, басқа қыздар да менімен ойнайтын.

  3. Лена Г.
  4. Мен Рапонци туралы армандаймын, бұл қуыршақ, сіз оған әртүрлі шаш үлгісін жасай аласыз. Оның досы бар - Хамелеон, ол қайғылы кезде түсін өзгертіп, қызылға айналады, ал егер бәрі жақсы болса және ол бақытты болса, ол түрлі түсті.

  5. Максим М.
    Бірақ мен ойыншықты қаламаймын, скутерді армандаймын, мен оны қатты қалаймын. Сосын құрбыммен ауламызда жарысатынмын. Ромада бар, бірақ менде жоқ.

Мен жұмыс істейтін балабақшада туберкулез микобактериясы бар балалар бар. Біздің балаларымыздың 30%-ы толық емес отбасынан шыққан, проблемалы асоциалды ата-аналардың балалары. Көптеген балалардың ата-анасы мүлдем жоқ, себебі олар туберкулезден немесе есірткіден қайтыс болды. Баланың өзі армандаған ойыншыққа деген ұмтылысы көпшілік үшін шындыққа жанаспайды. Мен таңдалған тақырыпты өзекті деп санаймын, өйткені Жаңа жыл жақындап қалды, ал бала үшін бұл мереке сыйлықтармен және оның кішкентай арманының орындалуымен байланысты.

Мұғалімдермен бірге біз балалар арасында сауалнама жүргізіп, балалардан «Мен қандай ойыншық туралы армандайтынымды білесіңдер ме...» деген сөйлемді аяқтауды тапсырдық.

Біз балалардың жауаптарын жазбаша түрде дайындап, бірнеше мақсатты көздей отырып, ата-аналарға ұсындық:

  • Ата-аналардың назарын баланың мерекені және, әрине, тілектерінің орындалуын, нәзіктік пен сүйіспеншілікті күтетініне аударыңыз.

  • Ата-аналарға баланың өз ойын қаншалықты дәйекті, жүйелі және логикалық түрде жеткізе алатынын көрсетіңіз.

  • Балаларға ойыншық туралы армандаған әңгімесінің жазбаша түрде қалай болатынын көрсетіңіз.

Бұл сабақта балалардың жақсы көңіл-күйде болуын қамтамасыз етуге тырыстым.

Сөздерді дұрыс айту

Мұнара, мұнара, кесе, көйлек, ромашка, бата, қарындаш.

Душ, тушь, зеңбірек, жиек, көкек, ойыншық, катушка, қоректендіргіш, қабық, бақа, жастық, ванна, ата, әже, мамық, джербоа.

Бітір, кішкентай үй.

Мидж, мысық, үгінділер, терезелер, бұршақ, себет, пальма, картоп, окрошка.

Тышқан, тышқан, балақай, қамыс, тоқаш, мұнара, қақпақ, балақай, маймыл, шина.

Жаңғақтар, берік, діріл.

Тапсырмалар

Мейірімділікпен айт. Шие-шие, мысық-мысық, тышқан-тышқан.

Бұл сөздерде қай әріп жоғалған? Котка, шұңқыр, жуу, конус.

Неліктен бірінші тағам осылай аталды? окрошка?

Ребус. Сурет 12. (Түсті кірістіруді қараңыз.) Шайнек, автобус, тон, бұта, апельсин. Объектілерді ата. Зат атауларындағы бірінші дыбысты ерекшелеңіз. Мына дыбыстардан сөз құрастыр. ( Кубок.)

Дауыссыз дыбыстардың тіркесімі бар сөздердегі [ш] дыбысын автоматтандыру

Сөздерді дұрыс айту

Штаб, шыбық, шалбар, стек, штамп, шымылдық, перде, штопор, руль, зат, штык.

Гардероб, қорап.

Шляпа, дулыға, қайық.

Мектеп, оқушы.

Шпалдар, жіптер.

Тапсырмалар

Сөзбен ауыстырыңыз шпиль[p"] дыбысы [t"] дыбысына. Қандай сөз таптың? ( Тыныш.)

Буын тізбегі. Тышқан-катушка-ванна.

Мейірімділікпен айт. Қалпақ – қалпақ, тон – тон, шалбар – шалбар, көйлек – жейде, конус – конус, қалпақ – қалпақ, тышқан – тышқан, доп – доп, катушка – катушка.

Өлеңдерді таңдаңыз. Суреттер мен сөздер. Сызбалардың екі бағанасы.

Тышқан - тыныш, мысық - мидж, бала - мысық - бұлт, ванна - орам - жастық - қыз, саят - ванна, ойыншық - көкек, жастық - бақа, аю - тышқан, конус - тыныштық, мылтық - құлақ, кептіргіш - шыбын, кемпір - ірімшік, терезе - қоржын, окрошка - картоп, корол - тарақ.

«Дұрыс па?» Мылтық атылып жатыр, зеңбіректер піседі. Мысық батпақта өседі, бұлт жидек үстелдің астында отырады. Ағашта-ойыншықтар және балалардың қолында-көкектер

«Шапокляк кемпірден пайдасыз әрі пайдалы кеңес». Ванналардағы тұзды бақалар. Көкекті ұйықтау үшін жастығыңызға қойыңыз. Орамдарды саятшылықтың терезелеріне лақтырыңыз. Миджді себетке салыңыз. Үйге қоқыс тастамаңыз. Ваннадағы волушкиді тұздаңыз. Кемпірді ірімшік тортымен сыйлаңыз. Бақаларды өлтірмеңдер! Көкектерге қамқор болыңыз!

Алдымен пайдалы кеңестерді қайталаңыз. Неліктен басқа кеңестерді пайдасыз деп атауға болады?

Не артық? 13-сурет. (Түсті кірістіруді қараңыз.)

Қыздың есімі мен оның киімінің атауына әріптерді құрастырыңыз.

A, K, A, P, M, W, B, L, U, R, F.

Қай әріп жоқ? ...қапталған, Рома...қа, карта...қа.

Бұл сөздердің айырмашылығы неде? Мошка - мысық. Қалпақ – қайық. Жүнді пальто әзіл. Ұйықтағыш - кеспе. Олар қалай ұқсас?

«Не қайда барады?» Толқындар... ( ванна), қауырсындар... ( жастық).

«Кімге не?» Нәрестеге - сылдырмақ, балаларға - ойыншықтар, кемпірге - ірімшік, Машенькаға - шие, Мишенькаға - шалбар, көйлек, бақаға - миджа, Чебурашкаға - түймедақ, әтешке - дәндер.

Сөз тіркестеріндегі [ш] дыбысының автоматтандырылуы

Сөзді толықтыр.

Жүн..., жүн..., жүн..., жүн..., үлпіл..., үлпілдек..., үлпіл..., үлпіл..., үлкен..., хош иісті..., кең..., жақсы....

Дұрыс сөздерді таңдаңыз.

Сен не істеп жатырсың? Өз туралы әңгіме айт. I ... (Мен жүремін, дем аламын, қол бұлғаймын); музыка... ( Мен тыңдап отырмын); қасық сорпа... ( Мен жолда тұрмын); тапсырмалар... ( Мен шешемін); инемен... ( мен тігемін).

Маған Миша туралы айтыңыз. Миша, сенің көзіңмен... ( қарау, жыпылықтау, қарау); құлақ... ( тыңдап тұрсың ба); аяқтар... ( жүресің, жүресің, жүгіресің, жүресің); қолдар... ( ұстау, лақтыру, бұлғау, жасау); есік... ( ашу, жабу); доп... ( ұстайсың); қуыршақпен ( ойнап жатыр); қарындаш... ( сіз сурет саласыз); көлікпен... ( барасың); ұшақта... ( сен ұшып бара жатырсың).

Машаны дүкенге жібергенін елестетіп көріңіз. Біз оның не істеп жатқанын болжап, оған бұл туралы айтамыз. Дүкенге барасың ба... ( Кіріңіз), өнімдер... ( сіз таңдайсыз), ақша... ( төлейсің), сөмкедегі азық-түлік... ( сен қой), үй... ( сен әкел), сөмкеден... ( сіз оны жариялаңыз), тоңазытқышта... ( сен қой).

Өз туралы әңгіме айт. Мен хатпын... ( мен жазамын), көйлектегі тесік... ( Мен оны тігіп беремін).

Буындардағы [Ш] дыбысын автоматтандыру

Бала буындарды қайталайды. [Ш] дыбысының артикуляциясын бақылаймыз:

  • еріндер сәл алға созылған;
  • тістер біріктіріледі;
  • тілдің ұшы таңдайға дейін көтеріледі (альвеолалардың артында), бірақ оған тимейді;
  • тілдің бүйір жиектері ішкі жағынан жоғарғы молярларға дейін басылады;
  • Тілдің ортасында алақанмен сезілетін жылы ауа ағыны бар.

ША АШ АША

ШИ ИШИ ИШИ

SHE ESH ESH

ШУ УШ УШУ

Ұялшақ ОШ ОШО

Сөздегі [Ш] дыбысын автоматтандыру

Ш дыбысы сөздің басында тұрады.

Ша

Ша, шаблон, қадам, дөңес, бұзақылық, тентек, шалфей, шаль, жынды, ойын, шаман, мөңір, шампиньон, шишке, кездейсоқ, шансон, шансонье, шантаж, шантрапа, қалпақ, қадам, қадам, педометр, шайба, банда, шайтан, шакал, қаңбақ, саятшылық, тентек ойнау, қалпақ жасаушы, доп, шарабанк, чарад, шар, шарашка, топса, шарф, шарф, шаст, тербеліс, қоңыр шашты, мультфильм, шариғат, доп, фумбл, араластыру, шарлатан , шарлотта, сүйкімділік, бөшке органы, шахтер, дойбы, дойбы, дойбы, дойбы, кәуап, шайқау, шатыр, чек, шафран, шахмат, шахматшы, шахта, шатун, шайқау, шотландтар, жүргізуші, шатыр, шоколад.

Шоу

Шоу, шоумен, жібек, жібек, сыбыр, тігіс, шок, рамрод, ершікті, ер-тұрман, сыбдыр, жүргізуші, шоколад, шотланд, шовинизм, шорт.

Шу

Шу, шулы, скимер, шу, қайын аға, бұранда, шұңқыр, әзілкеш, риф-раф, сыбыр, сыбыр, әзіл, әзіл, әзіл, тон, тон, лай, әзіл, өткір, шу, шу .

Ши

Шик, шибат, шибат, тамаша, шиа, шик, шибат, шик, шиллинг, топси-турви, ауль, шимпанзе, шина, шинель, шред, шинник, шиншилла, шиньон, тікенек, физ, масақ, итмұрын, көпірткіш, физ, ен, шыбын, экран, кең, тігу, шифер, шифон, гардероб, шифр, шифр, шиф, шишак, конус, ен, ендік, тігілген, тігілген.

Ол

Қылқалам, шаш, шедевр, шеллон, мойын, шейх, мойын, шейх, жібек құрт, жібек құрт, сыбдыр, қауыз, сөре, сыбыр, желі, шериф, бастық, патронаттық, мойын, өрескел, мүйізді.

Ш дыбысы дауыссыз дыбыстардың тіркесіндегі(сөздің басында).

Сөйлеу, шпагат, май, шпиль, шпиль, шпинат, шпион, шпион, шпион, шприц, шпиль, қоян, шприц, шпатель, замазка, шпагат, шпал, бесік, шпагат, май.

Шлях, шапалақ, әбзел, ойық, шапалақ, флип-флоп, шапалақ, шапалақ, ұнтақтау, ұнтақтау, қайық, соққы, қалпақ, қалпақ, тосқауыл, шлак, шланг, әбзел, әбзел, дулыға, гарнитура.

Шмак, ара, иіскеу, шмак.

Бау, шілтер, шілтер, шілтер.

Шрамы, сынықтары, шрифт.

Штаб, стек, штамп, тыныш, түйреуіш, адит, қараңғы, қараңғы, штопор, перде, дауыл, дауыл, штоф, айыппұл, жазалаушы батальон, айыппұл, инсульт, бөлік, сылақшы, бар, шалбар, қапсырма, штаттық, штатив, зат , руль, шабуыл, штурман, кесінді, штык, түйреуіш.

Моп, швед, швед, тігінші, есікші, тігінші.

Шкода, шкодник, мектеп, мектеп оқушысы, тері, тері, шкала, шкала, қорап, шкаф, сквол, жарқыл, тор, шкив, скипер, тері.

Ш дыбысы сөз ортасында тұрады.

Ша

Ботқа, ұрық кит, біздікі, сенікі, Маша, Даша, Глаша, Ариша, Мариша, Алеша, Илюша, Паша, Андрюша, плакат, дем ал, серуенде, Катюша, мысықты жақсы көр, же, белбеу, кілт, жезөкше, ана, араластырғыш, мишмаш, араласу, араласу, ұша, жан, дем алу, айыру, жылқы, кішкентай тышқандар, кішкентай бақалар, шатыр, сүзбе сүт, жылқы.

Шоу

Қапшық, әмиян, омыртқа, тарақ, жалаңаш, жақсы, көкек, қап, бұқтырылған, бұқтырылған, бұқтырылған, жапырақ, үлпілдек, әтеш, бау, ұнтақ, тышқан, бақа.

Шу

Мен жазамын, тістеймін, құлақшам, киемін, мысық, батпырауық, қаңылтыр, дем аламын, қол бұлғаймын, сұраймын, таразы, брошюра.

Ши

Балалар, тас, тышқан, тұншықтыр, зұлымдық, кілттер, шырғанақ, құрту, машина, жүргізуші, күнә, жаяу, бұқтыру, көңіл көтеру, тыныштық, жақсы, көгерту, тігілген, шешті.

Ол

Нысана, жаға, шешім, өтініш, жұбату, жоқшылық, рухани, кішкентай, жынды, жоғарырақ, тынышырақ, аспаз, жөтел, кашемир, әмиян, қазық, клише, апат, үйір, бұқтыру, жазады, толқын, соқа, жаяу, бұршақ.

Сөз соңындағы Ш дыбысы.

Сендік, біздікі, қарындаш, гуляш, лалагүл, лақ, тігу, шулау, бопсалау, қамыс, тышқан, мультфильм, үгінді, бітіру, беру, құлау, бөлу, аралау, балақай, шөміш, душ, түйіршік, көкжөтел , шөміш, марш, балақай, жоғалту, хакер, түрт, тыныш бол, беру, құю, ішу, ән айту, ысқылау, алу, айғайлау, үндемеу.

Ш дыбысы сөз ортасында дауыссыз дыбыстардың тіркесімі

Каштан, гүл құмыра, золушка, катушка, балқыма, кошмар, мысық, мысық пен тышқан, жұмыртқа кесе, өсек, зеңбірек, аю, тышқан, пешка, қарағай, брошь, тырнақ, тырнақ, таяқ, ішек, ауыл, кишмия, сұлтан, таяқ, аяқ, тәж, нәресте, нәресте, көйлек-алдыңғы, маймыл, маршрут, таразы, мидж, қаз тұмсығы, мундштук, алдыңғы көрініс, мушкет, мушкетер, бұрғылау, ойлау, тәтті, пончик, бала, сылдырмақ, қолтық, муляж, тегтер , пешка, аяқ бармақтары, ауру, ұша, джербоа, ұша, арық, үстіңгі, шошқа, шие, Чебурашка, түймедақ, егістік жер, кесе, ботқа, көйлек, қате, бала, терезе, бұршақ, себет, пальма, окрошка, картоп, құлақ, тұнық, жиек, бақа, жастық, катушка, көкек, крек, ірімшік, сәлемдесу, қабық, мұнара, пончик, қақпақ, бала, шина, Яшка, тақта, Алёшка, шелпек, балық, матрешка, шелпек, жаңғақ, көктем, сыртқы, жеу, шие, қосымша, бала, мұнара, аяқ киім, капюшон, глушитель, кеткен, короздар, әже, ата, Алёнушка, Бурёнушка, жүн, түбі, қауырсын, дақ, бөрене, іш, сырық, маникюрист, маршал, құмыра, су лалагүлі, нашар, ең нашар, бидай, тары, еден шамы, траншея, буфет үстелі, ертерек, шілтер, дарн, перде.

[Ш] дыбысы бар сөз тіркестері мен сөз тіркестері

Атасының шахматы, бұзық адам жүреді, бұқтырылған ет жейді, шалбар тігеді, кең шалбар, Яшаға шалбар, шампиньондар шашлық, Яшаның сөмкесі бар, бір қап каштан, «Шкода» жүргізушісі, Шавканың жағасы, жақсы шелпек, мойын және құлақ, қайын орамалды, машинкада тігу, алақанда бұршақ, нәрестеде қарындаш бар, саятшылық жақсы, шахматшының мультфильмі, ботқа жеу, алқаптың лалагүлін, шатунды табу аю, ата, әже, жүргізушіде шашки, дірілдеп тұрған гардероб, тігінші тігіп жатыр, пальто тігіп жатыр, сөмкеден табылды, шимпанзе сыбырлайды, басының төбесінде, газдалған жылан, қорапта орам , кең бұранда, қақпақтың астындағы кружка, бала көйлек киген, шалфей сөмкесі, кішкентай тышқан туралы кітап, кең жиекті қалпақ, көлік доңғалақтарының сыбдыры, мысықтың ысқыруы, паша көйлегі , тұншықтыратын жөтел, қоржындағы мысық , мұнарадағы тор, себетке салынған шампиньондар, мен тыныштықты бұзбаймын, тондағы тігіс, галош пен гейтерлер, жақсы аяқ киім, парашюттің ені, шұңқырдағы үгінділер, шоколадты шарлотта, мен қиыршық тас таптым, дөңгелегімде бөрік бар, ол тігуге кедергі болып жатыр, көйлегімде белдік бар, мен етікпен жүрмін, баланың еркелігі, бала және қыз, шөміштегі балық, мектебімізден шықты, мектеп шарадасы, шкафтан табылды, аюдың төмпешіктері бар, брошь безендірілген, мен қарындашпен жазамын, әжемнің мойнында, маршал маршпен жүр, сіз аласыз ' тігінді жасырма, мектеп оқушысы, мен әзіл жазамын, шие, дойбы мен шахмат жеймін, шиншилла тон, жаяу жүретін жол, өткірлер тобы, қамыс тербеледі, шу шығармаңыз, жақсы жүн пальто, шифон бөртпелер, топсада дірілдеу, бұқтыру жеу, ромашкадағы қате, шаль кестелеу, алақандағы нүктелер , жастықтағы бақа, әжесінің пальтосы, экран артындағы әзілкеш, алаяқтың қателігі, кең шифер, шулы құстар , тайраңдаған есек, тары ботқасы, алмұрт кесу, жібек глушитель, Алёнушканың брошкасы, шиншилла пальтосы, маймылдың баласы, төбедегі шифер, аяқ дыбысы, бөшке органы бар шарлатан, тасталған әмиян, бұқтырылған шампиньондар, шиньон, аю, тары ботқасы, өзін жақсы сезіну, кең орамал, ақкөңіл ат, қарқынмен жүру, мектепте тентек болу, тыныштықта сыбдырлау, бамбар мен мүйіздену, кең серуендеу, сүзбе қосылған пирогтар, жалаулар мен шарлар, жаңғақ шалқып, иіскеп, жөтел, жейдедегі дақ, жәндіктердің сыбдыры, каштанның сыбдыры, жібек шымылдық, шулы кірпі, Алешаның көйлегі, Наташаның пальтосы, мұнарадан биік, жер жыртқан жылқы, ромашкалар егістік алқапта, шкафта қалпақ, ілгіште тон, атаның қасық, Доп бұзық болды, қараңғы орамал, бақа-бақа, жастықтың астында ірімшік бар, маған себет бер, тыныштық саятшылықта,

Тышқан шинельдің астынан сыбдырлайды. Аришаның себетінде шампиньондар бар. Біздің үй жақсы. Сізге кәуап керек пе? Жақын жерде атасы мен әжесі бар. Тігін машинасында тігінші тігіледі. Маша, ботқа же. Балалар ойнайтын белгі. Миша шоколад жейді. Маша сөмкеден жіп тапты. Бала, неге үндемейсің? Даша әжесіне жастық тігіп жатыр. Жастыққа мысық пен тышқан кестеленген. Әже шиншилладан қалпақ тіккен. Мысықтың мойны мен құлағы бар. Атасы Катюшаға қарай жүгірді. Әже әтешті кестелеп жатыр. Маша бұқтырылған тағамды жейді. Нәрестенің сыбдыры бар. Яшада тары ботқасы бар. Әже Яшаға шалбар тігеді. Мен тігін машинасында шорт тігемін. Яшаның қолында каштан салынған сөмке бар. Орамалға жібекпен кесте саламын. Паша мектепті аралап жүрді. Бала Машада жылы қалпақ пен шарф бар. Штурман рульге қарай жүрді. Мен қорапты жас ханымға беремін. Қапшықты қапқа тығып қоюға болмайды. Олар Пашаның галоштары мен гестерлерін киді. Мен қайықты жақсы байлап қоямын. Кішкентай қате себетке кіріп кетті. Мен кеншілер туралы петиция жазып жатырмын. Жалаңаш сәбилер флип-флоппен ұрады. Мен мойнымды ауырттым. Маршал шулап кетіп қалды. Мен гаражға бардым[w]. Наташа сиямен жазады. Менің үлкен шкафым бар. Менің жақсы аяқ киімім бар. Көйлекке шифон бүйрегі мен кең кесте тігілген. Тыныштықты аяқтың дірілдегені де бұзбады. Дашутка мен Мишуткаға әзіл жазамын. Шақалдың қадамдары үнсіз. Ешқандай шу шығармауыңызды өтінемін. Шатырдың үстінде жел сыбырлап, қамыс тербеледі. Жібек орамалын сыбырлатып Наташа кіріп келді. Қандай тыныш - жел ғана қамысты қозғайды. Қайтадан тентек болып жүрсің, балам. Сөмкеде өскен картоп. Шкафта әжесінің қорабы табылды. Дауылды дауыл қайықты скерейлерге лақтырып жіберді. Жаяу жүргіншілер жолының жанында көлік дөңгелектері сыбдырлады. Саятшылықта тек араның шуы шықты. Кішкентай тышқанның тесігінде үгінділер бар. Картоп қосылған пирогтар жолға жақсы. Ат серуендеп жүрді. Біздің мектептен бір ұл мен бір қыз дойбы және шахмат турнирінде жеңімпаз атанды. Шырылдаған дыбыс пеште ысқырды. Жұмыс жақсы жүрмеді. Ызғарлы түстен кейінгі тыныштықты қайын атасының қадамы бұзды. Жақсы команданың тұла бойына ат болады. Олар Дашуткаға әдемі тон берді. Неғұрлым тыныш жүрсеңіз, соғұрлым алға жетесіз. Жоғалсаң таппайсың. Мысық тышқандарға ғана жақсы. Ақыл жақсы, бірақ екеуі жақсы. Неғұрлым тезірек бастасаңыз, соғұрлым тезірек жетесіз. Көп біл, аз сөйле. Білмейтін тігінші мен ине мен жіп тігуге кедергі жасайды. Біз тамақ ішеміз, билейміз, бірақ егістік жерді басып алмаймыз. Бір нәрсені жоғалтсаң, оны қайта аласың, досыңды жоғалтсаң, оны ешқашан қайтара алмайсың. Жақсы доспен тау көшірер, Жаман доспен мұң. Бір тамшыдан алыстап кетесің, бірақ жаңбырға түсесің. Мерекеде ұрып-соғушылар билейді. Маша жақсы, бірақ біздікі емес. Бір қолмен шапалақтауға болмайды. Сөйлегенде мұқият ойлан. Тамақтану кезінде жақсылап шайнаңыз. Аз сөйле, көп істе. Суықта мысық тышқандарды ұстамайды. Теңізді төбетпен жылыта алмайсың. Ивашка мен көйлек бойынша. Біздің үйге қош келдіңіз. Миша мен Паша дойбы ойнап жатыр. Миша екі пешкасынан айырылды. Тракторшы егістік жерді жыртып жүр. Даша апай маған көйлек тігіп жатыр. Алеша мен атасы қарағайларды жинауға кетті. Маша орманның шетіне шығып, көкек көрді. Мен жағаны жағалап жүріп, ақ тасты таптым. Шұңқырда тышқан сыбдырлайды, оны мысық күзетеді. Біздің үйдің балалары кітап оқығанды ​​жақсы көреді. Әжей мен Алёнушка жаңғақ жинауға серуендеуге шықты. Таңертең орманның шетімен серуендеу жақсы. Секірген екі бақа орманның шетінде шу шығарды. Гришаның қолтығында кітап бар. Миша жақсы жазады. Мен үлкен ромашкадан қате таптым. Бұзық мысық допты домалатады. Маша орманның шетінде демалып, әрі қарай жылжыды. Наташа алқаптың лалагүлін тапты, мен алқаптың үш лалагүлін таптым. Жағаға жақындаған бойда шағын саятшылықты көресіз. Орманның шетінде шағын үй бар.