Таныстыру: Біз туған жердің перзенттеріміз. Біз сіздің балаларымыз - Жер. Слайд карталар - оқу және көрсету

Грушевая Валентина Николаевна

мұғалім

«Лисаковский түзету мектебі – мектеп-интернаты» КММ

Материалдарды жүктеп алу

Мақсат:балалардың бойында табиғатқа, туған жерге деген жауапкершілікті, оны қорғау қажеттілігін қалыптастыру

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

- экологиялық білімдерін, Жер біздің үйіміз, біз Жердің балаларымыз деген түсініктерін бекіту және тереңдету;

— еліміздің қорықтарымен танысуды жалғастыру, Қызыл кітаппен таныстыру,

Түзетуші:

- жоғары психикалық процестерді түзету (зейін, есте сақтау, ойлау,

аналитикалық қабілеттерін дамыту, айтылғанды ​​жалпылау қабілеттерін дамыту

дене жаттығулары арқылы қозғалыстарды үйлестіруді дамыту,

Тәрбиелік

Дүниеге эмоционалды оң көзқарасты тәрбиелеу, адамгершілік және эстетикалық сезімдерін қалыптастыру.

Сөздік жұмыс: қорықтар – Қызыл кітап

Жабдық:

«Біз сенің балаларың – жер» презентациясы, жануарлар суреттері, сигналдық карталар, қорықтар, табиғат ережелерінің белгілері туралы бейнефильм.

Сабақтың барысы

  1. Психогимнастика

-Шеңберге тұрайық. Оң қолыңызды алақаныңызды аспанға қаратып, сол алақаныңызды жерге қаратыңыз. Енді алақандарыңызды көршіңіздің алақандарымен біріктіріңіз. Қараңдаршы, бізде қандай тұйық шеңбер бар. Біз бір-бірімізді аспан мен жердің энергиясымен зарядтадық. Қолдарымыз жол көрсетуші сияқты болады. Ал енді айтатын сөздерім осы кондукторлардан өтіп, әрқайсымыздың жүрегімізге жылу береді.

- Мен сізге: «Сәлеметсіз бе!» деп айтуға асықтым.

Сізге зор денсаулық тілейміз.

Мен саған айтамын: «Береке болсын!»

Сізге жаңа бақыт тілеймін.

Мен сізге: «Қуаныш, сәттілік, сәттілік және сәттілік!» деп айтуға асықтым.

Барлығына тамаша көңіл-күй тілеймін

  1. Сабақты ұйымдастыру

Сабағымызды бастайық

Бұл табиғат туралы - табиғат біздің үйіміз.

Сабақта ақылды бол

Екі есе сақ болыңыз

Бүгін бізге тура келеді

Көптеген жаңа құпияларды ашыңыз

Тез ойланыңыз және жауап беріңіз

Есте сақтау қабілетімізді дамыту

Ізденімпаз болыңыз

Дұрыс жауапты сақтаңыз

3. Тақырыптық хабарлама:

Экологиялық сабағымыздың тақырыбы: «Біз сенің балаларыңбыз, Жер» - слайд

- Балалар, естеріңде болсын - «Экология дегеніміз не?»

Экология – адамның табиғатпен достығы туралы ғылым.- слайд

- табиғат әр адамның өмірінде маңызды: ол адамға сұлулық пен тамаша көңіл-күйден басқа, онсыз өмір сүру мүмкін емес нәрсені береді......Ал нақты нені, жұмбақтар сізге айтып береді:

Ал, қайсысың жауап бересің:

Бұл от емес, бірақ қатты күйіп кетеді,

Шам емес, жарқырап тұр.

Ал наубайшы емес, наубайшы. (Күн)

Адам күн сәулесі мен жылусыз өмір сүре ала ма?

Ол мұрын арқылы кеудеге өтеді.

Ал қайтару өз жолында.

Ол көрінбейді, бірақ әлі де.

Біз онсыз өмір сүре алмаймыз. (ауа)

Біз ауасыз өмір сүре аламыз ба?

Мен мас болып жатырмын

Олар мені ұрды

Мен бәріне керекпін.

Кім ол?

Күн, ауа, су? Бұл тірі немесе жансыз табиғат па?

-Тірі табиғат ше?- өсімдіктер, жәндіктер, жануарлар, құстар,.....адамдар

4. «Тірі және жансыз табиғат» ойыны.

- жұмбақ тірі табиғат туралы болса, жасыл шеңберді, ал жансыз табиғат туралы болса, қызыл шеңберді көтересіз.

(2-деңгейдегі балаларға тапсырма)

Жас жігіт жыл сайын сақина қосады….ағаш

Ол сізге жасырын түрде көз қысады

Шөптен жасалған тәтті шам.

Ол күшті аяққа тұрды,

Енді себетте.

Мен сені алып кетуім үшін маған сұлы берудің қажеті жоқ.

Маған бензин беріңіз, аяғымның орнына резеңке бар,

Сосын шаңды теуіп машина жүгіреді...

Таза өзенде жарқырап

Артқы жағы күміс.

Ол қойшыға ұқсайды:

Әрбір тіс – өткір пышақ!

Қойға... қасқырға шабуға әзір иегін ашып жүгіреді

Күн: «Тоқта, жеті түсті көпір тік!» деп бұйырды.

Бұлт күннің нұрын жасырды - көпір құлады, бірақ жоңқалар болмады ... кемпірқосақ

(3-деңгейдегі балалар – суреттер) – болжау үшін

-Жарайсыңдар балалар, сендер тапсырманы орындадыңдар...

5. Табиғат туралы әңгіме:

...музыкамен слайд-шоу......

Табиғатымыз қандай әдемі! Біздің үлкен глобус - біздің Жер!

Ал сіз бен біз осы планетаның балаларымыз.

Табиғат сұлулығы қашанда ақындар мен суретшілердің назарын аударған.....

Туған үйіміз, ортақ үйіміз, сіз бен біз тұратын жер...

Айналаңызға қараңызшы: міне өзен, жасыл шалғын,

Сіз қалың орманмен жүре алмайсыз, шөлде су таппайсыз ...

Бір жерде тау қар бар, ал бір жерде қыста ыстық,

Біз барлық кереметтерді санай алмаймыз, олардың бір ғана аты бар

Ормандар мен таулар мен теңіздер, бәрі Жер деп аталады!

Ал егер сіз ғарышқа ұшсаңыз, онда зымыранның терезесінен

Сіз біздің көк шарымызды, сүйікті планетаңызды көресіз!!!

  1. Ғаламшар – Жердің пайда болуы туралы әңгімелесу

Ежелгі адамдар әрқашан табиғат-Анаға табынған. Олар оған толығымен тәуелді екенін түсінді. Адам жердің оған су беретінін, тамақ беретінін, аяқ киім киетінін, киетінін, қуантып, тіпті жазалайтынын да білген. Бірақ бірте-бірте адам өзін қоршаған әлемнен оқшаулана бастады. Көбінесе егістік алқаптарды, қоқыс тауларын, ластанған өзендерді, құрғаған көлдерді, кесілген ормандарды жиі көреміз. Біз уланған ауаны жұтып, «тыңайтқыштармен» уланған көкөністер мен жемістерді жейміз. Келе жатқан ғасыр, балалар мен ересектердің жаңа ұрпағы мұңды эстафетаны сіз бен бізден алады. «Экология» сөзі дабыл қоңырауы сияқты естіледі - ол біздің Жерді, табиғатты қорғауды, оны қорғауды зерттейді…………

……слайдтар
- Жер планетасы неше жыл бұрын пайда болғанын еске түсірейікші?
- 5 миллиард жыл бұрын.
- 5 миллиард 1 сағат, ал бір сағатта 60 минут бар деп елестетіп көрейік. Ал осы уақыт ішінде не болды?
(музыка дыбыстары)
* 0 минутта жаңа планета пайда болды.
* 10 минуттан кейін жаңа жасуша пайда болды.
* 30 минуттан кейін мұхитта оттегін шығаратын көк-жасыл балдырлар пайда болды.
* 52 минуттан кейін мұхитта ұсақ жануарлар – трилобиттер пайда болды.
* 55 минуттан кейін планетада үлкен ағаштар пайда болды.
* 56 минуттан кейін үлкен кесірткелер ауаға көтерілді.
* 57 минуттан кейін динозаврлар пайда болды.
* 58 минуттан кейін алғашқы құстар мен жануарлар пайда болды.
* 59 минутта жер бетінде алғашқы адамдар пайда болды.
* 60 минут – біз, бүгінгі тұрғындар, пайда болдық.
— Бұл 5 миллиард жыл бұрын адам басынан өткен эволюциялық процесс. Содан бері адам мен табиғат бір-бірінің бөлшегіне айналған – біз баламыз, Жер-ана біздің үйіміз.

Физминутка: ойын - пантомима » Адамдар мен ағаштар»

- Балалар, айтыңдаршы, адамдар ағаш сияқты ма? Қалай? Қалай?

Балалар өз жорамалдарын жасайды ( қол бұтақтай, денесі діңге ұқсайды, ал аяғы тамыр сияқты, үлкен ағаштар биік адамдар сияқты)

Енді өзімізді ағаштар ретінде елестетіп, пантомима ойынын ойнайық. Мен ертегіні оқимын, ал сен денеңмен және қолыңмен тән қимылдар жасайсың.

Ағаштар тұрып, бұтақтарын аспанға созып, тыныш тербеледі. ( Біз қолымызды жоғары көтеріп, баяу екі жаққа қарай сермеп аламыз.. Нәзік жел соғып, жапырақтар қозғала бастады. ( Тек қолдар қозғалады). Бір бұлт келіп, өзімен бірге жаңбыр да әкелді. Жапырақтарда дірілдеген тамшылар, тамшылардың әсерінен селк ете қалды. ( Біз қолымызды тез және күрт көтереміз, содан кейін оларды төмендетеміз).

  1. Қызыл кітаппен танысу

Адам табиғатта өмір сүреді, адам өмірі табиғатқа байланысты.

Қалай ойлайсыңдар, балалар, табиғаттың сұлулығы адамға байланысты ма?

(Адамдар орман отырғызады, жануарларды қорғайды, құстарды тамақтандырады, өзендерді тазартады, т.б.)

Адам әрқашан табиғатқа көмектесе ме? Адам табиғатты бұза алады ма?

….слайдтар

(Олар өзендерді ластайды, ормандарды кеседі, жануарларды аулайды және т.б.)

Жер бетінен көптеген тіршілік иелері жойыла бастады.Бүкіл әлем ғалымдары дабыл қағуда. Олар Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктердің сирек түрлерінің тізімін жасады. ……….. слайд-шоу

Кітаптың қызыл түсі тыйым салатын түс.

Табиғат кітабы оның тілін шын түсінетіндерге ғана ашық.
Қызыл кітап қызыл
Бұл табиғатқа қауіп төніп тұрғанын білдіреді!
Сондықтан сіз бір сәтті босқа өткізе алмайсыз
Барлық тіршілік иелерін сақтауға шақырады!
Бекер шақырмасын
Қызыл кітап қызыл!

Бірақ Қызыл кітапта қызыл парақтардан басқа басқа беттер де бар...

Сіздің ойыңызша, қара…сары….. нені білдіруі мүмкін?

8. «Топқа бөлу» дидактикалық ойыны

-әр топқа әр түрлі жануарлардың суреттері беріледі, құстар, аңдар, балықтар бар екенін атап өту

2-деңгейдегі балаларға тапсырма – жануарлар мен құстарды сұрыптау

3-деңгейдегі балаларға арналған тапсырма – тек балықты таңдау

9.Қорықтармен таныстыру

Бірақ бір қызығы, адам өз қатесін түзеуді біледі. Қазақстан Республикасында сымбатты бұғыларды, қуатты арқарлар мен тау ешкілерді, алып лашындарды, мақтаншақ және епті қабыландарды сақтау үшін бірнеше қорықтар ұйымдастырылған:

Слайд карталар - оқу және көрсету

Ақсу-Жабағылы қорығы
Алакөл қорығы
Алматы қорығы
Барсакелмес қорығы
Батыс Алтай қорығы
Қаратау қорығы
Қорғалжын қорығы
Марқакөл қорығы
Наурызым қорығы
Үстірт қорығы

— қорықтар дегеніміз не?Тұжырымдама берейік?

Қорықтар – табиғаттың өз заңдары бойынша өмір сүруге құқығы бар жерлер. Бұл жер – шөптер, гүлдер, жидектер, саңырауқұлақтар, ағаштар, бұталар, аңдар, құстар, жәндіктер, балықтар мемлекет қорғауында. Орманшылар мен қорықшылар қорықтардағы тәртіпті сақтайды

«Резервтер» деген сөз
Барлығы біледі
Онда жануарлар қорғалады
Тамақтандыру және қорғау
Мұнда аң аулауға тыйым салынған
Олар мұнда қамқорлық көрсетеді
Орман өсімдіктері туралы
Шалғын мен өріс!
тоғандар мен батпақтар
Мұнда барлық табиғат өмір сүреді
Адамның қорғауында
Көптеген жылдар бойы, ғасырдан ғасырға!

10. Слайдтарды қарау: Отанымыздың бір қорығы туралы бейнеролик көруді ұсынамын

11. «Қорыққа экскурсия» дидактикалық ойыны.

Мен әртүрлі әрекеттерді атаймын. Балалар сигнал карталарын ұстайды: қызыл – тыйым салынады, сары – абай бол, жасыл – рұқсат.

Балалар үшін 2 деңгей - сары және жасыл - 3 деңгей - қызыл

— Мен жидек теремін, құстарды тыңдаймын, гүл теремін, от жағамын, суретке түсемін, бақылаймын, айқайлаймын, балық аулаймын, құмырсқалардың ұясын жоямын....

Қорытынды:

— Қорықта адамдарға гүл, жидек, саңырауқұлақ теруге, балық аулауға, құстар мен жануарларды аулауға тыйым салынады. Адамдар қорыққа экскурсиямен келеді, онда олар қорғалатын табиғи аумақтардың сұлулығымен және байлығымен танысады. Қорық – біздің байлығымыз, еліміздің алтын қоры, оны әрқайсымыз мақтан ете аламыз.

Бізді қоршап тұрғанның бәрі қандай әдемі: жануарлар мен құстар, гүлдер мен ормандар. Табиғат бізге қамқорлық жасайды. Ол бізге бәрін береді: тамақ, киім, ауа және су. Ал сіз бен біз табиғатқа қамқорлық жасауымыз керек. Қалай ойлайсыңдар, әрқайсымыз өз планетамызды, табиғатымызды таза және әдемі ету үшін не істей аламыз?

..әр топқа тапсырма

Тапсырма – табиғаттағы мінез-құлық ережелерін таңдап, оқу

2-деңгей оқу – 3-деңгейде белгілер көрсетіледі

(Балалар ережені атайды).

  1. Жолдармен жүріңіз.
  2. Ағаш бұтақтарын сындырмаңыз.
  3. Гүлдер мен шөптерді таптамаңыз.
  4. Айқайламаңыз немесе қатты музыка ойнамаңыз.
  5. Құстардың ұяларын бұзбаңыз.
  6. Жәндіктерді ұстамаңыз.
  7. Мицелияны жоймаңыз.
  8. Шабақтарды немесе бақаларды ұстамаңыз.
  9. Өрмектерді бұзбаңыз.
  10. От жағуға болмайды.
  11. Құмырсқа илеулерін жоймаңыз.

Балалар, қалай ойлайсыңдар, бізге табиғатты қорғау тек қорықтарда ғана керек пе?

Дұрыс, табиғатты қай жерде де қорғауымыз керек. Қазақстанның ормандары жидектерге, саңырауқұлақтарға, емдік шөптерге бай. Олардың ішінде аңдар мен құстар көп, су қоймаларында балықтар көп. Табиғат адаммен өз байлығын жомарттықпен бөліседі. Оның сыйлықтарын пайдаланатын адамдар табиғаттың қамқорлық пен құрметті қажет ететінін есте ұстауы керек.

Нәтиже:

Табиғат дыбыстары......

Ағаш, шөп, гүл және құс әрқашан өзін қалай қорғау керектігін біле бермейді

Егер олар жойылса, біз планетада жалғыз қаламыз

(балалардың өлеңдерін оқу)

Мен сені сүйемін, Жер!
Ал мен сенің өмір сүргеніңді қалаймын
Жыл сайын жақсарып келеді
Ол жеміс беріп, гүлденді.
Мына Жерге қамқор бол!
Өйткені, ол бізде жалғыз
Оны бірге қорғайық
Біз тату отбасы сияқтымыз.

- балалар, біз өз Жеріміз, үлкен үйіміз үшін кімбіз?

….слайд

Хормен – «Біз сенің балаларыңбыз, Жер

Жерге қамқорлық жасаңыз - абайлаңыз! Көгілдір шарықтау..

Жапырақтарда көбелек,

Жолдарда күн сәулесі бар,

Тастарда ойнайтын шаян бар,

Шөлде баобаб ағашының көлеңкесі,

Далада қалықтаған сұңқар

Өзен үстіндегі ашық ай тыныш,

Өмірде жымыңдаған қарлығаш.

Жерге қамқор болыңыз! Өз-өзіңді күт!

Біз Жер перзенттеріміз (ауызша журнал) Орындаған: Волгоград қаласындағы 125 жалпы білім беретін орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Губарева Ю.М. «Менің педагогикалық бастамам» II Бүкілресейлік байқауы.


22 сәуір – Жер күні II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы




1-бет. Топырақ II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы


Топырақты сақтау арқылы сіз орманды сақтайсыз! II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы


2-бет. Су II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы



Қоқысты теңізге төгу! II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы


Теңіздегі мұнай төгілуі «Менің педагогикалық бастамам» II Бүкілресейлік байқауы


3-бет. Өсімдіктер мен жануарлар II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы.


Қызыл кітап II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы


«Менің педагогикалық бастамам» II Бүкілресейлік «Бустард пен Шренк қызғалдағы» байқауы


Қайың - Ресейлік II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауының символы


«Гринпис» дүниежүзілік ұйымы «Менің педагогикалық бастамам» II Бүкілресейлік байқауы


Адам табиғаттың бір бөлігі! II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы



ПАЙДАЛАНЫЛҒАН СУРЕТТЕРГЕ СІЛТЕМЕЛЕР Фон Жер kuchero.0/0_191d_e62d8882_Lhttp://img-fotki.yandex.ru/get/3302/artyo-kuchero.0/0_191d_e62d8882_L Одуванчик, бақа, адам қолы/Forground Earth kuchero.0/0_191d_e62d8882_L -image-article.jpghttp:// image/c1/1b/332215/article_image-image-article.jpg Мұнайдағы мұхит үйрегі _Қара теңіз_мұнайының_төгілгені_ jpg _Қара_теңіз_мұнай_төгілгені_ jpg _Бүкілресейлік Педагогикалық II байқау


Қоқысты теңізге төгу Аляскада мұнай төгілді fotki.yandex.ru/get/8/vibpxhgglzd.99d/0_23000_5920bdd2_XLhttp://img- fotki.yandex.ru/get/8/vibpxhgglzd_23900-Scan12000 ned сурет обло әйелдер кітаптары Бустард Шренктің қызғалдақ орындары.com/photos/albums/Koktebel/normal_Koktebel_112.jpghttp://places.com/photos/albums/Koktebel/normal_Koktebel_112.jpg Қайың Гринпис эмблемасы Фолесткедегі қыз бен ат. .ru/get/ 17/m /0_1005e_c389e728_XLhttp://img- fotki.yandex.ru/get/17/m /0_1005e_c389e728_XL II Бүкілресейлік «Менің педагогикалық бастамам» байқауы

«Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы педагогикалық үдерістегі презентация» номинациясы

Презентацияны пайдалана отырып, қызықты оқу тақырыптық әрекеті балалардың экожүйелер: орман, шалғын, су, мұхит, ыстық елдер, шөл, солтүстік туралы білімдерін бекітуге көмектеседі.

Сабақтың мақсаты:бастауыш математикалық түсініктерді қалыптастыру, дүниенің тұтас бейнесін қалыптастыру, балалардың ой-өрісін кеңейту арқылы балалардың танымдық, зерттеушілік және өнімді іс-әрекеттерін дамыту арқылы танымдық қызығушылығын, интеллектуалдық дамуын дамыту.

Сабақтың барысы

1-тапсырма: «Жұмбақтарды тап».

  • Түбі жоқ мұхит, шексіз мұхит,
  • Ауасыз, қараңғы және ерекше,
  • Онда ғаламдар, жұлдыздар мен кометалар тұрады,
  • Сондай-ақ өмір сүруге болатын, мүмкін планеталар бар. (Ғарыш).

Слайд 1 - Ғарыш кеңістігі. (Жұлдызды аспанға қарап).

  • Мына сары жұлдыз
  • Бізді әрқашан жылытады
  • Барлық планеталарды жарықтандырады
  • Басқа жұлдыздардан қорғайды. (Күн).

Слайд 2 - Күн.

  • Жарықтың айналасында жүгіру
  • Алты ұл, екі қыз,
  • Жылдар, күндер зымырап өтеді,
  • Бірақ олар кездеспейді. (Планеталар).

Слайд 3 - Күн жүйесі.

  • Барлық планеталар ретімен
  • Біздің кез келгеніміз атай аламыз:
  • Біреуі - Меркурий, екеуі - Венера,
  • Үш - Жер, төрт - Марс.
  • Бесеуі - Юпитер, алтауы - Сатурн,
  • Жеті - Уран, одан кейін Нептун.
  • Ол қатарынан сегізінші.
  • Ал оның артында тоғызыншы планета тұр,
  • Плутон деп аталады.
  • Көк планета,

  • Сүйікті, қымбаттым,
  • Ол сенікі, ол менікі,
  • Және ол ... (Жер) деп аталады.

4-слайд – Жер планетасы. Жер планетасын қарастырыңыз.

Мұғалім: «Неліктен біздің планетамыз түрлі-түсті: көк, жасыл, сары?» деп сұрайды.

Балалардың жауаптары: Жерде: су, орман, тау, шөл, мұз, т.б.

Біздің планетада тіршілік бар деп айта аламыз ба?

Балалардың жауаптары: адамдар, жануарлар, құстар, жәндіктер, балықтар, өсімдіктер, т.б.

2-тапсырма - «Сөздерді шешіңіз». (Диен блоктары).

3-тапсырма- «Орман», «Шалғын», «Во-да» сөздеріне буындық және дыбыстық талдау жасаңыз.

4-тапсырма- «Кім қайда тұрады?» Өсімдіктерді, жануарларды, жәндіктерді, құстарды, балықтарды экожүйеге бөліңіз:

  • «Орман» экожүйесі - (орман суреті).
  • «Шалғын» экожүйесі - (шалғынның суреті).
  • «Су» экожүйесі - (өзеннің суреті).

Суреттерді ретке келтіру барысында балалар не және неліктен бұлай орналастырып жатқанын түсіндіреді.

5-тапсырма.«Орын тап».

Тәрбиеші: Балалар, бізде әлі де суреттер бар, неге оларды орналастырмадыңдар? Иә, бұл суреттер біздің экожүйеге сәйкес келмейді. Оларға да орын тауып берейік.

  • «Шөл» экожүйесі
  • «Арктика» экожүйесі
  • «Мұхит» экожүйесі
  • «Ыстық елдер» экожүйесі

6-тапсырма- «Тәжірибелер»

Тәрбиеші: Балалар, неге басқа планеталарда тіршілік жоқ, ал Жер планетасында тіршілік бар? (Ауа).

Жұмбақ:

  • Мұрын арқылы кеудеге өтеді
  • Ал қайтар жол өз жолында
  • Ол көрінбейді және әлі де
  • Біз онсыз өмір сүре алмаймыз.

Бұл бөлмеде ауа бар ма? Ол туралы не айта аламыз? Ауаның түсі немесе иісі бар ма? Ауаны жұтып, дем шығарыңыз. Сіз ауаны көре аласыз ба? Сіз ауаның «мұрын арқылы кеудеге қалай өтіп, өз жолына оралатынын» жақсы білесіз бе? Қалай ойлайсыңдар, ауаны сезуге, естуге және көруге болады ма? Мұны қарапайым тәжірибелер арқылы тексерейік.

2-қосымша: Сабақ конспектісі.

Қалалық бюджеттік білім беру мекемесі

Уршель орта мектебі

Жоба

«Біз жердің балаларымыз»

1 «Б» сыныбының оқушылары мен ата-аналары орындады.

бастауыш сынып мұғалімінің жетекшілігімен

Волхина Анна Михайловна

Уршельский, 2013 ж

Естідің бе?

Тыңда... Тыңда...

Естідіңіз бе?... Дауыс естіледі!

Күн күркірегенде, толқындар шашырап,

Күннің шығуы бізбен сөйлеседі!

Жапырақтардың сыбдыры, шексіз өрістер,

Ал құстардың сайрауы, жануарлардың дауысы,

Тастарда, ағаштарда, өзендерде -

Біз көрген барлық нәрседе ол бізден адамдардан сұрайды:

«Жерді күтіңіз - бұл біздің ортақ үйіміз!

Біз де жер бетінде сенімен бірге өмір сүреміз!

Бізсіз сендерге өмір жоқ!»...

Біздің жауабымыз не болмақ?...

Біздің Жер таңқаларлық әдемі - бұл біздің Галактикамыздың сирек інжу-маржаны. Жердегі тіршілік – қайталанбас құбылыс, ал ондағы табиғат – ұлы да дана тәрбиеші. Жер - адамдар планетасы, бірақ адамдар осы планетада өмір сүргісі келсе, оны жақсы көріп, қамқорлық жасауы керек. Өкінішке орай, табиғаттың сұлулығы мен үйлесімділігіне әлі де бейжай қарайтындар аз емес. Неге екені белгісіз, адамдар осы сұлулықтың бәрі мәңгілік емес, тірі табиғат табиғаттың патшасы атанған адамның алдында нәзік және қорғансыз екендігі туралы ойламайды. Бұл адамдар жануарлар мен өсімдіктердің көптігісіз өмірдің қаншалықты кедей болатынын елестете алмайтындығынан болса керек, олар бізге қаншалықты қажет, сайып келгенде, біз үшін қажет... Біз бәріміз табиғат перзенттеріміз.

Сәйкестік Мәселелер.
«Отанға деген сүйіспеншілік табиғатты сүюден басталады».
Өйткені, Отанға, туған жерге, туған табиғатқа, адамдарға деген сүйіспеншілікті жас кезден ғана тәрбиелеуге болады. Содан кейін дүниетанымды өзгерту, адамның қоршаған ортаға деген көзқарасы мен көзқарасын өзгерту өте қиын. Сондықтан шағын тұлғаның экологиялық санасын жедел дамыту маңызды.

Экологиялық сауаттылық, табиғатқа ұқыпты және сүйіспеншілікпен қарау біздің планетамыздағы адамның өмір сүруінің аналогына айналды.

Сонымен, экологиялық білім беру өзекті және негізгі міндет болып табылады.
Қазіргі жағдайда кіші мектеп оқушыларына экологиялық білім беру мәселесі ерекше өткір және өзекті болып отыр.
Кіші мектеп жасындағы балаларға экологиялық тәрбие беру маңызды, өйткені бұл кезеңде бала дамудың ең қарқынды рухани және интеллектуалдық жолынан өтеді. Бала өміріндегі алғашқы жеті жыл - бұл қарқынды өсу және қарқынды даму кезеңі, физикалық және ақыл-ой мүмкіндіктерінің үздіксіз жетілдірілетін кезеңі, қалыптасудың басталуы.

тұлға. Бұл кезеңде экологиялық ойлаудың, сананың, экологиялық мәдениеттің іргелі ұстанымдары қалыптасады.
Үздіксіз және жалпыға бірдей экологиялық білім беру жүйесінің бастапқы кезеңі ретінде экологиялық білім берудің маңызы зор.
Қазіргі балалардың көпшілігі табиғатпен сирек араласады. Экологиялық тәрбие бала күнде кездесетін жақын қоршаған орта объектілерімен танысудан басталады. Кез келген қалада немесе елді мекенде сіз бақылайтын қызықты табиғи нысандарды таба аласыз: ағаштар, шөптер, жәндіктер, құстар. Кіші мектеп жасындағы балаларды экологиялық тәрбиелеуде табиғи жағдайда практикалық, ғылыми-зерттеу іс-әрекеттері орасан зор рөл атқарады. Оларды жобалау және ғылыми-зерттеу қызметі процесінде зерттеуге болады. Біздің сыныпта балалардың ғылыми жобалары, зерттеу жұмыстары және дамытушылық зерттеу әрекеттері орындалады. Егер бала кіші мектеп жасында кем дегенде бір рет айналадағы объектілерді зерттеуге қатысса, мектепте одан әрі оқуда табысқа кепілдік беріледі деп ойлаймын. Шынында да, балалық шақтағы зерттеу процесінде бала нақты танымдық дағдыларды игереді: ол бақылауды, пайымдауды, жұмысты жоспарлауды үйренеді, нәтижені болжауды, тәжірибе жасауды, салыстыруды, талдауды, қорытындылар мен жалпылауды үйренеді, бір сөзбен айтқанда, танымдық қабілеттері дамиды. . Сондықтан балаларға қоршаған әлемді танудың жетекші әдісі ретінде ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысуға қосымша мүмкіндік беріледі.

Жобаның мақсаты:

мұғалімдердің, балалар мен ата-аналардың бірлескен іс-әрекеті арқылы мектеп оқушыларының экологиялық мәдениетін қалыптастыруға жағдай жасау, табиғатты және жалпы Жер планетасын сақтау мәселесінің мәнін түсіну.

Жобаның мақсаттары:

Табиғи ресурстарды, оның ішінде туған жерді сақтау мәселелеріне ересектер мен балалардың назарын аудару; балаларды табиғатпен үйлесімді және бірлікте өмір сүруге үйрету;

Конкурстар мен экологиялық іс-шараларға жеке қатысу мүмкіндігі арқылы кіші мектеп оқушыларының танымдық, шығармашылық және әлеуметтік белсенділігін дамыту;

Экологиялық іс-шаралар аясында қоршаған ортаға белсенді және белсенді қатынасты тәрбиелеу; балалардың жер табиғатына деген сүйіспеншілігін, оны сақтауға, қорғауға деген құштарлығын тәрбиелеу.

Сондықтан біз осы тақырыппен жұмыс істеуді шештік. Адамның табиғаттың бір буыны екенін дәлелдеп, адамның қоршаған ортаға қалай әсер ететінін көрсетіңіз.

Біздің ұранымыз:

Жер – біздің ортақ үйіміз. Ал үйді қорғау және қорғау қажет.

Біздің планетамыз әлі тірі

Бірақ қорғаныссыз ол өледі!





Экология сән сөзі,

бұрын Жер Мен мұны білмедім!

Консервілер мен бөтелкелер барлық жерге лақтырылған жоқ.


ҚОҚЫС – ЖАҺАНДЫҚ ЭКОЛОГИЯЛЫҚ МӘСЕЛЕ.

Бүгінгі таңда басты болып табылатыны ешкімге құпия емесэкологиялық проблема дамыған мемлекет – қоқыстан құтылу. Соңғысы әдетте үш санатқа бөлінеді: құрылыс және тұрмыстық қалдықтар (инерттік), өндірістік қалдықтар (улы) және химиялық қосылыстар және каучук (улы). Орам материалдары ерекше! ЕО елдерінде, мысалы, 1990 жылы 50 миллион тонна қаптама өндірілді, тек 19 пайызы ғана қайта өңделген. Бүгінгі таңда ережелер өнімдердің кем дегенде 60% қайта өңделуін талап етеді, олардың 90% қайта өңделеді. Бүгінгі күні қалдықтарды кәдеге жарату өртеу немесе көмуді қамтиды - екеуі де мүлдем ақталмаған. Сонда шығу жолы қайда? Кейбіртабиғатты қорғау ұйымдары Қалдықтарды келесідей кәдеге жарату ұсынылады: қайталама шикізат ретінде қайта өңдеу, қалпына келтіретін кремация және көму. Бірақ бұл жерде тағы бір мәселе бар – кәдімгі қоқыс белгілі бір жерлерде жиналып, ыдырап, спирттер мен альдегидтерді бөліп шығарады, нәтижесінде бұл ұшпа заттар жертөле арқылы тұрғын үйлерге түседі, онда олар қалыптыдан 300-800 есе көп шоғырланады. Сонымен бірге полигон үстіндегі ауа топыраққа сіңген улы заттарды шығарады. Көбінесе бұл спирттер (алил спирті ең жоғары рұқсат етілген концентрациядан 600 есе, метил спирті 50 есе асып түседі).

Қалдық пен мұнай өзенге төгілмеді.


Өзендердің ЭКОЛОГИЯСЫ.

Судың ластануы негізінен көрінбейді, себебі ластаушы заттар суда еріген, кейде судың бетінде көбіктенетін жуғыш зат немесе мұнай өнімдері немесе толық тазартылмаған ағынды суларды көруге болады.

Бірақ адамның қолымен ластанудан басқа, табиғи ластану да кездеседі:
топырақтағы магний қосылыстарын шайып, балыққа айтарлықтай зиян келтіретін су тасқыны. Алайда табиғи ластану адамның араласуынсыз өзен экологиясына аз әсер етеді.

Бүгінгі таңда көптеген өнеркәсіп орындары тазартудан өтпеген зиянды заттарды тікелей өзендерге төгеді, сондықтан су асты әлемі өліп жатыр.

Жыл сайын суға қоршаған ортаға болжанбайтын әсер ететін заттардың көп мөлшері түседі. Бұл химиялық қосылыстардың көпшілігі әлі зерттелмеген.

Сирек жағдайларда кадмий, сынап, қорғасын және хром сияқты улы ауыр металдардың жоғары концентрациясы анықталуы мүмкін. Ресми түрде апаттардың салдарынан немесе адамдардың біліксіздігінен 10 миллион тоннадан астам мұнай суға түседі.

Қышқыл жаңбырлар сонымен қатар минералдарды еріту арқылы судың ластануына ықпал етеді, нәтижесінде суда ауыр металл иондары жоғары болады.

Атом электр станциялары өз қаражаттарын үнемдеу есебінен ағынды суларды тазартпай, қалдықтарды суға ағызады, бұл судың микробиологиялық ластануына әкеледі – өзендердің экологиясын нашарлатады.

Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) аурулардың 80 пайызы адамдардың өз мақсаттары үшін пайдаланатын су сапасынан туындайтынын айтады. Ауылдық жерлерде бұл мәселе өзекті болып табылады, барлық ауыл тұрғындарының шамамен 90% ластанған суды өз мақсаттары үшін пайдаланады.

Зауыттың мұржалары олай түтіндеген емес.


АУАНЫҢ ЛАСТАНУЫ.

Атмосфералық ауа – жердің эволюциясы кезінде дамыған, тамырдан, өндірістік және басқа үй-жайлардан тыс атмосфераның беткі қабатындағы газдардың табиғи қоспасы.

Атмосфера туралы идеяларды жинақтайтын алғашқы ғылыми жұмыс Аристотельге тиесілі, ол жер шар тәрізді, сондықтан оны қоршап тұрған ауа қабығы сфералық болуы керек деген болжам жасады.

Атмосфералық ауа оған ластаушы заттардың сапа нормаларынан немесе табиғи құрамының деңгейінен асатын концентрацияда түсуі немесе түзілуі арқылы ластанады.

Ластаушы – атмосфералық ауадағы белгілі бір концентрацияда адам денсаулығына кері әсер ететін қоспа.

Ресейдегі ауаның ластану деңгейінің апатты деңгейі бар қалалардың тізімі жыл сайын артып келеді. Қалаларда қара және түсті металлургия, целлюлоза-қағаз, химия және мұнай өңдеу өнеркәсібі, ал кейбір қалаларда қазандық зауыттары дамып келеді.

Шойынды түзу және оны болатқа айналдыру процестері атмосфераға әртүрлі газдардың бөлінуімен бірге жүреді. Шаң, күкірт диоксиді, марганец шығарындылары да мартен және конвертерлі болат балқыту цехтарының атмосферасын ластайды.

Ондай көліктер көп емес еді.

АВТО КӨЛІГІ ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ БАСТАУДЫҢ НЕГІЗГІ КӨЗІ РЕТІНДЕ.

« Автокөлік - сән-салтанат емес, көлік құралы» - Ильф пен Петровтың әйгілі шығармасындағы ирониялық естілген бұл сөздер біздің заманымызда нақты мағынаға ие болды. 10 миллионнан астам адамның жеке пайдалануға арналған көлігі бар. Жеке көлікті тұтынудың өсуі соңғы 15 жылда орын алды.Негізгі ластаушы атмосфералық заттарға көміртек оксидтері, көмірсутектер, азот оксидтері, күйе, қорғасын, күкірт диоксиді жатады. Көмірсутектердің ішінде ең қауіптілері бензо(а)пирен, формальдегид және бензол.

Жұмыс істегендемашина Дөңгелектердің тозуы кезінде пайда болатын резеңке шаң да атмосфераға енеді. Қосылған қорғасын қосылыстары бар бензинді пайдаланған кезде автомобиль топырақты осы ауыр металмен ластайды. Сондай-ақ жуу кезінде су объектілерін ластауға боладыКөліктер Қолданылған мотор майы оларға түскен кезде автомобильдер шуды ластау көзі болып табылады.

Жылжымалы көздерден ластаушы заттардың шығарындыларының негізгі түрлері.

ҚОРҒАЛТЫН ТҮРІ

ОТЫН

ЛАСТАНУДЫҢ НЕГІЗГІ ТҮРЛЕРІ

МЫСАЛДАР

Төрт тактілі іштен жану қозғалтқышы

Бензин

Көмірсутектер, көміртек оксиді, азот оксидтері

Автомобильдер, автобустар, ұшақтар, мотоциклдер

Екі тактілі іштен жану қозғалтқышы

Бензин (май қосылған)

Көмірсутектер, көміртек оксиді, азот оксиді, қатты заттар

Мотоциклдердің қосалқы қозғалтқыштары

Дизель

Нафта

Автобустар, тракторлар, автомобильдер, пойыздар

Газ турбинасы

Бензин

Азот оксидтері, қатты заттар

Ұшақтар, кемелер, пойыздар

Бу қазандығы

Көмір, мұнай

Азот оксидтері, күкірт диоксиді, қатты заттар

Кемелер, локомотивтер

Қаншама орман кесілген жоқ.

Ал экология бұзылмаған!!!

ОРМАН ЭКОЛОГИЯСЫ.

Ормандардың жер бетіндегі барлық тіршілік үшін маңызы зор. Бірақ соған қарамастан олардың аумақтары өте тез қысқарады. Орман қағаз және құрылыс материалдарын өндіру, егістіктер мен ауыл шаруашылығы жерлері үшін кесіледі. Шөлдену салдарынан қазіргі уақытта ауыл шаруашылығы алып жатқан жерді жоғалтқанымызды ескермей, адам өмір сүру кеңістігін кеңейту үшін ормандарды кесумен айналысады.

Ормандардың экологиясына зиян тек орманды кесуден ғана емес. Жасыл аумақтардың айтарлықтай қысқаруына кейде үлкен аумақтарды қамтитын өрттер себеп болады.

Барлық экологтар планетамыздың болашағына алаңдайды. Көптеген бағдарламалар жасалуда, олардың мақсаты ормандарды молықтыру және орман алқаптарын тазарту болып табылады. Орманды кесу проблемаларын шешу үшін келесі ережелерді есте сақтау қажет:

орманды кесу таңдамалы түрде жүргізілуі керек;
Әр адамның алдында орманға көмектесу міндеті тұр;
Ормансыз роботтар ғана өмір сүре алады.

Өрт табиғи апаттардан (найзағай, ыстық ауа райы...) туындауы мүмкін. Олар жалпы өрт санының 15 пайызын ғана құрайды. Өрттердің басым бөлігі адамның сауатсыз және немқұрайлы мінез-құлқынан (сөндірілмеген өрт, тасталған темекі тұқылы, жанбаған сіріңке т.б.) туындайды.

Өнеркәсіптік кәсіпорындардың шығарындылары да өсімдіктерге орасан зор зиян келтіреді. Атмосферадағы зиянды заттарға ең сезімтал қылқан жапырақты өсімдіктер. Оларға шырша, балқарағай, қарағай, балқарағай және шырша жатады. Көбінесе ірі өнеркәсіптік қалалардың төңірегінде орналасқан, күйзеліске ұшыраған, жалқау және өте сирек көрінетін орман екпелерін көруге болады. Орман экологиясына қауіп төніп тұр.

1 «Б» сынып оқушыларымен экологиялық тақырыпта пікірталас, викториналар, сабақтар, экскурсиялар, іс-шаралар өткізілді.

Атқарылған жұмыстар туралы шағын фоторепортаж.

Бізді қоршаған әлем туралы практикалық сабақ.

Ақшақардағы кір қайдан пайда болады?

3.Сүзу.

1.Экрандағы жұмыс жоспары.

4. Біз қорытынды жасаймыз.

2. Қарды ерітті.

5. Көз жеткізіңіз.

«Қыста құстарға жем бер» акциясы.


Жалпы, біздің қорытындымыз мынау:

Көп әрекет, аз сөз!

Біз ережелерді білетін боламыз

Біз оларды бұзбаймыз!


Слайд 1

Дайындаған: «Кимовская ОМ» ММ бастауыш сынып мұғалімі Карпова Л.А.
ЖЕР БІЗДІҢ ҮЙІМІЗ!

Слайд 2

Біздің Жер таңқаларлық әдемі - бұл біздің Галактикамыздың сирек інжу-маржаны.

Слайд 3

Жердегі тіршілік – қайталанбас құбылыс, ал ондағы табиғат – ұлы да дана тәрбиеші. Өкінішке орай, табиғаттың сұлулығы мен үйлесімділігіне әлі де бейжай қарайтындар аз емес. Мүмкін, олар жануарлар мен өсімдіктердің көптігісіз өмірдің қаншалықты кедей болатынын, олардың бізге қаншалықты қажет екенін елестете алмайтындықтан шығар. Біз бәріміз табиғат перзенттеріміз.

Слайд 4

Адам суды өзендерден, көлдерден, бұлақтардан алады, тамақты өзі алуды үйренді, бірақ барлық тіршілік иелеріне ауаны тек өсімдіктер (шөптер мен ағаштар) береді. Шөптердің емдік пайдасын айтпағанда, өсімдік фотосинтезінің пайдасы туралы ұмытпаңыз.

Слайд 5

Орманның өмірлік қабілетін ақшалай түрде елестету қиын. Адамзат табиғат сыйын ойланбастан пайдалануға дағдыланған. Бірақ олардың бағасы бар және айтарлықтай. Ормандардың пайдасы көбінесе ағаштың құнынан бірнеше есе жоғары бағаланады. Жапонияда Ашиями орманы өз ағашының құнынан 6 есе жоғары бағаланды.

Слайд 6

Слайд 7

Шындығында, орманның емдік рөлін бағаламауға бола ма? Олар ауаны шаңнан және өнеркәсіптік ластанудан тамаша қорғайды, оларды көптеген патогендік микробтарды өлтіретін хош иістермен және емдік фитонцидтермен байытады.

Слайд 8

Ежелден адам орманға бет бұрған: ол оны тамақтандырды, жылытады, қорғады, оны байқампаздыққа үйретті, оның психикалық саулығына әсер етті. Табиғатты түсінген адам асыл да, таза болады. Әр адамның өмірінде табиғатпен қарым-қатынаста отансүйгіштік сезімін оятып, асыл мұраттарын оятатын сәттер болады. Адам бұл туралы әсіресе туған жерлерінен кеткенде жақсы түсінеді - олар оған жаңа жолмен отбасы мен достарына айналады.

Слайд 9

Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ)
Дәл осы ұйым қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне үлкен мән беріп, тиісті халықаралық құжаттарды қабылдайды.

Слайд 10

Жыл сайын WWF 1200-ден астам экологиялық жобаларды жүзеге асырады, бұл миллиондаған адамдардың назарын экологиялық проблемаларға және оларды шешуге аударады.
Жер шарындағы табиғатты қорғау үшін 40 жылдан астам жұмыс істейтін әлемдегі ең ірі қоғамдық қайырымдылық ұйымдарының бірі.
Дүниежүзілік жабайы табиғат қоры

Слайд 11

Қоршаған ортаға қауіп төндіретін ҚАУІПТЕР

Слайд 12

Ресейде, Табиғи ресурстар министрлігінің мәліметі бойынша, 12,6 мың гектар аумақты алып жатқан 36 мыңнан астам рұқсат етілмеген қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны бар. Сонымен қатар, соңғы бір жылда Росприроднадзор рұқсат етілмеген полигондарға қатысты небәрі 2,6 мың әкімшілік құқық бұзушылық ісін қозғаған.