Туршилтын үйл ажиллагааг ашигласан хичээл "Үл үзэгдэх агаар. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан экологийн үлгэр "Агаар, ус, гал" Хүүхдэд зориулсан агаарын тухай экологийн үлгэр

Гурван элемент хэрхэн маргалдсан тухай үлгэр. Зохиогчийн зурсан үлгэр.

Колос Софья Викторовна, Кострома мужийн Шаря хотын MBOU 3-р гимназийн 3-р ангийн сурагч
Тодорхойлолт: Энэхүү үлгэр нь хүрээлэн буй ертөнцийн сургамжид зориулагдсан болно.
Хэрэглээ: Энэ материал нь багш нарт хэрэг болно бага сургуульбайгалийн элементүүдийг судлахдаа хүрээлэн буй ертөнцийн хичээлүүдэд.
Зорилтот: байгалийн элементүүдийн сэдвээр үлгэр бичих.
Даалгаварууд:
- "байгалийн элементүүд" гэсэн ойлголттой танилцах.
- уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх
Бүрэлдэхүүн- (философи) эртний болон дундад зууны байгалийн философид - дэлхий, ус, агаар, гал гэсэн дэлхийн дөрвөн үндсэн зарчмын нэг юм.
Тиймээс, хүмүүсийн эртний итгэл үнэмшлийн дагуу гурван үндсэн элемент
Гал

Ус


Агаар


(бид дөрөв дэх элемент болох үржил шимт газрын тухай яриагүй байна)

Гурван элемент хэрхэн маргалдсан тухай үлгэр.

Олон жилийн өмнө гал, ус, агаар гэсэн гурван байгалийн элемент амар амгалан, эв найрамдалтай амьдардаг байв. Гэтэл нэг өдөр ус:
- Би энд хариуцаж байна!
-Тэгээд яагаад тэр вэ? гэж агаараас асуув.
-Намайг хамгийн чухал бодис гэдэг. Хүний биеийн 2/3 нь ус юм. Надгүйгээр бүх амьд амьтан мөхөх болно!
"Мөн надгүйгээр бүх амьд амьтад амьсгал хураах болно!" гэж агаар эсэргүүцэв.
- Битгий хэрэлдэ! - гал хөндлөнгөөс оролцов.
"Та ерөнхийдөө чимээгүй байгаарай, хэрэв бид хүсвэл бид чамайг дэлхийн гадаргуугаас арчих болно!" гэж агаар, ус нэг дуугаар хэлэв.
Гал энэ үгэнд гомдоод яваад өгсөн.
- Тэгээд мэргэд дээр очоод асууя: "Бидний хэн нь хамгийн чухал вэ?" агаар санал болгосон.
"Би ганцаараа явъя!" гэж ус хэлэв.
"Тэгвэл би ганцаараа явъя!" гэж агаар хариулав.
Тэгээд тэд өөр өөр чиглэлд явсан. Ус цөлөөр урсахдаа цангаж үхэж буй хүмүүстэй таарав. Ус тэднийг өрөвдөж, ундаа өгч, улмаар амийг нь аварсан.
"Тиймээс хүмүүс надгүйгээр амьдарч чадахгүй болохоор би үнэхээр чухал хүн" гэж ус өөрөөрөө бахархаж байв.
Энэ хооронд агаар ч дэмий хоосон өнгөрөөсөнгүй. Замдаа тэр голд живж буй хүүтэй таарчээ. Түүний резинэн завь нь нүхтэй байв. Дараа нь агаар завин руу авирч, хөвгүүнийг эрэг рүү сэлэх хүртэл гарсангүй. Мэдээжийн хэрэг, түүний эр зоригийг хэн ч тааж чадахгүй байсан ч агаар нь түүний ач холбогдлыг анх удаа мэдэрсэн байх.
Удаан хугацааны туршид ус, агаар дэлхий даяар аялж байв. Эцэст нь хоёулаа мэргэд хүрч ирэв. Тэд харж байна - гал бас тэнд байна.
- Чи энд юу хийж байгаа юм? гэж агаараас асуув.
“Би бидний хэн нь хамгийн чухал вэ гэж асуухаар ​​ирсэн. гал хариулав.
-Хүндэт мэргэн минь, бидний хэн нь хамгийн чухал болохыг надад хэлээч? гэж уснаас асуув.
-Та бүгдэд хүн хэрэгтэй. Бид чамгүйгээр амьд үлдэж чадахгүй. Тиймээс та урьдын адил амар амгалан, эв найрамдалтай амьдрах хэрэгтэй. - гэж мэргэн хариулав.
Тэр цагаас хойш гал, ус, агаар хоёр дахин хэзээ ч муудалцаагүй!

Хичээлд зориулсан танилцуулга








Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Хичээлийн зорилго:агаар, түүний шинж чанарын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

  • агаарын шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах, нэгтгэхэд хувь нэмэр оруулах, хүн, амьтан, ургамлын амьдрал дахь агаарын ач холбогдлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх;
  • хүүхдүүдэд анхан шатны туршилтын үндсэн дээр учир шалтгааны холбоо тогтоох, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
  • агаарын бохирдлын эх үүсвэр, бидний эрүүл мэндэд цэвэр агаарын ач холбогдол, байгаль орчны аюулгүй байдлын зарим дүрмийн талаархи энгийн санаа бодлыг нэгтгэх, хүүхдүүдийн байгаль орчны мэдлэгийг хөгжүүлэх;
  • хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй янз бүрийн арга хэмжээнд оролцох замаар хүүхдүүдэд хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх ярианы үйл ажиллагаахүүхдүүд.

Хичээлийн явц

- Залуус аа, анхааралтай сонсож, оньсого тааварлаарай.

Бид амьсгалахад хэрэгтэй
Бөмбөлөг хөөргөхийн тулд.
Бидэнтэй хамт цаг тутамд
Гэхдээ тэр бидэнд үл үзэгдэх юм!

- Энэ юу вэ?

Тийм ээ, энэ бол агаар юм. Өнөөдөр бид жинхэнэ эрдэмтэн-судлаачид шиг агаарын тухай ярих болно. Үүнийг хийхийн тулд би таныг лабораторид урьж байна.

Багш зургийг харуулж байна (слайд 2)Дэлхий гаригийн дүрстэй.

Манай дэлхий бүх талаараа зузаан агаарын давхаргаар хүрээлэгдсэн байдаг.

Энэхүү гайхалтай бүрхүүлийг агаар мандал гэж нэрлэдэг. Хэрэв байхгүй байсан бол бүх амьд биет нарны халуун туяанд өдөр нь үхэж, шөнө нь сансар огторгуйн хүйтнээс үхэх байсан. Агааргүй бол манай дэлхий үхмэл цөл байх байсан.

Бид хаашаа ч явсан, далайгаар ч, газраар ч явсан агаар хаа сайгүй байдаг.

"Та нарын хэн нь агаар үзсэн бэ?" Би түүнийг манай лабораторид бас хардаггүй, гэхдээ би түүнийг энд байгааг мэдэж байна. Одоо та нартай хамт бид үүнд итгэлтэй байх болно.

АЖИЛЛАГАА 1. Агаарыг хэрхэн илрүүлэх.

- Хэрэв та түүний хөдөлгөөнийг бий болговол агаарыг илрүүлэхэд хялбар байдаг. Сэнсээ нүүрнийхээ өмнө даллана. Та юу мэдэрсэн бэ?

(Агаар харагдахгүй ч арьсанд хөнгөн сэвшээ салхи шиг мэдрэгдэнэ).

АЖИЛЛАГАА 2 (ууттай)

- Гэсэн хэдий ч агаарыг уутанд "барьж" болно. Манай цүнхэнд юу байгаа вэ? (агаар)

- Тэгээд тэр хэн бэ? Бид түүнийг харж байна уу? Бид яагаад үүнийг харахгүй байна вэ? (Агаар өнгөгүй, тунгалаг)

Агаар дүүрсэн уут ямар байдаг вэ? (уян хатан)

– Төрөл бүрийн зөөлөн зүйлийг агаараар дүүргэж (дүүргэж) болно. Объектуудыг дүүргэх үед агаар нь уян харимхай болж, хэлбэргүй объектууд хэлбэр дүрстэй болдог. (Зөөлөн хэлбэргүй бөмбөгийг хийлж, хүүхдүүдэд хүргээрэй). Ямар объект дотор агаар байдаг вэ? (бөмбөг, машины дугуй)

АЖИЛЛАГАА 3. Сүрлээр хийсэн туршлага.

Та агаарыг өөр яаж харж чадах вэ? Тус бүрдээ нэг сүрэл аваад нэг аяга ус руу үлээнэ. Бөмбөлөгтэй уснаас юу гарч ирдэг вэ?

Та өөр ямар бөмбөлгийг үлээж чадах вэ? (саван)

Савангийн бөмбөлөг дотор юу байдаг вэ? (агаар)

ДҮГНЭЛТХ: Агаар хаа сайгүй байдаг.

АЖИЛЛАГАА 4. Бүх объектод агаар бий.

Багшийн ширээн дээр савтай ус, жижиг зүйл (чулуу, товчлуур, хөвөн гэх мэт) байдаг.

Эдгээр объектуудад агаар байгаа юу? (хүүхдийн хариулт)

- Би эдгээр объектуудыг ус руу буулгах болно, та юу болсныг анхааралтай ажиглаж байна уу? (объектууд живэх (доод тал руу унах), тэдгээрээс бөмбөлгүүд гарч, дээшээ гарч ирдэг)

- Бөмбөлөг нь агаар бөгөөд энэ нь объектод байсан бөгөөд объект усанд унах үед түүнийг орхисон. Агаарын бөмбөлгүүд гарч ирэв; агаар уснаас хөнгөн.

АЖИЛЛАГАА 5. Агаар орон зай эзэлнэ.

Доод талд нь цаастай шил байна. Та юу гэж бодож байна, аяга усанд хийвэл навч нь юу болох вэ, чийглэх үү, хуурай үлдэх үү?

Шилийг дээш нь доош нь эргүүлж, ёроолд нь хүрэх хүртэл аажмаар ус руу буулгана (шил нь шулуун байх ёстой). Дараа нь шилийг уснаас гаргаж ав. Шилний ёроолд байгаа цаас яагаад хуурай байдаг вэ?

(хүүхдийн хариулт)

- Шилэн дотор агаар байгаа, тэр л навчийг усаар норгохгүй, аяга руу ус оруулахгүй байсан.

Одоо би навчтай шилийг ус руу буулгах болно, гэхдээ би шилийг бага зэрэг ташуу барина. Усанд юу харагдах вэ? Агаарын бөмбөлгүүд харагдаж байна. Тэд хаанаас ирсэн бэ? Агаар шилийг орхиж, ус нь түүний оронд ордог. Бидний цаас юу болсон бэ? Тэр норсон. Ус шилний агаарыг хүчээр гаргаж, байр сууриа эзэлж, бүх орон зайг эзэлж, цаасыг норгоно.

Тэгэхээр бид агаарын талаар юу сурсан бэ? (слайд 3)

  • Агаар хаа сайгүй байдаг.
  • Энэ нь ил тод, өнгөгүй, амтгүй, үнэргүй байдаг.
  • Уснаас хөнгөн.

Тэр бол ил тод үл үзэгдэгч юм
Хөнгөн, өнгөгүй хий.
Жингүй ороолт
Тэр биднийг бүрхдэг.

"ҮНЭРЭЭР СУР" ТОГЛООМ

Агаар нь өөрөө үнэргүй боловч үнэрийг зөөвөрлөх чадвартай. Гал тогооны өрөөний үнэрээр тэд тэнд ямар хоол хийж байсныг бид таамаглаж байна.

Нүдээ аниад хамраа барь. Би чиний хажуугаар ямар нэгэн зүйл зөөвөрлөж, чи түүнийг үнэрээр нь танихыг хичээ. Амжилтанд хүрсэн үү?

(үгүй, хамар нь хаалттай)

Хамраа нээ. Одоо? Үнэр нь агаараар дамждаг тул бид агаараар амьсгалахдаа үнэртдэг.

Физик МИНУТ. АМЬСГАЛ АВАХ ДАСГАЛ.

Хүн яаж амьсгалдаг вэ? Алгаа цээжин дээрээ тавиад амьсгал чинь хэрхэн болж байгааг мэдэрч байна уу?

Амьсгалах - сайн агаараар амьсгалдаг (хүчилтөрөгч)

Амьсгалах - муу агаар (нүүрстөрөгчийн давхар исэл) гаргах

Хүн амьдралынхаа туршид амьсгалдаг, түүнд секунд тутамд агаар хэрэгтэй байдаг.

- Амьсгалахгүйн тулд ам хамраа гараараа таглана. Та юу мэдэрсэн, юу мэдэрсэн бэ?

Хүн амьдарч чадна

Хоолгүй - 30 хоног;

Усгүй - 14 хоног;

Агааргүй - хэдэн минут. (слайд 4)

– Бид зүгээр л агаараар амьсгалж, амьсгалахад бид үүнийг харж байна уу?

Бид амьсгалж буй агаараа хэзээ харж чадах вэ? (өвлийн улиралд амнаас уур гардаг).

Бид гүнзгий амьсгаа авлаа
Бид амархан амьсгалдаг.
(4 секундын турш удаан амьсгалах-амьсгалах)
Нэг хамрын нүхээр амьсгална
Мөн амар амгалан танд ирэх болно.
(нэг хамрын нүхээр удаан амьсгалах-амьсгалах, нөгөө хамрын нүхийг долоовор хуруугаараа хаах)

Гүнзгий амьсгал - гараа дээш өргө
Урт амьсгалах - гараа хажуу тийш нь доошлуул.

Хүн зөв амьсгалах нь яагаад чухал вэ? (Өвдөхгүйн тулд)

Хамраар зөв амьсгалснаар хамрын агаар дулаарч, бохирдлоос цэвэрлэгдэж, уушгинд ордог.

Зөвхөн цэвэр агаар эрүүл мэндэд тустай. Дэлхий дээрх агаарын цэвэр байдлыг эрдэмтэд - ЭКОЛОГЧИД хянадаг. Тэд хүн байгальд хэрхэн нөлөөлж, агаарын бохирдлыг бууруулахын тулд юу хийж чадахыг судалдаг.

- Бидний амьдралд юу агаарыг бохирдуулдаг вэ? (слайд 5)

(үйлдвэр, үйлдвэрээс гарах утаа, гал түймэр, утаа, тоос шороо, тамхины утаа...)

Агаарыг цэвэр байлгахын тулд юу хийх ёстой вэ?

(үйлдвэр, үйлдвэрүүд агаарыг цэвэрлэх, зам, явган хүний ​​замыг услах, мод, бут, цэцэг тарих, байрыг агааржуулах, тоосыг арчих тусгай шүүлтүүр тавих)

Ажиглалт 6.

Агаарыг халаахад юу болдгийг та мэдэх үү?

Хоосон лонхонд тавьсан бөмбөлөг нь лонхыг бүлээн усанд дүрэхэд хийлдэг, хүйтэн усанд дүрвэл унтардаг.

Агаар дулаарч, өргөжиж, савнаас гардаг. Ийм учраас бөмбөлөг хийлдэг. Халуун агаар дээшилнэ.

-Агаарын энэ өмчийг хүн хаана ашигладаг вэ? (аэронавтик) (слайд 6)

АЖИЛЛАГАА 7. Салхи нь агаарын хөдөлгөөн юм.

Сэнсээ асаагаад, хүүхдүүдэд сэвшээ салхи мэдрүүлээрэй.

Салхи хаанаас ирсэн бэ?

Фен нь юунд зориулагдсан вэ? (халуун цаг агаарт агаар цэвэршүүлэх)

- Ямар салхи вэ? (агаарын хөдөлгөөн)

Бид салхи харж чадахгүй, учир нь агаар тунгалаг, гэхдээ үүлс хөвөх, модны навчис, модны мөчрүүд найгах зэргийг харж болно)

-Хүн эрт дээр үеэс агаарын шинж чанарыг ашиглаж сурсан. Агаар хаана ажилладаг вэ? (слайд 7)

ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ:

Та өнөөдөр агаарын талаар юу сурсан бэ? (слайд 8)

  • Агаар бол байгалийн нэг хэсэг юм. Энэ нь бидний эргэн тойронд хаа сайгүй байдаг, бид амьсгалж байна.
  • Агаар бол үл үзэгдэх, тунгалаг.
  • Агаар хөдөлж болно.
  • Агаар нь үнэргүй боловч хөдөлж байхдаа үнэрийг зөөвөрлөж чаддаг.
  • Агаарыг халаах үед тэлж, хөргөхөд агшилт үүсдэг.
  • Бид бүгдэд агаар хэрэгтэй. Үүнгүйгээр амьдрал байхгүй.

Туршилтын аль нь танд хамгийн их таалагдсан бэ, тэр бидэнд агаарын ямар шинж чанарыг хэлсэн бэ?

Агаар өөр нэг гайхалтай шинж чанартай гэдгийг та мэдэх үү - та агаараар тоглож болно. Агаараар тоглох тусгай тоглоомууд хүртэл байдаг. (Эргэдэг тавцан, савангийн хөөс, цаасан шувуу...)

Өнөөдөр бид агаартай туршилт, туршилт хийснээр агаарын шинж чанарын талаар олж мэдсэн. Та өнөөдөр манай лабораторид сурсан сонирхолтой бүхнээ найз нөхөд, эцэг эхдээ хэлэх болно гэж бодож байна. Мөн таны ээж, аавууд агаарын бусад шинж чанаруудын талаар танд хэлж, нэвтэрхий толь бичгүүдээс "агуу үл үзэгдэх" тухай унших боломжтой болно.

Хичээл өгсөн залуустаа баярлалаа, тантай харилцахад маш таатай, сонирхолтой байлаа.

Уран зохиол:

  1. "Агаар" комп. Ю.И. Смирнов. - Санкт-Петербург: Шар шувуу, 1998.
  2. Воронкевич О.А. "Экологид тавтай морил!" - Санкт-Петербург: Childhood-Press, 2007.
  3. Куликовская И.Е., Совгир Н.Н. "Хүүхдийн туршилт" - М .: Оросын сурган хүмүүжүүлэх нийгэмлэг, 2005 он.
  4. Николаева С.Н. “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг амьгүй байгальтай танилцуулах. Цэцэрлэгт байгаль орчны менежмент "- М.: Оросын сурган хүмүүжүүлэх нийгэмлэг, 2003 он.
  5. Павленко И.Н., Родюшкина Н.Г. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад ярианы хөгжил, гадаад ертөнцтэй танилцах: нэгдсэн ангиуд. – М.: Т.Ц. Бөмбөрцөг, 2006.
  6. Паркер С., Оливер К. "Хүн ба байгаль" (100 асуулт, хариулт) / орчуул. англи хэлнээс. ММ. Жукова, С.А. Пылаева. - М .: "Росмен-Пресс" ХК, 2006 он.
  7. "Хүүхдийн шалтгааны талаархи шинжлэх ухааны хариултууд". 5-аас 9 насны хүүхдүүдэд зориулсан туршилт, туршилтууд / Зохиогч-эмхэтгэгч Зубкова Н.М. - Санкт-Петербург: Илтгэл, 2009.
  8. Тугушева Г.П., Чистякова А.Е. "Сургуулийн өмнөх насны дунд болон ахлах насны хүүхдүүдийн туршилтын үйл ажиллагаа: Хэрэгслийн хэрэгсэл- Санкт-Петербург: Детство-Пресс, 2009.

Танин мэдэхүйн үлгэрүүд

УСНЫ ТУХАЙ

БА АГААР

4-6 НАСТАЙ ХҮҮХДҮҮДЭД

Дуслын аялал.

Том сайхан нууранд дусал амьдардаг байв. Тэр баяртайгаар сэлж, шумбав. Нэгэн удаа дусал тод нарыг хараад нуурын гадаргад ойртож, түүнийг илүү сайн харахын тулд манджээ. Тэр яаж хөнгөн паринка болж, босож эхэлснийг анзаарсангүй. Дээд давхарт хүйтэн байсан бөгөөд тэр дахин дусал болон хувирав.

Тэнгэрт бусад дуслууд цугларч, цагаан сэвсгэр үүл болж хувирав. Энэ нь тэнгэрт хөвж байв. Олон дусал цуглахад үүл харанхуйлж, үүл болжээ. Дуслууд дотор нь үлдсэнгүй, газарт унав. Тэнд тэд урсгалд нэгдсэн. Гол горхи бувтнаж, хөгжилдөж, нууранд нийлтэл цааш гүйж байв. Дусал түүний нуурыг таньж, баярласан - тэр гэртээ буцаж ирэв!

Бид дуслын аяллыг байгаль дахь усны эргэлт гэж нэрлэх болно.

Паринка хэрхэн цасан ширхэг болон хувирсан.

Жижиг шалбаагнаас агаарын дусал гарч ирэв - уур. Тэр шалбаагт суухаас залхаж, тэнгэрт зугаалахаар шийджээ. Паринка тэнгэрт дээш өргөгдөх тусам хүйтэн болжээ. Тэр хөлдөж, өндөр тэнгэрт болор саваа болон хувирав.

Тэнгэрт алхаж буй үүл ганцаардсан болорыг хараад түүнийг түүнтэй уулзахыг урив. Бяцхан болор баярлаж, үүлэнд живж, тэр агшинд хөнгөн, нарийхан үзэсгэлэнтэй цасан ширхгүүд болж хувирав.

"Энд ямар их ганцаарддаг юм бэ" гэж цасан гоо бүсгүй бодов. Гэнэт тэр хөгжилтэй инээх сонсогдов. Тэр үүлний цорын ганц зочин биш байсан нь харагдаж байна. Цасан ширхгүүд хурдан найзаа олсон.

Цасан ширхгүүд үүлний дэргэд хоёр долоо хоног амьдарсан. Энэ хугацаанд үүлэн дотор өөр олон жижиг талстууд гарч ирэв. Тэд үүлэнд бууж ирмэгц тэр даруй нэгдэж, цайвар үзэсгэлэнтэй цасан ширхгүүд болж хувирав.

Өдөр хоногууд урьдын адил үргэлжилсээр, шинэ өдөр бүр өмнөхтэй төстэй байв. Нэгэн удаа үзэсгэлэнтэй цасан ширхгүүд тухтай зочломтгой үүл үлдээхээр шийджээ. Түүний цасан ширхгийн найзууд ч мөн адил үзэсгэлэнтэй цасан ширхгээр аялахаар шийджээ. Нам гүм хүйтэн жавартай үдэш тэд тэнгэрээс газарт унав. Унаж, тэд бие биентэйгээ наалдаж, үзэсгэлэнтэй, хээтэй, сэвсгэр цас үүсгэдэг. Бидний танил цасан ширхгүүд өндрөөс унаж, найз охидоо олж, тэдэнтэй нэгдсэн.

Цасны давхарга газар дээр унаж, цасан шуурга үүсгэв. Гэвч цасан ширхгүүд бие биендээ сул дарагдаж, хооронд нь агаар байсан тул тэд сул байв.

Өвөл өнгөрчээ. Бидний цасан ширхгийг хүлээж байсан хавар ирлээ. Тэр нэг удаа нисээд боссон тэр шалбааг руу буцахыг хүссэн. Хаврын нарны туяа бүх зүйлийг дулаацуулж, дулаацуулж байв. Удалгүй цасан шуурга хайлж эхлэв. Харин оронд нь шалбаагнууд газар дээр гарч ирэв. Тэд өдөр бүр олширч байв. Эцэст нь бүх цасан шуурга шалбааг, горхи, бүхэл бүтэн нуур болж хувирав. Үзэсгэлэнт цасан ширхгүүд найзуудтайгаа хамт жижиг дусал болж хувирав. Бага зэрэг ууртай болсон нэгэн түүхийг энд оруулав.

Усны тухай үлгэр.

Эрт урьд цагт Ус байсан бөгөөд тэр нэгэн өдөр байгалийг үзэсгэлэнтэй болгохоор шийджээ. Ус дэлхийг тойрч, байгалийг ажиглахаар шийджээ. Тэр жижиг горхи болж, дэлхий дээгүүр урсав. Цаг хугацаа өнгөрөхөд Крэйк улам бүр өргөн, илүү том, хүчирхэг болсон. Удалгүй горхи гол болон хувирч, горхи шиг хурдан биш, харин удаан бөгөөд хамгийн чухал нь жинхэнэ гол урсдаг шиг урсав. Гэнэт нар хурц гэрэлтэж, гол ширгэж, уур болжээ. Уур өндөрсч, нарнаас асуув:
- Нар, чи яагаад намайг хатаачихав?
Нар хариулав:
- Битгий ай, би чамд хүн бүрт сайн зүйл хийхэд тусална!
Пар асуув:
- Нар аа, надад хэлээч, би яаж байгалийг үзэсгэлэнтэй болгох вэ?
Нар инээмсэглэн хариулав:
- Та таамаглаж болно, би танд хэлье. Ургамал, модонд бороо хэрэгтэй!
Пар ийн хэлэв:
- Яг! Баярлалаа Sun!
Тэгээд уурын бороо болон хувирав. Тэр эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг усалж, биширдэг: бүх мод, бутнууд дахин цэцэглэж, шувууд хөгжилтэй дуугаа дуулж, бүр цөлд бүрдүүд гарч ирэв. Бүх хүмүүс, амьтад баяртайгаар хашгирав:
- Баярлалаа, Rain!
Бороо дахин дуугарах горхинд цугларч, урсаж, газар дээгүүр хөгжилтэй гүйв. Тэрээр байгаль эхийн төлөө сайн зүйл хийсэндээ маш их баярлаж, сэтгэл хангалуун байсан. Брук маш их баяртай байв. Дараа нь тэр тэнгис, далайг давснаас цэвэрлэхээр гүйв.
Гол горхи тэнгист хүрч ирээд түүнийг дуудав:
- Сайн уу, тэнгис!
Далай ингэж хариулав:
- Сайн уу, хонгор Брук! Та юу хүсч байна вэ?
Брук хэлэхдээ:
-Хүмүүс идэхээр чамаас давс авч болох уу?
Тэнгис бодлоо
- За, Брүүк, энд миний давс байна. Та хүссэнээрээ ашигла.
Горхи баяртайгаар хариулав:
- Тийм ээ За! Баярлалаа тэнгис!
Тэд баяртай гэж хэлээд Брүүк хүмүүсийг эрүүл байлгахын тулд хоолонд давс өгч, дараа нь анхны хэлбэртээ буцаж ирэв.
Ус Байгальтай ярьж, хэлэв:
- Байгаль минь, би чамайг үзэсгэлэнтэй болгож, хүмүүсийг эрүүлжүүлж, Далайг илүүдэл давсыг арилгахад тусалсан. Би зорилгоо биелүүлсэн.
Байгаль хариулдаг:
- Баярлалаа, Ус, би чамд маш их талархаж байна!

Үүн дээр тэд салцгаасан. Ус нь зорилгоо биелүүлж, гэртээ буцаж ирээд амар амгалан амьдарч, дэлхий даяар сайн сайхныг үйлдэж эхлэв.

Тэнд гол амьдардаг байсан.

Тэнд гол амьдардаг байсан. Эхлээд тэр өндөр нарийхан гацуур, цагаан иштэй хус модны дунд нуугдаж байсан жижигхэн, хөгжилтэй горхи байв. Бүгд: Энэ урсгалд ямар цэвэр, ямар амттай ус вэ! Дараа нь горхи жинхэнэ гол болон хувирав. Түүний доторх ус тийм ч хурдан урсаагүй ч тунгалаг, цэвэрхэн хэвээр байв.

Гол нь аялах дуртай байв. Нэг өдөр тэр хотод өөрийгөө олж мэдэв. Энд гацуур, хус ургадаггүй байсан ч хүмүүсийн амьдардаг асар том байшингууд байв. Олон хүмүүс. Тэд Рекад баярлаж, түүнийг хотод үлдэхийг хүсэв. Гол нь зөвшөөрч, түүнийг чулуун эрэгт гинжлэв. Уурын хөлөг онгоцууд, завьнууд түүгээр алхаж, хүмүүс эрэг дээр наранд шарж эхлэв. Гол нь хотыг бүхэлд нь усалдаг байв.

Олон жил өнгөрч, хүмүүс голд дассан ч түүнээс юу ч гуйхаа больсон, хүссэн бүхнээ хийдэг болсон. Нэгэн цагт түүний эрэг дээр асар том үйлдвэр баригдсан бөгөөд хоолойноос нь бохир гол мөрөнд цутгадаг байв. Гол нь уйтгар гунигаас харанхуйлж, бохир, шаварлаг болжээ. Хэн ч: "Ямар цэвэр, сайхан гол вэ!" Түүний эрэг дээр хэн ч алхаагүй. Янз бүрийн шаардлагагүй зүйлсийг гол руу хаясан: лааз, гуалин, машин угааж, хувцас угаасан. Хотын оршин суугчдын хэн нь ч голыг амьд гэж бодсонгүй. Тэгээд тэр маш их санаа зовж байсан. "Яагаад хүмүүс надад ийм муухай ханддаг юм бэ? Эцсийн эцэст би тэдэнд ус өгч, цахилгаан станцуудын турбиныг эргүүлж, гэрэл өгч, халуун өдрүүдэд халуунаас хамгаалсан "гэж тэр бодлоо.

Хүмүүс голыг улам их бохирдуулж, тэр бүх зүйлийг тэвчиж, эцэст нь тэднийг ухаан орохыг хүлээж байв.

Нэг удаа том танк голын эрэг дагуу явж, тэндээс маш их хэмжээний тос ус руу асгарчээ. Гол нь хар хальсаар бүрхэгдсэн бөгөөд түүний оршин суугчид болох ургамал, амьтад агааргүй амьсгал хурааж эхлэв. Гол өвдөж байна. "Үгүй" гэж тэр бодлоо, "Би хүмүүстэй хамт байж чадахгүй. Бид тэднээс холдох ёстой, эс тэгвээс би үхсэн гол болно.

Тэрээр оршин суугчдаа тусламж хүсч: "Би үргэлж та нарын гэр байсан, одоо асуудал гарч, хүмүүс танай гэрийг сүйтгэж, би өвдсөн. Намайг эдгэрэхэд туслаач, бид эндээс өөр нутаг руу, үл талархах хүмүүсээс хол явах болно." Голын оршин суугчид цугларсан: ургамал, загас, дун, амьтад - тэд байшингаа шорооноос цэвэрлэж, голыг эмчилсэн. Тэгээд тэр хүүхэд насныхаа ирмэг рүү гүйв. Тэнд гацуур, хус мод ургадаг, хүн ховор зочин байдаг.

Маргааш нь хотын оршин суугчид гол мөрөнгүй ганцаараа үлдсэнийг хараад гайхав. Байшинд гэрэл байхгүй, үйлдвэрүүд зогсч, цоргоны ус алга болсон. Угаах, уух, шөл хийх юу ч алга. Хотын амьдрал зогссон. Оршин суугчид нь маш их бохирдсон тул бие биенээ танихаа больжээ. Гэсэн хэдий ч энэ нь хамаагүй: оройн цагаар гэрэл байхгүй хэвээр байв.

Тэгээд нэг өдөр хотынхон бүх хоол хүнсээ идэж байсан өдөр ирэв. Тэгэхэд хамгийн өндөр настай, хамгийн ухаалаг иргэн: “Эрхэм хүндэт иргэд ээ! Гол яагаад биднийг орхисныг би мэднэ. Би багадаа тунгалаг усанд нь угаалга хийдэг байлаа. Тэр үргэлж бидний найз, туслагч байсаар ирсэн боловч бид үүнийг үнэлээгүй, түүнд дайсан мэт хандсан. Бид Речкаг шударга бусаар гомдоосон тул түүнээс уучлал гуйх ёстой. Би алс холын орнуудад очиж сувилагчдаа мөргөхийг санал болгож байна. Бид түүнээс уучлалт гуйж, нөхөрлөлөө тангараглах ёстой. Магадгүй тэр буцаж ирэх байх."

Хотын хамгийн хүчирхэг, тэсвэр тэвчээртэй хүмүүс голыг хайхаар гарав. Тэд удаан хугацаанд хайсан бөгөөд олсон даруйдаа үүнийг таньсангүй: эцэст нь энэ нь цэвэр, ил тод болсон. Хүмүүс Риверийг аль болох хурдан хот руу буцахыг гуйж, түүнгүйгээр ямар их шаналж байгаагаа хэлж, халамжлахаа амлав. Гол нь эелдэг байсан бөгөөд мууг санадаггүй байв. Нэмж дурдахад тэрээр хотод олон жил амьдрахдаа дассан хүмүүсээ санаж эхэлсэн.

Гол нь оршин суугчиддаа туслахаар хотод буцаж ирэв. Хүмүүс бүх хогоо цэвэрлэж, үйлдвэрийн бохир усыг цэвэрлэж, голын эрүүл мэнд, сайн сайхан байдалд хяналт тавих тусгай эрдэмтдийг хүртэл томилсон. Түүнээс хойш энэ хотод хүмүүс гол мөрөн хамт амьдардаг. Саяхан голыг хотын хүндэт иргэн болгож, буцаж ирсэн өдрийг хамгийн чухал баяр болгон тэмдэглэдэг.

Тэнэг бөжин хоёр.

Нэгэн өдөр бөжин гэрээсээ зугтах тухай бодов. Тэр зугтсан ч буцах замыг мэдэж байсан. Энд тэр урсаж буй урсгалыг харав. Тэгээд горхи туулайд: "Уралдаад гүйцгээе. Хэн илүү хурдан ой руу гүйнэ, тэр ялав. Бүүжин зөвшөөрөв. Тиймээс тэд ой руу гүйв.

Тэд гүйж, гүйж, гүйж, дараа нь бөжин горхийг хараагүй бөгөөд "Чи хаана байна, горхи?" Гэж хашгирав. Горхи хариуд нь: "Би ууршиж, манан болж хувирав. За ингээд гүйцгээе. Хаана манан байна, би тэнд байна. Тэгээд тэд гүйв. Тэд гүйж, гүйж, гүйж, дараа нь бөжин мананг хараагүй бөгөөд "Чи хаана байна, стритлет, аль манан?"

"Би энд байна" гэж горхи "Би үүл болон хувирлаа. За, гүйцгээе!"

Сандарсан туулай, горхи хоёр цаашаа явав. Тэд гүйж, гүйж, дараа нь бөжин урсгалыг хараагүй. Туулай: "Чи хаана байна, горхи, манан, үүл?" Горхи хариуд нь: "Би бороо болон хувирлаа. За, гүйцгээе." Тэгээд тэд гүйсэн боловч гэнэт бороо зогсч, туулай дахин хашгирав: "Манан, үүл, бороо, горхи, чи хаана байна?" Горхи хариуд нь: "Би энд, чиний савар дор байна. Бороо зогсч, би дахин горхи болов.

Тэнэг туулай, горхи хоёр хамтдаа ой руу гүйв. Гэвч туулай юу ч ойлгосонгүй.

"Сайн агаар"

Цэвэр хаант улсад, агаартай мужид ер бусын сургууль байв. Ойн сургууль. Ойн сургуулийн хичээл дээр Мэргэн шар шувуу амьтдад агаарын тухай хэлэв.

Дэлхий дээрх бүх амьтад агаар хэрэгтэй гэдгийг мэддэг, - гэж Мэргэн шар шувуу хэлэв. Энэ нь бидний биеийн бүх эсийг тэжээж, галыг дэмждэг. Хүмүүс, амьтан, ургамал агаараар амьсгалдаг. Агаар хаа сайгүй байдаг, энэ нь том бөгөөд бүх зүйлийг хамардаг. Агаар чийгийг шингээж, зөөвөрлөж, дараа нь өөр газар өгч болно. Агаар нь дэлхийг бүх амьд биетэд хортой сансрын туяанаас хамгаалж, солир унахыг эсэргүүцдэг.

Амьтад Мэргэн шар шувууг анхааралтай сонсов. Хичээлийн дараа үнэгний бяцхан бамбарууш гэнэт: "Гэхдээ надад агаар хэрэггүй. Би түүнийг хараагүй хэвээр байна."

Энэ үед үл мэдэгдэх хүч орж ирээд Бяцхан үнэгийг тойрон эргэлдэж, түүнийг дагуулан авч явав. Үнэгний бамбаруушийг ухаан орж амжаагүй байтал өөр гаригт очжээ. Энэ бол Ангараг гараг байсан. Ангараг дээр агаар бараг байдаггүй бөгөөд агаарын бүрхүүл нь энэ гарагийг хамгаалдаггүй. Ангараг гарагийн гадаргууг бүхэлд нь солироор бөмбөгдөв.

Үнэгний зулзага хэдхэн минутын дотор өөр гариг ​​дээр байсан. Тэр амьсгал нь тасарсан байв. Гэвч сайн хүчнүүд түүнийг өрөвдөж, түүнийг цэвэр ариун хаант улсад, агаартай байдалд буцаажээ.

Тэр үед Fox Cub агаарын үнэ цэнийг үнэлдэг байв. Тэр агаарыг хараагүй гэж юу ч байсангүй. Хамгийн гол нь агаар байдаг. Сайхан, тархсан агаар.

"Баавгай бамбарууш хэрхэн агаарт гарсан бэ?"

Намрын нэгэн өдөр Пэддингтон байшингийнхаа үүдний үүдэнд суугаад ном уншиж байв. Энэ ном маш сонирхолтой байсан тул Паддингтон өөрийгөө салгаж чадахгүй, дэлхийн бүх зүйлийг мартжээ. Уншиж дуусаад би маш их өлсөж байгаагаа мэдэв. За, юу ч биш, учир нь уутанд чанамалтай дуртай сэндвичүүд үргэлж байдаг! Пэддингтон уутыг онгойлгосон боловч нэг ч сэндвич байсангүй! Бүр үйрмэг ч байсангүй!

Юу болсон бэ? Хэн сэндвич хулгайлж чадах вэ?

Сэр Хенри хажуугаар өнгөрч байхад Пэддингтон түүн рүү гүйв.

Ноён Хенри, миний сэндвич хулгайлагдсан! - тэр хашгирав - Цүнхэнд юу ч байхгүй!

Юу ч биш?

Зүгээр л өөрийгөө хай" гэж Пэддингтон хэлээд цүнхийг онгойлгоод "Юу ч байхгүй!

За, үнэндээ юу ч биш. Тэнд агаар байна гэж сэр Хенри инээмсэглэв.

Тэр ниссэн! Сэр Хенри инээгээд ажлаа үргэлжлүүлэв.

Пэддингтон шатан дээр суугаад бодлоо. Тиймээс түүний сэндвичийг хулгайлж, дараа нь ниссэн хүн нь Эйр юм. Бид түүнийг олж барьж авах ёстой, тэр авсан зүйлээ буцааж өг.

Пэддингтон агаар авахаар явав.

Тэр зам дагуу алхаж, голын эрэг дээр ирэхэд нэг загас харав. Тэр эрэг дээр арчаагүй унав. Баавгайн бамбаруушийг хараад тэрээр түүнийг буцааж ус руу шидэхийг гуйж эхэлсэн бөгөөд Паддингтон үүнийг амархан хийжээ.

Баярлалаа, бяцхан баавгай! Загас түүнд талархлаа, - Тэгээд надад эрэг дээр хангалттай агаар байхгүй байсан. Жаахан ахивал би бүрмөсөн амьсгал хураах байсан.

Агаар усанд амьдардаг уу? Пэддингтон гайхав.

Мөн усанд байдаг. Энэ нь усанд ууссан бөгөөд би түүнийг заламгайгаар амьсгалдаг гэж загас баталжээ.

Тийм ээ, би түүнийг усанд барьж чадахгүй, гэхдээ би яаж сэлж мэдэхгүй байна гэж баавгай бодов, - энэ бол өөр Агаар юм болов уу. Миний цүнх хуурай, ус байхгүй.

Та юу хийж байгаа юм бэ? гэж бяцхан баавгай асуув.

Би бөмбөлөгүүдийг агаараар дүүргэдэг гэж хүү хариулав.

Тиймээс тэр бөмбөг дотор нуугдав! - гэж Паддингтон хашгирав, надад нэг бөмбөг өгөөч гэж асуув.

Барь, - гэж хүү түүнд улаан бөмбөг өглөө.

Пэддингтон бага зэрэг хажуу тийшээ алхав.

Энд байна, Аэр! гэж тэр хашгирав. Чи яагаад миний сааталтай сэндвичийг хулгайлсан юм бэ? Хүлээн зөвшөөрөх!

Тэгээд амгүй бол яаж ярих юм бэ? гэж бамбарууш эргэлзэн асуув.

За, яаж ажилладагийг нь мэдэхгүй байна. Дуу юу вэ? Энэ бол агаарын цохилт юм. Энд би өөрөө чичирч байна, миний дуу хоолой сонсогдов!

Тэгвэл чамд юу байгаа юм бэ? - Эйр Пэддингтоныг сонирхож эхэлсэн.

Ямар нэг зүйл юу вэ гэж Агаар бодлоо, - миний хөнгөн байдал. Би маш хөнгөн, чулуунаас ч хөнгөн, уснаас ч хөнгөн. Би дээшээ нисэх байсан ч миний сууж буй энэ хүнд бөмбөг намайг барьж байна.

Би чамайг гаргавал яах вэ? Пэддингтон бөмбөлгийг тайлахад тэр даруй унтарчээ. Эйр чи одоо хаана байна?

Би хаа сайгүй байна! Би чиний эргэн тойронд байна! Та намайг амьсгалж, амьсгалаа гарга! - их гижигтэй, - Аэр инээв.

Та хэнтэй ярьж байна вэ? Паддингтон сэр Хенригийн эргэн ирэх дууг сонсов.

Агаартай. Бид түүнтэй найзууд болсон! - гэж баавгай баяртайгаар хэлэв, - миний бодож байсанчлан тэр миний сэндвичийг авсангүй.

Мэдээж би тэгээгүй гэж сэр Хенри инээсэн ч ам руугаа хар.

Пэддингтон веранданы шилэн хаалга руу алхаж, тусгалаа харав. Түүний ам бүхэлдээ гацсан байв!

Тиймээс би өөрөө идсэн! - баавгайн бамбарууш эргэлзэн хэлэв, - тэр маш их уншсан тул анзаарсангүй ...

Тэгэхээр чи Агаарыг дэмий бодсон. Хоол нь түүнд тохирохгүй. Хэдийгээр тэр хүч чадал авдаггүй. Агаар нь маш хүчтэй бөгөөд маш их зүйлийг өргөж чаддаг! Эсвэл буудаж магадгүй.

Сэр Хенри эдгээр үгсийг хэлээд, баавгайг бодолд автуулж, Паддингтоноос холдох замаар яаран гүйв. Ийм хөнгөн Агаар яаж хүчтэй байх вэ? Тэр бас буудаж чадна. Гэхдээ яаж?

"Луу ба салхины үлгэр"

Тэр үед эзэнгүй арал дээр амьдарч, далайд хаа нэгтээ төөрсөн Их Луу. Тэр тэнд ганцаараа амьдардаг байсан бөгөөд ганц ч найз байгаагүй. Арал дээр нар мэдээж гэрэлтэж, сар, одод гэрлээ өгсөн ч ярилцах, ярилцах хүн олдсонгүй. Луу усанд сэлж, нисэхийг мэддэггүй байсан тул найз нөхдийн эрэлд гарч чадсангүй. Гэтэл нэг өдөр жижиг завь арал руу явав. Тэр дунд яг чам шиг хүү байсан. Агаарын бөмбөлөг эелдэгхэн инээмсэглэв. - Хүүгийн сэлүүр хугарч, усны урсгал дагуулах газар сэлж, тэр үед салхигүй байсан. Тэр маш их ядарч, өлсөж байсан бөгөөд тэрнээс гадна ээж дээрээ очихыг хүсчээ.

Завь эрэг дээр гарч ирэхэд хүү Их луугаас маш их айсан боловч хэсэг хугацааны дараа тэд жинхэнэ найзууд болж, маш их ярилцаж, тоглож, хүү лууг дуулахыг хүртэл заажээ. Гэхдээ мэдээж хүү эх рүүгээ буцаж очихыг үнэхээр хүсч байсан. Тэр шинэ сэлүүр хийх гэж оролдсон боловч юу ч бүтсэнгүй. Нэгэн удаа луу оройн хоолондоо гал асааж, хүү галын оч руу гунигтай харж сууж байтал түүний толгойд гайхалтай санаа орж ирэв.

Сонсооч, - тэр луу руу эргэж, - бидний эргэн тойронд бүрэн нам гүм, амар амгалан ноёрхож, гал дээр үлээхэд агаар тайван байхаа больж, хурдан, хурдан нисч, галыг асаадаг. Энэ юу вэ?

Би мэдэхгүй, - гэж луу хариулав, - Би модыг хагарах тул хүчтэй үлээж чадна. Би бүхэл бүтэн уулын элсийг үлээж чадна. Би үлээхэд энэ нь болж байна ... энэ нь болж байна ... Салхи гэж нэрлэе?

Алив, - гэж хүү зөвшөөрөв, - салхи юу вэ, яагаад ийм байдаг вэ?

Яахав, үлээхээсээ өмнө маш их агаар амьсгалж, амаа дүүргэж, цээж дүүрэн, тэр ч байтугай гэдэс цатгалан болдог байх. Тэнд агаар бөөгнөрөн, дотор талаас нь шахаж байгаа дарамт нь гаднаасаа илүү их байдаг тул хурдан буцаж нисдэг. Энд л салхи орж ирдэг. Өндөр даралтын бүсээс агаар нам даралтын бүсэд ордог!

Энэ хөөрхөн юм! - Хүү алгаа ташив, - Та салхи зохион бүтээсэн. Тэгээд чи миний завийг далай дээр хөвж, миний гэр рүү сэлэхээр тийм хүчтэй үлээж чадах уу?

Магадгүй, тийм ээ, - луу санаа алдлаа, - гэхдээ дараа нь бид дахин хэзээ ч уулзахгүй! Би дахиад энд ганцаараа байх болно. Гэхдээ чиний зөв, чи хичээх хэрэгтэй. Эцсийн эцэст ээж чинь чамайг гэртээ хүлээж байгаа.

Лууг завин дээр үлээж, түлхэхэд хялбар болгохын тулд. хөвгүүн завиндаа дарвуул хийжээ. Тэгээд найзтайгаа салах ёс гүйцэтгээд завинд суув.

Би чамайг санах болно! - гэж хүү хашгирав, - магадгүй бид хэзээ нэгэн цагт уулзах болно!

Луу гүнзгий амьсгаа аваад үлээж, дараа нь өөр, өөр амьсгал хийв. Завь холдох тусам луу илүү хүчтэй үлээж, улмаар үргэлжлүүлэн сэлж байв. Удалгүй завь нүднээсээ алга болж, луу үлээж, үлээв. Шөнө өдөртөө өгсөн ч тэр үлээхээ больсонгүй. Луу найздаа маш их санаа зовж, аравхан хоногийн дараа бүрэн ядарсан үедээ зогсов.

Гэвч үлээхээ болиход салхи зогссонгүй! Тэр өөрийгөө дэлбэлэв! Ямар гайхамшиг вэ. Агуу Луу 10 хоногийн дотор агаарыг маш их хольсон тул одоо агаарын даралт хаа сайгүй ижил байхаа больжээ. Хаа нэгтээ даралт өндөр, хаа нэгтээ багассан. Мөн өндөр даралттай газраас салхи үлээж байв. - Агуу их! - гэж луу биширэв, - одоо миний найз байшин руу сэлж ирэх болно, би түүнд санаа зовохгүй байна. Одоо би арал дээр ганцаараа биш. Салхи надтай хамт, маш өөр, хувирамтгай, хөгжилтэй! Тэгээд тэр үүлийг жолооддог, үргэлж өөр байдаг. Энэ үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм!

Энэ бол нэлээд эрт байсан! Нэг хаант улсад зурхайч амьдардаг байв.

Хаан түүнд зориулж өндөр цамхаг барьж босгосон бөгөөд түүний оройд нь эгц эргүүлэг шатаар мянган алхмаар явдаг байв.

Орой бүр зурхайч эдгээр шатаар авирч, од, оддыг дурангаар хардаг байв.

Тэрээр оддын тэнгэрийг маш сайн судалж, далайчид, аялагчдад төөрөлдөхгүй байхад нь тусалсан газрын зургийг чадварлаг эмхэтгэсэн.

Зурхайч Нар, Сарыг олон жилийн турш ажиглаж, нар, сар хиртэлтийг урьдчилан таамаглах чадвартай бөгөөд хэзээ туранхай жил ирэхийг тодорхойлсон.

Долоо хоногт нэг удаа тэрээр хааны ордонд очдог байсан бөгөөд залуу хаан түүнийг хязгааргүй хүндэтгэл, хүндэтгэлтэйгээр хүлээн авдаг байв. Од сонирхогчийг хааны зоорьноос авсан хамгийн сайн дарсаар дайлж, хилийн чанадаас авчирсан амттангаар дайлсан. Зурхайч амттай хоол идэх дуртай байсан гэдгийг би танд хэлэх ёстой!

Оройн хоол идсэнийхээ дараа хаан зурхайчаас оддыг ажигласан тухай асуув, учир нь тэд улс орныг чадварлаг удирдахад тусалсан. Тэгээд зурхайч гэртээ харьсан.

Түүний улаан дээвэртэй жижигхэн цагаан байшин нь цамхагийн бэлд зогсож, сарнайн бутнууд цэцэглэж, хашааг чимэглэсэн усан үзмийн мод, байшингийн ханыг дагасан хар ногоон зулзаганууд эргэлдэж байсан гайхамшигтай цэцэрлэгээр хүрээлэгдсэн байв.

"Маш сайхан, тухтай!" Та хэлж байна, мэдээж таны зөв.

Од сонирхогч түүн байгаагүй бол бүрэн ганцаараа байх байсан. залуу найзХүүгийн эцэг эх нас барахад түүнийг өргөж авсан Анри. Зурхайч түүнийг төрсөн хүү шигээ хайрлаж, өсгөж, уншиж, бичиж сургажээ.

Анри бүх зүрх сэтгэлээрээ мэргэн сайн зурхайчтай холбоотой болжээ.

Өдрийн цагаар тэрээр зурхайчдаа гэрийн ажилд тусалж, цэцэрлэгээ арчлав. Шөнийн цагаар тэрээр бага зэрэг өсч томрохдоо хөгшин хүнд одод, сүүлт од, астероидуудыг ажиглахад нь туслахын тулд цамхаг руу авирч, тэр үед ер бусын чадварыг харуулсан!

Хаант улсад бүх зүйл сайхан болж, зөвхөн нэг нөхцөл байдал залуу хаан, хатны амьдралыг бүрхэв: тэд хүүхэдгүй байв!

Хаан хаан ширээг залгамжлагч хүүгээ мөрөөддөг байсан бол хатан хаан ихэвчлэн эелдэг, хөөрхөн охинтой болохыг мөрөөддөг байв.

Нэгэн удаа хөгшин Оддын ажиглагч өвдөж: хөл нь өвдөж, тэр хичнээн хичээсэн ч цамхагийн мянган эгц алхмуудыг даван туулж чадахгүй байв. Анри хөөрхий зурхайчийг тайвшруулахыг хичээж, түүнд эмийн ургамалтай цай чанаж, түүнийг хялбар сандал дээр суулгаж, өвдөж буй хөлийг нь дулаан хөнжилд ороов.

"Би өнөөдөр цамхагт ганцаараа авирч, ажиглалт хийж, шаардлагатай бүх тооцоог хийх болно!" гэж залуу шийдэмгий хэлэв. -Амарч, сайжир. Санаа зоволтгүй. Бүх зүйл сайхан болно.

Өө, эрхэм Анри! гэж хөгшин Оддын ажиглагч гунигтай хэлэв. -Өнөөдөр би олон жилийн дараа анх удаа цамхагт авирахгүй, одтой тэнгэрийг харахгүй: Том болон Бага оврын одны ордууд ч, Хойд цэнхэр од ч, алс холын Сириус ч, хамгийн тод Вега ч байхгүй. Лира одны ордноос. Чи мэднэ дээ, хонгор хүү минь” гэж тэр үргэлжлүүлэн “Заримдаа одод надад хайртай болсон юм шиг санагддаг, тэд анивчиж, чичирч, би тэдний алсын гэрлийг харж, амьд юм шиг надад ямар нэгэн зүйл шивнэж байгааг мэдэрдэг. . Би тэдэнд маш их дассан! Гэхдээ хүү минь, чи над шиг бүхнийг зохицуулж чадна гэдэгт би итгэж байна ...

Хөөрхий хүн цээжин дээрээ толгойгоо бөхийлгөж, зуухны дэргэдэх хялбар сандал дээр унтав. Магадгүй тэр одтой тэнгэрийг мөрөөдөж байсан байх. Анри шатаар эгц шатыг хурдан давж, цамхагийн хамгийн орой дээр ирэв.

Залуу дурантай зууралдсан даруйд зөөлөн шажигнах чимээ сонсогдов. Тэр эргэж харвал дотроос нь гэрэлтэх асар том тунгалаг, маргад цэнхэр бөмбөг цамхагийн задгай шилэн дэнж рүү ойртож байгааг харав.

Бөмбөлөг цамхагийн ойролцоо агаарт өлгөөтэй, түүний туяа бүдгэрч, Анри бөмбөгний дотор тодорхойгүй сүүдэр байгааг анзаарав. Залуу гайхсандаа хөшиж орхив.

Гэнэт бөмбөгний хаалга онгойж алтан үстэй хөөрхөн охин гарч ирэв. Тэр инээмсэглэв. Түүний араас нэг залуу шидэт бөмбөгнөөс гарч ирэв. Нарийхан, өндөр, тэд цайвар, цахилдаг торгомсог хувцасаар ороосон; Тэдний толгойг том үнэт чулуугаар гялалзсан алтан титэм чимэглэсэн байв.

"Оройн мэнд" гэж Оддын харагчийн гайхсан шавь хариулав.

- Бид ихрүүд, бид танд сайн мэдээ дуулгах гэж алс холын Ихрийн ордноос тан руу ниссэн! Удахгүй хааны хос хүүхэдтэй болно гэдгийг мэдэж аваарай: хүү, охин хоёр ихэр юм.

Анригийн зүрх баяр хөөрөөр цохиллоо. Тэр харь гарагийнхны яриаг сонсож, нэг ч үг алдахгүйг хичээв.

"Бид танай улсыг удаан хугацааны турш ажиглаж байна, танай шударга хаан болон түүний ухаалгаар удирддаг хөдөлмөрч, тэсвэр тэвчээртэй ард түмэн бидэнд таалагдаж байна" гэж залуу үргэлжлүүлэв. - Шинээр төрсөн ихрүүд болон танай бүх хүмүүст бэлэг болгон бид одны хөлөг онгоцоо - энэ гялалзсан бөмбөгийг үлдээх болно. Хүүхдүүд 10 нас хүрэхэд тэдэнтэй хамт нарны аймгийн эргэн тойронд аялах боломжтой - Сар, Нар, Сугар, Ангараг болон бусад гаригуудтай илүү сайн танилцаарай. Хүмүүс бүтцийг таньж мэдээрэй нарны систем!

Энэ аялал таныг ганцхан шөнө л өнгөрөөх болно! Эцсийн эцэст манай сансрын хөлөг сансар огторгуйд асар хурдтайгаар гүйж байна” гэж харь гаригийн гоо үзэсгэлэн нэмж хэлэв.

-Гэхдээ энэ бөмбөгийг хэрхэн хянах вэ? гэж Анри асуув.

- Маш энгийн! гэж тэр хариулав. - За ингээд орцгооё.

Харь гарагийн залуу хаалга онгойлгоод гурвуулаа оддын хөлөг рүү оров. Гайхамшигтай хүж үнэртэж, бүх зүйл болор шиг гялалзаж, хөхөвтөр гэрлээр гэрэлтэв.

Анри гурван тухтай сандал байгааг анзаарав. Залуу тэдэнд хүрэхэд хонины ноосоор хийсэн юм шиг зөөлөн байгааг мэдэрсэн.

"Энд хяналтын самбар байна" гэж харь гарагийн хүн Анрид төмөр товчлуурууд нь гялалзсан алсын удирдлагатай жижиг удирдлагыг үзүүлэв.

Тэрээр Анрид хэрхэн одны хөлөг онгоцоор нисэхийг тайлбарлав. Энэ нь хэн ч хяналтыг удирдаж чадахаар маш хялбар болсон!

"Гэхдээ би танд анхааруулахыг хүсч байна" гэж охин ярианд орж, "улаан товчлуурыг хэзээ ч бүү дар!" Эс бөгөөс гараг хоорондын хөлөг нарны аймгаас гарч эцэс төгсгөлгүй сансар огторгуйд нисч магадгүй юм. Хэрэв танд гэнэтийн зүйл тохиолдвол бидэнтэй шууд холбогдож тусламж аваарай! Хэдхэн минутын дараа бид тэнд байж, ямар ч бэрхшээлээс гарахад тань туслах болно, - гэж охин дуусав. "Яаралтай тусламжийн дуудлага ирлээ" гэж тэр цэнхэр товчлуур руу заалаа.

- Баярлалаа! Хайрт ихрүүддээ маш их баярлалаа. Таны гадаад төрх байдал, ер бусын түүх, дэлхийн гадна байх боломж надад үнэхээр их баяртай байна. Энэ бүхэн гайхалтай мөрөөдөл шиг харагдаж байна! Магадгүй би үнэхээр зүүдэлж байгаа юм болов уу?

Анри нүдээ анин нүдээ нухлан толгой сэгсэрлээ. Гэвч гялалзсан бөмбөг ч, харь гаригийнхан ч алга болсонгүй. Ихрүүд залуу руу хараад инээмсэглэн дохио зангаагаар тайвшруулав. Тэднээс ямар нэгэн дулаан, зөөлөн, эелдэг гэрлийн долгион ирж байгааг тэр мэдэрсэн.

Яг тэр мөчид Анри өөрийн муухай ааш араншиндаа ичиж байгаагаа мэдэрсэн! Харь гаригийнхан хаан, хатан хоёрт баяр баясгалантай мэдээ хүргэж, дэлхийн хүмүүст одны хөлгийг бэлэглэсэн бөгөөд тэрээр харь гаригийнхныг суухыг ч санал болгосонгүй, түүнийг үргэлж цамхаг руу авч явахаар авч явдаг анхилуун үнэртэй кофегоор дайлсангүй. унтах.

Анри алдаагаа даруй засахаар шийдэж, залуу, охин хоёрыг өөртэй нь хамт амттай бяслагтай аяга кофе уухыг урьсан боловч тэд татгалзжээ.

"Ойлго, хайрт Анри" гэж залуу хэлэв, "Бид өөр ертөнцөөс ирсэн. Бид хэзээ ч хүмүүс шиг юм ууж, иддэггүй. Амьдралын энерги нь зөвхөн гэрэл гэгээ өгдөг.

- Гэрэл?! Анри гайхав.

- За, тийм ээ! Нарны гэрэл, хамгийн алс холын оддын гэрэл хүртэл биднийг тэжээж, амьдрах хүчийг өгдөг. Одоо бид танд илүү ойлгомжтой, ойртохын тулд дэлхийн хүмүүсийн дүрийг авсан. Гэхдээ бид ямар ч дүр төрхийг авч болно: цэцэг, эрвээхэй, гэрлийн туяа ... Энд, хар!

Охин маш хурдан эргэлдэж, Анригийн нүд гэрэлтэв; Цахилдаг хувцас нь түүнийг толгойноос хөл хүртэл бүрхэв.

Гэнэт Анри охины оронд үзэсгэлэнтэй ногоон хризантемыг олж харав. Тэр түүний эмзэг дэлбээнд хүрэхийг хүсч, гараа сунгасан боловч юу ч мэдэрсэнгүй.

Тэгээд цэцэг эргэлдэж, алга болов. Үүний оронд гэрлийн туяа шалан дээгүүр гулсав.

Анри харсан гайхамшигдаа цочирдон хөшиж орхив.

Харь гарагийн залуу түүнийг тайвшруулахаар яаравчлав:

"Миний эгч гэрлийн туяа болж хувирсан, одоо би ч бас туяа болж, бид чамайг орхих болно. Бид Ихрийн ордонд буцаж очих цаг болжээ. Бид үргэлж сансар огторгуйд туяа хэлбэрээр аялдаг тул оддын хөлөг онгоц хэрэггүй. Тэр чамтай үлдэх болно.

Баяртай, бид танд амжилт, аз жаргал хүсье!

Харь гарагийнхан алга болсон—хоёр нимгэн гэрлийн туяа шөнийн цэнхэр харанхуйд хайлж байх шиг болов.

Анри хэдэн секунд чимээгүй зогсож байгаад эргэн тойрноо харвал цамхагийн ойролцоо агаарт үл ялиг анивчиж буй асар том тунгалаг бөмбөг өлгөөтэй байхыг харав.

"Бид бүх зүйлийг Зурхайчдад аль болох хурдан хэлэх хэрэгтэй" гэж залуу бодож, шатаар үсрэн доошоо гүйв.

Од сонирхогч гүн нойрсож байв. Хэдийгээр Анри өвгөнийг сэрээсэндээ харамсаж байсан ч нойрыг нь тасалсаар байв. Тэрээр хэд хэдэн тод лаа асааж, Од сонирхогч дурамжхан нүдээ нээж, шавь руу гайхсан харцаар харав.

"Ямар нэгэн юм болсон уу, Анри?" - гэж тэр асуув. - Цаг хэд болж байна?

- Өглөөний гурван цаг, эрхэм багш аа. Манай цамхагт Ихрийн ордны харь гарагийнхан ирж байгаа тул би чамайг сэрээсэн. Тэд бидэнд одны хөлөг онгоцоо үлдээсэн!

"Би ойлгохгүй байна" гэж өвгөн бувтнав. -Ямар харь гаригийнхан? Ямар одны хөлөг вэ? Магадгүй та өвдөж, дэмийрч байна уу? Эсвэл би дэмийрч байна уу?

- Үгүй үгүй! Эрхэм Оддын ажиглагч аа, бидний хэн нь ч тэнэг биш! Бүх зүйл зүүдэнд биш бодит байдал дээр болсон. Хэрэв та шатыг давж, цамхаг руу авирч чадвал оддын хөлгийн асар том гэрэлтдэг бөмбөгийг өөрийн нүдээр харах болно.

"За яахав" гэж Оддын ажиглагч эцэст нь сэрээд "Надад бүх зүйлийг дарааллаар нь ярь. Зүгээр л яарах хэрэггүй, юу ч бүү алдаарай! Бас илүү хүчтэй кофе хийж өгөөрэй!

Анри зурхайчдаа юу ч дутуугүй бүгдийг хэлсэн. Тэр халуун хатуу кофеноос нэг балгаад удаан бодсоны эцэст:

Нэг удаа би асар том гэрэлтдэг бөмбөг харсан. Тэр цамхаг руу нисэв. Түүний дотор зарим тодорхойгүй сүүдэр анивчив. Бөмбөг хэсэг хугацаанд цамхагийн ойролцоо эргэлдэж, дараа нь харанхуйд алга болжээ. Нойргүй хонож, ажлаасаа маш их ядарсан надад энэ бүхэн зүгээр л зүүд гэж бодсон. Гэхдээ одоо би юу болоод байгааг ойлгож байна! Харь гарагийнхан танд мэдээллийг дамжуулахыг хүссэн, Анри! Эцсийн эцэст та залуу, хүч чадал, эрүүл мэндээр дүүрэн, арван жилийн дараа гариг ​​хоорондын аялал хийх боломжтой болно. Харамсалтай нь би аль хэдийн хөгширч, өвчтэй болсон! Гэсэн хэдий ч би оддыг өөрийн нүдээр харахыг хүсч байна - энэ нь надад ямар ч үнээр хамаагүй, би цамхаг руу авирах болно!

Анри зурхайчийг няцаасангүй, хамтдаа алхам алхмаар цамхгийн оройд гарч эхлэв.

Өвгөн зурхайч аажуухан алхаж, амьсгал давчдахдаа зовж шаналан, хөл нь өвгөний үгэнд орсонгүй, гэхдээ тэр бууж өгсөнгүй. Анри түүнийг чадах чинээгээрээ дэмжиж байв. Тэд цамхагийн дээд тавцан дээр гарах хүртэл нэлээд хугацаа өнгөрчээ.

Оддын хөлгийн тунгалаг бөмбөг дэнжийн ойролцоо өлгөөтэй хэвээр байв.

- Тийм ээ, энэ бол миний нэг шөнө харсан бөмбөг юм.

Од сонирхогч сандал дээр суув. Тэрээр харь гарагийн онгоцыг удаан, анхааралтай судалж, залууд хэлэв:

- Анри! Аль хэдийн үүр цайж байна! Хааны ордонд очиж хаанд бүгдийг хэлэх хэрэгтэй гэж бодож байна. Хамгаалагч нар чамайг нэвтрүүлэхийн тулд би тэмдэглэл бичиж өгье.

Өглөө эрт Анри ордонд ирж, хамгаалагчдаас түүнийг хаан руу нэвтрүүлэхийг гуйв. Тэрээр харуулын даргад Зурхайчийн бичгийг өглөө. Залууг тэр даруй хааны танхимд аваачсан бөгөөд тэрээр хаанд айлчлал, харь гарагийнхан, удахгүй хааны хос хүүхэдтэй болно гэж хэлэв: хүү, охин - ихэр.

Хааны баяр хөөр хязгааргүй байв.

Анри хаанд гайхалтай одны хөлөг онгоцны тухай ярьж, ихрүүдийг 10 настай байхад нь хийх аяллын тухай ярьжээ. Эцсийн эцэст, 10 жилийн дараа гаригууд тушаал өгч байгаа мэт нэг эгнээнд жагсах үед "гаргийн парад" болох төлөвтэй байна. Анри өвгөн зурхайчийн өвчний талаар хаанд хэлэхээ мартсангүй.

Сандарсан хаан тэр даруй шилдэг эмч нартаа Зурхайч дээр очиж, түүнийг эмчлэхийг тушаав.

Цаг хугацаа өнгөрч, цаг хугацаа өнгөрөхөд хатан хаан ихрүүд - хөөрхөн хүү, охин төрүүлэв. Охиныг Мари, хүүг Александр гэдэг байв.

Хүүхэд төрөхөд зориулж хаан ордондоо гайхамшигтай бөмбөг зохион байгуулж, хөрш зэргэлдээ мужуудын хаад оролцов. Хаан түүнд насан туршдаа үнэнчээр үйлчилсэн хөгшин зурхайч, хаанд баяр баясгалантай мэдээ авчирсан Анри хоёрыг урихаа мартсангүй. Тэр хоёуланг нь харамгүй шагнасан. Зурхайч том очир алмаазаар чимэглэсэн од хэлбэрийн одонгоор шагнагджээ. Өвгөн зурхайч цамхагийн ёроолд байрлах тухтай байшиндаа уйдахгүйн тулд хаан түүнд Мики хэмээх хөгжилтэй инээдтэй сармагчин бэлэглэжээ.

Сармагчин удалгүй өвгөнд дасаж, мөрөн дээр нь унаж, элсэн чихэртэй туулайн бөөрөнд шарж идэх дуртай болжээ. Зурхайч одтой тэнгэрийн тухай номоо бичихэд бяцхан хүүхэд уйдахгүйн тулд цэцэрлэгт Мики савлуур, тойруулга, өнгөлөг бөмбөг, тоглоомтой байв.

Мөн Анри хаанаас үнэт бөгж бэлэглэжээ.

Ордны бүх бүсгүйчүүд нэгэн залуутай бөмбөг тоглож, харь гарагийнхан болон тэдний оддын тухай гайхалтай түүхийг өөрийн биеэр сонсохыг мөрөөддөг байв.

Хотын гудамж талбайгаар хөгжөөнт хөгжим эгшиглэв. Хөгжимчид чадах бүхнээ хийж, ямар ч хүчин чармайлт гаргахгүй байв: өдөөн хатгасан аялгуунууд бие биенээ сольсон. Хүмүүс бүх зүрх сэтгэлээрээ бүжиглэж, хөгжилдөв. Мөн хаа сайгүй тавьсан ширээ хоолоор дүүрч байв.

Амралт амжилттай боллоо!

Хэдэн жил анзаарагдахгүй өнгөрөв. Мари, Александр нар өссөн. Тэд ихэвчлэн хуучин зурхайчтай уулзахаар ирж, оддын тэнгэрийн тухай түүний сонирхолтой түүхийг сонсож, одны оддыг дүрсэлсэн газрын зургийг хардаг байв.

Хааны хүүхдүүд ч Анритай нөхөрлөсөн. Тэд түүнтэй хамт цамхаг руу авирч, шидэт тунгалаг бөмбөгийг сонирхож, түүн дээр нисэх өдрийг тэсэн ядан хүлээж байв.

Эцэст нь ихрүүд 10 нас хүрэв.

Орой нь Анри, Мари, Александр нар хаан, хатан хаан, ордны түшмэдийн хамт цамхагт авирав. Тэр ч байтугай энэ үед элэг бүтэн хөгшин болсон Зурхайчийг зарц нар дамнуурга дээр суулган цамхагийн хамгийн оройд хүргэжээ. Тэдний өмнө Мики сармагчин шатаар үсэрч байв. Энэ хугацаанд тэрээр хааны хүүхдүүдтэй, ялангуяа Маритай найзалж амжсан бөгөөд тэд үргэлж алтан уутанд амттан авчирдаг байв.

Харанхуй болж, тэнгэрт одод гялалзаж, үүлсийн завсар цонхоор бүтэн сар ширтэхэд оддын хөлөг маргад эрдэнийн цэнхэр гэрлээр дотроосоо гэрэлтэв. Энэ нь түүнийг нисэхэд бэлэн гэсэн үг юм.

Хаан, хатан хоёр хүүхдүүдийг үнсэв.

Анри оддын хөлөгт ойртон хаалгаа онгойлгоод тэднийг дотогш орохыг урив. Мари, Александр хоёр бие биенийхээ хажуугийн зөөлөн суудал дээр суув.

Анри удирдлагын самбарын өмнө байраа эзэллээ. Өвгөн Оддын харагч хаалгыг нь тас цохих гэж байсан ч тэр үед Мики мөрнөөсөө үсрэн Маригийн өвдөг дээр үсэрч, түүнийг сарвуугаараа тэврэн, охинд наалдав.

Мики бидэнтэй хамт нисэхийг хүсч байна! гэж Мари хашгирав.

"Анри, хонгор минь, түүнийг битгий явуулаарай." Түүнийг бидэнтэй хамт нисэхийг зөвшөөр. Би түүнийг өвөр дээрээ барина” гэж охин гуйв.

Анри Зурхайч руу асуусан харцаар харсан ч тэр зөвхөн гараа даллаж, оддын хөлгийн хаалгыг цохив.

- Сайхан аялаарай! - үл ялиг шажигнах чимээ сонсогдож, гэрэлтдэг бөмбөг эхлээд удаанаар эргэлдэж, дараа нь илүү хурдан, хурдан нисч, удалгүй харанхуйд алга болоход гашуудлынхан л хашгирч амжсан.

Сансрын хөлөг хөөрөнгүүт аятайхан хөгжим эгшиглэж, Анрид аль хэдийн танил болсон эмэгтэй хүний ​​зөөлөн хоолой сонсогдов. Энэ бол алтан үстэй харь гарагийн дуу хоолой байв.

- Хайрт найзууд! Анри, Александр, Мари нар! Таны амьдралын хамгийн мартагдашгүй шөнө ирлээ! Өнөөдөр та нарны системийг бүхэлд нь харах болно. Түүний төвд гэрэлтдэг од байдаг - Нар, Дэлхийтэй хамгийн ойр байдаг. Нар Дэлхийд гэрэл, дулааныг өгдөг тул дэлхий дээр амьдрал боломжтой! Дэлхий Нарыг тойрон эргэдэг ч энэ одыг дэлхийгээс гадна өөр найман гариг ​​эргэдэг бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн тойрог замтай байдаг. Та хамгийн түрүүнд хаашаа нисэхийг хүсэж байна вэ?

"Магадгүй сар руу. Эцсийн эцэст энэ бол дэлхийн хиймэл дагуул бөгөөд дэлхийд хамгийн ойр байдаг" гэж Александр санал болгов.

- За, сар руу, сар руу! Анри зөвшөөрч тохирох товчлуурыг дарав.

Удалгүй сансрын хөлөг саран дээр нисч, хүүхдүүд түүний гадаргуу дээр хар толбо харав.

- Эдгээр нь хотгор, ёроол нь харанхуй, бүр ч гэсэн. Тэднийг "тэнгис" гэж нэрлэдэг боловч дотор нь усны дусал ч байдаггүй гэж эмэгтэйн дуу хоолойгоор түүхийг үргэлжлүүлэв.

- Хөөх! Энд хэд байна өндөр уулсгэж Александр хашгирав.

- Тийм ээ! Сарны гадаргуугийн ихэнх хэсгийг уулархаг нуруу эзэлдэг бөгөөд тэдгээр нь маш өндөр байдаг. Ихэнх нь том дугуй тэгш талыг тойрсон цагираган ханууд юм. Эдгээр нь тогоо юм.

"Сарыг тойрон нисцгээе, учир нь бид дэлхийгээс түүний зөвхөн нэг талыг л хардаг" гэж Мари санал болгов.

"Явцгаая" гэж Анри зөвшөөрөөд сансрын хөлгийг дэлхийн хиймэл дагуулын эсрэг тал руу илгээв.

"Магадгүй бяцхан унтдаг хүмүүс саран дээр амьдардаг байх?" гэж Мари асуув. - Тэднийг харах сайхан байх болно!

Хэдэн хормын дараа гэрэлтдэг бөмбөг Сугар гариг ​​руу нисэв. Энэ гараг нарны гэрлийг тусгах үүлээр хүрээлэгдсэн бөгөөд ер бусын үзэсгэлэнтэй харагдаж байв.

- Өө, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Мари баяртай байв.

- Тийм ээ! Сугар гараг нь дэлхийд хамгийн ойр байдаг гариг ​​бөгөөд нар жаргах юм уу нар мандсны дараа тэнгэрт тод харагддаг. Харин түүний эргэн тойрон дахь үүл нь хүчиллэг бөгөөд маш хортой" гэж эмэгтэй дуу хоолой тайлбарлаж, "Тиймээс түүнтэй ойртохгүй байх нь дээр.

Сугар гаригт уур амьсгал бий юу? гэж Анри асуув.

Сугар гариг ​​дээр уур амьсгал байдаг, гэхдээ үүнээс бүрддэг нүүрстөрөгчийн давхар исэл, хүний ​​амьсгалахад тохиромжгүй. Мөн энэ гараг дээрх агаар мандлын даралт маш их тул хэрэв бид түүний гадаргуу дээр байсан бол биднийг дарах байсан. Үүнээс гадна Сугар гараг нарны гэрлийг маш их хүлээн авдаг бөгөөд энэ нь наранд хамгийн ойр байдаг Буд гарагаас ч илүү халуун байдаг.

“Би Санчир гаригийн цагирагуудыг харах дуртай. Зурхайч энэ гарагийг цагирагуудаар хүрээлсэн гэж хэлсэн.

Анри товчлуурыг дарж, удалгүй аялагчид цагирагуудаар хүрээлэгдсэн асар том тод шар гаригийг харав.

Тийм ээ, үзэсгэлэнтэй гараг! гэж Александр хашгирав.

Санчир гариг ​​бол нарнаас зургаа дахь гараг юм. Тэр маш их харьяалагддаг том гаригууд- аварга гаригууд, түүнчлэн Бархасбадь, Тэнгэрийн ван. Түүний гадаргуу нь шингэн хийнээс бүрдэнэ. Санчир гаригийг тоо томшгүй олон цагиргууд хүрээлдэг. Тэд мөс, чулуулгийн хэсгүүдээс бүрддэг. Санчир гаригийн хавтгай цагиргууд хэдэн километрийн зузаантай!

- Ямар сонирхолтой! гэж хүүхдүүд найрал дуугаар хашгирав. Тэд харь гарагийн түүхийг анхааралтай сонсож, эргэн тойрноо харав.

Энэ үед Микки сармагчин Маригийн өвөр дээр суухаас залхаж, Александр руу үсрэн ирэв. Хүү золбин охинд амттангаар хандсан - чихэрлэг хатаасан жимс, тэр түүнтэй бага зэрэг тоглож, дараа нь үсэрч, эргэлдэж, Анригийн сандлын дэргэд зогсов. Хэсэг хугацаанд сармагчин удирдлагын самбар дээрх гялалзсан товчлууруудыг шалгаж үзэв. Бөөрөнхий улаан товчлуур түүнд хамгийн их таалагдсан. Сайхан шүдтэй сармагчин үүнийг амттай чихэр гэж бодоод жижигхэн үстэй бор сарвуугаараа шүүрэн авав. Гэвч "чихэр" бууж өгсөнгүй, дараа нь сармагчин бүх хүчээрээ товчлуурыг дарав!

Харь гарагийнхан Анрид сануулсан зүйл яг ийм болсон: сансрын хөлөггариг ​​хоорондын орон зайд асар хурдтай гүйв. Ногоон өнгөтэй Тэнгэрийн ван гялсхийж, хар хөх царайлаг Далай ван ард үлдэв.

Энэ үед Анри Мики юу хийснийг ойлгов. Тэр харь гарагийнхан түүнд анхааруулсан яг товчлуурыг дарав.

Гэвч Анри толгойгоо алдсангүй, тэр сармагчинг овсгоолон барьж аваад Марид өгөв.

Түүнийг чанга барьж, бүү явуул!

Тэгээд тэр яаралтай тусламжийн цэнхэр товчлуурыг дарав.

Нислэгийг дагасан харь гарагийнхан тэр даруй дохио хүлээн авч, секундыг дэмий үрэлгүйгээр хоёр хүчирхэг цацраг туяа оддын хөлөг рүү гүйв. Усан онгоцыг нарны аймгаас гарахаас өмнө ямар ч үнээр хамаагүй таслан зогсоох шаардлагатай байв.

Хэдэн секундын дараа гэрлийн туяа хөлөг онгоцонд хүрч, Плутоныг гүйцэв. Цацрагууд оддын хөлөгт хүрч, ягаан-улаан гэрлээр гэрэлтэж, буцаж эргэв.

Таныг эх дэлхийдээ буцах цаг боллоо! Тайван эмэгтэйн хоолой сонсогдов.

Сансрын хөлөг дэлхий рүү нисэв.

Манай дэлхий сансраас ямар үзэсгэлэнтэй вэ! гэж Мари хашгирав. Эндээс та түүнийг бөмбөг гэдгийг харж болно.

Та солонгын бүх өнгөөр ​​будсан тэр тод зураасыг харж байна уу? Энэ нь дэлхийг хар тэнгэрээс тусгаарладаг. Энэ бол тэнгэрийн хаяа" гэж эмэгтэй дуу хоолой тайлбарлав.

Оддын хөлөгт дахин тааламжтай хөгжим сонсогдож, цэцэгсийн анхилуун үнэр ханхлав.

Бид Дэлхий рүү ойртож байна! гэж Анри хашгирав.

"Хараач, далайн давалгаа аль хэдийн цацарч, уулын оргилууд харагдаж байна. Дэлхийг үл анзаарагдам оюу болж, дараа нь хөх, нил ягаан болж хувирдаг цайвар цэнхэр өнгийн гэрэлд хүрээлж байгаа юм шиг санагдаж байна ..., - Гариг хоорондын хөлөг онгоц руу жигд нисч байх үед Анри хэллэгээ дуусгаж амжсангүй. Зурхайчийн цамхаг.

Хаалга онгойж, Мари, Александр, Анри нар Миккиг тэврээд дэнж дээр гарахад сэтгэл нь хөдөлсөн хаан, хатан хаан, хөгшин зурхайч болон бүх гишүүд тэднийг хүлээж байв.

- Энэ их сонирхолтой байсан! гэж хүүхдүүд найрал дуугаар хашгирав. “Одоо бид нарны аймаг хэрхэн бүтээгдсэнийг мэдэж, олон гаригийг ойроос харсан.

- Гэсэн хэдий ч хамгийн сайн, хамгийн уугуул гараг бол бидний цэнхэр үзэсгэлэнт Дэлхий юм! гэж Мари хашгирав.

Хаан, хатан хоёр хүүхдүүдийг тэвэрч үнсэв.

Микки тэр даруй хуучин Оддын мөр рүү авирч, амттан хайхаар хүрэмнийхээ халаасанд тавив.

Дараа нь юу болсныг мэдэхийг тэсэн ядан хүлээж байна уу?

Гэрэлтдэг бөмбөг ууссан мэт алга болов төгсгөлгүй орон зайорон зай.

Анри оддын тэнгэрт ажиглалтаа үргэлжлүүлэв.

Мари, Александр нар өсч том болж, хаанд улс орноо удирдахад тусалж эхлэв.

Мөн хөгшин зурхайч нарны аймгийн одод, од эрхэс, гаригуудын тухай гайхалтай ном бичжээ. Залуу аялагчдын түүх үүнд их тусалсан.

Эцэг эхчүүдэд:
Хүүхэдтэйгээ зурагт хуудсыг анхааралтай ажигла.
Энэ нь агаарын үндсэн шинж чанарыг кодлодог.

  • агаар ямар ч хэлбэргүй
  • агаар ямар ч өнгөгүй
  • агаар ямар ч амтгүй
  • агаар үл үзэгдэх
  • агаар үнэргүй.

Үүнийг батлахын тулд та хүүхэдтэйгээ хамт явах хэрэгтэй

цуврал туршилт хийх.

Туршлага No1 "Агаар ямар ч хэлбэр дүрсгүй"

Танд хэрэгтэй болно:

  • өөр өөр хэлбэртэй гурван бөмбөг.

Зорилтот:

агаар ямар ч хэлбэр дүрсгүй гэдгийг батлах.

Туршилтын явц:

Хүүхэд янз бүрийн хэлбэртэй гурван бөмбөлөг хийлдэг.

Юу болоод байна:

Агаар нь таны хөөрүүлсэн бөмбөлөг хэлбэртэй болно.

Дүгнэлт:агаар ямар ч хэлбэргүй.

Туршлагын дугаар 2 "Агаарт өнгө байхгүй"

Танд хэрэгтэй болно: цаас .

Зорилтот: агаар тунгалаг гэдгийг харуулах.

Туршилтын явц: Агаарыг тунгалаг бус объекттой харьцуул.

Нэг хуудас цаас авцгаая. Энэ нь тунгалаг байдаг - үүгээр дамжуулан бид эргэн тойрон дахь объектуудыг хардаггүй. Мөн та бүх зүйлийг агаараар харж болно.

Дүгнэлт:Агаар нь тунгалаг, учир нь хүрээлэн буй объектууд түүгээр харагдана.

Туршлага №3 "Агаар амтгүй"
Туршилтын явц:

Хүүхэдээсээ дараах асуултуудыг асуу: Агаар амттай юу? (ҮГҮЙ) Бид оролдож болох уу? (ТИЙМ) Амаа ангайгаад амьсгалаа аваарай. Та ямар нэгэн зүйл мэдэрч байна уу? (үгүй) Бид ямар дүгнэлт хийж чадах вэ? Агаар амттай юу?

Дүгнэлт:тиймээс агаар ямар ч амтгүй.

Туршлага No4 "Үл үзэгдэх агаар"


Танд хэрэгтэй болно:

  • хоёр аяга ус, нэг шил.
Туршилтын явц:
Хоосон шил аваад хүүхдээс асуугаарай:
Та энэ шилийг хоосон гэж бодож байна уу? Сайн хараарай, дотор нь ямар нэгэн зүйл байна уу? Тэгээд одоо бид шалгах болно.
Шилэн шилийг шулуун бариад аажмаар доошлуул. Юу болсон бэ? Ус яагаад шилэнд ордоггүй вэ? Шилийг доошлуулахад юу саад болж байна вэ?
Дүгнэлт:Шилэн дотор агаар байгаа тул ус руу орохгүй.

Одоо та шилээ ус руу буулгахыг дахин санал болгож байна, гэхдээ одоо шилийг шулуун биш, харин бага зэрэг хазайлган барина.

Усанд юу харагдах вэ? (бөмбөлөг). Тэд хаанаас ирсэн бэ? (Шилнээс агаар гарч, ус байраа эзэлдэг) Тэгээд бид яагаад шилийг хоосон байна гэж анх бодсон бэ? (Агаар харагдахгүй тул тунгалаг байдаг)

Дүгнэлт: Агаар үл үзэгдэх боловч биднийг хаа сайгүй хүрээлж байдаг.

Туршлагын дугаар 5 "Агаар үнэргүй"

Танд хэрэгтэй болно: