Otvorená hodina na tému „škola“. Pieseň o škole v angličtine Úlohy pre deti na tému škola

Dnes by som vám chcel predstaviť moju pieseň o škole v angličtine. Školské roky sú najdôležitejším obdobím v živote dieťaťa, pretože v tomto období je položený základ pre ďalší úspešný komplexný rozvoj človeka. Spolu s akademickými vedomosťami sa dieťa učí spolupracovať v tíme, byť slušné, zodpovedné, pozorné k ostatným.

Moja pesnička s názvom „School Song“ hovorí o každodennom živote v škole, o tom, čo deti robia v triede a čo si musia vziať so sebou do školy, aby sa mohli úspešne učiť.


Text piesne o škole

Školská pieseň

V škole čítam, v škole píšem,
V škole počítam, v škole sa smejem,
Do školy chodím každý deň.
V škole sa učím, v škole sa hrám,
Do školy chodím každý deň.

Škola, škola, idem do školy,
Škola, škola, idem do školy.

Beriem si pero, beriem si knihu,
Vezmem si tašku, pozriem sa,
Ak si dnes zabudnem veci
A učiť sa a hrať.
Ak si dnes zabudnem veci
Neviem čítať, písať a počítať
A učiť sa a hrať.

Škola, škola, idem do školy,
Škola, škola, idem do školy.
Škola, škola, mám rád svoju školu.

Okrem pesničky som sa pripravil dve sady flash kariet na tému „Škola“ v angličtine. Prvá sada obsahuje kartičky s napísanými obrázkami a slovami, zatiaľ čo druhá sada obsahuje kartičky len s obrázkami a slová sú uvedené na samostatných malých kartičkách. Tieto karty môžete použiť na rôzne hry so slovnou zásobou na hodinách angličtiny, napríklad „Čo chýba?“ alebo "Čo si musíš zobrať do školy ako prvé?"

Set 1









Súprava 2






Predstavujem vám aj sériu úlohy na tému „Škola“ v anglickom jazyku. Treba poznamenať, že v úlohách sú uvedené nielen slová z tejto piesne, ale aj iné názvy školských pomôcok, preto sa pred plnením týchto úloh uistite, že vaši žiaci túto slovnú zásobu poznajú.

Cvičenie 1 : Toto je najjednoduchšia úloha, ktorá umožňuje deťom vypracovať si zručnosť hľadania korešpondencie medzi zvukom a písmenom. Deti musia určiť, ktorým písmenom začína ten či onen predmet, a spojiť obrázky so zodpovedajúcimi písmenami.

Úloha 2 : V tejto úlohe musia deti prečítať názvy školských pomôcok a priradiť ich k príslušnému obrázku.

Úloha 3 : Táto úloha vám umožní pevne si zapamätať pravopis anglických slov na tému „Školské potreby“. Deti musia určiť, čo je to slovo, vložiť chýbajúce písmeno a spojiť so zodpovedajúcim obrázkom.

Úloha 4 : Táto úloha zodpovedá textu mojej piesne „School Song“. Deti potrebujú spojiť slovesá, ktoré opisujú školské aktivity, s príslušným obrázkom.

Úloha 5 : Toto je úloha na precvičenie pravopisu slov. Deti by mali zakrúžkovať a samostatne napísať slovesá, ktoré pomenúvajú činnosti na hodine v škole.

Úloha 6 : V tejto úlohe so zvýšenou náročnosťou musia deti rozlúštiť slovesá, ktoré opisujú školské aktivity, a priradiť ich k príslušným obrázkom.

Dúfam, že sa vám moja pesnička o škole bude páčiť a budete ju radi spievať na hodinách angličtiny.

Úlohy pre dieťa vo veku 6-7 rokov, zamerané na expresnú prípravu do školy: štúdium mäkkého znaku, typy čiar a uhlov, rozvoj myslenia a mentálneho počítania, rozvoj reči a pozornosti.


Naučiť sa čítať. Úvod do "b"

Cieľ: formovanie čitateľských zručností, oboznámenie sa s novým listom.

Materiál: pracovný list. Karta s b. Kartičky s nápisom - DUST and DUST, MOL a MOL.

V ruštine existuje znak, ktorý označuje mäkkosť spoluhlásky - mäkké znamenie. Mäkké znamenie nie je zvuk.

Učiteľ ukazuje kartu s jemným znakom.

- Mäkké znamenie je špeciálne znamenie. Mäkké znamenie je len signál pre ústa a jazyk – povedať ZVUK inak.
- b takmer vždy zmäkne, ako vankúš.

Učiteľ ukazuje karty so slovami:

  • prach, prach
  • krtko — krtko.
  • Deti zakrúžkujú písmeno prstom pozdĺž obrysu, „zapamätaj si písmeno“.

    Aké písmeno je napísané na pracovných listoch vľavo hore? (b).
    - Napíšte b s prstom vo vzduchu.
    - Nakreslite vzory na písmeno b.
    - Zakrúžkujte a doplňte svoj vlastný b.
    - Ako vyzerá b?

    Naučiť sa čítať. mäkké znamenie

    Cieľ: formovanie vedomostí o obraze písmena.

    Materiál: pracovný list. Plastelína.

    Urobme si mäkkú plastelínovú značku.

    Teraz si vypočujte báseň o jemnom znamení:

    Prečítajte si báseň sami. Naučte sa to doma naspamäť.

    Naučiť sa čítať. Slová s "b"

    Cieľ: formovanie čitateľských zručností.

    Materiál: pracovný list.

    Čítať slová. Podčiarknite b v slovách.

    Diktát. Ponuky

    Cieľ: formovanie schopností písania, rozvoj schopnosti kódovania.

    Materiál: pracovný list.

    Napíšte vetu pod diktát:

    V PARKU ROS POPL.

    Dajte dôraz na slová.

    Čo je na konci vety? Zakrúžkujte bodku.

    Matematika. Čipkárske práce. Opakovanie všetkých druhov čiar a uhlov

    Cieľ: Upevnenie pojmov „uzavreté“, „otvorené“, „priame“, „krivkové“ čiary. Opakovanie všetkých typov uhlov (rovný, ostrý, tupý). Opakovanie dní v týždni. Oprava grafických obrázkov čísel.

    materiálov: každé dieťa - korálky, šnúrka s uzlíkom na jednom konci. Tri šnúrky. Lopta.

    Učiteľ hádže deťom loptu, kladie otázky a zadáva úlohy:

    - Počítajte od 1 do 5.
    - Počítajte od 4 do 8.
    - Počítajte od 7 do 3.
    - Pomenujte susedov čísla 5.
    - Pomenujte susedov čísla 8.
    - Aké sú čiary? (Priame čiary, krivky, uzavreté, otvorené).
    - Čo je to rez? (Toto je kúsok čiary, časť čiary).
    - Aké sú uhly? (Akútne, rovné, tupé).
    - Koľko dní má jeden týždeň? (Sedem). Správny! Teraz navlečieme korálky na šnúrku ako dni v týždni a vyslovíme každý deň v týždni v poradí.

    Učiteľka rozdá deťom šnúrky (s uzlom na jednom konci) a korálky a navrhne, položením korálok na šnúrku, zopakovať dni v týždni v poradí:

    - Pondelok (deti zborovo opakujú „pondelok“ a navliekajú na šnúrku prvú korálku).
    - Utorok (nasadili druhú korálku, opakujúc druhý deň v týždni unisono).
    - Streda... atď.
    - Výborne! Samodelkin poslal každému z vás tri šnúrky do topánok a napísal úlohy. Ja budem čítať a vy urobíte:

    1. Prvú čipku otočte do rovnej čiary (na stoly dajte čipku vo forme rovnej čiary), druhú čipku otočte do zakrivenej otvorenej čiary (položte) a tretiu čipku otočte do zakrivenej uzavretej čiary. (Povedali.) Dospelý kontroluje, kto to nezvládol – kreslí odpovede na tabuľu, pripomínajúc, čo je uzavretá a otvorená čiara.

    2. Druhá úloha: otočte prvú čipku do ostrého uhla, druhú do pravého a tretiu do tupého uhla. (Deti robia. Potom dospelý kreslí na tabuľu - deti sa kontrolujú).

    3. Zložte prvú čipku do oválu, druhú do trojuholníka, tretiu do kruhu.

    4. Posledná úloha: poskladajte prvú čipku na číslo „1“, druhú na číslo „6“ a tretiu na číslo „3“. Ako vyzerá písmeno „3“?

    Rozvoj myslenia. Hra "Čo je zbytočné?"

    Ciele: rozvoj logického myslenia, systematizácia predstáv o svete okolo nás, rozvoj schopnosti zoskupovať predmety podľa spoločného znaku.

    materiálov: Lopta.

    Deti stoja v kruhu. Učiteľ postupne hádže loptičku každému dieťaťu a vyvoláva 4 slová. Úlohou dieťaťa je pomenovať ďalšie slovo a vysvetliť jeho výber.

    Skupiny slov:

  • Oblak, slnko, hviezda, kvet. (Kvet, keďže nie je na oblohe).
  • Autobus, trolejbus, chladnička, auto. (Chladnička nie je vozidlo).
  • Ruža, tulipán, breza, fialka.
  • Uhorka, jogurt, mrkva, paradajka.
  • Mačka, pes, tiger, krava.
  • Topánky, ponožky, čižmy, čižmy.
  • Lyže, sane, kolieskové korčule, korčule.
  • Marec, apríl, máj, september.
  • Kobylka, slávik, mucha, pavúk.
  • Lano, stuha, had, čipka.
  • Kruh, guľa, trojuholník, štvorec
  • Panenka, panvica, panvica, naberačka atď.
  • Matematika. Slovné počítanie

    Cieľ: Počítanie do 10.

    materiálov: každé dieťa - kartičky s číslami.

    Počúvajte, koľkokrát tlieskam rukami a držím kartu s číslom väčším ako dva. (Učiteľ 5-krát zatlieska rukami, deti musia zdvihnúť kartičku s číslom „7“).

    Počúvajte, koľkokrát dupnem nohou, a zdvihnite kartu s číslom menším ako dve jednotky. (Učiteľ 7x dupne, deti zdvihnú kartičku s číslom „5“). Môžete požiadať jedného z chlapcov, aby komentoval svoju odpoveď a v prípade potreby mu pomohol. Dieťa hovorí: „Tlieskali ste 7-krát a číslo menšie ako sedem o dve jednotky je päť“).

    Výborne! Teraz počúvajte, koľkokrát som udrel perom o stôl, a zvýšte číslo o 1 jednotku. (9x klope perom o stôl, deti zdvihnú číslo „10“).

    Aby ste sa sťažili pýtať... Počúvajte, koľkokrát zvoním, a ukážte číslo menšie ako tri jednotky. (Zazvoní 9-krát, deti ukážu kartičku s číslom „6“).

    Úlohy môžu byť jednoduchšie: počúvajte tlieskanie a ukážte číslo, ktoré sa rovná ich počtu alebo viac/menej o 1 jednotku.

    Matematika. Úvod do pojmu "valec"

    Cieľ: Počítajte do 10. Úvod do konceptu "Valca".

    materiálov pre každé dieťa: Kartičky s číslami. Pre každý stôl: Gumená repa alebo ťažký predmet, súprava neostrých ceruziek. Pre učiteľa: valcovité predmety: klobása, ceruzky, tégliky, lepiaca tyčinka atď.

    Učiteľ položí na stôl valcovité predmety: pohár, klobásu, cylindrický klobúk, cylindrickú nádobu, lepiacu ceruzku atď.

    - Chlapci, čo majú všetky tieto položky spoločné? (Všetky tieto položky majú podobný tvar.)

    Ak je pre deti ťažké odpovedať, môžete im položiť hlavné otázky:

    - Možno sú predmety vyrobené z rovnakého materiálu? Možno majú rovnakú farbu? Veľkosť? Formuláre? Keď deti odpovedia na otázku, dospelý zhrnie:
    - Tento tvar sa nazýva valec a predmety tohto tvaru sa nazývajú valcové. Slovo „valec“ v starej gréčtine znamenalo valec, ktorý sa dal kotúľať po zemi.

    Učiteľ rozdá deťom valce a ponúkne, že ich budú váľať po stole alebo po podlahe. Deti dbajú na to, aby sa valce kotúľali.

    - Za starých čias, keď ešte neboli autá a žeriavy, ľudia presúvali ťažké predmety pomocou valcov. Takže dedko a žena, keď vytiahli repku, uvedomili si, že sami ju domov nedonesú.
    - Potrebujeme valce! - povedal dedko.
    - Kde ich nájdeme? Babička bola prekvapená.
    - Vyrúbeme pár stromov, vezmeme im kmene - a dostaneme valce!

    A tak aj urobili. Vyrúbali niekoľko stromov, očistili ich od konárov a objavili sa valce. Predstavte si, že ceruzky sú olúpané kmene stromov. (Deti dostanú súpravu nenaostrených okrúhlych ceruziek („kmeňov stromov“) a gumených okrúhlic (alebo iných „ťažkých“ predmetov). Zamyslite sa nad tým, ako môžete použiť valce na premiestnenie okrúhlice alebo iného ťažkého bremena z jedného konca stola na ostatný?

    Deti vyjadrujú svoje návrhy, dospelý pomáha dospieť k myšlienke, že repa je umiestnená na vrchu ceruziek, ceruzky sa kotúľajú a pohybujú ťažkým predmetom. Deti to skúšajú.

    Matematika. Príklady

    Cieľ: rozvoj operácií myslenia.

    Materiál: pracovný list.

    Doplňte chýbajúce znaky, aby boli príklady správne.

    Rozvoj pozornosti Poháre

    Cieľ: rozvoj vlastností pozornosti.

    materiálov: pracovný list, ceruzky.

    Nájdite všetky poháre na obrázku.

    Koľko pohárov ste našli?

    Vývoj reči. Možnosti písania na ukončenie rozprávky

    Cieľ: rozvoj myslenia, reči, fantázie.

    materiálov: Nie.

    Učiteľ požiada jedno z detí, aby povedalo rozprávku „Sliepka Ryaba“.

    - Chlapi, je vám ľúto, že myška rozbila zlaté vajce a naštvala babku a dedka? (Áno).
    - Alebo to môže byť inak? Semenník sa možno nezlomil, čo myslíte? (Mohol by). Vymyslime si iný koniec tejto rozprávky – kde sa semenník nezlomil. Ako sa to mohlo stať?
    (Možnosti odpovedí.) Učiteľ povzbudzuje deti k fantazírovaniu navádzajúcimi otázkami. Ak sú deti ticho, dospelý sám začne nahlas fantazírovať a spája deti s diskusiou:

    Možnosti pokračovania príbehu:

    1. "... myš bežala, mávala chvostíkom, semenník spadol, ale nezlomil sa, lebo mal pevnú škrupinu a spadol na slamku. Dedko a žena si uvedomili, že tento semenník nebije, išli ku sliepke a povedal: vezmi si to, sliepka, môj semenník späť - nemôžeme s tým nič robiť. Sliepka vzala svoje zlaté vajce a vyniesla z neho kura - nie jednoduché, ale zlaté! Kurča rástlo míľovými krokmi a čoskoro sa stalo zlatým kohútom, ktorý mohol plniť želania...“

    2. - A ako inak by sa táto rozprávka mohla skončiť? "... Myška bežala, mávala chvostíkom, vajce spadlo a rozbilo sa... Potom im sliepka zniesla ďalšie zlaté vajce. Starci ho vzali, rozbili, babka zamiesila cesto a upiekla Kolobok. A predávali zlaté mušle a kúpil kožuch pre babku a pre dedka čiapku na zimu. Atď.

    Potom zhrnutie:

    - Chlapci, aký koniec sa vám páčil najviac - ten, ktorý bol, alebo jeden z tých, ktoré sme vymysleli? prečo?

    Rozvoj myslenia. Čo je nadbytočné?

    Cieľ: rozvoj mentálnych činností analýzy-syntézy, zovšeobecnenie

    1. Vlk, líška, medveď, králik.

    2. Rys, diviak, zajac, los.

    3. Panter, leopard, tiger, medveď.

    4. Lev, byvol, žirafa, somár.

    5. Vlk, ježko, orol, líška.

    Príprava ruky na písanie. Kopírovanie buniek. pes

    Cieľ: rozvoj grafomotorických funkcií.

    Materiál: pracovný list.

    Skopírujte psa do buniek.

    Kreslenie farbami. Medveď

    Cieľ: vývoj grafických funkcií. Rozvoj tvorivého myslenia, fantázie, rozvíjanie základov modelovania, upevňovanie predstáv o geometrických tvaroch (kruh, ovál, polkruh). Rozvíjanie schopnosti pracovať s farbami v technike "lepenie".

    materiálov: list papiera, hnedá gvašová farba, štetec, pohár vody, obrúsok, ceruzka, hotová vzorka.

    - Nakreslíme medveďa iba pomocou kruhov, oválov a polkruhov.
    - Čo mám nakresliť na medveďa? (Hlava, telo, nohy). Správne, ale koľko labiek má medveď? (Štyri labky).
    - Vďaka. Takže ja kreslím na tabuľu a ty na papier.
    - Najprv musíte nakresliť veľký vertikálny ovál. Ukázalo sa, že telo medveďa.
    - Potom musíte na vrch namaľovať kruh. Kruh je jeho hlava.
    - Potom nakreslite 4 ovály, ktoré budú labkami medveďa.
    - Teraz sa postarajme o hlavu. Na vrchol kruhu nakreslite dva polkruhy - ukázalo sa ... (Uši!)
    - Nakreslite vodorovný ovál vo vnútri kruhu - papuľa medveďa. Nad oválom sú tri kruhy: nos a oči medveďa. A v samotnom ovále nakreslíme polkruh - dostaneme ústa na klubovú nohu.

    Potom nakreslite pazúry na labky a vezmite hnedú farbu.

    - Ak chcete zobraziť kožušinu medveďa, musíte farbu natrieť bodkami.
    - Kresba medveďa je pripravená!

    Učiteľ zadáva deťom domáce úlohy.

    Natalya Bazhitova
    Úloha logopéda vychovávateľke logopedickej prípravnej skupiny do školy na lexikálnu tému „Školské potreby“

    September - 1 týždeň.

    Téma týždňa: "Ahoj škôlka".

    Lexikálna téma: "Deň vedomostí" (Škola, školské potreby.) .

    (predškolská skupina.)

    Obsah programu: aktivovať v reči slová súvisiace s tému« Škola» ; oboznámiť deti s školské potreby, naučiť ich porovnávať, zovšeobecňovať predmety a zvýrazňovať charakteristické črty; študovať profesie zamestnancov školy.

    Vstúpte do aktívnej reči.

    Podstatné mená: školy, školská lavica, 1. september, ruksak, zošit, učebnica, pero, ceruzka, album, pravítko, guma, farby, tabuľa, peračník, ukazovátko, krieda atď.

    prídavné mená:

    Slovesá:

    Skupinové úlohy.

    1. Artikulačná gymnastika: komplex №1.

    2. Prstová gymnastika: komplex №1.

    3. Dychové cvičenia: komplex №1.

    4. Hrubá motorika (fyzická minúta).

    Škola.

    Vstúpim do prvej triedy - tentoraz.

    (Chôdza na mieste.)

    Zelená okolo trávy je dvojka.

    (Ruky ohnuté v lakťoch, striedavo rozpažte ruky od seba do strán.)

    Pozeráte sa na formulár - sú tri.

    (Prejdite chrbtom ruky od ramena nadol.)

    A štyri sú v pohode.

    (Posuňte pravú ruku dopredu a zdvihnite palec nahor

    Päť - nezabudol si vziať nič.

    (Klepnite po stranách rukami.)

    Šesť – sú tu perá a zošity.

    (Ohnite prsty ľavej ruky pravou rukou.)

    Rodina školák vôbec.

    (Pravá ruka sa dotkne hrudníka dlaňou.)

    Osmička – zahoďme lenivosť.

    (Ruky sa vzdialia od teba.)

    Deväť - veriť v to najlepšie.

    (Ruky hore, oči hore.)

    Desiata - september je skvelý mesiac.

    (Ruky od seba.)

    5. Úlohy o rozvoji fonetického a fonematického sluchu a vnímanie.

    Hra "Počuť a ​​tlieskať".

    Priebeh hry. Dospelý vyslovuje sériu slov, dieťa so zavretými očami, ktoré počulo slovo pre danú vec tému tlieskajúc rukami.

    6. Úlohy na rozvoj slovnej zásoby- gramatická stavba reči.

    7. Úlohy na rozvoj súvislej reči.

    Zdroje:

    1. Internet.

    2. Nauč ma správne hovoriť! Komplexná metodika prípravy dieťaťa na školu. - Petrohrad: Vydavateľstvo "litera", 2015. 208 s.: chorý. – (Seriál „Lekcie logopéd» ).

    Súvisiace publikácie:

    Domáca úloha pre deti seniorskej skupiny na lexikálnu tému „Povolanie na stavbe“ TÉMA "Povolanie na stavbe." 1. Slová na rozšírenie slovnej zásoby: povolanie, práca, stavba, architekt, inžinier, staviteľ, robotník,.

    Domáca úloha pre deti seniorskej skupiny na lexikálnu tému „Jar“ TÉMA „Jar“ 1. Slová na rozšírenie slovnej zásoby: jar, topenie, slnko, oblak, cencúľ, kvapky, rozmrazená náplasť, vŕba, mláka, potok,.

    Domáca úloha pre deti seniorskej skupiny na lexikálnu tému „Izbové rastliny“ TÉMA "Izbové rastliny" 1. Slová na rozšírenie slovnej zásoby: rastlina, kaktus, ruža, crassula, saxifrage, coleus, clivia, pelargónie,.

    Domáca úloha na lexikálnu tému „Profesie. krajčírka" TÉMA „Povolanie. Krajčírka 1. Slová na rozšírenie slovnej zásoby: povolanie, práca, ateliér, továreň, krajčírka, krajčírka, odev, látka, gombík,.

    Zo skúseností práce so staršími predškolákmi logopedického krúžku na lexikálnu tému „Domáce zvieratá“ Zo skúseností práce so staršími predškolákmi logopedického krúžku na lexikálnu tému „Domáce zvieratá“. Počas prípravných prác na

    Synopsa logopedickej hodiny v prípravnej skupine „Školské potreby“ Téma: „Školské potreby“ Účel: rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na preberanú tému; systematizovať vedomosti o téme; cvičenie.

    Svetlana Glushchenko
    Materiál o práci s deťmi na lexikálnu tému „Škola. Školské potreby"

    Predmetový slovník: Trieda, školská lavica, tabuľa, hodina, rozvrh, predmety, matematika, písanie, čítanie, kreslenie, telesná výchova, formulár, študent, študent, krieda, učiteľ, riaditeľ, riaditeľ, učebnice, peračník, pero, ceruzky, zápisník, album, štetec, farby, guma, kartón, papier, pravítko, plastelína, lepidlo, nožnice, skóre, žiakov, zavolať, zmeniť.

    Slovesný slovník: Učte sa, skúšajte, počúvajte, varte, učte, prijímajte, píšte, počítajte, rozhodujte sa, kreslite, upratujte, relaxujte.

    Slovník funkcií: Mladší, starší, usilovný, vytrvalý, úhľadný, pozorný, prípravný, prvý, dobrý, zlý, zlomyseľný, vtipný, chytrý

    prstová hra "zmena".

    Zmena! Zmena! Rytmické zatínanie-uvoľňovanie pästí na oboch rukách.

    Dobre si oddýchnite: Pohyby s uvoľnenými rukami hore a dole.

    Môžete behať a robiť hluk

    Tancujte a spievajte piesne

    Striedavé ohýbanie prstov oboch rúk do pästí.

    Môžete si sadnúť a mlčať, tvoria sa prsty "zámok".

    Len - mútiť! - nemôžete sa nudiť! Pohyb ukazovákmi oboch rúk doprava a doľava.

    Improvizácia pohybov v súlade s textom.

    "AT školy» .

    Čoskoro v pôjdeme do školy,

    A vezmite si so sebou kufrík.

    Poďme písať rukou.

    venovať sa telesnej výchove,

    Na "super" každý skús!

    Hra "Obri - škriatkovia"

    Ciele: formovať gramatickú stavbu reči, učiť používať zdrobnené prípony.

    Priebeh hry. Učiteľka informuje deti, že všetci chodia do školy. Chodili aj škriatkovia a obri školy.

    Napríklad:

    Obri majú veľké aktovky a škriatkovia malé aktovky.

    Obri majú veľké knihy a škriatkovia malé knihy.

    Obri majú veľké ceruzky a škriatkovia malé.

    Obri majú veľké notebooky a škriatkovia malé.

    Obri majú veľkých vládcov a škriatkovia malých.

    Obri majú veľké ruky, kým škriatkovia malé.

    Obri majú veľké ruky, zatiaľ čo škriatkovia majú malé.

    "Opraviť ponuku"- naučiť sa správne písať veta:

    Lena ísť školy.

    Aktovku nosí Natasha.

    Chlapec sa učí odpovedať.

    Dievča nechoď škola v.

    Hra "Ako?"

    Ciele: formovať gramatickú stavbu reči, naučiť sa tvoriť príslovky od prídavných mien

    Priebeh hry. Učiteľ vyzve deti, aby doplnili vety odpoveďou na otázku "ako?"

    Chlapec je dobrý študent, študuje (ako). (dobre).

    Pozorný dievča vždy počúva (ako). (opatrne) .

    Usilovní žiaci si vždy robia domáce úlohy (ako). (opatrne).

    Usilovné deti študujú (ako). (usilovne).

    Učí sa ten, kto má výborné známky (ako). (skvelé).

    Hra "Povedz opak"

    Ciele: obohatiť slovnú zásobu, naučiť sa vyberať antonymá.

    Priebeh hry. Učiteľ vyzve deti, aby pokračovali vo vetách opačnými slovami.

    Máša je pekné dievča a Sasha áno. (nedbalý).

    Lída je usilovná študentka a Káťa áno. [lenivý).

    Zhenya je tučná a Lena je. (chudý).

    Vitya je silná a Rómovia sú. (slabý).

    Kolja je statočný a Kosťa áno. (zbabelý).

    Dáša dobre študuje a Oleg -. (úboho).

    Olesya má nové portfólio a Ira ho má. (starý).

    Hra "rodina"

    Ciele: obohatiť slovnú zásobu, naučiť sa vyberať jednokoreňové slová pre dané.

    Priebeh hry. Učiteľ vyzve deti, aby našli dané slová príbuzných.

    Slová: školy, kniha, učiť.

    Hra "Zbierajte slovo"

    Ciele: rozvíjať vizuálnu pozornosť, zlepšovať čitateľské zručnosti a zvukovú analýzu slov.

    Priebeh hry. Úloha sa robí v zošitoch. Učiteľ vyzve deti, aby sledovali, kam vedie šípka, a

    umiestnite písmená na svoje miesta. Deti si prečítajú, aké slovo dostali, a vykonajú jeho zvukovú analýzu.

    Ciele: rozvíjať sluchovú pozornosť, myslenie, učiť súvislú monológovú výpoveď (výklad hádanky).

    Priebeh hry. Učiteľ háda hádanku, deti hádajú. Jeden z chlapcov vysvetľuje jeho význam. Ostatné sú komplementárne.

    Čierna Ivaška -

    Drevená košeľa,

    Kam vedie nos

    Dá tam poznámku.

    (ceruzka)

    A. Roždestvenskaja

    Čo je to za zviera

    Chôdza hore a dole?

    Namaľovaný nos,

    Drevený dlhý chvost.

    (Strapec)

    V. Danko

    Vtáčie mláďatá

    sedel v rade

    A hovoria sa slová. (písmená)

    V. Fetisov

    Na čiernom poli

    Skok-skok-

    Chodí biely zajačik. (Doska mala)

    V. Kremnev

    Som pripravený odhaliť svoje tajomstvo komukoľvek,

    Ale nebudete od nej počuť ani slovo.

    (kniha)

    A. Kostakov

    Aké nudné, bratia,

    Jazda na chrbte niekoho iného!

    Kto by mi dal pár nôh,

    Takto by som tancoval.

    Ale nemôžem, ja školy. (taška).

    Text na prerozprávanie

    MODRÉ LISTY

    Káťa mala dve zelené ceruzky. Lena žiadne nemá.

    Lena sa teda pýta Káty:

    Daj mi zelenú ceruzku!

    A Katya hovorí:

    Opýtam sa mamy.

    Obe dievčatá prídu na druhý deň školy. pýta sa

    Lena:

    Dovolila ti to mama?

    Katya si vzdychla a povedala:

    Mama mi to dovolila, ale brata som sa nepýtal.

    No dovolil ti to tvoj brat? pýta sa Lena na druhý deň.

    Brat mi to dovolil, ale bojím sa, že si zlomíš ceruzku.

    Dávam si pozor, - hovorí Lena.

    Pozri, - hovorí Káťa, - neopravuj, netlač.

    Lena sa na ňu pozrela a odišla. Nebral som ceruzku. Káťa bola prekvapená a rozbehla sa za ňou.

    No čo si? Vezmi to!

    Nie, odpovedá Lena.

    V triede sa pýta učiteľka:

    Prečo máš, Lenochka, modré listy na stromoch?

    Žiadna zelená ceruzka.

    Prečo si to nevzal od svojej priateľky?

    Lena mlčí. Káťa sa začervenala a On rozpráva:

    Dal som jej to, ale ona si to nevezme.

    Učiteľ sa pozrel oboje:

    Musíte dávať, aby ste mohli brať.

    Podľa V. Oseeva

    Otázky:

    Prečo Lena požiadala Katyu o ceruzku?

    Čo povedala Katya?

    Čo sa stalo druhý deň? Za tretie?

    Prečo si Lena nevzala ceruzku?

    Čo sa stalo v triede?

    Prečo sa Kate začervenala?

    Čo povedal učiteľ dievčatám?

    Súvisiace publikácie:

    Synopsa logopedickej hodiny o rozvoji lexikálnych a gramatických prostriedkov jazyka „Škola. Školské potreby" Téma: „Škola. Školské potreby. Úlohy: Naučiť deti tvoriť porovnávací stupeň prídavných mien od prísloviek. Aktivovať.

    Synopsa logopedickej hodiny „Škola. Školské potreby" Zhrnutie logopedickej hodiny na tému „Škola. Školské potreby“ Účel: upevniť vedomosti detí na tému „Škola. Školské potreby.

    Synopsa logopedickej hodiny v prípravnej skupine „Školské potreby“ Téma: „Školské potreby“ Účel: rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na preberanú tému; systematizovať vedomosti o téme; cvičenie.

    Synopsa GCD v prípravnej skupine "Školské potreby" Učiteľka 1. kvalifikačnej kategórie Muratova Tatyana Alexandrovna. Cieľ. Naďalej rozvíjať u detí schopnosť písať popisný text.

    Eleny Baiborodovej

    Abstrakt lekcie, ktorá získala druhé miesto v okresnej súťaži „Učiteľ-psychológ 2014“, Čeľabinsk

    Abstrakt na tému: "Školské potreby"

    Cieľ: Psychologická príprava na školskú dochádzku detí vo veku 6-7 rokov.

    Vzdelávacie úlohy:

    1) Rozširovanie predstáv o škole, jej nevyhnutnosti a spoločenskom význame prostredníctvom systematizácie poznatkov o účele školských pomôcok;

    2) Rozšírenie a aktivácia slovníka na tému „Školské potreby“.

    Vývojové úlohy:

    1) Formovanie vzdelávacej a kognitívnej motivácie založenej na znižovaní psycho-emocionálneho stresu a rozvoji duševných procesov (pozornosť, vnímanie, pamäť, reč, myslenie, jemné motorické zručnosti).

    Vzdelávacie úlohy:

    1) Formovanie zručností spolupráce, interakcie, aktivity, iniciatívy, samostatnosti, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, zodpovednosti v procese schopnosti objektívne hodnotiť svoju prácu, konať podľa pokynov učiteľa a rešpektovať školské potreby.

    Integrácia vzdelávacích oblastí:"Poznanie", "Komunikácia", "Práca", "Čítanie beletrie".

    Typy detských aktivít: Komunikatívne, herné, motorické, kognitívne, pracovné.

    Vybavenie: Nahrávka s hudbou V. Shainského „Učia v škole“. Lopta. Jednoduchá ceruzka, nožnice, farebné ceruzky, obálky (podľa počtu detí).

    Prípravné práce: Exkurzia do školy „Deň vedomostí“. Učenie prstovej gymnastiky.

    Mŕtvica:

    1. Organizačný moment. Cieľ: Vytvorte emocionálne pozitívne pozadie.

    Deti vstupujú do hudobnej sály na hudbu V. Shainského „Učia v škole“, stávajú sa polkruhom.

    Učiteľ-psychológ. Ahojte milí chlapci! Navrhujem ísť na koberec a postaviť sa do kruhu. Chlapi, pozrite sa, koľko máme hostí, pozdravte sa navzájom a potom hostí s miernym sklonom hlavy. Dnes sa dozviete veľa nového a zaujímavého.

    2. Loptová hra. Účel: Nahlásenie témy hodiny, objasnenie vedomostí detí o škole, školských pomôckach. Rozvoj pozornosti, reči, myslenia, koordinácie pohybu.

    Učiteľ-psychológ berie loptu.

    Učiteľ-psychológ: Navrhujem hrať loptu. Komu hodím loptu a položím otázku, ten po odpovedi na otázku hodí loptu späť: Chlapci, kam chodíte každé ráno so svojimi rodičmi?

    Dieťa: Každé ráno prichádzame s rodičmi do škôlky.

    Učiteľ-psychológ: Čo robia deti v škôlke?

    Dieťa: Deti sa hrajú v škôlke.

    Učiteľ-psychológ: A čo sa hrajú deti v škôlke?

    Dieťa: V škôlke sa deti hrajú s hračkami.

    Učiteľ-psychológ: Do akej skupiny chodíš?

    Dieťa: V prípravnej skupine do školy.

    Učiteľ-psychológ: Na čo sa pripravujete?

    Dieťa: Pripravuje sa do školy.

    Učiteľ-psychológ: Kedy pôjdeš do školy?

    Učiteľ-psychológ: Presne tak, na jeseň pôjdeš do školy. Viem, že snívaš o tom, že sa staneš školákom, ale budeš si so sebou brať hračky?

    Dieťa: Nie, hračky pre menšie deti necháme v škôlke.

    Učiteľ-psychológ: Čo si treba zobrať do školy?

    Dieťa: Do školy si treba vziať zošit, ceruzku, pero...

    Učiteľ-psychológ: A ako môžete tieto predmety nazvať jedným slovom?

    Dieťa: Školské potreby.

    Učiteľ-psychológ: Výborne, je to tak! Dnes budeme pokračovať v rozprávaní o škole a školských pomôckach.

    3. Hra "Hádaj!". Cieľ: Rozvoj sluchovej pozornosti, reči, myslenia, zmyslu pre rým.

    Učiteľ-psychológ: Poďme si zahrať hru "Hádaj!" Urobím pre vás hádanky, kto uhádne, ide k stolu.

    Takže prvá hádanka (hádže loptičku deťom v poradí):

    Čierna vŕba -

    Drevená košeľa.

    Kam prejde nos -

    Dá tam poznámku.

    Dieťa: Ceruzka.

    Radi strkáme nos všade:

    A kresliť a kresliť.

    Všetko si maľujeme sami

    Viacfarebné nosy.

    Dieťa: Farebné ceruzky.

    Dva nože prilepené k sebe

    Nesedia na mieste;

    Strihať a rezať

    Vyrábajú s nami.

    Dieťa: Nožnice.

    Učiteľ-psychológ: Správne, poďte k stolu. Ďalšia hádanka:

    Teraz som v klietke, potom v rade.

    Napíšte na ne spravujte - ka!

    Môžete tiež kresliť...

    čo som ja?

    Dieťa: Notebook.

    Učiteľ-psychológ: Správne, poďte k stolu. Ďalšia hádanka:

    V zasneženom poli po ceste

    Môj jednonohý kôň sa ponáhľa

    A veľa, veľa rokov

    Zanecháva modrú stopu.

    Dieťa: Pero.

    Učiteľ-psychológ: Výborne, poďte k stolu. Ďalšia hádanka:

    Rozhodol som sa nakresliť dom, otváram si vlastný.

    Dieťa: Album.

    Učiteľ-psychológ: Dobré dievča, poď k stolu. Ďalšia hádanka:

    Zrazu sa had vyrovná, ak ho máte v rukách.

    Dieťa: Čiara.

    Učiteľ-psychológ: Správne, poďte k stolu. Ďalšia hádanka:

    V ruke nosím nový dom.

    Dvere domu sú zamknuté.

    A v tom dome bývajú

    Knihy, perá a album.

    Dieťa: Aktovka.

    Učiteľ-psychológ (odstráni loptu): Vidím, že dobre poznáte školské potreby, teraz navrhujem pripomenúť odpoveď na prvú hádanku.

    Deti: Ceruzka.

    4. Prstová gymnastika "Ceruzka". Účel: rozvoj pamäti, jemných motorických zručností, koordinácia reči s pohybom.

    Na stoloch sú obálky s obrázkom aktovky; jednoduchá ceruzka, farebné ceruzky a nožnice - podľa počtu detí.

    Učiteľ-psychológ: Veľmi dobre! Vezmite si ceruzku. Navrhujem robiť prstovú gymnastiku s ceruzkou.

    1. Zovretý medzi prstami,

    Ceruzka je strašne šťastná.

    Stiahnite si to, bratia,

    Veľmi rád sa hojdá.

    Deti držia ceruzku medzi ukazovákmi a končekmi prstov sa opierajú o jej končeky. Potom švihnite ceruzkou doľava a doprava. Cvičenie sa postupne opakuje so všetkými prstami.

    2. - Už dlho sa s ťažkosťami točíme

    Toto je hrubé poleno.

    Mýliš sa, toto je naše

    Tenká, svetlá ceruzka.

    Deti držia konce ceruzky palcami a ukazovákmi oboch rúk a začínajú ju krútiť jedným a druhým smerom. Potom sa cvičenie vykonáva pre palce a prostredníky, pre veľké a prstenníky, pre palce a malíčky.

    3. Spojíme ruky,

    Trochu ich stlačíme.

    Šikovne tkať prsty

    Pevne držte ceruzku.


    Deti držia ceruzku medzi dlaňami pozdĺž narovnaných prostredníkov. Potom prepleťte prsty rúk tak, aby palec ľavej ruky bol navrchu. Horný hrot ceruzky je medzi prostredníkom ľavej ruky a ukazovákom pravej. Potom zmeňte polohu prstov. Teraz je palec pravej ruky navrchu. Horný hrot ceruzky je medzi prostredníkom pravej ruky a ukazovákom ľavej ruky. Opakujte cvičenie niekoľkokrát.

    5. Cvičenie: "Zatieňujte kufrík."

    Účel: Rozvoj jemnej motoriky, pozornosti, orientácie na hárku papiera. Rozvoj koncentrácie, presnosti. Povzbudenie učiť sa.

    Učiteľ-psychológ: Odviedli ste skvelú prácu! Pred vami leží obálka s obrázkom aktovky, aktovku je potrebné zatieniť v danom smere - je to označené šípkou. Dávajte pozor na malé vrecko batohu - šrafovanie musí byť vykonané zhora nadol a na veľkom vrecku - šrafovanie vyzerá ako polkruh ...

    Deti robia cvičenie. Učiteľ-psychológ zaraďuje nahrávku s hudbou V. Shainského "Učia v škole." Upozorňuje na sedenie pri stoloch a ako správne držať ceruzku.

    6. Hra „Nenechajte si ujsť školské potreby“. Účel: Rozvoj schopnosti prepínať pozornosť. Rozvoj duševnej prevádzky (klasifikácia).

    Učiteľ-psychológ: A teraz choďte na koberec a sadnite si do kruhu, navrhujem hrať ďalšiu hru. Budem hovoriť slová. Keď je medzi slovami názov školských pomôcok alebo slová súvisiace so školou - tlieskajte. Buď opatrný!

    Slová: CESTA, TIGER, AUTO, PRÍPAD, LIETADLO, GUMA, RUŽA, HAD, DUB, BÁBIKA, HUBA, ŠKOLA, DENNÍČEK, RUMANČEK, RÁM, DOM, MALINA, UČITEĽKA, DIESELOVÁ LOKOMOTÍVA, MRAVEC, KARAFA, PEROR, , DIVADLO, HRA, NOTEBOOK, VRABEC, STOL, UKAZAČ, PALMA, STAN, KINO, KLOKAN, CURZA, HOKEJ, MESTO, PES, BANÁN, UČEBNICA, DŽBÁN, MLIEČKO, FELT, LES, TEREMOK, KOMPAS, BOROVICA, CESTA , KNIHA, UMENIE, HUDBA, DENNÍK, PÚPÚPA, VLÁDCA…

    Psychológ: Výborne! Ste veľmi pozorný! Vráťme sa k našim stolom.

    7. Hra „Čo sa skrýva v kufríku?“. Cieľ: Rozvoj zrakovej pozornosti a vnímania, zrakovej gnózy, jemnej motoriky. Rozvoj koncentrácie, presnosti. Povzbudenie učiť sa.

    Učiteľ-psychológ: Pozrieť do portfólia (obálku, pozorne si prezrite kartičku. Navrhujem dať veci do poriadku vo vašom portfóliu - zakrúžkujte jeden (obľúbený) školský predmet. Potom navrhujem vyfarbiť ho, vystrihnúť a úhľadne zložiť do portfólio.


    Učiteľ-psychológ zaraďuje nahrávku s hudbou V. Shainského "Učia v škole." Upozorňuje na sedenie pri stoloch a ako správne držať ceruzku. Deti dokončia úlohu a potom vložia vystrihnutý školský predmet do kufríka.

    Učiteľ-psychológ: Výborne, chlapci! Urobili ste to rýchlo a úhľadne!

    8. Prstová gymnastika "Do školy". Účel: Rozvoj reči, jemnej motoriky, koordinácia reči s pohybom.

    Učiteľ-psychológ: Chlapci! Navrhujem vykonávať prstovú gymnastiku "Do školy".

    Na jeseň pôjdem do školy.

    Nájdem si tam svojich priateľov

    (Deti „chodia“ s prstami na stole.)

    (Ohnite jeden prst na oboch rukách.)

    Budem taký vedec!

    Nezabudnem však na svoju záhradu.

    (Vyhrážajú sa ukazovákom pravej ruky.)

    9. Koniec vyučovania. Účel: Výsledok činnosti.

    Učiteľ-psychológ: Navrhujem, aby ste si vzali kufrík a šli na koberec v kruhu. Teraz, keď je portfólio v poriadku, môžeme pokojne pokračovať v príprave do školy. Je čas vrátiť sa do svojej skupiny. V škôlke sa veľa hráme, kreslíme, vyrezávame. Čoskoro pôjdeš do školy. Čo sa tam naučíte?

    Deti sa striedajú a hovoria: V škole sa naučím písať (čítať, počítať, myslieť, rozprávať, pracovať, behať, skákať, riešiť, pomáhať, rozprávať po anglicky atď.).

    Učiteľ-psychológ a deti sa lúčia: Sme super!

    Učiteľ-psychológ: Dom stojí na ulici

    Deti sa k nemu ponáhľajú.

    Noste zošity, knihy

    Dievčatá a chlapci.