Нэмэх хасах тоонуудын нэр юу вэ. Нэмэх үед тоонуудын нэр (нөхцөл, нийлбэр). IV. Тоолох чадварыг бий болгох

Математикийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

Сэдэв:Хасах үед тоонуудын нэр

Зорилтот: хасах үед тоонуудын нэрстэй танилцах нөхцлийг бүрдүүлэх; асуудал, илэрхийлэл шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх, аман тоолох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүлээгдэж буй үр дүн (сэдэв): хасах үед тоонуудын нэрийг мэдэх; асуудлыг шийдэж, илэрхийллийн утгыг олох чадвартай байх.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа (мета субьект):

Зохицуулалт: үр дүнг хянах чадвартай байх (ретроспектив), багшийн хүсэлтээр үр дүнг хянах; зөв гүйцэтгэсэн ажлыг буруугаас ялгах.

Харилцааны:сонсож, харилцан яриа өрнүүлэх, хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох чадвартай байх.

Танин мэдэхүйн:логик үйлдлүүдийг хийх чадвартай байх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах үндэслэлийг сонгох, цуврал болгох, объектыг ангилах, аналоги, шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоох, үндэслэлийн логик хэлхээг бий болгох; бүх нийтийн логик үйлдлүүдийн гүйцэтгэлд үндэслэн объектыг мэдэгдэж буй ойлголт гэж ангилах.

Хувийн: сургалтын хэрэглэгдэхүүн, үзүүлэн ба тооцоолох материал, геометрийн дүрс бүтээх хэрэгсэл, ажлын дүрмийн дагуу ажиллах санамж бичгийн дагуу ажиллах.

Хичээлийн скрипт

1.Org Moment (Анги, тоног төхөөрөмжийн бэлэн байдлыг шалгах; хичээлийн сэтгэл хөдлөлийн байдал (ширээн дээрх картууд)

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн
Уулзахдаа: "Өглөөний мэнд!"
Нар, шувуудад өглөөний мэнд!
Итгэлтэй хүмүүст өглөөний мэнд!

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог.
Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжилнэ.

В .: Өнөөдөр таны сэтгэл санаа сайхан байна гэж найдаж байна, хичээлийн эхэнд үүнийг шалгацгаая. Таны өмнө эрэгтэй хүний ​​дүрс бүхий хөзрүүд байна. Тэдний нэг нь инээмсэглэж, нөгөө нь гунигтай байдаг. Тэдгээрийн аль нэгийг нь сонго. Хэрэв таны сэтгэл санаа муу байгаа бол бид таныг хичээлд урам зориг өгөхийг хичээх болно, харин аль хэдийн сайхан ааштай хүмүүс шинэ мэдлэг рүү сайхан сэтгэлээр очоорой.

- Хичээлдээ бэлэн байгаа эсэхийг шалгацгаая.

Сайн хийлээ! Тэмдэглэлийн дэвтэр нээцгээе, ухарцгаая ... тоог бичээрэй, сайхан ажил.

2. Уран бичлэгийн минут.

3. Судалсан материалыг давтах, шинэ материалыг хүлээн авахад бэлтгэх

Ширээн дээр:

8-2= 6+3= 1+7= 8-4=

9-4= 5+2= 2+6= 7-3=

Д: -Эдгээр илэрхийллийг ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ? (зарим жишээ нэмэх, бусад нь хасах)

Залуус аа, та нарын хэд нь тоог нэмэхдээ юу гэж нэрлэдэгийг санаж байна уу? (хугацаа, хугацаа, нийлбэр)

Тоонуудыг хасах үед хэрхэн дууддгийг бид мэдэх үү? (Үгүй)

Хичээлийн сэдвийг боловсруулахад хэн танд туслах вэ? (хасах үед тоонуудын нэр)

Залуус аа, хичээл эхлэхээс өмнө биднийг хоолны өрөөнд байхад хэн нэгэн бидэнд захидал тарьсан. Уншаад үзье. Хэнийх вэ? (Хүүхэд Кощейгийн тэмдэглэл уншиж байна)

Ямар залуус бид цол хэргэмээ хадгалах вэ? (Тиймээ)

Тэгээд ажилдаа ор.

4. Аман данс

Самбар дээрх бие даасан ажил.

1 хүн (Жишээг шийдэх):

2 хүн (Дутуу нүдэнд тоо оруулна уу)

3 ба 4 хүн (Загасны тоглоом) Нэг сурагч 5 хариулттай, өөр нэг сурагч 10 хариулттай загас барьдаг.

Үлдсэн бүх нь асуудлыг шүлгээр шийддэг

1 эх галууг авчирсан

Зургаан хүүхэд цөөрөм дээр зугаалж байна.

Бүх зулзаганууд бөмбөг шиг байдаг.

3 хүү, хэдэн охинтой вэ? (3)

6 мөөгийг Вадим олсон.

Тэгээд дахиад 1.

Та асуултанд хариулна уу.

Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ? (7)

4 боловсорсон лийр

Тэд мөчир дээр ганхав.

2 лийрийг Павлуша буудсан.

Хэд нь үлдсэн бэ? (2)

Талбай дундуур шулуун шугамаар

Нэг хуц услах газар руу алхаж байв.

Таны ард 3 хонь байна

Тэр услах газар руу чухал ач холбогдолтойгоор хөтөлсөн.

Хамтдаа хэд байгаа вэ? Тоол

Мөн өөрийнхөө үлгэр жишээг бүтээгээрэй! (4)

Сайн байна залуусаа! Та сайн ажилласан. Бид аль хэдийн нэрэндээ ойртсон. Koschey биднийг гурван цээжнээс сонгохыг урьж байна. Тэдгээр нь алт, мөнгө, бидний тоон нэрийг агуулдаг. Аль авдарт юу байгааг тааварлаарай, хоёр дахь авдарт мөнгө байгаа бол эхнийх нь алт биш (1 авдар - тооны нэр, 2 авдар - мөнгө, 3 авдар - алт)

5. Математик физикийн минут

2 + 1 бид хөлөө олон удаа дардаг.
3 + 2 таны алган дээр олон удаа.
4-1 бид олон удаа суух болно.
6-1 бид одоо бөхийх болно.
1 + 1 бид маш их үсрэх болно.
Өө тийм, тоо, тогло, тэгээд л болоо!

6. Шинэ материал сурах. Шинэ нэр томъёотой танилцах - хасах тоонуудын нэрс.

1.Кошейгийн тухай бодлыг уншиж тоон илэрхийлэл бүтээцгээе.

Кощей 7 хүнтэй байсан бөгөөд тэр аль хэдийн 3-ыг нь алдсан. Koschei-д хэдэн амьдрал үлдсэн бэ?

Асуудлыг ямар үйлдлээр шийдэх вэ? (хасах замаар)

Асуудлын шийдлийг хэн нэрлэх вэ? (7-3 = 4)

Хэрэв 7-ын тоог бууруулсан бол яаж нэрлэх вэ? (хасах)

Бидний хасдаг тооны нэр юу вэ? (Хасах)

Хасах замаар олж авсан тоо нь зөрүү юм.

2. Сурах бичгийн дагуу ажиллах (х.29)

1. Бичлэгийг уншиж, жишээгээр бичнэ үү (1 самбар дээр, үлдсэнийг дэвтэр дээр)

Даалгавар 2: Шинэ нэр томьёо ашиглан хасах бичих жишээг унших.

Илэрхийлэл зохиож, бичнэ үү:

7-г бууруулж 3-ыг хасаад зөрүүг ол.

9-ийг бууруулж, 1-ийг хасвал тоонуудын ялгаа юу вэ?

3 Асуудлын шийдэл.

Энэ бол сорилт гэдгийг батал.

Асуудлын нөхцөл, асуудлын асуултыг уншъя.

Нөхцөл байдалд бид ямар туслах үгсийг бичих вэ?

Асуудлыг ямар арга хэмжээ авах вэ?

Шийдэл: 6-2 = 4.

Хасахдаа тоонуудыг нэрлэе. 6,2,4 тоонуудын нэр юу вэ? (хасах, хасах, зөрүү)

7. Хэсэг хугацаа зарцуул. (Анхаарлын даалгавар (хуудас дээр 3 геометрийн дүрс байна. Залуус аа, та тэдгээрийг санаж, дэвтэртээ зурах хэрэгтэй).

8. EPU, сургалтын дисктэй ажиллах (Даалгаврын дугаар 2)

Мэдэгдэлүүдийг бөглөнө үү:

Би өнөөдөр хичээл дээр сурсан ...

Энэ нь надад сонирхолтой байсан ...

Би үүнд дуртай…

Рубцовск хотын "Алтайн 1-р дунд сургууль" хөгжлийн бэрхшээлтэй сурагчдад зориулсан бүс нутгийн төрийн захиргааны боловсролын байгууллагын салбар

ХИЙСЭН БАЙДАЛ

2-р ангийн математикийн хичээл

"Өгөгдсөн тоонуудын нэр ба хайсан хасах"

СЭДЭВ: Нэмэх, хасах тоонуудын нэрс. Нэмэлтийн шилжилтийн шинж чанар. Тоонуудыг хэсгүүдээр нь нэмэх, хасах. Хоёр оронтой тоог цифрийг огтолгүйгээр нэмэх, хасах. Зөрүүтэй харьцуулах нийлбэр ба үлдэгдлийг олох бодлого. Тоонуудыг харьцуулах. Урт нэгж. Сегментүүдийн уртыг харьцуулах.

Судалсан материалыг эргэн санацгаая: уншиж, ярь.

· Объектыг тоолоход ашигладаг тоог натурал тоо гэж нэрлэдэг.

· Бүхэл тоохэлбэр натурал тоон цуваа: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. 10, 11, 12, ……. Хамгийн жижиг ньэнэ цувралд дугаар 1, хамгийн томдотор нь тоо байхгүй. Энэ эгнээ нь дараагийн тоо бүр өмнөхөөсөө нэгээр илүү байхаар баригдсан.

· Нэг оронтой тоогоор бичигдсэн тоог нэг оронтой тоо гэж нэрлэдэг; хоёр оронтой тоогоор бичигдсэн тоо нь хоёр оронтой байна.

· Хоёр оронтой тооны тэмдэглэгээнд баруун талд байгаа тоо нь нэгжийг, зүүн талд байгаа тоо нь аравыг илэрхийлдэг.

· Тоонуудыг битээр харьцуулах санамж

1. Аравыг харьцуулж байна: илүү нь хэдэн арав байгаа тоо; бага бол хэдэн арав цөөн байдаг.

2. Хэрэв хэдэн арван тэнцүү хуваагдвал нэгийн тоог харьцуул: илүү нь олон нэгж байгаа тоо, бага нь цөөн нэгж байна.

· Тоо нэмэх: эхний улирал, хоёрдугаар улирал, нийлбэр

· Нэмэлтийн шилжилтийн хууль:нэр томъёоны газруудын орлуулалтаас нийлбэр өөрчлөгдөхгүй.

· Тоонуудыг хасах: хасах, хасах, зөрүү

· Даалгаврын бүрэлдэхүүн хэсгүүд:

1. Нөхцөл байдал, асуулт

2. Тоон өгөгдөл хайж байна

3. Товч танилцуулга, диаграм

4. Үйлдлийн сонголт

5. Шийдэл

6. Хариулах

· Урвуу даалгавар - эдгээр нь нэг хуйвалдааныг дүрсэлсэн, агуулсан ажлууд юм ижил тоо, гэхдээ нэг бодлогод тодорхой тоо шаардлагатай байдаг бол өөр бодлогод энэ тоог өгдөг.(хүссэн нь өгөгдөл болж, өгөгдсөн нь эрэлхийлдэг)

· Шалтгаан нь: Асуудлын асуултанд хариулахын тулд хоёр тоон утгыг мэдэхэд хангалттай. Бодлогын асуултанд бид арифметик үйлдлээр хариулах болно ... .. (нэмэх, хасах)

· Ялгаатай харьцуулах асуудал- асуудлын асуулт ингэж сонсогдож байна: Хэр их (бага) ... ..?

Практик тал руугаа орцгооё.

1) Он сарыг бичээрэй, сайхан ажил

2) Тоонуудын багцыг хоёр дэд олонлогт хуваа. Үүнийг ямар үндэслэлээр хийж болох вэ? Нэгжийн доогуур зураасыг нэг мөр, хоёр-арав.

91243307197458368

3) 13, 24, 65, 11, 28, 87 гэсэн цифрүүдийн нийлбэрээр тоог солино.

4) 2 - 10 тоонуудын найрлагыг санаарай.

5) 7-р арав дахь тоог бич.

6) 5 нэгж агуулсан тоонуудыг тэмдэглэ

7) Жинхэнэ тэгш байдлыг олж авахын тулд ийм тоонуудыг оруулна уу.

69 + …= 7060 + …= 907…- 70 = 3

55 - … = 5480 - 6.. = 20 Гэрийн даалгавар: No37, 41 х 8

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Асуудал-харилцааны сургалтын технологи, эрүүл мэндийг хамгаалах технологи

Хичээлийн төрөл

нэгтгэсэн

Багшийн зорилго

Сургалтын үйл ажиллагааг зохион байгуулах нэмэх үед тоонуудын нэртэй танилцах,

Харилцан уялдаа холбоотой яриа, санах ой, сайн дурын анхаарлыг хөгжүүлэх.

Бусдын санаа бодлыг хүндэтгэх нөхцлийг бүрдүүлэх,бие биедээ эелдэг хандах хандлага, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмж, тухайн сэдвийг судлах, судлах ухамсартай хандлага.

Сургалтын зорилго

"Нэр томъёо", "нийлбэр" гэсэн нэр томъёог оруулах;

ЗаахМатематикийн нэр томъёо ашиглан тэгш байдлыг унших( хугацаа ба нийлбэр);

- логик сэтгэлгээ, анхаарал, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцан туслалцах боловсрол.

Үндсэн мэдлэг

Шинэ мэдлэг

Нөхцөл, нийлбэр

Хичээлийн зорилго

1 .Боловсрол:

- "Нэр томьёо, нийлбэр" математикийн ойлголтыг өөртөө шингээх нөхцлийг бүрдүүлэх;

Нэмэх үед тоонуудыг нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх;

2. Хөгжиж буй:

Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Үндэслэл, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэн бодох чадвар, сайн дурын анхаарлыг хөгжүүлэх.

Өөрийгөө зохицуулах чадварыг бий болгох.

3. Боловсролын:

Найздаа үнэн зөв, туслах чадварыг төлөвшүүлэх.

Урд болон бие даасан ажилд зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж

Интерактив цогцолбор, танилцуулга, диск "Математик", сурах бичиг "Математик"

Хичээлийн үеэр

Боловсрол, хөгжлийн бүрэлдэхүүн хэсэг, даалгавар, дасгалууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

хяналтын хэлбэр

үргэлжилж буй арга хэмжээ

ур чадвар бий болсон

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл зүйн хандлага.

Хичээлд сэтгэл хөдлөлийн хандлага. Тоног төхөөрөмж, ангийн хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгах.

Оюутнуудын мэндчилгээ.

Багш чамайг босохыг хүсэх болно.

Тэр таныг суухыг зөвшөөрвөл доош суу.

Та хариулахыг хүсч байна - чимээ шуугиан бүү хий,

Гараа өргөсөн нь дээр.

Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

Багш нартай мэндчилье. Тэд ажлын байраа зохион байгуулж, бие даасан дагалдах хэрэгслийн бэлэн байдлыг шалгадаг.

Багшийн үгэнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

2. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх.

Галт тэрэгний тоглоом хий.

Хошигнол хийх даалгавар

Тоглоом "Хөгжилтэй бөмбөг"

Бүх вагоныг үр дүнгийн өсөх дарааллаар байрлуул.

Даалгавруудыг шийдвэрлэх:

Нэг хөл дээрээ зогсох галуу 2 кг жинтэй. Тэр хоёр хөл дээрээ зогсоход хэр жинтэй байх вэ?(2 кг.)

Би алхаж яваад нэг гахай олов. Найзтайгаа явцгаая - бид хэд олох вэ?(Хариулж чадахгүй байна.)

Вова 1 цагийн дотор 5 загас барьжээ. Тэр 2 цагийн дотор хэдэн загас барих вэ?(Хариулж чадахгүй байна.)

2 найз сургуульдаа явсан. Өөр 2 найз тэдний зүг алхаж байлаа. Хичнээн найз сургуульд явсан бэ?(2.)

Багш бөмбөг шидэж, асуулт эсвэл даалгавар хэлдэг.

4 дээр нэмнэ үү2.(6.)

6 нэмэх 1. (7.)

Аль тоо нь 8-аас 2 бага вэ?(6.)

10-ыг 1-ээр бууруулна. (R.)

8 хасах 1 (7.)

4-өөс 2. хасах (2)

Аль тоо нь 5-аас 2-оос их вэ? (7.)

7-г 2-оор нэмэгдүүл.(9.)

Чиргүүлүүдийг самбарын ойролцоо гинжин хэлхээний дагуу үр дүнгийн өсөх дарааллаар байрлуулна.

Асуудлыг амаар шийдвэрлэх.

Бөмбөгийг барьсан хүн хариулдаг.

Танил боловсролын материалыг ашиглан үйл ажиллагаагаа бие даан төлөвлөж, хэрэгжүүлэхэд суралцах; санал болгож буй төлөвлөгөөний дагуу багштай хамтран арга хэмжээ авах.

Урд талын. Аман хариултууд

3 ... Хичээлийн зорилго тодорхойлох .

Боловсрол, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зорилгыг хүлээн зөвшөөрөх.

Өө тийм, хэрэм бол гар урлаач!

Хүүхдэд зориулсан сүлжмэл бээлий.

Би гурван бөмбөг нэхсэн

Хоёр нь хэвтсэн хэвээр байна.

Хариулт нь бэлэн байгаа хүн:

Тэр хэдэн бөмбөгтэй вэ? (5.)

Чи яаж мэдсэн юм?(3 + 2 = 5.)

Хичээлийн төгсгөлд та энэ асуултанд хариулж болно.

Өнөөдөр хичээл дээр бид "нэмэх" үйлдлийг гүйцэтгэдэг бүлгийг нарийвчлан авч үзэх болно.

Асуудлыг шүлгээр сонс, хариултыг ол. Шийдэл хэрхэн олдсоныг тайлбарлана уу.

Оюутнууд багшийг сонсож, асуултанд хариулна:2-оос 3-ыг нэмнэ - Энэ нь 5 болж, 3 нь 2-оор нэмэгддэг - 5, 3 нь илүү 2 болж хувирдаг - 5 байх болно.

Сурах даалгаврыг хүлээн авч дуусгаж сур.

Урд талын. Багшийн хяналт.

4 ... Мэдлэг, үйл ажиллагааны аргыг шингээх.

Шинэ ойлголтуудын тайлбар.

Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Хуудас 86 дугаар 1

Нэмэх тоонуудыг дууднанөхцөл , мөн нэмэхийн үр дүнг дууднанийлбэр .

Дараа нь багш нь пост оруулдагсамбарын ширээ:

Нэмэх үед тоонуудын нэр

Багш сурагчдыг "нэр томьёо", "нийлбэр" гэсэн нэр томъёог ашиглан жишээ уншихад сургадаг.

Жишээ нь: эхний гишүүн нь 4, хоёр дахь гишүүн нь 2, нийлбэр нь 6. 5 ба 2 тоонуудын нийлбэр нь 7.

Багш оюутнуудтай хамт "эхний улирал", "хоёр дахь улирал", "тоонуудын нийлбэр" гэсэн нэр томъёог ашиглах дасгал хийдэг.

Үүнтэй ижил даалгавар дээр оюутнууд уулзах болноялгаа ... Багш оюутнуудаас асуулт асууна:

Оюутнууд бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэр, нэмэх үйлдлийн үр дүнг цээжилдэг.

Боловсролын даалгаврыг боловсруулж, хэрэгжүүлэх, практик даалгаврыг танин мэдэхүй болгон хувиргах: нэмэх үед тоонуудын нэрийг мэдэж аваарай.

Урд талын. Багшийн хяналт.

5. Биеийн тамирын хичээл-минут.

Интерактив физикийн минут "Буратино"

Амрах, бие махбодийн минутанд идэвхтэй оролцохыг санал болгодог.

Санал болгож буй хөдөлгөөнийг хий. Эрүүл амьдралын хэв маягт анхаарлаа хандуулж, биеийн тамирын дасгал сургуулилтад идэвхтэй оролцдог.

Ядаргаа үүсэхээс сэргийлнэ.

Хамтлаг. Багшийн хяналт.

6. Мэдлэг, үйл ажиллагааны аргуудыг нэгтгэх.

Тоолох чадварыг бий болгох.

Сурах бичгийн ажил No2 (х. 86)

"Даалгавар" сэдвийн пропедевтик.

3-4 (х. 87)

6 (х.87)

Хэвлэсэн суурьтай дэвтэр дээр ажиллах .

-тай. 29

Багш жишээнүүдийг дагахыг санал болгож, хүүхдүүдийн анхаарлыг тайлбар хийхдээ илэрхийлэлийг өөр өөр хэлбэрээр уншдаг болохыг харуулж байна.

Багш сайн уншдаг сурагчийг бодлого уншихыг урина.

Таны уншсан түүх юу вэ? Түүхэнд юу мэддэг вэ?

Та юу олж мэдэх хэрэгтэй вэ?

Асуултанд хариулахын тулд ямар арифметик үйлдлийг хийх ёстой вэ?

- Чи яагаад ингэж бодоов?

Асуудлыг ижил төстэй байдлаар шинжилдэг.

Багш 2-ын тоог нэмэх, хасах чадварыг нэгтгэх даалгаврыг гүйцэтгэхийг санал болгож байна.

- Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээ. Эхний даалгаврыг уншина уу.

- Нөхцөл гэж юу вэ?(Бидний нэмсэн тоонууд.)

- Ямар тэгш байдлыг онцолсон бэ? Тэдгээрийг хариултын хамт уншина уу.

- Дараагийн даалгаврыг уншина уу. Гүйцэе.

- Эхний зургийн тэгш байдал гэж юу вэ? (5 + 7 = 6.)

- Хоёрдахь зургийн тэгш байдал нь юу вэ? (7-1 = 6.)

- Зургаас түүх зохио.

Сурагчид тайлбартай үзүүлбэр үзүүлдэг. Жишээ нь: “Эхний гишүүн нэг, хоёр дахь гишүүн нэг, нийлбэрийн утга хоёр байна. Хоёр ба нэг тоонуудын нийлбэр нь гурав. Хэрэв та хоёрыг хоёроор нэмбэл дөрөв болно. Дөрөв авахын тулд гурваас нэгийг нэмээрэй " гэх мэт.

Сурагчдын нэг нь асуудлыг уншиж байна. Оюутнууд асуултад хариулдаг:

-Вася 6 номтой байсан нь мэдэгдэж байгаа бөгөөд түүнд дахин 2 ном бэлэглэсэн.

-Вася хэдэн номтой юм бэ.

-Нэмэлт.

-Яагаад гэвэл Вася олон номтой.

Сурагчид үлгэрийн баатруудын аль нь буруу байсныг тайлбарлав.("Нэмэх" үйлдлийг хийх ёстой байсан тул туулай андуурчээ; нэмэх үед тоо нь нэмэгддэг, өөрөөр хэлбэл туулай буцаж биш урагш хоёр алхам хийх ёстой байв.)

Оюутнууд багшийн удирдлаган дор даалгавраа гүйцэтгэж, тавьсан асуултад хариулдаг.

Оюутнууд бусад даалгавруудыг бие даан гүйцэтгэдэг. "Гэрлэн дохио" ашиглан өөрийгөө үнэлэх.

Танин мэдэхүйн хүрээгээ тэлэх, танин мэдэхүйн даалгаврыг шийдвэрлэхийн тулд логик сэтгэцийн үйлдлүүдийг (шинжилгээ, харьцуулалт) хийхийг хичээх чадвар.

"Даалгавар" сэдвийг судлахад шаардлагатай ур чадвар (шинжилгээ, синтез, сэтгэлгээ)

танил боловсролын материалыг ашиглан үйл ажиллагаагаа бие даан төлөвлөж, хэрэгжүүлэх чадвар; санал болгож буй төлөвлөгөөний дагуу багштай хамтран арга хэмжээ авах; судалж буй төрлийн боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх үйл ажиллагааны төлөвлөгөөг бие даан боловсруулах.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллаж буй багшийн хяналт.

Өөрийгөө хянах чадвар

8. Тусгал-үнэлгээ.

Ерөнхий дүгнэлт ба үнэлгээ.

Одоо дүгнэлт хийх цаг нь болсон. Бид үр дүнтэй ажилласан.

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Нэмэх тоонуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Нэмэлтээс олж авсан үр дүнгийн нэр юу вэ?

Оюутнууд асуултад хариулдаг.

Хичээл дээрх ажлын үнэлгээнд тохирох дохионы картыг сонго.

Өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвартай байх.

Хичээл дэх үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөлийн үнэлгээ өгөх.

Багшийн ажиглалт Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх

Энэ хичээл нь "Үржүүлэх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрс" сэдэвт зориулагдсан болно. Математикийн үйл ажиллагаа бүрийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг нэрлэсэн. Энэ хичээлээр бид ямар тохиолдолд нэмэхийг үржүүлэх замаар сольж болохыг эргэн санах болно, үржүүлэх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрийг сурах болно. Шинэ мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд бид хэд хэдэн туршилтын дасгал хийх болно.

Энэ хичээлээр бид үржүүлэх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрстэй танилцах болно.

Дараах даалгаврыг хийцгээе.

Дасгал 1

Дараах илэрхийлэлүүдийг харна уу.

Бүх тохиолдолд нэмэхийг үржүүлэх замаар орлуулах боломжтой юу? Боломжтой бол нэмэхийг үржүүлэх замаар солино.

Ижил нэр томъёоны нийлбэр олдсон тохиолдолд нэмэхийг үржүүлэх замаар сольж болно гэдгийг санаарай. Тиймээс бид 1 ба 4 илэрхийлэлд нэмэхийг үржүүлэх замаар сольж болно.

Нэмэх, хасах үйлдэлтэй адил үржүүлгийн тоонууд өөрийн гэсэн нэртэй байдаг. Үржүүлэх эхний тоог дуудна хүчин зүйл... Үржүүлэх хоёр дахь тоог бас нэрлэдэг хүчин зүйл... Үржүүлгийн үр дүнг дуудна ажил.

хүчин зүйлийн хүчин зүйл = бүтээгдэхүүн

  • Таван үржүүлснээр хоёр нь аравтай тэнцэнэ.
  • Тавыг давхарлавал арав авна.
  • Эхний хүчин зүйл нь тав, хоёр дахь хүчин зүйл нь хоёр, бүтээгдэхүүн нь арав байна.
  • Тав ба хоёрын үржвэр нь арав байна.

Дараах даалгаврыг анхаарч үзээрэй. 2 · 8 = 16 гэдгийг мэдэж байвал 2 · 9 илэрхийллийн утгыг ол. 2 · 8 нь хоёр найман удаа давтах явдал юм (Зураг 1).

Цагаан будаа. 1.28 нь хоёр удаа найман удаа давтагдана

2 · 9 - энэ нь хоёр есөн удаа давтах явдал юм (Зураг 2), өөрөөр хэлбэл дахин нэг удаа. Тэгэхээр 2 · 8 илэрхийллийн үр дүнд 2-ыг нэмбэл 2 · 9 илэрхийллийн үр дүн гарна.

Цагаан будаа. 2. 2 9 нь есөн удаа давтахад хоёр байна

Одоо 2 · 7 гэсэн илэрхийллийн утгыг олохыг хичээцгээе. 2 · 8 нь хоёр найман удаа давтах (Зураг 1), 2 · 7 нь хоёр долоон удаа давтах (Зураг 3), өөрөөр хэлбэл нэг удаа бага, энэ нь энэ илэрхийллийн үр дүнг авахын тулд гэсэн үг юм. , 2 8 илэрхийллийн үр дүнгээс 2 хасах шаардлагатай.

Цагаан будаа. 3.27 нь хоёр долоон удаа давтах явдал юм

Одоо бид үржүүлэхдээ ямар тоонууд гэж нэрлэгддэгийг мэддэг бөгөөд илэрхийлэл уншихдаа эдгээр нэр томъёог ашиглаж болно.

Математикийн үйлдэл бүрийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд нь өөрийн гэсэн нэртэй байдаг.

Нэмэх үед:

хугацаа + хугацаа = нийлбэр

Хасах үед:

хасагдсан - хасагдсан = зөрүү

Ном зүй

  1. Александрова Е.И. Математик. 2-р зэрэг. - М .: Бустард, 2004.
  2. Башмаков М.И., Нефедова М.Г. Математик. 2-р зэрэг. - М .: Astrel, 2006.
  3. Дорофеев Г.В., Миракова Т.И. Математик. 2-р зэрэг. - М .: Боловсрол, 2012 он.
  1. Festival.1september.ru ().
  2. Shkolo.ru ().
  3. School-assistant.ru ().

Гэрийн даалгавар

  1. Үржүүлэх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрийг мэдэж аваарай.
  2. Дараах тэгш байдлыг уншина уу.