Kiri ja - amet, mängud. Õppetunni kokkuvõte ettevalmistusrühma laste lugemise ja kirjutamise õpetamiseks. Tutvumine kaashääliku, Y-tähega Ülesanne: trükitud Y-täht koolieelikutele

Ja jälle teie rubriik õppida tähti. Nagu õigesti arvasite, on meil täna kaashäälik täht "Y". Miks konsonant? Ja tee häält. Niisiis, kui lihtne on heli? Muidugi tuleb vastu takistustele, keel ja hambad segavad.

Sõna alguses kohtate seda häält mitte nii sageli, vaid sõna keskel ja lõpus nii palju kui soovite. Nii et alustage, leidke sõnad, millel on heli "Y". Paigutage või kujundage kiri.

Ma lihtsalt pakun sulle abi praktiline materjal: kunstisõna, mängud, keeleväänajad, mõistatused.

täht "Y"


Rõõmsad luuletused

Jood on hea, jood ei ole paha.

Asjata karjute: "Oh-oh-oh!" -

Nähes kergelt pudelit joodiga.

Jood mõnikord muidugi põletab,

Aga parane kiiremini

Joodiga määritud haav.

V. Lunin

Üle värava lendab lind,

Aga ta ei istu väravas.

E. Tarlapan

Mul on nõel ja niit

Õmblema õpin ema käest.

Kui torkan sõrme

Täidan haava joodiga.

Oh-oh ja oi-ei

- Oh oh oh! - ütles oh-oh. -

Mina, mu sõber, olen päris suur!

- Mine, jaluta,

Kõik läheb mööda! - ütles ei-ei.

G. Vieru

Sest koma

Istub tema õlgadel.

V. Koževnikov

Joogi Ivan aitaks

Joogi elagu mere taga.

Patter

Ahastuses harakas

Klassist naaseb.

Terve õppetund vestles pasknääriga

Ja naasis kahekesi koju.

Vanasõnad ja kõnekäänud

1. Ära oma sada rubla, aga sul on sada sõpra.

2. Leia uusi sõpru, kuid ära kaota vanu.

3. Ära karda külma. Pese vööni.

Mängud

Mäng "Kes on rohkem."

Mõelge sõnadele, mille alguses on heli [y] (jood, joogi, joota), keskel (T-särk, kastekann, madu), sõna lõpus (mai, tee, serv).

Mäng "Sõnade teisendamine".

Muutke sõnu nii, et need näitaksid taotlust, korraldust, üleskutset tegevusele: väärt ( peatus), peseb ( minu), ehitab ( süsteem), laulab
(laulma), otsustab ( otsustama), mängib ( mängida), kordab ( korda), ujub ( ujuda), arvab ( mõtle).

Mäng "Kus on heli".

Õpetaja kutsub lapsi üles määrama tähe "y" asukoha sõnades: tugev, jockey, litter, jood, joonlaud.

Mäng "Tuvasta heli ära".

Plaksutage käsi, kui kuulete heli [th] sõnades: rebane, husky, mängija, nägu, kraanikauss, ööbik, buss, troll, käärid, auto, madu, nimi, tee.

Mäng "Ütle mulle sõna".

Mäng Uudishimulik.

- Mis su nimi on? (Andrey.)

- Mis sulle hommikusöögiks meeldib? (Muna.)

- Millist transpordiliiki eelistate? (Tramm, troll.)

Kus sulle vabal päeval meeldib minna? (Muuseumi.)

Millega kogute vett, et lilli kasta? (Kastekannu.)

- Mis puuvili sulle meeldib? (Ivo.)

- Mis jook sulle meeldib? (Tee.)

Mäng "Kiri on kadunud."

Sisestage sõnadesse puuduvad tähed:

sha - ba, kangelane -, tramm -, uuring - need.

Mäng "Sõnade teisendamine".

1. Sisestage sõnadesse puuduvad tähed:

Vastus: T-särk, pähkel, jänku, husky, gäng;

kastekann, siin.

2. Muutke iga sõna nii, et see sisaldaks tähte "y".

Ehitaja ( Ehitus), cast ( kastekann), Jänes ( Jänku), lugeja ( lugeda), talv ( talvel).

Mäng "Meelelahutuslikud modellid".

Koostage sõnad järgmiste mustrite järgi.

1. - - th (Mai, hauk, tee, ulgumine, võitlus.)

– – th – – (T-särk, T-särk, kajakas, pasknäär, pähkel.)

2. - - ai (äär.)

--- ah (Kuua, ära võtma.)

– – – – ah (Kohandatud, sündmus.)

- - - talle (Muuseum, lütseum, džoki, nisuhein.)

Mõistatused

Noh, mu kallid, teie oma praktilisi nõuandeid täiendatud veel ühe kirjaga, see täht "Y".

Tunni eesmärk: uurime Y-tähte, lugemisoskuse kujunemist, kõneoskuse arendamist, foneemilise kuulmise parandamist, elementaarse graafilise oskuse põhitõdesid.

  • tutvustada koolieelikule Y-tähte, hääliku õiget hääldust;
  • õpetada lahtritesse kirjutama suurt Y-tähte;
  • tekitada õpihuvi luuletuste ja mõistatustega.

Nimetage allolevatel piltidel kujutatu:

Veekeetja Parrot Jogurtijoog

  1. Palun kuulake sõnu (tõstke oma häälega esile viimane heli): minu, sinu, metsik, lahke, tark.
  2. Mis kõlab kõigis nendes sõnades?
  3. Mis hääliku on nii sõnas PAPAGO kui ka sõna MIKA?
  4. Sõna alguses, lõpus või keskel kõlab [Y] sõnas PAPAGO? - MIKE? - ANNA? - AIBOLIT?

Kui hääldame heli [Y], jääb keele ots alumiste hammaste taha ja keele tagakülg tõuseb suulae poole. Ütle: YYY. Keele tagumine osa tõuseb suulae poole ja takistab heli [Y] hääldamisel õhul suust vabalt väljuda.

  • Vokaal või kaashäälik [Y]?
  • Hääleline või kurt?
  • Miks?
  • Mõelge Y-tähele. Mis täht see välja näeb?

Tähed on sarnased, kuid helid on täiesti erinevad: [I] on täishäälik ja [Y] on kaashäälik.

Korda: JÄNKU. Mis on selle sõna esimene silp?
Mis on selle sõna teine ​​silp?

Samamoodi - sõnadega MIKE, NUTIKAS, LOLL, TRAMMID, AIBOLIT.

Lugege sõnu:
minu, mai, tark, lahke, punane, kangelane, jänku, loll, tugev, roheline, naljakas, tram-wai.

Tegevus: Trüki Y koolieelikutele

Mõelge Y-tähele. Õmblesime lihtsa pliiatsi või pastapliiatsiga tähe Y õhku ja üks kord vihikusse hoolikalt lahtritesse.

Juhtudel, kui lapsel palutakse kirjutada terve rida tähte, silpi või sõna, annab täiskasvanu rea alguses õigekirja näidise.
Kui koolieelikul on raskusi, võib täiskasvanu joonistada kaks võrdlusjoont või panna kinnituspunktid, mida laps joontega ühendab, või kirjutada tähed tervikuna ja laps teeb neile lihtsalt teist värvi ringi. Selles koolitusetapis ei tohiks kalligraafiat nõuda.

Jätkake fraasi

Rööbaste maja on sealsamas.
Ta tapab kõik viie minutiga
Istud maha ja ära haiguta
Väljub ... (tramm).

Mida me laulsime, arvake ära?
Kara… (wai).
Mida nad meile laulsid, arvake ära? Bayu ... (hüvasti).
Mis kuu, arvan? mai kuu).
Mis on klaasis, arvan? Magus tee).

Lugu Y-tähest

Mida sa joogast tead?

"Mida sa joogast tead?" - see oli raamatu nimi, mille hiirehiire aiast leidis. Kaanele oli joonistatud alasti onu - joogi, kes nagu poleks midagi juhtunud, lamas lauast välja ulatuvatel küüntel.
Teistel piltidel seisis sama joogi lihtsalt paljaste jalgadega kuumadel sütel või istus külmunult jääplokis. Lisaks luges Hiir, et joogid ei saa kuude kaupa süüa ega juua.
- Peab proovima! Hiir otsustas.
- Ma kujutan ette, mis juhtub, kui mu ema avab külmkapi ja ma istun seal tardunult ja naeratan. Või teeb isa pliidi lahti ja ma istun seal sütel ja ütlen: "Mis, sa pole kunagi joogat näinud või mis?"

Alustuseks lõi ta naelad lauda ja heitis neile pikali alles siis, kui kohe püsti hüppas ja karjume terve aia peale:

Oh-ee-ee!!!

Ta jooksis koju, võttis joodi välja ja hakkas küüntelt oma kriimustusi määrima. Ja jood põleb! Hiir määrib, karjub ja ta ise mõtleb: "Ma viskan selle raamatu kassile. Las ta olla nüüd joogi."

Mõistatused lastele Y-tähega

Keeda - aur tuleb välja,
Ja vilistab ja põleb kuumusest,
Kaas ragiseb, koputab.
- Hei, võta mind ära! - karjub.
(Veekeetja)

Hämmastav vagun!
Otsustage ise:
Rööpad õhus ja ta
Hoiab neid kätega.
(Trollibuss)

Villasel heinamaal
Tantsib peenikese jalaga.
Terasest kinga alt
Õmblus tuleb välja.
(Õmblusmasin)

See võib puruneda.
Võib ka keevitada
Kui tahad, siis linnuks
Saab pöörata.
(muna)
Ütle mulle, kes asju nii kardab
Nagu pulgad - koer,
Nagu kivi – lind?
(Lask inimene)

Jooksin oma emajõe äärde
Ja ma ei saa vait olla.
Olen tema enda poeg
Ja sündis kevadel.
(Oja)

Ta vabastab lehed
lai laiuskraad.
Püsib tugevatel vartel
Sada karedat, vastupidavat vilja:
Kui te neist mööda ei lähe -
Saate need kõik ise üles leida.
(burr)

Kasvasin üles põllul vihase ja kipitusega,
Nõelad igas suunas.
(burr)

Olen maailmaga alati sõbralik.
Kui päike paistab aknast sisse
Olen peeglist, lompist
Ma jooksen mööda seina üles.
(Päikeseline jänku)

Nupp peas
Sõel ninas
Üks käsi
Jah, see on tagaküljel.
(Veekeetja)

Naljakad luuletused Y-tähest lastele

Jood on hea, jood ei ole paha.
Asjata karjute: "Oh-oh-oh!"
- Nähes kergelt pudelit joodiga.
Jood mõnikord muidugi põletab,
Aga parane kiiremini
Joodiga määritud haav.
(V. Lunin)

Mängi, jänku
Mängi minuga.
Jänku vastab:
- Ma ei saa, haige!
Oi-oi, vaene!
(E. Blaginina)

Oh-oh-oh!- ütles OH-OH.
- Mina, mu sõber, olen üsna haige!
- Mine jalutama!
Kõik läheb mööda! - ütles AY-AY.
(G. Vieru)

Joogi ei ütle kunagi: "Oh!"
"Oi oh oi!" - joogi ei hakka karjuma.
Noormees, kontrolli ennast!
Vana, ole noor!
(V. Berestov)

Olen lindude ja loomade sabas:
Siin on hermeliin, siin on varblane.
(E. Grigorjeva)

Jaamas "Ja lühike"
Meid tervitas mõistatus:
"Loe, julge ja arva -
Kuidas ilma püsti tõusmata
Saate trammi pöörata
Palju tramme?
…Mida vahele jätta
Et saaks jänku
Muutuda kogelejaks?
Üks meist kolm minutit
Mõtlesin lahenduse peale
Ja vastas: "Kustuta konks ära
Üleval kirjas "Ja lühike".
(S. Marshak)

Sipelgas leidis rohulible
Tal oli palju probleeme.
Nagu talle selga raiutud palk,
Ta viib ta koju...
Ta paindub koorma all.
Ta roomab vaevaliselt.
Aga milline hea
Ants ehitab maja!
(3. Aleksandrova)

Tunni kokkuvõte:

  1. Uute sõnade hääldus suurendab koolieeliku sõnavara, arendab kõnet ja mälu.
  2. Rakuharjutused arendavad käte peenmotoorikat.
  3. Mõistatused arendavad lastes leidlikkust, analüüsi- ja tõestamisvõimet. Pedagoogid kasutavad laste õpetamisel mõistatusi, et tõsta huvi keeruliste ülesannete täitmisel.
  4. Luuletused ei mõjuta mitte ainult mälu arengut. On tõestatud, et kui õppida iga päev mitu rida, tekivad ajju uued närviühendused ja teie üldine õppimisvõime suureneb.

Teema: Kaashääliku heli [th], täht Y. Uusaasta seiklus teie lemmikmuinasjuttude kangelastega.

Eesmärgid: tutvumine heliga [th], tähistades seda tähega Y; hääliku [th] selge hääldamise oskuse harjutamine; foneemilise taju arendamine; hääliku [th] eristamise oskuse õppimine paljudest häälikutest, silpidest, sõnadest; teha lauseid etteantud sõnaga; silpide lugemise õppimine silbitabelite ja sõnadega häälikuga [th]; mälu, tähelepanu, mõtlemise arendamine; distsipliiniharidus, meeskonnatöö oskus.
Varustus: kõlakojad; pildid sõnadest koos heliga [th] (Koschey Immortal, Emelya, Zmey Gorynych, Thumbelina, Goblin, Water); akendega kaardid hääliku koha määramiseks sõnas; punased, sinised, rohelised laternad kellukestega ja ilma; värvilised pliiatsid; pildid lumememmest, Baba Yagast, Jõuluvanast, Snow Maidenist, jõulupuust, jõulukaunistustest, millele on trükitud Y-tähega silbid ja sõnad; "Rõõmsa rongi" käsiraamat.
Kursuse edenemine.
ma O.n.z. Üllatushetk.
-
- Kuulge, poisid, keegi ohkab ja helistab meile. Jah, see on meie sõber lumememm.
- Mis juhtus, lumememm?
- Oh oh oh! - Ah ah ah! Hei hei hei!
Poisid, lumememm on nii hirmul, et ei oska muud öelda. Kes teda nii hirmutas?
- Oh oh oh! - Ah ah ah! Hei hei hei!
Tõenäoliselt tahab ta nimetada muinasjutukangelast, kes teda nii hirmutas.
Kuulame uuesti, mida ta ütleb, ja teeme kindlaks, millist heli korratakse teistest sagedamini.
- Oh oh oh! - Ah ah ah! Hei hei hei!
II. Uue heli sissejuhatus.
Heli karakteristikud [th] artikulatsiooniliste ja akustiliste tunnuste järgi.
- See on õige, see on heli [th]. Mis ta on?
Teeme selle heli. Kas me saame seda laulda? Mis meid takistab? (Barjäär – keel kaardub selga). Mis heli see on? (Kaashäälik). Kas see on pehme või kõva? Mida sa teha tahad, suruda rusikas kokku või silitada peopesa? (pehme). Heli [th] on alati pehme. Kuulake oma kurku, kas see heli on kõlav või kurt? (häälega). Heli [th] – kaashäälik, kõlav, alati pehme.
III. Foneemilise taju areng.
- Meie lumememme hirmutanud muinasjutukangelase nime väljaselgitamiseks peate õppima, kuidas teiste helide hulgas tuvastada heli [th]. Mis värvi võlulatern süttib, kui kuuleme heli [th]? (roheline kellukesega)
1. Heli [th] määratlus helide reas.
A U Y N Y Y M P Y ...

2. Hääliku [th] määratlus silpide reas.
AY OY SA MA AL AY HEI….
3. Heli [th] määratlus sõnades.
- Õppisime heli määrama, nüüd saame määrata lumememme hirmutanud muinasjutukangelase nime.
Saabastega puss, hiiglane, Shrek, Kikimora, Baba Yaga.
- See on õige, see on Baba Yaga.
IV. Uue heliga töötamine.
Hääliku [th] koha määramine sõnas.
- Baba Yaga peitis jõuluvana ja lumetüdruku. Ja selle aitavad meil leida muinasjututegelased, kelle nimel on heli [th]. Nad lähevad vanaisa Frosti ja Lumetüdrukut otsima meie rõõmsameelse rongiga. Esimeses autos lähevad need kangelased, kelle nimel on heli [th] sõna alguses, teises - keskel, kolmandas - sõna lõpus. (Koschey Immortal, Emelya, Serpent Gorynych, Thumbelina, Leshy, Vodyanoy) Kõik nad tahavad tõesti meiega uut aastat tähistada.
v. Sissejuhatus Y-tähesse.
- Sel ajal, kui meie kangelased jõuluvana ja lumetüdrukut otsivad, koostame neile kutsekaardid. Me teame heli [th], kuid mida peate selle kirjutamiseks teadma? Täht Y. Kuuleme ja hääldame helisid, kirjutame ja loeme tähti.
Tähte Y nimetatakse "Ja lühike".
Y as Ja oma märkmikusse.
Et mitte ajada Y-d I-ga segi,
Kirjutage ülaossa linnuke.

VI. Töö uue kirjaga
1. Y-tähe esiletõstmine tekstis.
- Tõmba kutsekaardil alla kõik tähed Y. Millise pliiatsiga tõmbame alla Y-tähe? (roheliselt)
Uus aasta!
Surematu Koschey, Emelya, Madu Gorynych, Thumbelina, Leshy, Vodyanoy, tulge uusaastapuhkuseks minu lasteaeda.
2. Silpide lugemine uue tähega.
Ja siin on jõuluvana koos Snow Maideniga. Nad tulid meile puhkuseks, tõid kaasa jõulukuuse.
Jõulupuu kaunistamiseks tuleb mänguasjadelt uue tähega silpe ja sõnu lugeda.
AY OY OY MINU MAI
VII. Fizminutka.
Jõulupuu on ehitud ja nüüd me mängime sellega. Tähelepanumäng "Jõulupuud suured ja väikesed."
- Näitame, kui suured on jõulupuud (tõstke käed üles) ja kui väikesed (pane käed alla). (Lapsed peaksid näitama suuri ja väikeseid jõulukuuski, mitte pöörama tähelepanu logopeedi petlikele liigutustele, vaid kuulates ainult tema suulisi juhiseid).
VIII. Õpitu kinnistamine.
1. Sõnavara laiendamine.
"Muuda sõna."
Lõbutsege meie puhkusel. Ka Baba Yaga palub meiega liituda. Jõuluvana andis talle ülesande, kuid ta ei saa seda ilma meieta hakkama. Aitame teda. Vajalik
muuda sõna nii, et sellesse ilmuks häälik [th]: T-särk - T-särk, jänes - jänku, pink - pink, varblane - varblane, muna - muna, joonlaud - joonlaud, ööbik - ööbik ...
2. Töötage selgete sõnadega.
"Loe ja räägi":
Oh - oh - see on minu jänku
Ai - ai - küpsetasime pätsi
Ai - ai - puuris papagois
Oh - oh - me läheme koju

3. Ettepanekute tegemine.
Milliseid [y]-häälega sõnu kuulsite? (jänku, päts, papagoi, kodu, minu)
Tehke nendega ettepanekuid.
IX. Tulemus.
Jõuluvanal koos muinasjututegelastega on aeg naasta oma muinasjuttude juurde. Ja heli [th] jääb meile Helide linna. Tuletame meelde, mis see heli on? (konsonant, pehme, hääleline). Hästi tehtud!

Korrigeerimist arendavad ülesanded.

Õpetada last tähelepanelikult kuulama täiskasvanu kõnet, mõistma õigesti loogilisi ja grammatilisi konstruktsioone.

Õpetage oma last häält [Y] õigesti hääldama.

Täiendada analüütiliste ja sünteetilise tegevuse oskusi, arendada lapse häälik-silbilisi esitusi.

Õppige lauseid analüüsima, leidma lausest eessõna ja kindla häälikuga sõnu.

Õppige sõnu muutma.

Õppige kirjutama diktaadi all lühikesi lauseid õigekirja elementaarsete reeglite järgi.

1. harjutus. Didaktiline harjutus "Mis on õige tee?". Täiskasvanu loeb lapsele lause ette. Laps kuulab tähelepanelikult, teeb kindlaks, kas lause on õigesti või valesti hääldatud. Kui tehakse viga, parandab laps selle.

Käru veab hobust. Kass püüdis hiire kinni. Hobune tõmbab vankrit. Hiir püüdis kassi kinni. Latern on tänava poolt valgustatud. Tänav on valgustatud laternaga.

2. ülesanne. Tutvumine heliga [Y]. Täiskasvanu kutsub last kuulama rida sõnu ja nimetama sõnade viimast heli:

varblane, oja, takjas.

Täiskasvanu näitab peegli ette ja selgitab lapsele heli [Y] artikulatsiooni:

  • huuled kergelt naeratades;
  • hambad on lähedal;
  • keele ots alumiste hammaste taga, keele tagumine pool on tõstetud kõvale suulaele, moodustades pilu, mille kaudu õhuvool läbib;
  • kael "töötab".

Iseloomulik heli: kaashäälik (keel loob õhutõkke), kõlav, tahke. Nimetus: sinine ring kellukesega.

3. ülesanne. foneetiline harjutus.

Kuidas nad hirmust karjuvad? - Ai! Oeh! Oeh!

Ülesanne 4. Mõelge mitmele joonistatud objektile, nimetage need, valige ainult need, mille nimes on heli [Y], määrake heli [Y] koht sõnades:

T-särk, kärbes, raamatud, maja, tee, kuur, kajakas, takjas.

5. ülesanne. Lõpeta sõna silbiga. Mis on kõigi sõnade esimeses silbis sama viimane häälik?

CA: mai..., kutt..., tee..., koor..., zai...

6. ülesanne. Arvake mõistatusi, määrake hääliku [Y] koht kõigis mõistatussõnades, jagage need silpideks, leidke iga sõnaga lause.

Kuumast kaevust

Vesi voolab läbi nina. (Veekeetja)

Kasvasin üles põllul, vihane ja kipitav,

Nõelad igas suunas. (burr)

Ülesanne 7. Tuletage meelde transpordiliigid, mille nimes on heli [Y] (tramm, troll). Jagage sõnad silpideks, määrake hääliku [Y] koht nendes sõnades.

Ülesanne 8. Täiskasvanu kutsub häälikuga [Y] 3-5 sõna ja laps peab tähelepanelikult kuulama ja kordama kõiki sõnu samas järjekorras.

Ülesanne 9. Nimetage seeria lisasõna (vastavalt heli [Y] olemasolule sõnades):

T-särk, kajakas, pähkel, diivan; loll, noor, suur, linn.

10. ülesanne. Otsige üles võimalikult palju sõnu, mis vastavad küsimusele "mis?". Mis on kõigis nendes sõnades sama viimane heli?

Rõõmsameelne, julge, tubli...

Ülesanne 11. Pidage meeles võimalikult palju häälikuga [Y] sõnu.

Nimetage sõnu häälikuga [Y], mis koosneb

ühest silbist (mai,..),

kahest silbist (jänku, ...),

kolmest silbist (trollibuss, ...),

neljast silbist (balalaika, ...).

Ülesanne 12. Asenda sõnade kolmas häälik heliga [Y]. Mis sõnad sa said? Koostage iga sõnapaariga laused:

Tass - kajakas, käpp - ..., õngenöör - ..., jõgi - ..., müts - ..., kääbus - ...

Ülesanne 13. Vasta küsimusele: millised sõnad saad, kui eemaldad neilt hääliku [Y]?

T-särgid - moonid, reiki - ..., meeldivad - ..., pasknäärid - ...

14. ülesanne. Õppige sõnavara:

Ah-ah-ah – mai on varsti käes.

Uy-yy-yy – tuul, puhu.

Oh-oh-oh - võta mind endaga kaasa.

Hei hei hei - joo vett.

Ülesanne 15.Õppige luuletus ja seejärel lugege see ette, plaksutades iga silbi jaoks käsi.

Millist heli on luuletuses sageli kuulda?

JOOD

Yod on hea, Yod ei ole kuri.

Asjata karjute: "Oh-oh-oh!" -

Nähes veidi klaasi.

Jood mõnikord muidugi põleb,

Aga parane kiiremini

Joodiga määritud haav.

V. Lunin

Ülesanne 16. Moodusta sõnadest lauseid. (Lause analüüs, eessõna ja sõna leidmine häälikuga [Y], nende koha määramine lauses, lauseskeemi salvestamine.)

Jänku, istu, bush, all; Kajakas, meri, lend, üle; Tramm, sõit, linn, mööda.

Ülesanne 17. Sissejuhatus Y-tähesse.

Siin on lühike, vaadake.

Kolm nõela, peal niit.

V. Kovšikov

Kuidas Y-täht veel välja näeb?

Kirjamängud. I-Y tähtede eristamine.

Ülesanne 18. Sõnade iseseisev häälik-silbiline analüüs, trükitähtedega kirjutamine, sõnade lugemine:

mai, tee, veekeetja.

Sõnade teisendamine poolitatud tähestikutähtede abil:

jänku - T-särk - pähkel - gäng - kajakas.

Lausete kirjutamine diktaadi all, lugemine:

Kes seal on? Zina on siin. Zinal on jänku. Dima on siin. Dimal on T-särk. Seema on siin. Simal on kajakas.

Tänases tunnis räägime kirjast, mida võib nimetada kavalaks ränduriks. Kaval, sest väliselt on ta tähestikulises järjekorras naabriga väga sarnane ja ka sellepärast, et tema kõla oskab hästi peita. Ja rändur põhjusel, et iidsetel aegadel ta kas ilmus meie tähestikus või kadus ja esialgu ei peetud teda üldse täheks. Ja alles eelmisel sajandil oli tal oma alaline koht tähestikus vokaali I kõrval. See on täht Y (Ja lühike) ja heli [y ']. Mõnikord nimetatakse heli, mida see tähistab, ka "iot". Miks me siis vajasime oma tähestikus teist I-tähte? Kõigepealt tuletagem meelde heli [ja] omadusi. Heli [ja] täishäälik, see venib, seda lauldakse. Nüüd proovige laulda heli [th ']. Ei tulnud välja? Muidugi, sest see on lühike kaashäälik. See tähendab, et meie tähestikus on täishäälikul [ja] ja kaashäälikul [th ’] täiesti erinevad ülesanded, nii et me mõlemad vajame ja oleme olulised. Täna räägime ainult ühest Y-tähe teosest.

Alustame heli [th '] määratlusega. Pange oma käed kõrile või kõrvadele ja tehke häält [y']. Tundsime vibratsiooni, mis tähendab, et see on helisev heli. Ja nüüd pidage meeles veel üht selle heli nippi: heli [th '] on ainult pehme ja sellel pole kõva paari. Nii et heli [th ’] on kaashäälik, kõlav, pehme. Nüüd harjutame selle heli sõnades äratundmist.

Täna läheme linnuriiki. Arva ära mõistatus ja nimeta hääliku koht sõnas: sõna alguses, keskel või lõpus.

Tibu-piiks!

Hüppa terade juurde!

Peck, ära ole häbelik!

Kes see on?

Varblane- häälik [th '] sõna lõpus (joonis 1).

valgetiivaline lind

Lendamine üle mere.

Kala nägemine

Nokast piisab.

Kajakas – häälik [th '] sõna keskel (joon. 2).

Kes on ilma nootideta ja ilma flöödita

Parimad trillid,

Vastus...

Ööbik- häälik [th '] sõna lõpus (joonis 3).

hall lind,

väike lind,

Pöörad alati kaela.

Kas selleks on vajadus?

Wryneck- häälik [th '] sõna keskel (joonis 4).

Riis. 4. Vertineck ()

Linnu rõõmsas entusiasmis,

Usudes kindlalt edusse

Milline lind merre sukeldub

Kahtlemata parim?

Guillemot- häälik [th '] sõna keskel (joon. 5).

See ei ole vikerkaar, see pole leek!

Missugune lind? Arva ära!

Vesteldes meiega terve päeva

Mitmevärviline…

papagoi- häälik [th '] sõna lõpus (joonis 6).

Mulle ei meeldi tegevusetult elada

Tõusen kell viis

Siis istutan nokaga seedripuid,

Need tammed tihedas metsas.

Jay- häälik [th '] sõna keskel (joonis 7).

Müra ja müra kogu piirkonnas,

Linnud on hirmunud.

Taevasse ilmus kiskja

Mida süüa, otsin.

Kull- heli [y '] sõna alguses: [yastr'ip] (joon. 8).

Märkasime, et sõna alguses esinev häälik [y '] kohtus vaid korra. Fakt on see, et vene keele sõnades leidub seda heli harva. Y-tähega algavaid sõnu on meie keeles vähe, nende hulgas on peamiselt geograafilisi nimesid, kuid mitte ainult. Proovige sõnu, mis algavad Y-tähega.

Iga laps teab joodi.

Ema määrib haavad joodiga(Joonis 9) .

Milliseid piimatooteid peaksid kõik lapsed jooma? Jogurt (joon. 10).

Joogi ei ütle kunagi: "Oh!"

"Oi oh oh!" - ära karju jooga(Joonis 11) .

Noormees, kontrolli ennast!

Vana, ole noor!

Yorkshire'i terjer ehk York (joonis 12).

Riis. 12. Yorkshire'i terjer ()

Mõelge, kuidas Y-tähte kirjutatakse.

Sest koma

Istub tema õlgadel.

Kaaluge trükitähti. Mida need teile meelde tuletavad? Kirjad ii.

Y-tähte nimetatakse Ja lühikeseks.

Y as Ja oma märkmikusse.

Et mitte ajada Y-d I-ga segi,

Kirjutage ülaossa linnuke.

Risttala hüpe-hüpe

Ja ta heitis pikali.

Seest muudetud

Sain I kirja.

Ja siis üle I-tähe

Lind on lennanud

Hakka Y (ja lühikeseks) I-täheks

Tahtsin kohe.

Kuidas näeb välja täht Y?

Tõusin üles ja laterna alla,

Me ei tunne teda ära.

Muutunud – vaata

Vargsi teda.

Varem oli lihtsalt ja

Ja nüüd Y (ja lühike).

Kirjanik Viktor Hmelnitski tuli välja oma looga.

Varem kutsusid Y- ja Y-tähed üksteist külla, kuid Y-täht jättis alati esikusse pulga ning Y-täht ei suutnud seda pehmest märgist eristada. Ja kui Y-täht külla tuli, jättis ta mütsi riidepuule ja perenaine ajas külalise segadusse I-tähega. Lõpuks tüdinesid nad sellest segadusest. Aga kuidas on lood teega? Ja nüüd joovad nad aias teed. Y-täht hoiab võlukeppi endaga kaasas ja Y-täht ei pruugi mütsi maha võtta(Joonis 13) .

Riis. 13. Jutt tähtedest Y ja Y

Helile ja Y-tähele meeldib vastata küsimusele "mida?". Kontrollime. Vaata pilti ja ütle.

Milline kassipoeg (joonis 14)?

Punapea, väike, naljakas, pehme jne.

Milline seljakott (joon. 15)?

Kool, uus, raske, ilus jne.

Riis. 15. Kooli seljakott ()

Mis arbuus (joon. 16)?

Triibuline, magus, suhkrune, maitsev jne.

Loeme sõnu: oh, oh, hei- th aitab tundeid väljendada.

Asendades sõnas ühe tähe, saame teise sõna: mai - koor - paradiis - sülem - minu.

Heli [th '] on alati pehme. Niisiis, täht Y tähistab heli [y '], mis on alati pehme, ja täishäälik Y näitab eelneva kaashääliku pehmust.

Mõelge kirjutatud tähtedele Y (joonis 17, 18).

Vaata, vaata

Kallis sõber,

Kuni milleni

Oleme sarnased!

Meil on ühiseid jooni

Sa oled nagu mina

Ja ma olen nagu sina.

Oleme nagu tibud.

Äkki oleme kaksikud?

Riis. 17. Kirjalik ja trükitud kiri Ja ()

Riis. 18. Kirjalik ja trükitud täht Y ()

Mis vahet sellel on? Y peal on linnuke ehk lind.

Harjutage Y-tähe kirjutamist.

Nüüd teeme järgmise ülesande: kuulake luuletust ja kirjutage üles kõik helid [th '] tähtedega Y. Vihje: kui palju helisid, nii palju tähti.

Minu toa kõrval

Ja see on sõpru täis

ingver,

hall,

triibuline,

Ja tiibadeta

Ja tiivuline

Ja sarvedeta

Ja kiimas

Ja sabata

Ja sabaga...

Mitu kirja sa said? 9. Ja milliseid loomi metsas elamas kujutasite ette? Ütle mulle.

Nüüd kirjutame väikese diktaadi.

Kirjutage sõna "Roma" esimest häält tähistav täht.

Kirjutage sõna laisk viimase hääliku täht.

Kirjutage sõna metsa teise hääliku täht.

Kirjutage suur N-täht.

Kirjutage tänase õppetunni suurtäht.

Riis. 19. Pane ennast proovile

Kodutöö

1. Harjutage kursiivkirjas suure ja väikese Y-tähe kirjutamist.

2. Tuleta meelde ja nimeta 5 muinasjuttu, mille nimes on Y-täht.

3. Kirjutage lühike lugu Oi ja Ai kohta.

Bibliograafia

1. Andrianova T.M., Iljuhhina V.A. Vene keel 1. - M.: Astrel, 2011.

2. Buneev R.N., Buneeva E.V., Pronina O.V. Vene keel 1. M.: Ballas, 2012

3. Agarkova N.G., Agarkov Yu.A. Kirjaoskuse ja lugemise õpetamise õpik: ABC. Akadeemiline raamat/õpik, 2014

1. Pedagoogiliste ideede festival "Avatud õppetund" ()