Hodina triedy "Čo som?" Ciele: otvoriť študentom cestu k ich vlastnej "- Hodina vyučovania. Hodina "Som muž, ale čo? Aká vyučovacia hodina

Táto vyučovacia hodina zodpovedá hlavnému smeru výchovno-vzdelávacej práce školy – záchrane zdravia, keďže plnohodnotný občan našej spoločnosti musí byť zdravý nielen fyzicky, ale aj duchovne a morálne.

Etapy akcie sú jasne naplánované: organizačný moment, akcentovanie životných skúseností, definovanie problému, vedúce k definovaniu témy vyučovacej hodiny a jej účelu, objavenie novej, samoštúdium , plánovanie činnosti, zhrnutie, reflexia. Hlavným cieľom tejto vyučovacej hodiny je modelovať obraz mravného človeka.

Na dosiahnutie tohto cieľa som použil metódy „Váhy morálky“ a „Slnečný svit“. V praktickej fáze bola aplikovaná metodika "Planning Mosaic". Prvé fázy udalosti nútia deti premýšľať o svojich činoch, analyzovať pocity. Uprostred podujatia môžu vyvrcholiť pozitívne emócie z uvažovania na tému morálky a na konci hodiny plánovanie KTD „Veselé štarty“ umožňuje prejsť s maximálnym prejavom kreativity detí. .

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Savina Ľudmila Nikolajevna

TÉMA HODINY „KTO SOM? ČO SOM?

CIEĽ: formulovať pojem „morálna osoba“, podporovať formovanie vnútornej potreby konať dobro, organizovať športové súťaže „Funny Starts“ v sponzorovanej triede.

VYBAVENIE. Tabuľky, magnetofón, fixky, paličky.

POKROK HODINY TRIEDY.

ORGANIZAČNÁ MOMENT (organizovať študentov na podujatie).

AKCENTUÁCIA OSOBNÝCH SKÚSENOSTÍ DETÍ.

RÝCHLA ANKETA.

  1. Chlapci, od čoho podľa vás závisí ľudský život? Potvrďte to.
  2. Ako viete, čo je zdravý človek?
  3. Stačí, aby bol človek zdravý len fyzicky?
  4. A aký by mal byť človek?
  5. Chlapci, čo rozumiete pod pojmom "duchovne zdravý človek"?

OBJASNENIE TÉMY.

Venujte pozornosť téme našej dnešnej hodiny a odpovedzte na otázku: „Čo budeme teraz robiť?“.

ZHRNUTIE K VYHLÁSeniu CIEĽA.

Žiť život, ani necítime, že misky váh morálky fungujú v každom z nás.

AK v každej situácii sú pre nás dôležitejšie naše problémy, potreby, záujmy ako problémy, potreby a záujmy zvyšku sveta a iných ľudí, vtedy v nás hovorí toto EGOIZMUS a váhy morálky sú v tejto polohe:

Rozoberme si abstraktné príklady, keď sú váhy morálky v takejto polohe.

AK pre nás je dôležitejší svet okolo nás a ľudia ako naše problémy, túžby, záujmy, vtedy to v nás hovorí MORÁLNY a váhy morálky sú v tejto polohe:

Poďme diskutovať o abstraktných príkladoch typických pre túto polohu váh.

Zdvihnite ruku, ak sa niekedy spoznáte.

POČAS náš život, váhy morálky sa hojdajú, to znamená, že sú v tejto pozícii:

Ukážte na príkladoch, že je to nevyhnutné.

ALE AKO má byť ideálny?

A premýšľajte o tejto polohe váhy (ak nikto neponúka).

KAŽDÝ z nás je osoba. Každý z nás sa stane človekom, keď po prvýkrát pri pohľade do zrkadla povie: „To som ja!“. Zatvorte oči a spomeňte si, kedy ste prvýkrát cítili, že ste to vy. Spomenul si? Gratulujem, v tomto momente sa vo vás zrodila osobnosť.

Každý z nás si váži sám seba, sme ako slnko, ktoré sa rozžiarilo z ničoty. Nakreslite toto slnko. Bude to vyzerať asi takto:

AK sú vaše stupnice morálky najčastejšie 1, označte lúče takto:

STE SEBECKÝ ČLOVEK.

AK sú vaše stupnice morálky najčastejšie 2, označte lúče takto:

STE MORÁLNY ČLOVEK.

AK konáte inak v závislosti od niečoho a vaša morálna stupnica je 3, označte lúče takto:

STE ZÁVISLÁ, NESTABILNÁ ČLOVEK.

TERAZ nakreslite slnko, ktoré by ste chceli mať vedľa seba.

DIVNÉ! A on, a on, a chce vidieť slnko nablízku 2. Takže, v akej polohe by mali byť váhy morálky, aby sa všetci cítili dobre pre mňa, pre ľudí a pre svet? Samozrejme, 2. Dokážte, že potom sú stupnice morálky 2 rovnocenné so stupnicami morálky 4 (áno, skutočne, pretože ja som svet pre vás a vy ste svet pre mňa)

Chlapi, myslíte si, že by sme sa mali snažiť o ideál osobnosti? odôvodniť. Na začiatku nášho dnešného podujatia sme hovorili o duchovnom zdraví človeka. Akú súvislosť ste videli medzi týmto pojmom a témou našej vyučovacej hodiny?

A teraz vypracujeme plán „Dobrého skutku“, ktorý budeme musieť vykonať so sponzorovanou triedou. Keďže sme s vami za zdravý životný štýl vo všetkých ohľadoch, zorganizujme so žiakmi 4 „B“ hodinu „Fun Starts“.

BRAINSTORM.

(Trieda je rozdelená do 4 podskupín, každá podskupina by mala napísať nápad na každý prvok puzdra na paličky ležiace na stole). Hrá tichá hudba.

Bol vytvorený plán so zodpovednými a približnými termínmi.

TABLE.

Prvky

záležitostiach

Ponuky

Zodpovedný

(4 osoby)

Načasovanie

stupňa

(celkom - 2

čiastočne - 1

neúspešné - 0

preplnené-3)

Scenár

(algoritmus)

výzdoba,

zariadení

Finančné prostriedky alebo financie

Príprava účastníka

Postavy

Zvládanie

KREATÍVNA DOMÁCA ÚLOHA

Napíšte mini esej „Pre mňa o mne. Pohľad na seba zvonku.

REFLEXIA.

Predstavte si, že sme lekárske teplomery a teraz ukážeme našu teplotu, ktorá je určená hodnotou lekcie.

Ak sa vám hodina triedy zdala - potrebná, užitočná, zaujímavá, potrebná, potom je vaša teplota 36,6.

Ak sa vám hodina hodiny zdala - strašidelná, ťažká, nezaujímavá, zaťažujúca, potom je vaša teplota 38

Ak sa vám hodina triedy zdala - zbytočná, neperspektívna, ľahostajná, potom je vaša teplota 34.

Teraz ukážme našu teplotu takto:

Kto má 38, vstane a zdvihne ruky;

Kto má 36,6 stačí vstať;

Kto 34 si sadne.


Triedna hodina "Moje vlastnosti"

pre žiakov 7. – 8. ročníka

Cieľ: naučiť deti vyjadrovať svoje vlastné pocity, rozvíjať interakčné schopnosti, dosahovať pozitívne vnímanie seba samého, schopnosť vyjadrovať pozitívne emócie, rozvíjať schopnosť porozumieť pocitom iných ľudí; zvýšiť vedomosti účastníkov o pocitoch a emóciách; vytvárať podmienky pre rozvoj schopnosti bezodsudzujúceho prijatia inej osoby.

Vybavenie: počítač, projektor, nápisy s pravidlami všeobecnej konverzácie, frázy, rady, znaky pre prezentujúceho, fotografie s rôznymi tvárami ľudí.

Triedny učiteľ: Ahoj chlapci! Dnes vás chcem pozvať na špekuláciu o človeku a jeho vlastnostiach. „Každý človek má tri postavy: tú, ktorá sa mu pripisuje; taký, ktorý si pripisuje; a napokon ten, ktorý je v skutočnosti „V. Hugo

(Snímka č. 1) Mnoho filozofov a psychológov verí, že práve vlastnosti človeka ho robia jedinečným a na rozdiel od iných ľudí. (Snímka č. 2) Práve vďaka ľudským citom, emóciám, vlastnostiam konajú rôzni ľudia v rovnakých podmienkach odlišne. Niektorí sa smejú tam, kde sú iní smutní, iní sa hnevajú tam, kde sa iní usmievajú. Dnes sa pokúsime pochopiť, aké sú ľudské pocity a vlastnosti, na čom závisia u každého človeka, ako a kedy sa u ľudí prejavujú. Bude sa nám pracovať pohodlnejšie, ak si v každej zo skupín (5-6 osôb) vyberieme jedného študenta, ktorý nahovorí všetko, o čom sa bude v skupine rozprávať. Okrem toho si v každej skupine treba vybrať človeka, ktorý bude viesť diskusiu. A na uľahčenie komunikácie navrhujem, aby si každá skupina vymyslela svoj vlastný názov.

Deti vymyslia pre svoju skupinu názov, kreatívne motto, vyberú si rečníka a predsedu.

Triedny učiteľ: Dnes budeme diskutovať o mnohých problémoch. Chcem vám pripomenúť niektoré všeobecné pravidlá konverzácie: (Snímka č. 3)

Pozorne počúvajte, neprerušujte!

Nenútime vás hovoriť, ale ani vám to nezakazujeme!

Neopakujte sa v prejavoch!

Kritizujte, neurážajte!

Buďte presní a k veci!

Kritizovať – navrhovať!

Najprv hovorte o dobrých veciach a potom kritizujte!

(Tieto pravidlá sú navrhnuté vo forme ukazovateľov a sú umiestnené na viditeľnom mieste. Deťom boli ponúknuté aj nápovedné frázy, ktoré by im pomohli formulovať myšlienky: „Navrhujem...“, „Myslím, že je to lepšie...“, „ Bolo by zaujímavé, keďže ... "," Čo keby ... ". Pre triedneho učiteľa budú "pomocné" zvláštne značky (prípadne vo forme dopravných značiek), ktoré niečo povoľujú alebo zakazujú: "My Diskutujte", "Hovoríme", "Počúvajte". Potom nebude, budete musieť neustále volať o ticho alebo opakovať úlohu - stačí ukázať na znameniach.)

Triedny učiteľ: Dohodli sme sa na pravidlách diskusie. Začnime teda hrou "Pozdrav svojho priateľa."(Snímka číslo 4)(Deti všetky spolu tlieskajú najprv na kolenách, potom na rukách, vedúci vystrčí palec pravej ruky a zavolá svoje meno, potom palec ľavej ruky a meno toho, komu posiela pozdrav. Na druhej strane zdvihne dlaň pravej ruky, zavolá meno, potom ľavý prst a meno osoby, ktorej posiela pozdravy, a tak ďalej, kým nezodvihne všetky ruky.)

Triedny učiteľ: A teraz požiadam tých chlapcov, ktorí majú určité vlastnosti, aby sa postavili (najskôr vo vzhľade a potom v osobných vlastnostiach). Zároveň sa snažte zapamätať si vlastnosti účastníkov tejto hry „Postavte sa tých, ktorí“, aby ste ich neskôr pomenovali.

Postavte sa tí, ktorí:

Dnes som si obula čierne topánky;

Nasaďte si ozdobu;

Kto má modré oči

Kto má bratov a sestry;

Kto nikdy nemešká;

Kto sa považuje za láskavého človeka;

Kto sa považuje za odvážneho človeka;

Kto sa považuje za pracovitého človeka;

Kto má rád sladkosti;

Kto miluje zvieratá;

Kto rád kreslí atď.

Triedny učiteľ: Teraz sme sa o sebe dozvedeli trochu viac, spoznali svoje kvality. Keďže dnes hovoríme o ľudských vlastnostiach, navrhujem zapísať všetko, čo sa o nich dozvieme, na tieto stromy poznania. Prečo je ich 5? Vedci sa domnievajú, že všetky ľudské vlastnosti možno rozdeliť do 5 kategórií: postoje k ľuďom, k práci, k veciam, vlastnosti čestnosti a vlastnosti pevnej vôle. (Snímka číslo 5) Na každom strome budeme hľadať listy s určitými vlastnosťami.

Chlapci, teraz sa pozrite na emotikony, ktoré predstavujú rôzne výrazy tváre. (Snímka číslo 6) Všetky vyjadrujú rôzne pocity a vlastnosti. Jeden sa smeje, druhý je smutný... Pomenujte pocity, ktoré sú zobrazené pomocou týchto emotikonov.

(Žiaci vymenúvajú pocity bolesti, radosti, prekvapenia, potešenia atď.)

Aj o cudzom človeku vieme veľa povedať, ak sa naňho pozorne pozrieme. Čo vyjadrujú vaše tváre? Tvoje oči?

Navrhujem, aby ste sa pokúsili vyjadriť rôzne pocity a emócie človeka výrazmi tváre, pohľadom. Ak to chcete urobiť, rozdeľte sa do párov. Jedného z vás napadne nejaký pocit, napíše ho na papier a pokúsi sa ho nejakým spôsobom pred partnerom vyjadriť. A partner sa pokúsi uhádnuť, aký pocit prejavuje jeho priateľ. Potom si vymeníte miesta.

Triedny učiteľ: Teraz si zahráme jednu známu detskú hru. Hodím ti loptu a ty ju chytíš len vtedy, keď podľa teba vymenujem dobrú vlastnosť. Po chytení lopty musíte vysvetliť, aká dobrá je táto vlastnosť pre človeka a ostatných. (Pomenované vlastnosti sú napísané na listoch a pripevnené k stromom.)

Triedny učiteľ: A teraz chcem, aby si si spomenul na svoje detstvo. Poznáte veľa rozprávok. Tu je jeden z nich (číta sa úryvok z rozprávky "Popoluška"). (Snímka číslo 7) Pripomeňme si, aké vlastnosti vykazujú hrdinovia tejto a iných rozprávok.

Každá skupina dostane obrázky s kresbami rozprávkových postáv (Baba Yaga, Ivan Tsarevich, Macko Pú, Kolobok, Pinocchio atď.) a sadu kariet s ľudskými vlastnosťami. Musia vybrať tie vlastnosti, ktoré sú vlastné ich hrdinom, a zdôvodniť výber týchto vlastností, čo dokazujú príkladmi z rozprávok. (Snímky č. 8 – 9)(Listy s týmito vlastnosťami sú pripevnené k stromom.)

Triedny učiteľ: Teraz skúsme inú hru. Každý z vás dostane malú rolu. Musíte si vybrať vlastnosti charakteristické pre túto rolu (moderátor rozdáva kartičky, na ktorých sú napísané rôzne protichodné sociálne roly: dobrý syn - zlý syn, dobrý učiteľ - zlý učiteľ, dobrý pasažier - zlý pasažier, dobrý priateľ - zlý priateľ, dobrý občan - zlý občan). (Snímka číslo 10)

Triedny učiteľ:Ďalšia úloha je ešte ťažšia. Predtým sme hovorili o iných. Teraz sa skúsme porozprávať jeden o druhom. Pozri. Mám čarovné kreslo. Každý z vás sa na ňom vystrieda a všetci ostatní pomenujú jeho kvality. Začnime tými dobrými – pretože naša stolička je čarovná. (Snímka číslo 11)

(Koná sa hra "Magic Chair". Zároveň chlapci využívajú vlastnosti, ktoré sú prezentované na stromoch.)

Triedny učiteľ:Čo znamená „sebavedomý“? (Tí, ktorí sa chcú ozvať.) V psychológii „sebavedomý“ znamená: „Verím vo svoje silné stránky a schopnosti.“ Zamyslite sa nad tým, aké nové príležitosti budete mať, ak si budete istejší. Napríklad: Keby som bol sebavedomejší, vedel by som lepšie odpovedať pri tabuli. (Snímky č. 12 – 13)

Napíšte si vety, ktoré sa vás týkajú.

Chcem, aby ma moji priatelia rozveselili.

Bojím sa o svoju budúcnosť.

Veľa ľudí ma nenávidí.

Bojím sa vyzerať hlúpo.

Vzhľad ostatných je oveľa lepší ako môj.

Bojím sa hovoriť pred cudzími ľuďmi.

Môj život je zbytočný.

Veľa mylných predstáv o mne.

Ľudí moje úspechy zvlášť nezaujímajú.

Je mi trápne.

Necítim sa bezpečne.

Cítim sa obmedzovaný.

Často sa zbytočne trápim.

Záleží mi na tom, ako sa ku mne ľudia správajú.

Zdá sa, že väčšina ľudí je sebavedomejšia ako ja.

Vyhýbam sa kladeniu otázok zo strachu, že budem vyzerať hlúpo.

Vyberte si jednu z napísaných viet, napíšte ju na malý papierik, zložte ju a vložte do všeobecného „koša nerozhodnosti“. Teraz vyberiem každú poznámku z košíka jednu po druhej a jednu po druhej ich nahlas prečítam: „Niektorí ľudia...“ (Skupiny sa podelia o svoje nápady, ktoré by mohli pomôcť pri riešení tejto situácie.)

Triedny učiteľ:Človek by sa mal snažiť zmeniť k lepšiemu, žiť v mieri sám so sebou. Jedinou skutočnou chybou je neopravovať svoje chyby. (Inscenácia rozprávky stredoškolákmi) (Snímka číslo 14)

Rozprávka o šťastí

Na svete bol len jeden kráľ

Bohatý a mocný.

Vždy bol smutný. A niekedy

Bola tma ako oblaky.

Chodil, spal, jedol,

A nepoznal šťastie!

Ale vždy kňučať a smútiť

Chúďatko je unavené.

Kráľ zvolal: "Takto nemôžeš žiť!"

A smelo zoskočil z trónu.

Áno, okamžite zničte svoje dedičstvo

Nie v kráľovskej rodine?

A tak kráľ nastúpil do koča -

A jazdil za šťastím.

Kráľ sa pozerá z okna

Kočík sa svižne valí.

Počkaj chvíľu, kto stojí v ceste?

Dievča v ošúchaných šatách.

Ó, všemohúci môj kráľ

Daj mi aspoň cent, ak chceš.

Hej žobrák, preskoč

Poponáhľaj sa môj kočiar.

Okamžite uhni z cesty

Koniec koncov, idem pre šťastie! -

Povedal kráľ a odišiel.

A na modrej oblohe zamrzol mesiac ...

Kočiar sa ponáhľa náhodne

Boh vie ktorým smerom.

Zrazu stojí v ceste vojak,

Zranený, roztrhaný.

Ó, môj kráľ, zvolal vojak,

Som veľmi rád, že vás vidím!

Pokorne sa pýtam: zariadiť

Ty mi slúžiš

Postavil som sa za teba

Naozaj som bojoval ako hrdina

Vyhral som bitku.

Nuž, vojak, preskočte

Poponáhľaj sa môj kočiar.

Okamžite uhni z cesty

Veď idem za šťastím! -

Povedal kráľ a odišiel

A na modrej oblohe zamrzol mesiac ...

Kočík sa rúti plnou rýchlosťou,

Kôň cvála, že je tu duch.

Zrazu vyšiel na cestu z hôr

Zhrbená stará žena.

Odpusť mi môj drahý kráľ

Stará žena je osamelá.

Môj dom je tam, vidíte, za horou,

Ráno som išiel ďaleko.

Nosím palivové drevo z lesa -

Ťažká práca.

Pozerám sa okolo, sotva žijem:

Možno niekto pomôže...

No, stará, preskoč

Poponáhľaj sa môj kočiar.

Okamžite uhni z cesty

Veď idem za šťastím! -

Povedal kráľ a odišiel

A na modrej oblohe zamrzol mesiac ...

Tu sa leto skončilo. Teplo

Nahrádza ho nepriaznivé počasie.

Kráľ sa ponáhľa

Je čas ísť

Ešte trochu - a hurá!

Dočkám sa svojho šťastia!

A všetko by skončilo katastrofou -

O tom niet pochýb.

Áno, starý muž s bielou bradou

Zastavil kočík.

Prechádzanie, pomaly

Slávnostné a prísne

Povedal: "Stratená duša,

Kráľ, boj sa Boha!

Hľadáte šťastie pre seba

Cestujete po svete.

Ale miluj len svojho blížneho,

Nájdete šťastie.

Rýchlo ma počúvaj:

Otočte koňa späť

Zahrejte a nakŕmte dieťa

Najmite si vojaka ako strážcu

Urobte všetko, ale najskôr

Pomôžeš starej pani?

Prineste palivové drevo do vášho domu.

Strihajte a položte…”

Bol tu spln mesiaca.

A osvetlila cestu.

Ťažká cesta, cesta späť.

Cesta ku šťastiu nikam nevedie.

Kráľ je stále v paláci

Pomáha všetkým ľuďom.

A šťastie na tvári

Ako jasný deň, svieti!

Triedny učiteľ: A teraz s vami musíme vyplniť tri karty: 3 modré a 3 biele. Na biele napíšte svoje dobré vlastnosti a na modré negatívne, ktorých by ste sa chceli zbaviť.

Teraz sa zamyslime nad tým, či je možné nejako sa zbaviť zlých vlastností. (Deti robia návrhy). A kým budete premýšľať, chcem vám povedať ďalší príbeh.

Kedysi dávno čarovné vtáky prileteli na zem (ukazuje na tabuľu, premieňa stromy a listy na vtáky). Priniesli ľudské túžby a myšlienky ako magické semená, ktoré boli zasiate po celom svete. A vyrástli z nich kvety – ľudské duše. Niektoré z nich boli krásne, pretože prianiam dobra rastú krásne vlastnosti, a na niektorých iba burina a žihľava. Veď zlé myšlienky rodia len tie zlé. (Triedna učiteľka rozdáva deťom semienka.) A aké kvety vyrastú z vašich semienok?

(Triedny učiteľ navrhuje urobiť spoločnú veľkú aplikáciu kvetov, kde by každý účastník hry v podobe kvetu mal ukázať svoje sny, ideály a túžby, svoje vlastnosti a hlavné vlastnosti.) (Snímky č. 15 – 19)

Pozitívne vlastnosti

Negatívne vlastnosti

Postoj k práci

svedomitý, usilovný, pracovitý, pracovitý

Lazybones, povaleč, leňochy

Postoj k ľuďom

Nezištný, srdečný, úprimný, pozorný, dobrosrdečný, milý, citlivý, oddaný, dobrotivý, veľkorysý, jemný, súcitný, milosrdný, taktný, podporujúci

Chladný, zlomyseľný, krutý, zlomyseľný, divoký, bezohľadný, sebecký, bezcitný, neľudský, bezcitný

postoj k veciam

Opatrný, starostlivý, starostlivý

utiahnutý, nenásytný, lakomý, lakomý, lakomý

Vôľové vlastnosti

Odvážny, nebojácny, odvážny, nebojácny, odvážny, pravdovravný, ostrieľaný, vytrvalý, spoľahlivý

Prudký, ustráchaný, nemilosrdný, bojazlivý, zbabelý

Charakteristika čestnosti

Verný, úprimný, nepredstieraný, vznešený, spravodlivý, čestný, pravdivý

Záludný, dvojtvárny, neúprimný, klamlivý

Triedny učiteľ: Tak, chlapci, naša hodina v triede sa blíži ku koncu. Dúfam, že každý z vás pochopil, že práve vlastnosti človeka ho robia jedinečným a odlišným od iných ľudí. Práve vďaka ľudským citom, emóciám, vlastnostiam konajú rôzni ľudia v rovnakých podmienkach odlišne. (Snímka číslo 20)

Hodina triedy: "Kto som? Čo som?"

Poznávacie:

Vytvárať podmienky na vytváranie predstáv o individuálnych vlastnostiach každého človeka;

prispieť k formovaniu prvotných predstáv o „ja“ – koncepte ako psychologickej kategórii.

vyvíja sa:

Podporovať rozvoj zručností na skúmanie kvalít vlastnej osobnosti;

vytvárať podmienky pre formovanie samostatnosti žiakov.

Vzdelávacie ciele:

Vytvárať podmienky na prejavovanie individuality a tvorivých schopností žiakov, podporovať u detí formovanie potreby sebarealizácie na základe získaných vedomostí.

Vybavenie:

Sady kariet s negatívnymi a pozitívnymi vlastnosťami osoby;

Sady kariet na zostavenie klastra;

Farebné ceruzky.

Použité metódy:

verbálny - logický;

stimulujúci úvod;

odrazy;

združenia;

praktické;

spätná väzba.

Priebeh lekcie:

1. Emocionálna nálada. Farebné stopy.


Prosím, držte sa za ruky. Naša vrúcnosť a pozitívnosť je práve tam
odovzdané každému z vás.
Ahojte tí, ktorí sú dnes veselí!
Ahojte smutní ľudia
Ahojte, ktorí komunikujú s radosťou!
Ahojte tí, ktorí mlčia!
Pozrite sa na seba, usmejte sa. Naozaj dúfam, že dnes nebudeme mať smutné tváre. A nebudeme ticho. Veď sme sa zišli na hodinovú komunikáciu. mne
názor každého je veľmi dôležitý, nebojte sa ho prejaviť. Potešte nás svojimi inteligentnými myšlienkami.

2. Hra "Asociácie"
- Vo svete, vo svete okolo nás, je veľa predmetov: potrebné a nie veľmi; nažive
a neživé, veľké i malé. Pomenujte predmet, s ktorým sa spájate.
A sadnite si na svoje miesta.
I - _________ , __________ , ___________ , _____________ , __________ , ____________

3. Nahlásenie témy vyučovacej hodiny.


- Keď každému z vás položím otázku "Kto ste?", najprv poviete:
- Som človek!
Dnes sa budeme rozprávať, premýšľať o človeku. Dokonca aj starovekí ľudia hovorili, že človek je najzáhadnejšia sfinga na zemi. Človek je najjednoduchší
a najťažšie. Čo je toto malé, ale také veľké slovo
ja? Na konci lekcie sa pokúsime odpovedať na 2 hlavné otázky:
Kto som
Čo som?
Človek je spleť tajomstiev. Dnes sa pokúsime túto spleť rozmotať, otvoriť
tajomstvá človeka. S každým odhaleným tajomstvom sa budeme viac a viac spoznávať.
Po odhalení tajomstva vymaľujeme 1 puzzle (akékoľvek) srdiečka našou obľúbenou farbou.

Tajomstvo 1. Meno osoby.


Odkiaľ pochádza meno osoby? (ktoré nám dali naši rodičia)
Ľudia, ktorí nám dali život, mama a otec, nám dali meno ako dar. Toto je niekoľko slabík, ktoré sa u nás stali domácimi.
Prečo človek potrebuje meno?
V našej triede je 12 krásnych mien. Podeľte sa s nami o význam vašich mien!

Tajomstvo 2. Ja som ja!

Praktická práca:

Pred vami je list papiera. Ohnite ho na polovicu. Odtrhnite pravý horný roh. Potom ľavý dolný roh. Potom kúsok v strede pozdĺž línie skladania. Rozbaliť

vaše obliečky. Porovnajte listy navzájom. Má niekto presne taký? Nie

Záver: Nič v prírode nie je úplne rovnaké. To isté možno povedať o

osoba. Každý človek je jedinečný a jedinečný. Máte právo povedať si:

Som tak sam!

Ako sa ľudia navzájom líšia?

Čo má každý človek spoločné? (živá bytosť, má myseľ, má pocity)

Tajomstvo 3. Som veľa.

Už sme si povedali, že každý človek je jedinečný. Naša jedinečnosť spočíva aj v tom, že musíme neustále plniť rôzne povinnosti.

Život od nás vyžaduje, aby sme hrali veľa rolí súčasne, aby sme boli súčasne, aby sme zmenili obraz svojho ja.

Som študentkou školy

Som zákazník v predajni

na ceste som chodec

v doprave som cestujúci

v knižnici som čitateľ

v divadle som divák

pre priateľov som priateľ

v rodine som syn, dcéra, vnuk, brat, sestra

v mojej rodnej krajine som občan


Vypočujte si ďalšiu báseň o rolách, ktoré denne hráme:

Som dieťa, syn a dcéra
Nevadí nám byť vnúčatami.
Hudobník, umelec, kamarát...
Pozrite sa okolo seba.
Tyrani, statoční muži,
Aj tanečníci, aj speváci.
Smeje sa a rozprávači,
chyby a chyby...
Veľa - veľa rôznych ja -
Ty vieš a ja viem.
Dá sa povedať, že pre vás všetkých existuje jeden druh hlavnej úlohy. Nie Pre každého je dôležitá jedna vec. Musíme spojiť tieto úlohy, splniť ich všetky.
Vyriešili ste túto záhadu? Farba v tretej hádanke.

Fizkultminutka. "Neustálý pohyb"


Z tejto piesne sa dozviete aj veľa o sebe.
Kto je stroj na večný pohyb? _________ , _________ , __________ ,
Je to dobré alebo nie?
Naozaj milujem, keď sú tvoje myšlienky v neustálom pohybe.

Tajomstvo 5. Tajomstvo rastu.


Teraz zostáva prísť na to, čo sa stane s naším ja v priebehu času. Máme zmeny?
ja ja ja
včera dnes zajtra
Ak sa dnes porovnávame so sebou samým včera, zmenilo sa v nás niečo?
Čím sme sa stali?
Na čo by sme sa mali zamerať zajtra?
Ja - ja - ja ... prečo ...?
Rast a vývoj človeka by sa mal uskutočňovať bez zastavenia. Dokonalosti sa medze nekladú.

Zhrnutie lekcie: Čo ste sa dnes o sebe dozvedeli?

Prajem ti úspech! Ďakujem!

Etický rozhovor-dialóg v 5.-6. ročníku "Kto to je - dobre vychovaný človek?"

Prípravné práce. Učiteľ si musí verše použité v tomto scenári pripraviť vopred so skupinou detí.

Popis vyučovacej hodiny (mimoškolské aktivity)

učiteľ: Chlapci, už ste niekedy počuli výraz "dobre vychovaný človek"? (Odpovede študentov.) Zamyslime sa nad tým, akého človeka možno nazvať vzdelaným?

Je veľmi ťažké dať jednoznačnú definíciu výchovy. Každý národ má svoje ľudové tradície a zvyky, svoje náboženské presvedčenie a svojrázny spôsob života. Pojem vzdelaného človeka je preto pre rôzne národy niekedy odlišný. Napríklad slávny ruský spisovateľ A.P. Čechov hovoril takto: „Vzdelaní ľudia musia podľa môjho názoru spĺňať tieto podmienky:

Rešpektujú ľudskú osobnosť, a preto sú vždy zhovievaví, nežní, zdvorilí, poddajní... Nebúria pre kladivo alebo chýbajúcu gumičku; keď s niekým žijú, nerobia to láskavosť a keď odchádzajú, nehovoria: s tebou sa nedá žiť! Odpúšťajú hluk, chlad, prepečené mäso, ostrosť a prítomnosť cudzincov vo svojich domovoch ...

Sú súcitné nielen k žobrákom a mačkám. Sú chorí z duše az toho, čo nemôžete vidieť voľným okom ...

Rešpektujú cudzí majetok, a preto splácajú svoje dlhy.

Sú úprimní a boja sa lži ako ohňa. Neklamú ani v maličkostiach. Klamstvo uráža poslucháča a vulgarizuje rečníka v jeho očiach. Nepredvádzajú sa, na ulici sa správajú rovnako ako doma, nehádžu prach do očí menším bratom... Nie sú zhovorčiví a nelezú úprimne, keď sa ich to nepýta. Z úcty k ušiam iných ľudí často mlčia.

Neničia sa preto, aby u druhého vzbudili sympatie a pomoc. Nehrajú na strunu duší iných ľudí, aby v odpovedi vzdychali a maznali sa s nimi. Nehovoria, že mi nerozumejú!

Nie sú zaneprázdnení. Nezaujímajú sa o také falošné diamanty, ako je zoznámenie sa s celebritami, potešenie cudzinca v salóne „e, sláva pre vrátnika ...

Ak majú v sebe talent, rešpektujú ho. Obetujú pre neho mier, ženy, víno, márnosť...

Pestujú v sebe estetiku. Nemôžu spať v šatách, dýchať hnusný vzduch, chodiť po pľuvaniach po podlahe...“1.

Niekedy sa dobre vychovaný človek porovnáva s kultivovaným človekom. Je v tom kus pravdy, ale tieto dva pojmy sú trochu odlišné.

kultivovaný človek Je to vzdelaný a vzdelaný človek. Vie, ako sa správať v spoločnosti, dodržiava pravidlá etikety. V dôsledku toho je dobre vychovaný alebo kultivovaný človek akéhokoľvek veku alebo pohlavia, ktorý sa snaží obohatiť o poznatky rôznych vied, základy vedomostí o kultúre a umení, o tradíciách a zvykoch svojho ľudu a o kultúre iných. krajín. Je to človek, ktorý sa neustále snaží spoznávať tajomstvá etikety, vždy a všade sa snaží byť čestný a spravodlivý, úhľadný a upravený, zdvorilý a zdvorilý, láskavý a pohotový, tolerantný voči zvykom iných národností a fyzickým chybám ľudí. okolo neho.

Chlapci, pokračujte v mojich slovách: akého človeka možno nazvať slušne vychovaným človekom?

(Rozhovory študentov.)

učiteľ: Teraz ste videli, aké ťažké je definovať, čo je dobre vychovaný človek.

Situácia "Mal by byť dobre vychovaný človek láskavý?"

učiteľ: Povedzme si len o niektorých vlastnostiach kultivovaného či vzdelaného človeka. Musí byť láskavý? (Rozmýšľanie, chlapci.)

Ako rozumiete nasledujúcim ľudovým prísloviam a porekadlám? o čo im ide?

Zle je tomu, kto nikomu neprospieva.

Čo neurobíš nasilu, dosiahneš dobrom.

Pre dobrého človeka sto rúk.

Láskavosť nikdy nestráca svoju dôstojnosť.

Dobrí ľudia umierajú, ale ich skutky žijú ďalej.

(Rozhovory študentov.)

učiteľ: A teraz si vypočujme dobré verše o dobrote.

Skupina chlapov vyjde von a číta poéziu.

1. študent:

Uctievajme láskavosť!

Žime s myšlienkou láskavosti:

Všetko v modrej a hviezdnej kráse,

2. študent:

Dobrá zem. Ona nám dá chlieb

Živá voda a rozkvitnutý strom.

Pod touto večne nepokojnou oblohou

Poďme bojovať za láskavosť!

3. študent:

Bez ohľadu na to, ako život letí

Neľutuj svoje dni

Urob dobrý skutok

Pre šťastie ľudí.

1. študent:

Aby srdce horelo

Nie tlejúci v hmle

Urob dobrý skutok

Takto žijeme na Zemi.

2. študent:

Ach, ako potrebujeme milé slová!

Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži už mnohokrát.

Alebo možno nie slová – dôležité sú činy?

Skutky sú činy a slová sú slová.

3. študent:

Žijú s každým z nás

Na dne duše, kým sa čas neuloží,

Vysloviť práve v tú hodinu,

Keď ich ostatní potrebujú.

(Úryvky z básní A. Čepurova.)

Situácia "Dobre vychovaný znamená čestný?"

učiteľ: Pokračujme vo vymenovávaní, aké povahové vlastnosti by mal mať dobre vychovaný človek. Myslíte si, že čestnosť a nezáujem, spravodlivosť a schopnosť správne sa vyjadrovať, skromnosť a takt možno pripísať výchove človeka? (Rozmýšľanie, chlapci.)

Vskutku, dobre vychovaný alebo kultivovaný človek si nikdy v žiadnej spoločnosti nedovolí ohovárať iných, nadávať alebo klamať.

Všetci sme sudcovia a každého chceme súdiť.

Dôvodom je, že všetci si chceme navzájom ublížiť.

V iných a dobrých, hanobiacich, nenávidíme,

A v sebe nevidíme zlo.

Ohováraš tohto, ohováraš tamtoho

Len ty nevidíš svoju nečinnosť.

Napomínaj povalečov hodných tejto úcty,

Svoje meče však vôbec nekarháte!

Nekarhajte vás od peňazí rubľa,

Slon z komára, z lodného člna.

Ctihodný muž odvracia divoké delírium,

Kto v spoločnosti hovorí darebákovi darebákovi.

Jeden povedal, druhý zamietol to isté,

Mlyn zomelie všetko, ale čo mlel? Klamať.

Aj keď to nie je vaše budovanie vašich príbehov,

Ale viete to ospravedlniť?

Čakáš na seba úprimnosťou v hanbe,

Kedy ma bodneš cudzím nožom?

Hnusí sa mi, keď počujem falošné správy,

Ešte odpudzujúcejší je nesprávny výklad cti.

A hovoriť so mnou o nej je ešte úžasnejšie, pretože

O poctivosti systémov je asi päťtisíc rôznych.

(Úryvok z básne A. P. Sumarokova „O ohováraní“.)“

učiteľ: Vzdelaný človek bude vždy bojovať za spravodlivosť, hoci každý z nás chápe slovo „spravodlivosť“ po svojom.

Spravodlivosť- jedno z kritérií, podľa ktorých ľudia hodnotia udalosti okolo nich, ako aj jeden z parametrov sebaúcty. Vedci rozlišujú štyri typy bežných predstáv o spravodlivosti:

- férovosť rozdeľovania odmien (trestov) účastníkom akéhokoľvek podujatia (rozhodnutia sudcov alebo členov poroty, povzbudzovanie alebo trestanie triednych žiakov alebo rodičov ich detí a pod.);

- spravodlivosť postupu, ktorý sa používa pri rozhodovaní (či už členovia poroty niekoho žalovali, či došlo k úplatku alebo „obľúbencom“ atď.) pri rozhodovaní;

- férovosť hodnotenia toho, ako zdvorilo sa s účastníkom podujatia zaobchádzalo a ako bol informovaný o prijatom rozhodnutí („jednému bolo povedané pred všetkými a druhému súkromne“ atď.);

- spravodlivosť v tom, ako boli účastníci vopred informovaní o postupe a kritériách prijímania rozhodnutia („niektorí boli vopred informovaní, iní nie“ atď.).

Vzdelaný človek bude vždy čestný, a preto sa usiluje o spravodlivosť. Uveďte príklady, kedy ste sa museli vyrovnať s nespravodlivosťou a ako ste sa ju snažili obnoviť? (Rozmýšľanie, chlapci.)

Zhrnutie. Učiteľ požiada deti, aby doma napísali krátku esej, v ktorej jednoducho vymenujú všetky, podľa ich názoru, vlastnosti slušne vychovaného a kultivovaného človeka.

Slová Carla Junga Man je nepochybne oveľa menej dobrý, než si myslí, že je alebo by chcel byť. Každého z nás v živote sprevádza Tieň a čím menej je prítomný vo vedomom živote jednotlivca, tým je tento Tieň čierny a väčší. Ak sa zrealizuje niečo nízke, vždy máme šancu sa napraviť. Navyše je potom v neustálom kontakte s inými záujmami a môže sa tak postupne meniť. Ale ak je toto nízko potlačené a izolované od vedomia, potom sa to nikdy nenapraví. Carl Jung.


Otázky do diskusie: 1. Je každý človek človekom? 2. Vymenujte vlastnosti skutočnej osoby. 3. Čo by mal človek robiť, aby sa vychoval ako skutočný človek? 4. Čo je šťastie? ako tomu rozumieš? Vyjadrite svoj názor doplnením vety: „Šťastie je...“ 5. Aké vlastnosti musí človek rozvíjať, aby dosiahol v živote úspech? 6. V čom je z vášho pohľadu krása človeka? 7. Prečo človek potrebuje iných ľudí? 8. Ako by ste odpovedali na otázku: „Aký je zmysel života?“ 9. Ako sa hodnotiť? Čo treba pre to urobiť?


2. fáza Skupinová práca Úloha 1. Opíšte črty mladého muža, ktorý je podľa vás skutočným mužom. Úloha 2. Odhaľ črty dievčaťa, ktoré je podľa teba očarujúce a príťažlivé. Úloha 3. Vyberte slová, ktoré charakterizujú dnešnú mládež.


Skupinová práca. Úloha 4. Čo je to konformizmus? Prečo sa žiacka skupina vyznačuje „stádovým“ správaním? Uveďte príklad takéhoto správania zo života vašej triedy. Prečo ste urobili to, čo ostatní? Zdieľali ste v tom momente názor lídra? Úloha 5. Súhlasíte s názorom ruského spisovateľa N.G.Černyševského: „...Každý jednotlivec je dlžníkom spoločnosti za svoj duševný rozvoj“? Úloha 6. Určite svoj postoj k výrokom: „Arogantný a tvrdohlavý si robí všetko po svojom, nepočúva nikoho na rady a čoskoro sa stane obeťou jeho preludov“ (Ezop); „Správanie je zrkadlo, v ktorom každý ukazuje svoju tvár“ (Goethe).


3. fáza Písomné úlohy. A teraz všetci splníme navrhované úlohy písomne. Každý z vás musí odpovedať na otázky čo najúprimnejšie. Analýzou svojich odpovedí môžete vyvodiť záver o svojich osobných kvalitách. Možno si niektorí z vás stanovia aj ciele na sebazdokonaľovanie.


Ideál kultivovaného človeka, ako veril A. Schweitzer, „nie je nič iné ako ideál človeka, ktorý si za akýchkoľvek podmienok zachováva pravú ľudskosť“. Úloha 7. Doplňte vetu: „Žijem, aby som...“ Úloha 8. Vyberte si svoju možnosť a doplňte vybranú vetu: a) Som väčšinou dobrý, pretože ... som väčšinou zlý, pretože ... b) Som som slobodný a zodpovedný za svoje činy, pretože... som závislý a nie som zodpovedný za svoje činy, pretože... c) som v podstate sebecký, pretože... som väčšinou starostlivý a láskavý, pretože... d) Moje presvedčenie ovplyvňuje osobnosť, pretože ... Moja osobnosť ovplyvňuje moje presvedčenie, pretože ... e) Moja národnosť je ... f) Muž je ... g) Žena je ... h) Manželstvo je ... i) Rodina je ... k) Právo je ... k) Štúdium je ... m) Úspech je ...


Záver V dôsledku diskusie o problémoch spolu s učiteľom sa určuje moderný ideál harmonickej osobnosti. Potom sú uvedené slová Schweitzera. Albert Schweitzer – nemecko-francúzsky mysliteľ, protestantský teológ, misionár, lekár, muzikológ a organista (). Potom sa urobí zovšeobecnenie a uvedú sa znaky zrelej osobnosti a kvality podnikateľskej osobnosti. Ideál kultivovaného človeka, ako veril A. Schweitzer, „nie je nič iné ako ideál človeka, ktorý si za akýchkoľvek podmienok zachováva pravú ľudskosť“.


Známky zrelej osobnosti. Za skutočne zrelého človeka môžeme považovať len človeka, ktorý prešiel cestou mravnej dokonalosti a rozvíjajúc svoj charakter dokázal dosiahnuť rovnováhu medzi vôľou, rozumom a citmi. Základom všetkých myšlienok či činov takéhoto človeka je láska adresovaná iným ľuďom. Zrelý človek je v prvom rade človek, ktorý vie milovať. Preto sa vyznačuje etickými črtami, ktoré vyjadrujú jeho postoj k iným ľuďom: Nezištnosť – nadraďuje záujmy iných ľudí nad svoje vlastné, veľkorysé, nesebecké. Synovská zbožnosť je úcta, láska a oddanosť rodičom. Vernosť - spoľahlivý, verný, oddaný priateľom, rodine, krajine. Obeta - pripravený obetovať sa v záujme iných ľudí alebo dôležitej veci. Rešpektovať – rešpektuje iných ľudí, ich práva, názory, rešpektuje majetok. Tolerancia – pozorný k názorom iných ľudí, nemá predsudky a predsudky. Demokracia – pripravená vnímať iných ľudí ako seberovných. Spolupráca – spolupráca s ostatnými na dosiahnutí spoločných cieľov. Sympatia – prežíva utrpenie a bolesť z utrpenia a problémov iných ľudí, je pripravený pomáhať druhým, vie sa hlboko vcítiť. Schopnosť odpustiť - pripravená zabudnúť na urážky, nesnaží sa potrestať alebo pomstiť spôsobenú škodu. Láskavosť – veľkorysá, citlivá, nápomocná. Ochota pomôcť – vždy pripravený pomôcť každému, kto to potrebuje.


Spolu s tým má duchovne zrelý človek vlastnosti, ktoré vyjadrujú jeho postoj k sebe samému: Sebaúcta - verí vo svoju vlastnú hodnotu a schopnosti, je si istý sám sebou. Zodpovednosť – zodpovednosť za vlastné činy. Čestnosť - pravdivá, úprimná, bez klamstva a klamstiev. Odvaha - statočný, schopný prekonať strach. Sebakontrola – kontroluje vaše myšlienky, túžby, pocity a činy. Duševné a fyzické zdravie – má zdravý, primeraný postoj k životu, má a udržiava si optimálnu fyzickú kondíciu.


Vlastnosti podnikateľskej osobnosti Kreativita a profesionalita. Schopnosť organizovať svoje aktivity a nájsť si svoje miesto v živote. Schopnosť nájsť východisko z ťažkých situácií a konfliktov. Schopnosť obhájiť svoj názor, byť pochopený a príjemný pre ostatných. Schopnosť racionálne sa rozhodovať a bez ignorovania zákona dosahovať zamýšľané ciele v rôznych sférach života.


4. fáza Introspekcia Teraz hovorme o sebaúcte a sebaúcte. Objektívna sebaúcta a sebaúcta sú pre naše šťastie rovnako dôležité ako slnečné svetlo a voda pre rastúcu a zdravú rastlinu. Sebaúcta a sebaúcta nie je vôbec to isté ako narcizmus, sebavedomie alebo arogancia. Ľudia bez skutočnej sebaúcty sa často snažia ostatným „dokázať“, že sú rovnako dobrí, a preto sa správajú zámerne vzdorovito, vďaka čomu sa ľahko považujú za sebavedomých a arogantných. Ak máte o sebe dobrú mienku, nepotrebujete sa „presadzovať“ pred ostatnými, jednoducho preto, že nemáte čo presadzovať. Si tým, kým si. Presadzovaním vlastnej dôstojnosti, tým, že sme sa naučili milovať a oceňovať samých seba, je oveľa jednoduchšie vidieť a milovať dobro druhých.


Ľudia s nízkym sebavedomím Verte vo svojom srdci, že nestoja za veľa; Bojí sa robiť chyby; Neustále snívajte o fyzickej dokonalosti; sú obmedzené na záujmy a činnosti, ktoré sú dobre známe a bezpečné; Nevedia prijímať komplimenty. Pri komunikácii s ostatnými im v prvom rade záleží na dojme, ktorý robia; Buď sú zhovorčiví a arogantní, alebo ponížení a bojazliví; Alebo sa snažia rozkazovať iným, alebo sa nechajú skrútiť do povrazov; Sklon k sebadeštruktívnemu správaniu, napríklad k užívaniu drog, alkoholu; Buď kritiku neprijmú, alebo z nej prepadnú zúfalstvu.


Ľudia s vysokou sebaúctou Verte v hĺbke duše, že majú dostatočnú hodnotu; Robte chyby a poučte sa z nich; Prijmite ich fyzický vzhľad taký, aký je, aj keď je nedokonalý; Skúmajte nové príležitosti a záujmy a využívajte ich ako príležitosť na rast; Pokojne prijímajte komplimenty; Priama komunikácia s ostatnými; Sú v harmónii sami so sebou a necítia sa nadradení ostatným ľuďom; Správajte sa k sebe a ostatným s rešpektom; Postarajte sa o ich fyzické a emocionálne zdravie; Kritiku vnímajte ako možnú cestu k rastu.


Úloha 9. Uveďte hlavné žiaduce a nežiaduce emócie (pocity), ktoré prežívate vo vzťahu k sebe, iným, vzdelávacej inštitúcii: Táto tabuľka slúži na introspekciu. Analyzujte svoje sociálne roly, svoj postoj k rôznym činnostiam. Podľa poznámok sa rozhodnite, aký typ človeka ste. Môžeš byť nazývaný osobou? Porovnajte sa s ideálom, ktorý sme opísali vyššie. Žiaduce emócie Nežiaduce emócie Ja Iné Vzdelávacie inštitúcie 17