Сынып сағаты «Мен қандаймын?» Міндеттері: оқушыларға өз бетінше жол ашу "- Сынып сағаты. Сынып сағаты "Мен адаммын, бірақ не? Қандай сынып сағаты

Бұл сынып сағаты мектептің тәрбие жұмысының негізгі бағыты – денсаулықты сақтаумен сәйкес келеді, өйткені қоғамымыздың толыққанды азаматы тек физикалық ғана емес, рухани және адамгершілік жағынан дені сау болуы керек.

Іс-шараның кезеңдері нақты жоспарланған: ұйымдастыру сәті, өмірлік тәжірибені акцентуациялау, проблеманы анықтау, сынып сағатының тақырыбын және оның мақсатын анықтауға, жаңасын ашуға, өзіндік жұмыс. , әрекетті жоспарлау, қорытындылау, рефлексия. Бұл сынып сағатының негізгі мақсаты – өнегелі тұлға бейнесін үлгі ету.

Осы мақсатқа жету үшін «Адамгершілік таразылары», «Күн шуағы» әдістерін қолдандым. Практикалық кезеңде «Жоспарлау мозаикасы» әдістемесі қолданылды. Іс-шараның алғашқы кезеңдері балаларды өз әрекеттері туралы ойлануға, сезімдерін талдауға мәжбүр етеді. Іс-шараның ортасында адамгершілік тақырыбы бойынша ой-пікірлерден жағымды эмоциялар шарықтау шегіне жетуі мүмкін, ал сабақтың соңында «Көңілді старттар» КТД жоспарлауы балалар шығармашылығының максималды көрінісімен өтуге мүмкіндік береді. .

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Савина Людмила Николаевна

СЫНЫП САҒАТЫНЫҢ ТАҚЫРЫБЫ «МЕН КІММІН? МЕН ҚАНДАМЫН?

МАҚСАТ: «адамгершілікті адам» ұғымын тұжырымдау, жақсылық жасауға ішкі қажеттілікті қалыптастыруға ықпал ету, демеушілік жасаған сыныпта «Көңілді старттар» спорттық жарыстарын ұйымдастыру.

ЖАБДЫҚ. Үстелдер, магнитофон, маркерлер, таяқшалар.

Сынып сағатының барысы.

ҰЙЫМДАСТЫРУ СӘТІ (оқушыларды шараға ұйымдастыру үшін).

БАЛАЛАРДЫҢ ЖЕКЕ ТӘЖІРИБЕСІН АКЦЕНТУАЦИЯЛАУ.

ЖЫЛДАМ СҰРАҚ.

  1. Балалар, қалай ойлайсыңдар, адам өмірі неге байланысты? Оны растаңыз.
  2. Дені сау адамның не екенін қайдан білуге ​​болады?
  3. Адамның тек физикалық тұрғыдан сау болуы жеткілікті ме?
  4. Ал қандай адам болу керек?
  5. Балалар, «Рухани сау адам» дегенді қалай түсінесіңдер?

ТАҚЫРЫПТЫ АНЫҚТАУ.

Бүгінгі сынып сағатымыздың тақырыбына назар аударып, «Енді не істейміз?» деген сұраққа жауап беріңіз.

МАҚСАТТЫҢ МӘЛІМДЕМЕСІНЕ ҚОРЫТЫНДЫ.

Өмір сүре отырып, әрқайсымыздың бойымызда имандылық таразысының жұмыс істеп тұрғанын сезбейміз де.

ЕГЕР кез келген жағдайда біздің проблемаларымыз, қажеттіліктеріміз, мүдделеріміз біз үшін әлемнің қалған бөлігінің және басқа адамдардың проблемалары, қажеттіліктері мен мүдделерінен маңыздырақ болса, бұл бізде сөйлейдіЭГОИЗМ , ал адамгершілік таразылары мына позицияда:

Имандылық таразылары осындай күйде болғанда, дерексіз мысалдарды қарастырайық.

ЕГЕР біз үшін қоршаған әлем және адамдар біздің проблемаларымыздан, тілектерімізден, мүдделерімізден маңыздырақ, содан кейін ол бізде сөйлейдіМОРАЛДЫҚ ал адамгершілік таразылары мына позицияда:

Таразылардың осы позициясына тән дерексіз мысалдарды талқылайық.

Өзіңізді танитын болсаңыз, қолыңызды көтеріңіз.

ҮЗІНДЕ өміріміз, имандылық таразылары тербеледі, яғни олар мына қалпында:

Бұл сөзсіз екенін мысалдармен көрсетіңіз.

БІРАҚ идеалды болуы керек пе?

Және таразылардың бұл позициясы туралы ойланыңыз (егер ешкім ұсынбаса).

ӘРБІР біздің адамымыз. Әрқайсымыз бірінші рет айнаға қарап: «Бұл менмін!» дегенде, тұлға боламыз. Көзіңізді жұмып, сіз екеніңізді алғаш рет сезінген кезде есіңізде болсын. Есте қалды ма? Құттықтаймын, дәл осы сәтте сіздің бойыңызда тұлға дүниеге келді.

Әрқайсымыз өзімізді бағалаймыз, жоқтан шыққан күндейміз. Мына күнді сал. Ол келесідей болады:

ЕГЕР сіздің моральдық шкалаңыз көбінесе 1 болса, онда сәулелерді келесідей белгілеңіз:

СЕН ӨЗІМДІ АДАМСЫҢ.

ЕГЕР сіздің моральдық шкалаңыз көбінесе 2 болса, онда сәулелерді келесідей белгілеңіз:

СІЗ ӨНЕРГІЛІ АДАМСЫЗ.

Егер сіз бір нәрсеге байланысты басқаша әрекет етсеңіз және сіздің моральдық шкалаңыз 3 болса, онда сәулелерді келесідей белгілеңіз:

СЕН ТӘУЕЛДІ, ТҰРАҚСЫЗ АДАМСЫҢ.

ЕНДІ қасыңызда болғыңыз келетін күннің суретін салыңыз.

ОҒАШ! Ал ол, ол, және ол күнді жақыннан көргісі келеді 2. Олай болса, әр адам маған да, адамдарға да, әлемге де жақсы сезінуі үшін имандылық таразылары қандай жағдайда болуы керек? Әрине, 2. Олай болса, имандылық таразысы 2 имандылық таразысына 4 (иә, шынында да, өйткені мен саған дүниемін, сен маған дүниесің) Дәлелдеу.

Балалар, қалай ойлайсыңдар, біз тұлға идеалына ұмтылуымыз керек пе? Ақтау. Бүгінгі шарамыздың басында адамның рухани саулығы туралы айттық. Бұл ұғым мен біздің сынып сағатымыздың тақырыбы арасында қандай байланысты байқадыңдар?

Ал енді демеушілік жасаған сыныппен бірге «Игі істің» жоспарын құрастырамыз. Барлық жағынан салауатты өмір салты үшін сіздермен бірге болғандықтан 4 «Б» сынып оқушыларымен «Көңілді старт» ұйымдастырайық.

МИ ШАЛТЫН.

(Сынып 4 топшаға бөлінеді, әр топша үстел үстінде жатқан таяқшаларға істің әрбір элементі бойынша ойды жазып алу керек). Тыныш музыка ойнайды.

Жауапты және шамамен мерзімдері бар жоспар құрылды.

КЕСТЕ.

Элементтер

істер

Ұсыныстар

Жауапты

(4 адам)

Уақыт

Баға

(барлығы - 2

ішінара - 1

сәтсіз - 0

артық орындалды-3)

Сценарий

(алгоритм)

Декор,

жабдық

Қаражат немесе қаржы

Қатысушыны дайындау

Кейіпкерлер

Басқару

ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ

Шағын эссе жазыңыз «Маған мен туралы. Өзіңізге сырттан қарау.

РЕФЛЕКЦИЯ.

Елестетіп көріңізші, біз медициналық термометрміз, енді сабақтың мәнімен анықталатын температурамызды көрсетеміз.

Егер сынып сағаты сізге қажет, пайдалы, қызықты, қажет болып көрінсе, онда сіздің дене қызуыңыз 36,6.

Егер сізге сабақ сағаты қорқынышты, қиын, қызықсыз, ауыр болып көрінсе, онда сіздің дене қызуыңыз 38

Егер сынып сағаты сізге пайдасыз, перспективасыз, немқұрайлы болып көрінсе, онда сіздің температураңыз 34.

Енді температурамызды былай көрсетейік:

Кімде 38 болса, тұрып, қолдарын жоғары көтереді;

Кімде 36,6 бар, тұрыңыз;

Кім 34 отырады.


Сынып сағаты «Менің қасиеттерім»

7-8 сынып оқушыларына арналған

Мақсат:балаларды өз сезімдерін жеткізуге үйрету, өзара әрекеттесу дағдыларын дамыту, өзін-өзі позитивті қабылдауға қол жеткізу, жағымды эмоцияларды білдіру, басқа адамдардың сезімін түсіну қабілетін дамыту; қатысушылардың сезімдер мен эмоциялар туралы білімдерін арттыру; басқа тұлғаны үкімсіз қабылдау қабілетін дамытуға жағдай жасау.

Жабдық:компьютер, проектор, жалпы сөйлесу ережелері бар белгілер, сөз тіркестері, кеңестер, баяндамашыға арналған белгілер, адамдардың әртүрлі беттері бар фотосуреттер.

Сынып жетекшісі: Сәлеметсіңдер ме балалар! Бүгін мен сізді адам және оның қасиеттері туралы ой қозғауға шақырғым келеді. «Әр адамның үш мінезі бар: өзіне тән; ол өзіне жатқызатын біреуі; және, сайып келгенде, ол шындықта «В.Гюго

(№1 слайд)Көптеген философтар мен психологтар оны басқа адамдарға ұқсамайтын және ерекше ететін адамның қасиеттері деп санайды. (№2 слайд)Дәл адамның сезімдерінің, эмоцияларының, қасиеттерінің арқасында әртүрлі адамдар бір жағдайда әртүрлі әрекет етеді. Біреулері мұңайған жерде күледі, біреулер күлген жерде ашуланады. Бүгін біз адамның сезімдері мен қасиеттерінің не екенін, олар әр адамға не байланысты екенін, адамдарда қалай және қашан көрінетінін түсінуге тырысамыз. Әр топта (5-6 адам) бір оқушыны таңдап алсақ, біз үшін жұмыс істеу ыңғайлы болады, ол топ сөйлесетін барлық нәрсені айтады. Сонымен қатар, әр топта талқылауды жүргізетін адамды таңдау керек. Ал қарым-қатынасты жеңілдету үшін мен әр топтың өз атын шығаруды ұсынамын.

Балалар өз тобының атын, шығармашылық ұранын ойлап табады, баяндамашы мен төрағаны сайлайды.

Сынып жетекшісі:Бүгін біз көптеген мәселелерді талқылайтын боламыз. Мен бірнеше жалпы сөйлесу ережелерін еске салғым келеді: (№3 слайд)

Мұқият тыңдаңыз, кедергі жасамаңыз!

Біз сізді сөзге мәжбүрлемейміз, бірақ тыйым да салмаймыз!

Сөйлеуде өзіңізді қайталамаңыз!

Сын айтып, ренжітпе!

Нақты және нақты болыңыз!

Сын - ұсыныңыз!

Алдымен жақсыны айт, сосын сына!

(Бұл ережелер көрсеткіш түрінде құрастырылған және көзге көрінетін жерге ілінген. Сондай-ақ балаларға ой тұжырымдауға көмектесетін тұспал сөздер ұсынылды: «Мен ұсынамын ...», «Менің ойымша, бұл жақсырақ ...», « Бұл қызық болар еді, өйткені ... "," Ал егер ... ". Сынып жетекшісі үшін бірдеңе жасауға мүмкіндік беретін немесе тыйым салатын "көмек" ерекше белгілері (жол белгілері түрінде болуы мүмкін) болады: "Біз талқылаймыз», «Сөйлейміз», «Тыңдаймыз». Сонда ол сізге үнемі үнсіздікке шақыруға немесе тапсырманы қайталауға тура келмейді - жай ғана белгілерде көрсетіңіз.)

Сынып жетекшісі:Біз талқылау ережесін келістік. Ендеше ойынды бастайық «Досыңа сәлем айт».(№4 слайд)(Балалар бәрі бірігіп алдымен тізелерімен шапалақтайды, сосын қолдарымен қол соғады, жетекші оң қолының бас бармағын алға қойып, оның атын атайды, содан кейін сол қолының бас бармағын және сәлемдесетін адамның атын атайды. Ол өз кезегінде оң қолының алақанын жоғары көтеріп, атын атайды, содан кейін сол саусағын және сәлем жолдаған адамның атын атайды және барлық қолдар көтерілгенше осылай жалғасады.)

Сынып жетекшісі:Ал енді мен белгілі бір ерекшеліктері бар (алдымен сыртқы түрі, содан кейін жеке қасиеттері) бар жігіттерден тұруды сұраймын. Сонымен бірге осы ойынға қатысушылардың қасиеттерін есте сақтауға тырысыңыз, кейінірек олардың атын атау үшін «Кім тұр, соны тұрғыз».

Мыналарды тұрғызыңыз:

Бүгін мен қара аяқ киім кидім;

Ою-өрнекті киіңіз;

Кімнің көк көзі бар

Кімнің ағалары мен әпкелері бар;

Кім ешқашан кешікпейді;

Кім өзін мейірімді адам санайды;

Кім өзін батыл адам санайды;

Кім өзін еңбекқор адам санайды;

Кім тәттілерді жақсы көреді;

Кім жануарларды жақсы көреді;

Кім сурет салғанды ​​ұнатады және т.б.

Сынып жетекшісі:Енді бір-біріміз туралы аздап білдік, қасиеттерімізді білдік. Біз бүгін адами қасиеттер туралы айтатындықтан, мен олар туралы білетін барлық нәрселерді осы білім ағаштарына жазуды ұсынамын. Неліктен 5 бар? Ғалымдар адам бойындағы барлық қасиеттерді 5 топқа-категорияға бөлуге болады деп есептейді: адамдарға, еңбекке, заттарға қатынасы, адалдық және ерік-жігер қасиеттері. (№5 слайд)Әр ағаштан біз белгілі бір қасиеттері бар жапырақтарды іздейміз.

Балалар, енді әртүрлі мимикаларды бейнелейтін смайликтерге қараңдар. (Слайд нөмірі 6)Олардың барлығы әртүрлі сезімдер мен қасиеттерді білдіреді. Бірі күледі, бірі мұңды... Мына смайликтер арқылы бейнеленген сезімдерді ата.

(Оқушылар ауырсыну, қуаныш, таңданыс, ләззат т.б. сезімдерді атайды.)

Тіпті бейтаныс адам туралы оған мұқият қарасақ, көп нәрсені айта аламыз. Жүздеріңіз нені білдіреді? Сенің көздерің?

Мен сізге адамның әртүрлі сезімдері мен эмоцияларын мимикамен, көзқараспен білдіруге тырысуды ұсынамын. Мұны істеу үшін жұптарға бөліңіз. Сіздердің біреулеріңіз қандай да бір сезім туралы ойланып, оны қағаз бетіне түсіріп, оны серіктесіңіздің алдында қандай да бір түрде білдіруге тырысасыз. Ал серіктес досы қандай сезімде екенін болжауға тырысады. Содан кейін сіз орындарды ауыстырасыз.

Сынып жетекшісі: Енді бір белгілі балалар ойынын ойнайық. Мен саған допты лақтырамын, сенің ойыңша жақсы сапаны атағанда ғана ұстайсың. Допты ұстап алған соң, бұл қасиет адамға және басқаларға қаншалықты жақсы екенін түсіндіру керек. (Аталған қасиеттер жапырақтарға жазылып, ағаштарға бекітіледі.)

Сынып жетекшісі:Ал енді балалық шағыңызды еске алсаңыз деймін. Сіз көптеген ертегілерді білесіз. Міне, солардың бірі («Золушка» ертегісінен үзінді оқиды). (№7 слайд)Осы және басқа ертегілердің кейіпкерлері қандай қасиеттерді көрсететінін еске түсірейік.

Әр топ ертегі кейіпкерлерінің (Баба Яга, Иван Царевич, Винни Пух, Колобок, Буратино, т.б.) суреттері мен адами қасиеттері бейнеленген карточкалар жинағын алады. Олар өз кейіпкерлеріне тән қасиеттерді таңдап алып, ертегілерден мысалдар келтіре отырып, осы қасиеттерді таңдауды негіздеуі керек. (Слайд №8-9)(Осы қасиеттерге ие жапырақтар ағаштарға жабысады.)

Сынып жетекшісі:Енді басқа ойын ойнап көрейік. Сіздердің әрқайсысыңыз шағын рөлге ие боласыз. Бұл рөлге тән қасиеттерді таңдау керек (жүргізуші түрлі қарама-қарсы әлеуметтік рөлдер жазылған карточкаларды таратады: жақсы бала – жаман бала, жақсы мұғалім – жаман мұғалім, жақсы жолаушы – жаман жолаушы, жақсы дос – жаман дос, жақсы азамат. - жаман азамат). (Слайд №10)

Сынып жетекшісі:Келесі тапсырма одан да қиын. Бұған дейін біз басқалар туралы сөйлестік. Енді бір-біріміз туралы айтуға тырысайық. Қараңыз. Менде сиқырлы орындық бар. Әрқайсыларың кезек-кезек соған отырады, ал қалғандары оның қасиеттерін атайды. Жақсылардан бастайық - өйткені біздің орындық сиқырлы. (Слайд №11)

(«Сиқырлы орындық» ойыны өткізілуде. Осы кезде балалар ағаштарда берілген қасиеттерді пайдаланады).

Сынып жетекшісі:«Өзіне сенімді» деген нені білдіреді? (Сөйлеуді қалайтындар.) Психологияда «өзіне сенімді» дегеніміз: «Мен өз күштеріме және мүмкіндіктеріме сенемін». Өзіңізге сенімдірек болсаңыз, сізде қандай жаңа мүмкіндіктер болатынын ойлаңыз. Мысалы: Мен сенімдірек болсам, тақтада жақсырақ жауап бере алар едім. (Слайдтар №12-13)

Өзіңізге қатысты сөйлемдерді жазыңыз.

Достарымның көңілімді көтергенін қалаймын.

Мен болашағым үшін алаңдаймын.

Мені көп адамдар жек көреді.

Мен ақымақ болып көрінуге қорқамын.

Басқалардың сыртқы келбеті менікінен әлдеқайда жақсы.

Бейтаныс адамдардың алдында сөйлеуге қорқамын.

Менің өмірім пайдасыз.

Мен туралы көптеген қате пікірлер.

Адамдар менің жетістіктеріме ерекше қызығушылық танытпайды.

Мен ұятқа қалдым.

Мен өзімді қауіпсіз сезінбеймін.

Мен өзімді шектеулі сезінемін.

Мен жиі қажетсіз уайымдаймын.

Мен адамдардың маған қалай қарайтыны туралы ойланамын.

Көптеген адамдар маған қарағанда сенімдірек сияқты.

Мен ақымақ болып көрінуден қорқып, сұрақ қоюдан аулақпын.

Жазылған сөйлемдердің бірін таңдап, оны кішкене қағазға жазыңыз, оны бүктеп, жалпы «шешімсіздік себетіне» тастаңыз. Енді мен себеттен әрбір жазбаны бір-бірден алып, оларды бір-бірден дауыстап оқимын: «Кейбір адамдар...» (Топтар осы жағдайды шешуге көмектесетін идеяларымен бөліседі.)

Сынып жетекшісі:Адам өзін жақсы жаққа өзгертуге, өзімен тату өмір сүруге ұмтылуы керек. Жалғыз нағыз қателік – қателіктеріңізді түзетпеу. (Жоғары сынып оқушыларының ертегісін сахналау) (Слайд №14)

Бақыт туралы ертегі

Дүниеде бір ғана патша болған

Бай және күшті.

Ол әрқашан қайғылы болды. Және кейде

Бұлттан да қараңғы болды.

Ол жүрді, ұйықтады, тамақтанды,

Ал ол бақытты білмеді!

Бірақ әрқашан жылап, қайғырыңыз

Байғұс шаршады.

Патша: «Сен бұлай өмір сүре алмайсың!» - деп айқайлады.

Және тақтан батыл секіріп түсті.

Иә, мұраңызды бірден жойыңыз

Роялтиде емес пе?

Сонымен король күймеге отырды -

Және бақыт үшін жүрді.

Патша терезеге қарайды

Күйме жылдам қозғалады.

Сәл күте тұрыңыз, кім кедергі?

Жыртылған көйлек киген қыз.

О, құдіретті патшам

Тым болмаса бір тиын беріңізші.

Ей, қайыршы, өткізіп жібер

Тезірек менің арбам.

Дереу жолдан шығыңыз

Өйткені, мен бақыт үшін барамын!

Патша айтты да, жолға шықты.

Ал көк аспанда ай қатып қалды ...

Арба кездейсоқ жүгіреді

Құдай біледі қай жолмен.

Кенет жолға бір солдат келіп,

Жараланған, жыртылған.

О, патшам, сарбаз айқайлады,

Сізді көргеніме өте қуаныштымын!

Мен кішіпейілділікпен сұраймын: реттеңіз

Сен маған қызмет ет

Мен сен үшін тұрдым

Мен шынымен де батыр сияқты шайқастым

Мен шайқаста жеңдім.

Ал, солдат, өткізіп жібер

Тезірек менің арбам.

Дереу жолдан шығыңыз

Өйткені, мен бақыт үшін барамын! -

Патша айтты да айдап кетті

Ал көк аспанда ай қатып қалды ...

Арба бар жылдамдықпен жүгіреді,

Ат шабады, рух бар деп.

Кенет таудан жолға шықты

Еңкейген кемпір.

Мені кешіріңіз қымбатты патшам

Кемпір жалғыз.

Менің үйім ана жақта, көрдің бе, таудың артында,

Таңертең алысқа бардым.

Мен орманнан отын тасимын -

Ауыр жұмыс.

Мен жан-жағыма қарап, әрең тірі:

Мүмкін біреу көмектесер...

Ал, кемпір, өткізіп жіберіңіз

Тезірек менің арбам.

Дереу жолдан шығыңыз

Өйткені, мен бақыт үшін барамын! -

Патша айтты да айдап кетті

Ал көк аспанда ай қатып қалды ...

Міне, жаз аяқталды. Жылу

Ауа-райының қолайсыздығымен ауыстырылады.

Патша асығады

Баратын кез келді

Тағы да - және асығыңыз!

Мен өз бақытымды аламын!

Және бәрі апатпен аяқталады -

Бұған ешқандай күмән жоқ.

Иә, ақ сақалды қария

Вагонды тоқтатты.

Ақырын, баяу өту

Салтанатты және қатаң

«Адасқан жан,

Патша, Құдайдан қорқ!

Бақытты өзіңнен іздейсің

Сіз әлемді аралап жүрсіз.

Бірақ тек жақыныңды жақсы көру,

Бақытты табасың.

Мені тез тыңда:

Атты артқа бұрыңыз

Баланы жылытып, тамақтандырыңыз

Сарбазды қарауыл ретінде жалдаңыз

Барлығын жасаңыз, бірақ алдымен

Сіз кемпірге көмектесе аласыз ба?

Үйіңізге отын әкеліңіз.

Кесу және төсеу…»

Мұнда толық ай болды.

Және ол жолды жарықтандырды.

Қиын жол, кері жол.

Бақытқа апаратын жол ешқайда кетпейді.

Патша әлі сарайда

Барлық адамдарға көмектеседі.

Ал жүзінен қуаныш

Ашық күн сияқты, жарқыраған!

Сынып жетекшісі:Ал енді біз сендермен үш картаны толтыруымыз керек: 3 көк және 3 ақ. Ақ түске өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді, ал көкке - кеткіңіз келетін жағымсыз қасиеттеріңізді жазыңыз.

Енді жаман қасиеттерден қалай да арылуға бола ма, соны ойлап көрейік. (Балалар өз ұсыныстарын айтады). Ал сен ойланып отырғанда мен саған тағы бір оқиғаны айтқым келеді.

Бір кездері жерге сиқырлы құстар ұшып келген (тақтаны көрсетеді, ағаштар мен жапырақтарды құсқа айналдырады). Олар дүниенің түкпір-түкпіріне себілген сиқырлы дәндер сияқты адамның қалауы мен ойларын әкелді. Ал олардан гүлдер – адам жаны шыққан. Олардың кейбіреулері жақсы тілектер әдемі қасиеттерді өсіретіндіктен әдемі болды, ал кейбіреулері тек арамшөп пен қалақай өсіреді. Өйткені, арам ой тек жамандықты туады. (Сынып жетекшісі балаларға тұқым таратады.) Ал сенің тұқымыңнан қандай гүлдер шығады?

(Сынып жетекшісі гүлдердің үлкен аппликациясын бірге жасауды ұсынады, мұнда гүл түріндегі ойынның әрбір қатысушысы өз армандарын, идеалдары мен тілектерін, олардың қасиеттері мен негізгі сипаттамаларын көрсетуі керек.) (Слайдтар №15-19)

Оң қасиеттер

Жағымсыз қасиеттер

Еңбекке деген көзқарас

ар-ожданы мол, еңбекқор, еңбекқор, еңбекқор

Жалқаулар, жалқаулар, жалқаулар

Адамдарға деген көзқарас

Риясыз, ақкөңіл, ақкөңіл, ілтипатты, мейірімді, мейірімді, сезімтал, адал, қайырымды, жомарт, нәзік, жанашыр, мейірімді, әдепті, қолдаушы

Суық, жауыз, қатыгез, жауыз, қатыгез, мейірімсіз, өзімшіл, арсыз, адамгершілікке жатпайтын, жүрексіз

заттарға қатынасы

Ұқыпты, ұқыпты, ұқыпты

жұдырықтай, тойымсыз, сараң, сараң, сараң

Ерікті қасиеттер

Батыл, қорықпайтын, батыл, қорықпайтын, батыл, шыншыл, тәжірибелі, табанды, сенімді

Қаһарлы, қорқынышты, мейірімсіз, қорқақ, қорқақ

Адалдық қасиеттері

Адал, шыншыл, намыссыз, асыл, әділ, шыншыл, шыншыл

Қылмыскер, екі жүзді, шыншыл, алдамшы

Сынып жетекшісі:Сонымен, балалар, біздің сынып сағатымыз аяқталуға жақын. Әрқайсыңыз адамның басқаларға ұқсамайтын, қайталанбайтын қасиеті адамның қасиеті екенін түсіндіңіздер деп үміттенемін. Дәл адамның сезімдерінің, эмоцияларының, қасиеттерінің арқасында әртүрлі адамдар бір жағдайда әртүрлі әрекет етеді. (Слайд №20)

Сынып сағаты: "Мен кіммін? Мен қандаймын?"

Когнитивті:

Әр адамның жеке ерекшеліктері туралы түсініктерді қалыптастыруға жағдай жасау;

психологиялық категория ретіндегі «Мен» – концепті туралы бастапқы түсініктердің қалыптасуына ықпал ету.

Әзірлеуші:

Жеке тұлғаның қасиеттерін зерттеу дағдыларын дамытуға ықпал ету;

оқушылардың дербестігін қалыптастыруға жағдай жасау.

Тәрбиелік мақсаттар:

Оқушылардың жеке даралығы мен шығармашылық қабілеттерінің көрінуіне жағдай жасау, алған білімдері негізінде балалардың өзін-өзі жүзеге асыру қажеттілігін қалыптастыруға ықпал ету.

Жабдық:

Адамның жағымсыз және жағымды қасиеттері бар карталар жиынтығы;

Кластерді құрастыруға арналған карточкалар жинағы;

Түрлі-түсті қарындаштар.

Қолданылатын әдістер:

сөздік – логикалық;

ынталандырушы кіріспе;

рефлексиялар;

бірлестіктер;

практикалық;

кері байланыс.

Сабақтың барысы:

1. Эмоциялық көңіл-күй. Түрлі түсті тректер.


Өтінемін қол ұстаңыз. Біздің жылулық пен позитив дәл осы жерде
әрқайсыңызға берілді.
Бүгінгі көңілді жандарға сәлем!
Сәлем қайғылы адамдар
Сәлем қуанышпен араласатындар!
Сәлем үнсіз қалғандар!
Бір-біріңе қараңдар, күлімдеңдер. Бүгін бізде мұңды жүздер жоқ деп үміттенемін. Ал біз үндемейміз. Өйткені, біз бір сағат сөйлесуге жиналдық. маған
әркімнің пікірі өте маңызды, оны айтудан қорықпаңыз. Бізді ақылды ойларыңызбен қуанта беріңіз.

2. «Ассоциациялар» ойыны
- Дүниеде, бізді қоршаған әлемде көптеген заттар бар: қажет және өте емес; тірі
және жансыз, үлкен және кіші. Өзіңіз байланыстыратын пәнді атаңыз.
Ал орындарыңызға отырыңыздар.
I - _________ , __________ , ___________ , _____________ , __________ , ____________

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.


– Мен әрқайсыңызға «Сіз кімсіз?» деген сұрақ қойғанда, ең алдымен:
- Мен адаммын!
Бүгін біз сөйлесеміз, адам туралы ойлаймыз. Тіпті ежелгі адамдар Адамды жер бетіндегі ең жұмбақ сфинкс деп айтқан. Адам ең қарапайым
және ең қиыны. Бұл не деген шағын, бірақ сондай сыйымды сөз
мен? Сабақтың соңында біз 2 негізгі сұраққа жауап беруге тырысамыз:
Мен кіммін
Мен қандаймын?
Адам – құпиялар шымылдығы. Бүгін біз осы шиеленісті шешуге, ашуға тырысамыз
адамның құпиялары. Әрбір ашылған құпиямен біз өзімізді көбірек танитын боламыз.
Құпияны ашып, біз жүректің 1 жұмбақ (кез келген) үстінен сүйікті түспен бояймыз.

Құпия 1. Адамның аты.


Адам есімі қайдан шыққан? (бізге ата-анамыз берген)
Бізге өмір сыйлаған жандар, анам мен әкем бізге есім берді. Бұл бізге төл болып кеткен бірнеше буындар.
Адамға есім не үшін қажет?
Біздің сыныпта 12 әдемі есім бар. Есіміңіздің мағынасын бізбен бөлісіңіз!

Құпия 2. Менмін!

Практикалық жұмыс:

Алдарыңызда бір парақ қағаз тұр. Оны жартысына бүгіңіз. Жоғарғы оң жақ бұрышты жыртып алыңыз. Содан кейін төменгі сол жақ бұрыш. Содан кейін бүктеме сызығының бойымен ортасында бөлік. Кеңейту

сіздің парақтарыңыз. Парақтарды бір-бірімен салыстыру. Осыған ұқсас біреу бар ма? Жоқ.

Қорытынды: Табиғатта ешнәрсе бірдей емес. Бұл туралы да айтуға болады

адам. Әрбір адам бірегей және бірегей. Сіз өзіңізге мынаны айтуға құқылысыз:

Мен сондай жалғызбын!

Адамдар бір-бірінен несімен ерекшеленеді?

Әр адамға ортақ не бар? (тірі тіршілік иесі, ақылы бар, сезімі бар)

Құпия 3. Мен көппін.

Біз жоғарыда әр адамның бірегей екенін айттық. Біздің бірегейлігіміз сонымен қатар біз үнемі әртүрлі міндеттерді орындауымыз керек.

Өмір бізден бір уақытта көптеген рөлдерді ойнауды, бір уақытта болуды, өзіміздің бейнемізді өзгертуді талап етеді.

Мен мектепте оқушымын

Мен дүкендегі тұтынушымын

жолда мен жаяу жүргіншімін

көлікте мен жолаушымын

кітапханада мен оқырманмын

театрда мен көрерменмін

достар үшін мен доспын

отбасында ұл, қыз, немерем, ағам, әпкеммін

Мен өз елімнің азаматымын


Күнделікті ойнайтын рөлдер туралы тағы бір өлеңді тыңдаңыз:

Мен баламын, ұл мен қызмын
Немере болуға қарсы емеспіз.
Музыкант, суретші, дос...
Айналаңызға қараңыз.
Бұзақылар, батырлар,
Бишілер де, әншілер де.
Күлкілер мен әңгімелер,
қателер мен қателер ...
Көп - мен көп түрлі -
Сіз білесіз және мен білемін.
Барлығыңыз үшін басты рөлдің бір түрі бар деп айтуға бола ма. Жоқ. Барлығы үшін бір нәрсе маңызды. Біз осы рөлдерді біріктіріп, олардың барлығын орындауымыз керек.
Сіз бұл жұмбақты шештіңіз бе? Үшінші басқатырғыштағы түс.

Физкультминутка. «Мәңгі қозғалтқыш»


Бұл әннен сіз де өзіңіз туралы көп нәрсені біле аласыз.
Мәңгілік қозғалыс машинасы кім? _________ , _________ , __________ ,
Жақсы ма, жоқ па?
Маған сіздің ойларыңыз мәңгілік қозғалыста болған кезде қатты ұнайды.

Құпия 5. Өсудің құпиясы.


Енді уақыт өте келе өзімізге не болатынын анықтау қалады. Бізде өзгерістер бар ма?
Мен мен мен
кеше Бүгін ертең
Бүгінгі күнді кешегі күнмен салыстырсақ, бізде бірдеңе өзгерді ме?
Біз қандай болдық?
Біз ертеңге нені мақсат етуіміз керек?
Мен - мен - мен ... неге ...?
Адамның өсуі мен дамуы тоқтаусыз жүруі керек. Кемелдікке шек жоқ.

Сабақтың қысқаша мазмұны: Бүгін өзіңіз туралы не білдіңіз?

Іске сәт! Рақмет сізге!

5-6 сыныптардағы «Ол – тәрбиелі адам кім?» Этикалық әңгіме-диалог.

Алдын ала жұмыс.Мұғалім бұл сценарийде қолданылатын өлең жолдарын балалар тобымен алдын ала дайындауы керек.

Сынып сағатының сипаттамасы (сыныптан тыс жұмыс)

Мұғалім:Балалар, сендер «әдепті адам» деген сөзді естідіңдер ме? (Оқушылардың жауаптары.) Ойланып көрейікші, қандай адамды білімді деуге болады?

Тәрбиеге біржақты анықтама беру өте қиын. Әр халықтың өзіне тән халықтық дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары, діни нанымдары мен өзіндік өмір салты бар. Демек, білімді адам ұғымы да әртүрлі халықтар үшін кейде әртүрлі. Мысалы, орыстың атақты жазушысы А.П.Чехов былай деген: «Білімді адамдар, менің ойымша, мынадай шарттарды қанағаттандыруы керек:

Олар адам болмысын құрметтейді, сондықтан әрқашан көнбіс, сыпайы, сыпайы, бағынышты... Олар балға немесе резеңке жоқ болғандықтан бүлік шығармайды; біреумен өмір сүріп, олар бұл жақсылық жасамайды және олар кеткенде: сенімен тұру мүмкін емес! Олар шуды, суықты, піскен етті, өткірлікті және үйлерінде бейтаныс адамдардың болуын кешіреді ...

Олар қайыршылар мен мысықтарға ғана жанашырлық танытады. Олардың жаны ауырады және сіз жай көзбен көре алмайтын нәрселерден ауырады ...

Олар бөтеннің мүлкін құрметтейді, сондықтан қарыздарын төлейді.

Олар шыншыл және өтіріктен от сияқты қорқады. Олар ұсақ-түйекте де өтірік айтпайды. Өтірік тыңдаушыны ренжітеді және сөйлеушіні оның көз алдында дөрекі етеді. Олар өзін көрсетпейді, көшеде өзін үйдегідей ұстайды, кіші ағайындардың көзіне топырақ шашпайды... Олар сөйлемейтін, сұрамағанда ашық көтерілмейді.. .Басқалардың құлағын құрметтейтіндіктен олар жиі үндемейді.

Олар басқаға жанашырлық ояту және көмектесу үшін өздерін құртпайды. Олар бөтен жанның жіптерімен ойнамайды, сондықтан олар жауап ретінде олармен бірге күрсініп, еркеледі. Олар мені түсінбейді деп айтпайды!

Олар бос емес. Оларды атақты адамдармен танысу, бейтаныс адамның салондағы қуанышы «е, портер үшін атақ» сияқты жалған гауһар тастар қызықтырмайды ...

Егер олардың бойында талант болса, оны құрметтейді. Олар ол үшін бейбітшілікті, әйелдерді, шарапты, бос әурешілікті құрбан етеді...

Олар өз бойында эстетикалық тәрбие береді. Киімдерімен ұйықтай алмайды, лас ауаны жұтады, еденге түкіріп жүре алмайды...»1.

Кейде тәрбиелі адамды мәдениетті адаммен салыстырады. Бұл жерде біраз шындық бар, бірақ екі ұғым біршама ерекшеленеді.

мәдениетті адамОл білімді, білімді адам. Қоғамда өзін қалай ұстау керектігін біледі, әдептілік ережелерін сақтайды. Демек, тәрбиелі немесе мәдениетті адам - ​​бұл әр түрлі ғылымдардың білімімен, мәдениет пен өнер туралы білім негіздерімен, өз халқының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарымен және басқа халықтардың мәдениетімен байытуға ұмтылатын кез келген жастағы және жыныстағы адам. елдер. Бұл – үнемі әдептілік сырын білуге ​​талпынатын, әрқашан және қай жерде де адал да әділ, ұқыпты да ұқыпты, әдепті де әдепті, мейірімді де жауапты, өзге ұлттың әдет-ғұрпына, халықтың тән кемшілігіне шыдамды болуға тырысатын адам. оның айналасында.

Балалар, сөзімді жалғастырыңдар: қандай адамды әдепті деуге болады?

(Оқушылардың әңгімесі.)

Мұғалім:Әдепті адамның қандай екенін анықтау қаншалықты қиын екенін енді көрдіңіз.

Ситуация «Әдепті адам мейірімді болуы керек пе?»

Мұғалім:Мәдениетті немесе білімді адамның кейбір қасиеттеріне тоқталайық. Ол мейірімді болуы керек пе? (Балалар пайымдау.)

Төмендегі халық мақал-мәтелдерін қалай түсінесіңдер? Олар не туралы?

Ешкімге жақсылық жасамаған адамға жаман.

Күшпен істемеген нәрсеге жақсылықпен жетесің.

Жақсы адамға жүз қол.

Мейірімділік ешқашан қадір-қасиетін жоғалтпайды.

Жақсы адамдар өледі, бірақ олардың істері өмір сүреді.

(Оқушылардың әңгімесі.)

Мұғалім: Ал енді жақсылық туралы жақсы өлеңдер тыңдайық.

Бір топ жігіт шығып, өлең оқиды.

1-оқушы:

Мейірімділікке табынайық!

Мейірімділік деген оймен өмір сүрейік:

Барлығы көк және жұлдызды сұлулықта,

2-оқушы:

Жақсы жер. Ол бізге нан береді

Тірі су мен гүлдеген ағаш.

Осы тыныштықсыз аспан астында

Мейірімділік үшін күресейік!

3-оқушы:

Өмір қалай ұшса да

Күндеріңізге өкінбеңіз

Жақсылық жаса

Адамдардың бақыты үшін.

1-оқушы:

Жүректі күйдірту үшін

Тұманда жанбайды

Жақсылық жаса

Біз Жерде осылай өмір сүреміз.

2-оқушы:

О, бізге жылы сөздер қандай керек!

Бұған өзіміз талай рет көз жеткіздік.

Немесе сөз емес - іс маңызды ма?

Іс – іс, ал сөз – сөз.

3-оқушы:

Олар әрқайсымызбен бірге тұрады

Уақыт сақталғанша жанның түбінде,

Дәл осы сағатта айтылуы керек,

Басқаларға қажет болғанда.

(А. Чепуровтың өлеңдерінен үзінді.)

Жағдай: «Жақсы тәрбие – адал?»

Мұғалім: Әдепті адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек екенін тізіп көрейік. Адамның тәрбиесіне адалдық пен ынтасыздық, әділдік пен дұрыс сөйлей білу, қарапайымдылық пен әдептілік жатады деп ойлайсыз ба? (Балалар пайымдау.)

Шынында да, тәрбиелі немесе мәдениетті адам ешбір компанияда басқалар туралы өсек айтуға, балағат сөздер айтуға немесе өтірік айтуға ешқашан жол бермейді.

Біз бәріміз судьямыз және біз бәрін соттағымыз келеді.

Себебі, бәріміз бір-бірімізге зиян келтіргіміз келеді.

Басқаларында, және жақсы, жала жабу, біз жек көреміз,

Ал өз бойымызда зұлымдықты көрмейміз.

Мынаны жамандайсың, мынаны жамандайсың

Тек сіз өзіңіздің бос жүрісіңізді көрмейсіз.

Бұл құрметке лайық босқаларды сөгіңіз,

Дегенмен, сіз қылыштарыңызды мүлде ұрыспайсыз!

Сізге рубльдің ақшасынан ұрыспаңыз,

Масадан піл, кеменің қайығынан.

Құрметті адам қатыгез сандырақты болдырмайды,

Қоғамда кім бұзықты арамзаға айтады.

Бірі айтты, екіншісі солай сыпырды,

Диірмен бәрін ұнтақтайды, бірақ ол не ұнтақтады? Өтірік.

Бұл сіздің тарихыңызды құрастыру болмаса да,

Бірақ сіз мұны ақтай аласыз ба?

Намыссызда адалдықпен өзіңді шақырасың,

Қашан мені біреудің пышағымен шаншып кетесің?

Өтірік хабар естісем жиренемін,

Одан да жиіркеніштісі ар-намысты дұрыс емес түсіндіру.

Менімен ол туралы сөйлесу одан да керемет, өйткені

Жүйелердің адалдығы туралы бес мыңға жуық әртүрлілік бар.

(А. П. Сумароковтың «Жала туралы» өлеңінен үзінді.)».

Мұғалім: Әрқайсымыз «Әділет» сөзін өзінше түсінсек те, білімді адам әрқашан әділдік үшін күреседі.

Әділет- адамдардың айналасында болып жатқан оқиғаларды бағалайтын критерийлердің бірі, сондай-ақ өзін-өзі бағалау параметрлерінің бірі. Ғалымдар әділдік туралы қарапайым түсініктердің төрт түрін ажыратады:

- кез келген іс-шараға қатысушыларға сыйақыны (жазалауды) бөлудің әділдігі (судьялардың немесе алқабилер мүшелерінің шешімдері, сынып оқушыларының немесе олардың балаларының ата-аналарының сынып жетекшісінің мадақтауы немесе жазалауы және т.б.);

- шешім қабылдау кезінде қолданылатын рәсімнің әділдігі (алқабилер алқасының мүшелері біреуді сотқа берді ме, пара алу немесе «фаворит» болды ма, т.б.);

- іс-шараға қатысушыға қаншалықты сыпайылықпен қарағанын және оған қабылданған шешім туралы қалай хабарланғанын бағалаудың әділдігі («біреуі жұрттың көзінше, екіншісіне оңаша айтылды» т.б.);

- қатысушылардың шешім қабылдау тәртібі мен критерийлері туралы алдын ала хабардар болуының әділдігі («кейбіреулеріне алдын ала айтылған, басқаларына айтылмаған» т.б.).

Білімді адам қашанда адал болады, сондықтан әділдікке ұмтылады. Сіз әділетсіздікпен қашан күресуге тура келді және оны қалай қалпына келтіруге тырысқаныңыз туралы мысалдар келтіріңіз? (Балалар пайымдау.)

Қорытындылау.Педагог балаларға үйде шағын эссе жазуды ұсынады, онда олар өз ойынша, тәрбиелі және мәдениетті адамға тән қасиеттердің барлығын жай ғана тізіп береді.

Карл Юнг Адамның сөздері, әрине, ол ойлағаннан немесе болғысы келетінінен әлдеқайда жақсы емес. Біздің әрқайсымыз өмірде Көлеңкемен бірге жүреді және ол жеке адамның саналы өмірінде қаншалықты аз болса, бұл Көлеңке соғұрлым қара және үлкен. Төмен нәрсе іске асса, бізде әрқашан өзімізді түзетуге мүмкіндік бар. Сонымен қатар, ол басқа мүдделермен үнемі байланыста болады және сол арқылы біртіндеп өзгеруі мүмкін. Бірақ егер бұл төмен репрессияға ұшырап, санадан оқшауланса, ол ешқашан түзелмейді. Карл Юнг.


Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Әрбір адам тұлға ма? 2. Нағыз адамға тән қасиеттерді ата. 3. Адам өзін нағыз тұлға етіп тәрбиелеу үшін не істеу керек? 4. Бақыт деген не? Сіз оны қалай түсінесіз? Сөйлемді аяқтау арқылы өз көзқарасыңызды білдіріңіз: «Бақыт - бұл ...» 5. Өмірде табысқа жету үшін адамның қандай қасиеттерін дамыту керек? 6. Сіздің көзқарасыңыз бойынша адамның сұлулығы неде? 7. Адамға басқа адамдар не үшін қажет? 8. «Өмірдің мәні неде?» деген сұраққа қалай жауап берер едіңіз? 9. Өзіңді қалай бағалауға болады? Бұл үшін не істеу керек?


2-кезең. Топтық жұмыс 1-тапсырма. Сіздің ойыңызша нағыз ер жігіттің ерекшеліктерін сипаттаңыз. Тапсырма 2. Сіздің ойыңызша сүйкімді, тартымды қыздың ерекшеліктерін ашыңыз. 3-тапсырма.Қазіргі жастарға тән сөздерді таңдаңыз.


Топтық жұмыс. Тапсырма 4. Конформизм дегеніміз не? Неліктен студенттер тобына «үйір» мінез-құлқы тән? Өз сыныбыңыздың өмірінен осындай мінез-құлыққа мысал келтіріңіз. Неге сен басқалардың істегенін істедің? Сол сәтте көшбасшының көзқарасымен бөлістіңіз бе? 5-тапсырма.Орыс жазушысы Н.Г.Чернышевскийдің: «...Әрбір жеке адам өзінің психикалық дамуы үшін қоғамның қарызы» деген көзқарасымен келісесіз бе? Тапсырма 6. «Тәкаппар және қыңыр адам бәрін өзінше істейді, ешкімнің кеңесіне құлақ аспайды және көп ұзамай өзінің адасушылықтарының құрбанына айналады» (Эзоп); «Мінез - бұл әркім өз бетін көрсететін айна» (Гете).


3-кезең. Жазбаша тапсырмалар. Ал енді ұсынылған тапсырмаларды барлығымыз жазбаша орындаймыз. Сіздердің әрқайсысыңыз сұрақтарға мүмкіндігінше ашық жауап беруіңіз керек. Жауаптарыңызды талдай отырып, сіз өзіңіздің жеке қасиеттеріңіз туралы қорытынды жасай аласыз. Мүмкін сіздердің кейбіреулеріңіз де өзін-өзі жетілдіру үшін мақсаттар қоятын шығарсыз.


Мәдениетті адам идеалы, А.Швейцер ойлағандай, «қандай жағдайда болмасын шынайы адамгершілікті сақтайтын адамның идеалынан басқа ештеңе емес». Тапсырма 7. Сөйлемді аяқтаңыз: «Мен ... үшін өмір сүремін» 8-тапсырма. Өз нұсқаңызды таңдап, таңдалған сөйлемді аяқтаңыз: а) Мен негізінен жақсымын, өйткені ... Мен көбінесе жаманмын, өйткені ... б) Мен Мен еркінмін және өз әрекеттерім үшін жауаптымын, өйткені... Мен тәуелдімін және өз әрекеттеріме жауапты емеспін, өйткені... в) Мен негізінен өзімшілмін, өйткені... Мен негізінен қамқор және мейірімдімін, себебі... г) Менің сенімдерім менің көзқарасыма әсер етеді. тұлғалық, өйткені ... Менің жеке тұлғам сеніміме әсер етеді, себебі ... e) Менің ұлтым ... f) Ер адам ... ж) Әйел ... ... h) Неке ... i) Отбасы ... л) Заң - бұл ... k) Оқу - бұл ... м) Табыс - бұл ...


Қорытынды Мұғаліммен бірлесе отырып мәселелерді талқылау нәтижесінде үйлесімді тұлғаның заманауи идеалы анықталады. Содан кейін Швейтцердің сөздері беріледі. Альберт Швайцер - неміс-француз ойшылы, протестанттық теолог, миссионер, дәрігер, музыкатанушы және органист (). Осыдан кейін жалпылау жасалып, кемелденген тұлғаның белгілері мен іскер тұлғаның сапасы баяндалады. Мәдениетті адам идеалы, А.Швейцер ойлағандай, «қандай жағдайда болмасын шынайы адамгершілікті сақтайтын адамның идеалынан басқа ештеңе емес».


Жетілген тұлғаның белгілері. Адамгершілік кемелдік жолынан өтіп, мінез-құлқын дамыта отырып, ерік-жігер, ақыл-ой, сезім арасындағы тепе-теңдікке қол жеткізе білген адамды ғана шын жетілген тұлға деп санауға болады. Мұндай адамның барлық ойларының немесе әрекеттерінің негізі - басқа адамдарға бағытталған махаббат. Жетілген адам, ең алдымен, сүюді білетін адам. Сондықтан оған өзінің басқа адамдарға деген қатынасын білдіретін этикалық белгілері тән: Жанқиярлық – басқа адамдардың мүддесін өз мүддесінен жоғары қояды, жомарт, риясыз. Тақуалық – ата-анаға деген құрмет, сүйіспеншілік және адалдық. Адалдық – сенімді, адал, достарына, отбасына, еліне берілген. Құрбандық - басқа адамдардың мүддесі немесе маңызды іс үшін өзін құрбан етуге дайын. Сыйластық - басқа адамдарды, олардың құқықтарын, пікірлерін құрметтейді, меншікті құрметтейді. Толеранттылық – басқа адамдардың пікіріне мұқият болу, ешбір немқұрайлылық пен немқұрайлылық. Демократия - басқа адамдарды тең деп қабылдауға дайын. Ынтымақтастық – ортақ мақсаттарға жету үшін басқалармен бірлесіп жұмыс істеу. Жанашырлық - басқа адамдардың қайғы-қасіретінен және қиыншылықтарынан зардап шегеді, басқаларға көмектесуге дайын, терең эмпатияны біледі. Кешіре білу - қорлауды ұмытуға дайын, жазалауға немесе жасалған зиян үшін кек алуға ұмтылмайды. Мейірімділік – жомарт, сезімтал, көмекші. Көмектесуге дайын болу - қажет болған адамға көмектесуге әрқашан дайын.


Осымен қатар рухани жетілген адамның өзіне деген көзқарасын білдіретін ерекшеліктері болады: Өзін-өзі бағалау – өзінің құндылығы мен қабілетіне сенеді, өзіне сенімді. Жауапкершілік – өз іс-әрекетіне жауапты. Адалдық – шыншыл, шыншыл, өтірік пен өтіріктен ада. Батылдық – батыл, қорқынышты жеңе алатын. Өзін-өзі бақылау - сіздің ойларыңызды, тілектеріңізді, сезімдеріңізді және әрекеттеріңізді басқарады. Психикалық және физикалық денсаулық – өмірге дұрыс, парасатты көзқарасы бар, оңтайлы физикалық жағдайға ие және сақтайды.


Іскерлік тұлғаның қасиеттері Шығармашылық пен кәсіпқойлық. Өз іс-әрекетін ұйымдастырып, өмірден өз орнын таба білу. Қиын жағдайлардан, қақтығыстардан жол таба білу. Өз көзқарасын қорғай білу, басқаларға түсінікті және ұнамды болу. Өмірдің әртүрлі салаларында ұтымды шешім қабылдау және заңды елемей, көздеген мақсаттарға жету қабілеті.


4-кезең. Интроспекция Енді өзін-өзі құрметтеу және өзін-өзі бағалау туралы сөйлесейік. Объективті өзін-өзі бағалау және өзін-өзі құрметтеу біздің бақытымыз үшін күн сәулесі мен су өсіп келе жатқан, сау өсімдікке қажет сияқты. Өзін-өзі құрметтеу және өзін-өзі бағалау нарциссизммен, өзіне сенімділікпен немесе менмендікпен бірдей емес. Көбінесе өзін-өзі шынайы құрметтемейтін адамдар басқаларға өздерінің жақсы екенін «дәлелдеуге» тырысады, сондықтан өздерін қасақана қарсылық көрсетеді, бұл оларды оңай өзіне сенімді және менмен ретінде көрсетеді. Егер сіз өзіңіз туралы жақсы пікірде болсаңыз, басқалардың алдында «өзіңізді бекітудің» қажеті жоқ, өйткені сізде растайтын ештеңе жоқ. Сіз кімсіз. Өз қадір-қасиетін көрсету арқылы, өзін сүюді және бағалауды үйрене отырып, басқалардың жақсылығын көру және сүю оңайырақ.


Өзін-өзі бағалауы төмен адамдар Өздерінің құнды емес екеніне жүректерімен сенеді; қателесуден қорқады; Физикалық кемелдік туралы үнемі армандаңыз; Белгілі және қауіпсіз мүдделер мен әрекеттермен шектеледі; Олар мақтауды қалай қабылдауды білмейді. Басқалармен қарым-қатынаста, ең алдымен, олар өздері жасаған әсерге мән береді; Олар не сөйлегіш, әрі тәкаппар, не қорлық пен қорқақ; Немесе олар басқаларға бұйрық беруге тырысады немесе олар өздерін арқанға бұруға мүмкіндік береді; Аутодеструктивті мінез-құлыққа бейім, мысалы, есірткі, алкогольді тұтыну; Не сынды қабылдамайды, не одан үмітін үзеді.


Өзін-өзі бағалауы жоғары адамдар өздерінің құндылығы жеткілікті екеніне терең сенеді; Қателіктер жасаңыз және олардан сабақ алыңыз; Кемелсіз болса да, олардың сыртқы келбетін сол күйінде қабылдаңыз; Жаңа мүмкіндіктер мен қызығушылықтарды зерттеп, оларды өсу мүмкіндігі ретінде пайдалану; Мақтауларды сабырмен қабылдаңыз; Басқалармен тікелей байланыс; Олар өздерімен үйлесімді және басқа адамдардан артық сезінбейді; Өзіңізге және басқаларға құрметпен қарау; Олардың физикалық және эмоционалдық денсаулығына қамқорлық жасау; Сынды өсудің ықтимал жолы ретінде қарастырыңыз.


Тапсырма 9. Өзіңізге, басқаларға, оқу орнына қатысты бастан кешіретін негізгі қалаулы және жағымсыз эмоцияларды (сезімдерді) атап өтіңіз: Бұл кесте интроспекцияға арналған. Өзіңіздің әлеуметтік рөлдеріңізді, әртүрлі әрекеттерге көзқарасыңызды талдаңыз. Жазбаларыңыздың негізінде қандай адам екеніңізді шешіңіз. Сізді адам деп атауға бола ма? Өзіңізді біз жоғарыда сипаттаған идеалмен салыстырыңыз. Қалаулы эмоциялар Қалаусыз эмоциялар Мен Басқа оқу орындары 17