Қосу және азайту кезіндегі сандар қалай аталады. Қосымша сандардың атауы (мүшелер, қосындылар). IV. Санау дағдыларын қалыптастыру

Аннотация ашық сабақматематикадан

Тақырып:Алу кезіндегі сандардың аты

Мақсат: азайту кезінде сан атауларымен таныстыруға жағдай жасау; есептер мен өрнектерді шығару, ауызша санау дағдыларын дамыту.

Жоспарланған нәтижелер (субъективті): азайту кезінде сандардың атын білу; есептерді шығарып, өрнектердің мағынасын таба білу.

Әмбебап оқу әрекеті (мета-пән):

Нормативтік: нәтижені бақылай білу (ретроспективті), мұғалімнің талабы бойынша нәтижені бақылау; дұрыс тапсырма мен бұрыс тапсырманы ажырату.

Коммуникативті:тыңдай білу және диалогқа түсу, ұжымдық талқылауға қатысу.

Когнитивті:логикалық әрекеттерді орындай білу: талдау, синтез, салыстыру, қатарлау, объектілерді жіктеу үшін негізді таңдау, аналогиялар мен себеп-салдарлық байланыстарды орнату, логикалық пайымдау тізбегін құру; әмбебап логикалық әрекеттерді орындау негізінде объектілерді белгілі ұғымдарға жатқызу.

Жеке: өңдеу нұсқауларына сәйкес әрекет етіңіз оқу құралдары, көрнекі және санау материалдары, геометриялық пішіндерді салуға арналған құралдар және жұмыс ережелері.

Сабақтың сценарийі

1.Org.moment (Сыныптың және құрал-жабдықтардың дайындығын тексеру; сабаққа эмоционалды көңіл-күй (парталардағы карточкалар))

Біреу қарапайым және ақылмен ойлап тапқан
Кездескен кезде: «Қайырлы таң!» деп сәлем айтыңыз.
Қайырлы таң күн мен құстар!
Қайырлы таң сенгіш жандар!

Және бәрі мейірімді, сенімді болады.
Қайырлы таң кешке дейін созылады.

Ұ: Бүгінгі көңіл-күйлерің жақсы болды деп ойлаймын, сабақтың басында тексеріп көрейік. Сіздің алдыңызда кішкентай ер адамдар бейнеленген карталар. Бірі күлсе, бірі мұңаяды. Олардың біреуін таңдаңыз. Көңіл-күйіңіз нашар болса, оны сабақ барысында көтеруге тырысамыз, ал қазірдің өзінде көңіл-күйлері жақсы, көңіл-күйлері жақсылар жаңа білімге көшеді.

Сабаққа дайындығын тексерейік.

Жарайсың! Дәптерлерді ашайық, шегінейік ... санын жазып, сынып жұмысы.

2. Каллиграфиялық минут.

3. Өтілген материалды қайталау және жаңа материалды қабылдауға дайындық

Үстелде:

8-2= 6+3= 1+7= 8-4=

9-4= 5+2= 2+6= 7-3=

Т: Бұл өрнектерді қандай екі топқа бөлуге болады? (қосуға кейбір мысалдар, азайтуға басқа мысалдар)

Балалар, сіздердің нешелеріңіз қосу кезінде қандай сандар аталатыны есіңізде ме? (мерзім, мерзім, сома)

Алу кезінде қандай сандар шақырылатынын білеміз бе? (Жоқ)

Сабақтың тақырыбын құрастыруға кім көмектеседі? (азайту кезіндегі сандардың аты)

Балалар, сабақ басталар алдында асханада отырғанымызда алдымызға біреу хат қойды. Оқып көрейік. Ол кімнен? (Кощейдің жазбасын бала оқиды)

Не, балалар, біз атауларды сақтаймыз ба? (иә)

Содан кейін жұмысқа кірісіңіз.

4. Ауызша есеп

Тақтада жеке жұмыс.

1 адам (Мысалдар шешу):

2 адам (Жетіспейтін ұяшықтарға сандарды енгізіңіз)

3 және 4 адам (Балық ойыны) Бір оқушы 5 жауабы бар балықты, екінші оқушы 10 жауабы бар балықты аулайды.

Қалғандарының бәрі есептерді өлеңмен шешеді

1. Ана қазды әкелді

Алты бала тоғанда серуендеп жүр.

Барлық балапандар шар тәрізді.

3 ұл, неше қыз? (3)

Вадим 6 саңырауқұлақ тапты,

Содан кейін тағы 1.

Сіз сұраққа жауап бересіз.

Ол қанша саңырауқұлақ әкелді? (7)

4 піскен алмұрт

Бұтақта тербелу.

Павлуша 2 алмұрт алды.

Қанша қалды? (2)

Алаңның бойымен түзу сызықта

Қошқар суаратын жерге кетті.

Артыңда 3 қой

Ол маңызды суарылатын жерге апарды.

Бірге нешеу бар? Қарастырыңыз

Және өзіңіздің үлгіңізді жасаңыз! (4)

Жарайсыңдар жігіттер! Сіз жақсы жұмыс жасадыңыз. Біз қазірдің өзінде атымызға жақынбыз. Кощей бізге үш сандықты таңдауды ұсынады. Олар алтынды, күмісті және сан есімімізді сақтайды. Қай сандықта не жатқанын тап, егер екінші сандық күміс болса, біріншісі алтын емес болса.(1 сандық – сан есім, 2 сандық – күміс, 3 сандық – алтын)

5. Математикалық физика минуты

2 + 1 аяғыңызды бірнеше рет таптаңыз.
3+2 қолымызды қанша рет соғамыз.
4-1 біз көп рет шөгіп қаламыз.
6-1 біз енді иланамыз.
1+1 біз сонша секіреміз.
Иә, ұпай, ойын және тек!

6. Жаңа материалды меңгеру. Жаңа терминдер-сандардың азайту кезіндегі атауларымен таныстыру.

1. Кощей туралы есепті оқып, сандық өрнек құрайық.

Кощейдің 7 өмірі болды, ол үшеуін жоғалтты. Кощейдің қанша өмірі қалды?

Қандай әрекет есепті шешеді? (азайту)

Мәселенің шешімін кім атайды? (7-3=4)

7 саны қысқартылған болса, оны қалай атауға болады? (минуэнд)

Алынатын сан қалай аталады? (азайтылады)

Алу арқылы алынған сан - бұл айырмашылық.

2. Оқулық бойынша жұмыс (29-бет)

1. Жазбаны оқып, мысал жаз (1 тақтада, қалғаны дәптерде)

2-тапсырма: Жаңа терминдерді пайдаланып азайтуға мысалдарды оқу және жазу.

Өрнектер құрастыру және жазу:

7-ні кеміту, 3-ті азайту, айырманы табыңыз.

9 минус, 1 шегерілді, сандардың айырмашылығы неде?

3 Есептің шешімі.

Бұл тапсырма екенін дәлелдеңіз.

Есептің шартын, есептің сұрағын оқыңыз.

Шартта қандай тірек сөздерді жазамыз?

Қандай әрекет мәселені шешеді?

Шешуі: 6-2=4.

Азайту кезінде сандарды атайық. 6,2,4 сандары қалай аталады? (азайтылған, азайтылған, айырма)

7. Физминутка. (Назар аударту тапсырмасы (парақта 3 геометриялық фигуралар көрсетілген. Балалар, оларды есте сақтап, дәптеріңе салу керек).

8. ЭПУ, оқу дискімен жұмыс.(No2 тапсырма)

Сөйлемдерді аяқтаңыз:

Мен бүгін сабақта білдім...

Маған қызық болды…

Маған ұнады…

«No1 Алтай орта мектебі» мүмкіндігі шектеулі оқушыларға арналған облыстық мемлекеттік мемлекеттік білім беру мекемесінің филиалы, Рубцовск қ.

АНСТРАТ

2 сыныпта математика сабағы

«Осы сандардың аты және шегеру кезінде қажет»

ТАҚЫРЫП: Қосу және азайту амалдарының сан есімдері. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті. Сандарды бөліктер бойынша қосу және азайту. Екі таңбалы сандарды разрядты кеспей қосу және азайту. Қосынды мен қалдықты табуға, дифференциалды салыстыруға арналған тапсырмалар. Сандарды салыстыру. Ұзындық өлшем бірліктері. Сегмент ұзындықтарын салыстыру.

Өтілген материалды еске түсіру: оқы және айт.

· Заттарды санауда қолданылатын сандар натурал сандар деп аталады.

· Бүтін сандарпішін сандардың натурал қатары: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. 10, 11, 12, ……. кем дегендеосы қатарда саны 1, ең үлкенонда нөмір жоқ. Бұл қатар әрбір келесі сан алдыңғы саннан бір артық болатындай етіп құрастырылған.

· Бір цифрмен жазылатын сандар бір таңбалы сандар деп аталады; екі цифрмен жазылатын сандар екі таңбалы болады.

· Жазбада екі таңбалы саноң жақтағы сан бірліктерді, сол жақтағы сан ондықтарды көрсетеді.

· Сандарды биттік салыстыруға арналған еске салғыш

1. Ондық сандарды салыстыру: көп - ондықтар көп болатын сан; онда ондықтар аз болатыны аз.

2. Егер тең ондықтар болса, онда бірлік сандарын салыстыру: көп - бірліктер көп, бірліктер аз - аз.

· Қосу кезіндегі сандар: бірінші тоқсан, екінші тоқсан, қосынды

· Қосудың ауыстырмалы заңы:терминдердің орындарын қайта орналастырудан қосынды өзгермейді.

· Алу сандары: минуенд, шегерім, айырмашылық

· Тапсырманың құрамдас бөліктері:

1. шарт, сұрақ

2. Сіз іздеп жатқан сандық деректер

3. Қысқаша жазба, схема

4. Әрекет таңдау

5. Шешім

6. Жауап

· Кері есептер - бұл бір сюжетті сипаттайтын, қамтитын тапсырмалар бірдей сандар, бірақ бір есепте қандай да бір сан қажет болса, екінші есепте осы сан беріледі.(қалаған болады деректер және берілгенізденеді)

· Мынадай ойланыңыз: Есептің сұрағына жауап беру үшін екі сандық мәнді білу жеткілікті. Есептің сұрағына арифметикалық амал арқылы жауап береміз ... .. (қосу немесе азайту)

· Айырмашылықты салыстыруға арналған тапсырмалар- тапсырманың сұрағы былай естіледі: Қанша көп (кем) .....?

Практикалық бөлікке көшейік.

1) Күнін, сынып жұмысын жазу

2) Сандар жиынын екі ішкі жиынға бөліңіз. Мұны ненің негізінде жасауға болады? Бірліктердің астын бір сызықпен, ондықтардың астын екі сызықпен сыз.

91243307197458368

3) Сандарды бит мүшелерінің қосындысымен ауыстырыңыз: 13, 24, 65, 11, 28, 87

4) 2 - 10 сандарының құрамын есте сақтаңыз.

5) 7-ондықтың сандарын жаз.

6) Құрамында 5 бірлік бар сандарды жаз

7) Нағыз теңдіктерді алу үшін осындай сандарды енгізіңіз.

69 + …= 7060 + …= 907…- 70 = 3

55 - … = 5480 - 6.. = 20 Үйге тапсырма: No37, 41 8 б

Сабақтың технологиялық картасы

Проблемалық-диалогтік оқыту технологиясы, денсаулық сақтау технологиясы

Сабақтың түрі

біріктірілген

Мұғалім мақсаттары

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру қосу кезіндегі сан есімдерімен танысу,

Біріктірілген сөйлеуді, есте сақтауды, ерікті зейінді дамытуға ықпал ету.

Басқалардың пікіріне құрметпен қарауға жағдай жасау,бір-біріне деген достық қарым-қатынасы, өзара көмек сезімі, оқуға және пәнді оқуға саналы қатынасы.

Оқу әрекетінің мақсаттары

«Термин», «сома» терминдері енгізілсін;

Үйретуматематикалық терминологияны пайдалана отырып, теңдіктерді оқу( мерзімі және сомасы);

- логикалық ойлауын, зейінін, байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.

Білімге көмектесу.

Анықтамалық білім

Жаңа білім

Шарттары, сомасы

Сабақтың мақсаттары

1 .Білім беру:

- «терминдер, қосындылар» математикалық ұғымдарды меңгеруге жағдай жасау;

Қосу кезінде сандарды атай білу дағдыларын бекіту;

2. Әзірлеуші:

Қызығушылығын дамыту.

Қорытындылай білу, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.

Ойлаудың, ерікті зейіннің дамуына ықпал ету.

Өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.

3. Тәрбиелік:

Ұқыптылыққа, досқа көмектесуге тәрбиелеу.

Фронтальды және жеке жұмыста өзін-өзі ұстау мәдениетін тәрбиелеу.

Жабдық

Интерактивті кешен, презентация, «Математика» дискісі, «Математика» оқулығы

Сабақтар кезінде

Тәрбиелік және дамытушылық компоненттер, тапсырмалар мен жаттығулар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

бақылау нысаны

қабылданған шаралар

дағдыларын қалыптастырады

1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық көңіл-күй.

Сабаққа деген эмоционалды көңіл-күй. Құрал-жабдықтардың және сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылармен амандасу.

Мұғалім сенен тұруыңды сұрайды.

Ол сізге отыруға рұқсат бергенде, отырыңыз.

Жауап бергің келсе - шулама,

Қолыңызды көтергеніңіз жөн.

Сабаққа дайындығын тексеру.

Қош келдіңіз ұстаздар. Оларды ұйымдастырыңыз жұмыс орныжеке керек-жарақтардың бар-жоғын тексеріңіз.

Мұғалімнің сөзіне эмоционалды жауап беру.

2. Негізгі білімді өзектендіру.

«Пойыз жаса» ойыны.

Әзіл тапсырмалары

«Көңілді доп» ойыны

Барлық тіркемелерді нәтижелердің өсу ретімен орналастырыңыз.

Мәселелерді шешу:

Бір аяқпен тұрған қаздың салмағы 2 кг. Екі аяқпен тұрғанда оның салмағы қанша болады?(2 кг.)

Мен жүрдім, мен торай таптым. Доспен барайық - қанша табамыз?(Жауап бере алмаймын.)

Вова 1 сағатта 5 балық аулады. Ол 2 сағатта қанша балық аулайды?(Жауап бере алмаймын.)

2 дос мектепке жаяу бара жатты. Оларға қарай тағы екі дос келе жатты. Қанша дос мектепке барды?(2.)

Мұғалім допты лақтырып, сұрақ немесе тапсырма айтады.

4-ке қосыңыз2.(6.)

6 плюс 1. (7.)

2 саны 8-ден қандай сан кем?(6.)

10-ды 1-ге азайтыңыз. (R.)

8 минус 1 (7.)

4-тен 2-ні алыңыз. (2)

Қандай сан 5 есе 2-ден үлкен? (7.)

7-ні 2-ге көбейтіңіз.(9.)

Тіркемелер нәтижелердің өсу ретімен тақтада тізбекте орналастырылады.

Есептерді ауызша шешу.

Допты ұстаған адам жауап береді.

Таныс оқу материалы бойынша өз әрекеттерін өз бетінше жоспарлауға және жүзеге асыруға үйрету; ұсынылған жоспар бойынша мұғаліммен бірлесіп іс-әрекеттерді орындау.

Фронтальды. Ауызша жауаптар

3 . Сабақтың мақсатын қою .

Оқу-танымдық іс-әрекеттің мақсатын қабылдау.

Иә, тиін қолөнерші ғой!

Ол балаларға арналған қолғап тоқиды.

Үш шар тоқылған

Екеуі әлі өтірік айтады.

Кімде жауап бар:

Оның қанша шары бар? (5.)

Сіз қайдан білдіңіз?(3 + 2 = 5.)

Бұл сұраққа сабақтың соңында жауап беруге болады.

Бүгін сабақта біз «қосу» әрекеті орындалатын топпен жақынырақ танысамыз.

Өлең бойынша есепті тыңдау, жауабын табу. Шешімі қалай табылғанын түсіндіріңіз.

Оқушылар мұғалімді тыңдайды, сұраққа жауап береді:2-ден 3-ке қосыңыз - ол 5 болады, 3 2 ге өссе 5 болады, 3 артық 2 5 болады.

Оқу тапсырмасын қабылдауға және орындауға үйрету.

Фронтальды. Мұғалімнің бақылауы.

4 . Білім мен іс-әрекет әдістерін меңгеру.

Жаңа ұғымдарды түсіндіру.

Оқулықпен жұмыс.

№ 86 бет

Қосылатын сандар деп аталадышарттар , ал қосудың нәтижесі шақырыладысома .

Осыдан кейін мұғалім хабарламалар жібередітақта үстелі:

Қосу кезіндегі сандардың аты

Мұғалім оқушыларды «мүше», «қосынды» терминдері арқылы мысалдарды оқуға жаттықтырады.

Мысалы: бірінші мүшесі 4, екінші мүшесі 2, қосындысы 6. 5 пен 2 сандарының қосындысы 7.

Мұғалім оқушылармен «бірінші тоқсан», «екінші тоқсан», «сандар қосындысы» терминдерін қолдануға машықтануда.

Сол тапсырмада оқушылар кездеседіайырмашылықтар . Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

Оқушылар компоненттердің атын және қосу әрекетінің нәтижесін есте сақтайды.

Оқу тапсырмасын құрастыру және өткізу, практикалық тапсырманы танымдық тапсырмаға айналдыру: қосу кезінде сандардың атын білу.

Фронтальды. Мұғалімнің бақылауы.

5. Дене шынықтыру минуты.

Интерактивті физикалық минут «Буратино»

Демалуды, физикалық минутқа белсенді қатысуды ұсынады.

Ұсынылған қозғалыстарды орындаңыз. Салауатты өмір салтына назар аудара отырып, олар физикалық минутта белсенді түрде қатысады.

Шаршаудың алдын алу.

Ұжымдық. Мұғалімнің бақылауы.

6. Білім мен әрекет тәсілдерін бекіту.

Санау дағдыларын қалыптастыру.

Оқулықпен жұмыс № 2 (86-бет)

«Тапсырма» тақырыбының пропедевтикасы.

3-4 (87-бет)

6 (87-бет)

Баспа негізіндегі дәптермен жұмыс .

бірге. 29

Педагог мысалдарды толықтыруды ұсынады, балалардың назарын олар түсініктеме бергенде өрнектерді әртүрлі оқитынына аударады.

Мұғалім жақсы оқитын оқушыдан есепті оқуды сұрайды.

Сіз не туралы оқыдыңыз? Әңгімеде не белгілі?

Сізге не білу керек?

Сұраққа жауап беру үшін қандай арифметикалық амалды орындау керек?

- Неліктен олай ойлайсың?

Мәселе дәл осылай шешіледі.

Мұғалім 2 санын қосу және азайту қабілетін бекіту тапсырмасын орындауды ұсынады.

- Дәптеріңізді ашыңыз. Бірінші тапсырманы оқы.

- Терминдер дегеніміз не?(Біз қосылатын сандар.)

- Қандай теңдіктерге баса назар аударылады? Оларды жауаппен оқыңыз.

- Келесі тапсырманы оқы. Оны орындаңыз.

- Бірінші суреттің теңдеуі қандай? (5 + 7 = 6.)

- Екінші суреттің теңдеуі қандай? (7-1 = 6.)

- Суреттер бойынша әңгіме құрастыру.

Оқушылар түсініктеме береді. Мысалы: «Бірінші мүшесі – бір, екінші мүшесі – бір, қосындының мәні – екі. Екі және бір сандарының қосындысы үш. Екіні екіге көбейткенде төрт шығады. Үшке бір қоссаң, төрт шығады» және т.б.

Оқушылардың бірі есепті оқиды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді:

– Васяның қолында 6 кітап болғаны, оған тағы 2 кітап сыйға тартылғаны белгілі.

- Васяның қанша кітабы болды.

-Қосу.

-Себебі Васяның кітаптары көп.

Оқушылар қайсысын түсіндіреді ертегі кейіпкерлеріқате.(Қоян қателесті, өйткені ол «қосу» әрекетін орындау керек болды, қосу кезінде сан көбейеді, яғни қоян артқа емес, алға екі қадам жасау керек болды.)

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, мұғалімнің жетекшілігімен тапсырмаларды орындайды.

Қалған тапсырмаларды оқушылардың өздері орындайды. «Бағдаршам» арқылы өзін-өзі бағалау.

Өзінің танымдық аясын кеңейтуге ұмтылу, когнитивті мәселені шешу үшін логикалық ақыл-ой операцияларын (талдау, салыстыру) орындауға тырысу.

«Тапсырма» тақырыбын оқуға қажетті дағдылар (талдау, синтез, ойлау)

Таныс оқу материалы бойынша өз әрекеттерін өз бетінше жоспарлау және жүзеге асыру қабілеті; ұсынылған жоспар бойынша мұғаліммен бірлесіп іс-әрекеттер орындау; зерттелетін типтегі оқу мәселесін шешу үшін өз бетінше іс-әрекет жоспарын құру.

Мұғалімнің бақылауы, дәптермен жұмыс.

өзін-өзі бақылау

8. Рефлексиялық-бағалаушы.

Жалпылау және бағалау.

Ал енді қорытындылайтын кез келді. Біз табысты жұмыс жасадық.

Сабақта қандай жаңа нәрсені білдіңіз? Қосылатын сандар қалай аталады?

Қосудың нәтижесі қалай аталады?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сабақтағы жұмысты бағалауға сәйкес келетін сигнал картасын таңдаңыз.

Өз ойыңызды жеткілікті толық және дәл жеткізе білу.

Сабақтағы әрекетке эмоционалды баға беріңіз.

Мұғалімнің бақылауы Өзін-өзі бақылау және өзін-өзі бағалау

Бұл сабақ «Көбейтудің құрамдас бөліктерінің атаулары» тақырыбына арналған. Әрбір математикалық операцияның құрамдас бөліктерінің аты болады. Бұл сабақта біз қандай жағдайда қосуды көбейтумен ауыстыруға болатынын еске түсіреміз, көбейту компоненттерінің атауларын үйренеміз. Жаңа білімімізді бекіту үшін тестілеу жаттығуларын орындайық.

Бұл сабақта біз көбейту компоненттерінің атауларымен танысамыз.

Келесі тапсырманы орындайық:

1-жаттығу

Келесі өрнектерді қараңыз:

Барлық жағдайда қосуды көбейтумен ауыстыруға болады ма? Мүмкіндігінше қосуды көбейтумен ауыстырыңыз.

Бірдей мүшелердің қосындылары табылған жерде қосуды көбейту арқылы ауыстыруға болатынын еске түсірейік. Сонымен 1 және 4 өрнектерінде қосуды көбейтумен алмастыруға болады.

Қосу және азайту сияқты, көбейтудегі сандардың да өз аты бар. Көбейтудегі бірінші сан шақырылады фактор. Көбейтілгендегі екінші сан да аталады фактор. Көбейтудің нәтижесі деп аталады жұмыс.

көбейткіш көбейткіш = көбейтінді

  • Бес есе екі онға тең.
  • Қос бес, сіз он аласыз.
  • Бірінші фактор – бес, екінші – екі, туынды – он.
  • Бес пен екінің көбейтіндісі он.

Келесі тапсырманы қарастырыңыз. 2·8=16 екені белгілі болса, 2·9 өрнегінің мәнін табыңыз. 2 8 - екі, сегіз рет қайталаңыз (1-сурет).

Күріш. 1. 2 8 екі рет сегіз рет қайталанады

2 9 - тоғыз рет екі қайталау (2-сурет), яғни тағы бір рет. Сонымен, 2 8 өрнегі нәтижесіне 2-ні қоссақ, онда 2 9 өрнегі нәтижесін аламыз.

Күріш. 2. 2 9 - тоғыз рет екі қайталау

Енді 2 7 өрнектің мәнін табуға тырысайық. 2 8 сегіз рет қайталау үшін екі (1-сурет), ал 2 7 екі жеті рет қайталау (3-сурет), яғни бір есе аз, яғни бұл өрнектің нәтижесін алу үшін ол 2 8 өрнегі нәтижесінен 2 алу керек.

Күріш. 3. 2 7 – екі жеті рет қайталау

Енді біз сандарды көбейту кезінде қалай аталатынын білеміз және бұл терминдерді өрнектерді оқығанда пайдалана аламыз.

Әрбір математикалық әрекеттің құрамдас бөліктерінің өз атауы бар.

Қосылған кезде:

термин + термин = қосынды

Шегеру кезінде:

минуенд - субтрахент = айырмашылық

Әдебиеттер тізімі

  1. Александрова Е.И. Математика. 2-сынып - М.: Тоқаш, 2004 ж.
  2. Башмаков М.И., Нефёдова М.Г. Математика. 2-сынып - М.: Астрель, 2006 ж.
  3. Дорофеев Г.В., Миракова Т.И. Математика. 2-сынып - М.: Білім, 2012 ж.
  1. Festival.1september.ru ().
  2. Shkolo.ru ().
  3. School-assistant.ru ().

Үй тапсырмасы

  1. Көбейту компоненттерінің атауларын біліңіз.
  2. Келесі теңдіктерді оқыңыз: