Урок с помощта на експерименталната дейност „Невидим въздух. Екологична приказка за деца от предучилищна възраст "Въздух, вода, огън" Екологична приказка за въздух за деца

Приказката за това как три елемента са се скарали. Авторска приказка с рисунки.

Колос София Викторовна, ученичка от 3 клас на MBOU гимназия № 3, Шаря, Костромска област
Описание: тази приказка е съставена за урока на околния свят.
Приложение: Материалът ще бъде полезен на началните учители в уроците на заобикалящия ги свят при изучаване на природните елементи.
Цел: да съставят приказка на тема природни стихии.
задачи:
- да се запознаят с понятието "природни елементи"
- развиват въображението и въображението
елемент- (философията) в древната и средновековната натурфилософия е един от четирите основни принципа на света: земя, вода, въздух и огън.
И така, трите основни елемента, според древните вярвания на хората
Огън

Вода


Въздух


(не говорим за четвъртия елемент - плодородна земя)

Приказката за това как три елемента са се скарали.

Преди много години три природни стихии: огън, вода и въздух са живели в мир и хармония. Но един ден водата каза:
- Аз отговарям тук!
- И защо е това? — попита въздухът.
- Често ме наричат ​​най-важната субстанция. Човешкото тяло е 2/3 вода. Без мен всичко живо ще загине!
„И без мен всичко живо ще се задуши!” възрази въздухът.
“Не се карайте!” Намеси се огънят.
- А ти по принцип мълчи, ако искаме, ще те изтрием от лицето на Земята!- казаха в един глас въздухът и водата.
Огънят се обидил от тези думи и си тръгнал.
- Да отидем при мъдреца и да попитаме: "Кой от нас е най-важният?" - предложи въздуха.
“Ще отида сам!” – обяви водата.
"Тогава ще отида сам!" - отвърна въздухът.
И те тръгнаха в различни посоки. Докато водата течеше през пустинята, тя срещна хора, които умираха от жажда. Водата се смили над тях и ги даде да пият, като по този начин спаси живота им.
- Значи, аз наистина съм толкова важен, тъй като хората не могат да живеят без мен - гордее се водата.
Междувременно въздухът също не губи време. По пътя си срещнал момче, давещо се в река. Гумената му лодка беше пълна с дупки. Тогава въздухът се покатери вътре в лодката и не излезе оттам, докато момчето не доплува до брега. Разбира се, никой не би могъл да предположи за неговия подвиг, но въздухът вероятно за първи път усети значението му.
Дълго време водата и въздухът обикаляха света. Накрая и двамата стигнаха до мъдреца. Те виждат - и огънят също е там.
- Какво правиш тук? — попита въздухът.
- Дойдох да попитам кой от нас е най-важният. - отговори огънят.
- Скъпи мъдреци, кажи ми кой е най-важният от нас? - попита водата.
- Човекът има нужда от всички вас. Не можем да оцелеем без теб. Затова трябва да живеете както преди – в мир и хармония. – отговорил мъдрецът.
Оттогава огън, вода и въздух никога повече не се бият!

Представяне на урока








Назад напред

Внимание! Прегледите на слайдове са само за информационни цели и може да не представляват всички опции за презентация. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

Целта на урока:да формират представите на децата за въздуха и неговите свойства.

Цели на урока:

  • да допринесе за обогатяване и затвърждаване на знанията на децата за свойствата на въздуха, да разшири представата за значението на въздуха в живота на хората, животните, растенията;
  • развиват у децата способността да установяват причинно-следствени връзки въз основа на елементарен експеримент и да правят заключения;
  • да консолидират елементарни представи за източниците на замърсяване на въздуха, за значението на чистия въздух за нашето здраве, за някои правила за екологична безопасност, развиват екологичното съзнание на децата;
  • развиват уменията на децата за сътрудничество чрез включване в различни дейности с деца и възрастни;
  • насърчавайте култура на общуване, активирайте речева дейностдеца.

Ход на урока

- Момчета, слушайте внимателно и отгатнете гатанката:

Имаме нужда от него, за да диша
За надуване на балона.
Всеки час е до нас
Но той е невидим за нас!

- Какво е?

- Точно така, това е въздух. И днес ще говорим за въздуха като истински учени изследователи. За това ви каня в лабораторията.

Учителят показва снимка (слайд 2)с изображението на планетата Земя.

- Нашата планета Земя е заобиколена от всички страни от дебел слой въздух.

Тази невероятна обвивка се нарича атмосфера. Ако не беше това, всичко живо щеше да загине в парещите лъчи на Слънцето през деня, а през нощта щеше да загине от космическия студ. Без въздух нашата планета Земя би била мъртва пустиня.

Където и да отидем, където и да отидем по море или по суша, навсякъде има въздух.

- А кой от вас видя въздуха? Не го виждам и в нашата лаборатория, но знам, че е тук. И сега заедно с вас ще се уверим в това.

НАБЛЮДЕНИЕ 1. Как да открием въздух.

- Въздухът е лесен за откриване, ако създадете движение. Вентилатор пред лицето ви. Как се почувствахте?

(Въздухът не се вижда, но се усеща от кожата като лек бриз).

НАБЛЮДЕНИЕ 2 (с сашета)

- И все пак въздухът може да се „хване“ в торба. Какво има в нашите чанти? (въздух)

- И какъв е той? Виждаме ли го? Защо не можем да го видим? (Въздухът е безцветен, прозрачен)

- В какво се превърна пълният с въздух торба? (еластичен)

- Различни меки предмети могат да се надуват (пълнят) с въздух. Запълвайки предметите, въздухът става еластичен и безформените предмети се оформят. (Надуйте мека безформена топка, оставете децата да я докоснат). Кои предмети имат въздух вътре? (Топка, автомобилни гуми)

НАБЛЮДЕНИЕ 3. Експериментирайте със сламка.

- Как иначе можеш да видиш въздуха? Вземете всяка сламка и издухайте през нея в чаша с вода. Какво излиза от водата с мехурчета?

Какви други мехурчета можете да издухате? (сапунено)

- Какво има вътре в сапунените мехурчета? (въздух)

ИЗХОД: Въздухът е навсякъде.

НАБЛЮДЕНИЕ 4. Въздухът присъства във всички обекти.

На масата на учителя има буркан с вода и малки предмети (камък, копче, гъба и др.)

- Има ли въздух в тези предмети? (отговори на децата)

- Аз ще спусна тези предмети във водата, а вие внимателно наблюдавайте какво се случва? (предметите потъват (падат на дъното), докато от тях излизат мехурчета, които се издигат нагоре)

- Мехурчетата са въздух, той е бил в обекта и е излязъл от него, когато обектът е попаднал във водата. Въздушни мехурчета се издигнаха; въздухът е по-лек от водата.

НАБЛЮДЕНИЕ 5. Въздухът има място.

„Имам чаша с лист хартия, прикрепен към дъното. Как мислите, ако сложите чаша във вода, какво ще стане с листото, ще се намокри ли или ще остане сухо?

Обръщайки чашата с главата надолу, бавно я спуснете във водата (чашата трябва да се държи права), докато докосне дъното. След това изваждаме чашата от водата. Защо листчето хартия на дъното на чашата е сухо?

(отговори на децата)

- В чашата има въздух, той не остави водата да намокри листа, не пусна водата в чашата.

И сега ще спусна чашата с листото във водата, но ще държа чашата малко наклонена. Какво се появява във водата? Виждат се въздушни мехурчета. откъде са дошли? Въздухът излиза от стъклото и водата заема неговото място. Какво се случи с нашия лист хартия? Той се намокри. Водата изтласка въздуха от стъклото и зае мястото му, зае цялото пространство и намокри листчето.

И така, какво научихме за въздуха? (слайд 3)

  • Въздухът е навсякъде.
  • Той е прозрачен, безцветен, без вкус, без мирис.
  • По-лек от водата.

Той е прозрачен невидим
Лек и безцветен газ.
Безтегловна кърпа
Той ни обгръща.

ИГРА „ПОЗНАЙ ПО МИРИШТА“

Самият въздух е без мирис, но може да носи миризми. По миризмата, пренесена от кухнята, можем да се досетим какво ястие е приготвено там.

Затворете очи, щипете носа си. Ще пренеса предмет покрай вас, а вие се опитайте да го разпознаете по миризма. Успял?

(не, носът на топката е затворен)

Отворете носа си. И сега? Миризмата се разпространява във въздуха, така че ние я усещаме, когато вдишваме въздуха.

МИНУТА ЗА УПРАЖНЕНИЕ. ДИШАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ.

Как диша човек? Поставете дланта си на гърдите си и усетете как дишането продължава?

Вдишване - вдишва добър въздух (кислород)

Издишване - издишва лош въздух (въглероден диоксид)

Човек диша цял живот, всяка секунда има нужда от въздух за живот.

- Покрийте устата и носа си с длан, за да спрете да дишате. Какво почувствахте, какво преживяхте?

Човек може да живее

Без храна - 30 дни;

Без вода - 14 дни;

Без въздух - няколко минути. (слайд 4)

- Когато просто вдишваме и издишваме въздуха, виждаме ли го?

Кога можем да видим въздуха, който издишваме? (през зимата от устата излиза пара).

Поехме си дълбоко дъх
Дишаме лесно, лесно.
(бавно вдишване-издишване за 4 секунди)
Дишайте с една ноздра
И мирът ще дойде при вас.
(продължително вдишване-издишване на едната ноздра, затворете другата ноздра с показалеца)

Дълбоко вдишване - ръцете нагоре
Издишайте продължително - ръцете надолу през страните.

- Защо е важно човек да диша правилно? (за да не се разболея)

При правилно дишане през носа въздухът в носа се затопля, изчиства се от примеси и навлиза в белите дробове.

Само чистият въздух е полезен за здравето. Учени – ЕКОЛОЗИ следят чистотата на въздуха на Земята. Те изучават как човек влияе върху природата, какво може да направи, за да направи въздуха по-малко замърсен.

- Какво замърсява въздуха в нашия живот? (слайд 5)

(дим от фабрики, фабрики, пожари, отработени газове, прах, цигарен дим ...)

- Какво трябва да се направи, за да се запази въздухът чист?

(в фабрики и фабрики поставят специални филтри за почистване на въздуха, водните пътеки, тротоарите; засаждат дървета, храсти, цветя; проветряват помещенията, избърсват праха)

НАБЛЮДЕНИЕ 6.

- Знаете ли какво се случва с въздуха, ако се нагрее?

Топка, поставена върху празна бутилка, се надува, когато бутилката е потопена в топла вода, изпуска се при потапяне в студена вода.

Въздухът се затопля, разширява се и излиза от бутилката. Ето защо балонът се е надул. Топлият въздух се издига.

- А къде човек използва това свойство на въздуха? (аеронавтика) (слайд 6)

НАБЛЮДЕНИЕ 7. Вятърът е движението на въздуха.

Включете вентилатора, оставете децата да усетят полъха.

Откъде дойде вятърът?

За какво е вентилатор? (освежете въздуха в горещо време)

- Какво е вятър? (движение на въздуха)

Не можем да видим вятъра, защото въздухът е прозрачен, но можем да наблюдаваме как облаците плуват, листата се люлеят по дърветата, клоните на дърветата се люлеят)

- Човекът отдавна се е научил да използва свойствата на въздуха. Къде работи въздухът? (слайд 7)

РЕЗУЛТАТ ОТ УРОКА:

Какво научихте за въздуха днес? (слайд 8)

  • Въздухът е част от природата. Той е навсякъде около нас, ние го дишаме.
  • Въздухът е невидим и прозрачен.
  • Въздухът може да се движи.
  • Въздухът е без мирис, но може да носи миризми, когато се движи.
  • Въздухът се разширява при нагряване и се свива при охлаждане.
  • Въздухът е от съществено значение за всички нас. Без него няма живот.

Кой от експериментите ви хареса най-много, за какво свойство на въздуха ни разказа той?

Знаете ли, че въздухът има още едно невероятно свойство - можете да играете с въздуха. Има дори специални играчки за игра с въздух. (Грамофони, сапунени мехурчета, хвърчило ...)

Днес научихме за свойствата на въздуха, провеждайки експерименти и експерименти с въздух. Мисля, че можете да разкажете на приятелите и родителите си за всички интересни неща, които научихте в нашата лаборатория днес. И вашите майки и татковци ще могат да ви разкажат за други свойства на въздуха и да прочетат за „голямата невидимост“ в енциклопедиите.

Благодаря ви момчета за урока, беше много приятно и интересно да общувам с вас.

литература:

  1. "Въздух" комп. Ю.И. Смирнов. - SPb: Сова, 1998.
  2. Воронкевич O.A. "Добре дошли в екологията!" - SPb: Детство-Преса, 2007.
  3. Куликовская И.Е., Совгир Н.Н. "Детски експерименти" - М .: Педагогическо дружество на Русия, 2005.
  4. Николаева С.Н. „Запознаване на децата в предучилищна възраст с неживата природа. Управление на природата в детската градина "- М .: Педагогическо дружество на Русия, 2003.
  5. Павленко И.Н., Родюшкина Н.Г. „Развитие на речта и запознаване с външния свят в предучилищните образователни институции: Интегрирани класове. - М .: Т.Ц. Сфера, 2006 г.
  6. Паркър С., Оливър К. "Човекът и природата" (100 въпроса и отговора) / per. от английски ММ Жукова, С.А. Пилаева. - М .: ЗАО "Росмен-Прес", 2006.
  7. "Научни отговори на децата защо." Експерименти и експерименти за деца от 5 до 9 години / Съставител Зубкова Н.М. - SPb: Реч, 2009.
  8. Тугушева Г.П., Чистякова А.Е. „Експериментална дейност на деца от средна и старша предучилищна възраст: Методическо ръководство - SPb: Детство-Преса, 2009.

РАЗПОЗНАВАТЕЛНИ ПРИКАЗКИ

ЗА ВОДАТА

И ВЪЗДУХ

ЗА ДЕЦА 4-6 ГОДИНИ

Пътуването на капката.

Една капчица живееше в голямо красиво езеро. Тя щастливо плуваше и се гмуркаше. Веднъж една капка видя ярко слънце и се издигна по-близо до повърхността на езерото, за да го види по-добре. Тя не забеляза как стана лека паринка и започна да се катери нагоре. Горе беше студено и тя отново се превърна в капчица.

Други капчици също се събраха в небето и направиха бял пухкав облак. Носеше се по небето. Когато се събраха много капчици, облакът потъмня и се превърна в облак. Капчиците не издържаха в него и паднаха на земята. Там те се присъединиха към струйка. Поточето клокочеше, веселеше се, тичаше все по-надалеч, докато се слее в езерото. Капчичката позна езерото си и се зарадва - прибра се у дома!

Пътуването на капката ще се нарича кръговрат на водата в природата.

Как една перука се превърна в снежинка.

От малка локва излетя въздушна капчица - паринка. Омръзна й да седи в локва и реши да се разходи в небето. Колкото по-високо се изкачваше паринката в небето, толкова по-студено ставаше. Тя замръзна и високо, високо в небето, се превърна в кристална пръчка.

Един облак, който вървеше по небето, видя самотен кристал и го покани при нея. Кристалът се зарадва, потъна в облак и в същия миг се превърна в лека нежна красавица-снежинка.

„Колко самотно тук“, помисли си снежната красавица. Изведнъж тя чу весел смях. Оказва се, че тя не е единственият гост на облака. Снежинката бързо намери приятелите си.

Снежинката живееше до облака две седмици. През това време в облака се появиха още много малки кристали. Щом се спуснаха в облак, те веднага се обединиха, превърнаха се в леки красиви снежинки.

Минаваха дни и всеки нов беше подобен на предишния. Веднъж красивата снежинка реши да напусне уютния, гостоприемен облак. Нейните приятели снежинки също решиха да пътуват с красивата снежинка. В тиха мразовита вечер те паднаха от небето на земята. Падайки, те се слепват, образувайки красиви, шарени, пухкави люспи сняг. Познатата ни снежинка, падаща от високо, също намери приятелки и се свърза с тях.

Пласт по пласт сняг падаше по земята, образувайки снежни преспи. Но те бяха хлабави, защото снежинките не бяха плътно притиснати една към друга и между тях имаше въздух.

Зимата отмина. Дойде пролетта, която нашата снежинка чакаше. Тя определено искаше да се върне в онази локва, от която веднъж излетя и се покатери. Пролетните слънчеви лъчи затопляха все по-топло. Скоро снежните преспи започнаха да се топят. Вместо това на земята се появиха локви. Всеки ден ги ставаше все повече и повече. И накрая всички снежни преспи се превърнаха в локви, потоци и цели езера. И красивата снежинка, заедно с приятелките си, се превърна в малки капчици. Това е историята, която се случи с дрип-паринката.

Приказката за водата.

Имало едно време Вода и един ден тя решила да направи природата красива. Водата реши да обиколи света и да наблюдава природата. Превърна се в малък поток и потече над Земята. С течение на времето потокът ставал все по-широк, все по-мощен. Скоро потокът се превърна в река и не течеше бързо, като поток, а бавно и важно, като истинска река. Внезапно слънцето изгря ярко, Реката пресъхна и се превърна в пара. Парата се издигна високо, високо и попита Слънцето:
- Слънце, защо ме изсуши?
Слънцето също отговаря:
- Не се страхувай, аз ще ти помогна да направиш добро на всички!
Пар пита:
- Слънце, кажи ми как мога да направя природата красива?
Слънцето се усмихна и отговори:
- Можете сами да се досетите, но аз само ще ви подскажа. Растенията и дърветата имат нужда от дъжд!
Пар възкликна:
- Точно! Благодаря ти, Слънце!
И Пар се превърна в Rain. Полива всичко наоколо и се възхищава: всички дървета и храсти са цъфнали отново, птичките запяха своите весели песни, дори оазиси се появиха в пустините. Всички хора и животни викаха радостно:
- Благодаря ти, Рейн!
И Дъждът отново се събра в звънлив поток и потече, затича весело по земята. Беше много щастлив и доволен, че е направил нещо добро за майката природа. Ручето беше много доволен. После хукнал да почисти моретата и океаните от солта.
Потокът стигна до морето и му извика:
- Здравей, Море!
Морето отговори:
- Здравей, звучен поток! Какво искаш?
Поточето каза:
-Можете ли да вземете малко сол, за да ядат хората?
Морето си помисли:
- Добре, Брук, ето моята сол. Използвайте го както искате.
Поточето с радост отговори:
- Да, добре! Благодаря ти, Море!
Те се сбогуваха и Брук даде солта за храна на хората, за да бъдат здрави, и след това придоби първоначалния си вид.
Водата се обърна към природата и каза:
- Природо, направих те красива, направих хората здрави, помогнах на Морето да се отърве от излишната сол. Изпълних съдбата си.
Природата отговаря:
- Благодаря ти, Вода, много съм ти благодарен!

На това и се разделиха. Водата, изпълнила предназначението си, се върнала в дома си и започнала да живее в мир и да прави добро на целия свят.

Имало едно време река.

Имало едно време река. Отначало беше малък, весел ручей, който се криеше сред високи, стройни смърчове и бели брези. И всички казаха: колко чиста, каква вкусна вода в този поток! Тогава потокът се превърна в истинска река. Водата в него не течеше толкова бързо, но все пак беше бистра и чиста.

Реката обичаше да пътува. Един ден тя се озова в града. Тук не растяха смърч и бреза, но имаше огромни къщи, в които живееха хора. Много хора. Те се зарадвали на Реката и я помолили да остане в града. Реката се съгласи и тя беше окована в каменни брегове. По него започнаха да вървят параходи и лодки, хората се слънчеви бани по бреговете. Реката даде вода на целия град.

Минаха години, хората свикнаха с Реката, но не искаха нищо, а правеха каквото си искат. Някога на бреговете му е построена огромна фабрика, от тръбите на която мръсни потоци се вливат в реката. Реката потъмня от скръб, стана мръсна и кална. Никой не каза: "Каква чиста, красива река!" Никой не се разхождаше по бреговете му. В реката бяха хвърлени различни ненужни неща: брегове, трупи, миеха коли, праха дрехи. И никой от жителите на града не помисли, че Реката също е жива. И тя беше много притеснена. „Защо хората се отнасят толкова лошо с мен? В крайна сметка им дадох да пият, завъртях турбините на електроцентралите, дадох им светлина, предпазих ги от жегата в горещите дни “, помисли тя.

Хората все повече замърсяваха Реката, но тя търпя всичко, чакаше най-после да дойдат на себе си.

Един ден по реката плава голям танкер, от който във водата се разля много нефт. Реката беше покрита с черен филм, нейните жители - растения, животни - започнаха да се задушават без въздух. Реката се разболя напълно. „Не“, мисли той, „не мога повече да стоя с хората. Трябва да се измъкнем от тях, иначе ще стана мъртва река."

Тя извика жителите си за помощ: „Винаги съм бил дом за вас, но сега дойде беда, хората разрушиха къщата ви, а аз съм болна. Помогни ми да се оправя и ще заминем оттук в други земи, далеч от неблагодарни хора." Събираха се речни жители: растения, риби, охлюви и животни - те почистиха къщата си от мръсотия, излекуваха реката. И тя изтича до края на детството си. Там, където растяха смърчове и брези, където хората са рядък гост.

А жителите на града на следващия ден с изненада откриха, че са останали сами, без Реката. В къщите нямаше светлина, фабриките спряха, водата от крановете изчезна. Нищо за миене, нищо за пиене, нищо за приготвяне на супа. Животът спря в града. Обитателите му станаха толкова мръсни, че спряха да се разпознават. Това обаче нямаше значение: вечерта и без това нямаше светлина.

И тогава един ден дойде денят, когато жителите на града изядоха всичките си хранителни запаси. Тогава най-възрастният и мъдър гражданин каза: „Скъпи съграждани! Знам защо Реката ни напусна. Когато бях много малък, се къпех в чистата му вода. Тя винаги е била наш приятел и помощник, но ние не оценявахме това и се отнасяхме към нея като към враг. Ние несправедливо обидихме Речка и трябва да я молим за прошка. Предлагам да отидем в далечни страни, за да се поклоня на нашата кърмачка. Трябва да й се извиним и да обещаем нашето приятелство. Може би тогава тя ще се върне."

Най-силните и издръжливи жители на града тръгнали да търсят Реката. Търсиха дълго време и когато го намериха, не го разпознаха веднага: в края на краищата той стана чист и прозрачен. Хората помолиха Реката да се върне в града възможно най-скоро, разказаха колко зле са без нея, обещаха да се грижат. Реката беше добра и не помнеше злото. Освен това започнаха да й липсват хората, с които е свикнала през дългите години на живота си в града.

Реката се върнала в града, за да помогне на жителите му. И хората премахнаха целия боклук, почистиха канализацията на завода и дори разпределиха специални учени, които да следят здравето и благосъстоянието на реката. Оттогава хората и Реката живеят заедно в този град. И наскоро реката беше обявена за почетен гражданин на града, а Денят на нейното завръщане се чества като най-важният празник.

Глупаво зайче и струйка.

Веднъж зайчето помислило да избяга от къщата. Той избяга далече, но все пак знаеше пътя обратно. После вижда - тече струйка. И струйката казва на заека: „Хайде да се състезаваме. Който стигне до гората по-бързо, ще спечели." Зайчето се съгласи. И така, те хукнаха към гората.

Бягат, бягат, бягат и тогава зайчето не видя потока и вика: „Къде си, ручейче?“ А струйката отговаря: „Изпарих се и се превърнах в мъгла. Е, да бягаме нататък. Където има мъгла, там съм и аз." И те бягаха. Бягат, бягат, бягат и тогава зайчето не видя мъглата и вика: "Къде си, струйката, която е мъгла?"

„Тук съм“, казва струйката, „превърнах се в облак. Е, да бягаме!"

Обърканото зайче и струйката продължиха по пътя си. Бягат, бягат и тогава зайчето не видя потока. Зайчето крещи: „Къде си, струйка, коя мъгла, коя облак?“ Поточето отговаря: „Превърнах се в дъжд. Е, нека бягаме." И те хукнаха, но изведнъж дъждът спря и пак зайчето извика: „Къде си, струйка, коя мъгла, коя облак, коя дъжд?“ Поточето отговаря: „Тук съм, под лапите ти. Дъждът спря и аз отново се превърнах в поток."

Глупавият заек и потокът хукнаха заедно към гората. Но заекът не разбра нищо.

"добър въздух"

В чистото царство, във въздушната държава, имаше необичайно училище. Горскостопанско училище. На урок в горското училище Мъдрата сова разказа на животните за въздуха.

Всички живи същества на земята знаят, че въздухът е необходим - каза Мъдрата сова. Подхранва всички клетки на нашето тяло, поддържа огъня. Хората, животните, растенията дишат въздух. Въздухът е навсякъде, той е голям и всепроникващ. Въздухът е в състояние да абсорбира влагата, да я пренася и след това, на друго място, да я отдава. Въздухът предпазва земята от космически лъчи, вредни за всички живи същества, и се противопоставя на падащите метеорити.

Животните слушаха внимателно Мъдрата сова. И след училище малката Лисица изведнъж каза: „Не ми трябва въздух. Така или иначе не го виждам.”

В този момент долетя непозната сила, завъртя се и се завъртя около Лисицата и го отведе със себе си. Преди Лисицата да успее да се възстанови, той се озова на друга планета. Това беше планетата Марс. На Марс практически няма въздух и въздушната обвивка не защитава тази планета. Цялата повърхност на Марс беше бомбардирана от метеорити.

Лисичето беше на друга планета само за няколко минути. Беше останал без дъх. Но добрите сили се смилиха над него и го върнаха в чистото царство, във въздушното състояние.

Тогава Лисицата оцени цялата стойност на въздуха. Нищо, че не е видял въздуха. Основното е, че въздухът съществува. Мил, всепроникващ въздух.

"Как мечката хващаше въздух"

Един есенен ден Падингтън седеше на верандата на къщата си и четеше книга. Книгата беше толкова интересна, че Падингтън не можа да се откъсне и забрави за всичко на света. Когато приключих с четенето, се оказах много гладен. Е, нищо, защото в чантата винаги има любимите сандвичи със сладко! Падингтън отвори чантата, но нямаше никакви сандвичи! Нямаше дори трохи!

Какво стана? Кой би могъл да открадне сандвичите?

По това време сър Хенри мина и Падингтън се втурна към него.

Сър Хенри, сандвичите ми са откраднати! - извика той - Няма нищо в чантата!

Нищичко?

Потърсете сами - каза Падингтън и отвори чантата - няма нищо!

Е, всъщност не нищо. Има въздух “, усмихна се сър Хенри.

Той отлетя! - засмя се сър Хенри и продължи по работата си.

Но Падингтън седна на стъпалото и се замисли. Така че Еър беше този, който открадна сандвичите му и след това отлетя. Трябва да го намерим и хванем, нека даде каквото е взел.

И Падингтън отиде за въздух.

Вървеше по пътеката и когато се приближи до реката, видя риба. Тя се мотаеше безпомощно на плажа. Виждайки меччето, тя го помоли да го хвърли обратно във водата, което Падингтън с готовност направи.

Благодаря ти, плюшено мече! - рибата му благодари, - И тогава аз на брега вече нямах достатъчно въздух. Още малко и напълно щях да се задуша.

Въздухът живее ли във вода? - изненада се Падингтън.

И то също е във водата. Разтваря се във вода и аз го дишам през хрилете, - потвърди рибата.

Да, не мога да го хвана във водата, не мога да плувам, - помисли си мечето, - вероятно е някой друг въздух. Чантата ми е суха и въобще няма вода.

Какво правиш? - попита мечката.

Пълня балоните с въздух “, отговори момчето.

Така че той се скри вътре в топката! - възкликна Падингтън и попита, - моля, дайте ми един балон.

Ето, - и момчето му подаде червена топка.

Падингтън се отдръпна малко встрани.

Ето те, Air! той извика. - Защо ми открадна сандвичите със сладко? Признай си!

И как се казва тогава, ако няма уста? - попита със съмнение мечето.

Е, не знам, така е. Звукът какво е? Това е сътресение. Така че аз самият треперя, оказва се гласът ми!

Какво имаш тогава? - вече с интерес започна да разпитва Air Paddington.

Това, че има нещо, - помисли си Въздух, - е моята лекота. Аз съм много лек, по-лек от камък и дори по-лек от водата. Бих полетя нагоре, но тази тежка топка, вътре в която седя, ме държи.

Ами ако те пусна? - Падингтън развърза топката и той веднага се изпусна. - Къде си сега, Еър?

Аз съм навсякъде! Аз съм около теб! Ти ме вдишваш и издишваш! - толкова гъделичкащо, - засмя се Еър.

На кого говориш? - чу гласът на Падингтън, връщащ сър Хенри.

С въздух. Сприятелихме се с него! - каза щастливо меччето, - и той не ми взе сандвичите, както си помислих първо.

Разбира се, че не го направих – засмя се сър Хенри, – но вижте устата си.

Падингтън отиде до стъклената врата на верандата и погледна отражението си. Цялата му уста беше в сладко!

Така че аз сам го изядох! - объркано възкликна мечката, - прочетох го толкова много, че не забелязах ...

Така че в Air си мислехте напразно. Храната не е за него. Въпреки че не взема сили. Въздухът е много силен и може да вдигне много! Или може би стреля.

С тези думи сър Хенри отново забърза по пътеката далеч от Падингтън, оставяйки мечката в размисъл. И как може такъв лек въздух да бъде силен? Може и да стреля. Но как?

"Приказката за дракона и вятъра"

Живял по това време на безлюден остров, изгубен някъде в океана, Великият дракон. Той живееше там сам и нямаше нито един приятел. Слънцето, разбира се, грееше на острова, а луната със звездите даваше своята светлина, но нямаше с кого да общуваме и говорим. Драконът не можеше да плува и лети, така че не можеше да тръгне да търси приятели. Но един ден малка лодка отплавала до острова. В него имаше момче, точно като теб. - въздушното мехурче се усмихна лукаво. - Греслото на момчето се счупи, и то заплува накъдето го носеше водното течение, в това време нямаше вятър. Беше много уморен и гладен, а освен това искаше да се прибере при майка си.

Когато лодката измина на брега, момчето се уплаши много от Великия дракон, но след известно време станаха истински приятели, говореха много, играеха, момчето дори научи дракона да пее. Но, разбира се, момчето наистина искаше да се върне у дома при майка си. Опита се да направи ново гребло, но нищо не се получи. Веднъж, когато драконът раздухваше огъня за вечеря, а момчето седеше и гледаше тъжно искрите на огъня, му хрумна невероятна идея.

Слушай — обърна се той към дракона, — около нас цари пълен мир и тишина и когато духаш в огъня, въздухът вече не е спокоен, той лети бързо, бързо, раздувайки огъня. Какво е?

Не знам - отвърна драконът, - мога да духам на дърво, така че да се счупи. Мога да взривя цяла планина пясък. Когато духам, се оказва ... оказва се ... Да го наречем вятър?

Хайде, - съгласи се момчето, - какво е вятърът и защо работи?

Е, сигурно защото преди да издуха, вдишвам много въздух, получавам пълна уста, пълни гърди и дори пълен стомах. Там въздухът става тесен, налягането, с което ме притиска отвътре повече, отколкото отвън, защото бързо лети обратно. Така че вятърът се оказва. Въздухът от зоната на високо налягане влиза в зоната на ниско налягане!

Колко изумително! - момчето плесна с ръце, - ти измисли вятъра. Ще можеш ли да духаш на лодката ми толкова силно, че тя преплува морето и доплува до къщата ми?

Вероятно да, - въздъхна змеят, - но тогава никога повече няма да те видим! Тук отново ще бъда сам. Но, прав си, трябва да опиташ. Все пак майка ти те чака у дома.

За да улесни дракона да духа върху лодката и да я бута. момчето направи платно за лодката. После се сбогува с приятеля си и се качи в лодката.

ще те помня! - извика момчето, - може би ще се видим някой ден!

Драконът пое още въздух и духна, после още и още. Колкото по-далеч отплаваше лодката, толкова по-силно трябваше да духа драконът, за да продължи да плува. Скоро лодката изчезна от поглед и драконът продължи да духа и духа. Нощта последва деня, а той все още не спря да духа. Драконът бил много притеснен за приятеля си, спрял само десет дни по-късно, когато бил напълно изтощен.

Но когато той спря да духа, вятърът не спря! Той се взриви! Какво чудо. Оказва се, че Великият Дракон раздвижи толкова много въздуха за 10 дни, че сега налягането на въздуха вече не беше еднакво навсякъде. Някъде налягането стана високо, а някъде ниско. А вятърът духаше от места с високо налягане. - Страхотен! - възхищаваше се драконът, - сега моят приятел определено ще доплува до къщата и аз няма да се тревожа за него. И сега не съм сам тук на острова. Вятърът е с мен, толкова различен, непостоянен и весел! Той кара и облаците, различни през цялото време. Това е толкова красиво!

Това беше много отдавна! Астрологът е живял в едно царство.

Царят построил за него висока кула, до самия връх на която имало хиляда стъпала на стръмна вита стълба.

Всяка вечер Астрологът се изкачваше по тези стъпала и наблюдаваше звездите и съзвездията през телескоп.

Той превъзходно изучаваше звездното небе, умело съставяше карти, които помагаха на навигаторите и пътниците да не се заблуждават.

Звездоредът наблюдаваше Слънцето и Луната в продължение на много години, знаеше как да предсказва слънчеви и лунни затъмнения и определяше кога ще настъпи бедна година.

Веднъж седмично той отивал в кралския дворец, където младият крал го приемал с неизменно уважение и чест. Астролозите бяха почерпени с най-добрите вина от кралската изба и бяха почерпени с деликатеси, донесени от отвъдморски страни. И трябва да ви кажа, че Астрологът обичаше да яде вкусно!

След обилно хранене кралят попитал астролога за наблюденията му върху звездите, защото те помогнали умело да управлява страната. Тогава Астрологът се прибра вкъщи.

Неговата малка бяла къща с червен покрив стоеше в подножието на кулата и беше заобиколена от прекрасна градина, където цъфтяха розови храсти, грозде красеше оградата и тъмнозелен бръшлян се къдри по стените на къщата.

„Много хубаво и уютно!“ - ще кажете и ще сте, разбира се, прави.

Звездомерът би бил напълно сам, ако не беше младият му приятел Анри, когото прие, когато родителите на момчето починаха. Астрологът се влюби в него като в собствен син, отгледа го, научи го да чете и пише.

Анри се привърза с цялата си душа към мъдрия мил Астролог.

През деня помагаше на Астролога в домакинската работа, гледаше градината. А през нощта, когато порасна малко, той започна да се изкачва на кулата, за да помогне на стареца да наблюдава звезди, комети и астероиди и показа необикновени способности!

Нещата в кралството вървяха добре и само едно обстоятелство помрачи живота на младия крал и кралица: те нямаха деца!

Кралят мечтаеше за син - наследник на трона, а кралицата често мечтаеше за сладка, прекрасна дъщеря.

Веднъж старият Астролог се разболя: краката го боляха и той не можеше, колкото и да се опитваше, да преодолее хилядите стръмни стъпала на кулата. Анри се опита да утеши горкия Астролог, направи му чай с лечебни билки, накара го да седне на кресло и уви болните му крака с топло одеяло.

- Днес сам ще се кача на кулата и ще направя наблюдения, както и ще направя всички необходими изчисления! – заяви решително младежът. - А ти си почивай и се оправяй. Не се тревожи. Всичко ще бъде наред.

- Ах, скъпи Анри! - каза тъжно старият Астролог. - Днес, за първи път от много години, няма да се кача на кулата, няма да видя звездното небе: нито съзвездията Голяма и Мала мечка, нито синята Полярна звезда, нито далечния Сириус, нито най-ярката Вега от съзвездието Лира. Знаеш ли, мило мое момче - продължи той, - понякога ми се струва, че звездите са ми станали скъпи, те трептят и треперят, виждам далечната им светлина и усещам, че те като живи ми шепнат нещо . Толкова съм свикнал с тях! Но вярвам, синко, че ти можеш да се справиш с всичко толкова добре, колкото и аз...

Горкият наведе глава на гърдите си и задряма в креслото до камината. Може би е мечтал за звездното небе. И Анри бързо се изкачи по стръмните стъпала на стълбите и се озова на самия връх на кулата.

Щом младежът се вкопчи в телескопа, той чу тихо пукане. Обърна се и видя, че към откритата стъклена тераса на кулата се приближава огромно, прозрачно, изумрудено синьо кълбо, светещо отвътре.

Топката висеше във въздуха близо до кулата, сиянието й помрачи и Анри забеляза неясни сенки вътре в топката. Младежът замръзна от удивление.

Изведнъж вратата на бала се отвори и оттам излезе красиво златокосо момиче. Тя се усмихна. Млад мъж я последва от вълшебната топка. Стройни, високи, те бяха увити в леки, преливащи копринени дрехи; главите им бяха украсени със златни корони, искрящи от големи скъпоценни камъни.

„Добър вечер“, отговори учуденият чирак на Stargazer.

- Ние сме близнаци, долетяхме до вас от далечното съзвездие Близнаци, за да предадем добри новини! Знайте, че скоро кралската двойка ще има деца: момче и момиче - близнаци.

Сърцето на Анри биеше от радост. Той слушаше извънземните, опитвайки се да не пропусне нито дума.

„Наблюдаваме страната ви от доста време, харесваме както вашия справедлив крал, така и трудолюбивите, весели хора, които той разумно управлява“, продължи младежът. - Като подарък за новородените близнаци и всички ваши хора, ние ще оставим нашия звездолет - тази искряща топка. Когато децата навършат 10, ще можете да пътувате с тях по Слънчевата система – да опознаете по-добре Луната, Слънцето, Венера, Марс и други планети. Нека хората разпознаят структурата Слънчева система!

- Пътуването ще ви отнеме само една нощ! В крайна сметка нашият звездолет се втурва през космоса с голяма скорост, - добави извънземната красавица.

- Но как да контролираме тази топка? - попита Анри.

- Много просто! Тя отговори. - Да влезем в него.

Извънземният младеж отвори вратата и и тримата влязоха в кораба. Миришеше на някакъв удивителен тамян, всичко блестеше и блестеше като кристал, озарено от синкава светлина.

Анри забеляза три удобни стола. Докосвайки ги, младежът усетил, че са меки, сякаш направени от овча пух.

„Ето контролния панел“, каза извънземното, показвайки на Анри малък контролен панел с блестящи метални бутони.

Той обясни на Анри как да управлява звездния кораб. Оказа се толкова лесно, че всеки може да се справи с контролите!

- Но искам да ви предупредя, - влезе в разговора момичето, - никога не натискайте червения бутон! В противен случай междупланетният кораб може да напусне Слънчевата система и да полети в безкрайното пространство. Ако ви се случи нещо неочаквано, незабавно ни се обадете за помощ! След по-малко от няколко минути ние ще бъдем там и ще ви помогнем да се измъкнете от всякакви неприятности “, завърши момичето. — Ето едно спешно обаждане — посочи тя синия бутон.

- Благодаря! Благодаря ви много, мили близнаци. Много се вълнувам от външния ти вид, от твоята необикновена история и от възможността да бъда извън Земята. Всичко изглежда като прекрасен сън! Може би наистина сънувам?!

Анри затвори очи, потърка очи и поклати глава. Но нито светещата топка, нито извънземните изчезнаха. Близнаците погледнаха младежа и се усмихнаха, успокоявайки го с жестове. Усети, че от тях се излъчва вълна от някаква топла, мека и мила светлина.

В този момент Анри се срамува от лошите си маниери! Извънземните донесоха добри новини на краля и кралицата, представиха на земляните своя звезден кораб, но той дори не предложи на извънземните да седнат, не го почерпи с ароматно кафе, което винаги носеше със себе си в кулата, за да го прогони сън.

Анри решил незабавно да поправи грешката си и поканил младежа и момичето да изпият с него чаша кафе с вкусни чийзкейк, но те отказали.

- Разбери, скъпи Анри, - каза младежът, - ние сме дошли от друг свят. Ние никога не пием и не ядем нищо, както правят хората. И само светлината ни дава енергията на живота.

- Светлина?! – изненада се Анри.

- Е да! Светлината на Слънцето, светлината дори на най-далечните звезди ни храни и ни дава сили да живеем. Сега сме приели формата на земни хора, за да станем по-ясни и по-близки до вас. Но можем да вземем всяко изображение: цвете, пеперуда, лъчи светлина ... Ето, вижте!

Момичето се завъртя толкова бързо, че очите на Анри заслепиха; блестящи дрехи за секунда я обгърнаха от главата до петите.

И изведнъж Анри видя красива зелена хризантема вместо момиче. Искаше да докосне крехките й листенца, протегна ръка, но не почувства нищо.

И цветето се завъртя и изчезна. Вместо това лъч светлина се плъзна по пода.

Анри замръзна, поразен от чудото, което видя.

Извънземният младеж побърза да го успокои:

- Сестра се превърна в лъч светлина, сега и аз ще стана лъч и ще те оставим. Време е да се върнем в съзвездието Близнаци. Ние винаги пътуваме в космоса под формата на лъчи, така че нямаме нужда от звезден кораб. Той ще остане с теб.

- Сбогом, пожелаваме ви късмет и щастие!

Извънземните изчезнаха – два тънки лъча светлина сякаш се стопиха в синия нощен мрак.

Анри постоя няколко секунди в мълчание, след което се огледа и видя, че огромна прозрачна топка, слабо трептяща, виси във въздуха близо до кулата.

„Трябва да кажем на Звездомера за всичко възможно най-скоро“, помисли си младежът и бързо, прескачайки стъпалата, хукна долу.

Астрологът спеше дълбоко. Въпреки че Анри съжаляваше да събуди стареца, той все пак трябваше да наруши съня му. Той запали няколко ярки свещи и Астрологът неохотно отвори очи, след което погледна изненадано ученика.

- Нещо случи ли се, Анри? - попита той. - Колко е часът?

„Три часа сутринта, скъпи учителю. Събудих те, защото извънземни от съзвездието Близнаци току-що посетиха нашата кула. Те ни оставиха звездния си кораб!

— Не разбирам — измърмори старецът. - Какви извънземни? Какъв звездолет? Може би сте болен и делириозен? Или се заблуждавам?

- Не не! Скъпи астролозе, никой от нас не се заблуждава! Всичко се случи в действителност, а не в сън. Ако можехте да се изкачите по стъпалата и да се изкачите на кулата, щяхте да видите с очите си огромното светещо кълбо на звездния кораб.

- Добре, добре - каза Астрологът, най-накрая се събуди, - разкажи за всичко по ред. Просто не бързайте, не пропускайте нищо! И моля, направете по-силно кафе!

Анри каза всичко на Звездомера, без да пропусне нищо. Той отпи глътка горещо силно кафе и дълго мислеше, а после каза:

- Веднъж видях огромно кълбо светлина. Той долетя до кулата. Вътре в него проблеснаха неясни сенки. Топката висеше известно време близо до кулата и след това изчезна в тъмнината. Мислех, че всичко това е само сън за мен, тъй като бях много уморен от безсънни нощи и работа. Но сега разбирам за какво става дума! Извънземните искаха да ти предадат информацията, Анри! Все пак си млад, пълен със сила, здраве и след десет години ще можеш да направиш междупланетно пътешествие. И, за съжаление, вече съм стар и болен! И все пак искам да видя звездолета с очите си - каквато и да струва, ще се кача на кулата!

Анри не разубеди Астролога и заедно, стъпка по стъпка, те започнаха да се изкачват до върха на кулата.

Старият Астролог вървеше бавно, измъчваше го задух, краката му не се подчиняваха на стареца, но той не се предаваше. Анри го подкрепяше, доколкото можеше. Отне много време, преди да се окажат на върха на кулата.

Прозрачната топка на кораба все още висеше до терасата.

- Да, това е същата топка, която видях една вечер.

Астрологът седна на стол. Дълго и внимателно изучаваше извънземния самолет, след което каза на младия мъж:

- Анри! Вече е зори! Мисля, че трябва да отидеш в кралския дворец и да кажеш всичко на краля. Ще напиша бележка, за да позволя на охраната да те пуснат.

Рано сутринта Анри дойде в двореца и помоли стражите да го пуснат при краля. Той даде на Звездомера бележка на началника на охраната. Младият мъж веднага бил отведен в кралските покои и той разказал на краля за посещението, за новодошлите и че скоро кралската двойка ще има деца: момче и момиче - близнаци.

Радостта на краля нямаше граници.

Анри разказа на краля за прекрасния звездолет, разказа за пътуването, което ще се осъществи, когато близнаците навършат 10 години. В крайна сметка точно след 10 години се очаква "парад на планетите", когато планетите като по команда ще се подредят в един ред. Анри не пропусна да каже на краля за болестта на стария астролог.

Разтревоженият цар веднага наредил на най-добрите си лечители да отидат при Астролога и да се погрижат за него.

Времето минаваше и навремето кралицата ражда близнаци - очарователни момче и момиче. Момичето се казваше Мари, а момчето Александър.

В чест на раждането на деца, кралят организира великолепен бал в двореца, на който присъстваха крале от съседни държави. Кралят не пропусна да покани както стария Астролог, който вярно му служи през целия си живот, така и Анри, който донесе на краля добрата новина. Той награди щедро и двамата. Звездорачът беше награден с ордена под формата на звезда, обсипана с големи диаманти. И за да не се отегчи старият астролог в уютната си къща в подножието на кулата, кралят му подари забавна забавна маймуна на име Мики.

Маймуната скоро свикнала със стареца, обичала да язди на рамото му и да се наслаждава на пържени кестени в захар. В градината Мики имаше люлки, въртележки, шарени топки и играчки, за да не скучае малкият, когато Астрологът напише книгата си за звездното небе.

Анри получи скъпоценен пръстен като подарък от краля.

Всички придворни дами мечтаеха да танцуват на бал с млад мъж и да чуят от първа ръка невероятната история за извънземните и техния звездолет.

По улиците и площадите на градовете звучеше весела музика. Музикантите се опитаха, без да пестят усилия: запалителни мелодии се сменяха една друга. Хората танцуваха и се радваха от сърце. А масите, поставени навсякъде, се пръскаха от храна.

Празникът беше успешен!

Няколко години минаха незабелязано. Мари и Александър са пораснали. Те често идваха да посетят стария Астролог и слушаха неговите увлекателни истории за звездното небе, разглеждаха картите, на които са изобразени съзвездията.

Кралските деца също се сприятелиха с Анри. Те се качиха на кулата с него, гледаха с любопитство вълшебната прозрачна топка и с нетърпение очакваха деня, в който ще летят на нея.

Накрая близнаците навършиха 10 години.

Вечерта Анри, Мари и Александър, придружени от краля, кралицата и придворните, се изкачиха на кулата. Дори Астрологът, който по това време вече се е превърнал в мършав старец, е пренесен на носилки от слугите до самия връх на кулата. Пред тях маймуната Мики галопираше нагоре по стълбите. През това време тя успя да се сприятели с кралските деца, особено с Мари, която винаги й носеше лакомства в златна торбичка.

Когато се стъмни и звездите блеснаха на небето, а пълната луна надникна през прозореца между облаците, корабът блесна отвътре със смарагдово-синя светлина. Това означаваше, че е готов да лети.

Кралят и кралицата целунаха децата.

Анри отиде до звездолета и отвори вратата, като ги покани да влязат. Мари и Александър седнаха на меките седалки един до друг.

Анри зае мястото му пред контролния панел. Старият Астролог се канеше да затръшне вратата, но в този момент Мики скочи от рамото му и скочи на колене към Мари, прегърна я с лапи и се притисна към момичето.

- Мики също иска да лети с нас! - възкликна Мари.

- Анри, скъпа, не я прогонвай, моля те. Нека лети с нас. Ще я държа на колене - попита момичето.

Анри погледна въпросително Астролога, но той само махна с ръка и затръшна вратата на кораба.

- Приятно пътуване! - едва успяха да извикат тези, които ги изпращаха, когато се чу леко пукане и светещата топка отначало се залюля и полетя бавно, а после все по-бързо и скоро изчезна в мрака.

Веднага щом корабът потегли, започна да звучи приятна музика и тогава се чу нежен женски глас, вече познат на Анри. Това беше гласът на златокос извънземен.

Скъпи приятели! Анри, Александър и Мари! Най-незабравимата нощ в живота ви дойде! Днес ще видите цялата слънчева система. В центъра му е светеща звезда - Слънцето, най-близо до планетата Земя. Слънцето дава на Земята светлина и топлина, така че животът е възможен на Земята! Земята се върти около Слънцето, но освен Земята около тази звезда се въртят още осем планети, всяка със собствена орбита. Къде бихте искали да летите първо?

- Може би до луната. В крайна сметка тя е спътник на Земята и е най-близо до Земята, - предположи Александър.

- Ами на луната, после на луната! - съгласи се Анри и натисна съответния бутон.

Скоро космическият кораб излетя до луната и децата видяха тъмни петна по повърхността му.

- Това са вдлъбнатини, дъното им е тъмно, равномерно. Наричат ​​се „морета“, макар че в тях няма и капка вода, – продължи разказа женският глас.

- Еха! Колко високи планини има - възкликна Александър.

- Да! По-голямата част от лунната повърхност е заета от планински вериги, те са много високи. Повечето са пръстеновидни шахти, които обграждат големи кръгли равнини. Това са кратери.

- И да полетим около луната, защото от Земята винаги виждаме само едната й страна - предложи Мари.

- Хайде - съгласи се Анри и насочи кораба към противоположната страна на спътника на Земята.

- Може би малки сомнамбули живеят на луната? - попита Мари. - Би било хубаво да ги видя!

След няколко мига светещата топка долетя до Венера. Планетата беше заобиколена от облаци, отразяващи слънчевата светлина, и изглеждаше изключително красива.

- О, каква красота! - възхити се Мари.

- Да! Венера е най-близката до Земята планета и се вижда ясно на небето след залез или изгрев. Но облаците, които я заобикалят, са кисели и много отровни, - обясни женски глас, - така че е по-добре да не летиш близо до нея.

- Има ли атмосфера на Венера? - попита Анри.

- На Венера има атмосфера, но тя се състои от въглероден диоксид, не е подходяща за човешкото дишане. А натискът на атмосферата на тази планета е толкова голям, че ако бяхме на повърхността й, тя би ни смачкала. Освен това Венера получава толкова много слънчева светлина, че е невероятно гореща, дори по-гореща от Меркурий, най-близката планета до Слънцето.

- Много бих искал да видя пръстените на Сатурн. Астрологът каза, че тази планета е заобиколена от пръстени.

Анри натисна бутон и скоро пътниците видяха огромна ярко жълта планета, заобиколена от пръстени.

- Да, красива планета! – възкликна Александър.

- Сатурн е шестата планета от Слънцето. Принадлежи към много големи планети - планети-гиганти, точно като Юпитер и Уран. Повърхността му е съставена от течен газ. Сатурн е заобиколен от безброй пръстени. Те са съставени от парчета лед и скали. Плоските пръстени на Сатурн са дебели няколко километра!

- Колко интересно! - възкликнаха в един глас децата. Те слушаха внимателно историята на извънземното и в същото време се оглеждаха.

По това време маймуната Мики се отегчи да седи в скута на Мари и тя скочи до Александър. Момчето почерпи палавницата с лакомство – сладки сушени плодове, тя си поигра малко, а след това започна да скача, салто и се озова до стола на Анри. Известно време маймуната разглеждаше лъскавите бутони на дистанционното управление. Най-много й хареса кръглото червено копче. Сладколюбивата маймуна помисли, че това е вкусен бонбон и го грабна с малката си рошава кафява лапа. Но "бонбона" не се поддаде, тогава маймуната натисна бутона с всичка сила!

Това, което се случи, беше точно това, за което извънземните предупредиха Анри: космически корабсе втурна с голяма скорост в междупланетното пространство. Зеленикав Уран проблесна, тъмносиният красив Нептун остана зад него.

В този момент Анри осъзна какво е направил Мики. Тя натисна точно бутона, за който са го предупредили извънземните.

Но Анри не се изненада, той ловко грабна маймуната и я предаде на Мари.

- Дръж я здраво и не я пускай!

И той натисна синия авариен бутон.

Извънземните, последвали полета, веднага получили сигнал и без да губят секунда, два мощни лъча се втурнали към звездния кораб. Трябваше да бъде прихванат с всички средства, преди корабът да напусне Слънчевата система.

След няколко секунди лъчите на светлината стигнаха до кораба, вече наравно с Плутон. Лъчите докоснаха звездния кораб, той светна с розово-червена светлина и се обърна назад.

- Време е да се върнеш на Земята! – чух спокоен женски глас.

Звездолетът отлетя към Земята.

- Колко красива е нашата Земя от космоса! - възкликна Мари. - От това става ясно, че тя е топка.

„Виждате ли тази ярка ивица, боядисана с всички цветове на дъгата? Тя разделя Земята от черното небе. Това е хоризонтът - обясни женски глас.

В звездолета отново прозвуча приятна музика и уханието на цветя се разнесе.

- Наближаваме Земята! - възкликна Анри.

- Вижте, океанските вълни вече пръскат и се виждат планинските върхове. Изглежда, сякаш Земята е заобиколена от ореол от бледосин цвят, който неусетно се превръща в тюркоаз, а след това в синьо и лилаво .., - Анри нямаше време да завърши фразата, тъй като междупланетният кораб летеше плавно към Звездомерска кула.

Вратата се отвори и Мари, Александър, Анри с Мики на ръце излязоха на терасата, където ги чакаха развълнуваният крал, кралицата, старият Астролог и цялата свита.

- Беше толкова интересно! - възкликнаха в един глас децата. - Сега знаем как е изградена Слънчевата система, виждали сме много планети отблизо.

- И все пак най-добрата, най-скъпата планета е нашата синя красота Земя! - възкликна Мари.

Кралят и кралицата прегърнаха и целунаха децата.

И Мики веднага се качи на рамото на стария астролог, пъхна лапа в джоба на сакото му в търсене на сладкиши.

Вие, разбира се, нямате търпение да разберете какво се е случило след това?

Светещата топка изчезна, сякаш беше изчезнала в нея безкрайно пространствопространство.

Анри продължи наблюденията си на звездното небе.

Мари и Александър израснали, започнали да помагат на краля да управлява страната.

И старият Астролог написа увлекателна книга за звездите, съзвездията и планетите на Слънчевата система. В това много му помогнаха разказите на млади пътешественици.

За родителите:
внимателно разгледайте плаката с детето си.
Той кодира основните свойства на въздуха.

  • въздухът няма форма
  • въздухът няма цвят
  • въздухът няма вкус
  • въздухът е невидим
  • въздухът е без мирис.

За да докажете това, вие и вашето дете трябва да го направите

проведе серия от експерименти.

Изживяване номер 1 "Въздухът няма форма"

Ще имаш нужда:

  • три топки с различни форми.

Цел:

докаже, че въздухът няма форма.

Напредък на експеримента:

Детето надува три балона с различни форми.

Какво се случва:

Въздухът придобива формата на балона, който току-що надухте.

Изход:въздухът няма форма.

Опит No2 "Въздухът няма цвят"

Ще имаш нужда: хартия .

Цел: показват, че въздухът е прозрачен.

Напредък на експеримента: сравнява въздуха с непрозрачни предмети.

Да вземем лист хартия. Той е непрозрачен – през него не виждаме околните предмети. И през въздуха можете да видите всичко.

Изход:въздухът е прозрачен, тъй като околните предмети се виждат през него.

Опит No3 "Въздухът няма вкус"
Напредък на експеримента:

Задайте на детето си следните въпроси: има ли вкус на въздуха? (НЕ) Може ли да опитаме? (ДА) Отворете устата си и вдишайте. Усещате ли нещо? (не) Какъв извод можем да направим? Има ли вкус на въздуха?

Изход:тогава въздухът няма вкус.

Изживяване номер 4 "Невидим въздух"


Ще имаш нужда:

  • две купи вода и чаша.
Напредък на експеримента:
Вземете празна чаша и попитайте вашето малко дете:
Мислите ли, че тази чаша е празна? Погледнете внимателно, има ли нещо в него? Сега ще го проверим.
Дръжте стъклото изправено и го спускайте бавно. Какво става? Защо водата не попада в чашата? Какво ви пречи да свалите стъклото?
Изход:В стъклото има въздух, не пропуска вода там.

И сега отново предлагате да спуснете чашата във водата, но сега дръжте чашата не права, а леко наклонена.

Какво се появява във водата? (мехурчета). откъде са дошли? (От чашата излиза въздух, мястото му е заето от водата) И защо в началото си помислихме, че чашата е празна? (Тъй като въздухът не се вижда, той е прозрачен)

Изход: Въздухът е невидим, но ни заобикаля навсякъде.

Опит No5 "Въздухът е без мирис"

Ще имаш нужда: