Propoziții cu propoziții subordonate din opere de artă. Propoziții complexe cu propoziții adverbiale. SPP cu propoziții subordonate plan de lecție în limba rusă (clasa a 9-a) pe tema. Este adevărat că SPP-urile sunt propuneri complexe?

Propoziții complexe cu propoziții adverbiale.

Propoziții subordonate de loc.

Propoziții subordonate de timp.

Pregătirea preliminară pentru lecție

Ca pregătire preliminară pentru lecție, elevii sunt rugați să revizuiască materialul teoretic despre tipurile de propoziții subordonate, propoziții subordonate de loc și timp și să efectueze mai multe exerciții de repetare.

Obiective:

1) repeta materialul teoretic consacrat studiului temei „Propoziții complexe cu propoziții adverbiale”;

2) dezvoltă capacitatea de a distinge în mod competent și rapid între ele tipurile de propoziții adverbiale subordonate;

3) cultivați dragostea și interesul pentru limba maternă.
Echipament: manual, tabel.

Tipul de lecție: aplicarea si perfectionarea cunostintelor.

În timpul orelor

I. Moment organizatoric

II. Verificarea temelor

Exercițiul 1 (pentru a revizui materialul teoretic)

Completați spațiile libere din tabelul de pe pagina următoare (răspunsurile sunt între paranteze).

III. Se lucrează la material nou

Profesorul anunță tema lecției.

Propoziții subordonate de loc

Profesorul desenează pe tablă următoarele diagrame:

[...Unde...).

[...Unde...).

[substantiv calificat], (unde...).

[verb], (unde...).

[...Unde...), ...].

Profesor: Stabilește tipul de propoziții prezentate în fața ta în formă schematică. (Propoziție adverbială complexă cu propoziție subordonată.) Alcătuiește propoziții după schemele adecvate și notează-le.


Tipuri de propoziții adverbiale

Conjuncții și cuvinte înrudite

Mod de acțiune și grad

cum, cât, cât, ce, astfel încât, parcă, parcă, parcă

[Elevul a putut îndeplini sarcina exact așa cum i-a cerut profesorul.]

[Unde. de unde]

M-am dus acolo unde indica săgeata roșie.

[când, când... atunci, până, abia, de îndată ce, de când (de când), până (până la)]

Când ne-am pregătit să părăsim pădure, era deja întuneric.

[dacă (dacă... atunci), când, ori]

[Privind prea mult timp la soare, vă poate afecta vederea.]

[cauze]

Pentru că, pentru că. datorită faptului că, întrucât, pentru, datorită faptului că

Din cauza faptului că drumul era acoperit cu un strat uniform de zăpadă pufoasă, era imposibil să se circule.

astfel încât, pentru a

Este nevoie de ceva efort pentru a prinde pește dintr-un iaz.

[Comparații]

Cum, cu ce, cu ce - parcă, parcă, exact

[În liniște, de parcă un vânt ușor ar fi trecut prin poiană, a mers pe coridor]

[deși, în ciuda faptului că, indiferent cum]

[În ciuda faptului că luna practic nu este

a apărut din spatele norilor, în afara ferestrei era lumină.]

Consecințe

Zăpada cădea în fulgi groși lipiciosi, astfel încât pe stradă nu se vedea nimic.

Exercitiul 1

Alcătuiește propoziții adverbiale complexe cu propoziții subordonate din propoziții simple și notează propozițiile rezultate. Faceți o diagramă pentru fiecare propoziție, evidențiați mijloacele de introducere a unei propoziții subordonate într-una complexă.

1. Orașul K(o)lomna este situat în regiunea (M/m)Oskovsky, la confluența râului Moscova(-) în Oka. 2. Oamenii s-au repezit cu capul de cap spre locul căderii a(pp/p)arat. 3. Mi s-a dat o programare lângă intersecția străzilor (M/m)oskovskaya și (S/s)aratovskaya. 4. Mașina a avut un accident în apropierea unei viraj strânse a drumului 5. În pădure, ne-am oprit într-o poiană lângă un copac avariat de fulger. 6. Nu ne-am amintit locul întâlnirii cu ceilalți participanți la maraton.

Propoziții subordonate de timp

Profesorul scrie pe tablă următoarele propoziții:

1. Când liliacul a înflorit într-o spumă ușoară în curte, am dat drumul.

2. M-am simțit complet recuperat când am putut vorbi fără dificultate.

3. Căldura va veni la noi doar atunci când soarele va zăbovi mult timp pe cerul înalt.

Profesor: Încercați să faceți diagrame pentru fiecare dintre propozițiile date și, de asemenea, să determinați ordinea propozițiilor principale și subordonate.

(1. (când...), ; propoziție subordonată - principală;

2. , (când...); principalul lucru este propoziția subordonată:

3. [numai atunci], (când...) principalul este propoziţia subordonată).

Profesor: Modelele de propoziții prezentate se referă la propoziții complexe cu clauze de timp. Astfel de propoziții exprimă semnificația timpului unui anumit fenomen sau acțiune. Ordinea propozițiilor principale și subordonate este liberă: propoziția subordonată poate apărea la începutul sau la sfârșitul propoziției și poate fi, de asemenea, înconjurată de structura propoziției principale. (De exemplu: Numai când a nins am putut să ies din casă.)

Principalele mijloace de alăturare a unei propoziții subordonate cu cea principală sunt cuvintele aliate când (într-o propoziție subordonată), atunci, numai atunci etc.

O propoziție complicată de construcția unui timp subordonat este supusă regulii standard de a pune virgulă, separând propozițiile principale și subordonate.

Exercițiul 2

Dictare. Notați textul din dictare, acordând o atenție deosebită semnelor de punctuație și modelelor de ortografie ale scrierii continue sau separate. Găsiți propoziții complexe în text, determinați tipul de propoziții subordonate. Demonstrați acuratețea definiției tipului. Evidențiați părțile principale de propoziție și mijloacele de alăturare a propozițiilor subordonate la cele principale.

Stepă. În toate direcțiile, terenul plat se întinde departe (-) departe - neacoperit cu clădiri (,) sau păduri - nimic (,) în afară de creșterea scăzută a ierburilor sălbatice și a cerealelor semănate.

Vântul în stepă este ca un cântec(,) pe care îl poți asculta ore întregi. În timpul zilei(,) când aerul sufocant este greu și agitat(,) tot ce poți auzi este vântul. Și numai seara(,) când aerul ocean(,) spălând pământul(,) se calmează treptat într-o liniște transparentă(,) alte sunete devin audibile.

Există multă viață în aceste câmpii deșertice(,) numite stepă. Iar printre vocile naturii vii, un nou (,) cântec al mașinilor care a izbucnit recent în corul de stepă sună în întinderile nesfârșite. Nu există un astfel de colț în stepele noastre(,) unde mașinile pătrund... Au pătruns ferm și nedespărțit în peisajul stepei. Oriunde te-ai plimbat prin câmpuri(,), cântatul macaralelor și cântecul ciocilor este răsunat de cântecul metalic(,) care bubuie încet al mașinilor (V. Ovechkin).

(Vântul în stepă este ca un cântec, îl poți asculta ore în șir. - comparație subordonată. Vântul este ca un cântec, poți să-l asculți; cum.

În timpul zilei, când aerul sufocant este greu și agitat, tot ce poți auzi este vântul. - timpul subordonat. Se aude vântul, aerul este greu și neliniştit; Când.

Și numai seara, când oceanul de aer care spală pământul se calmează treptat într-o liniște transparentă, alte sunete devin audibile. - timpul subordonat. Oceanul se calmează, sunetele devin audibile; Doar cand.

Nu există colț în stepele noastre în care mașinile să nu poată pătrunde... - propoziție subordonată. Nu există colț, au intrat mașini; asa, oriunde.

Oriunde rătăciți prin câmpuri, cântatul macaralelor și cântecul ciocurilor este răsunat de cântecul metalic, zgomotos încet al mașinilor. - propoziție subordonată. Ai rătăcit, cântecul răsună; oriunde, peste tot.)

IV. Rezumând

Pentru a rezuma, elevii sunt rugați să discute soluția sarcinilor de dictare.

V. Tema pentru acasă

Exercițiu

Scrieți un text pe orice subiect din mai multe propoziții interconectate, compilat după următoarele scheme:

1. , (în timp ce...).

2. [..., (până la), ...].

3. (dacă...), [atunci...].

4. [astfel...], (oriunde...).

5. [care], (că...).

6. [doar..., (când), ...].

SPP cu propoziții adverbiale. Slide numărul 1

Consolidarea cunoștințelor despre NGN cu clauze atributive și explicative; - dați o idee generală a adverbelor adverbiale;

Să dezvolte capacitatea de a distinge tipurile de adverbe adverbiale după sens, întrebări, mijloace de comunicare;

Îmbunătățiți alfabetizarea ortografiei și a punctuației.

Organizarea timpului.

(Salutări reciproce, identificarea absenților, verificarea gradului de pregătire a elevilor pentru lecție etc.)

II. Repetiţie

— Verifică-ți alfabetizarea. Introduceți literele lipsă acolo unde este necesar. Slide-urile nr. 2-3

Pui..y, calc..comanda, neinvitat, acomp..acompaniament, aceeasi varsta..alfabetizat, din cauza.. ploii, forjat.., fermecator, periculos, fara vant.

Notează literele introduse într-un rând. Ce cuvânt ai primit? (ocean)

Munca diferentiata.

Grupa 1 (se lucrează independent; diagramele sunt tipărite)

Alcătuiește propoziții folosind diagrame, stabilește tipul de propoziții subordonate.

A) (Unde...), [cap. ].

u/r: Nimeni nu a putut spune unde s-a ascuns timp de câteva zile. (vino sa explic)

B) [Substantiv, (care...),...].

u/r: După un minut, care tuturor i s-a părut o eternitate, a apărut la poartă. (adăugați. definiți.)

B) (Cine...), [că...].

n/r: Cine își face comerț cu patria nu va scăpa de pedeapsă. (proverb) (adv. local-determinativ)

Grupa 2 (lucrare independent) Slide nr. 4

Copiați, plasați semne de punctuație, faceți diagrame, determinați tipurile de propoziții subordonate.

A) Tovarășii m-au întrebat dacă chiar a existat puiet în această râpă.

B) A fost greu zilele astea pentru cei care și-au părăsit locurile natale.

B) Ne-am așezat să ne odihnim lângă un sat care crește chiar în apă.

Grupa 3 (lucrare cu un profesor)

Notează propoziții, stabilește tipurile de propoziții subordonate.

A) Strada, care părea dispărută, a prins brusc viață.

[ Substantiv, (care ...), ...]. (adăugați. definiți.)

B) Nu am putut determina unde s-a auzit foșnetul.

[cap. … ], (Unde …). (vino sa explic)

C) Cel care este curajos are încredere în sine.

(Cine...]. (adj. local-definitiv)

Verificarea lucrărilor grupelor 1 și 2.

3. Joc (scris pe tablă)

Pe baza fragmentelor de propoziții, determinați care dintre ele sunt NGN și care sunt SSP.

A) ... era acolo și ei ...

B) ... de coada care ...

B) ... a alergat și lupul...

D) ... am văzut cum vântul...

III. Comunicați subiectul și obiectivele lecției.

Astăzi ne vom familiariza cu tipurile de propoziții adverbiale. Majoritatea propozițiilor adverbiale au aceleași semnificații ca și propozițiile adverbiale dintr-o propoziție simplă, ceea ce înseamnă că răspund la aceleași întrebări și sunt împărțite în aceleași tipuri.

Îți amintești ce tipuri de circumstanțe cunoști? (Mod de acțiune, grad, loc, timp, condiție, motiv, scop, concesiune)

Cum facem distincția între tipurile de circumstanțe? (Pentru întrebări)

De asemenea, vom distinge tipuri de propoziții adverbiale prin întrebări, precum și prin conjuncții și cuvinte înrudite cu ajutorul cărora sunt atașate propoziției principale.

Studierea tipurilor de propoziții adverbiale folosind tabelul (tipărit pentru fiecare birou).

Tipul propoziției subordonate

La ce se atașează?

Mod de acțiune sau grad

Cum, cât, cât, ce, așa că, parcă, parcă, parcă etc.

Țăranul meu a muncit atât de mult, încât sudoarea s-a rostogolit de pe el ca grindina.

Unde, unde, unde

Acolo unde vița de vie se aplecă peste bazin, unde soarele de vară se coace, libelule zboară și dansează și conduc un dans rotund vesel.

Când (o dată...atunci), până când, de îndată ce, abia, de când (de când), până (până), etc.

Mă voi întoarce (când?) când grădina noastră albă își întinde ramurile ca primăvara.

Dacă (dacă... atunci), când, ori etc.

Când nu există un acord între tovarăși, lucrurile nu le vor merge bine.

Pentru că, pentru că, datorită faptului că, întrucât, pentru, datorită faptului că etc.

Mishutka nu merge la școală pentru că este desculț.

Pentru a, pentru a etc.

Pentru a trece râul, trebuia să stea ferm pe picioare.

Comparații

Cum, cu ce, cu ce - parcă, parcă, exact etc.

Înainte de furtună, pădurea a devenit liniștită (cum?), de parcă totul ar fi murit.

Deși, în ciuda faptului că, indiferent cum

Frunzele copacilor nu s-au îngălbenit și nici nu au zburat, oricât de mult a fluierat vântul noaptea.

Consecințe

Căldura a continuat să crească, așa că a devenit dificil să respiri.

IV. Consolidare.

1) Determinați tipul propozițiilor subordonate. Slide numărul 5

1) Am scris această poveste așa cum am auzit-o din gura unui prieten.

2) Multă vreme, câinele meu neobosit a continuat să scormonească tufișurile, deși ea însăși, se pare, nu se aștepta la nimic valoros de la activitatea ei febrilă.

3) Inima lui Dasha bătea atât de tare încât a trebuit să închidă ochii.

4) Voi fi fericit să vorbesc dacă persoana este bună.

5) Toată munca este, de asemenea, un joc dacă îți place munca.

6) Unde s-a născut Razin, oamenilor nu le place timiditatea.

Notați în caiet propoziția nr. 2 și explicați grafic semnele de punctuație. (SPP cu adverb de concesiune; propoziția subordonată este complicată de cuvântul introductiv „aparent”)

2) Înregistrarea unei propuneri. Slide numărul 6

Mila va începe să ne încălzească sufletele dacă toată lumea face măcar puțin, petrece un minut de timp prețios, aplică măcar puțină căldură.

Determinați tipul de propoziție subordonată din IPP. (conditii suplimentare)

Teme (pregătirea pentru OGE)

Determinați câte tulpini gramaticale sunt în propoziția scrisă (2)

Indicați elementele de bază gramaticale (1) mila va începe să se încălzească; 2) toată lumea va face, va cheltui, va aplica)

Faceți o diagramă de propoziție, (dacă... oh, oh, oh).

Scrieți o frază conectată prin metoda „coordonării”, „controlului”, „adiacent” (de exemplu, sufletele noastre, vor petrece un minut, vor începe să se încălzească)

3) Munca diferentiata.

A) Munca creativă în perechi. Slide numărul 7

Creați un dialog cu un prieten, astfel încât întrebările să înceapă cu cuvintele Cum? Cum? Când? Dacă? Pentru ce? etc., iar răspunsurile conţineau propoziţii complexe cu propoziţii adverbiale.

B) Lucrări individuale (sarcinile sunt tipărite pentru mai mulți studenți)

Continuați propozițiile făcându-le IPP-uri cu tipul indicat de propoziții subordonate

a) În ciuda faptului că a plouat... (adv. concesii)

b) Nu mi-am învățat lecțiile... (dați motive)

c) ...trebuia să se pregătească pentru noapte. (adăug. consecință)

4)Testare urmată de testare reciprocă (sarcini de tip OGE). Slide-urile nr. 8-12

1) Indicați numărul SPP cu o propoziție adverbială.

1. Scrisoarea pe care mi-ai scris-o m-a bucurat.

2. Nu există adevăr acolo unde nu există iubire.

3. Nu fără motiv se spune că lucrarea maestrului este de temut.

2) Printre propozițiile 1-3, găsiți o propoziție complexă cu o propoziție subordonată

1) Acolo eram distras involuntar, eram obligat să fac ceva tot timpul, băieții de acolo mă deranjau, împreună cu ei – ne place sau nu – trebuia să mă mișc, să mă joc și să lucrez la clasă. (2) Dar de îndată ce am rămas singur, a căzut imediat asupra mea dorul - dor de casă, de sat. (3) Niciodată nu mai fusesem departe de familia mea, nici măcar pentru o zi și, desigur, nu eram pregătit să trăiesc printre străini.

3) Printre propozițiile 1-7, găsiți o propoziție complexă cu o propoziție subordonată

(1) Alioșa stătea în picioare cu o față confuză și șocată. (2) La urma urmei, el a fost cel care a dus corespondența la apartamentul treizeci și cinci! (3) Deci este vina lui! (4) Dar niciunul dintre noi nu i-a reproșat Alioșa. (5) Nu am fost mai puțin șocați decât el. (6) Am început să ne dăm seama cum să ne răzbunăm pe Ovtsov. (7) Natasha a sugerat să întindă o frânghie de-a lungul intrării, astfel încât Ovțov să se împiedice.

4) Scrieți-l numere, indicând virgule între părți ale unei propoziții complexe legate printr-o relație de subordonare.

Mulțumesc, (1) - a spus Nazarov, (2) - dar nu pentru asta am venit. Tatăl meu este bolnav. Am ajuns la Moscova, (3) dar la Moscova te cunosc doar pe tine, (4) si am vrut sa te intreb, (5) putem sta cu tine o saptamana?

Nu, (6) nu, (7) - spuse în grabă Sergeeva. - Acest lucru este incomod (8) pentru că am un apartament foarte mic.

5) Scrieți-l figura, care indică o virgulă între părți ale unei propoziții complexe legate printr-o relație de subordonare.

Când Senya, (1) confuză și încordată, (2) rătăcea prin labirinturile celebrelor catrene, (3) Vanya a suferit.

Evaluare inter pares

Diapozitivul cheie nr. 13

1) 2 2) 2 3) 7 4) 5, 8 5) 3

5) Sarcina problematica(sub rezerva timpului liber)

Ivan Afanasievici mi-a pus ghicitori și s-a bucurat copilăresc când nu le-am putut ghici.

Determinați tipul propoziției subordonate: timp sau...?

Încercați să transformați SPP-ul într-o propoziție simplă (Ivan Afanasyevici mi-a pus ghicitori și a fost copilăresc fericit de incapacitatea mea de a le ghici).

V. Rezumatul lecției.

Teme pentru acasă. Slide numărul 14

1. Învață material teoretic.

2. Alcătuiește 10 propoziții complexe cu propoziții adverbiale sau copiază-le din romanul lui M.Yu. Lermontov „Eroul timpului nostru” 8-9 propoziții complexe cu propoziții adverbiale de diferite tipuri.

Etapa de reflecție. Slide numărul 15

Băieții dintr-un cerc vorbesc într-o singură propoziție, alegând începutul fraze de pe ecranul reflectorizant Pe birou.

azi am aflat...

a fost interesant…

a fost dificil…

Am îndeplinit sarcini...

Am realizat ca...

Acum pot…

Am simțit că...

Am cumpărat...

Am învățat…

Am reușit …

Voi încerca…

Am fost surprins...

mi-a dat o lecție de viață...

1.

Propoziții adverbiale- propoziții subordonate care răspund la aceleași întrebări ca și circumstanțele.

În centrul propozițiilor complexe adverbiale se află propoziții al căror sens este într-un fel sau altul legat de relația dintre cauză și efect. Acestea sunt propoziții cu propoziții subordonate cauze, consecinte, concesii, conditii, scopuri . Datorită proximității cunoscute a semnificațiilor, acestea sunt ușor de confundat între ele. Cu toate acestea, fiecare dintre aceste soiuri se caracterizează prin propriile uniuni ( propoziție subordonată - unire Asa de,obiective - unire la etc.).

Fiecare dintre aceste varietăți de propoziții complexe are și propriile diferențe de sens.

Deci, o propoziție complexă cu motive subordonate exprimă relația dintre două evenimente, dintre care unul (din punctul de vedere al vorbitorului) dă naștere în mod natural celuilalt.

De exemplu: Mașina și-a aprins farurile,pentru că deja e întuneric în pădure (G. Nikolaeva).

Propoziții complexe de consecință transmit aceleași relații, dar motivul în ele este exprimat în partea principală, și nu în partea subordonată: E deja întuneric în pădure,așa că mașina și-a aprins farurile . Care a fost propoziția principală în primul caz a devenit aici o propoziție subordonată.

Propoziții complexe concesive sunt, de asemenea, legate în sens de cele cauzale. Dar consecința aici este direct opusă în sensul a ceea ce decurge în mod firesc din conținutul propoziției subordonate.

De exemplu: Deși este deja întuneric în pădure , mașina nu și-a aprins farurile. Vorbitorul așteaptă consecința firească a propoziției subordonate ( mașina și-a aprins farurile), dar nu este implementat.

Propoziții adverbiale sunt de asemenea apropiate de cauzal, dar cauza aici este dorința actorului din propoziția principală ca acțiunea propoziției subordonate să se realizeze.

De exemplu: A ajuns la Rostov,a merge la facultate .

Comparaţie: A ajuns la Rostov,pentru că am vrut să merg la facultate .

Propozițiile adverbiale transmit și un motiv, dar unul de care vorbitorul nu este sigur.

De exemplu: Dacă fratele tău a mers la facultate

Comparaţie: De când fratele meu a mers la facultate , ne va scrie în curând despre asta.

În plus, clauzele adverbiale includ clauze de timp, comparație și mod de acțiune.

Propoziții complexe cu propoziții adverbiale

Informații teoretice

Propoziții adverbiale sunt foarte diverse și, prin urmare, au propria lor clasificare.

Există următoarele tipuri de adverbe adverbiale: mod de acțiune și grad, loc, timp, condiție, cauză, scop, comparație, concesiune, consecință.

Clauze de maniera si grad denota imaginea, gradul sau măsura acțiunii (atributului) numită în propoziția principală; răspunde la întrebările: Cum? Cum? in ce grad? cât costă? si etc.; referiți-vă la fraze din propoziția principală: verb + Asa de ; adjectiv plin + astfel de ; adjectiv plin +; adjectiv complet + substantiv + ; aderă la sindicate ce, la, parcă etc. și cuvinte înrudite: cât, cât, cât

si etc. Propoziția principală poate conține cuvinte demonstrative: cât, cât, cât

De exemplu: M-am născut în Rusia. o iubesc atat de multcă cuvintele nu pot spune totul ( S. Ostrovoy). Aerul este limpedeatât de mult încât se vede ciocul copacului... (A. Cehov).

Propoziții subordonate indicați locul acțiunii menționat în clauza principală; răspunde la întrebările: Unde? Unde? Unde?; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie la predicatul acesteia; sunt alăturate prin cuvinte conjunctive: unde, unde, unde. În propoziția principală, acestea corespund adesea cuvintelor demonstrative: acolo, acolo, de peste tot, de peste tot, de peste tot cât, cât, cât

De exemplu: Merge pe drumul liber,unde te duce mintea ta libera? (A. Pușkin). Acolo,unde se termina desişul , mestecenii se albiu.

Clauze de timp indicați ora acțiunii menționate în clauza principală; răspunde la întrebările: Când? cât timp? de cand? Cât timp? si etc.; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie la predicatul acesteia. Propoziția principală conține adesea cuvinte demonstrative: atunci, acum, întotdeauna, o dată, uneori si etc.

De exemplu: În timp ce cânta , Pisica Vaska a mâncat toată friptura(I. Krylov). Uneori,când rătăciți prin pământ necosit , aproape de sub picioarele tale izbucnește un puiet mare de prepelițe sau potârnichi cenușii(S. Ognev).

Propoziții subordonate indicați condiția în care poate fi efectuată acțiunea menționată în clauza principală; răspunde la întrebările: in ce conditie? in care caz?; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie la predicatul acesteia; sunt alăturate prin conjuncții condiționale: dacă, o dată, dacă, dacă, când(în sensul „ Dacă"), Cum(în sensul „ Dacă") si etc.

De exemplu: Dacă viața te înșală , nu fi trist, nu fi supărat(A. Pușkin); Când nu există o înțelegere între tovarăși , lucrurile nu vor merge bine pentru ei(I. Krylov).

Motive suplimentare indicați motivul a ceea ce se spune în propoziția principală; Răspundeți la întrebări De ce? De la ce? din cauza careia? pentru ce motiv?; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie numai la predicat; sunt unite prin conjuncții cauzale: pentru că, pentru că, pentru că cât, cât, cât

De exemplu: Sunt suparat,pentru că te distrezi (M. Lermontov); Taximetristul osetian a condus neobosit caii,pentru că voiam să urc pe Muntele Kaur înainte de căderea nopții (M. Lermontov).

Scopuri subordonate indicați scopul acțiunii menționate în clauza principală; răspunde la întrebările: Pentru ce? Pentru ce? cu ce scop? Pentru ce? si etc.; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie la predicatul acesteia; li se alătură sindicatele țintă: astfel încât (astfel încât), apoi pentru a, pentru a si etc.

De exemplu: Pentru a deveni muzician , este nevoie de pricepere(I. Krylov). vreau să trăiesca gândi și a suferi (A. Pușkin).

Comparații subordonate explicați conținutul propoziției principale prin comparație; răspunde la întrebare: precum ce?; se referă fie la întreaga propoziție principală, fie la predicatul acesteia; aderă la uniuni comparative: parcă, ca și cum, exact, cu ce (acea) si etc.

De exemplu: A fost liniște timp de două minuteconvoiul părea să fi adormit (A. Cehov). Și molidul bate la fereastră cu o creangă spinoasă,cum bate uneori un călător întârziat (A. Pleshcheev).

Concesiuni subordonate indicați împrejurarea în pofida căreia se efectuează acțiunea menționată în teza principală; răspunde la întrebările: indiferent de situatie? in ciuda a ce?; se referă la întreaga propoziție principală sau la predicatul acesteia; aderarea la sindicate concesionale: deși (cel puțin), în ciuda, lasă, lăsând, pentru nimic; cu toate că etc., combinații aliate: indiferent ce, nimeni, indiferent cât, indiferent când, indiferent cum si etc.

De exemplu: Fierbinte,deşi soarele a căzut deja spre vest (M. Gorki). Chiar dacă e frig , dar nu de foame(Proverb). Oriunde o arunci , pană peste tot(Proverb).

Corolare subordonate denotă o consecință (concluzie, rezultat) care decurge din conținutul propoziției principale; răspunde la întrebările: ce rezulta din asta?; se referă la întreaga clauză principală; aderă la sindicate: consecinţe deci, deci.

De exemplu: Vântul urlă în vârful plămânilor,așa că nu puteam dormi în camera mea (I. Goncharov). Toată ziua următoare Gherasim nu s-a prezentat, așa că cocherul Potap a trebuit să meargă să ia apă(I. Turgheniev).

Este necesar să se facă distincția între o propoziție subordonată de consecință și o propoziție subordonată de mod și grad.

Comparaţie: Drumul a fost spălat de ploaie,astfel că peste munți s-au format șanțuri largi (I. Goncharov) (clauză de consecință); Drumul a fost spălat de ploaie,că peste munți s-au format șanțuri largi (clauza de maniera si grad).

2. Propoziții complexe cu mai multe propoziții subordonate

Informații teoretice

Propozițiile complexe cu două sau mai multe propoziții subordonate sunt de două tipuri principale:

1) toate propozițiile subordonate sunt atașate direct propoziției principale;

2) prima propoziție subordonată este atașată propoziției principale, a doua - la prima propoziție subordonată etc.

I. Propozițiile subordonate care sunt atașate direct propoziției principale pot fiomogenȘieterogen.

1. Propozițiile subordonate omogene, ca și membrii omogene, au același sens, răspund la aceeași întrebare și depind de un cuvânt din propoziția principală.

Propozițiile subordonate omogene pot fi legate între ele prin conjuncții coordonate sau fără conjuncții (numai cu ajutorul intonației). Legăturile propozițiilor subordonate omogene cu propoziția principală și între ele seamănă cu legăturile membrilor omogene ai propoziției.

De exemplu: [ Am venit la tine cu salutări, să-ți spun], (Ce soarele este sus), (Ce flutura cu lumină fierbinte peste cearșafuri). (A. Fet.)

Dacă propozițiile subordonate omogene sunt legate prin conjuncții care nu se repetă și, sau, nu este plasată o virgulă în fața lor, ca în cazul membrilor omogene ai propoziției.

De exemplu: [ Am răspuns], (Ce natura este buna) Și ( Ce Apusurile de soare sunt deosebit de bune în zona noastră). (V. Soloukhin.)

Legătura propozițiilor subordonate omogene cu propoziția principală se numește subordonare omogenă.

2. Propozițiile eterogene au semnificații diferite, răspund la întrebări diferite sau depind de cuvinte diferite dintr-o propoziție.

De exemplu: ( Când Am o carte nouă în mâini), [simt], (Ce ceva viu, vorbitor, minunat a intrat în viața mea). (M. Gorki.)

Cu subordonarea eterogenă, propozițiile subordonate se pot referi la aceleași cuvinte ale propoziției principale, dar nu sunt omogene, deoarece răspund la întrebări diferite.

Legătura dintre propozițiile subordonate eterogene cu propoziția principală se numește subordonare paralelă.

II. Al doilea tip de propoziții complexe cu două sau mai multe propoziții subordonate sunt cele în care propozițiile subordonate formează un lanț: prima propoziție subordonată se referă la propoziția principală (propoziție de gradul I), a doua propoziție subordonată se referă la propoziția subordonată a gradul I (clauza de gradul II) etc.

De exemplu: [ Tinerii cazaci călăreau vag și-și țineau lacrimile.], (deoarece le era frică de tatăl lor), (care Mi-a fost și puțin rușine), (Cu toate că Am încercat să nu o arăt). (N. Gogol)

Această conexiune este numită supunere consecventă.

Cu subordonarea secvențială, o propoziție poate fi în interiorul alteia; în acest caz, pot exista în apropiere două conjuncții de subordonare: ce și dacă, ce și când, ce și de când etc.

De exemplu: [ Apa a coborât atât de înfricoșătoare], (Ce , (Când soldații alergau dedesubt), pâraie furioase deja zburau după ei) (M. Bulgakov).

№3.Propoziții complexe cu propoziții subordonate

Pentru a ne exprima opinia, atitudinea față de un fapt sau fenomen, folosim adesea propoziții complexe cu propoziții explicative.

Propoziții explicative se referă la membrii unei propoziții care au sensul de vorbire, gând, sentiment, mesaj etc. Verbele în care este folosită propoziția subordonată înseamnă de obicei: vorbire ( spuse, strigă), percepția ( văzut, auzit, simțit), activitate mentala ( gândit, hotărât, hotărât), starea internă a unei persoane ( era frică, surprins).

De exemplu, I.S Turgheniev, în scrisoarea sa către P. Viardot, a scris despre sentimentele sale: eu Nu pot vedea fără griji , ca o ramură acoperită cu frunze verzi tinere, apare clar pe cerul albastru.

Într-o propoziție: Sophia, care îl caracterizează pe Chatsky, vorbeste că „este fericit mai ales cu prietenii”, - se folosește un verb vorbitor.

Foarte des folosim clauze explicative atunci când ne exprimăm opiniile:

Sunt convins... cred... sunt de acord ca... pot spune cu incredere... mi se pare... Sunt atras (interesat) de gândul, (afirmația) despre... .

In afara de asta, propozițiile complexe cu propoziții explicative transmit vorbire indirectă: le-am explicat că sunt ofițer, mergând la detașamentul activ din motive oficiale. (M. Lermontov) Verochka a spus: că nu vrea ceai și s-a dus în camera ei.(N. Cernîșevski)

Propoziții complexe cu propoziții subordonate

Informații teoretice

Propoziții explicative răspunde la întrebările de caz și unește partea principală cu conjuncții ( ce, parcă, parcă, parcă, să, dacă etc.) și cuvinte aliate (ce, cine, cum, care, de ce, unde, de unde, de la, de ce etc.).

De exemplu: Vreau,astfel încât o pană era comparată cu o baionetă(V. Mayakovsky) - mijloc de comunicare - unire astfel încât .

Nu stiu, vreaudacă Voi merge cu ei- mijloace de comunicare - unire dacă , care, ca și conjuncțiile coordonatoare la fel, de asemenea, nu este la începutul părții.

Au zisde parca a devenit dependent de colecționarea pipelor de fumat.(A. N. Tolstoi) - mijloace de comunicare - unire compusă de parca .

Cum ar putea doar Dumnezeu să spunăCare Manilov avea un caracter(N.V. Gogol) - mijloc de comunicare - cuvânt de unire Care, parte a predicatului.

Este trist să vezi că un tânăr își pierde cele mai bune speranțe și vise...(M. Yu. Lermontov) - mijloace de comunicare - unire Când .

Propoziții explicative referiți-vă la un cuvânt din partea principală - un verb, un adjectiv scurt, un adverb, un substantiv verbal cu sensul vorbirii, gândirii, simțirii, percepției.

De exemplu: eus-a bucurat / a exprimat surpriza / a fost bucuros că a venit. E bine că a venit.

Partea principală poate conține un cuvânt index Acea în diferite forme de caz: am fost fericitacea că a venit.În această propoziție, cuvântul care poate fi omis, deci propoziția subordonată se referă la adjectivul bucuros.

Cu toate acestea, în unele propoziții complexe cu propoziții explicative, cuvântul demonstrativ din partea principală este o componentă obligatorie a structurii propoziției.

De exemplu: Totul a începutde atunci acel tată s-a întors.

Astfel de propoziții subordonate se referă în mod specific la cuvântul demonstrativ, care poate fi doar cuvântul care. Această caracteristică aduce astfel de propoziții mai aproape de cele pronominal-definitive, în timp ce utilizarea unei conjuncții mai degrabă decât a unui cuvânt conjunctiv le permite să fie clasificate ca explicative.

O propoziție explicativă este de obicei situată după cuvântul din partea principală la care se referă, dar ocazional, mai ales în vorbirea colocvială, poate fi situată înaintea părții principale.

De exemplu: Că nu va veni , mi-a fost clar imediat.

4. Propoziții complexe cu propoziții atributive

Informații teoretice

Propoziții determinative explicați (caracterizați) acel membru al părții principale a propoziției care este exprimat printr-un substantiv sau pronume și răspundeți la întrebări de definiție: Care? a caror?

De exemplu: (1) Viscole ( care? ), (2) că bat în uși, (1) nu mă vor doborî de pe drum.

Propozițiile subordonate sunt adăugate la partea principală numai cu ajutorul cuvintelor asociate care, care, cui, ce, unde, unde, unde, când:

De exemplu: Și Tanya vedecasa gol(Care?), Unde Eroul nostru a trăit recent. (A. Pușkin) [– = substantiv. ], (unde = –).

Propoziții subordonate au un loc strict definit ca parte a unei propoziții complexe: stau întotdeauna după definirea cuvântului.

De exemplu: Copilăria estecălătorie (care?), pe care nimeni nu a reușit să o facă de două ori . (V. Sanin) [substantiv. – substantiv ], (care =).

Cuvinte conjunctive care, care, ale cui cu un cuvânt definit numai de acord în gen, număr , iar forma lor de caz depinde de ce membru al propoziției sunt aceste cuvinte asociate din partea subordonată:

De exemplu: imi placeoamenii care viata tarii nu este indiferenta.(Cuvântul care este folosit în cazul dativ.)

Comparaţie: imi placeoameni cu care usor de comunicat.(Cuvânt care folosit în cazul instrumental.) - Îmi plac oamenii despre care se fac legende.(Cuvânt care folosit în cazul prepozițional.)

Cuvânt care poate sta nu numai la început, ci și în interiorul propoziției subordonate.

De exemplu: 1) Un râu curge lângă sat, izvorulcare este situat la poalele pădurii.(M. Lermontov) 2) Parcă înlănțuit, râul de nord a tăcut, zgomotulcare Au ascultat bunicii și străbunicii pescarilor Pomor.(I. Sokolov-Mikitov)

Apropiat în sensul definițiilor clauze ale atributivelor pronominale care se referă la pronume că, fiecare, așa, toate, fiecare etc., situate în partea principală.

De exemplu: (1) Totul va merge departe în trecutAcea , (2) pentru ce trăiesc . (N. Glazkov).[ = Acea ], (Cum – =).

№5.Tipuri de propoziții subordonate în propoziții complexe

Propoziție subordonată este o parte predicativă dependentă sintactic a unei propoziții complexe care conține o conjuncție subordonată sau un cuvânt conjunctiv.

De exemplu: Vladimir a văzut cu groază că a condus într-o pădure necunoscută(Pușkin). Este foarte greu să descriu sentimentul pe care l-am simțit în acel moment.(Korolenko).

Termenul „propoziție subordonată” folosit în practica educațională este de obicei înlocuit în lucrările teoretice cu termenul „propoziție subordonată” (în consecință, în loc de „propoziție principală” - „partea principală”); Acest lucru evită utilizarea aceluiași termen „propoziție” în raport cu întregul și părțile sale individuale și, de asemenea, subliniază interconexiunea părților structurale ale unei propoziții complexe.

Manualele școlare prezintă două tipuri de clasificări ale propozițiilor subordonate.

1. Propozițiile subordonate se împart în trei grupe: atributive, explicative și adverbiale; acestea din urmă sunt împărțite în subgrupe.

2. Propozițiile subordonate se împart în subiect, predicat, atributiv, adițional și adverbiale, în funcție de care membru al propoziției este înlocuit cu propoziția subordonată (pentru a determina tipul de propoziție subordonată se folosesc întrebări adresate diverșilor membri ai propoziției) .

Întrucât clasificarea adoptată în primul caz este mai frecventă în practica predării școlare și preuniversitare, vom adera la ea.

Să ne amintim că sunt testate și cunoștințele despre tipurile de propoziții subordonate dintr-o propoziție complexă Teste de examen de stat unificat V părțile B(sarcina B6) în clasa a XI-a.

Tipuri de propoziții subordonate în propoziții complexe

Informații teoretice

După semnificație și structură, părțile subordonate ale propozițiilor complexe sunt împărțite în trei grupuri principale, care corespund la trei grupuri de membri secundari ai propoziției: definiții, completări, circumstanțe.

Propoziții determinative explicați (caracterizați) acel membru al părții principale a propoziției care este exprimat printr-un substantiv sau pronume și răspundeți la întrebările de definiție: care? a caror?

De exemplu: (1) Viscole(care?), (2) că bat în uși , (1) nu mă vor doborî de pe drum.(A. Fatyanov) [ – , (acea =), =].

Propoziții explicative explicați membrul propoziției (cel mai adesea predicatul) din partea principală și, ca și completări, răspundeți la întrebări despre cazuri indirecte.

De exemplu: (1) Am vorbit animat despre(despre ce?), (2) cum să rezolvi situația actuală . [ – = ], (ca =).

Propoziții adverbiale indicați locul, timpul, scopul, motivul, modul de acțiune, starea etc. a ceea ce este raportat în partea principală a propoziției complexe. Ei răspund la întrebări legate de circumstanțe.

De exemplu: (1) Să iubesc muzica , (2) trebuie să o asculți mai întâi(cu ce scop?). (D. Șostakovici) (Către =), [=].

6. Propoziție complexă