წერილი და - ოკუპაცია, თამაშები. გაკვეთილის რეზიუმე მოსამზადებელი ჯგუფის ბავშვებისთვის წერა-კითხვის სწავლებისთვის. თანხმოვანი ბგერის, ასო Y-ს გაცნობა ამოცანა: დაბეჭდილი ასო Y სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის

და ისევ თქვენთვის რუბრიკა ისწავლეთ ასოები. როგორც სწორად მიხვდით, დღეს გვაქვს თანხმოვანი ასო "Y". რატომ თანხმოვანი? და ამოიღე ხმა. ასე რომ, რამდენად ადვილია ხმა? რა თქმა უნდა, ხვდება დაბრკოლებებს, ენა და კბილები ერევა.

სიტყვის დასაწყისში ამ ბგერას არც ისე ხშირად შეხვდებით, არამედ სიტყვის შუაში და ბოლოს, რამდენიც გსურთ. ასე რომ, დაიწყეთ, გამოიტანეთ სიტყვები ბგერით "Y". დაალაგე ან გამოძერწე წერილი.

მე მხოლოდ დახმარებას გთავაზობ პრაქტიკული მასალა: ხელოვნების სიტყვა, თამაშები, ენის გადახვევები, გამოცანები.

ასო "Y"


მხიარული ლექსები

იოდი კარგია, იოდი არ არის ბოროტება.

ამაოდ ყვირიხარ: "ოჰ-ო-ო!" -

ოდნავ ხედავს იოდის ბოთლს.

იოდი ხანდახან, რა თქმა უნდა, იწვის,

მაგრამ უფრო სწრაფად განიკურნა

იოდის ნაცხის ჭრილობა.

ვ.ლუნინი

ჩიტი დაფრინავს ჭიშკარს,

მაგრამ ის არ ზის ჭიშკარზე.

ე ტარლაპანი

ნემსი და ძაფი მაქვს

კერვას დედაჩემისგან ვსწავლობ.

თუ თითს ვიკლებ

ჭრილობას იოდით შევავსებ.

ოჰ-ო და აი-აი

- Ოჰ ოჰ ოჰ! - თქვა ოჰ-ოჰ. -

მე, ჩემო მეგობარო, საკმაოდ დიდი ვარ!

- წადი, გაისეირნე.

ყველა გაივლის! - თქვა აი-აიმ.

გ.ვიერუ

რადგან მძიმით

მხრებზე იჯდა.

ვ.კოჟევნიკოვი

იოგი ივანი დაეხმარებოდა

დაე, იოგი იცხოვროს ზღვის მიღმა.

პატერ

დაჩაგრული კაჭკაჭი

ბრუნდება კლასიდან.

მთელი გაკვეთილი ესაუბრებოდა ჯეის

და დაბრუნდა სახლში დუქნით.

ანდაზები და გამონათქვამები

1. არ გქონდეს ასი მანეთი, მაგრამ გყავდეს ასი მეგობარი.

2. შეიძინეთ ახალი მეგობრები, მაგრამ არ დაკარგოთ ძველი.

3. ნუ შეგეშინდებათ სიცივის. დაიბანეთ წელისკენ.

თამაშები

თამაში "ვინ არის მეტი".

მოიფიქრეთ სიტყვები ხმით [y] დასაწყისში (იოდი, იოგი, იოტა),შუაში (მაისური, სარწყავი, გველი),სიტყვის ბოლოს (მაისი, ჩაი, ზღვარი).

თამაში "სიტყვების ტრანსფორმაცია".

შეცვალეთ სიტყვები ისე, რომ მათ მიუთითონ მოთხოვნა, ბრძანება, მოქმედების მოწოდება: ღირს ( გაჩერება), რეცხავს ( ჩემი), აშენებს ( სისტემა), მღერის
(იმღერე), გადაწყვეტს ( გადაწყვიტოს), თამაშობს ( თამაში), იმეორებს ( გაიმეორეთ), ცურავს ( ბანაობა), ფიქრობს ( იფიქრე).

თამაში "სად არის ხმა".

მასწავლებელი ეპატიჟება ბავშვებს განსაზღვრონ ასო "y"-ის პოზიცია სიტყვებით: ძლიერი, ჟოკეი, პაკი, იოდი, მმართველი.

თამაში "ხმის ამოცნობა".

ერთხელ დაარტყით ხელებს, თუ გესმით ხმა [th] სიტყვებში: მელა, ჰასკი, მოთამაშე, სახე, სარეცხი, ბულბული, ავტობუსი, ტროლეიბუსი, მაკრატელი, მანქანა, გველი, სახელი, ჩაი.

თამაში "მითხარი სიტყვა".

თამაშის Curious.

- Რა გქვია? (ანდრეი.)

- რა გიყვართ საუზმეზე? (კვერცხი.)

- ტრანსპორტის რომელ სახეობას ანიჭებთ უპირატესობას? (ტრამვაი, ტროლეიბუსი.)

სად მოგწონთ წასვლა დასვენების დღეს? (მუზეუმისკენ.)

რას იყენებთ წყლის მოსაგროვებლად ყვავილების მოსარწყავად? (წყალში.)

- რომელი ხილი გიყვარს? (ივ.)

- რომელი სასმელი გიყვარს? (ჩაი.)

თამაში "წერილი დაკარგულია".

ჩასვით გამოტოვებული ასოები სიტყვებში:

შა - ბა, გმირი -, ტრამვაი -, სწავლა - იმ.

თამაში "სიტყვების ტრანსფორმაცია".

1. ჩადეთ გამოტოვებული ასოები სიტყვებში:

პასუხი: მაისური, კაკალი, კურდღელი, ჰასკი, ბანდა;

სარწყავი, ლიანდაგი.

2. შეცვალეთ თითოეული სიტყვა ისე, რომ შეიცავდეს ასო „y“.

აღმაშენებელი ( მშენებლობა), მსახიობი ( სარწყავი ქილა), კურდღელი ( კურდღელი), მკითხველი ( წაიკითხეთ), ზამთარი ( ზამთარი).

თამაში "გასართობი მოდელები".

შეადგინეთ სიტყვები შემდეგი ნიმუშების მიხედვით.

1. - - ე (მაისი, ქერქი, ჩაი, ყვირილი, ბრძოლა.)

– – ე – – (მაისური, მაისური, თოლია, ჯეი, კაკალი.)

2. - - აი (ზღვარი.)

- - - აჰ (დაღვრილი, ჩამორთმევა.)

– – – – აჰ (ჩვეულებრივი, შემთხვევა.)

- - - მას (მუზეუმი, ლიცეუმი, ჟოკეი, ხორბლის ბალახი.)

თავსატეხები

აბა, ჩემო ძვირფასო, თქვენი პრაქტიკული რჩევაშევსებული კიდევ ერთი წერილით, ეს ასო "Y".

გაკვეთილის მიზანი: ვსწავლობთ ასო Y-ს, კითხვის უნარის ჩამოყალიბებას, მეტყველების უნარების განვითარებას, ფონემატური სმენის გაუმჯობესებას, ელემენტარული გრაფიკული უნარ-ჩვევის საფუძვლებს.

  • სკოლამდელ ბავშვს გააცნოს ასო Y, ბგერის სწორი გამოთქმა;
  • ვასწავლოთ უჯრებში დიდი ასო Y-ს ჩაწერა;
  • ლექსებითა და გამოცანებით სწავლისადმი ინტერესის ჩამოყალიბება.

დაასახელეთ რა არის ნაჩვენები ქვემოთ მოცემულ სურათებზე:

Kettle Parrot Yoghurt Yog

  1. გთხოვთ მოუსმინოთ სიტყვებს (ხმით მონიშნეთ ბოლო ხმა): ჩემი, შენი, ველური, კეთილი, ჭკვიანი.
  2. რა არის ხმა ყველა ამ სიტყვაში?
  3. რა ბგერაა სიტყვა PARROT და სიტყვა MIKA?
  4. დასაწყისში, ბოლოს თუ შუაში ხმა [Y] სიტყვა PARROT? - მაიკ? - მისცეს? - აიბოლიტი?

როდესაც ჩვენ გამოვთქვამთ ბგერას [Y], ენის წვერი ქვედა კბილების მიღმაა, ხოლო ენის უკანა მხარე მაღლა აწვება სასისკენ. თქვით: YYY. ენის უკანა ნაწილი სასისკენ აწვება და ხელს უშლის ჰაერის თავისუფლად გასვლას პირიდან, როდესაც ჩვენ ვთქვით ხმა [Y].

  • ხმოვანი თუ თანხმოვანი ბგერა [Y]?
  • ხმოვანი თუ ყრუ?
  • რატომ?
  • განვიხილოთ ასო Y. რა ასოს ჰგავს?

ასოები მსგავსია, მაგრამ ბგერები სრულიად განსხვავებულია: [I] არის ხმოვანი, ხოლო [Y] თანხმოვანი.

გაიმეორეთ: BUNNY. რა არის ამ სიტყვაში პირველი მარცვალი?
რა არის ამ სიტყვაში მეორე მარცვალი?

ანალოგიურად - სიტყვებით MIKE, SMART, STUPID, TRAMS, AIBOLIT.

Წაიკითხე სიტყვები:
ჩემი, მაისი, ჭკვიანი, კეთილი, წითელი, გმირი, კურდღელი, სულელი, ძლიერი, მწვანე, მხიარული, ტრამვაი.

აქტივობა: Print Y სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის

განვიხილოთ ასო Y. უბრალო ფანქრით ან ბურთულიანი კალმით შევკერეთ ასო Y ჰაერში და ერთხელ რვეულში აკურატულად უჯრედებში.

იმ შემთხვევებში, როდესაც ბავშვს სთხოვენ დაწეროს ასოს, სიმღერის ან სიტყვის მთელი სტრიქონი, ზრდასრული აძლევს მართლწერის ნიმუშს სტრიქონის დასაწყისში.
თუ სკოლამდელი აღზრდის ბავშვს აქვს სირთულეები, მაშინ ზრდასრულს შეუძლია დახაზოს ორი საორიენტაციო ხაზი, ან დააყენოს წამყვანი წერტილები, რომლებსაც ბავშვი დააკავშირებს ხაზებით, ან დაწეროს ასოები მთლიანად და ბავშვი უბრალოდ შემოხაზავს მათ სხვა ფერში. ტრენინგის ამ ეტაპზე კალიგრაფია არ უნდა იყოს საჭირო.

განაგრძეთ ფრაზა

ლიანდაგზე სახლი სწორედ იქ არის.
ხუთ წუთში ყველას მოკლავს
დაჯექი და არ იღაღადებ
გადის ... (ტრამვაი).

რა ვიმღერეთ, გამოიცანით?
კარა... (ვაი).
რას გვიმღერეს, გამოიცანით? ბაიუ ... (მშვიდობით).
რომელ თვეში, გამოიცანით? მაისის თვე).
რა არის ჭიქაში, გამოიცანით? Ტკბილი ჩაი).

ზღაპარი ასო Y-ის შესახებ

რა იცით იოგას შესახებ?

"რა იცით იოგას შესახებ?" - ასე ერქვა წიგნს, რომელიც პატარა თაგვმა ბაღში იპოვა. ყდაზე დახატული იყო შიშველი ბიძა - იოგი, რომელიც თითქოს არაფერი მომხდარა, დაფიდან გამოსულ ლურსმნებზე ეგდო.
სხვა სურათებში იგივე იოგი უბრალოდ იდგა შიშველი ფეხებით ცხელ ნახშირზე ან გაყინული იჯდა ყინულის ბლოკში. გარდა ამისა, მაუსმა წაიკითხა, რომ იოგებს თვეების განმავლობაში არ შეუძლიათ ჭამა და დალევა.
- უნდა სცადო! მაუსმა გადაწყვიტა.
- წარმომიდგენია რა მოხდება, როცა დედა მაცივარს გახსნის, მე კი გაყინული და გაღიმებული ვიჯდები. ან მამა ხსნის ღუმელს, მე კი ნახშირზე ვჯდები და ვეუბნები: "რა, იოგა არასდროს გინახავს, ​​ან რა?"

დასაწყისისთვის, მან ლურსმნები დაფაზე შეიჭრა და მხოლოდ მათზე დააწვინა, როცა მაშინვე წამოხტა და მთელ ბაღს ვუყვიროთ:

ოჰ-ეე-ეე!!!

სახლში გაიქცა, იოდი ამოიღო და ფრჩხილებიდან ნაკაწრების მოწმენდა დაიწყო. და იოდი იწვის! თაგვი სცხვის, ყვირის და თვითონ ფიქრობს: „ამ წიგნს კატას გადავუგდებ. დაე, ის ახლა იყოს იოგი. ”

გამოცანები ბავშვებისთვის ასო Y-ით

ადუღეთ - გამოდის ორთქლი,
და უსტვენს და ანათებს სიცხისგან,
თავსახური რეკავს, აკაკუნებს.
- ჰეი, გამიყვანე! - ყვირის.
(ჩაიდანი)

საოცარი ვაგონი!
თავად განსაჯეთ:
რელსები ჰაერში და ის
უჭერს მათ ხელებით.
(ტროლეიბუსი)

შალის მდელოზე
ცეკვა თხელფეხა.
ფოლადის ფეხსაცმლის ქვემოდან
ნაკერი გამოდის.
(Საკერავი მანქანა)

შეიძლება გატყდეს.
მას ასევე შეუძლია შედუღება
თუ გინდა, ჩიტად
შეუძლია შემობრუნება.
(კვერცხი)
მითხარი, ვის ეშინია რამის
ჯოხების მსგავსად - ძაღლი,
როგორც ქვა - ჩიტი?
(ზარმაცი ადამიანი)

დედა-მდინარესთან მივრბივარ
და ვერ გავჩუმდები.
მე მისი შვილი ვარ
და დაიბადა გაზაფხულზე.
(კრიკი)

ის ავრცელებს ფურცლებს
ფართო გრძედი.
ინარჩუნებს ძლიერ ღეროებზე
ასი უხეში, გამძლე ხილი:
თუ მათ არ გვერდის ავლით -
თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ ისინი ყველა საკუთარ თავზე.
(ბურრი)

გაიზარდა მინდორში გაბრაზებული და დახვეწილი,
ნემსები ყველა მიმართულებით.
(ბურრი)

მე ყოველთვის მეგობრული ვარ სამყაროსთან.
თუ მზე ფანჯარაშია
მე ვარ სარკედან, გუბედან
კედელზე ავდივარ.
(მზიანი კურდღელი)

ღილაკი თავზე
ცხვირში საცერი
Ერთი ხელი
დიახ, უკანა მხარეს არის.
(ჩაიდანი)

მხიარული ლექსები ასო Y-ზე ბავშვებისთვის

იოდი კარგია, იოდი არ არის ბოროტება.
ამაოდ ყვირიხარ: "ოჰ-ო-ო!"
- ოდნავ ხედავს იოდის ბოთლს.
იოდი ხანდახან, რა თქმა უნდა, იწვის,
მაგრამ უფრო სწრაფად განიკურნა
იოდის ნაცხის ჭრილობა.
(ვ. ლუნინი)

ითამაშეთ, ბაჭია
Ითამაშე ჩემთან ერთად.
ბაჭია პასუხობს:
- არ შემიძლია, ავად!
ოჰ-ო-ო, საწყალი!
(ე. ბლაგინინა)

ოჰ-ო-ოჰ! - თქვა ოჰ-ოჰ.
- მე, ჩემო მეგობარო, საკმაოდ ავად ვარ!
- შენ წადი სასეირნოდ!
ყველა გაივლის! - თქვა AY-AY.
(G. Vieru)

იოგი არასოდეს იტყვის: "ოჰ!"
"Ოჰ ოჰ ოჰ!" - არ იყვირებს იოგი.
ახალგაზრდავ, გააკონტროლე თავი!
მოხუცი, იყავი ახალგაზრდა!
(ვ.ბერესტოვი)

მე ვარ ჩიტებისა და ცხოველების კუდებზე:
აქ არის ერბო, აქ არის ბეღურა.
(ე. გრიგორიევა)

სადგურზე "და მოკლე"
ჩვენ დაგვხვდნენ საიდუმლოებით:
"წაიკითხე, გაბედე და გამოიცანი -
როგორ, ადგომის გარეშე,
შეგიძლიათ ტრამვაის გადახვევა
ბევრი ტრამვაი?
…რა უნდა გამოტოვოთ
ასე რომ თქვენ შეგიძლიათ გყავდეთ კურდღელი
გადაიქცევა ჭკუაზე?
ერთი ჩვენგანი სამი წუთით
ვიფიქრე გამოსავალზე
და უპასუხა: „წაშალე კაკალი
ასოს ზემოთ "და მოკლე".
(ს. მარშაკი)

ჭიანჭველამ ბალახის ნაჭერი იპოვა
მას ბევრი უბედურება ჰქონდა.
ზურგზე მოკიდებული მორივით,
სახლში მიიყვანს...
ტვირთის ქვეშ იხრება.
ის გაჭირვებით დაცოცავს.
მაგრამ რა კარგია
ჭიანჭველები აშენებენ სახლს!
(3. ალექსანდროვა)

გაკვეთილის შეჯამება:

  1. ახალი სიტყვების გამოთქმა ზრდის სკოლამდელი აღზრდის ლექსიკას, ავითარებს მეტყველებას და მეხსიერებას.
  2. უჯრედული ვარჯიშები ავითარებს ხელების მშვენიერ მოტორულ უნარებს.
  3. გამოცანები ბავშვებში ავითარებს გამომგონებლობას, ანალიზისა და დამტკიცების უნარს. პედაგოგები იყენებენ გამოცანებს, როდესაც ბავშვებს ასწავლიან ინტერესის გაზრდას რთული ამოცანების დროს.
  4. ლექსები გავლენას ახდენს არა მხოლოდ მეხსიერების განვითარებაზე. დადასტურებულია, რომ თუ ყოველდღიურად ისწავლით რამდენიმე ხაზს, ტვინში ახალი ნერვული კავშირები ჩნდება და თქვენი საერთო სწავლის უნარი იზრდება.

თემა: თანხმოვანი ხმა [th], ასო Y. საახალწლო თავგადასავალი თქვენი საყვარელი ზღაპრის გმირებთან.

მიზნები:ბგერის [th] გაცნობა ასო Y-ით აღმნიშვნელი; ბგერის [th] მკაფიო გამოთქმის უნარ-ჩვევის პრაქტიკა; ფონემატური აღქმის განვითარება; ბგერის [th] რიგი ბგერების, მარცვლების, სიტყვებისგან გარჩევის უნარის სწავლა; მოცემული სიტყვით წინადადებების შედგენა; მარცვლების წაკითხვის სწავლა სილაბური ცხრილებისა და სიტყვების მიხედვით ბგერით [th]; მეხსიერების, ყურადღების, აზროვნების განვითარება; დისციპლინის განათლება, გუნდში მუშაობის უნარი.
აღჭურვილობა:ხმის სახლები; სიტყვების სურათები ბგერით [th] (Koschey Immortal, Emelya, Zmey Gorynych, Thumbelina, Goblin, Water); ბარათები ფანჯრებით, რათა დადგინდეს ხმის ადგილი სიტყვაში; წითელი, ლურჯი, მწვანე ფარნები ზარებით და მის გარეშე; ფერადი ფანქრები; თოვლის კაცის სურათები, ბაბა იაგა, თოვლის ბაბუა, თოვლი ქალწული, ნაძვის ხე, საშობაო დეკორაციები მათზე დაბეჭდილი შრიფტებით და სიტყვები Y ასოებით; სახელმძღვანელო "მხიარული მატარებელი".
კურსის პროგრესი.
ᲛᲔ. ო.ნ.ზ. მოულოდნელი მომენტი.
-
- გაიგეთ ბიჭებო, ვიღაც კვნესის და გვირეკავს. დიახ, ეს არის ჩვენი მეგობარი Snowman.
- რა მოხდა, თოვლის ბაბუა?
- Ოჰ ოჰ ოჰ! -აჰ აჰ აჰ! Ჰეი ჰეი ჰეი!
ბიჭებო, თოვლის კაცი ისე შეშინებულია, რომ სხვას ვერაფერს ამბობს. ვინ შეაშინა ასე?
- Ოჰ ოჰ ოჰ! -აჰ აჰ აჰ! Ჰეი ჰეი ჰეი!
მას, ალბათ, სურს დაასახელოს ზღაპრის გმირი, რომელმაც ასე ძალიან შეაშინა.
კიდევ ერთხელ მოვუსმინოთ მის ნათქვამს და დავადგინოთ რომელი ხმა მეორდება სხვებზე ხშირად.
- Ოჰ ოჰ ოჰ! -აჰ აჰ აჰ! Ჰეი ჰეი ჰეი!
II. გაცნობა ახალ ხმაში.
ხმის [th] მახასიათებლები არტიკულაციური და აკუსტიკური მახასიათებლების მიხედვით.
- მართალია, ეს არის ხმა [th]. Რა არის ის?
მოდით გამოვცეთ ეს ხმა. შევძლებთ თუ არა მის სიმღერას? რა გვიშლის ხელს? (ბარიერი - ენა ზურგს ახვევს). ეს რა ხმაა? (თანხმოვანი). რბილია თუ მყარი? რისი გაკეთება გინდა, მუშტის დაჭერა თუ ხელისგულის მოფერება? (რბილი). ხმა [th] ყოველთვის რბილია. ყელს მოუსმინე, ეს ხმა ხმაურიანია თუ ყრუ? (გაიჟღერა). ბგერა [th] - თანხმოვანი, ხმოვანი, ყოველთვის რბილი.
III. ფონეტიკური აღქმის განვითარება.
- იმისათვის, რომ გაიგოთ ზღაპრის გმირის სახელი, რომელმაც შეაშინა ჩვენი თოვლის კაცი, თქვენ უნდა ისწავლოთ როგორ ამოიცნოთ ხმა [th] სხვა ბგერებს შორის. რა ფერი აინთება ჯადოსნური ფარანი, როდესაც გავიგებთ ხმას? (მწვანე ზარით)
1. ბგერის [th] განმარტება ბგერათა სერიაში.
A U Y N Y Y M P Y ...

2. ბგერის [th] განმარტება მარცვლების სერიაში.
AY OY SA MA AL AY HEY….
3. ბგერის [th] განმარტება სიტყვებით.
- ვისწავლეთ ხმის განსაზღვრა, ახლა უკვე შეგვიძლია განვსაზღვროთ ზღაპრის გმირის სახელი, რომელმაც შეაშინა თოვლის ბაბუა.
ჩექმებიანი კატა, გიგანტი, შრეკი, კიკიმორა, ბაბა იაგა.
- მართალია, ბაბა იაგაა.
IV. მუშაობა ახალ ხმაზე.
ბგერის [th] ადგილის განსაზღვრა სიტყვაში.
- ბაბა იაგამ დამალა თოვლის ბაბუა და თოვლი ქალწული. და მის პოვნაში დაგვეხმარება ზღაპრის გმირები, რომელთა სახელზეც არის ხმა [th]. ისინი წავლენ ბაბუა ფროსტისა და თოვლის ქალწულის მოსაძებნად ჩვენს მხიარულ მატარებელში. პირველ მანქანაში წავლენ ის გმირები, რომელთა სახელზე ხმა [th] არის სიტყვის დასაწყისში, მეორეში - შუაში, მესამეში - სიტყვის ბოლოს. (Koschey Immortal, Emelya, Serpent Gorynych, Thumbelina, Leshy, Vodyanoy) ყველა მათგანს ნამდვილად სურს ახალი წლის აღნიშვნა ჩვენთან ერთად.
ვ. ასო Y-ის შესავალი.
- სანამ ჩვენი გმირები ეძებენ თოვლის ბაბუას და თოვლის ქალწულს, ჩვენ მოვამზადებთ მათ მოსაწვევ ბარათებს. ჩვენ ვიცით ხმა [th], მაგრამ რა უნდა იცოდეთ მის დასაწერად? ასო Y. გვესმის და წარმოვთქვამთ ბგერას, ვწერთ და ვკითხულობთ ასოებს.
ასო Y-ს ეწოდება "და მოკლე".
Y როგორც და თქვენს ბლოკნოტში.
იმისათვის, რომ არ ავურიოთ Y და მე,
დაწერეთ ტიკი ზევით.

VI. მუშაობა ახალ წერილთან
1. ტექსტში Y ასოს გამოყოფა.
- მოწვევის ბარათში ხაზი გაუსვით ყველა ასოს Y რა ფანქარს გამოვიყენებთ ასო Y-ს ხაზგასასმელად? (მწვანეში)
Ახალი წელი!
კოშეი უკვდავი, ემელია, გველი გორინიჩი, თუმბელინა, ლეში, ვოდიანოი, მოდი ჩემს საბავშვო ბაღში საახალწლო დღესასწაულზე.
2. შრიფების კითხვა ახალი ასოებით.
და აი, თოვლის ბაბუა თოვლის ქალწულთან ერთად. ჩვენთან დღესასწაულზე მოვიდნენ, თან ნაძვის ხე მოიტანეს.
ნაძვის ხის მოსაწყობად სათამაშოებზე უნდა წაიკითხოთ შრიფტები და სიტყვები ახალი ასოებით.
AY OY OY ჩემო მაისი
VII. ფიზმუტკა.
ნაძვის ხე ჩაცმულია და ახლა ჩვენ ვითამაშებთ. საყურადღებო თამაში "ნაძვის ხეები დიდი და პატარა".
- მოდით ვაჩვენოთ, რამდენად დიდია ნაძვის ხეები (ხელები მაღლა ასწიეთ), და რამდენად პატარა (დაწიეთ ხელები). (ბავშვებმა უნდა აჩვენონ დიდი და პატარა ნაძვის ხეები, არ მიაქციონ ყურადღება ლოგოპედის მატყუარა მოძრაობებს, არამედ მოუსმინონ მხოლოდ მის სიტყვიერ მითითებებს).
VIII. ნასწავლის კონსოლიდაცია.
1. ლექსიკის გაფართოება.
"შეცვალე სიტყვა."
გაერთეთ ჩვენს დღესასწაულზე. ბაბა იაგაც გვთხოვს შემოგვიერთდეს. თოვლის ბაბუამ დავალება მისცა, მაგრამ ჩვენ გარეშე არ შეუძლია. დავეხმაროთ მას. აუცილებელი
შეცვალეთ სიტყვა ისე, რომ ხმა [th] გამოჩნდეს მასში: მაისური - მაისური, კურდღელი - კურდღელი, სკამი - სკამი, ბეღურა - ბეღურა, კვერცხი - კვერცხი, სახაზავი. - მმართველი, ბულბული - ბულბული ...
2. მკაფიო სიტყვებით მუშაობა.
"წაიკითხე და უთხარი":
ოჰ - ოჰ - ეს ჩემი კურდღელია
აი - აი - პური გამოვაცხოთ
აი - აი - გალიაში თუთიყუში
ოჰ - ოჰ - სახლში მივდივართ

3. წინადადებების შედგენა.
რა სიტყვები გსმენიათ [y] ხმით? (კურდღელი, პური, თუთიყუში, სახლი, ჩემი)
გააკეთეთ წინადადებები მათთან ერთად.
IX. შედეგი.
დროა სანტა კლაუსი ზღაპრის გმირებით დაუბრუნდეს ზღაპრებს. და ხმა [th] რჩება ჩვენთან ხმების ქალაქში. გავიხსენოთ რა არის ეს ხმა? (თანხმოვანი, რბილი, გახმოვანებული). კარგად გააკეთე!

შესწორება-განმავითარებელი ამოცანები.

ასწავლოს ბავშვს ყურადღებით მოუსმინოს ზრდასრულთა მეტყველებას, სწორად გაიგოს ლოგიკური და გრამატიკული კონსტრუქციები.

ასწავლეთ თქვენს შვილს ბგერის [Y] სწორად წარმოთქმა.

გააუმჯობესოს ანალიტიკური და სინთეზური აქტივობების უნარები, განუვითაროს ბავშვს ბგერით-სილაბური წარმოდგენები.

ისწავლეთ წინადადებების ანალიზი, იპოვნეთ წინადადება და სიტყვები გარკვეული ბგერით წინადადებაში.

ისწავლეთ სიტყვების გარდაქმნა.

ისწავლეთ კარნახით მოკლე წინადადებების წერა მართლწერის ელემენტარული წესების დაცვით.

სავარჯიშო 1. დიდაქტიკური სავარჯიშო "რა არის სწორი გზა?". ზრდასრული ბავშვს წინადადებას უკითხავს. ბავშვი ყურადღებით უსმენს, ადგენს წინადადება სწორად არის თუ არასწორად წარმოთქმული. თუ შეცდომა დაშვებულია, ბავშვი ასწორებს მას.

ეტლს ცხენი ატარებს. კატამ თაგვი დაიჭირა. ცხენი ეტლს ათრევს. თაგვმა კატა დაიჭირა. ფარანს ქუჩა ანათებს. ქუჩა განათებულია ფარანით.

დავალება 2. ბგერის გაცნობა [Y]. ზრდასრული ეპატიჟება ბავშვს მოუსმინოს სიტყვების სერიას და დაასახელოს ბოლო ბგერა სიტყვებში:

ბეღურა, ნაკადი, ბურდოკი.

ზრდასრული აჩვენებს სარკის წინ და აუხსნის ბავშვს ხმის [Y] არტიკულაციას:

  • ტუჩები ოდნავ ღიმილში;
  • კბილები ახლოს არის;
  • ენის წვერი ქვედა კბილების უკან, ენის უკანა მხარე აწეულია მყარ სასამდე, ქმნის უფსკრული, რომლითაც გადის ჰაერის ნაკადი;
  • კისერი "მუშაობს".

დამახასიათებელიბგერა: თანხმოვანი ბგერა (ენა ქმნის ბარიერს ჰაერში), ხმოვანი, მყარი. აღნიშვნა: ლურჯი წრე ზარით.

დავალება 3.ფონეტიკური ვარჯიში.

როგორ ყვირიან შიშით? - ოჰ! ოჰ! ოჰ!

დავალება 4. განიხილეთ დახატული საგნების რაოდენობა, დაასახელეთ ისინი, შეარჩიეთ მხოლოდ ის, რომელთა სახელში არის ბგერა [Y], განსაზღვრეთ ბგერის ადგილი [Y] სიტყვებით:

მაისური, ბუზი, წიგნები, სახლი, ჩაი, ფარდული, თოლია, ბურდოკი.

დავალება 5. დაასრულე სიტყვა მარცვლით. რა არის ერთი და იგივე ბოლო ბგერა ყველა სიტყვის პირველ შრიფში?

CA: მაი..., ბიჭი..., ჩაი..., ქერქი..., ზაი...

დავალება 6. გამოიცანი გამოცანები, დაადგინე ბგერის [Y] ადგილი ყველა გამოცანა სიტყვაში, დაყავი ისინი მარცვლებად, გამოიტანე წინადადება თითოეულ სიტყვასთან.

ცხელი ჭიდან

წყალი მიედინება ცხვირში. (ჩაიდანი)

გაიზარდა მინდორში, გაბრაზებული და ეკლიანი,

ნემსები ყველა მიმართულებით. (ბურრი)

დავალება 7. გაიხსენეთ ტრანსპორტის რეჟიმები, რომელთა სახელები შეიცავს ხმას [Y] (ტრამვაი, ტროლეიბუსი). დაყავით სიტყვები მარცვლებად, დაადგინეთ ბგერის [Y] ადგილი ამ სიტყვებში.

დავალება 8. ზრდასრული ხმით [Y] 3-5 სიტყვას უწოდებს, ბავშვმა კი ყურადღებით უნდა მოუსმინოს და ყველა სიტყვა ერთი და იგივე თანმიმდევრობით გაიმეოროს.

დავალება 9. დაასახელეთ სერიის დამატებითი სიტყვა (სიტყვებში [Y] ბგერის არსებობის მიხედვით):

მაისური, თოლია, კაკალი, დივანი;სულელი, ახალგაზრდა, დიდი, ქალაქი.

დავალება 10.აიღეთ რაც შეიძლება მეტი სიტყვა, რომელიც პასუხობს კითხვას „რა?“. რა არის ერთი და იგივე ბოლო ხმა ყველა ამ სიტყვაში?

მხიარული, მამაცი, კარგი...

დავალება 11. დაიმახსოვრე რაც შეიძლება მეტი სიტყვა [Y] ბგერით.

დაასახელეთ სიტყვები ბგერით [Y], რომელიც შედგება

ერთი მარცვლიდან (მაისი, ..),

ორი მარცვლიდან (კურდღელი, ...),

სამი მარცვალი (ტროლეიბუსი, ...),

ოთხმარცვლიანი (ბალალაიკა, ...).

დავალება 12. შეცვალეთ სიტყვებში მესამე ბგერა ხმით [Y]. რა სიტყვები მიიღეთ? შეადგინეთ წინადადებები თითოეული წყვილი სიტყვით:

თასი - თოლია, თათი - ..., სათევზაო ხაზი - ..., მდინარე - ..., ქუდი - ..., წიწილა - ...

დავალება 13. უპასუხეთ კითხვას: რა სიტყვებს მიიღებთ, თუ მათ ხმას [Y] ამოიღებთ?

მაისურები - ყაყაჩო, რეიკი - ..., მოსწონს - ..., ჯეი - ...

დავალება 14. ისწავლეთ ლექსიკა:

აჰ-აჰ-აჰ - მაისი მალე მოვა.

Uy-yy-yy - ქარი, უბერავს.

ოჰ-ო-ო - წამიყვანე შენთან.

ჰეი ჰეი - დალიე წყალი.

დავალება 15.ისწავლეთ ლექსი და შემდეგ წაიკითხეთ იგი ტაშის დარტყმით თითოეულ მარცვალზე.

რა ხმა ისმის ხშირად ლექსში?

იოდი

იოდი კარგია, იოდი არ არის ბოროტი.

ამაოდ ყვირიხარ: "ოჰ-ო-ო!" -

ოდნავ ხედავს მინას.

იოდი, ხანდახან, რა თქმა უნდა, იწვის,

მაგრამ უფრო სწრაფად განიკურნა

იოდის ნაცხის ჭრილობა.

ვ.ლუნინი

დავალება 16.შეადგინეთ წინადადებები სიტყვებისგან. (წინადადებების ანალიზი, წინადადებისა და სიტყვის მოძიება ბგერით [Y], მათი ადგილის დადგენა წინადადებაში, წინადადების სქემის ჩაწერა.)

Bunny, იჯდეს, ბუჩქი, ქვეშ; თოლია, ზღვა, ფრენა, ზედ; ტრამვაი, გამგზავრება, ქალაქი, გვერდით.

დავალება 17. ასო Y-ის შესავალი.

აი მოკლედ, შეხედეთ.

სამი ნემსი, ძაფი თავზე.

ვ.კოვშიკოვი

კიდევ რას ჰგავს ასო Y?

წერილების თამაშები.ასოების I - Y დიფერენციაცია.

დავალება 18.სიტყვების დამოუკიდებელი ხმოვან-სილაბური ანალიზი, ასოებით წერა, სიტყვების კითხვა:

მაისი, ჩაი, ქვაბი.

სიტყვების გადაქცევა ანბანის ასოების გამოყენებით:

კურდღელი - მაისური - კაკალი - ბანდა - თოლია.

წინადადებების წერა კარნახით, კითხვა:

Ვინ არის? ზინა აქ არის. ზინას კურდღელი ჰყავს. დიმა აქ არის. დიმას მაისური აქვს. სემა აქ არის. სიმას თოლია ჰყავს.

დღეს გაკვეთილზე ვისაუბრებთ წერილზე, რომელსაც შეიძლება ეწოდოს ცბიერი მოგზაური. ეშმაკური, რადგან გარეგნულად იგი ძალიან ჰგავს მეზობელს ანბანური თანმიმდევრობით და ასევე იმიტომ, რომ მისი ხმა კარგად დამალულია. და მოგზაური იმ მიზეზით, რომ ძველ დროში იგი ან გამოჩნდა ჩვენს ანბანში, ან გაქრა და თავდაპირველად იგი საერთოდ არ ითვლებოდა ასოდ. და მხოლოდ გასულ საუკუნეში ჰქონდა მას თავისი მუდმივი ადგილი ანბანში, I ხმოვანთან. ეს არის ასო Y (და მოკლე) და ბგერა [y']. ხანდახან ხმას, რომელსაც ის დგას, „იოტსაც“ უწოდებენ. მაშ, რატომ დაგვჭირდა კიდევ ერთი ასო I ჩვენს ანბანში? პირველ რიგში, გავიხსენოთ ხმის [და] მახასიათებლები. ბგერა [და] ხმოვანი, იწელება, მღერის. ახლა შეეცადეთ იმღეროთ ხმა [th ']. არ გამოვიდა? რა თქმა უნდა, იმიტომ რომ ეს მოკლე თანხმოვანია. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენს ანბანში ხმოვანს [და] და თანხმოვანს [th'] აქვს სრულიად განსხვავებული სამუშაოები, ამიტომ ჩვენ ორივე გვჭირდება და მნიშვნელოვანია. დღეს ჩვენ ვისაუბრებთ ასო Y-ს მხოლოდ ერთ ნაწარმოებზე.

დავიწყოთ ბგერის [th '] განმარტებით. ხელები ყელზე ან ყურებზე დაიდეთ და ხმა [y'] გამოუშვით. ვიბრაცია ვიგრძენი, რაც იმას ნიშნავს, რომ ზარის ხმაა. და ახლა გაიხსენეთ ამ ხმის კიდევ ერთი ხრიკი: ხმა [th '] მხოლოდ რბილია და მას არ აქვს მყარი წყვილი. ასე რომ, ხმა [th'] არის თანხმოვანი, ხმოვანი, რბილი. ახლა მოდით ვივარჯიშოთ ამ ბგერის სიტყვებით ამოცნობაში.

დღეს ჩვენ წავალთ ფრინველთა სამეფოში. გამოიცანი გამოცანა და დაასახელე ბგერის ადგილი სიტყვაში: სიტყვის დასაწყისში, შუაში ან ბოლოს.

ჭიკჭიკი!

ხტომა მარცვლებზე!

პეკ, ნუ მორცხვი!

Ვინ არის?

ბეღურა- ბგერა [th '] სიტყვის ბოლოს (სურ. 1).

თეთრფრთიანი ჩიტი

ფრენა ზღვაზე.

თევზის დანახვა

წვერი საკმარისია.

თოლია - ხმა [th '] სიტყვის შუაში (სურ. 2).

ვინც ნოტებისა და ფლეიტის გარეშეა

საუკეთესოდ აჩვენებს ტრილებს,

პასუხი...

ბულბული- ბგერა [th '] სიტყვის ბოლოს (სურ. 3).

ნაცრისფერი ჩიტი,

პატარა ჩიტი,

თქვენ ყოველთვის ატრიალებთ კისერს.

არის ამის საჭიროება?

რაინკი- ხმა [th '] სიტყვის შუაში (სურ. 4).

ბრინჯი. 4. ვერტინეკი ()

ფრინველის მხიარულ ენთუზიაზმში,

მტკიცედ სჯერა წარმატების

რომელი ფრინველი ჩაყვინთვის ზღვაში

ეჭვგარეშეა, საუკეთესო?

გილემოტი- ხმა [th '] სიტყვის შუაში (სურ. 5).

ეს არ არის ცისარტყელა, ეს არ არის ალი!

როგორი ჩიტი? გამოიცანით!

ჩვენთან საუბარი მთელი დღეა

მრავალფეროვანი…

თუთიყუში- ბგერა [th '] სიტყვის ბოლოს (სურ. 6).

არ მიყვარს უსაქმოდ ცხოვრება

ხუთ საათზე ვდგები

მერე კედარებს ვრგავ წვერით,

რომ მუხები უღრან ტყეში.

ჯეი- ხმა [th '] სიტყვის შუაში (სურ. 7).

ხმაური და ხმაური მთელ რაიონში,

ჩიტები შეშინებულები არიან.

ცაზე მტაცებელი გამოჩნდა

რა ვჭამო, ვეძებ.

ქორი- ბგერა [y '] სიტყვის დასაწყისში: [yastr'ip] (სურ. 8).

ჩვენ შევამჩნიეთ, რომ სიტყვის დასაწყისში ხმა [y'] მხოლოდ ერთხელ შეხვდა. ფაქტია, რომ რუსული ენის სიტყვებში ეს ბგერა იშვიათად გვხვდება. ჩვენს ენაში ძალიან ცოტა სიტყვაა Y ასოთი დაწყებული, მათ შორის ძირითადად გეოგრაფიული სახელებია, მაგრამ არა მხოლოდ. სცადეთ სიტყვები, რომლებიც იწყება ასო Y-ით.

ყველა ბავშვმა იცის იოდი.

დედა იოდით ასხამს ჭრილობებს(ნახ. 9) .

რა რძის პროდუქტი უნდა დალიოს ყველა ბავშვმა? იოგურტი (სურ. 10).

იოგი არასოდეს იტყვის: "ოჰ!"

"Ოჰ ოჰ ოჰ!" -ნუ ყვირიხარ იოგი(ნახ. 11) .

ახალგაზრდავ, გააკონტროლე თავი!

მოხუცი, იყავი ახალგაზრდა!

იორკშირ ტერიერი, ან იორკი (სურ. 12).

ბრინჯი. 12. იორკშირის ტერიერი ()

განვიხილოთ, როგორ იწერება ასო Y.

რადგან მძიმით

მხრებზე იჯდა.

განვიხილოთ ბლოკის ასოები. რას გახსენებენ ისინი? წერილები ii.

ასო Y ეწოდება და მოკლე.

Y როგორც და თქვენს ბლოკნოტში.

იმისათვის, რომ არ ავურიოთ Y და მე,

დაწერეთ ტიკი ზევით.

ჯვარედინი ნახტომი-ნახტომი

და დაწვა.

შიგნით შეიცვალა

მივიღე წერილი I.

შემდეგ კი წერილზე ი

ჩიტი გაფრინდა

გახდი Y (და მოკლე) ასო I

მაშინვე მომინდა.

რას ჰგავს ასო Y?

ადგა და ფარნის ქვეშ,

ჩვენ მას არ ვცნობთ.

შეიცვალა - შეხედე

მალულად მას.

ადრე უბრალოდ და

ახლა კი Y (და მოკლე).

მწერალმა ვიქტორ ხმელნიცკიმ საკუთარი მოთხრობა მოიფიქრა.

ადრე ასოები Y და Y იწვევდნენ ერთმანეთს მოსანახულებლად, მაგრამ ასო Y ყოველთვის ტოვებდა ჯოხს დერეფანში და ასო Y ვერ განასხვავებდა მას რბილი ნიშნისგან. და როდესაც ასო Y მოვიდა სტუმრად, მან ქუდი საკიდზე დატოვა და დიასახლისმა სტუმარი აირია ასო I-ში. ბოლოს დაღლილიყვნენ ამ დაბნეულობით. მაგრამ რაც შეეხება ჩაი? ახლა კი ჩაის სვამენ ბაღში. ასო Y ინახავს თავის კვერთხს და ასო Y შეიძლება არ მოიხსნას ქუდი(ნახ. 13) .

ბრინჯი. 13. ზღაპარი Y და Y ასოების შესახებ

ბგერას და ასო Y-ს მოსწონს პასუხის გაცემა კითხვაზე "რა?". შევამოწმოთ. შეხედე სურათს და უთხარი.

რომელი კნუტი (სურ. 14)?

წითური, პატარა, მხიარული, რბილი და ა.შ.

რომელი ზურგჩანთა (სურ. 15)?

სკოლა, ახალი, მძიმე, ლამაზი და ა.შ.

ბრინჯი. 15. სკოლის ზურგჩანთა ()

რა საზამთრო (სურ. 16)?

ზოლიანი, ტკბილი, შაქრიანი, გემრიელი და ა.შ.

მოდით წავიკითხოთ სიტყვები: ოჰ, ოჰ, ჰეი- ეხმარება გრძნობების გამოხატვას.

სიტყვაში ერთი ასოს ჩანაცვლებით, ვიღებთ მეორე სიტყვას: მაისი - ქერქი - სამოთხე - ხროვა - ჩემი.

ხმა [th '] ყოველთვის რბილია. ასე რომ, ასო Y აღნიშნავს ბგერას [y'], რომელიც ყოველთვის რბილია, ხოლო ხმოვანი Y გვიჩვენებს წინა თანხმოვანის სირბილეს.

განვიხილოთ დაწერილი ასოები Y (სურ. 17, 18).

Შეხედე შეხედე

Ძვირფასო მეგობარო,

მდე რა

ჩვენ ვგავართ!

ჩვენ გვაქვს საერთო თვისებები

Მე მგავხარ

და მე შენნაირი ვარ.

წიწილებივით ვართ.

იქნებ ტყუპები ვართ?

ბრინჯი. 17. დაწერილი და დაბეჭდილი ასო და ()

ბრინჯი. 18. დაწერილი და დაბეჭდილი ასო Y ()

Რა არის განსხვავება? Y-ს თავზე აქვს გამშვები ნიშანი, ან ჩიტი.

ივარჯიშეთ ასო Y-ს წერაში.

ახლა შევასრულოთ ეს დავალება: მოუსმინეთ ლექსს და ჩაწერეთ ყველა ბგერა [th '] ასოებით Y. მინიშნება: რამდენი ბგერა, ამდენი ასო.

ჩემი ოთახის გვერდით

და სავსეა მეგობრებით

ჯანჯაფილი,

ნაცრისფერი,

ზოლიანი,

და უფრთო

და ფრთიანი

და რქის გარეშე

და რქიანი

და უკუდო

და კუდიანი...

რამდენი წერილი მიიღეთ? 9. და რა ცხოველები წარმოგიდგენიათ ტყეში მცხოვრები? Მითხარი.

ახლა დავწეროთ პატარა კარნახი.

დაწერეთ ასო, რომელიც წარმოადგენს პირველ ბგერას სიტყვაში "Roma".

დაწერეთ ასო ბოლო ბგერაზე სიტყვაში ზარმაცი.

დაწერეთ ასო მეორე ბგერაზე სიტყვა ტყეში.

დაწერეთ დიდი ასო N.

დაწერეთ დღევანდელი გაკვეთილის დიდი ასო.

ბრინჯი. 19. გამოცადე საკუთარი თავი

Საშინაო დავალება

1. ივარჯიშეთ დიდი და პატარა ასო Y წერით კურსულად.

2. გაიხსენეთ და დაასახელეთ 5 ზღაპარი, რომელთა სახელებში იქნება ასო Y.

3. დაწერეთ მოკლე მოთხრობა ოისა და აიზე.

ბიბლიოგრაფია

1. ანდრიანოვა თ.მ., ილიუხინა ვ.ა. რუსული ენა 1. - მ.: ასტრელი, 2011 წ.

2. ბუნეევი რ.ნ., ბუნეევა ე.ვ., პრონინა ო.ვ. რუსული ენა 1. M.: Ballas, 2012 წ

3. აგარკოვა ნ.გ., აგარკოვი იუ.ა. სახელმძღვანელო წიგნიერების და კითხვის სწავლების შესახებ: ABC. აკადემიური წიგნი/სახელმძღვანელო, 2014 წ

1. პედაგოგიური იდეების ფესტივალი "ღია გაკვეთილი" ()