Care este rolul dublu al literelor e, e, u, i. „Rolul dublu al literelor e, e, u, i” plan de lecție în limba rusă (clasa a 5-a) pe tema Rolul dublu al literelor e i

Subiect: Rolul dublu al literelor E, Yo, Yu, Ya.

Subiect: rusă

Clasa: 5 "B"

Profesor: Chaikovskaya E.N.

Data: 12.12.2012

Obiectivele lecției:

    Continuați să lucrați la subiectul „Fonetică”.

    Aflați de ce vocalele iotizate au un rol dublu în limbă.

Obiectivele lecției.

Educational.

    Să-i învețe pe copii să distingă pozițiile în care literele e, e, u, i indică un sunet, indicând în același timp moliciunea consoanelor precedente și în care două.

    Continuați să lucrați la formarea abilităților de transcriere.

În curs de dezvoltare.

    Să dezvolte capacitatea de aplicare a cunoștințelor teoretice pe tema „Fonetică” în practica scrisului.

    Lucrați la dezvoltarea vorbirii elevilor.

Educational.

    Pentru a insufla copiilor dorinta de a ajuta colegii in munca lor.

    Cultivați o atitudine atentă la fenomenele lingvistice.

Echipament: carduri de semnalizare, prezentare, texte pt muncă independentă, teste.

În timpul orelor.

eu. Organizarea timpului . (Bună ziua băieți. Stați. Astăzi avem o lecție neobișnuită, creativă. Să deschidem caiete, să notăm numărul.) (Diapozitivul numărul 1)

II. Lucrați la caligrafie . (Scrieți o literă mare și o litera E mică.)

III. Motivația pentru învățare. (Băieți, ascultați poezia.)

Cât de des, sperând să avem o șansă,

Noi nu învățăm regulile și nu citim cărți.

Și uite - trebuia deja

A fi considerat analfabet nu este prestigios.

Care este viața noastră? Joc sau loterie?

Sau poate o luptă pentru fiecare tranziție?

Obțineți un bilet fericit în curând

Dar nu toată lumea are noroc în joc.

Prin urmare, pentru a înșela soarta ticălosului,

Îndrăznește, studiază și totul este sigur.

Lasă-i pe ignoranți să joace la loterie

Și cunoașterea învinge întotdeauna.

Profesor: Băieți, cum înțelegeți sensul acestei poezii?

Răspunsurile elevilor.

Profesor: Pentru a deveni inteligent și inteligent, atunci când studiați subiectul „Fonetică”, ar trebui să acordați atenție literelor foarte interesante E, Yo, Yu, Ya. Și lecția de astăzi este dedicată acestor scrisori. Aceste scrisori nu sunt simple, dar foarte misterioase. Uită-te la tablă și scrie subiectul lecției. Rolul dublu al literelor E, Yo, Yu, Ya. (Diapozitivul numărul 1)

Profesor: Deci, uită-te la tablă, te rog. Ce sunete reprezintă literele E, E, Yu, I? Așa este, ele reprezintă două sunete. [tu], [tu], [tu], [tu]. (Diapozitivul numărul 2) Dar, în unele cuvinte, litera „y” încearcă să se ascundă. Și o face foarte bine. Uită-te la birou.

Ai patru cuvinte. (Diapozitivul #3)

m e eu [m' uh l]
m
yo d [m' despre T]
l
Yu la [l' la la]
R
eu d [p' dar T]

Să notăm transcrierea fonetică a acestor cuvinte și să spunem ce sunete reprezintă literelee , yo , Yu , eu .

Comparăm transcrierea înregistrată în caiete cu tabla. Ai totul corect? (Diapozitivul #3)

Unde sunt literelee , yo , Yu , eu în cuvintele acestei rubrici? (După o consoană .)
Câte și ce sunete reprezintă? (
Un sunet [uh oh uh] .) Nu există nicio literă „y”. Sunetul [y ‘] s-a ascuns. M.V. Lomonosov a numit astfel de litere „ascunse”.
Ce consoane vin înaintea vocalelor? (
Moale .)

Să facem o concluzie. (Diapozitivul numărul 4)

Dacă litere e , yo , Yu , eu vin după o consoană, reprezintă același sunet [uh oh uh] și înmoaie consoana anterioară.
Deci, primul rol al literelor
e , yo , Yu , eu este o înmuiere a consoanei.

Să observăm aceleași litere, dar în poziții diferite. (Diapozitivul numărul 4).

Unde sunt literele E, YO, YU, Z din prima coloană?

Câte sunete reprezintă?

Răspunsurile elevilor. Prin analogie, se lucrează cu coloanele rămase. Acum scrieți cuvintele din primul rând separate prin virgule și subliniați literele care reprezintă două sunete.

Trageți concluzii din observațiile dvs.

Răspunsurile elevilor (scrisori e , yo , Yu , eu la începutul unui cuvânt, după litere b Și b și două sunete înaintea vocalelor)

Profesor: Care este rolul dublu al literelore tu tu i ? (Diapozitivul numărul 5)

Dacă litere e , yo , Yu , eu stau între consoane, ele denotă un sunet și indică moliciunea consoanei anterioare.
Dacă litere
e , yo , Yu , eu sunt la începutul unui cuvânt, după b Și b , după o vocală, reprezintă două sunete.

IV. Repararea materialului nou

Profesor : Deci, secretul vocalelorYe Ye Yu Ya ti-ai dat seama. Și acum vreau să verific cum ai învățat regula.

1. Analiza fonetică a cuvintelor. Faceți o transcriere a cuvintelor. Determinați câte sunete și litere din fiecare cuvânt. (Cuvintele sunt scrise pe tablă.)

Exemplu: far - [ma y'ak] - 4 b, 5 stele.

sud, acordeon cu nasturi, se toarnă, s-a așezat.

V. Minut de educație fizică

2. Lucrați cu carduri de semnal. Jocul „1” sau „2”. Cartea verde - un sunet. Cartonaș roșu - două sunete.
Cu ajutorul cartonașelor, copiii arată câte sunete dau în cuvinte literele e, e, u, i:

pădure, Julia, trapă, cabană, zi, împușcare, luminos, verandă, câine, ancoră.

3. Lucrează cu manualul. Exercițiul numărul 307. Citiți cuvintele din casetă. Ce au aceste cuvinte în comun?

Răspunsurile elevilor: Litera E din ele nu atenuează sunetul consoanei anterioare.

Profesor : Toate aceste cuvinte sunt împrumutate, pot fi găsite în dicționare de cuvinte străine. Atelier, eșapament, model, autostradă, parterre au venit din franceză, iar cuvintele pulover și tenis au venit din engleză. Alcătuiește o propoziție simplă cu unul dintre aceste cuvinte. Cu ultimul cuvânt, vom veni cu o propoziție împreună, cu toată clasa, folosind apelul. Cum iese în evidență recursul în scrisoare?

4. Verificarea asimilării materialului. Test.

eu optiunea

1. Indicați cuvântul în care litera Yo dă două sunete.

a) creta; b) ariciul; c) perie

a) molid; b) dacă; c) intrarea

ce zici de oras; b) alunecos; c) trei

a) conduce prin b) violet; c) latra

a) zapada; b) hotar; c) aspen

varianta II

1. Indicați cuvântul în care litera I dă 1 sunet.

a) ancora; b) lumina; c) mentă

2. Indicați care cuvânt are mai multe sunete decât litere.

a) filmare b) răzătoare; c) receptie

3. Care cuvânt are mai puține sunete decât litere?

a) ciot; b) cana; c) răsucire

4. Care cuvânt are lângă el 2 vocale?

o taietura; b) spălări; c) vanatoare

5. Care cuvânt are sunetul [th]?

a) frasin de munte; b) înainte; c) armata

Răspunsuri corecte (Diapozitivul 6)

eu optiunea

varianta II

1. b) arici

1. c) mentă

2. b) dacă

2. c) recepţie

3. b) alunecos

3. a) ciot

4. b) violet

4. a) tăiat

5. b) hotar

5. c) armată

"5" - 5 puncte.

"4" - 4 - puncte.

"3" - 3 puncte.

Verificare reciprocă.

Evaluarea muncii unui prieten.

5. Sarcina lingvistică.

nume într-un singur cuvânt următoarele concepte, umpleți grila. Ce litere reprezintă două sunete?

    Fixare scaun.

    Mic eseu pentru o revistă sau un ziar.

    Ceva fără de care o pasăre nu poate zbura.

    Îmbrăcăminte exterioară.

    Desișuri de iarbă înaltă.

    Decoc pur de carne.

din

T

s

T

b

despre

6. Rezumând lecția.

Profesor: Băieți, astăzi la lecția am vizitat sunetele vorbirii, au dezvăluit secretul literelor E, Yo, Yu, Ya. Am făcut o treabă bună. Este timpul să facem un bilanț.

- Ce ai învățat la lecția de astăzi?

- Care este rolul dublu al literelor E, E, Yu, I?

7. Tema pentru acasă.

6. Combinații de litere care au un sunet de consoană nepronunțat:

STN = [si]: trist

ZDN \u003d [zn]: înstelat

RDC \u003d [rc]: inima

LNC = [nc]: soare

7. Caracteristici ale pronunției unor combinații de consoane

CHN - [SHN] în cuvinte: plictisitor, desigur, căsuță de păsări, omletă, mărunțiș, Ilyinichna

CHT \u003d [PC] în cuvinte: ce, la, ceva, ceva etc.

MF, ZhCh, SSh, ZShch, 34 \u003d [SCH "]: pieptene, dezertor, fii generos, fără perie, fără ceas etc.

SSH, ZSh = [Sh]: silentios, fara esarfa etc.

TS (i), TS (i), DS, TT = [Ts]: studiul, studiul, urâțenia, frații etc. GK = [HK], [X "K"]: ușor MS =: mai ușor

8. Caracteristici ale pronunției unor forme gramaticale

În terminațiile -OGO- (-IT-) ale adjectivelor, participiilor și pronumelor se pronunță sunetul consonantic [B]: frumos, zburător, propriu.

Specificul literelor b și b

Literele b și b nu reprezintă sunete.

Algoritm pentru finalizarea sarcinii A4:

1. Dacă doriți să determinați raportul dintre litere și sunete dintr-un cuvânt, ar trebui să vă amintiți asta

Literele b și b sunetele nu sunt indicate;

Literele E.Y.Y.Y.I poate reprezenta două sunete

a) la începutul cuvântului (YAMA, Arici);

b) după vocale (LUCĂTOR, LUPĂTOR);

c) după b și b (BĂUTĂ, SCĂRĂ).

Următoarele combinații de litere sunt pronunțate ca un singur sunet:

a) MF, ZhCh, SSh, ZShch, 34 \u003d [Sh"]: pieptene, dezertor, fii generos, fără perie, fără ceas etc.;

b) SSH, ZSh = [Sh]: tăcut, fără eșarfă etc.;

c) TS(i), TS(i), DS, TC = [C]: studiul, învățarea, urâțenia, frații etc.

Următoarele combinații de litere conțin consoane nepronunțabile:

a) STN = [sn]: trist;

b) ZDN = [zn]: stelar;

c) RDC \u003d [rc]: inima;

d) LNC = [nc]: soare.

2. Dacă trebuie să determinați în ce cuvinte toate consoanele sunt dure sau în ce cuvinte toate consoanele sunt moi, amintiți-vă că

Literele E, E, Yu, I, b indică moliciunea consoanei precedente;

În combinațiile de litere SH, ZH, litera b (semn moale) nu indică moliciunea consoanei (sunetele Zh, SH sunt întotdeauna nepereche, dure), ci indică o anumită formă gramaticală:

a) secară, șoarece - semnul b arată că avem substantive de declinația a 3-a;

b) mananca, taie - semnul b arata ca avem o forma a modului imperativ al verbului;

c) te duci, spui - semnul b arată că avem forma persoanei a II-a singular a verbului;

Un cuvânt poate avea întotdeauna un sunet invizibil neîmperecheat [Y "], notat în scris cu literele E, Yo, Yu, I, dacă acestea merg la începutul cuvântului (PIT, Arici); după vocale (LUPĂTOR, LUPĂTOR). ); după b și b (BĂUTĂ, INTRARE).

Notă: uneori elevii uită de existența acestui sunet și, prin urmare, cred în mod eronat că, de exemplu, în cuvântul MĂR, toate sunetele consoane sunt solide.

3. Dacă trebuie să determinați în ce cuvinte sunt exprimate toate consoanele sau în care yuv toate consoanele sunt fără voce, amintiți-vă că

toate consoanele fără voce vă permite să memorați următoarea frază: FOCA, VREI SĂ MĂNANȚI FOAFI?

toate consoanele vocale vă permite să vă amintiți o altă frază: O, NU AM UITAT DE PRIETEN!

O consoană vocală la sfârșitul unui cuvânt sau înaintea unei consoană surdă se pronunță ca o consoană surdă: OAK [DUSH; TALE [SKA S K A].

O consoană surdă înainte de o consoană sonoră este pronunțată ca voce: PLEASE [PROTSBA].

SARCINA A5

Ce ar trebui să știe elevul când realizează sarcina A5: scrierea rădăcinilor cu vocală bifată neaccentuată; scrierea rădăcinilor cu o vocală alternativă; cuvinte din dicționar cu vocale neaccentuate necontrolate în rădăcină care necesită memorare.

1. Bifate vocale neaccentuate la rădăcina cuvântului

Într-o poziție neaccentuată la rădăcina cuvântului, aceeași vocală este scrisă ca sub accent în cuvintele sau formele cu aceeași rădăcină ale acestui cuvânt:

sunet vocal neaccentuat

Provoacă multă durere.

Ca să nu existe nicio îndoială

Punem sunetul sub stres.

accent pe o vocală

Poate clarifica scrisoarea.

Exemplu: serial - serial; spălat - spălat, smerit - umil, fermecat - farmece, ambițios - onoare.

Verificarea unei vocale neaccentuate în rădăcină este posibilă prin selectarea formei aceluiași cuvânt. Pentru asta ai nevoie de:

Pentru substantive, schimbați numărul: primăvară - izvoare, vele - sail;

Pentru adjective, înlocuiți forma completă cu una scurtă: gol - este gol, desculț - are 60 de ani;

Pentru verbe:

A) schimbați numărul: rătăcesc - rătăcim;

B) modificarea orei: afișat - va afișa;

B) schimbă genul (pentru verbele la trecut): a luat - a luat.

Atunci când alegeți cuvinte cu aceeași rădăcină, este necesar să faceți distincția între cuvintele care sunt similare ca sunet și diferite ca semnificație și ortografie. Selectarea corectă a cuvântului de test pentru ei depinde de sensul cuvântului original:

1. bătrân al orașului nostru (= vechi rezident) - păzea depozitul (= paznic)

2. imploră milă (= el imploră) - subjuga valoarea (o face mic)

3. descărcați pistolul (= descărcare) - subțiază morcovul (= rar)

4. a enerva cu comportamentul (= cineva tachina) - a tremura de frig (tremurat)

5. binecuvântează pentru o ispravă (= spune un cuvânt bun) - glorifica eroul (= glorie)

6. pedepsi inamicul (= kara) - cuceri natura (= supus) - reproș pentru lene (= reproș)

7. dedică o poezie (= sfințenie) - luminează o lumânare (= lumină)

8. vezi de departe (= vezi) - se estompează fără umezeală (= se estompează)

9. a se calma treptat (= a se liniști) - a consola cu afecțiune (= a consola)

10. steagul flutură (= a sufla) - copilul se dezvoltă (= dezvoltare)

PR 5 U Nr. 64. Rolul dublu al literelor E, Yo, Yu, I „SCOPUL LECȚIEI:    dați o idee despre rolul dublu al literelor E, Yo, Yu, Ya, dovedesc că în unele poziții aceste litere reprezintă două sunete; formează deprinderea de a distinge sensul sonor al acestor litere în diferite poziții fonetice; continuă să formeze deprinderea de transcriere; CUNOAȘTI: literele E, E, Yu, I pot reprezenta 1 sau 2 sunete . I. II. Moment organizatoric. Verificarea temelor. A) Sondaj oral. Astăzi continuăm să lucrăm la tema „Sunete și litere". Cum diferă literele de sunete? Amintește-ți ce secțiune a științei limbajului studiază sunetele vorbirii ? Ce sunete există în limba rusă? (Vocale și consoane.) Spuneți-ne în ce grupuri sunt împărțite consoanele? (Răspunsuri orale ale elevilor) (În acest moment, 2 elevi lucrează pe o tablă magnetică cu cuvinte pe foi separate de hârtie: sunt distribuite alfabetic): 1. Ghirlandă, brad, molid, Crăciun, zăpadă, fulg de nea 2. Buran, furtună, viscol, viscol, ger Numai vocale? (10) Câte vocale sunt? (6) Pentru a vă aminti această cifră, trebuie să vă amintiți câte părți ale lumii: Europa, Asia, Africa, Australia, America, Antarctica. Sunt și 6. De ce se întâmplă asta: există 10 vocale și 6 sunete? (Deoarece unele litere dintr-o literă pot însemna 1 sau 2 sunete) Numărul de litere dintr-un cuvânt se potrivește întotdeauna cu numărul de sunete? (Nu). De ce? Profesor: La urma urmei, b și b nu denotă sunete, iar consoanele nepronunțabile, de asemenea, nu denotă sunete, iar unele litere denotă 2 sunete. B) Completați următoarea sarcină: stabiliți în aceste cuvinte câte litere și câte sunete: cânepă (6b, 5 stele), secară (4b, 3 stele), soare (6b, 5 stele). 1 III. Explicația noului material. 1. Profesor: În școală primară voi băieți doar ați zgâriat suprafața „Rolul dublu al literelor E, YO, YU, Z”. Astăzi în lecție ne vom extinde cunoștințele pe această temă (spuneți obiectivul sub numărul 1). Vom arunca o privire mai profundă asupra rolului dublu al acestor litere; afla de ce aceleasi litere pot insemna un sunet si doua sunete; să învățăm să denumim sunetele notate cu literele E, Yo, Yu, Ya. 2. Deschide caietele, notează numărul și tema lecției. 3. Dictarea ortografiei Strălucitor strălucitor ... t Vis pufos .. Nou.. Pomul de Crăciun Gla.. tac .. Var. cald.. ki 4. Analiza fonetică a cuvântului „zăpadă”. 1 elev de la tablă face analiza. 5. Lucru ortoepic. Astăzi în lecție vom lua cuvântul de vocabular fried eggs. Vă rugăm să rețineți că se pronunță diferit „yai (sh) nitsa”! Care este sensul lexical al acestui cuvânt? (Un fel de mâncare făcut din ouă.) We make a phrase. Să luăm unul dintre delicioasele ouă omletă propuse! Să analizăm fraza (principalul și cuvânt dependent , întrebare) Care este această frază? (Nominal) Și ce alte fraze mai există? (Verb) Ce sunt frazele? (Două cuvinte legate în sens și gramatical) Ortografiile sunt ascunse în aceste cuvinte. Care? (O consoană nepronunțabilă la rădăcina cuvântului, ChK, ChN fără semnul b) 6. Analiză sintactică. Următoarea sarcină: notează propoziția și analizează-o sub numărul 4. Cum se numește această analiză? substantiv (sintactic). cap. adj. Mama a gătit ouă omletă delicioase. (Narativ, non-exclamativ, simplu, distribuție) La ce întrebări răspunde circumstanța? Ce este o adăugare într-o propoziție? 2 Cum este accentuată definiția? Uita-te la tabla. Lucrăm cu prima coloană. Notează cuvintele și transcrie-le. Spre tablă. Măsură [m'era] Zbor [căd de la] Cioc [kl'uf] Voi sta [din iad] Urmărește și spune-mi unde sunt literele E, Yo, Yu, eu stau (după consoane) Câte sunete înseamnă ? (1) Ce consoane urmează? (După soft) Rezolvați această proporție scriind-o într-un caiet. Ce ai introdus în loc de semnul întrebării? (I=U=E=E) `A `U `O `E De ce? Să rezumăm: deci când sună literele E, E, Y. Adică 1 sună? (indicând 1 sunet când stau după consoane moi) Băieți, citiți din nou și amintiți-vă 1 concluzie. Lucrăm cu următoarea coloană. Către tablă::: Mănâncă [y`em] Tree [y`olka] South [y`uk] Clear [y`asny`] Unde sunt literele E, Yo, Yu, I în cuvintele acestei coloane (La începutul cuvântului) Câte reprezintă sunete? (2) Ce sună? (YA, YO, YE, YU) Cu ce ​​cuvânt am început lecția de astăzi? (ouă prăjite) Se potrivește cu regula noastră (Da) 3 Câte sunete are litera la care mă refer și de ce? (2 și este la începutul cuvântului) Rezumați această lucrare: dacă literele E, E, Yu, I sunt la începutul cuvântului, atunci ele reprezintă 2 sunete. Notăm următoarea coloană: Luptător [bay`etz] Recepție [pr`y`om] Cabină [kay`ut] Standing [stay`at] Unde sunt literele E, E, Yu, I din cuvintele acestei rubrici ? (După o vocală) Câte sunete reprezintă? (2) Să rezumăm această lucrare: dacă literele E, E, Yu, I sunt după o vocală, atunci ele reprezintă 2 sunete. Notăm următoarea coloană: plecare [aty`est] împușcare [sy`omka] viscol [în `y`uga] maimuță [ab`iz`y`ana] Unde sunt literele E, E, Yu, I în cuvintele acestei coloane (După semnele b sau b) Câte sunete reprezintă ele? (2) Pentru a rezuma acest studiu: dacă literele E, E, Yu, I sunt după semnul b sau b, atunci ele denotă 2 sunete. Încă o dată, fiți atenți la slide: câte litere sunt afișate acolo 4 și câte sunete dau 2. Și în ce condiții, cine poate spune? (La început, după consoana moale și după semnele b și b) Privește din nou cu atenție și spune-mi dacă totul este în ordine în transcriere? (Lipsește o virgulă după Y) De ce este nevoie? (Pentru a indica moliciune, Y este întotdeauna moale) Cine poate trage o concluzie? Deci, când literele E, E, Yu, I reprezintă 2 sunete? Tabelul „Rolul dublu al literelor E, Yo, Yu, Ya” Indică 1 sunet Indică 2 sunete 4 După consoane moi (hașura) La începutul unui cuvânt (groapă) După vocale (bayan) După b și b (a mâncat, viscol) IV. Fixarea materialului . 1. Dictarea selectivă. Scrieți cuvintele în 2 coloane: 1 sunet și 2 sunete VYUN, MÂNcare, împuşcare, sticlă, zbor, arici, tren, băutură, onoare. sau diapozitive cu imagini cu animale Dar aceste litere au alt rol Să luăm un cuvânt. Ce se întâmplă cu litera consoană P a devenit moale, iar dacă schimbăm litera cu A va deveni greu. Prin urmare, aceste litere înmoaie consoana principală. Mai multe exemple pot fi date. Concluzie: care este rolul acestor scrisori? Educație fizică minut 2. Înclinați spre dreapta, dacă este desemnat. moliciune, stânga dacă 2 sunete. fructe de pădure, râuri, molid, spumă, spinning top, oameni, frasin de munte, container, arțar. 3. Analiza complexă a textului. Text și teme pentru elevi pe tabele. Vezi Anexa 1. 4. Testare pe tema „Fonetică”. Vezi Anexa 2. 2. Exercițiu – ghicitori. Sarcină: ghiciți cuvântul, scrieți-l, subliniați ortografia, stabiliți câte litere și sunete sunt în cuvinte. 5 A) Ce îi place cel mai mult unui urs din lume? (miere) B) În ce cuvinte se găsește litera YO? (arici, ruf, copac) C) Ghiciți numele fetei după primele sunete ale cuvintelor: furiș, degetar, acvariu. (Yana) D) Unde zboară păsările toamna? (spre sud) E) Ce spune mama ta când te hrănește? (mânca). V. Rezumatul lecției Ce subiect ne-am întâlnit astăzi? Câte concluzii ai făcut (3) Ce rol joacă aceste litere (înmoaie și dau 2 sunete) În ce condiții desemnează 2 sunete? În ce condiții este 1 sunet? VI.Teme pentru acasă. Ghiciți ghicitorii și scrieți-le în I.p. unitate într-o coloană. Do analiza fonetică cuvinte. 1. A dizolvat o coadă stacojie, A zburat într-un stol de stele. Oamenii noștri au construit acest Interplanetar... (rachetă) 1. În nopțile senine, o mamă se plimbă cu fiicele ei. Ea nu le spune fiicelor ei: „Du-te la culcare, e târziu!” Căci mama e luna, Iar fiicele... (stelele) 1. Dacă n-ar fi el, 6 n-aş zice nimic. (limbă) 1. Ce fel de fată este aceasta: Nu croitoreasă, nu meșteșugărească, Nu coase ea însăși nimic, Ci în ace tot anul. (Bradul de Crăciun) Anexa 1 Odată am fost la bradul de Crăciun din parcul Sokolniki. În parc stăteau figuri mari făcute din zăpadă, cai frumoși, îngrozitori... dragoni. A fost foarte interesant pentru mine... dar, pentru că pot sculpta. Nu m-am putut smulge de această frumusețe înzăpezită și nu am observat că mă îndepărtasem departe de oameni și m-am rătăcit. Am rătăcit mult timp prin parc, am început să obosesc, să mă îngrijorez. Deodată, un urs a sărit din spatele unui pin roșu. Am prins respirația care stătea lângă mine și i-am aruncat-o. Ursul s-a oprit și s-a întors. Și deodată, cu o voce umană, mi-a spus să nu mai fiu huligani. Era un artist care a cântat în parc la un festin. (V. Dragunsky) Sarcini:  Citiți. Demonstrează că textul este în fața ta. _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________  Titlează textul.___________________________________________________________________  Care este ideea principală a textului? Subliniați cuvintele în care literele E, E, Yu, I reprezintă 2 sunete.    Anexa 1 Odată am fost la bradul de Crăciun din parcul Sokolniki. În parc stăteau figuri mari făcute din zăpadă, cai frumoși, îngrozitori... dragoni. A fost foarte interesant pentru mine... dar, pentru că pot sculpta. Nu m-am putut smulge de această frumusețe înzăpezită și nu am observat că mă îndepărtasem departe de oameni și m-am rătăcit. Am rătăcit mult timp prin parc, am început să obosesc, să mă îngrijorez. Deodată, un urs a sărit din spatele unui pin roșu. Am prins respirația care stătea lângă mine și i-am aruncat-o. 7 Ursul s-a oprit și s-a întors. Și deodată, cu o voce umană, mi-a spus să nu mai fiu huligani. Era un artist care a cântat în parc la un festin. (V. Dragunsky) Sarcini:  Citiți. Demonstrează că textul este în fața ta. _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________  Dați un titlu textului. ________________________________________________________________________________  Care este ideea principală a textului? ________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ Ce stil de vorbire poate fi atribuit acest text? ____________________________________________ Introduceți literele lipsă, semnele de punctuație. Subliniați cuvintele în care literele E, E, Yu, I reprezintă 2 sunete.    Anexa 2 Test pe tema „Fonetica”. I. Indicați cuvintele unde literele e, e, u, i denotă două sunete: 1) măsură; 2) viscol; 3) furtună de zăpadă; 4) ariciul; 5) miere; 6) Yasha; 7) rând. II. Care dintre literele indicate sunt denumite greșit: 1) n „pe”; 2) x „el”; 3) w „zhe”; 4) n „ne”; 5) d „de”; 6) la „ke”. III. Indicați cuvintele în care sunt atâtea sunete câte litere sunt: ​​1) sămânță; 2) viscol; 3) trapa; 4) zborul; 5) cabină. IV. Care dintre aceste consoane sunt exprimate: 1) c; 2) h; 3) p; 4) x; 5) c. V. După w, w, h, u, u, y, a sunt scrise, dar s, i, yu nu sunt scrise. Care dintre aceste cuvinte se abate de la această regulă: 1) bro ... ra; 2) sch ... orzul; 3) h ... înainte; 4) h ... shcha; 5) bine ... ri. Anexa 2 Test pe tema „Fonetica”. 8 I. Indicați cuvintele în care literele e, e, u, i denotă două sunete: 1) măsură; 2) viscol; 3) furtună de zăpadă; 4) ariciul; 5) miere; 6) Yasha; 7) rând. II. Care dintre literele indicate sunt denumite greșit: 1) n „pe”; 2) x „el”; 3) w „zhe”; 4) n „ne”; 5) d „de”; 6) la „ke”. III. Indicați cuvintele în care sunt atâtea sunete câte litere sunt: ​​1) sămânță; 2) viscol; 3) trapa; 4) zborul; 5) cabină. IV. Care dintre aceste consoane sunt exprimate: 1) c; 2) h; 3) p; 4) x; 5) c. V. După w, w, h, u, u, y, a sunt scrise, dar s, i, yu nu sunt scrise. Care dintre aceste cuvinte se abate de la această regulă: 2) broch...ra; 2) sch ... orzul; 3) h ... înainte; 4) h ... shcha; 5) bine ... ri. nouă

Clasă: 5

În timpul orelor

1. Moment organizatoric

2. Cuvântul profesorului

- Buna ziua! Băieți, vă place să vizitați? Astăzi lecția noastră se va desfășura sub forma unui joc. Vom vizita sunetele vorbirii și cu siguranță vom face o descoperire, vom dezlega misterul pe care ni-l ascund vocalele.
Deschideți caietele și notați numărul.
Dar este indecent să vizitezi fără daruri. Ce putem da? Desigur, cunoștințele noastre. Gata pentru o provocare? Și aici este prima sarcină.

3. Verificarea cunoștințelor

Exercitiul 1

De la cuvinte disparate pentru a aduna o propoziție.
Efectuați o analiză sintactică a propoziției, faceți o descriere orală a acesteia, desenați o diagramă a propoziției.

(Propoziția este narativă, complexă, constă din două propoziții simple. În prima propoziție, baza - cad fulgi de zăpadă, în a doua - totul este acoperit.

Propozițiile simple sunt conectate într-un compus compus folosind intonația și conjuncția și sunt separate prin virgulă. [, Și ].)

- Băieți, descrieți sunetele consoanelor din cuvânt alb

[b'] - consoană, voce, moale
[l] - consoană, voce, fermă

Sarcina 2

- Știi că sunetele vorbirii alcătuiesc cuvinte, fiecare cuvânt denotă un concept. Au sunetele vorbirii o asemenea proprietate - de a desemna un concept? Spune sunete:

[b] [p] [s] și [a] [o] [și]

- Va fi clar ce ai vrut sa spui daca pronunti fiecare sunet separat sau in ordinea in care sunt date? ( Nu.)

- Alcătuiește cuvinte folosind numai vocale sau numai consoane. Este posibil să faci asta? Acum combinați-le și creați cât mai multe cuvinte posibil folosind aceste sunete. Notează cuvintele în caiet.

Să conchidem: prin ele însele, sunetele vorbirii nu denotă niciun concept, dar dacă sunt selectate într-un anumit mod, putem obține un cuvânt.

4. Introducere în noua temă a lecției

- Băieți, bufnița înțeleaptă v-a pregătit ghicitori. Dacă ghiciți despre ce litere vorbesc, veți deschide ușor vălul misterului vocalelor.

În curte - ce păcat! -
Scara noastră este spartă.
Scara noastră este spartă
Scrisoarea... dar a ramas... (E)

Litera E respiră
Cât de imediat asupra ei
Câțiva pui au fluturat -
Am o scrisoare... (yo)

Pentru ca O să nu se rostogolească,
O voi ține ferm pe post.
Oh, uite,
Ce s-a întâmplat:
Am o scrisoare... (YU)

Uite, prieteni
Am făcut o căsuță pentru păsări.
Și a zburat în căsuța de păsări
În loc de o pasăre - o scrisoare... (eu)

- Ai ghicit corect literele, dar ce secret ascund ele?
Să încercăm să pronunțăm aceste litere. Ce sunete se aud?

Ieșire.

Deci literele e, yo, Yu, eu reprezintă două sunete.

e - [th "e],
e - [th "o],
yu - [th "y],
i - [th "a]

- Dar literele e, e, u, i indică întotdeauna două sunete. Uită-te atent la tablă.

m e l [m" uh l]
m yo d [m" despre T]
l Yu la [l" la la]
R eu d[p" dar T]

- Să notăm transcrierea acestor cuvinte și să vedem ce sunete reprezintă literele e, yo, Yu, eu.

Comparăm transcrierea înregistrată în caiete cu tabla. Ai totul corect? (Deschid treptat partea cu perdele a diapozitivului, unde este înregistrată transcrierea cuvintelor).

Unde sunt literele e, yo, Yu, euîn cuvintele acestei rubrici? ( După o consoană.)
Câte și ce sunete reprezintă? ( Un sunet [uh oh uh].)
Ce consoane vin înaintea vocalelor? ( Moale.)

Să facem o concluzie.

Dacă litere e, yo, Yu, eu vin după o consoană, reprezintă același sunet [uh oh uh]și înmoaie consoana anterioară.
Deci, primul rol al literelor e, yo, Yu, eu este o înmuiere a consoanei.

Să observăm aceleași litere, dar în poziții diferite.

Trageți concluzii din observațiile dvs.

(Scrisori e, yo, Yu, eu la începutul unui cuvânt, după litere bȘi bși două sunete înaintea vocalelor)

- Care este rolul dublu al literelor e tu tu i?

Dacă litere e, yo, Yu, eu stau între consoane, ele denotă un sunet și indică moliciunea consoanei anterioare.
Dacă litere e, yo, Yu, eu sunt la începutul unui cuvânt, după bȘi b, după o vocală, reprezintă două sunete.

5. Educație fizică

6. Consolidarea materialului nou

- Deci, secretul vocalelor Ye Ye Yu Ya ti-ai dat seama. Și acum bufnița înțeleaptă vrea să verifice cum ai învățat regula.

1) Să trecem la manual. Deschide p. 127, ex. 305.
2) Aranjați cuvintele în ordine alfabetică: furtună de zăpadă, furtună, furtună de zăpadă, viscol, congelare, furtună de zăpadă.

7. Verificarea cunoștințelor

8. Reflecție

- Băieți, astăzi la lecția am vizitat sunetele vorbirii, am dezvăluit secretul literelor Ye Ye Yu Ya, a făcut o treabă bună. Este timpul să facem un bilanț.
- Ce ai învățat la lecția de astăzi?
- Ce dificultăți ai avut?
– La ce altceva ar trebui să fiu atent?

Notare.

9. Tema pentru acasă

Case: § 61, ex. 306

Referințe

Scopul lecției: observând exemple, dezvăluie dubla funcție a literelor i, yu, e, e; să-i învețe pe elevi să distingă funcțiile acestor litere, îmbunătățind abilitățile de pronunție; dezvoltarea vorbirii productive a elevilor.

Echipament: proiector, carduri individuale.

Sarcini.

Educational

  • Să-i învețe pe copii să distingă pozițiile în care literele e, e, u, i indică două sunete, indicând în același timp moliciunea consoanelor precedente și în care două.
  • Continuați să lucrați la formarea abilităților de transcriere.
  • Lucrați la dezvoltarea vorbirii elevilor.

Educational

  • Pentru a insufla copiilor dorinta de a ajuta colegii in munca lor.
  • Cultivați o atitudine atentă la fenomenele lingvistice.

I. Moment organizatoric.

II. Actualizarea cunoștințelor de bază.

1. Efectuați o analiză sunet-litere a cuvintelor silabă, în primul rând.

2. Stabiliți ce sunete reprezintă literele selectate în cuvinte: molid, miere, trapă, al meu, al meu.(Cunoștințele elevilor nu sunt în mod clar suficiente pentru răspunsuri corecte și rezonabile. Pentru a face acest lucru, ei trebuie să cunoască regulile despre când literele e, e, u, i denotă un sunet și în care două sunete)

3. Problemă problematică:

Care este rolul literelor e, e, da, eu?

IV. Activitatea de căutare a elevilor și soluționarea unei probleme educaționale.

Sunt date exemple pentru monitorizarea pe monitor. Elevii numesc sunetele care sunt indicate de literele evidențiate.

Elevii, îndrumați de profesor, concluzionează că la începutul cuvântului literele i, e, e, u reprezintă două sunete: d+a, d+o, d+y, d+e.

În același mod, se fac observații asupra cuvintelor:

Concluzie: după vocale eu, da, e, yo reprezintă de asemenea două sunete : d + a, d + o, d + y, d + e.

eu, da, e, yo baieti, dupa b si b?

Priviți tabelul cu cuvintele, ascultați-le și trageți concluziile:

Plecare, împușcare, viscol, maimuță

Concluzie: după literele ъ și ь eu, da, e, yo reprezintă de asemenea două sunete d+a, d+o, d+y, d+e.

Ce sunete reprezintă literele? eu, da, e, yo după consoane moi?

Ascultă cu atenție cuvintele și trage-ți propriile concluzii. Ursează, măsoară, stai jos, aici, condus.

Concluzie: după litere de consoane eu, da, e, yo reprezintă una dintre vocale a, e, y, o(și moliciunea consoanei precedente)

Corectitudinea concluziilor obținute se verifică conform acestui tabel de pe monitor.

V. Formarea deprinderilor şi abilităţilor pe baza cunoştinţelor gramaticale dobândite.

Fizminutka.

1. Jocul „1” sau „2”.

Copiii folosesc cartonașe pentru a arăta câte sunete fac literele. e, yo, yu, i in cuvinte: pădure, Julia, trapă, cabană, zi, împușcare, luminos, verandă, câine, ancoră.

2. Citiți expresiv poemul lui S. Ya. Marshak:

În satul bunicului

Poșta mi-a livrat o scrisoare,
Pe un plic din colț
Mâzgălit: „Pisaelu”
Și mai jos: „Marshak”.
Cu această adresă complicată
Buna scrisoare pentru mine...
Slavă poștașilor noștri
Cu o geantă groasă de umăr!

Găsiți greșelile făcute de copil.

În cuvânt complicat numiți consoanele. Ce sunet reprezintă litera? Ce sunete denotă litera u din cuvintele către scriitor și aici?

Trageți concluzii și demonstrați semnificația lor practică.

3. Citiți ghicitoarea și ghiciți-o.

O poți găsi întotdeauna în pădure -
Să mergem la o plimbare și să ne întâlnim
Este înțepător, ca un arici,
Iarna într-o rochie de vară. (Arici)

Numiți cuvintele care conțin litere i, e, e, u. Ce sunete reprezintă ele?

4. Verificarea asimilării materialului.

eu optiunea

Indicați cuvântul în care litera Y scoate două sunete.

a) creta; b) ariciul; c) perie

a) molid; b) dacă; c) intrarea

ce zici de oras; b) alunecos; c) trei

Câte sunete explică în cuvânt?

a) 8; b) 9; la ora 10.

a) conduce prin b) violet; c) latra

Care cuvânt are sunetul [y]?

a) zapada; b) hotar; c) aspen

varianta II

Indicați cuvântul în care litera I dă 1 sunet.

a) ancora; b) lumina; c) mentă

Indicați care cuvânt are mai multe sunete decât litere.

a) filmare b) răzătoare; c) receptie

Care cuvânt are mai puține sunete decât litere?

a) ciot; b) cana; c) răsucire

Câte sunete sunt în cuvântul anunță?

Care cuvânt are 2 vocale una lângă alta?

o taietura; b) spălări; c) vanatoare

Care cuvânt are sunetul [y]?

a) frasin de munte; b) înainte; c) armata

Verificare reciprocă.

Evaluarea muncii unui prieten.

VII. Teme pentru acasă.

1) Vino cu un basm: „În ce cuvinte au făcut viclenia "Y"? Început posibil: „Pe planetă limba rusă există o fonetică de țară, în care trăiește un sunet foarte complicat” Y" (opțional).

VIII. Rezumând lecția.

Lucrați cu un tabel rezumat pe tema „Fonetică”.

Notare.