Акцент. Ударена сричка. Видео: Поставяне на ударение в думи IV. Работа по нова тема на урока

Цели:концепция за повторение акцент;развийте способността да поставяте ударение.

Планирани резултати: студентинаучете се да намирате ударени срички в думите; отговорете с основание, докажете мнението си.

По време на часовете

аз Организиране на времето

I. Актуализиране на знанията

Правописна минутка

Таралежите съскат на шишарки в тишината на гъсталака.

Запишете изречението от диктовката.

Подчертайте познатите изписвания.

Кое правило трябваше да запомните, за да напишете думите правилно? (ШИ и ЖИ пишат с бук I. ЧАПишисбук-войА.)

- Използвайте вертикална линия, за да разделите думите на срички.

Коя дума има най-малко срички? (В предлога на.)

- Коя дума има най-много срички? (Мълчание.)

- Коя дума има сричка, състояща се от една буква? (Таралежи.)

- Подчертайте основата на изречението. (Таралежите съскат.)

2. Лексикова работа

Отгатнете гатанката.

На едната има матрьошка крак,

Забулен, объркан. (Зеле.)(Учителят записвадума на дъската.)

Коя буква трябва да запомните в думата? (А.)

- Напишете думата в тетрадката си, подчертайте буквата А.

Изберете думи с един и същ корен. (Зеле, зеле, зеле, зеле (пай).)

- Изберете корена, подчертайте буквата А.

III. Самоопределение за дейност

(На дъската има бележка.) Коля нарисува замък.

Запишете предложението.

В коя картина се вписва този запис? (Отговорите на децата.)

И така, и двете снимки могат да бъдат верният отговор, всичко зависи от стреса!

Какво е стрес?

IV.Работа по темата на урока

Отворете учебника на стр. 67. Прочетете темата на урока. (Как да определим ударена сричка?)

- На какви въпроси бихте искали да получите отговор? (Деца

обадете се на въпроси по темата.) Пр. 99 (стр. 67).

Какво е необичайното в писането на стихотворение? (Думите са разделени на срички.)

- Какво показва знакът над буквите? (Подчертаване^)

- Прочетете репликите, като наблегнете на ударението в гласа си.

Запишете думите, без да ги разделяте на срички.

Прочетете сами правилото.

Какво е акцент?

Как се произнася ударена сричка? (Продължава по-дълго, произнася се по-силно, по-силно.)

- Слово акцентродствена дума стачка.Чукът удря звука и той звучи по-дълго от останалите. Какъв звук издава чукът? (Според гласна)

- Колко ударени звука може да има в една дума? ( Само един.)

- Чуйте стихотворението.

Fly-fly-fly-agaric, отидете в гъстата гора и седнете там на поляната, където живеят само мухоморки. Б. Липанович

Подгответе юмручни чукове. Юмрукът ще ни помогне

намерете ударената сричка.

(Учителят чете стихотворение, децата спускат юмруци върху бюрото, когато произнасят ударния звук, имитират удара.)



V. Физкултурна минутка

За упражнение слънцето ни повдига, вдигаме ръцете си по команда „едно“. А над нас листата шумолят весело. Спускаме ръцете си по командата „две“.

VI. Затвърдяване на научения материал Пр. 100 (стр. 68).

- Как можете да определите ударението с една дума? Обсъдете със съседа си.

Какъв съвет получихте? (Децата разказват до какво мнение са стигнали.)

Запишете го и посочете ударението.

(Независимо попълване. Взаимна проверка. Взаимна оценка.)

"!" - браво, постави акцента правилно.

“+” - добре, направих грешка веднъж.

„-“ - все още правите грешки, трябва да се научите да поставяте акценти.

Пр.101 (стр. 68).

Прочетете заданието.

Какво ще правите в това упражнение? (Нека разделим думите в четири колони, в зависимост от това върху коя сричка пада ударението.)

(Независимо изпълнение. Вкл задна странаДвама ученици работят на дъската: единият записва думи за модели 3 и 2, другият за модели 3 и 4.)

Проверете момчетата, които са работили в борда. Някакви коментари?

Кой не е направил нито една грешка? Поставете „!“ в полето. Пр. 102 (стр. 68).

- Прочетете заданието. Какво е диалог? (Разговор между двама или повече души.)

Как се посочва писмено диалогът? (Думите на всеки знак започват на нов ред с тире.)

- Какви учтиви думи използват героите в диалога? (Здравей, скъпа, съжалявам.)

- Когато думите се използват в речта съжалявам

- Слово съжалявамречников запас Какви букви трябва да запомните в тази дума? (Съжалявам.)

Запишете диалога и посочете ударението в думите.

С какви думи се затруднихте? (Проверка - четене с ударение върху ударената сричка.)"

VII. Отражение

Картичка, - ; - -

Прочетете, наблегнете.

Вечер над езерото се носи бяла пара... Това са рибите в езерото, които държат самовара. И. Пивоварова

(Преден тест. Децата четат думата с подчертана ударена сричка, назовават буквата, над която има знак за ударение.)



Зелено - разбра всичко.

Жълто - разбирам, но все още се съмнявам.

Червено - нищо не разбра.

(буквар стр. 18)

Тип урок:научаване на нови неща.

Тема: „Акцент. Ударена сричка."

Мишена: осигуряват условия за запознаване с ударени и неударени срички.

Планирани резултати:

Предмет:

Учениците ще се научат да: различават ударени и неударени гласни.

лични:

Приемат учебна задача, търсят начин за решаването й, извършват тестове.

UUD (метасубект):

Регулаторни:умеят да оценяват правилността на действие на ниво адекватна оценка.

Когнитивни: общо образование– обясняват смислоразделителната роля на ударението на думата (заключване – заключване);

Главоблъсканица -подчертайте ударените срички при произнасяне на различни думи, определете на диаграмата мястото на ударението в думата.

Комуникативен:знаят как да използват речта, за да регулират своите действия.

Оборудване:

    Т.М. Андрианов “Буквар”;

    Т.М. Андрианова работна книгакъм „Буквар”;

    Т.М. Андрианов “Буквар” електронен учебник;

    Предметни снимки, компютър.

Технологична карта на урок №16

Основни етапи на организиране на учебната дейност

Предназначение на сцената

Дейности на учителя

Студентски дейности

Когнитивна

Комуникативен

орг. Момент

Готов за урок

Камбаната иззвъня и спря.
Урокът започва.
Седнахме заедно на бюрата си
И ние погледнахме дъската,
И бързо го отвориха
Много грундове.

Формулирайте правила за поведение в класната стая

Мотивация

Организация на мотивацията на учениците за учебна дейност.

1. Разглеждане на картината и изготвяне на предложения по нея. Определяне на броя на думите в изречението и съставяне на диаграми на изречения.

Картината „Семейство“ се показва пред децата (баща, майка, дядо, баба, дъщеря, син и бебе; всички членове на семейството са заети със собствените си дела)

- Колко думи има в това изречение? (3)
-
Коя е първата дума? (втори? трети?)

- Защо сложихте вертикална линия в началото на диаграмата? (Началото на изречението се пише с главна буква.)
-Защо има точка в края на диаграмата? (В края на всяко изречение се поставя точка.)

( След това въз основа на картината се правят предложения за други членове на семейството и се изготвят диаграми. )
2. Измисляне на думи, състоящи се от една, две и три срички по картинка.

син майка баба
дъщеря баща снимка
кубчета котка внук
настолна машина за чайник
стол стол табела

Организира подготовката на предложения с помощта на въпроси

(Децата рисуват схема на изречение в тетрадките си, учителят - на дъската)

Разгледайте снимката и дайте предложения

Децата съставят изречение:"Татко гледа телевизия"

|____ ____ ____.

(Когато назовават думи, децата пляскат броя на сричките с ръце.)

Неизменна част

Актуализиране на знания (запомняне на това, което знаем)

Актуализиране на усвоените методи на действие, достатъчни за конструиране на нови знания и тяхното обобщаване.

Работа със звукови карти. Картографиране на думи : [ир , е ], [ir , е].

- Какво означават тези думи? (име на цвете и име на бонбон)

- Как се различават схемите на думи? (Нищо)

- какво ни помага да различаваме тези думи? (Изображения на елементи)

Поставяне на учебни цели

Създаване на проблемна ситуация. Поправяне на нова учебна задача.

Чуйте едно интересна история. Някак си думите се събраха на голям лист хартия. Чаршафът беше толкова голям, че трябваше да бъде изнесен на полето, защото само там щеше да се побере в разгънато състояние. Думите на този лист бяха много различни и сред тях имаше думи, които бяха близнаци: написани са еднакви, но означават различни неща. Иди разбери! Изведнъж на небето се появи тъмен облак и започна да вали. Не беше дълго и рядко и когато слънцето изгря, се оказа, че над една от гласните в думите се появяват малки линии: сякаш капка дъжд искаше да удари гласната, но промени решението си и така замръзна над него. Това тире оттогава се нарича ударение. Оттогава ударената гласна се отличава в думите по своя глас - произнася се по-силно и по-продължително от останалите звуци в думата. Сричка с такава гласна се нарича ударена.


- Да кажем името на цветето и името на бонбоните, нарисувани на снимката.

- Какво необичайно нещо забелязахте?

- В тези думи, еднакви по модел и правопис, ударението е върху различни срички.

Днес ще се запознаем с ударението и ударените срички.

Групова дискусия

Изпълнение на готовия проект

Решение на първоначалния проблем

1. Сравнение на имена на обекти и диаграми.

(ирис - ирис, замък - замък, карамфили - карамфили)

- Кажете думите с гласа си, като подчертавате различни срички.

- Кои звуци бяха подчертани: гласни или съгласни?

2. Въвеждане на звука на стреса.

- Значението му зависи от ударението в една дума. За да идентифицирате правилно ударена сричка, думата трябва да се произнася като цяло, а не сричка по сричка.

Опитайте да попитате: „Това лисица ли е?“
-
Кажете тази дума и слушайте, всяка част от тази дума произнася ли се с еднаква сила на гласа? (една от сричките се произнася с повече сила в гласа)
- Каква сричка е това? (второ, "sa")
-Тази сричка се подчертава в една дума от силата на гласа, изтеглено произношение: тази сричка е подчертана.
____|_____ (схема на думи)

- Колко части са разпределени? (2)
-Коя част е над наклонената черта? (над второто)
-
Коя част се произнася с повече сила в гласа, провлачено? (втори)
-Коя част от думата е под ударение? (на втория)
- Коя сричка е под ударение? (втори)

3. Обучение в поставянето на ударение в думите

Назовете нарисуваните животни, като подчертаете ударената сричка и ударения гласен звук: лисица, катерица, язовец, щъркел, врана, лебеди.

4. Работа със звукови модели на думи.

- Назовете първо трисрични думи, а след това двусрични.

- Назовете думите с първата ударена сричка, след това с втората,

след това - с третия.

- Назовавайте думи с меки съгласни звукове.

- Назовете тези звуци в ударени срички.

- Кажете двусрични думи с последователно ударение върху всички

гласни звукове. Какво стана?

(една от сричките се произнася с повече сила в гласа)

(звуци [a], [e], [i], [a], [o], [e])

Физкултурна минута

1. Свиря на цигулка:
Ти-ли-ли, ти-ли-ли!
Зайчетата танцуват на поляната,
Ти-ли-ли, ти-ли-ли!

2. Свири на балалайка:
Модерен мозък, модерен мозък!
Зайчетата танцуват на поляната,
Модерен мозък, модерен мозък!

3. А сега на барабана:
Бум Бум Бум! Трамвай-там-там!
Зайчетата избягаха от страх
През храстите, през храстите!

самостоятелна работас eton тестване

Корекция на упражняване на метода за намиране на ударена – неударена гласна

- Акцентът помогна много на думите близнаци, чието значение може да се разбере само чрез правилно поставяне на ударението. Нека да определим ударението в думите близнаци.

Рисът ходи на меки лапи, рисът надушва плячкамиризма .
Шивачката заши полата по шевовете и направи гърба
миризма .

Те седнаха на дъбов клонкатерици ,
След като организира събирания в горичката. Главният готвач ни пита: „Синове!
Щяха да го съборят за тортата
катерици !"

И двамата лекуваха коткатаухо ,
Те се страхуваха, че ще загубят слуха си.
Готвачът има лека ръка:
Отличен сред щуките
ухо !

Прави се от тесточаши , направиха пайове от тях,
Компот се изсипва в
чаши :- Опитайте, приятелки!

Извършвайте поетапен контрол на техните действия.

Консолидация чрез сравнение

Децата стоят в кръг.

Учителят хвърля топката, назовава дума с ударение на първата сричка, а децата назовават думи с ударение в края.

Мирис, стрели, памук, брашно, орган, чаши, кози, замък, рафтове, ирис.

Променлива част

VIII

Включване в системата от знания, повторение

1. Четене на гатанки – шаради.

- Сравнете моделите на думи и предположения.

– Намерете в текста обяснение на значението на думата – гатанка.

2. Диференцирана задача.

(кози - кози)

Контрол в края на учебната тема

карти

Дидактическа игра: "Къде е скрито ударението?" (На децата се дават карти с предметни снимки и шаблони на думи.
Детето трябва да постави ударението върху подходящата сричка. След това детето назовава думата, казва къде е ударението и измисля изречение с тази дума).

Бесханъм Исмаилова
Урок по руски език в 1. клас „Ударение. Ударени и неударени срички"

Отворете Урок по руски език

Предмет урок: Акцент. Ударени и неударени срички.

Красотата на думите и душата.

Мишена: организирайте дейности на учениците за консолидиране на концепцията « акцент» , да развият способността за разграничаване на думи ударени и неударени срички, практикувайте разграничаване на думи, които се различават акцент.

Задачи:

Предмет:

Организирайте работата на учениците за консолидиране на концепцията « акцент» , неговата семантично-отличителна функция, свойствата на разнородността;

Осигурете развитието на способността за разграничаване на думи ударени и неударени срички;

Уверете се, че техниката е консолидирана при разграничаване на думи, които се различават акцент;

Допринасят за обогатяване на речниковия запас на учениците урок; развитие на фонематичен слух и култура на звуково произношение.

Персонален UUD:

Допринасят за формирането на положителна мотивация за образователни дейности;

Познават основните морални норми на поведение в училищния живот;

Имате представа за причините за академичния успех;

Метапредметни задачи: насърчаване на формирането UUD:

регулаторен:

Приемете учебна задача, подходяща за етапа на обучение;

Разбират насоките за действие, посочени от учителя в учебния материал; - оценявайте резултатите от вашите действия заедно с учителя,

Направете подходящи корекции;

образователен:

Групиране на базата на анализ и сравнение езикматериал върху дадена основа;

Установява причинно-следствени връзки в обхвата на изучаваните явления;

Вижте възможното разнообразие от начини за решаване на учебна задача; -

Свържете изучавания материал със собствения си опит;

комуникативен:

Реагирайте адекватно на призива на учителя;

Използвайте правилата за учтивост в общуването;

Участват в различни формиработи в клас(индивидуално, лицево, по двойки);

Имате представа за способност за преговори и достигане до общо решение;

Формулирайте собствено мнение и позиция.

Тип урок. Урокизучаване на нов материал.

Оборудване: руски език. 1 Клас: учебник за общо образование организации/ В. П. Канакина, В. Г. Горецки. - 8-мо издание, рев. – М.: Образование, 2016; карти с гатанки; карти с думи за работа по двойки, карти с групови задачи, тетрадки, презентация по темата урок, песен

По време на часовете

л. Организиране на времето.

Учителят влиза с "голямо сърце"

- Деца, защо мислите, че се опомних урок със сърце. господин Урокизпълва сърцата ви с житейски ценности всеки ден. Но ние ще разберем какви точно са те по време на нашия урок. Успехът на всяка работа зависи от самия човек. Всичко във вашите ръце. Преди да пишем, трябва да подготвим пръстите си за писане. Пред вас има хартиени длани. Ако сте в страхотно настроение и имате жажда за нови знания, вземете зелен молив и оцветете палеца си, а ако сте в лошо настроение, оцветете малкия си пръст, внимателно точно по контура. Пръстите ни са готови, така че можем спокойно да продължим възпитателна работа. Нека уточним датата на пристигането на този господин. (6 март. Работа в клас) .

ll. Минута на писане.

От сегмент от поредицата от естествени числа изберете числото, което започва със звука (V)

Коя буква означава този звук? (IN)

Колко звука представлява една буква? "IN"

Какво още можете да ни кажете за това писмо?

Пишем го красиво, редувайки се с малка буква (Вв).

III. Мотивация за учебна дейност.

И отново се връщаме към сегмента на числата. Всяко число отбелязва някакво събитие или празник.Кой празник мислите, че се крие в осмия ден на март?

8 март е Международен ден на жената. Историята на 8 март е историята на борбата на жените за техните права. За модерен човеке ден на любов и топлина, на изразяване на чувства и благодарност към най-близките и обичани жени, както и празник на женската красота и пробуждащата се от сън природа. 8 март не е избран случайно. На този ден през 1908 г. хиляди жени излизат по улиците на Ню Йорк. Мнозина вървяха с деца на ръце. Жените поискаха справедливост и равни права с мъжете. Клара Цеткин предложи подобни събития да се провеждат ежегодно по целия свят, надявайки се да събудят у жените жажда за свобода, равенство и братство.

В памет на това събитие от 1911 г. 8 март започва да се чества като празник на солидарността между жените по света.

Нашите урокще бъде посветен на този празник и дойде време да разберем най-скъпите и ценни думи, които са свързани с него. Да напишем думата "празник", ще подчертаем правописите в него и ще извършим фонетичен анализ.

ІV.Правописна работа

Актуализиране и записване на знанията

Преди да започнете работа по дадена тема урок, нека поработим върху думите.

Работа върху интерактивната дъска

Упражнение „Въведете липсващата буква“

Един ученик работи на дъската, останалите в тетрадките (последователно)

Докажете избора на буква (какъв правопис)

(думи : магазин, дрехи, палто, шал, чинии, ботуши)

V. Учене на нов материал

Погледнете записа за думата и я намерете грешка: ще даде (грешка при настройката акценти) . Момчета, по каква тема ще работим днес?

Темата на нашата урок« Акцент»

Поставяне на цели урок:

Сега нека дефинираме целта урок.

От какво трябва да се поучим урок? Какво трябва да научим?

Какво стана акцент;

Каква роля играе? акцент.

С какви думи е изразено акцент.

Днес ще изследваме акцент, за какво е? акцент, каква е неговата роля. Вашата задача е да бъдете внимателни и да не пропуснете нищо интересно.

1.- И така, нека започнем нашето изследване. (Произнасям думите и учениците правят заключение акцент- това е дълго произношение срички в една дума:

цветя, радост, усмивка, щастие). Записваме думи от диктовка.

Колко от вас знаят каква икона означава? акцент?

Точно така, линия, наклонена надясно над гласния звук.

Как мислите, как се казва гласният звук, който пада акцент? (Шок.)

А сричка, в който се намира ударена гласна, как се казва?

(Шок.)

Познайте как се казва сричка, в който има гласна без акценти?

(Неударено.)

Как се нарича гласна без акценти?

(Неударена гласна.)

По-горе перкусииВинаги ще поставим знак на гласна акценти, А неудареноЩе подчертаем гласната с едно подчертаване.

2.-Казвам дума, а на следващия ред ще напишете с малка буква само буквата, която означава ударен гласен звук, тоест какъв звук издавам, същата буква и обозначавам: привързан, искрен, нежен, любящ, грациозен, скъп, умен, бебе, весел, господар)

Погледнете си тетрадките. Какво забелязахте?

Всички букви на гласните звуци са записани. (a, i, e, yu, i, o, u, s, e, e)

И така, какво заключение се налага?

Акцентсе посочва само над буквите на гласните звуци.

И защо?

Защото се опъват и пеят.

Всички женски представители са много нежни създания. Погледнете екрана и Казвам: защо в думата "нежност"Мога да ви предложа два варианта за подреждане акценти?

Защото тази дума има две буквени гласни звуци.

И така, какво заключение се налага тук?

Има толкова гласни в една дума, колкото и опции за разположение. акценти, но само един от тях е правилен.

3.-А сега разгледайте тези изречения, прочетете внимателно и намерете думи, които са еднакви по правопис.

Пихме чай в градината. Бързо изпиха дърва.

Какъв е смисълът на тези две изречения? Как могат да се променят тези две думи по смисъла на това изречение?

Като определи акцент.

вярно Тогава какво заключение се налага тук?

От мястото акцентизначението или значението на думата зависи.

Браво момчета, вие сте най-добрите малки изследователи.

Вл. Физкултурна минута. Пуска се песен за мама със слайдшоу презентация. Песен, изпята от учител. Мама е щастлива, защото пее приспивна песничка, защото малки ръчички заплитат косите й, защото смисълът на живота й заспива на ръката й, защото всяка вечер целува пълничката й бузка. Щастлива, защото съм майка.

Сега нека напишем думите, които всички жени обичат толкова много, и да се научим как да ги обозначаваме правилно акцент.

ЦВЕТЯ, ГРИЖИ, ЗЛАТО, ПОДАРЪЦИ, обич, внимание, по-красиви.

Vll.Работа по учебника

Упражнение No2, стр. 40

Защо няма знак в последната диаграма акценти? - Защото има само една буква от гласния звук и така е перкусии.

Изберете думи за всяка диаграма и ги напишете. Един ученик на дъската. Останалите са в тетрадки.

Преглед: Проверете бележката си с бележката на дъската. Има ли друго мнение?

Прочетете думите и помислете коя дума е нечетната?

Добро, уважение, зло, мъдрост, търпение.

Защото е едносрично.

И защо?

Защото останалите думи се наричат добри качествачовек.

Vlll. Затвърдяване на научения материал

Мисля, че затвърдихте знанията си. Сега ще използвате тези знания на практика. Ще работим по двойки. За да направите това, нека повторим правилата за работа по двойки.

Правила за работа по двойки.

1. Мисля за себе си.

2. Изразявам мнението си.

3. Слушам съседа си.

4. Стигаме до общо мнение

1) Задание за парната баня работа: съпоставете думата и картината

Карамфили-карамфили, стрели-стрели, кръгове-кръгове

Партньорско тестване по двойки.

2) Работа в групи

Предлагам ви да работите в групи. Изберете капитан. В група, под която работим мото: Едно дърво не е градина, един камък не е стена.

Мамо, Бог да те пази

Всеки ден е в твоята съдба.

Живейте дълго и щастливо!

Винаги си в душата ми.

Партньорска проверка.

XlX.Отражение "Букет от настроение"

Материал: готови цветя от хартия в три цвята.

Зелено - доволен съм урок. Урокбеше ми полезно. Разбрах всичко, което се каза и какво се направи урок. Настроението беше добро.

жълто - урокът беше интересен. Участвах в него. Отговорих от място, изпълних редица задачи, но понякога изпитвах затруднения. Настроението ми се променяше.

Червено – ползи от Не научих достатъчно уроци. Наистина не разбрах за какво говорят. Да отговоря на Не бях готова за урока. Настроение навсякъде урокът беше лош.

Обобщаване.

Постигнахме целите си урок? Докажи го.

Какво направихме на урок? Защо казваме, че целта е постигната?

Какво знаем сега?

Какво можем да направим?

Ние обобщихме нашите урок.

Успях да ви дам интересно урок?

Нашите момчета са подготвили стихове за сладки и красиви гости (всички момчета четат два реда)

От година на година ви поздравяват,

Желаят ви щастие и топлина,

И тази година си пожелаваме

Да ти кажа мили думи.

Нека пролетният празник донесе

Само радост, щастие, топлина.

Нека всички скърби изчезнат,

В къщата няма да има излишни кавги.

Усмихваш се и грижите ти ще изчезнат,

Като изворна вода.

Нека само радостта е близо

Винаги, винаги, винаги, ВИНАГИ!

(Децата дават цветя на гостите)

Благодаря за урок.

- регулаторен:произнесете последователността от действия при изготвяне на сричкова диаграма;

- образователен:навигирайте в учебника, намерете отговори на въпросите на учителя в илюстрации, направете заключения;

- комуникативен:способността да слушате и разбирате речта, способността да доказвате своята гледна точка;

- лично:осъзнаване на ролята на стреса в речта и живота на хората.

Задачи:

Да развият умения за начини за поставяне на стрес;

Развийте способността да определяте мястото на ударението в дума въз основа на нейното семантично значение;

Развивайте се логично мислене, реч;

Култивирайте уважение между учениците един към друг.

Прогнозиран резултат: учениците трябва знаяза ролята на ударението и връзката му със семантичното значение на думата и да бъде в състояние даопределете ударението в една дума с помощта на методи, посочете ударението на диаграмата.

Оборудване: учебник „Буквар“, автор R.N. Бунеев, Е.В. Бунеева, О. В. Пронина, издателство БАЛАСС 2012; тетрадка за печат - О. В. Пронина, Е. П. Лебедева, О. Ю. Малцева издателство BALASS 2007, интерактивна дъска, презентация - 11 слайда.

Тип урок: изучаване на нов материал.

По време на часовете

I. Организиране на часа за работа.

Самоконтрол. Наличие на учебни пособия за урока.

II. Актуализиране на знанията. Слайд 2

Какво означава първата диаграма? (Произнасяме и чуваме звуци.)

Какво означава втората диаграма? (Ние пишем, четем и виждаме писма.)

Какви звуци наричаме гласни?

Колко гласни звука?

- Слайд 3Виждаме букви, които представляват гласни звуци. Да ги кажем в хор.

Каква е ролята на гласните звуци в думите? (Оформете сричка, малки думи.)

Харесвате ли приказки? Предлагам ви да чуете началото на приказката „Вятърът и слънцето” от К. Ушински и да слушате внимателно и да измислите своето продължение.

Учителят чете текста, като умишлено изкривява думите и поставя ударението неправилно.

Вятър и слънце.

(Предварително сменете всички ударения в думите)

Един ден Слънцето и разгневеният Северен вятър започнаха спор кой от тях е по-силен. Дълго спорили и накрая решили да премерят силата си с пътника, който точно в това време яздел на кон по големия път.

Виж, каза Вятърът, как ще полетя към него: мигом ще разкъсам наметалото му.

— каза той и започна да духа колкото може по-силно. Но колкото повече се опитваше Вятърът, толкова по-здраво се завиваше пътникът в наметалото си. Вятърът стана ядосан, свиреп и обсипа горкия пътник с дъжд и сняг; Проклинайки вятъра, пътешественикът пъхна наметалото си в ръкавите си и завърза коланите си. Тук самият вятър се убеди, че не може да съблече наметалото си... (Учителят не чете следващата част от приказката.)

Слънцето, като видя безсилието на своя съперник, се усмихна, погледна иззад облаците, стопли и изсуши земята, а в същото време и бедния полузамръзнал пътник. Усети топлината на слънчевите лъчи, ободри се, благослови Слънцето, съблече наметалото си, нави го и го завърза за седлото.

Виждаш ли - тогава кроткото Слънце каза на ядосания Вятър, - можеш да направиш много повече с обич и доброта, отколкото с гняв.

Кой е готов да продължи?

Всичко ясно ли ти беше?

Защо не разбра смисъла на текста?

Защо мислите, че думите прозвучаха така?

III. Формулиране на проблема.

1.- Какво ще научим в клас днес? Слайд 4

Върху какво ще работим, какво ще наблюдаваме? (Изявления, версии на деца.)

2. Обявяване на темата и проблема на урока.

IV. Намиране на решение

1. . Зареждане за пръсти. „Приятелско семейство“

(Ръцете са свързани в ключалка, повдигаме и спускаме пръстите)

Пръстите са приятелско семейство.
Те не могат да живеят един без друг.
(Свързваме пръстите със същото име)
Това е големият, а този средният,
Безименен и последен -
Малката ни пръст е бебе.
Забравил си показалеца.
(Пляскаме с ръце)
Така че пръстите да живеят заедно
Ще ги свържем и ще изпълним движенията.
(Показване на съответните движения)
Ще покажем рога на коза и дори рога на елен,
И да не забравяме зайчето,
Ще използваме ушите си, за да ви водим.
(Пляскаме с ръце)
За да говорите ясно, трябва да сте добри с пръстите си.

2. Работа в тетрадки за печат. Страница 3

3. Работа с двойки думи КРЪГ И, КР U LCD Слайд 5(с напредването на работата слайдовете се допълват с диаграми на думи и знака „Акцент“)

Три чаши и три чаши.

Правим диаграми на думи на дъската и в тетрадки за печат. (КР U LCD, КРЪГ И)

Колко гласни?

Какъв цвят да използваме?

Колко срички? Назовете първата сричка, втората.

Подобна работа с втората дума.

Сравнение и анализ на схеми.

По какво си приличат тези схеми? (Същите гласни, същия брой срички.)

Каква е разликата? (Означава различни думи.)

Нека произнасяме думите и наблюдаваме гласните.

КРУ-У-ЖКИ ЧАШИ-И

За да обозначат на диаграмата гласна, която се произнася по-дълго с по-голяма сила, те излязоха със знака (/) ударение.

4. Активиране на познавателната дейност. (Забавни неща.)

А сега за акцента
Да напишем стихотворение...
Ударена сричка, ударена сричка...
Не напразно се казва така.
Хей, невидим чук, (карта със снимка на чук)
Маркирайте го с удар. (Покажете чуковете на слайда.)
И чукът чука, чука,
И речта ми звучи ясно.
Гледайте поведението на чука.
Дръжте го винаги в ръцете си!

5. Физ. само минутка.

Хей, браво ковач!
Жребецът стана без задръжки.
Обуваш го отново.
- Защо не го обуеш?
Ето пирон, ето подкова,
Едно, две и готово.
Чук, чук, чук, чук./ повторете 4 пъти
Чукам!

V. Методи за поставяне на стрес.

Има езици, където ударението винаги пада върху последната сричка - френски, на полски ударението винаги пада върху предпоследната сричка, а на руски ударението може да падне върху всяка сричка.

Как да определим ударена сричка?

1) Тайно „преместване“

Произнесете думата с различни опции за ударение и слушайте, когато думата звучи на руски.

(Наблюдение на метода „Преместване“, използвайки примера на думата БАРАБАН)

2) Тайна „петиция“

За да идентифицирате бързо ударена сричка, не е нужно да викате, но можете да помолите този обект за нещо или да го повикате.

3) Тайно „викане“ Думата се произнася бързо 3 пъти, а на 4-ия извикваме ударената сричка.

Заключение: - Какви методи за определяне на стреса научихте?

VI. Проверка на работата на методите за поставяне на напрежението. Работа с двойки думи.

Наблюдаване на промяната в значението на думата по метода „Движение“, „Крещене“, „Моля“.

1. ZAM виси на вратата ОТНОСНОДА СЕ, Слайд 7-8

И ако чукът удари, ще се окаже грешно АМОК

2.Аз съм тревисто растение с цвят люляк, Слайд 9

Но ако промените акцента, ще се превърна в бонбон. ( И RIS, IR ИС)

3. Ние сме щанд за триони, Слайд 10

Но опитайте да ни поставите различен акцент.

Внимавайте с нас:

Бодим с рогата си. (ДА СЕ ОТНОСНОЗЛО, КОЗА Y)

Заключение: - Смятате ли, че е важно да се научите да поставяте стреса правилно? Слайд 11

Защо трябва да можем да определяме стреса?

Каква роля играе ударението? (Разграничаване на значението.)

Защо ние с вас не разбрахме приказката в началото на урока? (Ударението беше поставено неправилно, значението на думите беше неясно.)

Учителят чете правилно текста.

Помислете какво би направило Слънцето? В следващия урок ще слушаме края на вашите приказки и ще прочетем края на автора на тази история.

VII. Тренировка.

Работа в Букваря стр. 28-29

Вижте какво е показано на първата снимка?

Какво можете да ни кажете за тази диаграма?

Как да определим разположението на стреса?

Какви методи ще използваме?

Коя гласна произнасяме по-дълго?

В коя сричка е?

Подобна работа с други думи, само децата сами обозначават гласни звуци и ги разделят на срички.

VI . Обобщение на урока. Слайд 11

– Какво ново научихте?

Какво си учил?

– Кое беше най-интересното? Защо?

– Имаше ли трудности? Какво?

Какво може да се заключи?

Защо трябва да поставите акцента правилно?



Ударена сричка

Ударена сричка

Една от основните концепции фонетикаи силабо-тоническо и тоническо стихосложение. В лингвистиката ударената сричка е сричка, върху която пада ударението, в зависимост от характеристиките на езика може да се отличава с по-голямо напрежение в речевите органи или по-голяма продължителност в сравнение с ненапрегнатите. В тоническата версификация броят на ударените срички е основата за съизмеримостта на редовете. При силабо-тоническата версификация ударените срички и тяхното разположение спрямо неударените срички създават ритмичен модел на реда. Ударените срички се разделят на безусловно ударени (в значителни части на речта) и двусмислени (във функционални, особено едносрични думи), които могат да загубят ударението: вече съм в третия: човек! Защо биеш жената? (Н. А. Некрасов); какво искаш повече Светът реши / Че той е умен и много хубав. (А. С. Пушкин).

Литература и език. Съвременна илюстрована енциклопедия. - М.: Росман. Под редакцията на проф. Горкина А.П. 2006 .


Вижте какво е „ударена сричка“ в други речници:

    ударена сричка- определена сричка в дума, подчертана с по-силно произношение. В силаботоническата версификация (вижте силаботоническа версификация) сричка, която гравитира към силно място (вижте силно място) в стих. На свой ред неударената сричка има тенденция ...

    Ударена сричка и неударена сричка- Ударена сричка и неударена сричка, основни понятия за силаботоника и тоническа версификация: при силаботоническата версификация ударените срички гравитират към метрично силни места (ICTS), неударените срички към слаби места (вижте Силни... ... Литературен енциклопедичен речник

    I. 1) Физиологично (от образователна гледна точка) звук или няколко звука се произнасят с един импулс на издишвания въздух. 2) Акустично (от страна на звучността), сегмент от речта, в който един звук се откроява най-много... ... Речник на лингвистичните термини

    Едно от най-простите, но научно най-трудни за дефиниране фонетични понятия. Колкото и странно да изглежда на пръв поглед, няма съмнение, че съзнателното изолиране на S. предшества в историята на човечеството съзнателното изолиране на отделен звук.... ... Литературна енциклопедия

    СРИЧКА, а, мн. и, ов, съпруг. Звук или комбинация от звуци, произведени от единичен импулс на издишан въздух. Разделете думите на срички. Четете сричка по сричка. Шок s. Отворете s. (завършващ на гласен звук). Затворено село (завършващ на съгласна).… … РечникОжегова

    СРИЧКА 1, а, мн. и, ов, м. звук или съчетание от звуци, произнесени от един импулс на издишвания въздух. Разделете думите на срички. Четете сричка по сричка. Шок s. Отворете s. (завършващ на гласен звук). Затворено село (завършващ на съгласна).… … Обяснителен речник на Ожегов

    Ая, ох. 1. Свързан с нанасяне или получаване на удар (1 цифра). У. механизъм. U. черупков предпазител. U. музикален инструмент. Това е взривна вълна. 2. Нанасяне на решителен удар (5 цифри); свързано с нанасяне на решителен удар. Аз имам армия. ъъ... ... енциклопедичен речник

    шок- Ох ох. Вижте също шок 1) свързан с нанасяне или получаване на удар 1) Механизъм на удара. Ударен предпазител на снаряд. Ударен музикален инструмент. Това е взривна вълна. 2) нанасяне на решаващо... Речник на много изрази

    шок- 1. удар/н/у¹ (механизъм). 2. ритъм/n/y² (сричка). 3. blow/n/y³ (труд) ... Морфемно-правописен речник

    неударена сричка- Вижте ударената сричка... Речник на литературните термини

Книги

  • Комплект маси. Руски език. Обучение по ограмотяване. 1 клас. 16 таблици + методика, Учебен албум от 16 листа: - Изречение. Слово. Сричка. Ударена сричка. - Гласни и съгласни звукове. - Гласни букви A, Z. - Съгласни букви M, N, L, R. - Гласни букви I, Y. - гласни... Категория: Плакати, нагледни помагала, карти Серия: Учебни маси. руски език Издател: Spectrum (ръководства),
  • Комплект образователни игри `Открий ударената сричка`. , Насонова Т. Р., Бурлакина Олга Викторовна, ISBN:9785994906781… Категория: