Հին աշխարհի, առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդի ներկայացում. Մանկական զարգացում. Ընդգծեք այն քաղաքակրթությունը, որը զբաղեցնում էր մեծ տարածք

Ջրասամույր Աննա Ալեքսանդրովնա

Նախակրթարանի ուսուցիչ

Խաբարովսկի շրջան, Խաբարովսկ քաղաք

Առարկա. Հին աշխարհը՝ առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդը։

Համառոտ ամոփոփում:

Դասի հիմնական դիդակտիկ խնդիրը ուսանողների որոնման և հետազոտական ​​գործունեության միջոցով նոր գիտելիքների «հայտնաբերումն» է:

Դասը աշխույժ, հուզիչ և զգացմունքային դարձնելու համար դասին օգտագործվում են ՏՀՏ, աշխատանքի խմբային ձևեր, պրոբլեմային իրավիճակներ։

Դասարանը բաժանված է 4 խմբի և յուրաքանչյուր խումբ լրացնում է աջակցության դիագրամ: Աշխատանքի այս ձևն օգնում է ակտիվացնել ուսանողների ճանաչողական գործունեությունը և զարգացնել քննարկելու և կոլեկտիվ որոշումներ կայացնելու կարողությունը: Նման աշխատանքի ընթացքում երեխաները կարդում, քննարկում և համակարգում են մեծ քանակությամբ ուսումնական նյութ, որի ուսումնասիրությանը հատկացված է ընդամենը 2 դասաժամ։ Ամբողջ աշխատանքի կարևոր փուլը յուրաքանչյուր խմբի հրապարակային կատարումն է։ Երեխաները սովորում են ներկայացնել իրենց ինտելեկտուալ գործունեության արդյունքը։

Աշխատանքի ընթացքում տեղի է ունենում գործունեության փոփոխություն՝ ճակատային զրույց, տեսանյութի դիտում, ինքնուրույն ընթերցում, քննարկում, աջակցության գծագրերի լրացում։ Դասի ընթացքում տևում է 1 ֆիզիկական րոպե, սակայն խմբային աշխատանքի ընթացքում երեխաները կարող են շրջել խմբի ներսում:

Առարկա. Հին աշխարհը՝ առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդը։

Քաղաքային բյուջետային ուսումնական հաստատություն «ՌԻՏՄ» ճեմարան

Նախակրթարանի ուսուցիչ

Նյութ. Աշխարհը

Դասարան. 4 միջնակարգ դպրոց.

Դասի նպատակը. Ուսանողների որոնման և հետազոտական ​​գործունեության միջոցով պայմանների ստեղծում Հին աշխարհի այլ դարաշրջանների տարբերությունները ընդգծելու համար:

Դասի տեսակը. Դաս նոր գիտելիքների բացահայտման համար.

UMC. «Դպրոց 2100»

Ուսումնական միջոցներ.

1. «Մեզ շրջապատող աշխարհը» («Մարդը և մարդկությունը») Վախրուշևա Ա.Ա., Դանիլովա Դ.Դ., Կուզնեցովա Ս.Ս., Սիզովա Է.Վ., Տիրինա Ս.Վ. 4-րդ դասարան, մաս 2.

2. Աշխատանքային տետր «Քո շուրջը գտնվող աշխարհը» («Մարդը և մարդկությունը») Խարիտոնովա Ն.Վ., Սիզովա Է.Վ., Ստոյկա Է.Ի. 4-րդ դասարան

3. Աջակցման դիագրամներ A-5 թերթերի վրա

Անհրաժեշտ սարքավորումներ և նյութեր՝ ՏՀՏ (պրոյեկտոր, համակարգիչ, էկրան), գրատախտակ։

Այս դասը «Մարդը և մարդկության անցյալը» թեմայի շարունակությունն է։

Դասի ամփոփում

Դասի նպատակը

Ուսանողների որոնման և հետազոտական ​​գործունեության միջոցով պայմանների ստեղծում Հին աշխարհի այլ դարաշրջանների տարբերություններն ընդգծելու համար:

Դասի նպատակները ուսուցչի համար

1. Սովորեցրեք տարբերակել Հին աշխարհի դարաշրջանը մյուս դարաշրջաններից:

2. Սովորեք ժամանակակից կյանքում գտնել այնպիսի երևույթներ, հայտնագործություններ և ձեռքբերումներ, որոնք պահպանվել են դեռևս Հին աշխարհի ժամանակներից:

3. Դասարանում ստեղծել համատեղ ստեղծագործական որոնման եւ համագործակցության մթնոլորտ:

4. Ուսուցանել ուսումնական գործունեության քայլերը գրանցելու և խմբերով աշխատելու կանոններին հետևելու կարողություն.

Դասի նպատակները ուսանողների համար

1. Նոր գիտելիքների «բացահայտում» կրթական խնդրի ձևակերպման և դրա լուծման որոնման միջոցով։

2. Ստեղծեք նյութի համակարգման օժանդակ դիագրամներ:

3. Պայմաններ ստեղծեք անհատականության այնպիսի հիմնական որակների զարգացման համար, ինչպիսիք են ռեֆլեքսիվությունը, պատասխանատվությունը սեփական ընտրության և գործունեության արդյունքների համար:

Ակնկալվող արդյունքները

Թեմա՝ Հին աշխարհի դարաշրջանի հիմնական տարբերությունների իմացություն:

Հաղորդակցություն՝ խմբով աշխատելու կարողության զարգացում:

Կարգավորող. ցույց տվեք պատասխանատվություն ձեր սեփական ընտրությունների և ձեր գործունեության արդյունքների համար:

Անձնական՝ շարժունակություն, անկախություն։

Ճանաչողական՝ սեփական գործունեության մասին արտացոլելու կարողություն:

Պահանջվող սարքավորումներ և նյութեր.

ՏՀՏ (պրոյեկտոր, համակարգիչ, էկրան), գրատախտակ, «Աշխարհը ձեր շուրջը» դասագիրք («Մարդը և մարդկությունը») Վախրուշևա Ա.Ա., Դանիլովա Դ.Դ., Կուզնեցովա Ս.Ս., Սիզովա Է.Վ., Տիրինա Ս. Ի.Ն. 4-րդ դասարան, մաս 2., աշխատանքային գրքույկ «Մեզ շրջապատող աշխարհը» («Մարդը և մարդկությունը») Խարիտոնովա Ն.Վ., Սիզովա Է.Վ., Ստոյկա Է.Ի. 4-րդ դասարան

Դասի մանրամասն ամփոփում

Դասի պլան

Դասի քայլեր

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեություն

1.Ներածական մաս

I. Դասի կազմակերպում.Ուսումնական գործունեության մոտիվացիա

Նպատակը. զարգացնել սեփական գործունեության մասին արտացոլելու կարողությունը

Ուսուցիչ. Նայեք գրատախտակին և ընտրեք ձեր դասի պլանը.

Ես ուշադիր կլինեմ

Ես ջանասեր կլինեմ

Ես աշխատասեր կլինեմ

Ես ընկերասեր կլինեմ

Ես ակտիվ եմ լինելու

Ես հաջողակ կլինեմ

Ուսուցիչ. Դասի վերջում դուք կասեք՝ ավարտե՞լ եք այն, թե՞ ձախողել եք: Անցնենք գործի։

Գործունեության կարգավորում:

Սկսել

II. Տեղեկատվական գիտելիքների թարմացում

Նպատակը` ուսանողների գիտելիքների կրկնություն և թարմացում նախորդ թեմայի վերաբերյալ:

    Ի՞նչ գիտություն ենք մենք ուսումնասիրում:

    Ի՞նչ է պատմությունը:

    Քանի՞ դարաշրջանի է բաժանված պատմությունը: (6 դարաշրջանի համար՝ ավելի քան 2 միլիոն տարի առաջ, պարզունակ աշխարհ, միջնադար, նոր ժամանակներ, նոր ժամանակներ)

    Ո՞ր դարաշրջանն ենք մենք արդեն ուսումնասիրել: (պարզունակ աշխարհ)

    Այս դարաշրջանի ի՞նչ նշաններ ենք մենք հայտնաբերել:

Ստուգեք Դ/զ՝ աշխատանքային գրքույկ էջ 32 թիվ 1։

    Ինչպե՞ս էին մարդիկ տարբերվում կենդանիներից պարզունակ հասարակության մեջ:

Ստուգեք Դ/զ՝ աշխատանքային գրքույկ էջ 33 թիվ 2։

    Եզրագծային քարտեզի հետ աշխատելը.

Ստուգեք Դ/զ՝ աշխատանքային գրքույկ էջ 34 թիվ 4։

    Արդյո՞ք ժամանակակից մարդկանց պահվածքը նման է պարզունակ հասարակության մարդկանց վարքագծին:

Ստուգեք D/z. աշխատանքային գրքույկ էջ 34 - 35:

I տարբերակի երեխաների նոթատետրերի ստուգում.

Ուսանողների աշխատանքի կազմակերպում, մոնիտորինգ

Ճակատային զրույց

2. Հիմնական մասը

III. Խնդրի ձևակերպում.

Թիրախ: Պայմանների ստեղծում խնդրահարույց իրավիճակի առաջացման համար.

Ուսուցիչը երեխաներին առաջարկում է մի շարք առարկաներ՝ ավազի ժամացույց, օրացույց (12 ամիսների անունները պետք է հստակ երևան), այբուբենի տառեր, 0-ից 9 թվեր:

Ուսուցիչ. Արդյո՞ք մենք օգտագործում ենք այս բոլոր իրերը ժամանակակից աշխարհում:

Երեխաներ: Այո: Անընդհատ.

Ուսուցիչ. Ի՞նչ եք կարծում, այս առարկաներից որևէ մեկը հնաոճ է, թե՞ դրանք բոլորն են ժամանակակից:

Երեխաները առաջարկում են, որ ուսուցիչը կարող է գրել գրատախտակին:

Ուսուցիչ: Ի՞նչ հարց է առաջանում:

Երեխաներ. Այս առարկաներից ո՞րը կարող էր հայտնվել Հին աշխարհի դարաշրջանում:

Ուսուցիչ. Ի՞նչ գիտելիքի պակաս ունենք դրա համար:

Երեխաներ. Մենք ոչինչ չգիտենք Հին աշխարհի դարաշրջանի մասին:

Արդյունք՝ ձևակերպեք դասի թեման:

Դասի թեման՝ Հին աշխարհ՝ առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդը։

Խնդրի հայտարարությունը, ուսանողներին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելը.

Հետազոտություն

IV. Երեխաների կողմից նոր գիտելիքների «բացահայտում».

Նպատակը. ծանոթություն նոր նյութի հետ և դրա համակարգումը դիագրամների մեջ - աջակցում:

1. Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է դիտել «Հին աշխարհը» տեսաֆիլմը՝ թեմայի մեջ «սուզվելու» համար:

Նպատակը. Հին աշխարհի առաջնային «պատկերի» ձևավորում:

2. Անկախ աշխատանք խմբերով` դասարանում ներկայացումով:

Նպատակը. զարգացնել խմբում աշխատելու կարողությունը, պատասխանատվություն դրսևորել սեփական ընտրության և գործունեության արդյունքների համար:

Ուսուցիչ. Դուք դասից առաջ խմբերի բաժանվեցիք և այժմ որոշեք դերերը:

Հրամանատար

Վերլուծաբան

Նկարիչ

խոսնակ

Ուսուցիչ- Որո՞նք են խմբում աշխատելու կանոնները. լսիր ընկերոջդ, թող բոլորը խոսեն, սովորեն բանակցել:

Տղաները ստանում են աջակցության դիագրամներ՝ խմբերով աշխատելու համար։

1 խումբ. Քաղաքակրթությունների ցրում.

A-3 թերթերի վրա կիսագնդերը սոսնձված են:

Քարտի առաջադրանքները.

    Գունավորեք ուրվագծային քարտեզը՝ օգտագործելով p. 54-55 թթ.

    Որտե՞ղ են առաջացել առաջին քաղաքակրթությունները:

    որ կիսագնդում

    աշխարհի որ մասերում,

    որի մոտ գետեր

    ինչ կլիմա

    պատրաստել պատմություն առաջին քաղաքակրթությունների բնակեցման մասին.

2-րդ խումբ. Հին Եվրոպայի քաղաքակրթությունները.

Ա-3 թերթերի վրա կպցված է դիագրամ:

Քարտի առաջադրանքները.

    լրացրեք գծապատկերը՝ օգտագործելով դասագիրքը p. 54-55 թթ.

    պատրաստել պատմություն հին քաղաքակրթությունների խմբերի մասին:

3-րդ խումբ. Ձեռքբերումներ և գյուտեր.

Քարտի առաջադրանքները.

    ստորագրեք նկարները՝ օգտագործելով դասագրքը p. 54 - 57 եւ կպցնել A-3 թերթիկի վրա:

    պատրաստել պատմություն հնագույն քաղաքակրթությունների ձեռքբերումների և գյուտերի մասին:

4-րդ խումբ. Բարոյականության առանձնահատկությունները.

Քարտի առաջադրանքները.

    պատրաստել դասագրքից հատվածի դերային ընթերցում էջ. 58-59 թթ.

    Խոսեք առաջին քաղաքակրթությունների մարդկանց բարոյականության մասին:



Կարգավորող

Երեխաների կողմից նոր գիտելիքների «բացահայտում».

Ֆիզմնուտկա

V. Ֆիզիկական վարժություն.

Ձեռքերդ վեր բարձրացրեք այնքան անգամ, որքան այն դարը, որտեղից սկսվել է միջնադարը:

Նստեք այնքան անգամ, որքան արժե ժամանակակից դարաշրջանը:

Գլուխդ խոնարհիր այնքան անգամ, որքան մասեր կան ժամանակակից դարաշրջանում

Կարգավորող

Կարգավորող

3. Եզրակացություն

VI. Առաջնային համախմբում.

Նպատակը` բանավոր հաղորդակցություն` ըստ աջակցության սխեմայի:

Յուրաքանչյուր խմբի խոսնակները խոսում են դասարանի հետ, և բոլոր երեխաները նշումներ են անում իրենց աշխատանքային գրքույկներում:

Վերահսկող,

անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել ուսանողներին.

Գործնական աշխատանք

4. Անդրադարձ.

VI Ի. Դասի ամփոփում.

Թիրախ: զարգացնել սեփական գործունեության վրա արտացոլելու ունակությունը

Ուսուցիչ- Վերադառնանք դասի հիմնական հարցին: Ի՞նչ ձեռքբերումներ են կիրառվում այսօր:

Ո՞րն է ամենահետաքրքիրը, որ հիշում եք Հին աշխարհի դարաշրջանում:

Ուսուցիչ. Դասի սկզբում դուք ընտրել եք ձեր դասի պարամետրը.

    Ես ուշադիր կլինեմ

    Ես ջանասեր կլինեմ

    Ես աշխատասեր կլինեմ

    Ես ընկերասեր կլինեմ

    Ես ակտիվ եմ լինելու

    Ես հաջողակ կլինեմ

Ուսուցիչ. Ասա ինձ՝ տեղադրումն ավարտվե՞լ է, թե՞ ձախողվել է: Վերցրեք համապատասխան գույնը և կպցրեք այն արևի հաջողության ճառագայթների վրա: Տեղադրումը կարող է փոխարինվել:

Ո՞վ է մեր դասարանում ավելի ուշադիր և ընկերասեր:

Սա ձեր աշխատանքի արդյունքն է դասարանում:

Կարգավորող, կազմակերպչական։

Վերլուծական

VI II. Տնային աշխատանք

    Աշխատանքային տետր էջ 36-37 թիվ 1: P. 39 No 4:

Պլանավորում

Անկախ աշխատանք

Ինքնասիրություն

Դասը պլանավորելիս հաշվի են առնվել սովորողների տարիքային առանձնահատկությունները։ 4-րդ դասարանի երեխաներն արդեն կարող են ինքնուրույն կարդալ դասագրքի տեքստը, ընդգծել հիմնական կետերը և լրացնել օժանդակ դիագրամներ:

Այս դասը «Մարդը և մարդկության անցյալը» թեմայի շարունակությունն է։ Նա այս թեմայում 2-րդն է։ Դասի սկզբում թարմացվում են ուսանողների գիտելիքները նախորդ դարաշրջանի «Նախնական աշխարհի» մասին:

Սա նոր գիտելիքների բացահայտման դաս է: Այս դասում օգտագործվում են.

Ուսանողների բարձր առաջադիմությունը ձեռք է բերվել հետաքրքրության, բարձր ճանաչողական գործունեության և խմբային աշխատանքի օպտիմալ համադրման շնորհիվ ուսումնասիրված նյութի մեծ ծավալով:

Դասի ընթացքում պահպանվում էր ընկերական հոգեբանական մթնոլորտ։ Տղաները խմբերով շատ արդյունավետ էին շփվում։ Նրանց վերլուծական աշխատանքի «արտադրանքը» օժանդակ դիագրամներն էին։

Մեզ հաջողվեց լիարժեք իրականացնել հանձնարարված բոլոր խնդիրները։

Բլոկի լայնությունը px

Պատճենեք այս կոդը և տեղադրեք այն ձեր կայքում

Սլայդի ենթագրեր.

Հին աշխարհը՝ առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդը Արդյո՞ք ժամանակակից աշխարհում կիրառում ենք օրացույց, ավազի ժամացույց, թվեր, այբուբեն։

  • Ժամանակակից աշխարհում մենք օգտագործում ենք օրացույց, ավազի ժամացույց, թվեր, այբուբեն:
  • Ձեր կարծիքով վերը նշվածներից որո՞նք են հնագույն առարկաներ:
  • «Հին աշխարհի ո՞ր ձեռքբերումներն ենք մենք դեռ օգտագործում այսօր»:
  • Ի՞նչ է Հին աշխարհը:
  • Կարո՞ղ են ժամացույցը, օրացույցը, տառերը, թվերը հայտնվել պարզունակ հասարակության մեջ:
Ի՞նչ առարկաներ կարող էին հայտնվել Հին աշխարհի դարաշրջանում:
  • Ի՞նչ առարկաներ կարող էին հայտնվել Հին աշխարհի դարաշրջանում:
  • Ի՞նչ գիտելիքների պակաս ունենք։
Քաղաքակրթությունը մարդկային զարգացման նոր, ավելի բարձր փուլ է, տարբեր երկրներ՝ իրենց հատուկ մշակույթով

Քաղաքակրթության հիմնական նշանները.

  • Պետություն (ցար, հարկեր, բանակ)
  • Քաղաքներ
  • Գրել
Հին Հռոմ Հին Հունաստան

Հին Եգիպտոս

Միջագետք

Հին Չինաստան

Հին Հնդկաստան

Հին Հռոմ

Հին Հռոմը գտնվում է Ապենինյան թերակղզում։ Մայրաքաղաքը Հռոմ քաղաքն է, որը հիմնադրվել է մ.թ.ա 753 թվականին։ Տիբեր գետի ափին երկվորյակներ Ռոմուլուսը և Ռեմուսը, Վեստալ կույս Ռեա Սիլվիայի և պատերազմի աստված Մարսի որդիները:

Քաղաքը հիմնադրվել է Կապիտոլինյան բլրի գագաթին, որտեղ հետագայում հայտնվեցին վարչական շենքեր՝ Սենատը, Տրիբունը։ Հռոմեացիները փայլուն շինարարներ և ճարտարապետներ էին: Հռոմը կառուցվել է իդեալական հատակագծով։ Բաց հրապարակները հերթափոխվում էին ուղիղ պողոտաներով և փողոցներով, որոնք հատվում էին ուղիղ անկյան տակ, հրապարակները զարդարված էին արձաններով։

Հռոմի պատմության մեջ շատ հետաքրքիր իրադարձություններ կան՝ Գայոս Հուլիոս Կեսարի կյանքը, Սպարտակի ապստամբությունը, Պունիկյան պատերազմները։

Հին Հռոմ Նրանք հորինել են ջրաղացը, Տիրոնյան նշանները (ժամանակակից իմաստով՝ սղագրություն), բետոն; իսկ հռոմեացիների՝ կանաչեղեն աղելու սովորությունը հանգեցրեց «աղցան» բառի ձևավորմանը։

Բազմահարկ տներ.

Բազմահարկ շենքերը Հռոմում ամենևին էլ լավ կյանքի պատճառով չեն հայտնվել։ Գերբնակեցման խնդիրն արդեն ծանոթ էր այդ հեռավոր ժամանակներում։ Ստեղծված իրավիճակից միակ ելքը բարձրահարկ շենքերն էին, որոնք տրվում էին վարձակալության։ Աղքատներն ապրում էին հենց տանիքի տակ։ Նրանք պետք է բարձրանային անմիջապես տանիք՝ օգտագործելով արտաքին սանդուղքը, որը սկսվում էր հենց փողոցից։ Այս բնակարաններն այնքան ցածր էին և նեղ, որ սենյակներով հնարավոր էր միայն կռանալով անցնել։

Հին Հռոմի կոյուղի. Կեղտաջրերը մշտապես լվանում էին թեք խողովակի միջոցով՝ մոտակա ջերմային աղբյուրի ջրով: Սա առաջին լիարժեք կոյուղու համակարգն էր, որը նաև հայտնի է որպես «Կլոակա», որի հիմնական թունելների տրամագիծը հասնում էր 7 մետրի։

Երկկողմանի պատուհաններ.

Իհարկե, ապակին հին հռոմեացիները չեն հորինել: Բայց հենց նրանք հասցրին պատուհանի արհեստը կատարելության: Աշխարհի առաջին կանոնավոր պատուհանի դիզայնը՝ 1 x 1,7 մ չափերով, գտնվում էր Պոմպեյի բաղնիքների հանդերձարանի պահոցի տակ և բաղկացած էր ցրտահարված ապակիով բրոնզե շրջանակից: Միևնույն ժամանակ Հին Հռոմի բնակիչները հասկացան, որ տաք օդի հիմնական մասը դուրս է գալիս պատուհանից, և եթե հինգ սանտիմետր հեռավորությամբ երկու բաժակ դնեք մեկը մյուսի հետևում, ապա տունը շատ ավելի տաք է դառնում։

Հին Հռոմում Հաղթական կամարները նույնպես հռոմեական ճարտարապետական ​​նորամուծություն են, որը, հնարավոր է, փոխառված է էտրուսկներից: Կամարները կառուցվել են տարբեր պատճառներով՝ և՛ ի պատիվ հաղթանակների, և՛ որպես նոր քաղաքների օծման նշան: Այնուամենայնիվ, դրանց առաջնային նշանակությունը կապված է հաղթանակի հետ՝ հանդիսավոր երթ՝ ի պատիվ թշնամու հաղթանակի: Կայսրը, անցնելով կամարի միջով, նոր կարգավիճակով վերադարձավ հայրենի քաղաք։ Կամարը յուրայինի ու մյուսի սահմանն էր։

Եգիպտոսը հնագույն պետություն է, որը գոյություն է ունեցել Ստորին Նեղոսի հովտում:

Եգիպտոսի տարածքը պարարտ հողի նեղ ժապավեն էր, որը ձգվում էր Նեղոսի ափերով: Երկու կողմից հովիտը սահմանակից էր լեռնաշղթաներով։

Սկզբում երկիրը բաժանվեց Վերին և Ստորին Եգիպտոսի։

Հին եգիպտացիները աճեցնում էին գարի, ցորեն, խաղող, թուզ և խուրմա և մեծ ու մանր անասուններ էին աճեցնում։

3 հազար մ.թ.ա. Արքայական իշխանությունը զգալիորեն ամրապնդվեց ու ամրապնդվեց։ Դա արտացոլվել է Հին Եգիպտոսի ամենահայտնի հուշարձաններում՝ բուրգերում:

Հին Եգիպտոս

Հին Եգիպտոս 1. Հին Եգիպտոսը հսկայական ներդրում է ունեցել համաշխարհային մշակույթի մեջ: Եգիպտացիները գրելու համար ավելի հարմար նյութ են գտել, քան կավը՝ պապիրուսը։ Սա եղեգ է, որը առատորեն աճում է Նեղոս գետի ափերին։ Նրանք գրում էին գծագրման նշաններով, որոնք կոչվում էին հիերոգլիֆներ։ Եգիպտացիները նրանց անվանում էին «աստվածային խոսք»։ Նրանք տառերին կարևոր կրոնական և մոգական նշանակություն էին տալիս։

2. Եգիպտացիներն իրենց տները կառուցել են կավից, տիղմից և ծղոտից: Հետագայում նրանք սովորեցին կավից աղյուս պատրաստել, թխել արևի տակ և դրանցից տներ կառուցել։

Հին Եգիպտոս

3. Եգիպտացիները աճեցնում էին ցորեն, գարի, կտավատ, որից սպիտակեղեն էին հյուսում և հագուստ կարում։ Անասուններ էին աճեցնում։ Եգիպտացիները որս էին անում ցամաքում՝ կառքերից, իսկ ջրի վրա՝ նավակներից։ Նրանք որսում էին գետաձիերին եռաժանիներով և պարաններով։

4. Ամենաբարձրն ու ամենահինը Քեոպսի բուրգն է: Այն հասնում է 146 մետր բարձրության։ Սա աշխարհի միակ հրաշքն է, որը պահպանվել է մինչ օրս: Այն կառուցվել է ավելի քան 20 տարի: Դրա կառուցման վրա աշխատել է 100 հազար մարդ, օգտագործվել է վեցուկես միլիոն տոննա քար։

Հին Եգիպտոս 5. Եգիպտոսում կային բժշկական դպրոցներ։ Հին Եգիպտոսի բժիշկները լավ էին հասկանում, թե ինչպես է աշխատում մարդու մարմինը: Հետմահու կյանքի հանդեպ հավատը եգիպտացիներին մղել է մահացածների մարմինների զմռսման (մումիֆիկացման):

6. Եգիպտացիները հագնում էին թեթև սպիտակեղեն հագուստ, որը տաք չէր: Կոսմետիկ միջոցներ էին օգտագործում և՛ տղամարդիկ, և՛ կանայք։ Հարուստ մարդիկ ոսկուց ու կիսաթանկարժեք քարերից պատրաստված պարիկ ու զարդեր էին կրում։

ՀԱՎԱՏՈՒՄՆԵՐ ՀԻՆ ԵԳԻՊՏՈՍՈՒՄ

ԸՍՏ Եգիպտացիների հավատալիքների՝ ՄԱՐԴԸ ԿԱԶՄՎԱԾ Է ՄԱՐՄՆԻՑ (ՉԵՏ), ՍՏՎԵՐԻՑ (ՀԱՅԲԵԹ), ԱՆՈՒՆԻՑ (ՐԱՆ) ԵՎ ԱՆՏԵՍԱՆԵԼԻ ԿՈՂՄԻՑ (ԿԱ): ԵԳԻՊՏԵՑԻՆԵՐԻ ԿՐՈՆՈՒՄ ԱՐՏԱԴՐԱՑՎԵԼ Է ՀԱՎԱՏԸ ՀԵՏՄԱՅԻՆ ԿՅԱՆՔԻՆ: ԱՐԵՎ ԱՍՏՎԱԾ – ՀՀ,

ՍԻՐԵԼԻ ԱՍՏՎԱԾ – ՕՍԻՐԻՍ. ԿԱ-ն ՄՈՒՄԻԱ ՄՏՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՕԳՏԱԳՈՐԾՎԵԼ Է ԲԱՂՄԱՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ: ՍԱ ԻՆՉՈՒ ԿԱՐԵՎՈՐ ԷՐ ՄԱՐՄԻՆԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒՄԸ ՈՐՊԵՍ ՄՈՒՄԻԱ.

Հին Չինաստան

  • Պատրաստում էին մետաքսե գործվածք (նույնիսկ գրքեր էին պատրաստում այս նյութից, բայց դրանք շատ թանկ էին)։
  • Հնարել է էժան նյութ՝ թուղթ
  • Կողմնացույցը հորինվել է
  • Սովորել եմ թեյ աճեցնել

Չինաստանի մեկ մետաղադրամ

Չինական պատ

Հին Հունաստան

Հին Հունաստանը գտնվում էր Բալկանյան թերակղզու հարավում և ներառում էր Էգեյան և Հոնիական ծովերի կղզիները։

8-րդ դարից մ.թ.ա Հույներն իրենց անվանել են հելլեններ։

Հին Հունաստանի բնակչությունը զբաղվում էր երկրագործությամբ, այգեգործությամբ (հատկապես խաղողի և ձիթապտուղի աճեցմամբ), անասնապահությամբ (նախապատվությունը տրվում էր մանր անասուններին՝ այծերին)։ Զարգացած էին նաև արհեստները։

Պատմական ժամանակներում հելլենների տարածքը բաժանված էր բազմաթիվ փոքր պետությունների։

Ամենամեծ քաղաքականությունն էին Սպարտան և Աթենքը:

Հին հույները հավատում էին բազմաթիվ աստվածների՝ Զևսին, Աթենային, Ապոլոնին, Նեպտունին, Հերային, Արտեմիսին, Հերմեսին և այլն: Հին Հունաստանը աշխարհին տվեց Օլիմպիական խաղեր:

Հին Հունաստան

1. Սպարտան նույնիսկ խաղաղ ժամանակ նման էր ռազմական ճամբարի: Սպարտացի քաղաքացիների որդիները 7 տարեկանում ընդունվել են դպրոցներ, որտեղ անցել են ծանր վերապատրաստում։ Որպեսզի տղաներին սովորեցնեն առանց բողոքի դիմանալ զինվորական ծառայության դժվարություններին, տարին մեկ անգամ դաժանորեն մտրակում էին եկեղեցիներում։ Ընդ որում, տղաները նույնիսկ չպետք է հառաչեն։ Ամենամեծ ուշադրությունը հատկացվել է ուժի, տոկունության, քաջության, հնազանդվելու և հրամայելու կարողության զարգացմանը։ Տղաներին սովորեցնում էին նաև ճիշտ խոսք (այն պետք է լիներ պարզ և հակիրճ՝ հակիրճ), կարդալ և գրել, նվագել երաժշտական ​​գործիքների վրա, երգչախմբային երգեցողություն։ Աղջիկները մեծացել են ընտանիքում, նրանք նաև ֆիզիկապես զարգացած են եղել։ Երիտասարդները 20 տարեկանում սկսեցին զինծառայությունը, որը տեւեց մինչեւ 60 տարեկանը։

Հին Հունաստան

2. Հունական մեկ այլ նահանգում՝ Աթենքում, որը կոչվում է Աթենա աստվածուհու անունով, հարգում էին պատերազմի, իմաստության, գիտելիքի, արվեստների, արհեստների, քաջության և քաջության աստվածուհին, սակայն նրանք մեծ նշանակություն էին տալիս արվեստներին և գիտություններին: Հատկապես գնահատվում էր հռետորական արվեստը՝ պերճախոսությունը։ Այն հատուկ սովորեցնում էին տղաներին գիմնազիաներում։

Հին Հունաստան

3. Հին հույներն ամենից առաջ գնահատում էին գիտական ​​գիտելիքները, որոնք զարմացնում էին անգամ նրանց ժառանգներին։ Ամենահայտնի հույներից մեկը՝ Արքիմեդը, եղել է գիտնական, մաթեմատիկոս, մեխանիկ, տեսական մեխանիկայի և հիդրոստատիկայի հիմնադիրը։ Նա բազմաթիվ բացահայտումներ արեց՝ նրա անունով լողացող մարմինների օրենքը հորինեց պտուտակ՝ ջուրը ցամաք բարձրացնելու համար։ Պյութագորասը մաթեմատիկոս էր, երկրաչափ, փիլիսոփա, կրոնական և քաղաքական գործիչ։ Նրան են վերագրվում ամբողջ թվերի հատկությունների ուսումնասիրությունը, Պյութագորասի թեորեմի ապացուցումը և այլն։ Գրողներ Էսքիլեսը, Սոֆոկլեսը և Եվրիպիդեսը հայտնի դարձան իրենց պիեսներով։ Պատմաբան Հերոդոտոսին անվանում են պատմության «հայր»։ Մեծ փիլիսոփաներ են եղել Սոկրատեսը, Պլատոնը, Արիստոտելը։ Թատրոնը մեզ մոտ եկավ նաև Հունաստանից

Հին Հունաստան

4. Խճանկարի արվեստը ծնվել է Հին Հունաստանում, որտեղ պատկերներ էին պատրաստում բազմագույն խճաքարերից։ Հին Հունաստանում նկարել են կերամիկական անոթներ՝ ամֆորա (սուր հատակով անոթ), կիլիքս (նրբագեղ թաս), կրատեր (մեծ անոթ)։ Նկարչության թեմաներն էին լեգենդները, առասպելները, առօրյա կյանքի տեսարանները և սպորտային մրցումները:

Հին Հունաստան

Կամ ծաղկամանները հսկաներ են, կամ թզուկները ծաղկամաններ են, և յուրաքանչյուր ծաղկաման ունի նկար և պատմություն: Հերոսը կառքով թռչում է պատերազմ: Արգոնավորդները նավարկում են օտար երկիր։ Պերսևսը սպանում է Գորգոն Մեդուզային: Բայց որսի աստվածուհի Արտեմիսը կրակում է ինչ-որ մեկի վրա լավ ուղղված աղեղով։ Եվ սա Օրփեոսն է քնար նվագող։ Եվ սա սպորտային գավաթ է, որը շնորհվում է:

Հին հույները շրջում էին ծովերը, Նրանք ժամանակ էին գտնում սպորտի համար, և նրանք հորինում էին նաև Օլիմպիական խաղերը հին ժամանակներում:

Հին հունական թատրոն

Պերգամոնում...

Օլիմպոս քաղաքում 4 տարին մեկ անցկացվում էին համահունական սպորտային մրցումներ՝ օլիմպիական խաղեր։ Նրանք տոնում էին Զևսի աստծո պատվին: Մրցումներ էին անցկացվում վազքի, ըմբշամարտի և կառքերի մրցումներում։ Հաղթողի գլուխը պսակվել է դափնեպսակով։ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ բոլոր ռազմական գործողությունները դադարեցին։ Այստեղ եկան արվեստագետներ, բանաստեղծներ։ Այստեղ հաստատվել է գրական ստեղծագործություններ կարդալու և բանաստեղծություններ արտասանելու սովորույթը։ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ հունական պետությունները հայտարարեցին կարևոր պայմանագրերի կնքման մասին և կնքեցին դրանք աստվածների զոհասեղանների երդումներով։

Միջագետք

Միջագետքի խոշոր քաղաքները եղել են պետությունների կենտրոններ, որոնք ի հայտ են եկել ավելի քան 5 հազար տարի առաջ։

Միջագետքում պեղումների ժամանակ հնագետները գտել են բազմաթիվ կավե տախտակներ՝ ծածկված սեպաձև սրբապատկերներով, որոնք, պարզվեց, Երկրի ամենահին գրային համակարգն են։ Պարզվում է, որ շումերները բացել են գրավոր պատմության դարաշրջանը և գտել խոսքի արտահայտման միջոց՝ խորհրդանիշների տեսքով։ Որպես գրելու նյութ շումերներն օգտագործում էին փափուկ կավից պատրաստված տախտակներ, որոնց վրա հատուկ փայտով սեղմում էին սրբապատկերներ՝ «սեպեր»։ Յուրաքանչյուր պատկերակ ներկայացնում էր մի ամբողջ բառ: Պլանշետները կրակել են ուժի համար: Սեպագիրն օգտագործում էր 700 նիշ, ուստի քչերը գիտեին այն: Գրագրի մասնագիտությունը շատ հարգված էր։

Միջագետք

Նրանք կարգուկանոն հաստատեցին հասարակության մեջ և կարգավորեցին հարաբերությունները մարդկանց միջև։ Օրենքները փորագրված են 1901 թվականին հնագետների կողմից հայտնաբերված բազալտե սալիկի վրա: պարունակում էր 282 հոդված։ Օրենքներում կարելի է տեղեկություններ գտնել դրանց ստեղծման նպատակի, բաբելոնյան տնտեսության առանձնահատկությունների, հասարակության զարգացման, ստրկության, առևտրի, բանակի և շատ ուրիշների մասին։

Շումերները հայտնագործեցին անիվը, գութանը, ոռոգման համակարգը, որսի համար նախատեսված աղեղը, առաջին անգամ սկսեցին աճեցնել ցորեն, կտավ, ոլոռ և խաղող, հազարավոր տարիներ առաջ շումերները գիտեին մաթեմատիկան և աստղագիտությունը:

10-րդ դարից մ.թ.ա. նրանք լայնորեն օգտագործում են երկաթը:

Հին հնդկական ճարտարապետության զարգացումն ունի որոշ առանձնահատկություններ. Հուշարձաններ, որոնք գոյություն են ունեցել մ.թ.ա. 3-րդ դարից առաջ։ ե., մինչ օրս չեն պահպանվել, քանի որ փայտը ծառայել է որպես շինանյութ: 3-րդ դարից մ.թ.ա. ե. քարը օգտագործվում է շինարարության մեջ։

Մեծ Ստուպա թիվ 1,

Որտե՞ղ են պահվում Բուդդայի մասունքները:

Քարանձավային տաճար Աջանտայում (Գուպտայի կայսրություն)

Հին Հնդկաստան

Հին հնդկական արվեստ

Բուդդայի արձանը

Հնագույն որմնանկար

Աջանտա տաճար (Գուպտասի տակ)

Տասնորդական թվեր

Դասի ամփոփում.

  • Ո՞րն է Հին աշխարհի դարաշրջանը:
  • Ո՞ր քաղաքակիրթ երկրներն են եղել Հին աշխարհի դարաշրջանում:
  • Ո՞րն է հիմնական տարբերությունը Հին աշխարհի դարաշրջանի և Նախնական աշխարհի դարաշրջանի միջև:
Դասի ամփոփում.
  • Ի՞նչն է ձեզ զարմացրել դասում:
  • Ի՞նչ եք ձեռք բերել, զգացել, մտածել:
  • Ի՞նչ նոր բաներ եք հայտնաբերել:
  • Ի՞նչն էր ավելի հաջողակ:
  • Ինչու՞ մեզ պետք էր այս դասը:
  • Գնահատեք ձեր աշխատանքը դասարանում.
  • Կանաչ – Ես ակտիվ էի և գոհ իմ աշխատանքից:
  • Դեղին - Փորձեցի, բայց չստացվեց:
  • Կարմիր - Ես բավականաչափ լավ չէի աշխատում:
  • «Աշխատանքային գրքում» դասի թեմայի կողքին նկարեք ընտրված գույնի շրջան

+ [Կարդացեք դասի թեման]

Դասի թեման՝ «Հին աշխարհը - առաջին քաղաքակրթությունների ծնունդը»

Ի՞նչ հետաքրքիր բան նկատեցիք դասի թեմայի վերնագրում: Հասկանու՞մ եք բոլոր բառերը։ (Մենք չգիտենք, թե ինչ է քաղաքակրթությունը)

Բառապաշարային աշխատանք (նոր բառի ընթերցում մաս-մաս և միասին, շեշտադրումների դիտարկում). Մագնիսական տախտակի վրա նոր բառով նշան է կախված։

քաղաքակրթական քաղաքակրթություն

Կարո՞ղ եք սահմանել «քաղաքակրթություն» բառը։ Բացեք դասագիրքը էջ 53-ում: Ստորև կա նկարչություն. «Անցում պարզունակ հասարակությունից քաղաքակրթության». Նայելով այս գծապատկերին՝ փորձեք պատմություն կազմել ըստ պլանի:

Պլանավորել.

1. Որտե՞ղ էին ապրում պարզունակ հասարակության և քաղաքակրթության մարդիկ:

2. Ո՞վ էր վերահսկում ժողովրդին։

3. Ինչպե՞ս են փոխանցվել հաղորդագրություններն ու գիտելիքները:

Կաշխատեք խմբերով։

Աշխատեք խմբերով քարտերի վրա:

Քարտ թիվ 1

Նախնադարյան հասարակության մարդիկ ապրում էին ………………. .

Ժողովրդին կառավարում էր ավագը …………………

Հաղորդագրություններն ու գիտելիքները փոխանցվել են …………….. .

Քարտ թիվ 2

Քաղաքակրթության մարդիկ ապրել են …………………. .

Մարդիկ վերահսկվում էին …………….. .

Հաղորդագրությունները և գիտելիքները փոխանցվել են՝ օգտագործելով …………. .

Պատասխանները լսվում են.

Եկեք նորից կարդանք դասի թեման։

Ինչպե՞ս է Հին աշխարհի դարաշրջանը տարբերվում Նախնադարյան աշխարհի դարաշրջանից: (Հայտնվում են քաղաքներ, նահանգներ, գրություն)

Հարցի տակ գրատախտակին դրված է «Քաղաքներ, նահանգներ, գրություններ են հայտնվում» ցուցանակը.

Տղերք, տեսեք, ինչպիսի՞ն է վարդագույն գիծը: (Քայլի ձևով)ՈւսուցիչՓորձեք տալ սահմանում, լրացրեք արտահայտությունը:

Քաղաքակրթությունը մարդկության զարգացման փուլ է:

Մեր ենթադրությունը ստուգենք դասագրքով։ Կարդացեք էջ 53, պարբերություն 2: Գտեք քաղաքակրթության սահմանումը: (Մարդկային զարգացման նոր, ավելի բարձր փուլ)

Այսպիսով, հին աշխարհի դարաշրջանում հայտնվեցին քաղաքներ, նահանգներ, գիր: Սրանք քաղաքակրթության հիմնական նշաններն են։

Սեղանինառաջին հարցի տակ նշան է հայտնվում

+ Բայց «քաղաքակրթություն» բառն այլ սահմանում ունի.

Բացեք դասագիրքը էջ 54-55, նայենք քարտեզին։

Նայեք քարտեզի խորհրդանիշներին:

Ի՞նչ է նշված քարտեզի վրա տարբեր գույներով: (Հին քաղաքակրթություններ)

+ Ի՞նչ քաղաքակրթություններ են գտնվում Եվրոպայում: (Հին Հռոմ, Հին Հունաստան)+ Որո՞նք են Հին Արևելքի քաղաքակրթությունները:( Հին Եգիպտոս, Միջագետք, Հին Չինաստան, Հին Հնդկաստան)

+ Նշում, Որտե՞ղ էր գտնվում յուրաքանչյուր հնագույն քաղաքակրթություն: (գետերի, ծովերի ափերի երկայնքով)

+ Հին Եվրոպայի քաղաքակրթությունները գտնվում էին Միջերկրական ծովի ափերին, իսկ Հին Արևելքի քաղաքակրթությունները՝ խոշոր գետերի ափերին՝ Նեղոս, Տիգրիս, Եփրատ, Ինդուս, Դեղին գետ և Յանցզի:

Նայեք նկարազարդումներին, որոնք տեղադրված են քարտեզի շուրջ: Անվանեք քաղաքակրթություններն ու ճարտարապետական ​​հուշարձանները, որոնցով նրանք հայտնի են դարձել:

+ Արդյո՞ք ճարտարապետական ​​կառույցները նման են միմյանց։ Ինչո՞ւ։ (Ոչ, բոլորը տարբեր են, քանի որ տարբեր երկրներ, տարբեր մշակույթներ)

+ Համեմատեք տարբեր հին քաղաքակրթությունների մարդկանց հագուստները: Ի՞նչ կասեք հագուստի մասին։ Ինչո՞ւ։ (Ոչ, բոլորը տարբեր են, քանի որ տարբեր երկրներ, տարբեր մշակույթներ)+ Համեմատեք գրելը. Ինչ կարող եք եզրակացնել:( Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր գրային համակարգը: Տարբեր երկրներ, տարբեր մշակույթ):

Մենք ձեզ հետ համեմատեցինք ճարտարապետական ​​կառույցները, հագուստը և գիրը: Այսպիսով, ինչ եզրակացության կարող եք գալ: (Յուրաքանչյուր քաղաքակրթություն ուներ իր հատուկ մշակույթը)+ Այսպիսով, ինչ է քաղաքակրթությունը: Փորձենք այս հասկացությանը տալ երկրորդ սահմանումը։ Ավարտի՛ր նախադասությունը։Քաղաքակրթությունները տարբեր են………..իրենց հատուկ…….

Ուսուցիչ:Ստուգենք մեր ենթադրությունը դասագրքում էջ 53, պարբերություն 3.

Սեղանինառաջին հարցի տակ նշան է հայտնվումերկրորդ սահմանումը.

Տղերք, ի՞նչ հարցի պատասխանեցինք։(Ո՞րն է տարբերությունը Հին աշխարհի դարաշրջանի և Նախնադարյան աշխարհի դարաշրջանի միջև):

+ Ի՞նչ հարցին դեռ պետք է պատասխանենք։ (Ներկայացված առարկաներից ո՞րն է հայտնվել հին աշխարհի դարաշրջանում):+ Պատասխանը կարող ենք գտնել էջ 56-ում։ Վերանայեք աղյուսակը. «Հին աշխարհի քաղաքակրթությունների գյուտերը».

+ Բայց հին աշխարհի դարաշրջանում զարգացել է նաև տեխնոլոգիան։ Ուշադրություն դարձրեք «Հին աշխարհի քաղաքակրթությունների գյուտերը» էջ 57-ի նկարին։

Ի՞նչ են հնարել մարդիկ հին աշխարհում: (Երկաթե կացինը, անիվը, առագաստանավը և թիավարող նավերը հայտնվում են Հին աշխարհում)+ Հին աշխարհի ո՞ր տեխնիկական նվաճումներն են օգնել մարդկանց երկար տարածություններ տեղափոխել:( Կառքեր, առագաստանավեր և թիավարող նավեր)+ Նավարկելով առագաստանավային և թիավարական նավերով՝ հնարավոր էր երկար ճանապարհորդություններ և ճանապարհորդություններ կատարել։ Ռազմական կառքերի վրա գտնվող զորքերը կարող էին երկար ճանապարհ անցնել և հանկարծակի հարձակվել թշնամու վրա: Երկաթե կացինի տեսքը հեշտացնում էր մարդկանց գործը. Մի ամբողջ օր պահանջվեց քարե կացնով ծառ կտրելու համար, բայց երկաթե կացինով դա հնարավոր էր մի քանի րոպեում։ Այսպիսով, հին աշխարհում տեխնոլոգիական նվաճումները բարձրացան զարգացման ավելի բարձր մակարդակի:+ Ի՞նչ հարցի պատասխանեցինք։( Այո) «Ներկայացված առարկաներից ո՞րն է հայտնվել հին աշխարհի դարաշրջանում» հարցի ներքո։ նշան է հայտնվում

Կարդացեք դասի թեման: Ի՞նչ հարցերի մենք պատասխանեցինք այսօր։

Ուղարկել ձեր լավ աշխատանքը գիտելիքների բազայում պարզ է: Օգտագործեք ստորև ներկայացված ձևը

Ուսանողները, ասպիրանտները, երիտասարդ գիտնականները, ովքեր օգտագործում են գիտելիքների բազան իրենց ուսումնառության և աշխատանքի մեջ, շատ շնորհակալ կլինեն ձեզ:

Աշխատանքի HTML տարբերակը դեռ չկա։
Աշխատանքի արխիվը կարող եք ներբեռնել՝ սեղմելով ստորև նշված հղումը։

Նմանատիպ փաստաթղթեր

    Հին Եգիպտոսը մարդկության պատմության առաջին պետություններից մեկն է, որն առաջացել է Աֆրիկյան մայրցամաքում՝ Նեղոս գետի հովտում մ.թ.ա. 4-րդ հազարամյակի սկզբին: Մումիֆիկացման (զմռսման) ծեսի էությունը. Եգիպտական ​​ամենամեծ բուրգերի նկարագրությունը.

    ներկայացում, ավելացվել է 27.12.2011թ

    Առաջին բնակավայրերը Նեղոս գետի ափին։ Հին Եգիպտոսի առաջացումը ամենահին քաղաքակրթություններից մեկն է, որն առաջացել է աֆրիկյան մայրցամաքի հյուսիս-արևելքում: Պատերազմը Ստորին և Վերին Եգիպտոսի կառավարիչների միջև, պետության միավորումը։ Հին եգիպտացիների դիետան.

    շնորհանդես, ավելացվել է 18.10.2011թ

    Եգիպտոսը վաղ և հնագույն թագավորությունների դարաշրջանում, զարգացած նեոլիթյան համայնքների ձևավորումը։ Նեղոսի հովտի միավորումը մեկ պետության մեջ: Միջին թագավորության շրջանը, Եգիպտոսի մասնատումը, լիբիացիների և քոչվորների ասպատակությունները։ Նոր թագավորության դարաշրջանը և Թեբայի թագավորների վերելքը:

    վերացական, ավելացվել է 18.01.2010թ

    Քաղաքակրթությունը որպես մարդկանց հասարակություն՝ սեփական մշակույթով, օրենքներով, ուժով, արտաքին տեսքի նախադրյալներով և զարգացման գործոններով: Ամենահայտնի հնագույն քաղաքակրթությունների առաջացման ընդհանուր բնութագիրը և պատմությունը՝ շումերական, եգիպտական, հունական, հնդկական, չինական:

    շնորհանդես, ավելացվել է 05/11/2015

    Պարսկաստանը երկրի հին անվանումն է, որը 1935 թվականից կոչվում է Իրան։ Կայսրության աշխարհագրությունը, Արիների արշավանքը և Մեդիական թագավորությունը. Պարսկական Ախմենյան պետություն. Հելլենական տիրապետություն, Արշակյանների պարթևական պետություն։ Պարսկաստանի տնտեսություն և կրոն.

    ներկայացում, ավելացվել է 12/08/2013 թ

    Եգիպտոսը ամենահին քաղաքակրթություններից մեկն է. պետության և մշակույթի զարգացման պատմություն. Մարդկության հսկայական գանձերի ակունքները՝ կենցաղային իրերի, կոսմետիկայի, կոշիկների գյուտ; թանաքի, թղթի, ժամանակագրության օգտագործում; առաջընթաց բժշկության մեջ; ճարտարապետություն։

    շնորհանդես, ավելացվել է 02/10/2015

    Քաղաքակրթությունը որպես սոցիալական օրգանիզմների զարգացման հիերարխիկ ձևավորված մակարդակ, որը համապատասխանում է պետական ​​կառույցներին: Հին Եգիպտոսը և շումերա-բաբելոնյան աշխարհը. Հին Հնդկաստան և Հին Չինաստան. Հին Հունաստան և Հին Հռոմ, աշխարհայացքի տեսակները.

    թեստ, ավելացվել է 06/02/2016

- Տեսնենք, թե ինչպես է տեղի ունենում անցումը պարզունակ հասարակությունից քաղաքակրթության։ Եկեք հիշենք, թե ինչ գիտենք պարզունակ հասարակության մասին։

Քաղաքակրթություն Նախնադարյան հասարակություն

Որտե՞ղ էին ապրում պարզունակ մարդիկ: (Քարանձավներում)

Հարմար էր այսպես ապրելը։ (Ոչ, ինչու?

Ի՞նչ սկսեցին մարդիկ կառուցել: (Տանը)

Կարո՞ղ է մեկ մարդ իր համար տուն կառուցել: (Ոչ)

Ի՞նչ են արել մարդիկ։ (Նրանք միավորվեցին և աշխատեցին միասին)

Ինչպե՞ս էր կոչվում այն ​​վայրը, որտեղ կային մի քանի կացարաններ: (գյուղ)

Կարո՞ղ էին օտարները այս գյուղում բնակություն հաստատել այս մարդկանց հետ: (Ոչ, ինչու? (Համատեղ աշխատանքը, գիշատիչների դեմ պայքարը, համահունչ խոսքի զարգացումը մարդկանց ավելի սերտորեն միավորեց միմյանց հետ)

Ի՞նչ են ստեղծել նույն գյուղում ապրած և միասին աշխատած մարդիկ։ (Ծննդաբերություն) Ինչու՞: (Միայն մի ամբողջ տոհմ կարողացավ զբաղվել հողագործությամբ և անասնապահությամբ։ Դաշտում հավաքված բերքը պատկանում էր ողջ տոհմին)

Իսկ եթե մի տարածքում ապրում էին մի քանի տոհմեր, ինչպե՞ս էին կոչվում։ (Ցեղ)

Ո՞վ էր ղեկավարում ցեղի բոլոր գործերը: (Ավագանի)

Տղերք, ինչպե՞ս իմացանք պարզունակ հասարակության կյանքի մասին՝ ինչպե՞ս են ապրել, ինչո՞վ են զբաղվել։ (հիմնված ժայռապատկերների, հայտնաբերված առարկաների, մեզ հասած էպոսների և լեգենդների վրա)

Սա մարդկային հասարակության մշակույթի զարգացման սկիզբն է։

Արդյո՞ք հասարակությունը կզարգանա, եթե ցեղերը չփոխանակեն իրենց աշխատանքի արտադրանքը: (Ոչ, ինչու?

Արդեն մ.թ.ա. 4-րդ հազարամյակում մարդկանց մեծամասնությունը վարում էր նստակյաց կենսակերպ. դա հարմար էր դարձնում արհեստներով, հողագործությամբ և անասնապահությամբ զբաղվելը: Ցեղերը փոխանակում էին իրենց աշխատանքի արտադրանքը միմյանց հետ և ավելին, հարմար ջրային ճանապարհը հեշտացնում էր ապրանքների փոխանակումը։

Փոքր գյուղերի մեջ սկսեցին հայտնվել առաջին...(քաղաքները):

Քաղաքում մարդկանց մեջ կային ավելի հարուստ և ոմանք ավելի աղքատ. մարդկանց պետք էր ինչ-որ կերպ կազմակերպել, նրանց կյանքը պաշտպանել, հարկեր հավաքել։

Նոր ուժ է ի հայտ եկել, որի վրա դրված է հասարակության կառավարումը` պետությունը:

Էլ ի՞նչն է, ըստ Ձեզ, քաղաքակրթության զարգացման կարևոր պայման։ (գրել)

Ինչո՞ւ գրելու անհրաժեշտություն առաջացավ, կշարունակե՞ն աշխատել ժայռերի վրա, պատմել էպոսներ ու լեգենդներ։ (Պետք էր գրել մարդկանց իրավունքները պաշտպանող օրենքներ, հաշվարկել հարկերը, հիշել ցանքի և բերքահավաքի լավագույն ժամանակը): Այս և այլ հաղորդագրությունները փոխանցելու համար բանավոր պատմությունները բավարար չէին, և դժվար էր ամեն ինչ պահել հիշողության մեջ:

Ահա թե ինչպես են նրանք հայտնվել առաջին քաղաքակրթությունները.

Աշխատանք գծագրերից (էջ 61)

Բացեք 65-րդ էջի դասագիրքը, ուսումնասիրեք լեգենդը։

Ի՞նչ է նշված քարտեզի վրա հաստ կարմիր գծով:

Ի՞նչ կա այն կողմ:

Ո՞ր կիսագնդում են առաջացել առաջին քաղաքակրթությունները: (Արևելքում)

Աշխարհի ո՞ր մասերում են առաջացել հին քաղաքակրթությունները:

Ինչպիսի՞ն է կլիման այս տարածքներում, որտեղ առաջացել են առաջին քաղաքակրթությունները:

Ինչ է նշվում տարբեր գույներով:

Ի՞նչ քաղաքակրթություններ են գտնվում Եվրոպայում:

Որո՞նք են Հին Արևելքի քաղաքակրթությունները:

Որտե՞ղ էր գտնվում յուրաքանչյուր հնագույն քաղաքակրթություն:

Նայեք նկարազարդումներին քարտեզի եզրերին:

Ինչ է սա? Համեմատեք դրանք։ Ի՞նչ կարող ես ասել։

Գուցե դուք ինչ-որ բան կարդացե՞լ եք այս ճարտարապետական ​​հուշարձանների մասին:

Ինչո՞վ էր մի քաղաքակրթությունը տարբերվում մյուսից:

Ստուգում (կոլեկտիվ) ըստ խմբերի.

Ի՞նչ քաղաքակրթությունների մասին եք կարդացել: (Հին Չինաստան)

Նայեք նկարազարդումներին, միգուցե դրանք ձեզ օգնեն։

Այսպիսով, ինչ է քաղաքակրթությունը: Այս բառի մեկ այլ իմաստ. (Երկիր իր հատուկ մշակույթով)

Անդրադառնանք բառարանին և ստուգենք մեր ենթադրությունը։

Ինչն է հարուստ Հին աշխարհի դարաշրջանում:

Հին աշխարհի դարաշրջանի գոյության ժամանակը.
(Ք.ա. III հազարամյակից մինչև մ.թ.ա. 4-րդ դար)

Լուծե՛ք խաչբառը, գրե՛ք հնագույն քաղաքակրթությունների անունները (Ստուգման ժամանակ՝ քաղաքակրթության գրատախտակին՝ Եգիպտոս, ...):

Վերադառնանք դասի սկզբում տրված մեր հարցին. Ո՞վ կարող է պատասխանել. (Նրանք են առաջին տեխնիկական և մշակութային նվաճումները, որոնք մարդկանց բերեցին քաղաքակիրթ հասարակություն):

- Դասի վերջումՈւզում եմ կարդալ գրող Ռուդոլս Իթսի խոսքերը. «Մարդկային աշխատանքն ու տաղանդը, հարյուրավոր սերունդների կիրքն ու խելքը մեր գոյության մեջ են հայտնվել անցյալից: Վերցրո՛ւ մեզնից այն, ինչ արել են մեր նախնիները, և քաղաքներն ու գործարանները կջնջվեն երկրի երեսից, և խավարը կգա երկրի վրա:

Առաջադեմ մարդու մեծ հատկանիշը անցյալը չմոռանալն է և երախտապարտ լինել նրանց, ովքեր առաջ են գնացել»։