Hər gün dərs saatı üçün etiket. Mövzu üzrə sinif saatı: "Etiket və biz". İbtidai məktəbdə etiket mövzusunda dərs saatı

Sinif saatı"Etiketdən danışaq"

Məqsədlər:

koqnitiv: etiket tarixi ilə tanış olmaq, onların bu sahədə bilik səviyyəsini müəyyən etmək, onları bu bilikləri praktikada tətbiq etməyə həvəsləndirmək.

təhsil: etiket normalarının tələbələr tərəfindən mənimsənilməsinə və ümumi mədəniyyətin yüksəldilməsinə kömək etmək.

inkişaf edir: komandada işləmək, diqqətlə dinləmək və suallar vermək, özünüzü və hərəkətlərinizi adekvat qiymətləndirmək bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin.

Struktur:

Üç mərhələdən ibarətdir.

dizayn.

Materialın seçilməsi, bu dərsin sinif saatları sistemində yeri, məqsədlərinin, aparılması üsullarının və formalarının müəyyən edilməsi.

2. tədqiqat.

Tələbələrin mikroqruplarda təklif olunan situasiyalar üzrə işi, qeydlərin tərtib edilməsi, sorğu-sual.

3. əks etdirən.

Fəaliyyətlərinin nəticələrini başa düşmək və anlamağa diqqət yetirir.

Tədqiqat standartları.

nəzəri mərhələ (sinif rəhbəri).

Praktik (tələbələrin müstəqil fəaliyyəti).

Vaxt limiti 40-45 dəqiqədir.

Metod

qrup tədqiqat fəaliyyəti tələbələr, fərdi fəaliyyətlər.

Nəticə:

İzləmək olduqca çətindir, ideal olaraq bu, etiket normalarının mənimsənilməsi, bu qaydaların Gündəlik həyat.

Giriş

İnsanda hər şey mükəmməl olmalıdır:

Və üz, paltar, ruh və düşüncələr.

A. P. Çexov

Müasir həyatın sürətli ritmi insana bir çox tələblər qoyur: təhsilli, mobil, uğurlu, yaradıcı olmaq - siyahı sonsuzdur. Bununla belə, hər bir insanın həyatında çox şey təəssürat yaratmaq, həmsöhbəti diqqətlə dinləmək, özünə inam, düzgün nitq və s.-dən asılıdır.Etiket insanın həyatının bütün sahələrinə nüfuz edir. Bu biliyin əsasları ailədə, məktəbdə qoyulur və bununla belə, müstəqil həyata qədəm qoyan, öz istedad və qabiliyyətlərini reallaşdırmaq niyyətində olan hər bir insan onları təkmilləşdirməyə, inkişaf etdirməyə ehtiyac duyur.

Etiket bilikləri şəxsi və peşəkar sahədə uğura yol açır və lazımsız stress və narahatlıqlardan qaçmağa kömək edir.

Ona görə də dərs saatları üçün “Etiket” mövzusunun seçilməsini aktual və zəruri hesab edirəm.

Alqoritmin icrası

Etiket tarixindən (sinif rəhbərinin giriş sözü)

Etiket fransız mənşəli bir sözdür. Fövqəladə lüks sevgisinə görə Günəş Kralı kimi yüksək ləqəb almış Fransız kralı Louis 14-ün dövründən bəri leksikona daxil edilmişdir. Kralın təmtəraqlı qəbullarının birində qonaqlara bəzi məcburi davranış qaydalarını sadalayan kartlar verilirdi. "Etiket" sözü kartlar üçün fransız adından - etiketlərdən gəldi.

18-ci əsrdə Çindəki missiyamız süqut etdi, çünki rus elçisi imperatorun qarşısında diz çökməkdən imtina etdi, çünki bunu Pekin sarayının etiketi tələb edirdi.

1804-cü ildə Rusiya səfirliyini gəmi ilə Naqasakiyə gətirən Adam Krusenştern hollandların görkəmini hiddətlə təsvir etdi. Yüksək rütbəli bir yapon peyda olduqda, onlar qollarını yan tərəfə uzadaraq, düz bucaq altında bir yayda əyildilər. Rusların bu şəkildə baş əymək cəhdinin uğursuzluğundan sonra yaponlar artıq onlardan narahat olmadılar. Və yenə də əcdadlarımız axmaq, onların fikrincə, etiket qaydalarına riayət etmək istəmədikləri üçün heç nə ilə ayrılmalı oldular.

Məsələn, tibetlilər salam verərkən sağ əli ilə baş geyimlərini çıxarır, sol əlini qulağının arxasına qoyur, hətta dillərini çıxardırlar. Avropalılar papaqlarını qaldırmaqla və bir az əyilməklə kifayətlənirlər. Yaponlar salam vermək üçün üç növ yaydan istifadə edirlər: alçaq, orta və yüngül. Uzaq şimalda görüşən ovçular burunlarını ovuşdurdular. Qəşəng təzim edən igid muşketyorlar uzun tüklü papaqlarını yelləyirdilər. Şərqdə əlini alına, ürəyə uzatmaq adəti vardı, şərab ölkələrində isə salamlaşmaq kimi bir-birinə dil göstərirdilər... İndi bu, bizə gülünc görünür, elə deyilmi?

Uşaqların davranış qaydaları haqqında biliklərini yeniləmək.

Siz etiket haqqında nə bilirsiniz?

Müasir həyatda etiket qaydalarına ehtiyac varmı? Niyə?

Dəyişən yaşayış şəraiti ilə əlaqədar etiket haqqında bilikləri artırmaq lazımdırmı?

Bir insanla tanışlıq həmişə salamla başlayır.

Rus və digər xalqların şifahi salamlarını xatırlayın (Salam! Necəsiniz! Günortanız xeyir! Böyük öküzlər!).

"Malınız sağlamdırmı" - bu ifadəni monqollar tələffüz edir. Afrika zulu tayfasının nümayəndələri deyirlər: “Mən səni görürəm” Çində soruşurlar: “Bu gün yemək yemisən?”. Və hamısı eyni şeyi ifadə edir. Rus dilində necə səslənir? Biz sadəcə olaraq deyirik: “Salam”, yəni dostumuza can sağlığı arzulayırıq. Hər zaman insan salam verməkdən çəkinirsə və ya ona cavab vermirsə, bu pis əxlaqın və başqalarına qarşı hörmətsizliyin zirvəsi hesab olunurdu.

İndi isə ədəb-ərkan sənətinə nə qədər yiyələnmiş olduğunuzu yoxlayaq və davranışın kiçik sirlərini kəşf edək.

Öyrənmək.

Uşaqlar ümumi sayından asılı olaraq qruplara bölünür, hər mikroqrup bir tapşırıq alır.

Tapşırıqda tapılmalı və düzəldilməsi lazım olan səhvləri olan hekayə daxildir və mikroqrupun işinin nəticəsi vəziyyətdən asılı olaraq davranış qaydaları ilə bir memo olmalıdır, digər qrupların qarşısında qorunmalıdır.

M / y üçün tapşırıq - 1.

Birinci hərəkət "Salam, ad günü oğlanı!"

Serezhanın ad günü var. O, qonaqları gözləyir, otaqda ana masada məşğuldur, ata və Seryozha televizora baxır, baba qəzet oxuyur. Qapının zəngi çalınır, Seryojanın sinif yoldaşları - İlya və Nastya içəri daxil olur.

Seryozha: “Yaxşı, nəhayət, mən artıq səni gözləyirdim. Niyə daha tez gələ bilmədilər?!"

İlya: "Seryozha, səni ad günün münasibətilə təbrik edirik!"

Nastya: "Bu, bizdən sizə hədiyyədir." Uşaqlar ad günü adamına çiçəklər və bir paket verirlər. Seryozha oğlanları otağa aparır və hədiyyəni rəfə qoyur.

Seryozha: “Dostlarım yanıma gəldi. Hər şey hazır olanda bizə zəng edin və hələlik biz konsolu oynayacağıq.

Ana: "Yaxşı, uşaqlar. Çalışacağam ki, tez bitirim. Həqiqətən daha çox sendviç hazırlamalısınız.

Seryozha: “Ata, qoy sənə kömək etsin, amma vaxtımız yoxdur.

Seryozha sinif yoldaşları ilə başqa otağa təqaüdə çıxır.

M / g - 1 oğlanların davranışında nəyin səhv olduğunu başa düşür. Harada səhv etdilər? Partiyada ən əsas davranış qaydaları hansılardır? Bu qaydalar kağız üzərində və ya şifahi şəkildə edilə bilən memoda əks olunur.

Memo 1. Qonaqlar və ev sahibləri üçün qaydalar.

Evə girəndə hamıya salam deməlisən.

Ziyarətə dəqiq təyin olunmuş vaxtda gəlmək, gecikmək barədə xəbərdarlıq etmək lazımdır. Əvvəlcədən gəlməyə dəyməz, çünki bu, hələ görüşə hazır olmayan ev sahibi üçün narahatlıq yarada bilər.

Evin sahibi söhbətə hücum və iddialarla deyil, qonaqlarını sevinclə qarşılamalıdır.

Ev sahibi dostlarını ətrafındakılara adları ilə tanış etməlidir.

Doğum günü adamının hədiyyəni dərhal açması və qonağa təşəkkür etməsi məsləhətdir; heç bir halda bağışlanan əşyanın dəyərini soruşmayın; Hədiyyəni diqqətsiz buraxmaq nalayiqdir.

Qonaqlar gəlməmişdən əvvəl masa qurulmalıdır.

Ev sahiblərinin süfrə üçün hazır olmayan bir şeyi varsa, qonaqlar kömək təklif etməlidirlər; sahibləri təşəkkür edərək, bundan imtina edirlər. Qonaqlar jurnallara, fotoşəkillərə baxmaq, musiqi dinləməklə məşğul olmalıdırlar.

M / y üçün tapşırıq - 2.

İkinci akt "Anam niyə incidi"

Qız yoldaşı: "Salam, Katya, bu sənsən?"

Ana: "Xeyr, bu Katya deyil, amma ondan kim soruşur?"

Qız yoldaşı: “Bəli, bəli, dostum. Katya haradadır?

Ana: O, evdə deyil. Mən ona nə verim?"

Qız yoldaşı: "Budur, keçi, məni gözləyəcəyini vəd etdi, amma özü bir yerdə soldu!"

Ana: "Bağışlayın, mən sizinlə o tonda danışa bilmərəm."

Dialoqu oxuduqdan sonra m/q - 2 səhvləri müzakirə edir və yazır telefon etiketi təlimatı.

Xatırlatma 2. Telefon etiketi.

Telefon zənginə dərhal cavab verin.

Telefonda salam verməyi unutmayın və yalnız bundan sonra sorğu göndərin.

Zəng edən şəxs özünü tanıtmağa borcludur, əgər doğru insanı tapmasa, hansısa mesajı çatdırmağı xahiş edir.

Söhbətin əvvəlində heç vaxt “Kim danışır?” sualını verməyin.

Zəng edənin nömrəsi səhvdirsə, nəzakətlə cavab verin.

Zəng etmək lazımdırsa, icazə istəməyi unutmayın.

Beşinci və ya altıncı zəngə cavab verilmirsə, telefonu qapatın.

Nitqimizdə tez-tez çatışmayan üç möcüzəvi söz - "üzr istəyirik", "zəhmət olmasa", "sağ ol" - telefonla danışarkən xüsusilə faydalıdır.

M / y üçün tapşırıq - 3.

Fəaliyyət üçüncü. Kinoteatrda.

Saşa və Petya çoxdan Stiven Spilberqin yeni filminə gedirlər. Onlar tamaşadan düz əvvəl kinoteatrda görüşməyə razılaşıblar. Ancaq kompüter oyunları oynayan Saşa gecikdi. Onu kinoteatrda qəzəbli Petya gözləyirdi. Dostunun əlindən tutub üzr istəməyi unudan Saşa dostunu dala sürüyüb. Öz yerinə gedən Petya təsadüfən tamaşaçılardan birinin ayağını tapsa da, üzr istəyib. Uşaqlar ən maraqlısını qaçırmaqdan qorxdular və bir-birlərini itələyərək yerlərinə tələsdilər. Nəhayət, onları zəbt etdikdən sonra konfet qablarını xışıltı ilə vurdular və məmnuniyyətlə filmə baxmağa başladılar.

(Oxuduqdan sonra hərəkət 3 m / y No 3 oğlanların səhvlərini düzəldir və xatirəsini təqdim edir " İctimai yerlərdə davranış qaydaları haqqında).

Xatırlatma 3. İctimai yerlərdə davranış (kino timsalında).

Kinoda punktuallıq teatrda olduğu kimi məcburi deyil, ancaq digər tamaşaçıları narahat etməmək üçün buna əməl edilməlidir.

Film başlayandan sonra zala daxil olanlar gözləri yarı qaranlığa alışana qədər keçidin əvvəlində gözləsinlər ki, büdrəməsin, insanların ayağını tapdalamasın və tez bir zamanda boş yer tapsınlar. otura bilər.

Bir qrup dostla kinoya baxmağa gedirsinizsə və zal tamaşaçılarla doludursa, mütləq bir sırada oturmağa çalışmayın, boş oturacaqları bir-birinizə göstərərək qışqırmayın və ya qollarınızı yelləməyin: onlar edə bilərlər. sakitcə, lazımsız səs-küy olmadan, digər tamaşaçıları itələmədən əldə edilə bilər.

Sessiya zamanı konfet qablarını xışıldatmaq, pıçıldamaq və baş verənləri şərh etmək yaraşmaz.

Son kreditlər ekranda işləyərkən, koridorda əzilmə yaratmamağa və digər tamaşaçıları itələməməyə çalışarkən ayağa qalxıb çıxışa getməlisiniz.

M / y üçün tapşırıq - 4.

Dördüncü hərəkət. Stolda.

Vanya sevgilisi Maşanın yanına getməyə tələsirdi, ona görə də təyin olunmuş vaxtdan yarım saat əvvəl gəldi. Onu çox mehriban qarşıladılar və süfrəyə dəvət etdilər. Vanya süfrə arxasında mədəni bir insan kimi əli ilə yeməkdənsə qab-qacaqdan istifadə edirdi. Və çəngəli içəridə tutdu sağ əl, və solda bıçaq. Salfeti xatırlayan Vanya onu köynəyinin yaxasına soxdu. Stolda heç nə yox idi. Vanya hər şeyi sınamaq lazım olduğuna qərar verdi. Boşqaba çox qoydu və nə qədər çalışsa da, yeməyini bitirə bilmədi. Sonra sahibə öz imzalı yeməyi gətirdi və Vanya bunun necə hazırlandığını ətraflı şəkildə soruşdu. Sonra Maşa tort və albalı kompotu gətirdi. Kompot çox dadlı idi və Vanya sümükləri cəsarətlə udaraq 2 stəkan içdi.

Kompot içən Vanya dedi: "Yaxşı, çox yedim" dedi və masadan qalxdı və şam yeməyi üçün Maşaya təşəkkür etdi.

(Dördüncü aktı oxuduqdan sonra m / y No 4 memo tərtib edir " Masada davranış qaydaları ").

Xatırlatma 4. Masada davranış

Ziyarətə dəqiq təyin olunmuş vaxtda gəlirlər, təəccüblənməmək üçün daha tez gəlmək tövsiyə edilmir.

Yemək yeyərkən ağızdan səs-küy salmamalı, sakit, sakit, boğulmadan yemək lazımdır.

Bıçağın həmişə çəngəl ilə tandemdə istifadə edilməsi nəzərdə tutulur. Bıçaq sağ əlində, çəngəl sol əlindədir.

Salfeti tamamilə açmaq lazım deyil, geniş üçbucaq yaratmaq və dizlərinizə qoymaq kifayətdir. Heç vaxt salfeti köynəyin yaxasına, jilet dekoltesinə və ya boyuna bağlamayın. Yeməyin sonunda salfet boşqabınızın soluna qoyulur.

Boşqaba çox qoymayın, çox qalıq qoymayın, çörəyi xırdalamayın, sousu sürtməyin.

Porsiyanı boşqabınıza qoymazdan əvvəl heç vaxt verilən yemək haqqında çox soruşmayın.

Portağal toxumlarını, albalı və gavalı toxumlarını udmaq lazım deyil, onlar sakitcə ağzına qaldırılmış bir yumruğa tüpürməli və sonra ehtiyatla boşqaba qoyulmalıdır.

Xəstəliklər, dəhşətli və ya çirkin səhnələr, həmçinin yağlı lətifələr haqqında ətraflı danışmaq qəti qadağandır. Süfrəyə verilən yeməklər haqqında ucadan şərh verə bilməzsiniz, masa qonşularınızla daha uzaqda oturanlar haqqında dedi-qodu edə bilməzsiniz, əyilib qarşınızda oturan həmsöhbətə uzana bilməzsiniz.

Hər bir mikroqrup öz nəticələrini səhvlərin təhlili şəklində təqdim etdikdən və qeydlər apardıqdan sonra uşaqlar fərdi səviyyədə tədqiqata davam edirlər. Şagirdlərdən iki testi tamamlamaları xahiş olunur: “Səninlə danışmaq xoşdurmu” və “Qulaq asa bilirsənmi?”

Sinif müəllimi bir az yekunlaşdırdıqdan sonra.

Bir neçə həyat vəziyyətini nəzərdən keçirərək, dərs saatımızın mövzusunun aktual və faydalı olduğunu göstərdik və sübut etdik.

Ümid edirəm ki, bu, hamınıza düşünməyə və özünüzə kənardan baxmağa kömək etdi. Ola bilsin ki, davranışlarınızda, dostlarınızla, qohumlarınızla, tanışlarınızla ünsiyyətdə, bir-birinizlə ünsiyyətdə, evdə, telefonda və işdə bəzi səhvləri düzəldəsiniz. Təhsil müəssisəsi.

Refleksiya

Sinifdə özləri üçün faydalı və yeni öyrəndikləri haqqında hər kəsdən seçmə və ya müsahibə götürmək - bu, məzmun baxımından fəaliyyətin nəticələrinin göstəricisidir.

Nəticələrin şəxsi vəziyyətə görə qiymətləndirilməsi kimi, sual verdikdən sonra gülməli simalardan istifadə edə bilərsiniz: “Bu dərs saatı sizin üçün faydalı, əyləncəli oldumu? Danışanda, öz fikrinizi bildirəndə özünüzü əmin hiss etdinizmi?

Ədəbiyyat:

1. Sgibneva E. P. Soldatova T. B. 10-11-ci siniflərdə sərin saatlar.: Rostov-na-Donu "Feniks", 2004.

2. Müasir etiket. Moskva: Eksmo-Press, 2001.

3. Trofimenko A., Volqin A. Gəlin etiketdən danışaq. M: "Moskovskaya Pravda", 1991.

Dərsin xüsusiyyətləri (siniflər)
Təhsil səviyyəsi:
ali peşə təhsili
Hədəf auditoriyası:
Sinif müəllimi
Sinif(lər):
5-ci sinif

Məqsədlər: uşaqların etiket qaydaları haqqında fikirlərini genişləndirmək; bacarıqlarını düzgün inkişaf etdirmək
özünüzü və başqalarını qiymətləndirin; gündəlik həyatda mədəni davranış bacarıqlarını formalaşdırmaq
həyat; kollektivdə mənəvi münasibətlər təcrübəsini formalaşdırmaq.
Dərsin növü:
Yeni biliklərin öyrənilməsi və ilkin möhkəmləndirilməsi dərsi

Mədəni olmağı öyrənmək” (5-ci sinif şagirdləri üçün)
“Davranış güzgüdür,
hər kəsin göstərdiyi
görünüşünüz."
Goethe
Əxlaqi oriyentasiya dərs saatı. Formal olaraq, etiketdən, davranış qaydalarından danışırıq, amma
söhbətin əsas istiqaməti uşaqların daxili mədəniyyətinin formalaşdırılması, hörmət tərbiyəsidir
ətraf.
Ssenarinin əhəmiyyətli bir hissəsini mədəni davranışa həvəsləndirməyə yönəlmiş söhbət tutur.
xeyirxah işlərə müsbət qiymətin formalaşması. Beşinci sinif şagirdləri həmişə izah edə bilmirlər
niyə özlərini mədəni aparmalıdırlar.
Praktiki hissə müəyyən psixoloji hazırlıq tələb edir: beşinci sinif şagirdləri adətən utancaq olurlar
qızlara qarşı nəzakətli və nəzakətli olun. Biz onlara bunun ədalətli olduğunu başa salmalıyıq
idman - davranış mədəniyyətində məşq - fiziki məşqlə eynidir. Yalnız orada
əzələlər qurulur və burada ümumi mədəniyyət inkişaf edir. Yeri gəlmişkən, hər bir insanda özünü göstərir,
İlk növbədə, onun qadınlara münasibətində.
Qızları da xəbərdar etmək lazımdır ki, oğlanlara kömək etsinlər, onlarla birlikdə oynasınlar. Sonda qalib gələcək
bu məşqlərdən bütün sinif.

Məqsədlər: uşaqların etiket qaydaları haqqında fikirlərini genişləndirmək; özünü qiymətləndirmək bacarığını inkişaf etdirmək və
başqaları; gündəlik həyatda mədəni davranış bacarıqlarını formalaşdırmaq; forma təcrübəsi
cəmiyyətdəki mənəvi münasibətlər.
İlkin hazırlıq.
1. Uşaqlarla işləmək.
Qızları (hər biri ayrı-ayrılıqda) xəbərdar edin ki, oğlanlarla birlikdə oynasınlar və onlara tam kömək etsinlər
oyunun oğlanlarla münasibətlərini yaxşılaşdırmağa kömək edəcəyini izah edən etiket məşqləri
sinifdə atmosfer.
2. Rekvizitlər.
1-dən ... nömrələri olan lotereya biletləri hazırlayın (sinifdəki oğlanların sayına görə). Yol boyunca
oyunlar, oğlanlar tapşırıq nömrələri olan biletləri çəkir, müəllim kitabdan tapşırığı oxuyur, oğlanlar
etiket məşqləri edir. Kartlarda qızların xüsusi adlarını və soyadlarını göstərməlisiniz
sinif.
3. Sinif dizaynı.
Dərsdən əvvəl fasilədə lövhəyə mövzu, epiqraf yazın.

Sinif planı.



Sinfin gedişi.

1. İnteraktiv söhbət. Təcrübə üçün motivasiya
Sinif müəllimi.Uşaqlar, yabanı bitkilərlə mədəni bitkilərin fərqi nədir? Yaxşı, məsələn, vəhşi
becərilmiş, saf cins armuddan armud?
Uşaqlardan nümunə cavabları:
- Yabanı armud hər yerdə və necə bitir, becərilən isə bağda bitir.
- Yaban armuduna heç kim baxmır, amma becərilən armudu sulayır, mayalandırır, peyvənd edirlər.
- Yabanı armudun meyvələri eybəcər, dadsız olsa da, becərilən meyvələri yaxşıdır.
Sinif rəhbəri.İnsanlar da vəhşi və mədənidir. Fərq nədir?
Uşaqlardan nümunə cavabları:
- Vəhşilər özünü necə aparmağı bilmir, amma mədəniyyətlilər özünü ağlabatan, nəzakətli aparır, utanmazlar.
Sinif müəllimi. Sizcə, insanlar üçün mədəni insanla ünsiyyət qurmaq daha xoşdur, yoxsa vəhşi biri ilə?
Uşaqlar cavab verirlər ki, mədəni insanla ünsiyyət daha maraqlı və xoşdur.
Sinif rəhbəri.Armudu peyvənd etmək olar, mədəniləşər. Amma insan bacarar
peyvənd olun? Ona nə aşılamaq olar?
Uşaqlardan nümunə cavabları:
- Qripə, difteriyaya qarşı peyvənd ala bilərsiniz.
- Mədəniyyət qaydalarını, gözəl ədəb-ərkanı aşılaya bilərsiniz.
- Yaxşı bacarıqlar, vərdişlər aşılaya bilərsiniz.
Sinif rəhbəri.Biz insana mədəni davranış bacarıq və vərdişlərini aşılasaq, o necə
olacaq?
Uşaqlar xorla cavab verirlər: mədəni
Sinif müəllimi. Mədəni insan olmaq nə deməkdir?
“Bu, mədəni davranış qaydalarına riayət etmək deməkdir.
“Özünü rüsvay etməyən şəkildə davranmaq deməkdir.
- Odur ki, özünüzü elə aparın ki, valideynləriniz sizdən utanmasın.
Sinif müəllimi. Mən səninlə razıyam. Necə fikirləşirsiniz, köhnə vaxtlarda necə adam adlanırdı
"qeyrətsiz"?
- tərbiyəsiz, tərbiyəsiz, mədəniyyətsiz insan.
Heç nə öyrənməyən.
- Heç kimin hörmət etmədiyi.
Sinif müəllimi. Həqiqətən. Günlük və ya daş yonmaq onları hamar etmək deməkdir
parlaq. Kobud bitməmiş deməkdir. Və məcazi mənada ədəbsiz deməkdir
ədəbsiz, nadan, başıboş. Bu, Dahl lüğətində bu sözün mənasını izah edəcəkdir.
Sinif rəhbəri.Siz mədəni insanlar olmaq istəyirsiniz?
Uşaqlar müsbət cavab verirlər
2. Qruplarda işləmək. "Problemli suallar"
Sinif müəllimi. Uşaqlar, mədəni davranış qaydalarına "etiket" deyilir. Etiket qaydaları
çox: masada, qonaqlıqda, teatrda, işdə davranış qaydaları var. Ancaq bütün bu qaydalar aşağı düşür
birinə, əsas prinsip: "Ətrafınızdakı insanlara hörmət edin". Bu prinsipə əməl etsəniz,
heç vaxt səhv getmə!
Bunu nəzərə alaraq sizə bir neçə sualım var. Qruplarda cavab verəcəksiniz. (qruplar bölünür
sıralar: hər qrup - yarım sıra)
1. Beləliklə, birinci qrup: Nə üçün izdiham içində səkilərlə gəzmək mədəniyyətsizlikdir? (Çünki
doğru gedən insanlara hörmətsizlik: izdiham bütün səkiləri bağlayır, qarşıdan gələnə mane olur.
xalq hərəkəti)
2. İkinci qrup: İctimai yerlərdə qol yelləmək niyə mədəniyyətsizlikdir?
jest etmək? (Çünki bir qəribin əllərinə toxuna bilərsiniz)
3. Üçüncü qrup: İctimai yerlərdə yüksək səslə danışmaq niyə mədəniyyətsizlikdir?
gülmək? (Çünki bu başqalarına hörmətsizlikdir: onlar tamamilə bədbəxt ola bilərlər
əhvalınız və gülüşünüz onları qıcıqlandıra bilər)
4. Dördüncü qrup: Küçələrə zibil atmaq niyə mədəniyyətsizlikdir? (Çünki hörmətsizlikdir
təmizləyicilərin işi və zibil görmək xoşagəlməz olan digər insanlara)
5. Beşinci qrup: Niyə çılpaq qarınla ​​qısa paltarda məktəbə gəlmək mədəniyyətsizlikdir.
dar jeans, idman geyimi, boş saçlar, şort və köynəklər? (Çünki
bu, sinif yoldaşlarına və müəllimlərə hörmətsizlikdir: onlar iş üçün deyil, istirahət üçün belə geyinirlər)
6. Altıncı qrup: Süfrə başında, yelləyərək ağız dolu danışmaq niyə mədəniyyətsizlikdir?
çəngəl? (Bu, başqalarına hörmətsizlikdir, çünki söhbət zamanı bir insanı çəngəllə incidə bilərsiniz
qırıntılar ağızdan qonşuların boşqablarına uçacaq və heç kimin xoşuna gəlməyəcək)

3. Situasiyaların təhlili və qiymətləndirilməsi “Sizi ilk kim salamlayır?”
Sinif müəllimi. Başqalarına hörmət mədəniyyətli insan üçün qanundur. Bu qanun
mütləq böyüklərə hörmət, qadına hörmət daxildir. Biz həmişə bunu edirik?
qanun?
Bu hekayəni dinləyin "Kim ilk salam verir?"

“Bu yaxınlarda Dimka ətrafında anlaşılmaz bir şey baş verir. Onunla danışmağı dayandırdı
tanış. Dünən, məsələn, məktəbə gedən yolda qonşusu Baba Katya ilə qarşılaşdı. Dimka ona baxdı
bütün gözlərdə idi və o, yanından keçdi və salam belə vermədi. Məktəbə yaxınlaşan Dimka bir müəllimlə qarşılaşdı
riyaziyyatçılar, o da səssizcə yanından keçdi. Bütün günü Dimka əziyyətlə niyə sualına cavab axtarırdı
heç kim ona salam vermir. Axşam həyətdə, burun buruna, 5B-dən Lenka ilə qarşılaşdım. O, sözün əsl mənasında
gözlərini qazdı - və təsəvvür edin, heç "salam" da demədi. Bütün gecə Dimka əziyyətlə axtardı
bu qəribə hadisənin həllini tapdı və onun ətrafında bir sui-qəsdin qurulduğuna qərar verdi.
Bəs siz nə düşünürsünüz, niyə heç kim Dimkaya salam vermədi?
Uşaqların cavab nümunələri.
- Hekayənin qəhrəmanı ətrafında sui-qəsd yoxdur. Sadəcə əvvəlcə salam verməli idi.
- Kişilər böyüklərə, qadınlarla birlikdə birinci salamlaşmalı, onlara qədər gözləməməlidirlər
Salam demək.
- Qızlar da böyüklərə birinci salam verməlidirlər, oğlanlarla yox.
Sinif müəllimi. Doğrudan da, kiçiklər böyüklərə birinci salam verməlidir, oğlanlar
qızlar ilk salam verməlidir, amma bu qaydanı unudursansa, heç vaxt birinci salam vermə
qarşısını almır.
İndi isə bu hekayənin davamı.
“Ertəsi gün qəhrəmanımız dostu Denislə görüşdü və o izah etdi ki, Dimka birinci olmalıdır
hamı xoş gəldi. Və Dima vəziyyəti düzəltmək və yenidən hamıya salam demək qərarına gəldi, amma yox
eynilə, amma əl ilə. Güclü kişi əl sıxmasından yaxşı nə ola bilər!
Baba Katya ilə başlamaq qərarına gəldi. O, həmişə olduğu kimi mağazadan təkərli nəhəng çanta ilə qayıtdı.
"Salam, Katya nənə!" Dimka qışqırdı və əl sıxmaq üçün əlini uzadaraq yaşlı qadına tərəf qaçdı.
Yaşlı qadın onunla salamlaşsa da, əl sıxmağa cavab vermədi. Dimkanın ona kömək etmək istədiyinə qərar verdi və
ağır çantasını sevinclə ona uzatdı. Mən axıra qədər nəcib olmalı və bu çantanı dartmalı idim
5-ci mərtəbəyə. Buna görə Dimka demək olar ki, məktəbə gecikdi - və hələ də salamlaşmalı oldu
riyaziyyat müəllimləri!
İvan İvanoviç Dimka uzaqdan gördü. Amma əlində ağır portfeli var idi. Dimka etməməyə qərar verdi
risk et və İvan İvanoviç portfeli müəllim otağında tərk edənə qədər gözlə. Müəllim çıxan kimi
dəhlizdə Dimka əlini ona uzatdı: "Salam, İvan İvanoviç!". Amma müəllim tələsik əllərini çəkdi
geri qayıdıb günahkarcasına gülümsədi: "Salam, Ezhikov, təəssüf ki, sənə verəcək heç nəyim yoxdur." Üzüldü,
Dimka heç olmasa Lenkaya güclü kişi əl sıxması üçün 5B sinfinə getdi, amma Lenka
qəzəbləndi və ona mühazirə oxudu”
Siz nə düşünürsünüz, Lena ona nə danışdı?
Uşaqların cavab nümunələri.
- O, öz davranışı ilə yaşlı qadını, müəllimi və Lenanı alçaltdı
- Böyük həmişə əlini kiçik deyil, birinci uzadır.
- Kişinin deyil, qadının həmişə əlini birinci uzatması, əgər uzatmayıbsa, salam versin
onunla əl tutmağa ehtiyac yoxdur.
– Eyni yaşda və vəzifədə olan iki kişi (məsələn, iki sinif yoldaşı) qarşılaşdıqda, görüşmür
əl sıxmaq üçün ilk kimin əlini uzadacağı mənasını verir.
Sinif müəllimi. Qəhrəmanımız, belə çıxır ki, davranış mədəniyyətinin elementar qaydalarını bilmirmiş.
Və bilmədən başqalarını incitdi.

4. Nəzakətlə bağlı tapşırıqlar. "Lotereya qalibiyyəti" oyunu.
Sinif müəllimi. İndi, uşaqlar, bizim praktik işimiz olacaq. Hər kəsi bura dəvət edirəm
bizim oğlanlar.
Oğlanlar yazı taxtasına keçirlər.
Sinif müəllimi. Lotereyanın nə olduğunu hamınız bilirsiniz. İndi biz sizinlə qazan-qazan keçirəcəyik
lotereya. Hər biriniz qutudan lotereya bileti çəkəcəksiniz, onun üzərində hansı qayda yazılacaq
ədəb qaydalarına əməl etməlisiniz. Qaydaya əməl edib mükafat alırsınız - qızlarımızın alqışları.
Beləliklə, başlayaq. Birinci kimdir?
Oğlanlar müəllimə yaxınlaşır, qutudan tapşırıq nömrələri olan biletləri çıxarır, müəllim mətni oxuyur
kitabdakı tapşırıqlar və bu tapşırığı necə yerinə yetirmək barədə göstəriş.
Kartlar üçün tapşırıqlar:
1. Qapıdan (qızın adı, soyadı) ilə çıxın.
(Oğlan qapını açıb qızın qabağa getməsi lazımdır)
Müəllim qızla əvvəlcədən razılaşmalıdır ki, bu bilet düşən kimi o, yazı taxtasına keçəcək və
yavaş-yavaş qapıya doğru get
2. (qızın adı, soyadı) rəqsə dəvət edin.
(Qızın yanına yaxınlaşıb başınızı əyib deməlisiniz: "Səndən rəqs etməyi xahiş edə bilərəmmi?", Sonra götür
qızın əlindən tutub taxtaya gətir)
Qızla əvvəlcədən razılaşmalısınız ki, o cavab versin: "Yaxşı"
3. Gödəkçə geyinməyə kömək edin (qızın adı, soyadı).

(Qızdan bir pencək götürüb qız əllərini qollarına qoyana qədər onu tutmalısan, sonra arxadan düzəldin.
pencək yaxası)
Qızla əvvəlcədən razılaşmalısınız ki, bu bilet düşən kimi o, lövhəyə getsin
gödəkçə, gödəkçə və ya palto
4. İş masasında iki qız oturur. Danışırlar. Onlardan birindən saatın neçə olduğunu soruş.
(Bir masada oturan iki qızın yanına gedib deməlisiniz: “Sizi kəsdiyim üçün üzr istəyirəm, (ad)
Qızlar), mənə deyin, saat neçədir?
5. Telefona zəng edin (qızın adı, soyadı), riyaziyyatda nə verildiyini öyrənin.Və əgər varsa.
qız evdə deyil, anası ilə danış.
(Telefonu götürüb “Salam, zəng edin, zəhmət olmasa, (qızın adı). Keçin
adlı (oğlanın adı, soyadı). Riyaziyyatda nə verildiyini bilmək istədim.
Qızla əvvəlcədən razılaşmaq lazımdır ki, bu bilet düşən kimi oğlanla birlikdə oynasın,
ana kimi cavab verir: “Evdə yoxdur. Və kimə zəng edir? Mən ona nə verim?"
6. Yaxınlaşın (qızın adı, soyadı) və onu oturmağa dəvət edin.
(Deməlidir: "Otur, zəhmət olmasa")
Qızla razılaşmaq lazımdır ki, lövhəyə keçsin
7. Asqırdın (“apçı!” De). Sizin hərəkətləriniz.
(Demək lazımdır: "Üzr istəyirəm")
8. Siz dərsə gecikdiniz. sözləriniz və hərəkətləriniz.
(Taqqıltı, qapını açmalı və deməlisən: "Salam, gecikdim, lütfən, içəri girməyə icazə ver")
Bu məşq üçün oğlan qapıdan çıxmalı, döyülməli və içəri girməlidir.
9. Dostuna zəng edirsən. Amma sizə cavab verirlər: “Burada heç kim yoxdur”. cavab olaraq sözləriniz.
(Siz deməlisiniz: "Bağışlayın, məndə səhv nömrə olmalıdır")
10. Kresloda oturun, sonra müəllimə yol verin. Sözləriniz və hərəkətləriniz
(Qalxmalısan, müəllimə tərəf dönüb deməlisən: Zəhmət olmasa otur, (müəllimin adı, atasının adı)"
11. (qızın adı, soyadı) doğum günü münasibətilə təbrik edin, ona yaxşı bir şey arzulayın.
12. Bütün qızları xoş bahar günü münasibətilə təbrik edin, onlara yaxşı bir şey arzulayın
13. Küçə ilə gedirsən. Ağır çanta ilə yaşlı qadının qarşısında. Ona yardımınızı təklif edin.
("qoca qadının" yanına gedib deməlisən: "İcazə ver sənə kömək edim")
Qızlardan birindən yaşlı qadın rolunu oynamağı xahiş etmək lazımdır (çadranı taxıb böyük çanta götür)
14. Bütün qızlara deyin: "Sabahınız xeyir, qızlar!"
15. Bir dostunuzu ziyarət edirsiniz. Birdən otağa dostunuzun nənəsi daxil olur. Sizin hərəkətləriniz.
(Nənə oturana və ya otaqdan çıxana qədər qalxıb dayanmalısan, ya da özü sənə təklif edir.
əyləş)
Qızlardan birindən nənə rolunu oynamağı xahiş etmək lazımdır
Sinif rəhbəri. Lotereyamız bitdi. Xahiş edirəm, niyə mənə deyin
"qazan-qazan" adlanır? Bu lotereyada nə qazandınız?
- Qızların alqışlarını qazandıq, bu da özümüzü mədəni apardıq.
- Hər birimiz bir az mədəniləşmişik, deməli, qalib gəldik.
– Biz müxtəlif vəziyyətlərdə necə davranmaq barədə biliklər qazandıq.

5. Xülasə.
Sinif rəhbəri.Biz 21-ci əsrdə yaşayırıq. Bəzi etiket qaydaları bizə gülünc görünür,
köhnəlmişdir, amma bu, ümumiyyətlə davranış qaydaları olmadan edə biləcəyiniz deməkdir?
Uşaqların cavab nümunələri.
- İndi davranış qaydaları da lazımdır, çünki onlarsız insanlar bir-birinə hörmət etməyəcəklər
– Qaydasız cəmiyyətdə yaşaya bilməzsən, insanlar mübahisə edər
“Qaydalar çox vacibdir. Uşaqlar böyüklərdən necə davranmağı öyrənməlidirlər, əks halda vəhşilərə çevriləcəklər.

"Mənim üçün etiket" mövzusunda sinif saatı

Məqsədlər:

insanlarla ünsiyyət qurmaq bacarığını öyrətmək; davranışın zahiri formalarını tənzimləyən qaydalar toplusu

uşağın hisslər dünyasına güvənərək nəzakət hissini inkişaf etdirin ki, o, əldə edilmiş anlayışları davranış təcrübəsi ilə əlaqələndirsin;

əxlaqi və estetik keyfiyyətlərin tərbiyəsi

Avadanlıq: etiket sözləri yazılmış ulduzların şəkilləri, situasiyaların qeyd olunduğu paylama kartları, ETİKA və ETİKET sözlərinin mənası olan kartlar, rəngli zolaqlar

Epiqraf:

Bir Hərəkət ək, bir Vərdiş biçərsən, Bir Vərdiş əkərsən, biçərsən

Xarakter, Xarakter əkirsən, Tale biçirsən

TƏHSİL PROSEDURU:

1. Müəllimin giriş nitqi

Bu mövzuda söhbətə başlamazdan əvvəl ETİKA və ETİKET nə olduğunu öyrənək

Etika - fəlsəfənin ən qədim qollarından biri, insanın həyat oriyentasiyasını inkişaf etdirməyə kömək edən, özünün və başqalarının hərəkətlərini qiymətləndirməyə imkan verən əxlaq (əxlaq) elmidir.

Etiket- fransız mənşəli bir söz - bu, cəmiyyətdə nəyin doğru və nəyin yanlış olduğu, cəmiyyətdə nəyin qəbul edilib, nəyin qəbul edilmədiyi barədə insanlar arasında razılaşmadır, burada əsasən insanların gündəlik həyatdakı davranışları nəzərə alınır.

məhkəmə etiketi-monarxların məhkəmələrində ciddi şəkildə tənzimlənən qayda və yayınma formaları.

diplomatik etiket- müxtəlif diplomatik qəbullarda, səfərlərdə, danışıqlarda bir-biri ilə təmasda olan diplomatların və digər rəsmi şəxslərin davranış qaydaları.

hərbi etiket- hərbi qulluqçuların fəaliyyətinin bütün sahələrində orduda ümumi qəbul edilmiş qaydalar, normalar və davranış qaydaları toplusu.

Ümumi vətəndaş etiketi- vətəndaşların bir-biri ilə ünsiyyət qurduqları zaman riayət etdikləri qaydalar, adət-ənənələr və konvensiyalar toplusu.

2. Epiqrafla işləmək

Sizcə bu niyə baş verir?

Nə edirsən et, həmişə yadda saxlamalısan ki, dünyada tək yaşamırsan. Ətrafınızda insanlar, sevdikləriniz, yoldaşlarınız var. Özünüzü elə aparmalısınız ki, yanınızda yaşamaq onlar üçün asan və xoş olsun.

4. Oyun "İfadəni bitir"

Səliqəli, təmiz görünüşə sahib olmaq lazımdır, çünki…

Qəzəbli və əsəbi ola bilməzsən, çünki ... ..

Nənəyə heç nə başa düşmədiyini söyləmək bunun sübutudur...

Zəriflik insanı ondan saxlaya bilər...

Əvvəlcə salam vermək .... olmaq deməkdir (nəzakətli)

Bəs hansı şəxsiyyət xüsusiyyətləri rəhbər tutulmalıdır? (yazıldığı ulduzları açın: nəzakət, nəzakət və digər anlayışlar

5. Nəzakətdən danışaq

Servantes yazırdı: “Heç nə bizə bu qədər ucuz başa gəlmir və nəzakət qədər qiymətli deyil”. Məktəbin girişində qarşınıza çıxan sözlər bunlardır. Nəzakət həmsöhbətə qarşı nəzakət göstərmək, mehriban davranmaq bacarığıdır.

6. Şeir oxumaq

Gəlin, dostlar, xoşbəxt vaxt,

Gözəl günlər gələcək

Uşaqlar hamı ilə mehriban olacaqlar,

Onlar kobud olmağı dayandıracaqlar.

Pis uşaqlar olmayacaq

Qızıl illər gələcək

Və otağa qaloşlu insanlar

Heç vaxt girməyəcək.

Təzə külək əsir

Bənövşələr çiçək açacaq

Bütün cahillər yox olacaq

Onlar əbədi olaraq yox olacaqlar.

Bənövşələr çiçək açacaq

Qışda bahar gələcək

Və məktəbin paltardəyişmə otağında

Sükut olacaq.

Qoy kobudluq əbədi olaraq yox olsun.

Həkimlərin reseptləri olsun

Hər aptekdə görünür

Kobud uşaqlar üçün dərman.

Amma bəzən, uşaqlar, davranışımız, hətta nəzakətimiz də etiketə ziddir.

nəzakətli olmaq, nəzakəti unutma.

7. Vəziyyətlərin təhlili

Vəziyyət 1:

Ağıllı, canlı qadın avtobusa daxil olur; Onu görəndə yanında bir oğlan ucalır.

Zəhmət olmasa oturun!

Yaxşı, sən nəsən ... Təşəkkür edirəm ... Lazım deyil ...

Otur, otur. Mən həmişə yaşlı insanlara yol açıram.

Oğlanın nə günahı var?

Vəziyyət 2:

Bir oğlanın yanından keçən iki qız çantadan alma səpdi. Aşağı əyilib yığın. Oğlan diqqətlə baxaraq deyir: "Oradan götür, zəhmət olmasa, stulun arxasına yuvarlandı". Oğlanın nə günahı var?

(lövhədə TACT sözü olan bir ulduz asın)

Əsas odur ki, etiketin təfərrüatlarına riayət edərkən insanlara qarşı səmimi, qonaqpərvər, mehriban münasibəti də unutmaq olmaz. Axı ədəb-ərkanın bütün xırda şeyləri daxili tərbiyə və yüksək mənəviyyatla dəstəklənmirsə, çətin ki, etiketin ətrafımızdakı insanlara çox faydası olsun.

8. "Həyatda kiçik şeylər" məşqi

Sizə həyatın xırdalığı haqqında danışacağım hərəkəti nəzərə alsanız, qırmızı vərəqə qaldırın, əgər belə düşünmürsənsə, yaşıl.

Bir adam otağa girir, hamı ilə salamlaşır - bu ...

Şagird dərsə gecikir, girişdə hamını itələyir - bu ....

Boş yerə ağla -...

Masada oturmaq, ayaqları sallamaq və salmaq - ...

Nənəmə telefonla zəng edəcəklərini vəd etdilər və unutdular - ...

Görüşə gecikmisiniz...

Səhər yeməyini tələsik udmaq -...

Daha çox hansı kartları götürdünüz?

Belə çıxır ki, siz düzgün başa düşürsünüz: uşaqlıqdan özünüzü təkcə istədiyinizi deyil, həm də sizə lazım olanı etməyə məcbur etməlisiniz. İnsan münasibətlərində səhlənkarlığın vərdişə çevrilməsi lazım deyil.

Tez-tez bir-birimizdən soruşuruq: əhvalınız necədir? Və bu heç də təsadüfi deyil. Yəqin fikir vermisiniz ki, əhval-ruhiyyə yaxşı olanda çox şeyləri bəyənirik, işlər yaxşı gedir, hər şey qaydasındadır, əhval-ruhiyyə pis olanda isə hər şey qara rəngə boyanır və nədənsə ətrafdakı insanlar nədənsə pis olur, amma yaxşı ki, biz fərqinə varmırıq

Bütün hallar üçün sadə bir resept vermək çətindir, amma yenə də cəhd edə bilərsiniz.

Bir həftə ərzində özünüzü müşahidə edin, əhvalınızı simvollarla qeyd edin və əminəm ki, bu, başqaları ilə münasibətlərinizə təsir edəcək, çünki hər hansı bir problemdən acınacaqlı bir insanla məşğul olmaq istəmirsiniz.

Yaxşı, etiketimizdən danışarkən, bir təbəssümü görməməzlikdən gəlmək olmaz. Gülüş necədir?

Və mənim üçün etiketdə daha bir məsləhət: psixoloqların fikrincə, bu çox təsirlidir.

Məşq 1 Özünüz üçün bir təbəssüm seçin (güzgü qarşısında)

2-ci məşq Alnınızı "akkordeon" halına salın

Bu, sakitləşməyə, əhval-ruhiyyə yaratmağa və insanlarla əlaqə saxlamağa kömək edəcək.

9. Epiqrafla işləyin

Ətrafınızdakıları daim xatırlamaq vərdişini inkişaf etdirin:

Dirsəklərinizlə özünüzə kömək edərək, kütlənin arasından itələməyin;

Öskürərkən və ya asqırarkən ağzınızı əlinizlə bağlayın;

"Sehrli sözlər" deməyi unutmayın;

Yaşlı bir insana və ya körpəyə kömək edin;

Əgər şirkət bir şey oynayırsa və ya paylaşırsa, sonuncu olmağa çalışın;

Böyüklərə ətrafımızdakı dünyanı təmiz saxlamağa kömək edin: küçədə, ictimai yerlərdə zibil atmayın;

Unutma: sən insansan, özünü insan kimi apar!

Sinif saatı “Etiket. Etiket qaydaları.

Məqsədlər: tələbələri cəmiyyətdəki elementar davranış normaları ilə tanış etmək, layiqli görünmək və müxtəlif sahələrdə inamlı hiss etmək bacarığını formalaşdırmaq. həyat vəziyyətləri davranış normalarına uyğun olaraq; ünsiyyət bacarıqlarını, təhlil etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Sinfin gedişi.

Müəllim: Uşaqlar, bu gün biz nəzakət haqqında, nəzakəti və cəmiyyətdə insan davranış qaydalarını öyrənən elm haqqında söhbətə başlayırıq. Etiket fransız sözüdür. Müəyyən dairələrdə qəbul edilmiş davranış, yayınma qaydaları toplusu deməkdir.

etiket nədir? Bunu hamı bilir:

Bu mümkün deyil və bu mümkün deyil. Kim etiraz edir?

Biz zarafatlaşdıq dostlar, buna şübhə yoxdur

İndi isə gəlin ciddi bir tərif verək.

Uşaqlar xorda oxuyurlar: "Etiket, digər insanlar arasında insan davranış qaydalarıdır" sözləri.

Müəllim: Ədəb qaydalarını bilən və onlara əməl edən şəxsin adı nədir?

16-cı əsrdə belə bir şəxs Veja adlanırdı. Vezha davranış qaydalarının bilicisidir. Və bu gün Vezha dərsimizin qonağı olacaq (lövhədə Vezha təsviri olan şəkil yerləşdirilib).

Qarşımızda bir xəritə var - labirint . Labirintə girməzdən əvvəl bilməlisən ki, ora girmək asandır və siz ancaq qaydaları mənimsəməklə çıxa bilərsiniz. Hər dayanacağın öz gizli qapısı var, o, bütün qaydaları öyrənmiş və tapşırıqları yerinə yetirən şəxsi buraxacaq. Yaxşı, birinci qapını açaq.

    Uşaqlıqdan xatırladığımız ilk etiket qaydası salamlaşmadır.

Salamlaşmanın hansı formalarını bilirsiniz? Biz həmişə bu "sehrli" sözlərdən istifadə etmirik, buna görə də bəzən aşağıdakılar olur:

"Məktəb həyatından bir hadisə"

Dostlar, hər halda

Məktəbli haqqında şeirlər.

Onun adı ..., amma yeri gəlmişkən,

Yaxşısı budur ki, adını burada qoymayaq.

"Təşəkkür edirəm", "salam", "bağışlayın" -

O, tələffüz etməyə öyrəşməyib

sadə söz"bağışlayın"

Dilinə qalib gəlmədi.

Çox vaxt tənbəl olur

Yığıncaqda deyin: "Axşamınız xeyir!"

Sadə bir söz kimi görünürdü.

Və utancaq, susur,

Və içində ən yaxşı hal"böyük"

Əvəzində salam deyir.

Və "əlvida" sözünün yerinə

Heç nə demir.

Və ya vida edin:

"Yaxşı, getdim, sağol, sadəcə..."

Məktəb dostlarına deməyəcək:

"Alyoşa, Petya, Vanya, Tolya."

Yalnız dostlarına zəng edir:

“Alyoshka, Petka, Vanka. Yalnız."

Uşaqlar, bacarmırıq

Onun adı nədir deyin.

Sizi səmimiyyətlə xəbərdar edirik

Biz onun adını bilmirik.

Amma bəlkə siz onu tanıyırsınız

Və bir yerdə onunla görüşdün,

Sonra bu barədə bizə məlumat verin

Biz isə... Sağ ol deyəcəyik.

Ən sadə “salam” sözünün mənası belədir: “Mən səni görürəm, kişi! Mənə xoş gəlirsən. Bil ki, mən sənə hörmət edirəm və mənimlə yaxşı davranmağını istəyirəm. Sizə cansağlığı, əmin-amanlıq, xoşbəxtlik arzulayıram”.

Məktəbə hansı əhval-ruhiyyə ilə gəldiyinizi müəyyənləşdirin (hər biri üçün kartlar)

Sən və mən birinci qapını açıb xatırladıq ki, həmişə istifadə etdiyimiz salam və vida sözləri var.

Budur stul, onun üstündə otururlar,

masa budur, orada otururlar,

burada məktəb, yaşadığımız ev,

gedəcəyimiz mağaza budur

yol, nəqliyyat, piyada yolu,

istirahət edə biləcəyiniz meşə, çay, çəmənlik.

Maraqlıdır, uşaqlar, oturub stulda necə oturmaq haqqında nə qədər bilmək lazımdır? (Bir neçə yanaşma qəbul edilə bilər.

Kresloda dik oturmaq lazımdır, lakin sərbəst, gərginlik olmadan. Ayaqlarınızı stuldan uzağa uzada bilməzsiniz, başqalarına müdaxilə edir. Ayaqları ayrı oturmaq çirkindir, ayaqlar bir yerdə olmalıdır.

İkinci qapını açaq, yazılanları oxuyaq: “İnsana hörmət edən, özünə hörmət edirsən”. o əsas fikir bizim dərsimiz. Səyahətinizə davam etmək istəyirsiniz?

  1. Vezha sizi masaya dəvət edir, süfrəni düzgün qurmağı kim bilir? (boşqab, fincan, qaşıq, stəkan, salfet). Oyun "Masanı necə düzgün qurmaq olar.

http://klipariki.net/karaoke/?idkaraoke=30– Vinni Pux haqqında karaoke cizgi filminə baxmaq

VP nə səhv etdi?

Masa başında necə davranmalısan?

Üçüncü qapını açaq?

    Budur məktəb, yaşadığımız ev.

Bu gün Vezha məktəbimizin yanında dayandı. Sizcə o nə görüb? .

İndi isə özümüzə kənardan baxmağa və bütün səhvləri düzəltməyə çalışacağıq. Bunun üçün aşağıdakı suallara cavab verəcəyik.

1. Qarderoba girdin, çoxlu oğlanlar var. Yanında bir qız var. bunu necə edəcəksən?

2. Səhər, siz sinifə daxil olursunuz. Sinifdə bir neçə sinif yoldaşınız var. Sinfə necə girəcəksən?

3. Tənəffüs zamanı təsadüfən sinif yoldaşınızla toqquşursunuz. Bu vəziyyətdə necə davranacaqsınız?

4. Səhər müəlliminiz və qonşu sinif müəllimi dəhlizlə sizə tərəf getdilər. necə salam verəcəksən?

5. Müəllimə bir dəfə salam vermisinizsə, yenə salam vermək lazımdırmı?

6. Qız səni adlarla çağırdı. Nə edəcəksən?

7. Sinif yoldaşlarının dava etdiyini gördün. Bunu necə edəcəksən?

8. Matinedə sizdən danışmağı xahiş etdilər, amma istəmirsiniz. Bunu necə edəcəksən?

9. - Məktəbin girişinin qabağında dayanırsan, adamlar girib-çıxır, kimi buraxmalısan?

10. -Dostunla məktəbin dəhlizi ilə gedirsən, yaxınlıqda oğlanlar itələyir, biri yıxılır, reaksiyan necədir?

Bax, labirintdən keçdik, bəs siz necə düşünürsünüz, etiket haqqında hər şeyi xatırladıqmı? Hansı qaydalar haqqında hələ danışılmayıb?

Sinif xülasəsi:

Sinifdə yeni nə öyrəndiniz?

Açıq dərs saatının planı-xülasəsi.

Mövzu: "Etiket və biz"

Müəllim: Prokuşeva Svetlana Qriqoryevna

İş yeri: MOU "Orta hərtərəfli məktəb", ilə. Aikino, Ust-Vymsky rayonu, Komi Respublikası.

Vəzifə: riyaziyyat müəllimi.

Sinif: 9 "A" sinfi.

annotasiya

Bu tədbir insanların qarşılıqlı əlaqəsi və qarşılıqlı anlaşma probleminə, etiket probleminə həsr olunub. "Etiket və biz" mövzusu geniş və əyləncəlidir, materialın təqdimat formasından asılı olaraq həm yaş, həm də tərkib baxımından ən müxtəlif komanda maraqlı ola bilər.

    Bu işin aparıldığı sosial - pedaqoji (psixoloji) fəaliyyətin istiqaməti təbii ki, əxlaq tərbiyəsidir (gözəlləri görmək və qiymətləndirmək bacarığı).

    Hədəf : davranış və insanlarla ünsiyyətdə əsas etik tələbləri öyrənmək və ümumiləşdirmək, mədəni davranış bacarıqlarına yiyələnmək.

    Forma: komanda işi; fərdi iş; məlumatlara baxmaq və dinləmək; sınaq.

1. Giriş

Hər gün ictimai nəqliyyat dayanacağına gələndə özümü fikirləşirəm: 5 il əvvəl avtobusa və ya trolleybusa birinci girmək üçün bir növbə, daha doğrusu, kənarda dayanan canlı divar yox idi; bir-birinə qarşı o qədər də mənfilik yox idi.

Səki ilə gedərkən özümü tuturam ki, az adam yeriyənə yol verir, hətta o zaman da çiyninə bağlı qalacaqsan.

Teatrda və ya muzeydə olarkən özümü tuturam ki, rastlaşdığım uşaq və yeniyetmələr davamlı olaraq nəyisə çeynəirlər: onlar bura gözəl, parlaq və əbədiyyət üçün deyil, bufetə girmək üçün gəlirlər.

İşdən, evdən qayıdan, çox vaxt cütlər: bir qız, bir oğlan və həmişə bir şüşə pivə, bir dəstə çiçək deyil, simvolik bir hədiyyə deyil, bir şüşə pivə.

Və dərslər bitəndə özümü fikirləşirəm ki, tələbələrin çoxu

onlar yalnız cib telefonunu necə tez əldə edəcəklərini düşünürlər və nəhayət sevimli işləri ilə məşğul olurlar: bütün sinif yoldaşlarına zəng edirlər; melodiyalara qulaq asmaq; Cib telefonuna quraşdırılmış rəqəmsal kameraların köməyi ilə bəzi fizioqnomiyaları yadigar olaraq çəkin, İnternetdə gəzin ...

Ən pisi isə odur ki, bir gündə başınıza çoxlu neqativ emosiyalar gələndə, o zaman düşünürsünüz ki, siz müəllim, nəyi dəyişə bilərsiniz? "Bir adamın döyüşçü olmadığını" başa düşmək daha dəhşətlidir. Ailədən dəstək gəlməsə - heç kim: nə müəllim, nə müəllimlər, nə məktəb, lisey və digər qurumların rəhbərliyi kobudluğun, nadanlığın kökünü tamamilə kəsə bilməyəcək.

Amma biz öz peşəmizi seçdiyimiz üçün nikbin olmaq və milyonuncu dəfə özümüzə deməyimiz qalır: “Fərqi yoxdur, dediklərimin, gördüklərimin, öyrətdiklərimin heç olmasa cüzi bir hissəsi nitqimizə çatmalıdır. hər palatanın şüuru”.

Bu baxımdan tələbələrimə gözəl ədəb-ərkandan danışmaqdan yorulmuram; müəyyən bir vəziyyətdə necə geyinmək, böyüklərlə və həmyaşıdları ilə necə ünsiyyət qurmaq, ictimai yerlərdə, məktəbdə və evdə necə davranmaq, onları davranışınızla istifadə edərək göstərmək haqqında.

Hər il və bir dəfədən çox mövzularda danışırıq sinif saatları. Ona görə də bu gün bu mövzunu davam etdirmək qərarına gəldim. Artıq bildiyiniz bir şey, yəni. xatırlayın və yeni bir şey öyrənin.

    Belə ki: (slayd №1 mövzu, slayd №2 ifadələr)

    Xatırlayaq: (uşaqlara suallar verilir, onlar cavab verir və cavabları slaydlarla müşayiət olunur)

a) Etiket nədir? (slayd nömrəsi 3);

b) Niyə etiketə ehtiyacımız var (slayd №4);

c) Etiket növləri (slayd No5).

4 . Bir az tarix (şagirdin mesajı), slayd nömrəsi 6.

Tədbir ərəfəsində uşaqlar sınaqdan keçirildi:“Ədabınız uyğundurmu? »

Test üçün suallar:

    1. Qonağınız təsadüfən şalvarına şərab tökür. Sən…

      1. hazırcavab bir ifadə ilə onu ruhlandırmağa çalışır

        ona kömək etməyə tələsin

        qətiyyən reaksiya verməyin

      Qonşunuzdan qəhvəçəkən maşın götürdünüz və təsadüfən onu sındırdınız. Nə edəcəksən?

      1. ondan üzr istəmək;

        Mən ona pul verəcəyəm;

        Mən onu eyni şəkildə alacağam;

      Gəldiyiniz konsert çox pis keçdi. Onu tərk etmək qərarına gəldin. Bunu etmək üçün ən yaxşı vaxt nə vaxtdır?

      1. Bir anda;

        fasilə zamanı;

        hər hansı bir mahnının sonunda

      Mən kiminsə ofisinə girəndə qapını döyməliyəm?

      1. bəli, siz heç vaxt sahibinin nə etdiyini bilmirsiniz;

        yox, çünki iş yerində gizlilik yoxdur;

        yalnız rəisin kabinetində;

      Sizi işgüzar şam yeməyinə dəvət ediblər. Tost hazırlanıb. Stəkanı boşaltmazdan əvvəl...

      1. yanında oturan şəxslə stəkanı döyün;

        hamı ilə stəkan çırpın;

        stəkanı qaldırın və orada olanların gözlərini çevirin;

      Həmsöhbətiniz bir neçə dəfə dalbadal asqırdı. Sən…

      1. susmaq;

        ona 1 dəfə "Sağlam ol" deyin;

        hər "asqırmadan" sonra ona sağlamlıq arzulayacaqsınız;

      Görüşünüzə 15 dəqiqə gecikdiniz.Nə edəcəksiniz?

      1. heç nə;

        bağışla;

        Mən sizə yaxşı səbəblər verəcəyəm.

Sorğunun nəticələrinə görə, bütün oğlanlar limit daxilində düşdülər: 15-dən 29-a qədər, bu o deməkdir ki: “Etiket baxımından siz yaxşı zövqün əsaslarını az-çox bilən insanların əksəriyyətindənsiniz. Ancaq bəzən kiçik şeylərdə uğursuz səhvlərə yol verirsiniz.Nəticə: üzərində işləməli bir şey var, düzəldilməli bir şey var. Davam edək.

6. Bəzi etiket növləri üzərində dayanaq.

Ünsiyyət etiketi.

a) telefon rabitəsi (şagird mesajı) slayd No7;

b) danışıq etiketi (slayd №8);

c) iş etiketi (slayd №9).

Videonu izləmək və dinləmək təklif olunur: “İşgüzar ünsiyyət qaydaları”.

d) Bu mövzuda blits sorğusu:« Ünsiyyət mədəniyyəti.

Suallar:

1. Bir gənc yaşlı insanlarla söhbətə girə bilərmi?

/bəlkə ağsaqqallar onu söhbətə cəlb etsə/

2. Həmsöhbəti tapmaqda çətinlik çəkdiyi sözlə sövq etmək olarmı? /belə bir andan çəkinmək daha yaxşıdır/

3. Söhbətin tonu necə olmalıdır?

/ aşağı, təmkinli, hörmətli bir tonda danışmalıdır /

4. Küçədə kim ilk salam verməlidir: ayaq üstə, yoxsa keçərkən? /keçmək/

5. Telefonla danışanda sizi ilk kim salamlayır, zəng edən, yoxsa zəng edilən şəxs? /zəng edən/

6. Telefonla danışarkən gözlənilmədən əlaqə kəsilirsə, kim geri zəng etməlidir? /zəng edən/

7. Həftə sonları və iş günlərində telefon danışıqları üçün vaxt çərçivəsi nədir? / iş günləri: 8.00-dan 10.00-dək; həftə sonları və bayram günlərində: 9.00-dan 11.00-dək /

8. Söhbətdə birhecalı sual və cavablardan (nə; bəli; yox) istifadə etmək olarmı? / monohecalı suallar və cavablar olmalıdır

çəkinin/

9. Hekayənizin başqaları üçün maraqlı olmadığını görsəniz nə etməli? / Hekayəni dərhal dayandırın, mövzunu dəyişdirin və ya təşəbbüsü başqa bir hekayəçiyə köçürün /

10. Komplimentə cavab verməyin ən yaxşı yolu nədir? / təvazökarlıqla təşəkkür edirəm

7. Növbəti etiket növü də az əhəmiyyət kəsb etmir. ogeyim kodu. Bu anlayışı izah etməyə çalışın.

a) Geyim kodu (tələbənin mesajı) slayd nömrəsi 10.

b) Test-nəzarətin nəticələri:

Test-nəzarət sualları:

    Müəllimin necə geyindiyinin mənim üçün fərqi varmı?

    Qadın müəllim necə geyinməlidir?

    Kişi müəllim necə geyinməlidir?

    Müəllim saçına qulluq etməlidirmi?

    Müəllim dərs zamanı tələbələrlə hansı tonda ünsiyyət qurmalıdır?

    Müəllim şagirdin nəzakətsizliyinə, kobudluğuna necə reaksiya verməlidir?

Test - nəzarət göstərdi : 14 respondentdən belə çıxır:

    10 nəfər üçün müəllimin necə geyindiyi önəmlidir və cəmi 4 nəfər buna fikir vermir. Çox xoşuma gəldi: “Müəllim necə geyinirsə, şagird də elə geyinir.

    14 nəfərin hamısı iş kostyumuna və ya klassik üslubda geyimə tərəf əyildi. Zərif, qəşəng, gözəl. Ciddi şəkildə, tələbələrin diqqətini yayındırmamaq üçün, zahirən bunun müəllim olduğu görünsün.

    “Kişi müəllim necə geyinməlidir” sualına cavab verəndə də eyni nəticə əldə edilib. Rəhbərlik etdiyi mövzudan asılı olaraq səliqəli və baxımlı, təmiz ayaqqabılı, smokinli olmalıdır.

    İstisnasız olaraq bütün şagirdlər müəllimin saçına qulluq etməli olduğunu gördülər.

    “Müəllim dərs zamanı tələbələrlə hansı tonda danışmalıdır?” sualına. Uşaqlar sakit və sərt olduqlarını söylədilər; tələbələrin davranışından asılı olaraq; adi, çox yüksək deyil və sifarişli deyil; xoş və eyni zamanda sərt, nəzakətlə bir təbəssümlə, əsas odur ki, qışqırmayın; müəllimin əhval-ruhiyyəsindən asılı olaraq.

    “Müəllim şagirdin nəzakətsizliyinə, kobudluğuna necə reaksiya verməlidir?” sualına: Uşaqlara səsini qaldırıb irad bildirməyi, danlamağı, “ağsaqqallarla necə danışmaq” söhbətini və ya sadəcə izahat verməyi təklif etdilər. söhbət; gündəliyə bir qeyd yazın və nəhayət, aydın cavab verən sonuncu şəxs pozanı qovmağı təklif etdi. Başqa təkliflər də var idi...

Nəticə: onların işinin nəticəsini, söhbətlərini, təkliflərini oxumaq, görmək xoş oldu. Siz uşaqlar haqqında danışarkən, yetkin olduğunuzu və necə geyinmək və davranmaq lazım olduğunu başa düşmək xoşdur (vaxt imkan verirsə, aşağıdakı sualları verə bilərsiniz).

Suallar:

1. İş adamı çox dəbli geyinməlidir? /Yox. Bu pis dad hesab olunur, lakin papaq, əlcək, kəmər, saat, ayaqqabıya xüsusi diqqət yetirilməlidir: onlar çox vaxt kişinin zərifliyinə və hətta ədəbinə görə qiymətləndirilir.

2. İşgüzar və bayram kostyumu üçün corabları necə seçmək olar? / corablar uyğunlaşdırılıb: onların rəngi kostyumun və ayaqqabının rənginə uyğun olmalıdır /

3. Mənə kişi kostyumunda qalstuk lazımdırmı?/ Bəli, əlbəttə ki, qalstuk - ən vacib detal kostyumda kişilər. Bu, sahibinin zövqünün və statusunun göstəricisidir /

4. Qalstuk nə qədər uzun olmalıdır? / Qalstukun uzunluğu elə olmalıdır ki, bağlandıqda kəmər tokasına çatsın /

5. İş adamı üçün kostyum seçmək üçün hansı rəngə üstünlük verilir?

/tünd göy, tünd boz, açıq şaquli zolaqlı kostyum/

6. Gödəkçə düyməli olmalıdırmı?

/gödəkçənin aşağı düyməsi bərkidilməməlidir/

7. Qadının görünüşünə son toxunuş nədir? /Bacarıqla seçilmiş ətirlər/

8. Bədəndə ətir vurulan ən xarakterik yerlər hansılardır? /qulaq məmələri, boyundakı çuxurlar, qolların əyilmələri, biləklər/

9. Qadın əl sıxarkən əlcəklərini çıxarmalıdır ? /yox, qadının mühüm üstünlüyü var - əl sıxarkən əlcəklərini çıxarmağa ehtiyac yoxdur/.

    Daha bir etiket növü qalıb. O, hamı kimi, çox önəmlidir.

a) Süfrə etiketi (tələbənin mesajı) slayd nömrəsi 11.

b) Blits - sorğu.

Suallar:

Masa mədəniyyəti.

1. Quş əti və ov yemək düzgündürmü? / məşhur inancın əksinə olaraq, onlar əllə deyil, bıçaq və çəngəl ilə yeyilir (lakin sahiblər yeməyi rahat hissələrə kəsməlidirlər) /

2. Bıçağı və ya çəngəlinizi yerə atsanız nə etməli ? / narahat olmayın, amma sakitcə onları dəyişdirməyi xahiş edin /

3. Ziyarətə hədiyyə və çiçəklərlə gəlmisiniz, onları necə təqdim etmək lazımdır? Doğum günü adamı hədiyyə ilə necə davranmalıdır?

/ - çiçəkləri sol əlində tutun;

Hədiyyə açılmamış və ya gözəl qablaşdırılaraq təqdim olunur;

Sahibi hədiyyəni açmalıdır /

4. Yeməyi bitirməzdən əvvəl fasilə vermək qərarına gəlsəniz, bıçağı və çəngəli necə yerə qoymaq olar? / onları çarpaz şəkildə qoymaq lazımdır. Bitmişsə, bir-birinə paralel yeyin/

5. Bir xəbərin çox isti olduğunu görsəniz nə etməlisiniz? / çox üzülmədən udmağa və soyuq su ilə içməyə çalışmalısan /

9. Nəticə

Beləliklə, bugünkü material tükəndi. Bütün etiket növlərində bir anda dayanmaq mümkün deyil.

İlk baxışdan ideya yeni deyildi, nə adda, nə də formada və siz uşaqlar onu dəstəkləyib hər şeyi bizim istədiyimiz kimi həyata keçirdiniz.

Bu baxımdan inanmaq istərdim ki, istənilən vəziyyətdə siz mənim şüurunuza çatdırmaq istədiklərimi hələ də xatırlayacaqsınız və məncə, biliklərinizi praktikada və həyatda tətbiq edəcəksiniz.

Görülən işlərin nəticələri müsbət oldu: tələbələrin heç biri biganə qalmadı və biz buna çalışırıq.

Nəticələr: slayd nömrəsi 12;

slayd nömrəsi 13 "Diqqətiniz üçün təşəkkür edirik!"