Джоуль-Ленц заңы тақырыбына жоба. Джоуль-Ленц заңы және оның қолданылуы. Токтың оң әсері

Сабақтың мақсаты:

Тәрбиелік:

  • Оқушылардың электр тогының жылу эффектісі және оның себептері туралы түсініктерін қалыптастыру.
  • Джоуль-Ленц заңын шығарыңыз.
  • Осы тақырыптың практикалық маңыздылығын түсінуге көмектесу.

Дамытушылық:

  • Дамыту интеллектуалдық дағдылароқушылар (байқау, салыстыру, бұрын алған білімдерін жаңа жағдайда қолдану, рефлексия, талдау, қорытынды жасау)

Тәрбиелік:

  • Оқушылардың коммуникативті дағдыларын дамыту.
  • қоршаған дүниенің құбылыстары мен қасиеттерін білу туралы дүниетанымдық идеяны қалыптастыруға ықпал ету;

Жабдық:компьютер, проектор, экран.

Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Бұлттарға мұқият қараңыз
Құстарды тыңда
Ағындарды түртіңіз -
Енді ештеңе болмайды.
Сағат артынан сағат, сәттен кейін
Таң қалыңыз.
Барлығы осылай болады және бәрі дұрыс емес болады
Бір сәтте...

Бұл кезеңде мұғалім оқушыларды сабақтың мақсатын өз бетінше тұжырымдауға шақырады.

II.Білімді белсендіру.

Жаңа тақырыпты зерделеу үшін қойылатын сұрақтарды еске түсірейік:

  1. Электр тогы қалай аталады? (Зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысы)
  2. Токтың қандай әсерлерін білесіз? (жылулық, электрлік, магниттік, химиялық)
  3. Ағымның жұмысы қандай? (A=IUT)
  4. Жұмыс қандай бірліктермен өлшенеді? (Джоуль)
  5. Ом заңы. (I=U/R U=IR R=U/I)
  6. Энергияның сақталу және түрлену заңы. (Табиғатта кездесетін барлық құбылыстарда энергия пайда болмайды да, жоғалмайды. Ол тек бір түрден екінші түрге ауысады, ал мағынасы өзгеріссіз қалады).
  7. Формулалардағы жетіспейтін әріптерді толтырыңыз. Өлшем бірліктерін көрсетіңіз.
I= */R U=A/* I=*/t U=*R R= *l/S
P=*/t P=I* P=I 2 R P=U 2 /* I=*/U
A=*q q=I* I=I1=* R=R 1 * R 2 U=U 1 +*
1 кВт = ___ Вт 1 МВт = ___ Вт 1 гВт = ___ Вт 1 Вт = ___ Дж 1 мм = ___ м
1 мВт = ___ Вт 1 МΩ =___ Ом 0,7 кОм = ___ Ом 100 мОм = ___ Ом 20 МОм = ___ Ом

III. Жаңа материалды меңгерту.

Ендеше алақанымызды ысқылайық. Біз қалай сезінеміз? Неліктен олар қызады?

(Жігіттер сөйлеседі.)

Орыс физигі Эмилиус Кристианович Ленц (1804–1865) және ағылшын физигі Джеймс Джоуль (1818–1889) өткізгіштердің токпен қыздыруын эксперименттік түрде зерттей отырып, өткізгіш арқылы электр тогы өткенде оның ішінде бөлінетін жылу мөлшері тікелей болатынын анықтады. өткізгіштің кедергісіне R пропорционал, токтың квадраттық күші I және өткізгіште ток сақталатын уақыт t. Джоуль-Ленц заңы деп аталатын бұл заңды келесі формуламен өрнектеуге болады:

(1)
мұндағы Q – джоульдегі бөлінетін жылу мөлшері, R – оммен берілген кедергі, I – ампердегі ток күші, t – секундпен берілген уақыт.

Джоуль-Ленц заңына әкелетін өлшеулерді калориметрге (1-сурет) кедергісі белгілі R өткізгішін қойып, ол арқылы белгілі t уақыт ішінде белгілі бір I күші бар токты өткізу арқылы жүргізуге болады. Калориметриялық өлшеулерде әдеттегідей жылу балансының теңдеуін құру арқылы бөлінетін Q жылу мөлшерін анықтаймыз. R, I және t әр түрлі мәндерінде тәжірибелер жүргізе отырып, Джоуль-Ленц заңымен өрнектелген тәуелділікті аламыз. Ом заңын қолданып, өткізгіштің ұштарындағы U кернеуі және оның кедергісі R арқылы ток күшін I өрнектей аламыз. I=U/R өрнегін (1) формулаға қойып, табамыз.


Күріш. 1. Джоуль-Ленц заңын тексеру үшін калориметр

(1) және (2) формулалар тізбектей және параллель қосылған жеке өткізгіштерде бөлінетін жылу мөлшерін есептеуге мүмкіндік береді. Тізбектелген қосылымда барлық өткізгіштерде бірдей күшті ток өтеді (§ 50). Сондықтан жеке өткізгіштерде бөлінетін жылу мөлшерін салыстыру үшін (1) формула қолайлырақ. Ол бірнеше өткізгіштерді тізбектей қосқанда әрқайсысында өткізгіштің кедергісіне пропорционал жылу мөлшері бөлінетінін көрсетеді. Параллель қосылымда өткізгіштердегі ток әртүрлі, бірақ олардың ұштарындағы кернеу (тармақталу нүктелерінде) бірдей мәнге ие (§ 50). Сондықтан бұл жағдайда (2) формуланы қолдану ыңғайлырақ. Ол параллель қосылғанда әрбір өткізгіште өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал жылу мөлшері бөлінетінін көрсетеді.

IV. Дене шынықтыру минуты.

Физика кабинетінде қабырғалардың бірінде түрлі түсті үш көгершіндер бейнеленген. Сабырлы әуен астында студенттерге назарларын олардың біріне аударуды, содан кейін көздерін жұмып, басын баяу бұрып, көгершін бейнесін қарсы қабырғаға ойша аудару ұсынылады. Көгершіндердің қалған суреттерімен де солай жасалады. Бұл көз бен мидың демалуын қамтамасыз етеді.

В. Жаңа білімді бекіту.

Мәселені шешу.

№1 тапсырма

100 мкА тұрақты ток адам үшін қауіпсіз екені белгілі. Бір қолдың ұшынан екінші қолдың ұшына (құрғақ терісі бар) ток өткенде, бұл бөлімнің кедергісі 15000 Ом болса, адам ағзасында 1 минутта қанша жылу бөлінеді?

Адам ағзасы арқылы жоғары токтың ағуы дене бөліктерінің қызып, күйіп кетуіне, қанның ыдырауына, бұлшықеттердің еріксіз жиырылуына және өлімге әкеледі.

№2 тапсырма

Электр жылыту құрылғысының катушкасынан 10 минут ішінде қандай жылу мөлшері бөлінеді, егер оның кедергісі және ондағы ток күші белгілі болса.

10 мин = 600 с

Q = (10А) 2 × 25 Ом × 600 с

Өздік жұмыс

IN 1 2-де
1. Электр тогының жұмыс бірлігі қалай аталады?
A. Ампер (А);
B. Ом (Ом);
В. Ньютон (N);
В. Джоуль (Дж);

D. Вольт (В);
1. Электр тогы қуатының өлшем бірлігі қалай аталады?
А. Джоуль (Дж);
В. Ватт (Вт);

V. Ом (Ом);
Г.Вольт (В);
D. Ампер (А);
Шамдағы ток күшін және ондағы кернеуді өлшеу қажет. Амперметр мен вольтметрді шамға қалай қосуға болады:
A. A және V қатарда;
B. A және V параллель;
С. Және соңғысы.Впараллель;
G. Параллель. V плацента;
2. Шамдағы ток күшін және ондағы кернеуді өлшеу үшін тізбекке амперметр мен вольтметр қосылады. Осы құрылғылардың қайсысын шамға параллель қосу керек:
A. Тек A;
B. A және V;
Тек СВ;
D. А немесе V емес;
3. Электрондық поштаның жұмысын анықтаңыз. 5 с ішінде тізбектің бір бөлігіндегі ток күші. 10 В кернеуде және 2 А ток кезінде:
K. 10 Дж;
L. 20 Дж;
P. 100 Дж;

R. 500 Дж.
3. Кернеуі 20 В және ток күші 5А шамадағы ток күшін табыңыз
O. 10 Вт;
P. 100 Вт;
L. 50 Вт;
F. 20 Вт.
4. Спиральдың кедергісі 4 Ом, ондағы ток күші 2 А. Электр қуаты неге тең. ағымдағы:
S. 100 Вт;
D. 80 Вт;
E. 160 Вт;
Z. 120 Вт.
Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 6 В, оның кедергісі 3 Ом. Токтың 10 с ішінде істеген жұмысы қандай?
E. 120 Дж;
J. 100 Дж;
Z. 20 Дж;
I. 60 Дж.
5. Электрлік өнімділікті өлшеу үшін қандай құрылғылар қолданылады? ағымдағы:
F. Амперметр;
C. Вольтметр;
Ch. Ваттметр;
X. Электр есептегіштер.
5. Электр қуатын өлшеу үшін қандай құрылғы қолданылады? ағымдағы:
Амперметр;
R. Вольтметр;
X. Ваттметр;
L. Электр есептегіштері.

VI. Сабақты қорытындылау.

Сонымен, қорытындылайық.

Токтың жылу эффектісі бос бөлшектердің заттың иондарымен немесе атомдарымен әрекеттесуімен түсіндірілетінін білеміз.

Қозғалмайтын өткізгіште токтың атқаратын жұмысы ток өткізгіште бөлінетін жылу мөлшеріне тең.

Жылу мөлшерін есептеуге мүмкіндік беретін Ом заңын шығардық және есептерді шығарғанда Ом заңын қолдануды үйрендік.

Сабаққа баға қою.

VII. Үй жұмысы.

Мұғалім оқушыларға:

Айналада бәрі белгілі.
Дегенмен, жер бетінде әлі де көп нәрсе бар
Кейде таң қалдыратын нәрсе
Сендікі де, менікі де.
Гүлдерге таң қалдырыңыз
Шықпен таң қалдырыңыз
Болаттың икемділігіне таң қалыңыз,
Бұған таң қалыңыз
Адамдар не істейді
Біз баяғыда таңдануды қойғанбыз!

Сау болыңыз! Сабақ үшін рахмет!

Сынып: 10

Сабаққа арналған презентация


























Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдтарды алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның барлық мүмкіндіктерін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Мақсат:«Тұрақты ток заңдары» тақырыбы бойынша материалды қорытындылау және қайталау, студенттерге жұмыс және ток күші ұғымдарын түсіндіруге, классикалық электронды теория негізінде Джоуль-Ленц заңын анықтауға және теориялық білімдерін практикада қолдануға үйрету.

Тапсырмалар:

  • Тәрбиелік: электр тогының жұмысы мен қуаты туралы түсініктермен таныстыру; Джоуль-Ленц заңының туындысы; мәселені шешу дағдыларын жетілдіру; осы тақырып бойынша негізгі физикалық ұғымдарды қайталау.
  • Дамытушылық: оқушылардың оқу әрекетін басқару дағдыларын дамыту; ауызша және жазбаша сөйлеуді, логикалық ойлауды дамыту; есептерді шешудегі практикалық дағдыларды жетілдіру; зерттелетін материалдағы негізгі нәрсені бөліп көрсету қабілеті.
  • Тәрбиелік: топтық жұмыс барысында коммуникативті дағдыларды дамыту; мақсатқа ұмтылу; күшейту танымдық белсенділіктапсырмалардың мазмұны мен күрделілік дәрежесі арқылы.

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту сабағы.

Сабақ ресурстары:әртүрлі авторлардың оқулықтары мен оқу құралдары, компьютер, мультимедиялық проектор, экран.

Әдіс-тәсілдері мен әдістері:мәтінмен өзіндік жұмыс, жеке жұмыс, топпен жұмыс, кестелерді толтыру, тест тапсырмаларын орындау, жұппен жұмыс; студенттік хабарламалар, әңгіме элементтері бар әңгіме.

Жоспарланған нәтижелер:

Тақырып:

  • тұрақты ток жұмысы және қуат туралы түсінікті білу;
  • Джоуль-Ленц заңын анықтаңыз.

Метатақырып:

  • сұхбаттасушыны тыңдап, диалог жүргізе білу; әртүрлі көзқарастардың мүмкіндігін тани білу;
  • пайдалану әртүрлі жолдарсабақтың мақсатына сәйкес ақпаратты іздеу, жинау, өңдеу, талдау және түсіндіру;
  • өз пікірін айтып, өз көзқарасын дәлелдей білу
  • коммуникативті және когнитивті мәселелерді шешу үшін ақпараттық құралдар мен АКТ-ны белсенді түрде қолдану.

Жеке:

  • әртүрлі жағдайларда мұғаліммен және құрдастарымен ынтымақтастық дағдыларын дамыту; қақтығыстарды тудырмау және даулы жағдайлардан шығудың жолын табу мүмкіндігі;
  • басқа адамдардың пікіріне құрметпен қарауды дамыту;
  • өзін-өзі бақылауды, өзара бақылауды жүзеге асыру
  • сабақтағы жетістіктеріңізді бағалаңыз.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

I. Ұйымдастыру кезеңі

1. Мұғалімнің кіріспе сөзі

  • Біз физиканың қай саласын оқып жатырмыз? (Электродинамика)
  • Өткен сабақтарда қандай сұрақтарды қарастырдық? (Электр тогы, Ток күші, Электр тогының болуы үшін қажетті шарттар, Ом заңы, Кедергі, Өткізгіштердің қосылымдары)

Бүгінгі сабақта біз «Тұрақты ток заңдары» тарауын оқуды жалғастырамыз. Бірақ алдымен негізгі ұғымдарды, формулаларды және анықтамаларды қарастырайық.

2. Білімді жаңарту

A) Келесі сұрақтар бойынша фронтальды сауалнама:

1. Электр тогы не деп аталады? (Электр тогы – зарядталған бөлшектердің реттелген, бағытталған қозғалысы.)
2. Электр тогының негізгі әсерлері? Мысалдар келтіріңіз/ (Жылулық, магниттік, химиялық, механикалық, физиологиялық.)
3. Электр тогының болу шарттары? ( 1. Тегін төлемдердің болуы. 2. Электр өрісінің болуы.)
4. Өткізгіштің электр кедергісі неге тәуелді? (1. Өткізгіштің ұзындығынан. 2. Өткізгіштің көлденең қимасының ауданынан. 3. Материалдың түріне байланысты.)

5. Қай қосылымда барлық өткізгіштер бірдей кернеуде болады? (Өткізгіштер параллель қосылған кезде бірдей кернеуде болады: U 1 = U 2 = U.)

6. Кернеуді өлшейтін құрал? (Кернеу кернеу өлшенетін бөлікке параллель тізбекке қосылған вольтметрдің көмегімен өлшенеді.)

7. Тізбек бөлімі үшін Ом заңын тұжырымдаңыз: ( - бірге Ток күші I қолданылатын кернеуге тура пропорционал U және өткізгіш кедергісіне кері пропорционал.

8. Ток күшін өлшеуге арналған құрылғы? (Ток күші тоқ күші өлшенетін құрылғымен тізбектей жалғанған амперметр көмегімен өлшенеді.)

Жарайсыңдар, өткен сабақтағы материалды естеріңе түсірдіңдер, енді карточкалардағы тапсырмаларды орындап, өзін-өзі тексерейік. Сіздердің үстелдеріңізде тапсырмалар жазылған парақтар бар, оларға өз атыңызды қойыңыз. және оларды толтыруды бастаңыз, 5 минуттан кейін біз тексеруді бастаймыз.

B) Өзіндік жұмыс, кейін өзін-өзі тексеру (1-қосымша )

Жауаптары:

1 нұсқа.1. В, 2. С, 3. С, 4. В, 5. А. 6. С.
2-нұсқа.1. B, 2. C, 3. B, 4. A, 5. B, 6. B.

II. Танымдық әрекетті ұйымдастыру

– Енді өлеңді тыңдап, не туралы екеніне жауап беруге тырыс:

Спираль қызып кетті,
Ұзақ уақыт бойы жанбаса да.
Қолын ауыстырып, ол жылуды сезінеді,
Сіз: «Катушка қанша жылу шығарады?» Деп сұрайсыз.
Саған жауап табу қиын емес,
Ол қай заңнан шығады?

(Джоуль-Ленц заңы)

- Жарайсыңдар, бүгін не туралы сөйлесетінімізді таптың.
– Бұл заңды зерттеуге көшу үшін қандай ұғымдарды енгізу қажет? (Жұмыс және күш туралы түсінік)
Ендеше дәптерлеріңді ашып, бүгінгі сабағымыздың күні мен тақырыбын жазып алыңдар: «Тұрақты ток жұмысы және қуат. Джоуль-Ленц заңы»
Сабақта қандай сұрақтарды қарастыруымыз керек? (Балалардың жауаптары)
Сіз мүлде дұрыс айтасыз. Экранға қараңызшы, алдарыңызда сабақ барысында жауап беруіміз керек сұрақтар бар:

Оқулықпен жұмыс

Сұрақтар:

1. Зарядталған бөлшекті күш сызығының бойымен жылжыта алатын электр өрісі не істейді? (жұмыс)

2. Жұмыс қалай белгіленеді? Белгіленген: А

3. Ток жұмысының формуласы қалай шығарылады?

4. Формула негізінде ағымдағы жұмыстың анықтамасын тұжырымдаңыз.

Тізбектің бір бөлігіндегі токтың істеген жұмысы токтың, кернеудің және жұмыс орындалған уақыттың көбейтіндісіне тең.

5. Неліктен электр тоғыөткізгіш қызады ма?

Электр өрісі кристалдық тордың иондарымен соқтығысуы арасындағы интервалдарда үдеумен қатар ретсіз қозғалысқа қатыса отырып, ретті түрде қозғала бастайтын бос электрондарға күшпен әсер етеді. Электр өрісінің әсерінен электрондар алған бағытталған қозғалыс энергиясы өткізгішті қыздыруға жұмсалады, өйткені иондардың басқа электрондармен кейінгі соқтығысуы олардың тербеліс амплитудасын және сәйкесінше бүкіл өткізгіштің температурасын арттырады.
Қозғалмайтын металл өткізгіштерде токтың барлық жұмысы олардың ішкі энергиясын арттыруға кетеді. Қыздырылған өткізгіш алынған энергияны қоршаған денелерге береді (жылу алмасу арқылы). Бұл ток өтетін өткізгіштен пайда болатын жылу мөлшері ток жасаған жұмысқа тең екенін білдіреді.

6. Ом заңын пайдаланып кернеуді ток күшімен және кернеуді токпен қалай өрнектейді?

Тізбектей қосу үшін қай формуланы қолдану ыңғайлы, ал параллельді қосу үшін қайсысы? Неліктен?

– өткізгіштерді тізбектей жалғағанда, себебі Бұл жағдайда ток күші барлық өткізгіштерде бірдей.
– өткізгіштерді параллель қосу кезінде, өйткені Барлық өткізгіштердегі кернеу бірдей.

7. Джоуль-Ленц заңын ненің негізінде шығаруға болады?

Егер жылу мөлшерін Q әрпімен белгілесек, Q = A, немесе . Содан кейін Ом заңын қолданып, ток өткізгіштің өндіретін жылу мөлшерін ток күші, тізбек бөлігінің кедергісі және уақыт арқылы көрсетуге болады. U = IR екенін біле отырып, біз мынаны аламыз: Q =

Не физикалық мағынасызаң?

Тогы бар өткізгіштен бөлінетін жылу мөлшері токтың квадратының, өткізгіш кедергісінің және өткізгіш арқылы ток өткен уақыттың көбейтіндісіне тең.

Біздің сабағымызға қыздар заңның ашылуына үлес қосқан ғалымдар туралы баяндамалар дайындады.

Оқушылар есеп береді(см. Тұсаукесер , слайд 19)

  • «Ленц өмірі мен қызметі» (Челишева Наталья)
  • «Джоульдің өмірі мен қызметі» (Алехина Евгения)

Ағымдағы билік мәселесін қарастыруға көшейік

Сонымен, кез келген электр құрылғысы уақыт бірлігінде белгілі бір энергияны тұтынуға арналған, яғни. белгілі бір күшке.
– Белгіленген және өлшенген: [P] = [W].
– формула бойынша табылады:
Ток күші токтың атқарған жұмысының ток өткен уақытқа қатынасына тең.
Қуат формуласын бірнеше эквивалентті түрде қайта жазуға болады:

Электр құрылғыларының қуаты көрсетілген олардың паспорттарында.

4. Біріншілік шоғырландыру

1. Олай болса, сабақ материалына сүйене отырып, кестедегі жетіспейтін мәліметтерді толтырыңыз (2-қосымша ):

Оның дұрыс толтырылғанын тексерейік. (Бір оқушы дауыс береді)
2. Назарларыңызға сөзжұмбақ ұсынамыз. Оны шешейік. ( 3-қосымша )

3. Есептерді шешуге көшейік.

  • Кедергі 1 Ом өткізгіш арқылы 10 С зарядты тасымалдау үшін 10 Дж жұмыс қажет болса, өткізгіш арқылы тұрақты ток өткен уақытты табыңыз. (10 с)
  • Кедергілері 10 Ом және 14 Ом екі өткізгіш параллель қосылған және ток көзіне қосылған. Біраз уақыттан кейін бірінші өткізгіште 840 Дж жылу бөлінді. Екінші өткізгіште бір уақытта қанша жылу бөлінді. (600 Дж)

Мәселені шешуге қатысты қандай сұрақтарыңыз бар?

5. Үй тапсырмасы

§ 106, 19-жаттығу (4)

6. Рефлексия

Сабағымыз аяқталуға жақын, мына сөйлемдерді толықтырыңыз:

  • Бүгін мен білдім ...
  • Енді мен...
  • Мен қалар едім…
  • Ең үлкен мәселе болды...
  • Мен… (қанағаттандым/қанағаттанбадым) сыныптағы жұмысыма

- Рахмет белсенді жұмысСабақта сендер бүгінгі материалды жақсы меңгердіңдер деп ойлаймын. Тест тапсырмаларын жіберіңіз. Бағаларын келесі сабақта жариялаймын.



Джоуль-Ленц заңы .

Ленц ЭмилиусХристианович(1804-1865), орыс физигі

Джоул Джеймс Прескотт

(1818-1889), ағылшын физигі


Жылытқыш

Дирижер

Дирижер

Оқшаулағыш

Кез келген электр жылытқышы кедергісі төмен (энергиямен қамтамасыз ету үшін) жұп өткізгіштерден тұрады, жоғары кедергісі бар өткізгішпен (жылытқыштың өзі), ал басқа жерлерде оқшаулағышпен бөлінген. Бұл жағдайда бүкіл құрылым (кем дегенде жылыту аймағында) жылытқыштың жұмыс температурасына төтеп беруі керек.



  • IN басы XIXВ. В.В.Петров электр доғасының көмегімен олардың оксидтерінен (кендерінен) таза металдар алу мүмкіндігін ашты. Бұл металды қалпына келтіру процесі қазіргі заманғы электрометаллургияның негізі болып табылады. Кендерден металдарды алуға арналған алғашқы электр доғалық пештер өткен ғасырдың 70-жылдарының аяғында салынған.
  • Қазіргі заманғы доғалы болат пеш - бұл биіктігі 20 м-ден асатын орасан зор құрылым. Диаметрі 0,7 м-ге жететін үлкен көміртекті электродтардың ұштары шихтаға түседі, көмірлер арасында пайда болатын қуатты электр доғасы материалдарды кендерден металл алу температурасына дейін қыздырады.


1. Шыны колба

2. Вольфрам спираль

3. Молибден ұстағыштары

4. Шыны немесе металл шыбық

5. Кіріс

6. Шыны шпатель

7. Негіз

8. Шұңқыр

А.Н. Лодыгин (вольфрам жіпі пайдаланылған)

Томас Эдисон (қыздырғыш элемент ретінде күйдірілген бамбук талшықтарын пайдаланды)



  • ЭДИСОН Томас Альва (1847-1931), американдық өнертапқыш және кәсіпкер, бірінші американдық өнеркәсіптік зерттеу зертханасының ұйымдастырушысы және директоры (1872, Менло Парк),
  • Көміртекті жіппен Томас Эдисон шамы (E27 негізі, 220 вольт)

  • 1. Электр плитасының кедергісін есептеңіз, егер ол ток күшінде болса 5 Және үшін 30 минут кетеді 1080 кДж энергия.

1. Тізбектің толық кедергісін және АВ қимасындағы кернеуді анықтаңыз, егер R1=10 Ом, Р 2=40 Ом, Р 3=2 Ом,

және амперметрдің көрсетуі 1 А.


Б. 53, 55;

жаттығу 3 7 (1,2)

Киселев қалалық округінің коммуналдық бюджеттік білім беру мекемесі «Основная жалпы білім беретін мектеп 24

Физика сабағының конспектілері

8 сыныпта

«Өткізгіштерді электр тогы арқылы қыздыру. Джоуль-Ленц заңы».

Құрастырушы: Л.А.Афанасьева

Физика мұғалімі

Киселевск

Сабақтың тақырыбы : «Өткізгіштерді электр тогы арқылы қыздыру. Джоуль-Ленц заңы»

Сабақтың мақсаттары:

Электрлік және жылулық процестерді мысалға ала отырып, энергияның сақталу және түрлену заңының әмбебаптығы туралы түсініктерін қалыптастыру, Джоуль-Ленц заңымен таныстыру.

Даму логикалық ойлау, есте сақтау қабілеті, берілген тапсырманы орындаудың оңтайлы жолын таба білу, физикалық ұғымдар мен құбылыстарды дұрыс түсіндіре білу

Логикалық ойлаудың үйлесімділігі мен қатаңдығын эстетикалық қабылдауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту

Материалдар мен жабдықтар:оқулық – Перышкин А.В. 8 сынып, мультимедиялық презентация, фильм үзіндісі, проектор, ноутбук, экран.

Әдістері:ауызша, көрнекілік, проблемалық ізденіс

Жұмыс формалары: ұжымдық, жеке

Сабақтың қысқаша мазмұны:

    Ұйымдастыру уақыты.

    Білімді жаңарту.

    Жаңа материалды таныстыру.

    Біріктіру (шағын тест).

    Қорытындылау. Үй тапсырмасын қою.

I.Ұйымдастыру сәті

II. Білімді толықтыру:

Слайд -1.

? Тізбек бөлімі үшін Ом заңын тұжырымдаңыз

Ом заңы: Тізбек бөлігіндегі ток күші осы бөлімнің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал және оның кедергісіне кері пропорционал.

? Өткізгіш кедергісі қалай аталады және оның себебі неде?

Өткізгіш кедергісі: өткізгіштің қасиеттерін сипаттайтын физикалық шама. Қарсылық себебі: қозғалатын электрондардың кристалдық тордың иондарымен әрекеттесуі.

? Тізбек бөлігінде электр тогының атқаратын жұмысы қандай?

Тізбек бөлігіндегі электр тогының жұмысы осы бөлімнің ұштарындағы кернеудің, ток күші мен жұмыс орындалған уақыттың көбейтіндісіне тең.

Слайд -2. Құрамы

Слайд -3.

Металдарда электр тогын тасымалдаушылар болып табылады

A) иондар В) ЭлектрондарВ) протондар Т

Слайд -4.

Электр зарядының өлшем бірлігі

A) Cl,В) А, С) Н Е

Слайд -5.

Электр тогының жасаған жұмысын есептеуге болады

A) A = FS, B) A = UIt, C) A = U/q П

Слайд -6.

Тізбек бөлімі үшін Ом заңы

A) U = IR, B) I = U/R, C) I = q/t Л

Слайд -7.

Электр тогының қуаты формула бойынша есептеледі

A) P = UI, B) P = UIt, C) P = U / R ТУРАЛЫ

Слайд -8.

Жұмыс бірлігі ретінде қабылданған

A) W, B) J, C) A B

Слайд -9.

Қандай электрлік диаграмма қатесіз жасалған?

Слайд -10.

Өткізгіш кедергісін есептеңіз

A) 6 Ом B) 1,5 Ом, С) 0,6 Ом Е

Слайд -11.

Жылу эффектісі

Слайд – 12. Токтың жылу эффектісін қолдану

III. Жаңа материалды таныстыру

Слайд -13.

Токтың жылу эффектісі туралы егжей-тегжейлі сөйлесейік. Суретте электр тізбегі көрсетілген; тізбектің қандай элементтерін білесіз? (ток көзі, кілт, жалғау сымдары, штативтер, сыналатын өткізгіш). Кілтті жапсаңыз не болады? (тізбекте электр тогы пайда болады)

Токтың жылу эффектісі – анимациялық көрсетілім

Сыналатын өткізгіш қызыл ыстыққа дейін қызады және салбырап қалады, өйткені қыздырылған кезде қатты заттаркеңейіп жатыр.

Қорытынды:электр тогы өткізгішті қыздырады.

Слайд – 14.

Өткізгіш неге қызады?? Бір электронның өткізгіш бойымен қозғалысының мысалын қарастырайық.

Анимациялық демонстрация

Өткізгіштегі электр тогыэлектрондардың реттелген қозғалысы болып табылады. Сым иондардың кристалы болып табылады, сондықтан электрондар иондар арасында үнемі соқтығысуы керек. Бұл жағдайда электрондар кинетикалық энергияның бір бөлігін иондарға беріп, олардың күштірек тербелістерін тудырады.

Кристалл торының түйіндеріндегі иондардың кинетикалық энергиясы артады, демек, өткізгіштің ішкі энергиясы және, демек, оның температурасы жоғарылайды. Және бұл өткізгіштің қызып кеткенін білдіреді.

Бұл слайдтан кейін пленка фрагменті бар - Өткізгіштерді электр тогымен қыздыру

Слайд – 15.

Сұйық өткізгіштегі бір электрон мен оң ионның қозғалысының мысалын қарастырайық (мыс сульфатының CuSO 4 ерітіндісі)

Анимациялық демонстрация

Сұйық және газ тәріздес өткізгіштерде қозғалатын электрондар мен иондар молекулалармен соқтығысады, оларды «тербеткен» сияқты, олардың кинетикалық энергиясын арттырады, бұл сұйықтықтың немесе газдың температурасының жоғарылауын білдіреді.

Слайд – 16.

Қозғалмайтын металл өткізгіштерде электр тогының барлық жұмысы олардың ішкі энергиясын арттыруға кетеді (тізбектің учаскесінде механикалық жұмыс жүргізілмейді, ал ток химиялық әсер етпейді).

Анимациялық демонстрация

Қыздырылған өткізгіш алынған энергияны жылу беру арқылы қоршаған денелерге шығарады.

Q = A A = UIt екенін ескерсек, Q = UIt аламыз.

U = IR екенін біле отырып, Q = I 2 Rt аламыз.

Слайд – 17.

Q = I 2 Rt t уақыт ішінде бөлінетін жылу мөлшері? заңмен анықталады Джоуль – Ленц : Тогы бар өткізгіштен бөлінетін жылу мөлшері токтың квадратының, өткізгіш кедергісінің және уақыттың көбейтіндісіне тең.

Jole D.P., Lentz E.H. туралы тарихи мәліметтер.

Дене шынықтыру минуты

Слайд – 18.

? Тізбек арқылы электр тогы өткенде қай өткізгіш көбірек қызады. Өткізгіштердің өлшемдері бірдей.

мыс болат никель

Q = I 2 Rt. Өткізгіштерді электр тогы арқылы қыздыру олардың кедергісіне байланысты. Өткізгіштің кедергісі неғұрлым көп болса, соғұрлым ол қызады.

R = ρl /S Өткізгіштің көбірек қызуы үшін оның кедергісі жоғары болуы керек.

Зат

кедергі,

Ом мм 2 /м

өткізгішті қыздыру

мыс

0,017

әлсіз

болат

орташа

никель

1. Электр тогы өтетін қозғалмайтын өткізгіштен бөлінетін жылу мөлшері қандай?

к) өткізгіштің ішкі энергиясы

л) электр тогының жұмысы

м) электр тогының қуаты

м) P = UI, n) Q = см (t 1 - t 2), o) U = IR, y) Q = I 2 R t

3. Дәл сол өткізгіш электр тізбектеріне кіреді, онда 2 А, 4 А ток күші орнатылады, ол қай тізбекте шығарылады үлкен мөлшержылу және қанша?

о) қайда I = 4 А, 16 рет

у) қайда I = 4 A, 4 есе

f) қайда I = 2 A, 2 есе

x) қайда I = 2 A, 4 есе

4. Жылу мөлшері қандай бірліктермен өлшенеді?

д) кг, г) Дж, ч) м, и) В

5. 30 минутта қанша жылу бөлінеді? 6 А ток кезінде кедергісі 25 Ом сым спираль?

б) 162 Дж, в) 1620 Дж, г) 162 кДж, д) 1,62 МДж

Жауаптары:

1. л

2. ж

3. o

4. f

5. d

Егер сіз әріптерден сөз жасасаңыз, сіз аласыз джоуль.

Уақыт қалса:

1.Сапалық тапсырма: К.Г.Паустовский. Қазіргі.

«Орманшы айлакер, ол Мәскеуде тұрғанда тамақты электр тогы арқылы пісірген дейді. Бұл болуы мүмкін бе, жоқ па?

Мүмкін, - деп жауап берді Рубен.

Мүмкін, мүмкін! – деп атасы еліктеді. - Мына электр тогын көрдіңіз бе? Ауа сияқты көрінбейтін болса, оны қалай көрдің?».

2 .В.И. проблемалық кітабындағы мәселелер Лукашик (1994): № 1209,1203,1218.

VI. Қорытындылау. Үй жұмысы: 53-бет, 27-бет (2-3)