Prezentácia starovekého sveta, zrodu prvých civilizácií. Pediatrický vývoj. Zdôraznite civilizáciu, ktorá zaberala veľké územie

Vydra Anna Alexandrovna

Učiteľka na základnej škole

Chabarovská oblasť, mesto Chabarovsk

Predmet. Staroveký svet – zrod prvých civilizácií.

Krátke zhrnutie:

Hlavnou didaktickou úlohou hodiny je „objavovanie“ nových poznatkov prostredníctvom vyhľadávacích a výskumných aktivít študentov.

Aby bola hodina živá, vzrušujúca a emotívna, používajú sa na hodine: IKT, skupinové formy práce, problémové situácie.

Trieda je rozdelená do 4 skupín a každá skupina vyplní schému podpory. Táto forma práce pomáha aktivizovať kognitívnu aktivitu študentov a rozvíjať schopnosť diskutovať a robiť kolektívne rozhodnutia. V procese takejto práce deti čítajú, diskutujú a systematizujú veľké množstvo vzdelávacieho materiálu, na štúdium ktorého sú pridelené iba 2 hodiny. Dôležitou etapou celej práce je verejné vystúpenie každej skupiny. Deti sa učia prezentovať produkt svojej intelektuálnej činnosti.

Počas práce dochádza k zmene činnosti: frontálny rozhovor, sledovanie videa, samostatné čítanie, diskusia, vypĺňanie schém podpory. Počas hodiny je 1 fyzická minúta, ale počas skupinovej práce sa deti môžu pohybovať v rámci skupiny.

Predmet. Staroveký svet – zrod prvých civilizácií.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia Lyceum "RITM"

Učiteľka na základnej škole

Položka. Svet

Trieda. 4, stredná škola.

Účel lekcie. Vytváranie podmienok pre zvýrazňovanie odlišností od iných epoch Antického sveta prostredníctvom pátracích a výskumných aktivít študentov.

Typ lekcie. Lekcia objavovania nových poznatkov.

UMC. "Škola 2100"

Učebné pomôcky.

1. „Svet okolo nás“ („Človek a ľudstvo“) Vakhrusheva A.A., Danilova D.D., Kuznetsova S.S., Sizova E.V., Tyrina S.V. 4. ročník, 2. časť.

2. Pracovný zošit „Svet okolo vás“ („Človek a ľudstvo“) od Kharitonovej N.V., Sizova E.V., Stoika E.I. 4. trieda

3. Schémy podpory na listoch A-5

Potrebné vybavenie a materiál: IKT (projektor, počítač, plátno), tabuľa.

Táto lekcia je pokračovaním témy „Človek a minulosť ľudstva“.

Zhrnutie lekcie

Účel lekcie

Vytváranie podmienok pre zvýrazňovanie odlišností od iných epoch Antického sveta prostredníctvom pátracích a výskumných aktivít študentov.

Ciele hodiny pre učiteľa

1. Naučte sa rozlišovať éru starovekého sveta od iných období.

2. Naučte sa nachádzať v modernom živote javy, objavy a výdobytky, ktoré sa zachovali z čias starovekého sveta.

3. Vytvorte v triede atmosféru spoločného tvorivého hľadania a spolupráce.

4. Trénovať schopnosť zaznamenávať kroky výchovno-vzdelávacej činnosti a dodržiavať pravidlá práce v skupinách.

Ciele hodiny pre študentov

1. „Objavovanie“ nových poznatkov prostredníctvom formulácie výchovného problému a hľadania jeho riešenia.

2. Vytvorte schémy podpory pre systematizáciu materiálu.

3. Vytvárať podmienky pre rozvoj takých základných osobnostných vlastností, akými sú reflexivita, zodpovednosť za vlastné voľby a výsledky svojej činnosti.

Očakávané výsledky

Predmet: znalosť hlavných rozdielov éry starovekého sveta.

Komunikácia: rozvíjanie schopnosti pracovať v skupinách.

Regulačné: prejavte zodpovednosť za svoje vlastné rozhodnutia a výsledky svojich činností.

Osobné: mobilita, samostatnosť.

Kognitívna: schopnosť reflektovať svoje aktivity.

Potrebné vybavenie a materiály:

IKT (projektor, počítač, obrazovka), tabuľa, učebnica „Svet okolo vás“ („Človek a ľudstvo“) Vakhrusheva A.A., Danilova D.D., Kuznetsova S.S., Sizova E.V., Tyrina S. IN. 4. ročník, časť 2., pracovný zošit „Svet okolo nás“ („Človek a ľudstvo“) Kharitonova N.V., Sizova E.V., Stoika E.I. 4. trieda

Podrobné zhrnutie lekcie

Plán lekcie

Kroky lekcie

Učiteľské aktivity

Študentské aktivity

1.Úvodná časť

I. Organizácia triedy. Motivácia k vzdelávacím aktivitám

Cieľ: rozvíjať schopnosť reflektovať svoje aktivity

Učiteľ: Pozrite sa na tabuľu a vyberte si plán hodiny:

Budem pozorný

budem usilovný

budem pracovitá

Budem priateľský

budem aktívna

budem úspešný

Učiteľ: Na konci hodiny poviete, či ste ju dokončili alebo zlyhali. Poďme do práce.

Nastavenie aktivity.

Začíname

II. Aktualizácia referenčných znalostí

Cieľ: zopakovanie a aktualizácia vedomostí študentov o predchádzajúcej téme.

    Akú vedu študujeme?

    čo je história?

    Na koľko období sa delí história? (za 6 období: pred viac ako 2 miliónmi rokov, primitívny svet, stredovek, moderná doba, moderná doba)

    Akú éru sme už študovali? (primitívny svet)

    Aké znaky tejto éry sme identifikovali?

Kontrola D/z: zošit str.32 č.1.

    Ako sa líšili ľudia od zvierat v primitívnej spoločnosti?

Kontrola D/z: pracovný zošit str.33 č.2.

    Práca s vrstevnicovou mapou.

Kontrola D/z: pracovný zošit str.34 č.4.

    Je správanie moderných ľudí podobné správaniu ľudí v primitívnej spoločnosti?

Kontrola D/z: pracovný zošit s. 34 - 35.

Kontrola zošitov detí možnosti I.

Organizácia práce študentov, monitoring

Frontálny rozhovor

2. Hlavná časť

III. Formulácia problému.

Cieľ: Vytváranie podmienok pre vznik problémovej situácie.

Učiteľ ponúka deťom sadu predmetov: presýpacie hodiny, kalendár (mená 12 mesiacov by mali byť jasne viditeľné), písmená abecedy, čísla od 0 do 9.

Učiteľ: Používame všetky tieto predmety v modernom svete?

Deti: Áno. Neustále.

Učiteľ: Myslíte si, že niektoré z týchto predmetov sú staré alebo sú všetky moderné?

Deti dávajú návrhy, ktoré môže učiteľ napísať na tabuľu.

Učiteľ: Aká otázka vyvstáva?

Deti: Ktoré z týchto predmetov sa mohli objaviť v období staroveku?

Učiteľ: Aké vedomosti nám na to chýbajú?

Deti: Nevieme nič o ére starovekého sveta.

Výsledok: Formulujte tému hodiny.

Téma hodiny: Staroveký svet - zrod prvých civilizácií.

Vyjadrenie problému, poskytnutie potrebnej pomoci študentom.

Výskum

IV. „Objavovanie“ nových vedomostí deťmi.

Cieľ: oboznámenie sa s novým materiálom a jeho systematizácia do schém - podpier.

1. Učiteľ vyzve deti, aby si pozreli videofilm „Antický svet“, aby sa „ponorili“ do témy.

Cieľ: vytvorenie primárneho „obrazu“ starovekého sveta.

2. Samostatná práca v skupinách s prezentáciou na hodine.

Cieľ: rozvíjať schopnosť pracovať v skupinách, prejavovať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a výsledky svojich činností.

Učiteľ: Pred hodinou ste sa rozdelili do skupín a teraz sa rozhodnite o úlohách.

veliteľ

Analytik

Umelec

Hovorca

Učiteľ: Aké sú pravidlá pre prácu v skupine: počúvajte svojho priateľa, nechajte každého hovoriť, naučte sa vyjednávať.

Chlapci dostávajú schémy podpory pre prácu v skupinách.

1 skupina. Rozptýlenie civilizácií.

Pologule sú nalepené na listoch A-3.

Úlohy na karte:

    Vyfarbite obrysovú mapu pomocou návodu na str. 54-55.

    Kde vznikli prvé civilizácie?

    na ktorej pologuli

    v ktorých častiach sveta,

    v blízkosti ktorých riek

    aká klíma?

    pripraviť príbeh o osídlení prvých civilizácií.

2. skupina. Civilizácie starovekej Európy.

Diagram je nalepený na listoch A-3.

Úlohy na karte:

    vyplňte schému pomocou učebnice na str. 54-55.

    pripraviť príbeh o skupinách starovekých civilizácií.

3. skupina. Úspechy a vynálezy.

Úlohy na karte:

    podpíš obrázky pomocou učebnice na str. 54 - 57 a nalepte na list A-3.

    pripraviť príbeh o úspechoch a vynálezoch starovekých civilizácií.

4. skupina. Vlastnosti morálky.

Úlohy na karte:

    pripraviť rolové čítanie úryvku z učebnice p. 58-59.

    Hovorte o morálke ľudí prvých civilizácií.



Regulačné

„Objavovanie“ nových vedomostí deťmi.

Fizminutka

V. Telesné cvičenie.

Zdvihnite ruky toľkokrát, koľkokrát bolo storočie, v ktorom sa začal stredovek.

Sadnite si toľkokrát, koľkokrát stojí moderná doba.

Skloňte hlavu toľkokrát, koľkokrát je dielov v modernej dobe

Regulačné

Regulačné

3. Záver

VI. Primárna konsolidácia.

Účel: ústna komunikácia podľa schémy podpory.

Hovorcovia každej skupiny hovoria s triedou a všetky deti si robia poznámky do svojich pracovných zošitov.

ovládanie,

poskytovanie potrebnej pomoci študentom.

Praktická práca

4. Reflexia.

VI ja Zhrnutie lekcie:

Cieľ: rozvíjať schopnosť reflektovať svoje aktivity

Učiteľ: Vráťme sa k hlavnej otázke hodiny. Aké úspechy sa používajú aj dnes?

Čo najzaujímavejšie si pamätáte z obdobia staroveku?

Učiteľ: Na začiatku hodiny ste si vybrali nastavenie hodiny:

    Budem pozorný

    budem usilovný

    budem pracovitá

    Budem priateľský

    budem aktívna

    budem úspešný

Učiteľ: Povedzte mi, či bola inštalácia dokončená alebo či zlyhala. Vezmite vhodnú farbu a prilepte ju na lúče slnka - úspech. Inštaláciu je možné vymeniť.

Kto z našej triedy je pozornejší a priateľskejší?

Toto je výsledok vašej práce v triede.

Regulačné, organizačné.

Analytický

VI II. Domáca úloha

    Pracovný zošit s. 36-37 č.1. S. 39 č. 4.

Plánovanie

Samostatná práca

Introspekcia

Pri plánovaní hodiny sa brali do úvahy vekové charakteristiky žiakov. Deti v 4. ročníku už vedia samostatne čítať text učebnice, zvýrazniť hlavné body a vyplniť podporné schémy.

Táto lekcia je pokračovaním témy „Človek a minulosť ľudstva“. V tejto téme je 2. Na začiatku hodiny sa aktualizujú vedomosti študentov o predchádzajúcej ére „Primitívny svet“.

Toto je lekcia v objavovaní nových vedomostí. V tejto lekcii sa využívajú: IKT nástroje, skupinová práca, problémové situácie, „objavovanie“ nových poznatkov prostredníctvom formulácie učebného problému a hľadania jeho riešenia.

Vysoký výkon žiakov bol dosiahnutý vďaka záujmu, vysokej kognitívnej aktivite a optimálnej kombinácii skupinovej práce s veľkým objemom preberanej látky.

Počas hodiny bola udržiavaná priateľská psychologická atmosféra. Chalani veľmi produktívne komunikovali v skupinách. „Produktom“ ich analytickej práce boli podporné diagramy.

Všetky zadané úlohy sa nám podarilo v plnej miere zrealizovať.

Šírka bloku px

Skopírujte tento kód a vložte ho na svoj web

Popisy snímok:

Staroveký svet – zrod prvých civilizácií Používame v modernom svete kalendár, presýpacie hodiny, čísla, abecedu?

  • Používame v modernom svete kalendár, presýpacie hodiny, čísla, abecedu?
  • Ktoré z vyššie uvedených predmetov sú podľa vás staroveké?
  • "Aké výdobytky starovekého sveta využívame aj dnes?"
  • Čo je to staroveký svet?
  • Mohli by sa v primitívnej spoločnosti objaviť hodiny, kalendár, písmená, čísla?
Aké predmety sa mohli objaviť v ére starovekého sveta?
  • Aké predmety sa mohli objaviť v ére starovekého sveta?
  • Aké vedomosti nám chýbajú?
Civilizácia je nový, vyšší stupeň ľudského rozvoja, rôzne krajiny s vlastnou osobitnou kultúrou

Hlavné znaky civilizácie:

  • Štát (cár, dane, armáda)
  • Mestá
  • Písanie
Staroveký Rím Staroveké Grécko

Staroveký Egypt

Mezopotámia

Staroveká Čína

Staroveká India

Staroveký Rím

Staroveký Rím sa nachádza na Apeninskom polostrove. Hlavným mestom je mesto Rím, založené v roku 753 pred Kristom. na brehu rieky Tiber dvojčatami Romulom a Remusom, synmi vestálskej Panny Rhey Silvie a boha vojny Marsa.

Mesto bolo založené na vrchole Kapitolského kopca, kde sa následne objavili administratívne budovy: Senát, Tribúna. Rimania boli vynikajúci stavitelia a architekti. Rím bol postavený podľa ideálneho pôdorysu. Otvorené námestia sa striedali s rovnými ulicami a ulicami, ktoré sa pretínali v pravom uhle, námestia zdobili sochy.

V dejinách Ríma je veľa zaujímavých udalostí: život Gaia Julia Caesara, Spartakovo povstanie, púnske vojny

Staroveký Rím Vynašli vodný mlyn, tironské značky (v modernom zmysle - skratka), betón; a zvyk Rimanov soliť zeleninu viedol k vytvoreniu slova „šalát“.

Viacposchodové domy.

Viacposchodové budovy sa v Ríme vôbec neobjavili kvôli dobrému životu. Problém preľudnenia bol známy už v tých vzdialených časoch. Jediným východiskom zo situácie boli výškové budovy, ktoré sa prenajímali. Chudobní bývali pod samotnou strechou. Museli vyliezť až na strechu pomocou vonkajšieho schodiska, ktoré začínalo priamo na ulici. Tieto byty boli také nízke a stiesnené, že cez izby sa dalo prechádzať len zohnuté.

Kanalizácia starovekého Ríma. Splašky boli neustále odplavované šikmým potrubím vodou z neďalekého termálneho zdroja. Bol to prvý plnohodnotný kanalizačný systém, známy aj ako „Cloaca“, ktorého priemer hlavných tunelov dosahoval 7 metrov.

Okná s dvojitým zasklením.

Samozrejme, sklo nevynašli starí Rimania. Boli to však oni, ktorí priviedli okenné remeslo k dokonalosti. Prvý obyčajný dizajn okna na svete s rozmermi 1 x 1,7 m sa nachádzal pod klenbou šatne kúpeľov v Pompejách a pozostával z bronzového rámu s matným sklom. Obyvatelia starovekého Ríma si zároveň uvedomili, že hlavná časť teplého vzduchu uniká cez okno, a ak umiestnite dva poháre za sebou vo vzdialenosti piatich centimetrov, dom sa oveľa viac zahreje.

Triumfálne oblúky starovekého Ríma sú tiež rímskou architektonickou inováciou, možno požičanou od Etruskov. Oblúky sa stavali z rôznych dôvodov – ako na počesť víťazstiev, tak aj na znak zasvätenia nových miest. Ich primárny význam je však spojený s triumfom – slávnostným sprievodom na počesť víťazstva nad nepriateľom. Prechádzajúc oblúkom sa cisár vrátil do svojho rodného mesta v novej funkcii. Oblúk bol hranicou medzi vlastným a cudzím.

Egypt je staroveký štát, ktorý existoval v údolí Dolného Nílu.

Územie Egypta tvorila úzka stuha úrodnej pôdy tiahnuca sa pozdĺž brehov Nílu. Z oboch strán údolie ohraničovali pohoria.

Najprv bola krajina rozdelená na Horný a Dolný Egypt.

Starí Egypťania pestovali jačmeň, pšenicu, hrozno, figy a datle a chovali veľké i malé hospodárske zvieratá.

V roku 3 tisíc pred Kr. Kráľovská moc bola výrazne posilnená a posilnená. To sa odrazilo na najznámejších pamiatkach starovekého Egypta – pyramídach.

Staroveký Egypt

Staroveký Egypt 1. Staroveký Egypt bol obrovským prínosom pre svetovú kultúru. Egypťania našli vhodnejší materiál na písanie ako hlinu – papyrus. Je to trstina, ktorá rastie v hojnosti pozdĺž brehov rieky Níl. Písali znakmi podobnými kresbe, ktoré sa nazývali hieroglyfy. Egypťania ich nazývali „božská reč“. Listom pripisovali dôležitý náboženský a magický význam.

2. Egypťania si stavali domy z hliny, bahna a slamy. Neskôr sa naučili vyrábať tehly z hliny, piecť ich na slnku a stavať z nich domy.

Staroveký Egypt

3. Egypťania pestovali pšenicu, jačmeň a ľan, z ktorých tkali plátno a šili odevy. Choval sa dobytok. Egypťania lovili na súši z vozov a na vode z člnov. Lovili hrochy pomocou harpún a lán.

4. Najvyššia a najstaršia je Cheopsova pyramída. Dosahuje výšku 146 metrov. Toto je jediný div sveta, ktorý prežil dodnes. Bol postavený viac ako 20 rokov. Na jej výstavbe pracovalo 100-tisíc ľudí a použilo sa šesť a pol milióna ton kameňov.

Staroveký Egypt 5. V Egypte existovali lekárske fakulty. Starovekí egyptskí lekári dobre rozumeli tomu, ako funguje ľudské telo. Viera v posmrtný život viedla Egypťanov k balzamovaniu (mumifikácii) tiel mŕtvych.

6. Egypťania nosili ľahké ľanové oblečenie, ktoré nebolo horúce. Kozmetiku používali muži aj ženy. Bohatí ľudia nosili parochne a šperky zo zlata a polodrahokamov.

PRESVEDČENIE V STAROVEKÝ EGYPT

PODĽA PRESVEDČENIA Egypťanov SA ČLOVEK SKLADAL Z TELA (CHET), TIEŇA (HAYBET), MENA (RAN) A NEVIDITEĽNÉHO DVOJNÍKA (KA). V NÁBOŽENSTVE Egypťanov sa ODRAZOVALA viera v posmrtný život. BOH SLNKA – RA,

OBĽÚBENÝ BOH – OSIRIS. NA VSTUP KA DO MÚMIE BOL POUŽITÝ KOMPLEXNÝ BALZAMOVACÍ POSTUP. PRETO BOLO TAK DÔLEŽITÉ ZACHOVAŤ TELO AKO MÚMIU

Staroveká Čína

  • Vyrábali hodvábnu látku (z tohto materiálu sa vyrábali aj knihy, ale boli veľmi drahé).
  • Vynašiel lacný materiál - papier
  • Kompas bol vynájdený
  • Naučte sa pestovať čaj

Jediná čínska minca

Čínsky múr

Staroveké Grécko

Staroveké Grécko sa nachádzalo na juhu Balkánskeho polostrova a zahŕňalo ostrovy Egejského a Iónskeho mora.

Od 8. storočia pred Kr Gréci sa nazývali Heléni.

Obyvateľstvo starovekého Grécka sa zaoberalo poľnohospodárstvom, záhradníctvom (najmä pestovaním hrozna a olív) a chovom dobytka (uprednostňovali sa malé hospodárske zvieratá - kozy). Rozvíjali sa aj remeslá.

V historických dobách bolo územie Helénov rozdelené do mnohých malých štátov.

Najväčšie politiky boli Sparta a Atény.

Starí Gréci verili v mnohých bohov: Zeus, Aténa, Apollo, Neptún, Héra, Artemis, Hermes a ďalší. Staroveké Grécko dalo svetu olympijské hry.

Staroveké Grécko

1. Sparta aj v čase mieru bola ako vojenský tábor. Synovia spartských občanov vstúpili do škôl vo veku 7 rokov, kde absolvovali tvrdý výcvik. Aby sa chlapci naučili znášať útrapy vojenskej služby bez reptania, boli raz do roka brutálne bičovaní v kostoloch. Chlapci by zároveň nemali ani makať. Najväčšia pozornosť bola venovaná rozvoju sily, vytrvalosti, odvahy, schopnosti poslúchať a veliť. Chlapci sa učili aj správnej reči (musela byť jasná a stručná - výstižná), čítaniu a písaniu, hre na hudobných nástrojoch, zborovému spevu. Dievčatá boli vychovávané v rodine, boli nevyhnutne vyvinuté aj fyzicky. Mladí muži vo veku 20 rokov nastúpili vojenskú službu, ktorá trvala až do veku 60 rokov.

Staroveké Grécko

2. V inom gréckom štáte – Aténach, pomenovanom podľa bohyne Atény – Bohyne vojny, múdrosti, vedomostí, umenia, remesiel, odvahy a odvahy, ale veľký význam pripisovali umeniu a vedám. Cenilo sa najmä rečnícke umenie – výrečnosť. Špeciálne sa to učilo chlapcom na gymnáziách.

Staroveké Grécko

3. Starí Gréci si nadovšetko vážili vedecké poznatky, ktoré udivovali aj ich potomkov. Jeden z najznámejších Grékov, Archimedes, bol vedec, matematik, mechanik a zakladateľ teoretickej mechaniky a hydrostatiky. Urobil mnoho objavov: zákon plávajúcich telies, pomenovaný po ňom, vynašiel skrutku na zdvíhanie vody na súš. Pytagoras bol matematik, geometer, filozof, náboženská a politická osobnosť. Pripisuje sa mu štúdium vlastností celých čísel, dokazovanie Pytagorovej vety a ďalšie. Spisovatelia Aischylos, Sofokles a Euripides sa preslávili svojimi hrami. Historik Herodotos je nazývaný „otcom“ dejín. Veľkými filozofmi boli Sokrates, Platón, Aristoteles. Divadlo k nám prišlo aj z Grécka

Staroveké Grécko

4. Umenie mozaiky sa zrodilo v starovekom Grécku, kde sa obrazy vyrábali z viacfarebných kamienkov. V starovekom Grécku maľovali keramické nádoby: amfory (nádoba s ostrým dnom), kylix (elegantná misa), krátery (veľká nádoba). Námetom na maľovanie boli legendy, mýty, výjavy z každodenného života a atletické súťaže.

Staroveké Grécko

Buď sú vázy obri, alebo trpaslíci sú vázy a každá váza má kresbu a príbeh! Hrdina na voze letí do vojny. Argonauti sa plavia do cudziny. Perseus zabije Gorgon Medusa. Ale Artemis, bohyňa lovu, strieľa na niekoho dobre miereným lukom. A toto je Orfeus, ktorý hrá na lýre. A toto je udeľovaná športová trofej.

Starí Gréci brázdili moria, našli si čas na šport a v dávnych dobách vymysleli aj olympijské hry!

Staroveké grécke divadlo

v Pergamone...

V meste Olympus sa každé 4 roky konali pangrécke športové súťaže - olympijské hry. Oslavovali na počesť boha Dia. Súťažilo sa v behu, zápasení a pretekoch na vozoch. Hlava víťaza bola korunovaná vavrínovým vencom. Počas olympijských hier prestali všetky nepriateľské akcie. Prišli sem umelci a básnici. Ustálil sa tu zvyk čítania literárnych diel a recitovania poézie. Počas olympiády grécke štáty oznámili uzavretie dôležitých zmlúv a spečatili ich prísahami na oltároch bohov.

Mezopotámia

Veľké mestá Mezopotámie boli centrami štátov, ktoré sa objavili pred viac ako 5 000 rokmi.

Počas vykopávok v Mezopotámii našli archeológovia veľa hlinených tabuliek pokrytých klinovitými ikonami, čo sa ukázalo byť najstarším písmom na Zemi. Ukazuje sa, že Sumeri otvorili éru písanej histórie a našli prostriedok na vyjadrenie reči vo forme symbolov. Sumeri používali ako písací materiál tabuľky z mäkkej hliny, na ktoré špeciálnou palicou vtláčali ikony - „kliny“. Každá ikona predstavovala celé slovo. Tablety boli vypálené kvôli pevnosti. Klinové písmo používalo 700 znakov, takže ho poznalo len málo ľudí. Profesia pisára bola veľmi vážená.

Mezopotámia

Nastolili poriadok v spoločnosti a regulovali vzťahy medzi ľuďmi. Zákony sú vytesané na čadičovej doske, ktorú našli archeológovia v roku 1901. obsahoval 282 článkov. V zákonoch nájdete informácie o účele ich vzniku, o zvláštnostiach babylonského hospodárstva, o rozvoji spoločnosti, o otroctve, obchode, armáde a mnohých ďalších.

Sumeri vynašli koleso, pluh, zavlažovací systém, luk na lov, prvýkrát začali pestovať pšenicu, ľan, hrach a hrozno, pred tisíckami rokov Sumeri poznali matematiku a astronómiu.

Od 10. storočia BC. vo veľkej miere používajú železo.

Vývoj starovekej indickej architektúry má niektoré zvláštnosti. Pamiatky, ktoré existovali pred 3. storočím pred Kristom. e., neprežili dodnes, keďže drevo slúžilo ako stavebný materiál. Od 3. storočia pred Kr. e. kameň sa používa v stavebníctve.

Veľká Stupa č. 1,

Kde sú uložené Buddhove relikvie?

Jaskynný chrám v Ajanta (Gupta Empire)

Staroveká India

Staroveké indické umenie

Socha Budhu

Staroveká freska z r

Chrám Ajanta (pod Guptas)

Desatinné číslice

Zhrnutie lekcie:

  • Aká je éra starovekého sveta?
  • Ktoré civilizované krajiny existovali v ére starovekého sveta?
  • Aký je hlavný rozdiel medzi obdobím starovekého sveta a obdobím prasveta?
Zhrnutie lekcie:
  • Čo vás na lekcii prekvapilo?
  • Čo ste získali, cítili, čo ste si mysleli?
  • Aké nové veci ste objavili?
  • Čo bolo úspešnejšie?
  • Prečo sme potrebovali túto lekciu?
  • Zhodnoťte svoju prácu v triede:
  • Zelená – bola som aktívna a spokojná so svojou prácou.
  • Žltá - skúšal som, ale neuspel som.
  • Červená – nepracoval som dostatočne dobre.
  • Nakreslite kruh vybranej farby vedľa témy lekcie v „Pracovnom zošite“

+ [Prečítajte si tému lekcie]

Téma lekcie: „Staroveký svet - zrodenie prvých civilizácií“

Čo zaujímavé ste si všimli v názve témy hodiny? Rozumiete všetkým slovám? (Nevieme, čo je civilizácia)

Práca so slovnou zásobou (čítanie nového slova po častiach a spolu, pozorovanie dôrazu). Na magnetickej tabuli je zavesená ceduľka s novým slovom.

civilizácia civilizácie

Viete definovať slovo „civilizácia“? Otvorte učebnicu na str.53. Nižšie je nákres. "Prechod z primitívnej spoločnosti do civilizácie." Pri pohľade na tento diagram sa pokúste zostaviť príbeh podľa plánu.

Plán.

1. Kde žili ľudia primitívnej spoločnosti a civilizácie?

2. Kto ovládal ľudí?

3. Ako sa prenášali správy a poznatky?

Budete pracovať v skupinách.

Pracujte v skupinách na kartičkách.

Karta č. 1

Ľudia primitívnej spoločnosti žili v …………………. .

Ľud bol riadený starším ………….. .

Správy a poznatky boli odovzdané ………………….. .

Karta č. 2

Ľudia civilizácie žili v ………………. .

Ľudia boli ovládaní ………………… .

Správy a poznatky boli prenášané pomocou …………. .

Odpovede sa počúvajú.

Prečítajme si ešte raz tému lekcie.

Ako sa líši éra starovekého sveta od éry primitívneho sveta? (Zobrazia sa mestá, štáty, písmo)

Na tabuli pod otázkou je nápis „objavujú sa mestá, štáty, písmo“

Chlapci, pozrite sa, aký je tvar ružovej čiary? (V tvare kroku)učiteľ: Skúste uviesť definíciu, doplňte frázu.

Civilizácia je... štádium ľudského rozvoja.

Overme si náš predpoklad v učebnici. Prečítajte si str. 53, odsek 2. Nájdite definíciu civilizácie. (Nový, vyšší stupeň ľudského vývoja)

Takže v ére starovekého sveta sa objavili mestá, štáty a písmo. Toto sú hlavné znaky civilizácie.

Na stolepod prvou otázkou sa objaví znak

+ Ale slovo „civilizácia“ má inú definíciu.

Otvor si učebnicu na s. 54-55, pozrime sa na mapu.

Pozrite sa na symboly na mape.

Čo je na mape označené rôznymi farbami? (Staroveké civilizácie)

+ Aké civilizácie sa nachádzajú v Európe? (Staroveký Rím, Staroveké Grécko)+ Aké sú civilizácie starovekého východu?( Staroveký Egypt, Mezopotámia, Staroveká Čína, Staroveká India)

+ Poznámka, Kde presne sa nachádzala každá staroveká civilizácia? (pozdĺž brehov riek, morí)

+ Civilizácie starovekej Európy sa nachádzali pozdĺž brehov Stredozemného mora a civilizácie starovekého východu pozdĺž brehov veľkých riek: Níl, Tigris, Eufrat, Indus, Žltá rieka a Jang-c'-ťiang.

Pozrite sa na ilustrácie, ktoré sú umiestnené okolo mapy. Vymenuj civilizácie a architektonické pamiatky, ktorými sa preslávili.

+ Sú si architektonické štruktúry navzájom podobné? prečo? (Nie, každý je iný, pretože iné krajiny, iné kultúry)

+ Porovnajte oblečenie ľudí rôznych starovekých civilizácií. Čo poviete na oblečenie? prečo? (Nie, každý je iný, pretože iné krajiny, iné kultúry)+ Porovnaj písanie. Čo môžete uzavrieť?( Každá krajina má svoj vlastný systém písania. Iné krajiny, iná kultúra).

Porovnali sme s vami architektonické štruktúry, oblečenie a písmo. K akému záveru teda môžete dospieť? (Každá civilizácia mala svoju osobitnú kultúru)+ Čo je teda civilizácia? Skúsme dať druhú definíciu tohto pojmu. Dokončite vetu.Civilizácie sú rozdielne……..so svojou osobitosťou…….

učiteľ:Overme si náš predpoklad v učebnici str.53, odsek 3.

Na stolepod prvou otázkou sa objaví znak sdruhá definícia.

Chlapci, na akú otázku sme odpovedali?(Aký je rozdiel medzi obdobím starovekého sveta a obdobím primitívneho sveta?)

+ Na akú otázku ešte musíme odpovedať? (Ktorý z prezentovaných predmetov sa objavil v ére starovekého sveta?)+ Odpoveď nájdeme na str.56. Skontrolujte tabuľku. "Vynálezy civilizácií starovekého sveta."

+ Ale v ére starovekého sveta sa vyvinula aj technológia. Venujte pozornosť obrázku „Vynálezy civilizácií starovekého sveta“ na strane 57.

Čo vymysleli ľudia v starovekom svete? (V starovekom svete sa objavuje železná sekera, koleso, plachetnice a veslice)+ Aké technické výdobytky starovekého sveta pomáhali ľuďom presúvať sa na veľké vzdialenosti?( Vozne, plachetnice a veslice)+ Plavbou na plachetniciach a veslárskych lodiach bolo možné podnikať dlhé plavby a cesty. Vojská na vojnových vozoch mohli cestovať na veľké vzdialenosti a náhle zaútočiť na nepriateľa. Vzhľad železnej sekery uľahčil ľuďom prácu. Vyrúbanie stromu kamennou sekerou trvalo celý deň, no so železnou sekerou sa to dalo zvládnuť za pár minút. Technologické výdobytky starovekého sveta sa tak dostali na vyššiu úroveň rozvoja.+ Na akú otázku sme odpovedali?( Áno) Na otázku „Ktorý z prezentovaných predmetov sa objavil v ére starovekého sveta?“ objaví sa znamenie

Prečítajte si tému lekcie. Na aké otázky sme dnes odpovedali?

Odoslanie dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí pri štúdiu a práci využívajú vedomostnú základňu, vám budú veľmi vďační.

Zatiaľ neexistuje žiadna HTML verzia diela.
Archív práce si môžete stiahnuť kliknutím na odkaz nižšie.

Podobné dokumenty

    Staroveký Egypt je jedným z prvých štátov v histórii ľudstva, ktorý vznikol na africkom kontinente v údolí rieky Níl okolo začiatku 4. tisícročia pred Kristom. Podstata rituálu mumifikácie (balzamovania). Popis najväčších egyptských pyramíd.

    prezentácia, pridané 27.12.2011

    Prvé osady na brehoch rieky Níl. Vznik starovekého Egypta - jednej z najstarších civilizácií, ktorá vznikla na severovýchode afrického kontinentu. Vojna medzi panovníkmi Dolného a Horného Egypta, zjednotenie štátu. Strava starých Egypťanov.

    prezentácia, pridané 18.10.2011

    Egypt v ére raných a starovekých kráľovstiev, formovanie rozvinutých neolitických spoločenstiev. Zjednotenie údolia Nílu do jedného štátu. Obdobie Ríše stredu, rozdelenie Egypta, nájazdy Líbyjčanov a nomádov. Obdobie nového kráľovstva a vzostup thébskych kráľov.

    abstrakt, pridaný 18.01.2010

    Civilizácia ako spoločnosť ľudí s vlastnou kultúrou, zákonmi, mocou, predpokladmi pre svoj vzhľad a faktormi rozvoja. Všeobecná charakteristika a história vzniku najznámejších starovekých civilizácií: sumerskej, egyptskej, gréckej, indickej, čínskej.

    prezentácia, pridané 05.11.2015

    Perzia je staroveký názov krajiny, ktorá sa od roku 1935 volá Irán. Geografia ríše, invázia Árijcov a Mediánske kráľovstvo. Perzský štát Achmenid. Helénska vláda, partský štát Arsacidov. Ekonomika a náboženstvo Perzie.

    prezentácia, pridané 12.8.2013

    Egypt je jednou z najstarších civilizácií; dejiny vývoja štátu a kultúry. Pôvod kolosálnych pokladov ľudstva: vynález domácich potrieb, kozmetiky, obuvi; používanie atramentu, papiera, chronológie; pokroky v medicíne; architektúra.

    prezentácia, pridané 2.10.2015

    Civilizácia ako hierarchicky navrhnutá úroveň rozvoja spoločenských organizmov, zodpovedajúca štátnym štruktúram. Staroveký Egypt a sumersko-babylonský svet. Staroveká India a staroveká Čína. Staroveké Grécko a staroveký Rím, typy svetonázoru.

    test, pridané 02.06.2016

- Pozrime sa, ako prebieha prechod z primitívnej spoločnosti do civilizácie. Pripomeňme si, čo vieme o primitívnej spoločnosti.

Civilizácia Prvotná spoločnosť

Kde žili primitívni ľudia? (v jaskyniach)

Bolo pohodlné takto žiť? (Nie Prečo?

Čo začali ľudia stavať? (Doma)

Dokázal by jeden človek postaviť dom pre seba? (nie)

čo ľudia robili? (Zjednotili sa a spolupracovali)

Ako sa volalo miesto, kde bolo niekoľko obydlí? (dedina)

Mohli by sa cudzinci usadiť s týmito ľuďmi v tejto dedine? (Nie Prečo? (Spoločná práca, boj proti predátorom, rozvoj koherentnej reči ľudí navzájom užšie spojili)

Čo vytvorili ľudia, ktorí žili v jednej dedine a pracovali spolu? (Pôrod) Prečo? (Poľnohospodárstvo a chov dobytka sa mohol venovať iba celý klan. Úroda nazbieraná na poli patrila celému klanu)

A ak v jednej oblasti žilo niekoľko klanov, ako sa volali? (kmeň)

Kto riadil všetky záležitosti kmeňa? (Rada starších)

Chlapci, ako sme sa dozvedeli o živote primitívnej spoločnosti: ako žili, čo robili? (Na základe skalných malieb, nájdených predmetov, eposov a legiend, ktoré sa k nám dostali)

Toto je začiatok rozvoja kultúry ľudskej spoločnosti.

Rozvinie sa spoločnosť, ak si kmene nebudú vymieňať produkty svojej práce? (Nie Prečo?

Už v 4. tisícročí pred naším letopočtom viedla väčšina ľudí sedavý spôsob života: vďaka tomu bolo vhodné venovať sa remeslám, poľnohospodárstvu a chovu dobytka. Kmene si medzi sebou vymieňali produkty svojej práce a navyše pohodlná vodná cesta uľahčila výmenu tovaru.

Medzi malými dedinami sa začali objavovať prvé...(mestá).

V meste boli medzi ľuďmi niektorí bohatší a niektorí chudobnejší; ľudia museli byť nejako organizovaní, ich životy chránené, dane vyberané.

Objavila sa nová sila, ktorá je poverená riadením spoločnosti – štát.

Čo je ešte podľa vás dôležitou podmienkou rozvoja civilizácie? (písanie)

Prečo vznikla potreba písania, pokračovali by v práci na skalách, rozprávali eposy a legendy? (Bolo potrebné spísať zákony na ochranu práv ľudí, vypočítať dane, pamätať na najlepší čas na siatie a zber). Na odovzdanie týchto a iných posolstiev nestačili ústne príbehy a bolo ťažké udržať si všetko v pamäti.

Takto sa objavili prvé civilizácie.

Práca z výkresov (strana 61)

Otvor si učebnicu na strane 65, preštuduj si legendu.

Čo je na mape vyznačené hrubou červenou čiarou?

Čo je ďalej?

Na ktorej pologuli vznikli prvé civilizácie? (na východe)

V ktorých častiach sveta vznikli staroveké civilizácie?

Aké je podnebie v týchto oblastiach, kde vznikli prvé civilizácie?

Čo je označené rôznymi farbami?

Aké civilizácie sa nachádzajú v Európe?

Aké sú civilizácie starovekého východu?

Kde presne sa nachádzala každá staroveká civilizácia?

Pozrite sa na ilustrácie pozdĺž okrajov mapy.

Čo to je? Porovnajte ich. čo povieš?

Možno ste čítali niečo o týchto architektonických pamiatkach?

Ako sa líšila jedna civilizácia od druhej?

Skontrolujte (kolektívne) podľa skupín:

O akých civilizáciách ste čítali? (Staroveká Čína)

Pozrite si ilustrácie, možno vám pomôžu.

Čo je teda civilizácia? Iný význam tohto slova? (Krajina s vlastnou špeciálnou kultúrou)

Obráťme sa na slovník a overme si náš predpoklad.

Čo je bohaté na ére starovekého sveta?

Čas existencie éry starovekého sveta?
(Od tretieho tisícročia pred Kristom do 4. storočia nášho letopočtu)

Vylúštite krížovku, zapíšte si mená starovekých civilizácií (Pri kontrole - na tabuľu civilizácie: Egypt, ...).

Vráťme sa k našej otázke, ktorá bola položená na začiatku hodiny. Kto môže odpovedať? (Oni sú prvé technické a kultúrne výdobytky, ktoré priviedli ľudí do civilizovanej spoločnosti).

- Na konci lekcie Chcem si prečítať slová spisovateľa Rudolsa Itsa: „Od minulosti vstúpila do našej existencie ľudská práca a talent, vášeň a inteligencia stoviek generácií. Vezmi nám to, čo robili naši predkovia, a mestá a továrne budú vymazané z povrchu zeme a na zem padne tma.

Veľkou vlastnosťou progresívneho človeka je nezabúdať na minulosť a byť vďačný tým, ktorí išli vpred!“